Woningen duurder dan verwacht Restauratie molen Axel eind dit jaar zeeland vrijdag 21 maart 1997 sw 12 Conflict over karting in Zeelandhallen Waardestijgingen van huizen in Hulst tot tachtig procent Raad aanvaardt motie tegen piramidespel lezers schrijven van onze verslaggever AXEL - De korenmolen in de Molenstraat is vóór de eeuwwisseling weer het stralende middelpunt van Axel. De huidige stomp is over twee jaar voorzien van draaiende wie ken en - als het aan burgemeester en wethou ders ligt - van alle apparatuur die nodig is om een maalderij te laten draaien. Het college doet de gemeenteraad volgende maand een voorstel over de financiering van de rigoreu- ze opknapbeurt van molen en omgeving. De restauratiekosten werden de laatste j aren steeds op ruim een miljoen gulden geraamd. Particuliere weldoeners zouden 350.000 gul den bij elkaar hebben gebracht. De suggestie dat voor de gemeente dan nog zo'n driekwart miljoen gulden overblijft, wilde burgemees ter W. de Graaf donderdag nog niet voor zijn rekening nemen. „We hebben de verschillen de uitvoeringsmogelijkheden en de daarmee samenhangende kosten nog niet helemaal op een rijtje. We zoeken ook nog uit of we op ter mijn kans maken op subsidies van verschil lende instanties, waardoor we de kosten voor de gemeente nog wat zouden kunnen druk ken." Mensenlevens B en W willen echter zeker niet beknibbelen op de kwaliteit van de restauratie, liet De Graaf desgevraagd weten.,Het gaat natuur lijk om een groot bedrag, maar we moeten wel beseffen dat de molen daarna weer men senlevens lang mee kan. Tenslotte staat het gebouw er nu al vanaf het midden van de achttiende eeuw." Als de gemeenteraad vol gende maand akkoord gaan met het restau ratieplan, wat in de lijn der verwachting ligt na de begrotingsvergadering van vorig jaar, komt er een eind aan een - sinds een jaar of tien - periodiek terugkerende discussie. B en W gaan er van uit dat bij een positief raads besluit eind dit jaar kan worden begonnen met het herstellen van de molen in oude glo rie. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Een juridisch con flict dreigt tussen de Zee landhallen en de gemeente Goes. Exploitant R. van Vliet wil van mei tot september in de tweede evenementenhal een kartbaan opstellen. Bur gemeester en wethouders hebben Van Vliet donderdag laten weten dwangmaatre gelen toe te passen als hij zijn plan doorzet. Pikant detail is dat de Goese raad donderdag planologische toestemming heeft gegeven voor de vesti ging van een kartbaan op in dustrieterrein Poel I, op een steenworp afstand van de Zeelandhallen. Wethouder C. R. M. M. Lins- sen wenst in de Zeelandhal len geen dagrecreatieve voorzieningen. Volgens hem strookt een kartbaan ook niet met de functie en het ka rakter van de Zeelandhallen. Raadsman mr C. T. E. Nuis van de directie van de Zee landhallen vindt het dreigen met dwangsommen 'een beetje rigoureus'. Hij meent dat een kartingbaan geen il legale activiteit is. „Wij be schouwen de kartingbaan als een evenement. Hij staat er bovendien alleen in de zo- meimaanden en wordt in clie periode af en toe wegge haald. De baan gaat evenmin ten koste van evenementen in de Zeelandhallen. Het pro gramma blijft ongewijzigd. Verder heeft de gemeente ge zegd dat dit soort sporten op een industrieterrein thuis hoort. De Poel II is een indu strieterrein." D e exploitant z oekt na ar mo gelijkheden om meer inkom sten uit de Zeelandhallen te halen. De tweede hal staat van mei tot september nage- noeg leeg. Bovendien heeft de directie zich verbaasd over het feit dat een onderne mer uit Bergen op Zoom wel alle planologische medewer king krijgt voor de vestiging van een kartbaan op een in dustrieterrein, teiwijl een eerder verzoek van de Zee landhallen om zo'n kartbaan samen met andere publieks- j trekkers in een te bouwen derde hal door het college van B en W is afgewezen. Het college besloot daartoe omdat het wegennet en de parkeervoorzieningen bij de hallen daarop niet zijn bere kend. Het huldigt het stand punt dat de directie eerst de bestaande parkeerproble men moet oplossen. Volgens Nuis is nu sprake van een ge heel andere situatie. De kart baan komt immers in een be