In Ahoy9 is alles anders Dennis Voshart en Astrid Koole strijden morgen om korfbaltitel Morgen is het de dag waarop korf balminnend Nederland een jaar heeft zitten wachten. In sportpaleis Ahoy' treden de sterkste korfbalploegen van Nederland aan om uit te maken wie van de twee de beste is. Tienduizend toeschouwers zijn getuige. Voor de Zeeuwse kijkers, die als vanouds in Rotterdam- Zuid in groten getale aanwezig zullen zijn, heeft het duel iets extra's. Dennis Voshart uit Scharendijke verdedigt de eer voor Deetos (Dordrecht) en Astrid Koole, tegenwoordig woonachtig in Zierikzee, doet dat voor PKC uit Papendrecht. Ze beseffen dat er veel op het spel staat. Een korfballer die Ahoy' wint, voelt hetzelfde als degene die op de Olympische Spelen het goud krijgt omgehangen. Astrid Koole (rechts) behaalde in 1995 met PKC de nationale korfbaltitel op het veld. foto ANP Dennis Voshart tegen Astrid Koole. Ze zitten aan een tafeltje in de Dordtse stationsrestauratie. Allebei de haren nat, want de hemel heeft zijn sluizen weer eens wijd geopend. De sfeer is gemoedelijk. Niks geen psychologische oorlogsvoe ring, niks geen achterdochtige blikken of loopgravenoorlog. Astrid Koole en Den nis Voshart hebben elkaar kort voor het hoogtepunt in hun carrière nog best het een en ander te vertellen, al wilde Dennis geen afspraak maken in de accommodatie van PKC. „Ik vond het gewoon een beetje stom om daar een interview te doen. An deren zouden denken, wat doet hij nou hier." Gezellig keuvelen, de één met een kopje koffie, de ander met en kopje thee. Zaterdag moet het gebeuren. Niet eerder, zeker niet later. Jan-Sjouke van den Bos, Vosharts trainer, karakteriseerde de aard van de korfballer kortgeleden treffend: „Wij hoeven BMW niet als sponsor, zoals de hockeybond. Voor Opel Kadett is korfbal de uitgelezen doelgroep." Korfbal, de hoeksteen van de samenleving. Dennis Voshart (26) beantwoordt volko men aan dat beeld. Hij mag dan vorige week vrij dag voor de tweede keer zijn uit geroepen tot de beste mannelijke korfbal ler van Nederland, enige vorm van zelf verering is hem vreemd: „Ach, die prijs is leuk, maar het blijft een teamsport. Het is net als bij voetbal. De scorende spits staat in de belangstelling, de ijzersterke verde diger veel minder. De Schouwenaar - werkzaam op de cam ping van zij n ouders - wil de verslaggever, die véél minder van korfbal afweet dan hijzelf, graag uitleggen hoe de vork in de steel zit. Astrid Koole (25) ook trouwens. De directiesecretaresse zet de puntjes op de i, scherpt conclusies nog wat aan en plaatst een en ander in een breder kader. Astrid Koole en Dennis Voshart kennen elkaar al jaren. Ze speelden twee jaar sa men bij het Middelburgse Swift, in de sei zoenen '90-'91 en '91-'92. Bovendien kwamen ze samen uit voor Jong Oranje. Daarna vertrok Voshart naar DKOD (uit Heelsum bij Wageningen), waar hij vier jaar actief was. Aan het begin van het hui dige seizoen koos hij voor Deetos, voorna melijk omdat die ploeg veel dichter bij huis speelt dan DKODAstrid Koole werd drie jaar geleden benaderd door korfbal goeroe Ben Crum ombij PKC te spelen. Ze hoefde niet lang na te denken om op dat aanbod in te gaan. Gevestigde orde Gevestigde orde tegen aanstormend ta lent. In feite zijn Astrid Koole en Dennis Voshart; uit hetzelfde hout gesneden. Ze karakteriseren zich als korfballers die zich door hard werken naar het hoogste niveau van Nederland - en dus de wereld - hebben opgewerkt. Nee, ze zijn beslist geen supertalenten. Alleen staat Voshart een paar sporten hoger op de ladder: twee keer korfballer van het jaar, een keer we reldkampioen met Oranje. Astrid Koole is minder ver. Zij heeft bij PKC (nog) niet die positie veroverd die Voshart nu bij Deetos inneemt. Deetos leunt voor een belangrijk deel op Voshart. In het aanvalsvak wordt hij in stelling gebracht, want hij is degene die met scherp schiet. Resultaat: ruim tachtig treffers dit seizoen. Koole is nog de waterdrager die Voshart vroeger was. Rennen, vliegen, draven, zorgen voor de aanvoer waaruit een ploeggenoot kan scoren. Astrid Koole weet wat voor inspanning het kost om zo groot te worden als haar ge sprekspartner. Ze heeft bij de verkiezing van de korfballer van het jaar op Voshart gestemd: „Ik heb gewoon veel bewonde ring voor hem. Ik ken Dennis uit de tijd van Swift. Als je ziet hoe hij zich heeft op gewerkt naar dit niveau, als je ziet wat hij allemaal heeft geleerd. Hij is een complete korfballer geworden. Dat is gewoon heel knap." Dennis Voshart wil niet achterblijven: „Astrid kan ook zo ver komen. Als ze nog wat meer overzicht krijgt, als haar schot nog iets beter wordt, zit ze bij de vrouwen- top. Het is een kwestie van aan jezelf blij ven schaven. Bij ons op de camping staan zes korven. Reken maar dat ik daar veel op schiet. Door dat kleine beetje extra word je een topper. Ervaring Man met ervaring tegen debutante. „Het licht gaat uit, de spotlights gaan aan, je naam wordt omgeroepen en tienduizend man juicht je