Wilhelmus van Nassouwe, lalala... Directeur Jeugdzorg mikpunt in strijd voor een nieuwe cao Uitstel rapport dijken valt kamerleden tegen Regionale brandweer werkt aan beter zorgniveau taken zeeland 11 Moeder vrijgesproken van moord Oefenvluchten boven Zeeland Wisseltruc met duizendje mislukt Gevangenisstraffen voor dealen Verse vis doet het goed Boete voor 15 hardrijders geslaagd vrijdag 21 maart 1997 DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft een 35-jari- ge vrouw uit Terneuzen vrijgesproken van moord op haar 2- jarige peuter Jeanette. Volgens persrechter J. Mulder bij het gerechtshof in Den Haag is de toedracht van de zaak te ondui delijk om tot een veroordeling te komen. Vorige week eiste de procureur-generaal tegen de vrouw twee jaar celstraf en TBR wegens moord op haar kind. De eis was gelijk aan de straf die de vrouw van de rechtbank in Middelburg lü'eeg opgelegd. Het ongeval met het kind gebeurde vorig jaar januari in Ter- neuzen. De vrouw zou bedwelmd door heroïne, slaappillen en drank bovenop haar kind in slaap zijn gevallen. Daardoor is de peuter gestikt. WOENSDRECHT - Het PC7-demonstratieteam van de Ko ninklijke Luchtmacht is donderdag begonnen met zijn oefen- vluchten. Het team, dat tot en met 2 mei wekelijks oefent, heeft voor het seizoen 1997 een geheel nieuw programma ont wikkeld. De oefenvluchten worden in eerste instantie op gro te hoogte in het oefengebied boven Zeeland gehouden. Latei- worden de vluchten boven de startbaan van de vliegbasis in Woensdrecht uitgevoerd. Het demonstratieteam zal dit jaar op verschillende airshows in binnen- en buitenland te zien zijn. WEMELDINGE - Een oplichter probeerde donderdagmid dag in een supermarkt te Wemeldinge duizend gulden rijker te worden met een wisseltruc. Oplettend winkelpersoneel wist dat te verhinderen. De onbekende man wilde bij de kassa een briefje van duizend wisselen voor honderdjes. Hij pro beerde de tien briefjes echter aan te nemen zonder duizend gulden te betalen. Na tussenkomst van winkelpersoneel heeft de man de zaak verlaten. Zijn signalement luidt: 40 tot 45 jaar oud, getinte huiskleur, zwart, kortgeknipt haar, grote zwarte snor. Hij droeg een groene, halflange jas en kaki-broek. De man spx-ak gebroken Engels. MIDDELBURG - Voor de handel in heroïne heeft de Middel burgse rechtbank een 32-jarige Goesenaar veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, In de strafmaat liet de rechtbank meewegen dat de man al sinds 1986 herhaaldelijk voor (drugs)misdrijvenmet justitie in aanraking is geweest. Tegen hem was twintig maanden geëist. Een 39-jarige plaatsgenote van de man kreeg conform de eis een werkstraf van 140 uur en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd omdat zij haar huis voor de handel in drugs ter beschikking- had gesteld. Een 23-jarige Terneuzense kreeg vijftien maanden cel, waar van vijf voorwaardelijk, voor handel in heroïne en cocaïne en heling van videobanden. Tegen haar was veertien dagen gele den anderhalf jaar geëist. De vrouw handelde in de eerste ze venmaanden van 1996 in harddrugs om haar eigen verslaving te kunnen bekostigen. VOORBURG - Verse vis doet het goed wat betreft prijs. Uit donderdag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over 1994, 1995 en 1996 blijkt dat tong een prijsexplosie heeft doorgemaakt. In 1994 bedroeg de gemiddelde kiloprijs voor tong in de vismijnen 12,26 gulden, in '95 was die 13,74 gulden en vorig jaar steeg die naar 17,46 gulden. Ook descholprijs steeg van 3,37 gulden de kilo in 1994 tot 3,82 gulden in 1996. De stijging van de tongprijs is hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door een daling van de aanvoer, van 25.018 ton in 1994 naar 17.137 ton in 1996. door Willem van Dam Was het Filips van Marnix van Sint-Aldegonde of Dirk