staande hal. Flauw De advocaat wijst erop dat wethouder Linssen heeft toe gezegd te willen meedenken over verbetering van de ex ploitatie van de Zeelandhal len, die moeizaam is. „Daar om is het flauw direct te dreigen met dwangsommen. Van Vliet krijgt nooit echt de mogelijkheid om een paar centen extra te verdienen." De relatie tussen de gemeen te en directie van de Zeeland hallen is inmiddels danig be koeld. Van Vliet zelf vindt dat de gemeente 'op zijn minst de moeite had kunnen nemen om zijn aanvankelij ke plan bij te schaven tot een voor de gemeente acceptabel niveau'. Hij betreurt dat er nu twee kartbanen kunnen verrijzen op nog geen halve kilometer van elkaar en zal in beroep gaan tegen de plano logische procedure voor de baan van zijn concurrent. De kartingbaan is al tijdens het paasweekeinde (28 maart) te zien tijdens de ma nifestatie Sport Avontuur. De exploitant wil de baan vrijdag 2 mei openen. Advertentie Bouwvoorl. de Hoop Schuttershofweg 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680315 De stomp die nog resteert van de korenmolen in Axel moet nog voor de eeuwwisse ling weer van wieken worden voorzien. foto Charles Strij d van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De hertaxatie van de woningen in de gemeente Hulst pakt voor heel wat inwoners flink duurder uit dan was bere kend door het bureau Kafi. De leden van de commissie financi en hadden van verschillende kanten gehoord dat waardestij gingen van vijftig, zestig of zelfs tachtig procent geen uitzonde ringen zijn. Ook constateerden zij grote verschillen tussen ver gelijkbare woningen. Onafhankelijk raadslid F. de Vries plaatste donderdag tij dens de commissievergadering dan ook zijn kanttekeningen bij de conclusie van het bureau dat de gemiddelde waardestijging slechts 17,5 procent bedraagt. Dit percentage is volgens hem Discussie ZMF over verkeers- en vervoersbeleid GOES - De Zeeuwse Miliefede- ratie (ZMF) houdt dinsdag 25 maart om 19.30 uur haar voor jaarsledenvergadering in de Prins van Oranje in Goes. Na de pauze begint een themagedeelte over 'Verkeers- en vervoersstro men door het Deltagebied in het volgende millennium'. Deelnemers aan de discussie zijn Erik Ottens van de ZMF, ge deputeerde J. G. van Zwieten, hoofdingenieur-directeur H. L. F. Saeijs van Rijkswater staat Zeeland en voorzitter C. Hartog van de Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland. De ZMF wil de discussie gebruiken als aanzet tot een duurzaam verkeers- en vervoersbeleid, waarbij het be houd van het 'Blauwe Hart van Zeeland' centraal staat. DOMBURG Homoseksualiteit - De regio Zeeland/West-Brabant van de verenigingen voor christelijke homo's en lesbiennes CHC/CH- JC houdt morgen en zondag sa men met de Belgische groep Effeta een regio weekeinde in kasteel Westhove in Domburg. Het thema is: 'Homoseksualiteit over grenzen heen'. Informatie vianummer 0113-649544. Auto rijdt door na aanrijding in Oost-Souburg van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Een 14-ja- rige fietser uit Middelburg is donderdagmiddag gewond geraakt toen hij op de Burge meester Stemerdinglaan in Oost-Souburg werd aangereden door een auto. De bestuurder van de auto ging er na de aanrij - ding met hoge snelheid vandoor, richting Kanaalstraat. Het slachtoffer moest per ambulan ce naar het ziekenhuis in Vlis- singen worden gebracht. Daar werden enkele kneuzingen en een lichte hersenschudding ge constateerd. De jongen mocht na behandeling weer naar huis. De aanrijding voltrok zich gis teren rond kwart over drie bij de parkeerplaats naast het voet balterrein van RCS in Oost- Souburg. Een bordeaux-rode auto - mogelijk een Ford Tau- nus, Ford Escort of Opel Kadett - met een zwarte spoiler op de kofferbak, reed vanaf het Oran jeplein in de richting van de Spoorstraat. De auto reed vol gens getuigen erg hard. De be stuurder raakte ter hoogte van het Koopmansvoetpad de macht over- het stuur kwijt en moest krachtig remmen. Tij dens deze manoeuvre kwam hij met zijn auto op de verkeerde weghelft terecht en schepte daar de Middelburgse fietser. De fietser vloog door de lucht en bleef op het wegdek achter, waarop de auto er vandoor ging. De