Borst belooft Kamer beterschap Dow knapt fabriek voor 150 miljoen op Cobra Museum toont werk Corneille léfe J usili'poL Jeltsin en Clinton beginnen positief aan zware top Beurs legt ïandel stil Minister zegt toe chaos op Volksgezondheid binnen vier maanden op te lossen LAATSTE LOTEN! 'ft. i'lrTrn "rtn ij O r<(l P' kunst+cultuur 17 t/m 24 240e jaargang no. 68 irijdag 21 maart 1997 losse nummers 1,75 onze verslaggeefster Margit Kranenburg Af en toe zon Wolkenvelden en zon, vrijwel overal droog. Temperatuur rond 6 graden. De noordwesten wind zwak tot matig 2 tot 4 Bft. Minima 0 graden. U vindt ons in: Axel - Goes - Middelburg - Oostburg - Oost-Souburg - Terneuzen Adressen en telefoonnummers vindt it in de Gouden Gids DEN HAAG - „Over vier maanden loopt mijn mi nisterie op rolletjes." Die belofte deed minister Borst (Volksgezondheid, IVelzijn en Sport) gisteren in de Tweede Kamer. !ij reageerde hiermee op be- Sabotage treft voetbalfans in s-Gravenpolder jan onze verslaggever richten over 'ontreddering' op haar departement. Een van de gevolgen is een chaotische uit voering van de thuiszorg, waar over de Kamer haar en staatsse cretaris Terpstra kapittelde. Borst geeft toe dat het vertrek van topambtenaren en een reor ganisatie voor problemen heb ben gezorgd op het ministerie van VWS. Het departement in Rijswijk heeft het volgens de minister flink te verduren geha d sinds zij aantrad in 1994. Van de ene op de andere dag werd het onderdeel Cultuur bij het toen malige ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) weggeplukt. ,,Dat bleek zo demotiverend dat vier top ambtenaren vlak na elkaar zijn vertrokken." Inmiddels is er een nieuwe top en .gaat het volgens Borst de goede kant op. „Ik ben absoluut niet bezorgd. Vorig jaar eindig de mijn ministerie nog als derde bij een onderzoek naar de best functionerende departemen ten." In de zomer zal alles weer ge smeerd lopen, daarvan is ze overtuigd. ,,Ik vind het wel een leuke uitdaging. Een nieuwe lente, een nieuw geluid", zo zei de bewindsvrouw gisteren. Dat zij en haar ambtenaren geen vi sie hebben, bestreed ze. „We zijn bezig met een nieuwe visie. We zijn absoluut niet stuurloos, maar pragmatisch en prak tisch." Thuiszorg Ondertussen moeten de beide bewindsvrouwen van VWS alle zeilen bijzetten om de thuiszorg op orde te krijgen. Forse kritiek uitten de partijen over de chaos door overhaast ingevoerde maatregelen begin dit jaar. „We hebben ons verkeken op de ingewikkelde veranderingen. Als we het konden overdoen, dan zouden we het anders aan pakken", zei Borst. Samen met Terpstra trok ze het boetekleed aan voor alle toestanden die zijn ontstaan in de thuiszorg. De Kamer eiste gisteren dat de minister snel met"verbeteringen van het zorgstelsel komt. Zo vinden alle partijen dat patiën ten die net uit het ziekenhuis ko men geen eigen bijdrage van acht gulden per dag hoeven te betalen. Die wil Borst, in tegen stelling tot eerdere uitspraken, toch invoeren. Wat betreft de ei gen bijdrage voor de gewone thuiszorg voelt Terpstra wel voor een nieuwe berekening. De 'zorgtijd' wordt dan niet meer elke week op hele uren naar bo ven afgerond, maar elke vier weken. De minister kondigde tijdens het debat een onderzoek aan naar de werkwijze van commer ciële bureaus. Slechts 37 mil joen gulden, niet meer dan 1 procent van het budget van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ), komt bij de commerciële zorg terecht. GPD i-GRAVENPOLDER - Vier- tot jjfhonderd inwoners van 's- Iravenpolder zijn woensdag- vond een half uur afgesneden eweest van de kabeltelevisie. Inbekenden hadden het kabel- tation aan de Gravenstraat pengebroken en draden losge- rokken. Sportliefhebbers mis- eu daardoor het eerste kwartier an de tweede helft van de voet- alwedstrijd Ajax-Atletico Ma nd. Zekatel, exploitant van de abeltelevisie, wist het euvel nel te herstellen, zodat er rond ivart voor tien weer beeld was. olgens adjunct-directeur P. J. uijs van Zekatel komt dit soort ruut vandalisme zelden voor. Hier heeft iemand bewust ge- robeerd te zieken." Maatrege- nzijnmoeilijkte nemen. Hetis et mogelijk de kabelstations - ijze kasten van twee meter :eed en een meter hoog - te be- iiligen tegen breekijzers en oevoeten. Wel bestudeert Ze- atel op welke manier storingen ïeller kunnen worden gemeld. L1ISTERDAM - De AJEX Op- iebeurs heeft gistermiddag de andel stilgelegd. „Er was spra- e van een dermate grote golf eerkopen, dat het raadzaam ras om de handel stil te leggen", J Idus een woordvoerder van de s IEX. Op de Amsterdamse effec- fmbeurs is de handel in mand- is op de aandelen van de beurs- idex AEX stilgelegd. ok op de beurs was sprake van aniek. „Je mag wel spreken in een halve paniekstemming. ;zou nou niet graag de particu- i! ere beleggertjes te woord rillen staan bij al die banken", "Idus een handelaar op de j, ïursvloer. 