Vol- kertszoon Coornhert? Of zou het mis schien tóch een gelegenheidsdichter zijn geweest? De geleerden bekvech ten daar al jaren over. Maar wie het ook schreef, feit blijft dat het Wilhel mus een uniek volkslied is. „Het is in de eerste plaats héél oud. Als je het vergelijkt met God save the Queen, La Marseillaise - het Wilhelmus heeft een veel langere traditie achter zich. En: liet heeft een zeer hoog poëtisch ge halte." Vanavond - vrijdag - houdt het Calvijncollege te Goes een Wilhel- mus-avond, waar professor A Th. van Deursen, emeritus-hoogleraar Nieu we Geschiedenis aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, een inleiding verzorgt over het ontstaan en de in vloed van onze nationale hymne. „De meeste Nederlanders hebben geen flauw idee meer waar het over gaat." Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytsche bloet, Den Vaderland ghetrouwe Blijf ick tot inden doot; lalala, laladdddaah.... en zo lalaën we opgewekt verder. Wie beheerst het Wilhelmus nog? On geveer tien jaar geleden wees een on derzoek uit dat het met de kennis van het Wilhelmus maar droevig is ge steld. Slechts negen procent van de ondervraagden bleek in staat het eer ste vers vlot op te lepelen. Nog eens dertien procent wist zich - zij het na veel hersenbrekerij - vier regels te herinneren. En de rest? Die pom- pompomt maar wat. Alleen binnen streng-protestantse kring blijkt nog een redelijke bekendheid met Ons Volkslied te bestaan. Dat laatste, zegt professor Van Deur sen (Bloemendaal; 65 jaar), laat zich vrij eenvoudig verklaren. „Het Wil helmus is een christelijk lied, het stamt uit een protestantse geloofstra ditie. Daarin voelen vooralmensènuit de kleine gereformeerde wereld zich uitstekend thuis. Vandaar ook dat de historische kennis in die kringen iets groter is dan bij de rest van het Neder landse volk; op reformatorische of vrijgemaakte scholen wordt aan het vak geschiedenis meer aandacht be steed dan op andere scholen. Vroeger sprak het vanzelf dat iedereen het Wilhelmus leerde op school. Daarbij speelden natuurlijk de oorlogserva ringen mee. In '40-!45 had het Wilhel mus een nationale betekenis; die Ty ranny verdrijven, die my mijn hert doorwondt - dat belééfde je." Het verdriet de professor enigszins: de enige plek waar het Wilhelmus nog wel eens massaal wordt aangeheven is foto United Photos de Boer Wordt nauwelijks nog geschiedenis gegeven." Het Wilhelmus als ver plichte leerstof?' „Met of zonder ver plichting, ik vind dat je als Neder lands staatsburger je eigen volkslied moet kennen." Ten slotte de vraag waarover vele ge leerden zich al zo lang het hoofd bre ken; wie dichtte het Wilhelmus?Daar- over doen vele theorieën de ronde. „Sommigen zeggen dat het zó veel technische gebreken vertoont, dat een echte Renaissancedichter zich zou schamen voor een produet als het Wil helmus. Anderen daarentegen, en daartoe reken ik mijzelf ook, zeggen dat het juist van een dusdanig niveau is, dat het niet gemaakt kan zijn door een of andere dominee die ook 's een liedje wilde schrijven; het is geen Sin terklaasversje. Het moet iemand zijn geweest, die wist wat dichten was. En dan is Marnix van Sint-Aldegonde de sterkste gegadigde." Professor Van Deursen: „...als Nederlands staatsburger moet je het Wilhelmus kennen..." het voetbalstadion. „En als het wordt gezongen, hebben de meesten geen flauw idee waar het over gaat. Eigen lijk zou je daar wat briefjes moeten uitdelen waarop de tekst staat afge drukt. Want als je het met elkaar ten gehore wilt brengen, doe het dan goed." Maar leg Nederlandse kinderen maar eens uit waarom zij zo nodig moeten zingen dat zij van Duytschen bloet zijn, Dat is, beaamt Van Deursen, niet zo eenvoudig. Het heeft met gebrek aan historisch besef te maken. En in derdaad, de eeuwenoude tekst van het Wilhelmus