politie verzoekt getuigen die iets van het ongeval hebben ge zien dit te melden bij de politie te Vlissingen (telefoon 424400). niet reëel. Zo werd een eigenaar van meer dan honderd wonin gen in de gemeente, volgens De Vries dus representatief te noe men, geconfronteerd met verho gingen van vijftig tot zestig pro cent. „Dit zou een dramatische stijging van de ozb betekenen." De Vries zei geen vertrouwen in de cijfers te hebben. Het kan toch niet de bedoeling zijn dat de opbrengst aan omroe rende-zaakbelasting zoveel ho ger uitpakt, stelde hij. De Vries pleitte ervoor, nadat de aansla gen verwerkt zijn, een evaluatie te maken van de opbrengst. Wanneer die bekend is, zou overwogen kunnen worden een deel kwijt te schelden. CD A'er J. van Eek had de signa len dat de burger fors duurder uit is, ook gehoord. Hij maakte zich vooral zorgen om de door berekening van cle hogere ozb in de huurprijzen en de extra las ten waarvoor mensen voor ko men te staan doordat ook de fis cus nieer zal rekenen. A Hegger (PvdA) waarschuwde voor on gelijkheid in de berekening van de woningprijzen. Burgemeester A Kessen vond dat de raad eerst maar eens moest afwachten. Het aantal bezwaarschriften blijft tot nu toe onder het verwachte aantal. Kessen wilde een evaluatie best toezeggen, maar vond het te ver gaan om nu al te zeggen dat bij een hogere opbrengst de reeds vastgestelde tarieven naar beneden moeten worden bijge steld. „Dat zijn mooie handva ten voor een leuk partijpro gramma. We gaan ons huiswerk niet meer over doen." Ds. Valk uit Aardenburg met emeritaat van onze verslaggever AARDENBURG - Aar denburg gaat een domi neeloos tijdperk tege moet. Dominee H. Valk heeft de leeftijd van 65 jaar bereikt en gaat met emeritaat. De opvolger is nog niet bekend. Collega- predikanten uit de regio nemen voorlopig de taken waar. Mevrouw Valk is afkom stig uit Hilversum en stu deerde theologie met de bedoeling in het algemeen kerkelijk werk een functie te vervullen. Het ambt van van predikant was in die tijd in het algemeen voor behouden aan mannen. De Aardenburgse predi kante kon zich daar aan vankelijk mee verenigen, toch was zij bereid na haar studie in het pastorale werk te assisteren. Eerst in Grijpskerke, later in Halsteren. Onder de indruk Zij raakte zo onder de in druk van het ambt van predikant, dat zij zich be roepbaar stelde. Zeer be wust viel haar keuze op Aardenburg. „Eerst werkte ik in Aardenburg als vicares en vanaf 1971 als predikant", zegt domi nee Valk. Niet alleen het pastoraat van Aardenburg, maar ook van St. Kruis en ver zorgingshuis Coensdike was onderdeel van de werkzaamheden van Valk. Katholieken, gere formeerden en doopsge zinden werkten in Aar denburg nauw samen. Op 1 januari 1993 ontstond vanuit een federatie van hervormden en gerefor meerden de Samen op Weg-Gemeente Aarden burg (SOW) met dominee Valk als predikant. Dominee Valk neemt op zondag 27 april vanaf 14.30 uur afscheid als pre dikant in de St. Baafskerk in Aardenburg. De kerke lijke gemeenteleden krij gen op donderdag 24 april vanaf 19.30 uur al de gele genheid om in de Ontmoe tingsruimte afscheid te nemen van hun dominee. Zij blijft na haar emeri taat in Aardenburg wo nen. van onze verslaggever SLUIS - Burgemeester C. J. van Liere rekent er op dat de ge meente Sluis-Aardenburg binnen afzienbare tijd 'pirami despel-vrij' zal zijn. Donder dagavond nam de raad van Sluis-Aardenburg unaniem een motie van WD-er J. Dees aan, waarin de plaatselijke horeca- en zaalexploitanten worden op geroepen om geen medewerking meer te verlenen aan organisa ties die zich bezighouden met piramidespelen. Directe aanleiding voor de. mo tie was een incident op 15 febru ari in Sluis. Een spelorganisator werd toen geruime tijd door een concurrerende club gegijzeld. Dees zei zich te realiseren dat de raad noch andere instanties wettelijke middelen binnen handbereik hebben om het hou den van dit soort spelen tegen te gaan. Reden ook voor de raads fracties om de hulp van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) in te roepen. Donderdag deed de Sluis-Aar- denburgse raad een direct be roep op de Sluisse zaaluitbaters. Burgemeester C. J. van Liere zei na afloop