toe. Echt, voordat de wed- strij d begint, zit j e van onder tot boven vol met kippenvel.Dennis Voshart heeft het pandemonium van Ahoy' al eens meege maakt. In 1995 speelde hij met DKOD de finale tegen Rohda. Hij verloor toen, en heeft er nog steeds een beetje de pee in. Alles anders „Als je in Ahoy' komt is alles anders. De vloer is glad, de zaal is veel groter Je weet in het begin absoluut niet waar de zijlijn loopt. Als je schiet, zie je geen muren. Dat is moelij k mikken. Je moet veel meer op gevoel spelen. En dan dat publiek. Als de scheidsrechter voor het eerst fluit, ben je je zenuwen heus nog niet kwijt. Tegen Rohda heb ik toen in de eerste helft met m'n krachten lopen smijten. Ik was zo verschrikkelijk enthousiast. In de tweede helft had ik daardoor geen kracht meer. Ik had mezelf gesloopt." Voor Astrid Koole is Ahoy' nog vreemd. Twee keer stond ze op het veld in de finale van het NK, maar die wedstrijden waren van een heel andere orde, moet ze erken nen. Maar het was leuk dat ze de tweede keer tegenover DKOD stond, met Dennis Voshart in de gelederen. DKOD won toen, zij het met klein verschil. „Wie het best met de spanning kan omgaan wint", ver moedt Koole.,Wat dat betreft is Deetos in het voordeel." Favoriet tegen underdog. Dat PKC mor- wedstrijd gooide PKC tegen Oost-Arn hem in de laatste seconden de bevrijdende treffer door de korf. De 13-13 was genoeg voor de finale. Het lot van Deetos hing in poule B even aan een nog dunnere draad. De ploeg, gestail als favoriet, morste nauwelijks punten maar Blauw-Wit bleef maar aan klampen. In de laatste competitiewed strijd kwamen de Amsterdammers zelfs op gelijke hoogte door Deetos in een rechtstreeks duel te kloppen. De Dordte- naren wonnen afgelopen zondag het be slissingsduel en plaatsten zich alsnog voor Ahoy'. Dennis Voshart was blij met dat scenario. „De vorige keer heb ik twee weken lopen denken aan die finale. Ik kwam er geen moment van los. Nu zat die extra wedstrijd er tussen. Pas nu kunnen we ons gaan voorbereiden." Astrid Koole: „Wij maken ons helemaal niet druk. We hebben vorige week flink gefeest, want niemand had verwacht dat we in Ahoy' zouden staan. We vinden ook dat we niks meer te verliezen hebben. Al les wat we nu nog pakken is meegenomen. Op papier heeft Deetos meer kwaliteit. Jiska Brandt speelt in het nationale team, Dennis zit daarin, Eva de Mulder speelt voor België. En ze hebben spelers die vroeger voor Oranje speelden. Dat soort spelers hebben wij veel minder. Voor mij is Deetos dan ook favoriet." Voorgevechtje Daar is dan toch nog even een voorge vechtje. Voshart lacht wat cynisch. Hij weet dat PKC optimaal geprofiteerd heeft van de onderschatting die alom heerste. foto Cor Mantel Hij weet dat Deetos juist daarvoor op zijn hoede moet zijn. „Ach, dat soort woorden, daar prikken wij natuurlijk zo doorheen." Toch schuilt er wel degelijk waarheid in de woorden van Koole. Wat er ook gebeu ren zal, PKC houdt na Ahoy' een spette rend feest in eigen hal. Deetos doet dat alleen wanneer er gewonnen wordt. „An ders wordt het een afsluiting", weet Vos hart. Waar ze het in elk geval over eens zijn: ze moeten zaterdag genieten, wat er ook ge beurt. „Dit maak je misschien nooit meer mee", zegt Astrid Koole. Dennis Voshart: „Zo dacht ik er vorige keer ook over. Maar pas toen we verloren hadden, besefte ik dat er iets fantastisch gaande was. Me teen na de wedstrijd ben ik op een bankje gaan zitten en ben ik om me heen gaan kij - ken. Dat was het eerste moment dat ik door had dat ik alles goed in me op moest nemen." Astrid Koole moet er vandoor. Ze moet gaan trainen. „Tot zaterdag", zegt ze glimlachend, terwijl ze haar toekomstige tegenstander de hand schudt. „Tot zater dag", antwoordt Dennis. Kom daar bij voetbal maar eens om. Voshart blijft nog even zitten. Zijn trai ning begint een half uurtje later. „Mis schien is het wel waar wat ze zegt", erkent hij nu. „Deetos is op papier natuurlijk de grote favoriet. Maar wij kunnen daar wel mee omgaan." Dennis Voshart, in every inch een korfbal ler. Een winnaarstype bovendien. Astrid Koole ook trouwens. Koen de Vries Dennis Voshart, voor de tweede keer in Ahoy'. Dennis Voshart en Astrid Koole zijn het, als het gaat over de korfbalfinale, over één ding eens: „We moeten proberen er van te genieten." foto Dirk-Jan Gjeltema gen in Ahoy' staat, is volgens Astrid Koole een klein wonder. De ploeg begon het seizoen uitermate slecht. Op het veld haalden de Papendrechters vier punten uit zeven wedstrijden en toen ze de zaal ingingen, verloren ze meteen van Rohda. Onder een nieuwe trainer ging het daarna beter, maar echt imponeren deed PKC nooit. „Toen het zo slecht ging, overwoog ik te stoppen. Onderling zat het niet lek ker, ik begon tegen het reizen öp te zien. Gelukkig heb ik doorgezet." Kenners wisten dat het eens zou ophou den met de ingezette succesreeks. Ze vergisten zich. Het sleutelduel met Die Haghe werd gewonnen en in de laatste

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25