'Angst 11 egolf verkopen wordt teweeg- ibracht door de angst voor intestijging. In de Verenigde - laten liep het rendement op de ertigjarige staatsobligatie op it boven de 7 procent. ,i ij effectenkantoren in Amster- rim wordt niet uitgesloten dat '|e beursbarometer AEX-index jjBi'der daalt onder de donder- nagse slotstand van 710 punten, ;llim drie procent lager dan de ,15 punten van eerder op de v. ag'. Wanneer volgende week de merikaanse centrale bank de inte verhoogt kan dat opnieuw, a een verlaging op de beurs ii in Wall Street in New York, tot Jgere koersen in Amsterdam pen. ANP/GPD ,s zie ook pagina 6 Corneille, die dit jaar 75 jaar wordt, bij een van zijn werken in het Cobra Museum. AMSTELVEEN - In het Cobra Museum gaat vandaag een grote overzichtstentoonstelling open van het werk van de Nederlandse Cobra-kunstenaar Corneil- 5 le. De expositie bestrijkt een periode van vijftig jaar (1947-1997) en benadrukt de kunsthistorische bete- 1 kenis van zijn omvangrijke oeuvre. I Naast schilderijen, tekeningen, grafiek, beelden, ke ramiek wordt ook toegepaste kunst getoond. De ten toonstelling duurt tot 25 mei. Het Cobra Museum heeft gisteren meegedeeld, dat op 27 februari in de Engelse stad Birmingham de Schotse kunstenaar William Gear (1915) overleden. Gear be hoorde hi dé jaren 1945-1951 tot de internationale Cobra Groep. Gear was bevriend met de Duitse Co- foto ToussaintKluiters/ANP bra-schilder Karl Otto Götz. Van 1947 tot 1950 ver bleef hij in Parijs waar hij in contact kwammet Atlan, Tajiri, Bille, Constant en ook Corneille. Het Cobra Museum heeft in zijn vaste collectie diverse olieverfschilderijen van Gear. Die werken zijn echter tot 15 april niet te bezichtigen in verband met de Cor- neille-tentoonstelling. ANP van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De twee nafta- krakers van Dow Benelux in Terneuzen worden gemoderni seerd. Met de opknapbeurt van de installaties is een investering gemoeid van zeker 150 miljoen gulden. Nieuwe banen levert de investering niet op, wel is de werkgelegenheid bij Dow voor de komende jaren veiliggesteld. (Advertentie) Koop dus snel uw Staatslot met Jackpot. Trekking 25 maart. 'Svieer kans, meer geld, in de Staatsloterij.* Binnen het chemieconcern is de laatste jaren uitgebreid gedis cussieerd over wat er met de twee krakers moest gebeuren. In eerste instantie was er sprake van dat Dow één van de instal laties zou afbreken. Dit zou tot gevolg hebben gehad dat de pro ductiecapaciteit van de basis grondstof etyleen gelijk met de helft werd teruggebracht tot zo'n 300.000 ton op jaarbasis. Op grond van een uitgebreide studie is de concernleiding nu tot de slotsom gekomen dat de installaties met een renovatie langer meekunnen dan in eerste instantie werd aangenomen. Levensduur „In het verleden is altijd uitge gaan van de gedachte dat de levensduur van een kraker on geveer 25 jaar was. Hier in Ter- neuzen hebben we door middel van nauwgezet onderhoud en continue verbeteringen aange toond dat een kraker langer mee kan. Hoewel de Terneuzense in stallaties tot de oudste binnen Dow behoren zijn de prestaties nog steeds zeer competitiefzei Gerard van Harten, productie leider van de Hydro Carbons (krakers) afdeling van Dow. Om de installaties ook tot ver na het jaar 2000 veilig te stellen is besloten een stuk of tien projec ten te starten die tot doel hebben de levensduur van de krakers te veiTengen, het rendement te verbeteren en de veiligheid- en milieuprestaties verder te opti maliseren. Het omvangrijkste project is het aanleggen van een nieuw afwa- tersysteem op beide fabrieken voor de afvoer van regen- en sprinklerwater. Dit systeem kost Dow circa 52 miljoen gul den. Een ander belangrijk pro ject is de aanpassing van de gasturbinés op de krakers, waardoor de uitstoot van stik stof verder wordt terugge bracht. Op het vlak van het kraken van gechloreerde koolwaterstoffen, zoals nafta en LPG, ontwikkelt de technologie zich voortdu rend. Eén van de projecten is ge richt op het testen van de nieuw ste