van de korte raadsver gadering dat hij er stellig vai overtuigd is dat zijn gemeenlf op zeer korte termijn 'piramide spel-vrij' zal zijn. „Verschillen' de zaaleigenaren heb ik de voor bije weken gesproken en ee aantal heeft al te kennen gege ven op het verzoek in te gaai Andere, zo verwacht ik, zulln dan wel volgen", zei hij. Var Liere voegde er aan toe dat hi, de motie onder de aandacht va: de besturen van andere Zeeuw» Vlaamse gemeenten zal bre& gen. Vrouw krijgt zomaar klappen VLISSINGEN - Een 45-jarig vrouw uit Vlissingen heeft don derdag in de Lange Zelke ii haar woonplaats enkele klap pen gekregen van een nog onbi kende jongen. Die liep, met eci andere jongen, bij het verlatei van een winkel tegen haar op Een van de twee jongens sloe de vrouw en liep snel weg. D vrouw raakte licht gewond aa haar gezicht en aan een hand Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uitei lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde! niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De ri dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gs weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Schatplichtig? De PZC is - denk ik - voor 100% afhankelijk van inkomsten uit advertenties. Komt de onafhan kelijkheid van zijn redactie daardoor in gevaar? Nee toch? De PZC is een fatsoenlijke krant. En daar wordt in een redactiestatuut geregeld dat journalisten vrijuit kunnen schrijven, ook al vindt een ad verteerder dat misschien niet leuk. En nu zou Omroep Zeeland - volgens een commentaar in de PZC van 15 maart - schatplich tig worden aan Delta Nutsbe drijven omdat dit bedrijf voor minder dan 2% van de financie ring van regio-tv zorgt. Onzin natuurlijk! Al vóór zijn eei'ste radio-uitzending had Omroep Zeeland een redactiestatuut dat de onafhankelijkheid van de re dactie klip en klaar regelt. Dat statuut geldt ook voor Omroep Zeeland Televisie, Bovendien is Omroep Zeeland bij het uitzenden van reclame c het laten sponsoren van pro gramma's gebonden aan regel De omroep wordt daarop gecon troleerd - èn eventueel afgen kend - door het Commissariaa voor de Media. Kortom, de programma's va Omroep Zeeland zijn niet t koop en eigenlijk zou de redac tie van de PZC dat moeten we ten. H. W. A Koe secretaris/penningmeesti Stichting Omroep Zeelan Bogardstraat 1 Middelbur Naschrift; de heer Koch meet een .100 procents'afhankelijk heid' van adverteerders te ziet Hij vergeet daarbij - voor zij gemak - de zeer grote bijdracj die de abonnees leveren (50 pn cent van de inkomsten). Het bi treft hier gelden die noch doe. een gebaar van de geëerde ovei heid, noch via de energiereh ning verplicht moeten ivorde opgebracht. Commercieel havenschapsdirecteur J. Verhiel ziet niets in uitbreiding van onze verslaggever Richard Hoving VLISSINGEN - Verdere uit breiding van het industrie- en havengebied Vlissingen-Oost is onnodig. Dit zegt commercieel directeur J. Verkiel van het ha venschap Vlissingen. „Nu de terreinen zo goed als uitgegeven zijn moet je maat weten te hou den." De uitspraak van Verkiel, in de nieuwsbrief van het Schelde In formatiecentrum, staat haaks op het voornemen van de pro vincie Zeeland om nog dit jaar onderzoek te doen naar de „mo gelijkheden en onmogelijkhe den om Vlissingen-Oost uit te breiden". Economie-gedepu teerde D. J. P Bruinooge (PvdA), ook voorzitter van de Raad van Bestuur van het ha venschap, kondigde zo'n onder zoek woensdag aan in de staten commissie economie. Verkiel zegt in de recente Schel de Nieuwsbrief dat de havens in zowel Vlissingen als Terneuzen zich moeten gaan richten op kwaliteit. „Er zullen steeds meer eindproducten en steeds minder grondstoffen in de ha vens binnenkomen. De havens krijgen dus meer te maken met hoogwaardige producten. Daardoor is kwaliteit van be handeling erg belangrijk." De Zeeuwse Milieu (ZMF) deelt de mening van Verkiel „Het uit breiden van de haven is een wei nig creatieve oplossing waar al tijd naar wordt gegrepen. De haven kan zich beter gaan rich ten op het verbeteren van de kwaliteit van de huidige bedrij ven. De haven hoeft ook nog he lemaal niet te worden uitge breid. Er is nog ruimte genoeg", aldus ZMF-medewerker indu strie H. de