is voor de huidige genera tie moeilijk te doorgronden. Maar er zijn meer volksliederen waarvan de tekst 'niet meer voldoet aan de werke- lijkheid van vandaag'. In vroeger jaren werd het Wilhelmus (een geuzenlied, waarin het leider schap van Prins Willem van Oranje wordt verdedigd) massaal gezongen; niet alleen in protestantse kling, maar ook in-bijvoorbeeld - het Nederland se leger klonk veelvuldig en uit volle borst Mijn Schilt ende betrouwen Sytghy, O Godt mijn Heer. Toch hadden we ons misschien nü nog met WienNeërlands bloed doord'aad- 'renvloeit (VanDeursen: „dat had iets gekunstelds") als volkslied moeten behelpen, indien koningin Wilhelmi- na niet had besloten om - in 1932 - het Wilhelmus tot nationale hymne te verheffen. De tijd was daar lijp voor. Het Wilhelmus had zich in de loop der eeuwen een grote populariteit ver worven; alleen de SDAP'ers weiger den het uit principe mee te zingen. „En het zou tegenover hen een provo cerende daad zijn geweest om het Wil helmus tot volkslied te maken. Maar in de jaren dertig zie je dat de SDAP een minder afwijzende houding te genover de monarchie aanneemt." Repareren Het Wilhelmus roept niet meer de emoties op die het vroeger opriep. „Het betekende voor de vroegere ge neratie aanmerkelijk meer dan voor de huidige. Ik weet niet of dat nog te repareren valt. De kennis van het Wil helmus is moeilijk vast te houden als je geen kennis van de geschiedenis hebt. En op de meeste basisscholen Deelnemers aan dé werkonderbreking bij Jeugdzorg Zeeland stemmen in met verscherping van de cao-strijd voor regulering van de werkdruk. foto Ruben O reel van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede Kamer is teleurgesteld dat minister A Jorritsma (Verkeer en Water- slaat) nog steeds geen rapport' klaar heeft over de toestand van de zeedijken. De minister hoopt de Kamer echter eind deze maand het plan van aanpak te kunnen leveren, zei zij donder dag tijdens een overleg van de vaste Kamercommissie van Ver keer en Waterstaat. Het is niet fraai de Kamer te be loven dat er rond de jaarwisse ling een plan zal liggen en dan tot op heden niets meer te laten horen, luchtte SGP'er J. van de Berg zijn hart. Hij kreeg bijval van J. Lilipaly (PvdA), M. Au- gusteijn-Esser (D66) en P. Bies heuvel (CDA). De vertraging komt volgens Jorritsma door de omvang van de problemen met de zeedijken en de daaraan verbonden her- stelkosten. Vorige maand schat te het ministerie de kosten rond de 1,2 miljard gulden. Plan Dit bedrag krijgt Jorritsma niet bij elkaar geschraapt via haar eigen begroting, dus moet zij met de rest van het kabinet overleggen; daar is zij nu druk mee bezig. ,,U heeft niet ge waagd om informatie, u-wilde een plan van aanpak. Dan moet ik ook zicht hebben op de finan ciële consequenties." In november vorig jaar bleek dat de Zeeuwse zeedijken zwak waren. Eexx deel van de betong- looiingen voldoet niet. Uit on derzoek bleek vervolgens dat een aantal dijkvakken in het IJsselmeergebied evenmin deugt. Jorritsma heeft alvast veertig miljoen gulden uitgetrokken om vier Zeeuwse dijkvakken te ver beteren. Voor dat werk geeft zij zelf het startsein op 2 april. HULST - Bij een snelheidscon trole op de Absdaalseweg in Hulst betrapte de politie woens dag tussen 13.30 en 15.45 uur vijftien hardrijders. Een be stuurder trapte het gaspedaal tot 87 kilometer per uur in. Ter plaatse is vijftig kilometer per uur toegestaan. Aan de IMVO-Middenstandsavond- school Walcheren slaagden de vol gende kandidaten: J. J. Bogaerd-Baart, S. J. D. Boon man, G. K. Brouwer, E. Harinck, K. J. van Helleman, J. M. Hospes- de Bree, R. A. van de Kerckhoven, L. Kilnic, C. A. de Ridder, J. P. Stroo. De volgende kandidaten hebben het diploma Verpleegkundige be haald aan het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen, locatie