technologie. Toepassing daarvan moet leiden tot een be duidende energiebesparing. Hiertoe worden twee van de zes tien fornuizen omgebouwd. Volgens Dow-voorlichter P. P. van der Wijs leveren de investe ringen geen directe werkgele genheid op bij Dow. Wel zullen er vanaf het tweede kwartaal (Advertentie) iS r# V? V <4 1 1^/en volledig nie nieuwe entree met een perfecte halmeubel-presentatieeen nieuwe textiel-afdeling, een 'stoffen'-kamer èn de nieuwste modellen van de beste meubelmerken! Alle aanleiding ons Open Huis (t/m 31 maart) te komen bezoeken. En... er valt nog iets te verdienen ook! U bent van harte welkom! Zuidmeg 20a, Zonnemaire. Tel. 01II-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar i'ervoer FNV Zeeland vreest fraudewet De FNV Zeeland is bang dat de Wet Boeten en Maatregelen, die op 1 juli van kracht ivordt, een jacht op de minima tot gevolg heeft. De nieuwe wet is bedoeld om fraude met uitkeringen strenger aan te pakken. De Zeeuwse gemeenten zien weinig reden tot pa niek. „Als uitkeringsgerechtigden doen wat ze moeten Q doen, is er niets aan de hand. De Amerikaanse saxofonist Joe Lovano geldt op het ogenblik als 'de absolute nummer één' van de jazz. Hij treedt zondag op in Porgy Bess in Terneuzen. In de bijlage Kunst+Cultuur ver der: *de beperkte houdbaarheid van de literatuur uit de boeken week een interview met de Am sterdamse schrijver/dichter Rogi Wieg *de Nederlandse Bachvereniging doet meer dan alleen de Matthaus Passion van Bach *het Don Kozakkenkoor is bezig Nederland te veroveren Omroepen doen elkaar stevige concurrentie aan in de jacht op topfilms *BriLssel pakt uit met Delvaux en Nederlandse en Vlaamse beeldende kunst in Ve- netië. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,11,12,13 en 15; Kunst cultuur: 17,18,19, 20,21,23 en 24; Sport: 25,26,27,29 en 30 van dit jaar meer medewerkers van aannemingsbedrijven op het Dow-terrein werkzaam zijn. Eerder deze week besloot de Dow-top 10 miljoen gulden te stoppen in een nieuwe laad-en losinstallatie voor chemische vloeistoffen. In Terneuzen wordt met spanning gewacht op nog een nieuwe investeringsbe slissing vanuit Midland. Het zou in dit geval gaan om een ge heel nieuwe fabriek. van onze correspondent Hans Hoogendijk HELSINKI - Buiten demon streerde gisteren in Helsinki een handvol Litouwers. „Wij willen in de NAVO", riepen ze. Binnen zaten de Amerikaanse president Clinton en zijn Russische colle ga Jeltsin in een ontspannen sfeer aan het galadiner van hun Finse collega Achitsaari. Hoe wel het appèl van de Litouwers ongetwijfeld niet ter sprake is gekomen, speelt hun wens van daag wel degelijk een rol. Het gaat immers om de aan staande uitbreiding van de NAVO met ex-Warschaupact- staten. En als die wel lid mogen worden, waarom dan soeverei ne oud-Sovjetlanden als bij voor-beeld de drie Baltische re publieken niet? Glinton en Jeltsin zullen daar vandaag niet direct over praten, maar op langere tennijn komen ze niet onder die vraag uit. Voor lopig gaat het er om schade als gevolg van de aanstaande uit breiding te voorkomen. Voor Clinton staat centraal de opgave om Jeltsin ervan te over tuigen dat de uitbreiding van de NAVO met ex-Warschaupact- landen ook in Russisch belang is. De Russen zijn het daar niet mee eens, maar hebben zich, zij het voorwaardelijk, bij het on vermijdelijke neergelegd. En kele verlangens van Moskou worden door het Westeri*inge- willigd. Er komen bijvoorbeeld geen Advertentie NAVO-kernwapens op het grondgebied van de nieuwe le den en Rusland krijgt in een of andere vorm een inspraak bij NAVO-besluiten die de nieuwe landen betreffen. Maar een ve to-recht krijgt het niet. Clinton moet Jeltsin vandaag overtuigen en hem zo veel 'wis selgeld' meegeven dat de Rus zonder gezichtsverlies naar huis kan. Maar de speelruimte is niet groot. GPD (Advertentie) Later méér pensioen met overwaarde huis? van Bruggen Adviesgroep ér uil mo hypotheek Vraajj de gratis HypotheekScan 0800-t800(«raii«) (Advertentie) Kom naar de Infodag Wonen van de Rabobank: morgen 22 maart. Alles over hypotheken, nota- riskosten, kopen, verkopen, zelf bouwen.... Van 10.00 tot 16.00 uur. Waar? Kijk in de Woongids voor de Infodag adressen. (Advertentie) De PZC 'n dijk van een krant EXTRA VOORSTELLING Stadsschouwburg MIDDELBURG zondag 30 maart - 20.00 uur reserveer nu: 0118 - 611500 De Nationale Theaterkassa 0900-9203 (7 d.p.w. 8-22 uur) 214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1