Groote. Verrast De ZMF is op zijn zachtst ge zegd verrast door het bericht dat de provincie een studie gaat doen na ui tbrei di ng van Vlissin gen-Oost. „Wij zijn nu net met de provincie in gesprek over de vraag hoe het huidige havenge bied optimaler kan worden be nut. Dan is het wel vreemd te horen als er al weer over uitbrei ding wordt gepraat." De mogelijkheden om Vlissin gen-Oost uit te breiden zi jnvol gens burgemeester J. L. M. Mandos (CDA) van de gemeente Borsele op voorhand beperkt. „De gemeenteraad heeft zich vastgelegd op het standpunt dat er in de toekomst geen aanslag op .het landschap en gebied van het dorp Borssele mag worden gepleegd." Mandos vindt het overigens „best verstandig" dat er onderzoek wordt gedaan na een eventuele uitbreiding van Vlissingen-Oost. „De economi sche ontwikkeling van dit ge bied is belangrijk. Ik denk dat gedeputeerde Bruinooge ruim tegebrek in de toekomst voor ziet. En dan is het goed om daar zo vroeg mogelijk over te begin nen te praten." De mogelijkheden die over blij ven voor vergroting van Vlissin gen-Oost worden verder be perkt doordat bet gebied ten oosten van Borsele, de Zak van Zuid-Beveland, is aangemerkt als waardevol cultuurgebeid. De kans dat dit gebied op de schop gaat achten zowel burge meester Mandos als de ZMF uit gesloten. Eind jaren zeventig werd dit gebied in het zoge noemde Sloe 2 plan al eens aan gewezen als mogelijke aanleg voor een zeehaventerrein. De coördinator van de dorps raad van Borssele, M. J. Schou wenaars, is er niet gerust op dat een mogelijke uitbreiding van de haven ten koste gaat van het dorp. „We hebben wel toezeg gingen van de gemeente, maar we blijven alert." Burgemeester Mandos is echter resoluut: „Uit breiden richting Borssele is ge lijk aan uitbloeiden van Schiphol richting de stad Amsterdam. Dat gaat toch echt een stapje te ver." Maasvlakte Het Zeeuwse D66-Tweede-Ka- merlid J. Jorritsma-Van Oosten vindt dat de provincie ver voor de muziek uitloopt. „We moeten eerst cle discussie over de twee de Maasvlakte maar eens af wachten. Je moet zo'n eventuele uitbreiding van Vlissingen- Oost immers in een groter ge heel zien. Bovendien, er ligt nu nog drie- tot vierhonderd hecta re. Ik denk dat die uitbreiding voorlopig nog niet aan de orde is." De Rotterdamse haven zegt meer terrein nodig te hebben. Uit een rondgang in het land is Het havengebied Vlissingen-Oost. een aantal oplossingen geko men: herverkavelen van gebied in Rijnmond, gebruik maken van de havens Vlissingen, Ter- neuzen en Moerdij k en d r i e var i - anten voor de aanleg van een tweede Maasvlakte. Het kabi net moet nu een beslissing ne men. RPF-fractievoorzitter L. van Dijke is er voorstander van om het ruimtegebrek van de Rotter damse haven op te lossen dooi de nog aanwezige ruimte bij de Zeeuwse havens en die van Delfzijl te benutten. Maar hij gelooft niet in he"t verder optui gen van Vlissingen-Oost. „Er is een grens aan de ontwikkeling. Wij hoeven niet alles op te offe ren om als doorgeefluik te gaan dienen. Wat hebben wij aan uit breiding van Vlissingen als er alleen containers worden uitge laden om verder op de trein richting Europa in te gaan. PvclA'er J. Lilipaly en WD'er J. te Veldhuis vinden het daaren tegen prima om een studie te verrichten. „Het is goed om in een vroeg stadium een discussie te voeren over infrastructuur en milieu in relatie tot economie", zegt Lilipaly. „Je zou die studie ook aan de discussie over de tweede Maasvlakte kunnen koppelen. Niet dat alles waar Rotterdam geen ruimte voor heeft naar Vlissingen moet maar je zou delen naar Vlissin gen kunnen brengen. De Vlis- singse haven is bijvoorbeeld ge concentreerd op chemie, die heeft clustering nodig." Vooruitzien Regeren is vooruitzien, vindt Te Veldhuis. „Al maak je alleen maar een plan. Er is nu nog wat braakliggend terrein maar voor je het weet is dat weg. Want stel dat, je overloop kunt worden voor Rotterdam Een studie kan nooit kwaad, ze ker niet nu op gezette tijden werk verdwijnt uit Zeelancl, al dus cle WD'er. „Als provincie moet je dan randvoorwaarden scheppen om uitbreiding van werkgelegenheid mogelijk ma ken." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12