Goes: Ellen Adriaanse, Ingrid van Willens- waard, Alex Hendriks. van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Het perso neel van Jeugdzorg Zeeland gaat zich harder opstellen in de strijd om een nieuwe, lan delijk af te sluiten cao. De druk op directeur J. Eijlander, die zich in het werkgeverskamp bevindt, wordt opgevoerd. Maar interne strubbelingen, zoals de ontslagprocedure te gen de secretaris van de onder nemingsraad, worden daarbij buiten beschouwing gelaten. Daartoe is donderdagochtend besloten tijdens een demon stratieve werkonderbreking door het overgrote deel van de jeugdhulpverleners. Om het draagvlak voor vakbondsacti viteiten binnen Jeugdzorg Zeeland te verbreden werd een 'bedrijfsledengroep' opge licht. Eerste taak is het voor bereiden van verdere acties. Voor 9 april staat deelname aan een landelijke protestdag op het programma. Geprobeerd wordt ook hulp verleners uit. de tehuizensector (Agogische Zorg Zeeland) bij de strijd te betrekken. Doel is een cao-akkoord dat de werk druk in de jeugdhulpverlening aan een maximum bindt. Ge mikt wordt op invoering van de regel dat hulpverleners, af hankelijk van de werksoort., niet meer dan 192 55 of 2 8 za- ken tegelijk in behandeling hebben. Wat de tehuizensector betreft, eist men een financiële tegemoetkoming voor het ver vallen van slaapdienstvergoe- dingen. Persoonlijk Met uitroepen als 'We zijn te braaf geweest' en 'Doen we niets, dan moeten we niet meer zeuren dat we het te druk heb ben', besloten de jeugdhulp verleners naar het actiewapen te grijpen. Bestuurder P. Ver- schragen van de AbvaKabo benadrukte bij herhaling dat de kansen om het werkgevers front te breken het grootst zijn wanneer directeuren persoon lijk worden aangesproken op hun weigering de cao-eisen in te willigen. Actieleider R. Annard, tevens lid van de ondernemingsraad, proefde aanvankelijk 'een beetje angst om de confronta tie aan te gaan met de direc teur'. Maar voor zover angst de protestvergadering parten speelde, ontstond al snel een sfeer waarin de ruim veertig aanwezigen duidelijk maak ten zich daar overheen te wil len zetten. Overigens heeft directeur Eij lander, zonder zich daar via een cao op te willen vastleg gen, al maatregelen doorge voerd die de werkdruk goed deels hebben teruggebracht tot het door de vakbonden be pleite niveau. Dat is gebeurd om het hoge ziekteverzuim on der hulpverleners terug te dringen en de kwaliteit van de hulpverlening te verbeteren. De keerzijde is dat cliënten, met name bij de afdeling am bulante jeugdhulp, met een 'enorme wachtlijst' worden' geconfronteerd, De directeur van Jeugdzorg heeft de vakbeweging verwe ten op de man te spelen, en daarmee binnen instellingen een een 'ziekmakende sfeer' te creëren. Hij vindt dat de acties zich beter op de politiek kun nen richten. Dan zou wellicht meer geld beschikbaar komen om de werkdruk te verlagen en wachtlijsten weg te werken. AbvaKabo-bestuurder Ver- schragen wees die argumenta tie gisteren als 'ondeugdelijk en subjectief' van de hand. Hij stelde dat de cao-eisen volle dig gebaseerd zijn op de huidi ge subsidienormen. „Uw werkgever", zo hield hij het jeugdzorg-personeel voor, „zet geld dat van overheids wege bedoeld is voor hulp aan cliënten ook in voor andere za ken. Daardoor bent u niet in staat fatsoenlijk uw werk te doen. Dót noem ik pas een ziekmakende sfeer. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - In zes stappen gaat de Regionale Brandweer Zeeland dit jaar op weg naar een beter zorgniveau van brand- weertaken. De voornamelijk bestuurlijke stappen moeten voor 1 januari 1998 zijn gezet en moeten leiden tot een betere or ganisatie en een goede taakver deling tussen de Zeeuwse brandweren onderling en tus sen de korpsen en de Regionale Brandweer. De gemeentelijke brandweerkorpsen kunnen vol gend jaar beginnen met de daadwerkelijke kwaliteitsver-- betering van brandweerzorg. In juni vorig jaar presenteerde de Regionale Brandweer Zee land het rapport 'De foto van de huidige situatie'. Daaruit bleek dat de brandweerzorg in Zee land nogal wat te wensen over laat. Aan de hand van door het ministerie van Binnenlandse Zaken opgestelde ijkpunten voor de gewenste brandweer zorg heeft de Regionale Brand weer een beleidsnota gemaakt die naar een zo optimaal moge lijke zorg moet leiden. „Het ide aalbeeld haal je nooit, dus we moeten piioriteiten stellen", zei regionaal brandweercomman dant W. P. van Leersum gisteren in een toelichting op de beleids nota 'Naar het gewenste zorgni veau van brandweertaken'. In een zes-stappenplan wordt eerst de organisatie van de ge meentelijke en regionale bfand- weer aangepakt. Stap een - het op hoofdlijnen vaststellen wel ke taken de gemeentelijke brandweerkorpsen verrichten en in welke mate - wordt gezet in april tot en met juniPer sub-re gio (Oosterscheldebekken, Wal- cheren en Zeeuws-Vlaandei'en) wordt vervolgens voor elke ge meente een advies uitgebracht over welke taken dat korps krijgt. Dat mondt in november en december uit in stap drie, als de gemeenten elk hun model verordening Brandveiligheid en Hulpverlening vaststellen. Drie werkgroepen buigen zich van september tot en met de cember over concrete verbete ringstrajecten voor de brand weren (stap vier). In diezelfde periode maakt de Regionale Brandweer Zeeland een organi satieplan voor de gemeentelijke brandweren. Daarbij wordt al vast vooruitgelopen op de nieu we huisvesting van de Regiona le Brandweer in 1999, in het 'veiligheidscentrumaan de Stromenweg in Middelburg;. De zesde stap beoogt verbetering van de functies personeelsbe leid en financiën van de Regio nale Brandweer, Prioriteiten Vanaf 1 januari 1998 gaan de ge meentelijke brandweren aan de slag om de brandweerzorg zelf te verbeteren. In de beleidsnota zijn prioriteiten gesteld. Voor het voorkomen en wegnemen van structurele oorzaken van onveiligheid is het noodzakelijk dat de brandweer al in een vroeg stadium wordt betrokken bij bijvooibeeld de uitwerking van bestemmingsplannen en de in richting van wijken. Bovendien moet de brandweer worden geraadpleegd bij (brand)veilig heidszaken en exact op de hoog te zijn van risicovolle activitei ten in de omgeving. Om de preventie te veibeteren wil de brandweer een grotere gaan rol spelen bij bouwplan nen en het afgeven van milieu vergunningen. Voor het verant woord kunnen uitrukken en het daadwerkelijk bestrijden van branden, ongevallen en rampen is meer personeel en materieel nodig. Voor specialistische voorzieningen en mensen kun nen de korpsen gebruik maken van de Regionale Brandweer. Voor een samenhangende en ef- 'fectieve aanpak van grote ram pen en ongevallen is een meer gestructureerde leiding nodig. Daarom - en omdat de bestaan de plannen zijn verouderd - wordt nu gewerkt aan een nieuw rampenplan. Voor betere bedrijfsvoering en ondersteuning streeft de Regio nale Brandweer naar duidelijke afspraken met de gemeentebe sturen over taken, organisatie en het bestuur van de brand weer: Tevens zal meer aandacht worden geschonken aan perso neel, salariëring, automatise ring en communicatie. De beleidsnota moet dinsdag 25 maart door het algemeen be stuur van de Regionale Brand weer Zeeland worden vastge steld. De kosten van de zes stappen bedragen 260.060 gul den. De Regionale Brandweer- heeft een subsidieverzoek inge diend bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken en verwacht dat het ministerie de helft ver goedt. De Regionale Brandweer- zelf bekostigt de resterende 130.000 gulden uit de reserve voor rampenbestrijding, (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11