Vèzen van vroeger Zo komt het dier in opspraak PZC Acht basisscholen dammen om titel Een onbekend, maar eeuwenoud straatje zeeland 9 bèl bèl Agenda week 11 straatnaam maandag 10 maart 1997 Het Bevelandse lied (2) joor Engel Reinhoudt Op zoek naar de wortels van het Bevelandse lied, kon u een aflevering van begin ja- uari kennis maken met de nes- or Bei Cok, de oudste, actieve chrijver en vertolker van lied- es in het Bevelands dialect. Na- lurlijk zijn er ook eerder men en in de weer geweest met ederen in de streektaal. Char- is de Coster, die in 1873 rond- iist in Zeeland en daar verslag an doet in een boek, komt in feinkenszand toevallig op een ruiloft terecht en beschrijft aar de bezigheden van een zan- êr die actief is op een manier, oals vandaag de dag nog vaak oorkomt. )p het oogenblik dat ivij de '.estzaal binnentraden, loas een er gasten, geheel in het zwart uweel gekleed, waarschijnlijk Ie dichter van het dorp, bezig, iet een brommende stem, eeni- e verzen voor te dragen, waar- ij hij nu en dan door het or kest, bestaande uit een viool en en fluit, werd geaccompag- eerd. De vader van den brui- om lachte en verkocht aardig- eden; de moeder der bruid 1 cheen door de poëzie, die toch olstrekt niet tot het verhe- enste soort behoorde, tot tra- ongeroerd.' inig sarcasme kan De Coster liet worden ontzegd. Over het -eeuws zelf schrijft hij: oant het getal der uitsluitend eeuwsche woorden is niet zoo tijzonder groot;- maar om de ei- •enaadige wijze, waarop zij de morden uitspreken. De Zeeu- oen laten namelijk de woorden '.ooveel mogelijk in elkander i'loeienen spreken op een zeer tijzonderen half zingenden oon, die eenigermate herinnert Ian het dialekt der bewoners ian de hollandse zeedorpen, naar toch geheel anders klinkt.' 'opkend. naar oude liedjes ko nen we allerleerst werk tegen 'an de schrijver D. A Polder- nans. Hij is vooral bekend ge- vorden om zijn verhalen, onder indere gebundeld in de bekende litgave Langs dieken en wegen. lij is de schrijver van het ieeuwse Volkslied, al heeft hij lat niet in het dialect geschre- 'en. Ook een lied over de Lange an gaat niet in het Zeeuws, naar als hij dichter bij huis ;omt;, gebruikt hij dialect: lordig landje van Ter Goes, and. van wakker werkzaam trevenj Mitje velden en je dre- 'en,/Mitje durpjes keurig net,/ As op groen ferweei 'ezet;/ Waer t aentje van den toren kiekt op Reacties op deze rubriek zijn welkom .Indien u wilt reagerenof wanneer u een tip voor ons heeft, kunt u schrijven of faxen naar de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, ónder ver melding van Bèl, bèl. goudgeelgolvend koren/ Goese landje, kostlik oord,/ Je bin eeniginjesoort. Meer poëtisch is 'Den Boogerd Bloeit': Den boogerd bloeit, den boogerd bloeit,/ In frisse fiene kleuren;/De bomen bin mitdons besneeuwd/ En ieder taksje ivienkt en weeuwt,vol zachte zoete geuren Den boogerd bloeit, den boogerd bloeit,/De locht is lauw en geu rig,/ Het jonge gos spruutuut de grond/ En brommend vliegt het bietje rondde struken, frisch en De liedjes zijn op muziek gezet door A Lijssen en destijds uitge geven. In 1979 zijn er enkele, zoals bovenstaande, nog eens opgenomen in het boek Kinder versjes en volksliederen uit Zeeland, een uitgave van de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek. Behalve het Zeeuws Volkslied zijn de bedjes weinig gezongen en nauwelijks bekend. W ulleminapolder Als het om zingen gaat, heeft 'Jaap uut de Wulleminapolder' het verder geschopt. Sommige van zijn liedjes zijn bij ouderen nog wel bekend. 'Jaap uut de Wulleminapolder' is het pseu doniem van Krijn Koets, gebo ren in 1877 in Rilland-Bath. Hij schreef toneelstukken en 'Zeeu- sche liedjes mie meziek'. Een van de bekendste liedjes is wel 'Zêêland boven al'. In Zeeland viert men kermis, as nergens in het land./Dan draegt men de beste spulletjes./ En de musse van fien kant./ In Wal- ch'ren en in Schouwen, In Goes en ZierikzeeJ Daer riëneh de boertjes naer de stad./En nemen 't mis je mee.Zeeland, Zeeland bovenal./ Zeeland, Zeêland roe men w'al./ Van alle landen op deez' aerd,/ Is Zeêland mien het meeste waerd. Ook het bed 'Nergens groeit de terve milder, nergens groener, mulser wei, nergens lekkerder petaten, da?z gegroeid in Zeeuw se klei' is van Jaap zijn hand. Volgens de Zeeuwse encyclope die was Koets de oprichter van de eerste Zeeuwse vereniging van buiten Zeeland wonende Zeeuwen in Rotterdam. Nog steeds zijn er een aantal van die verenigingen in het land. Voor hen schreef hij een bondsbed: Laet klienken oans lied mie een krachtig accoord; Het lied der vereêngen dat allen bekoord. Het klienke zó vreugdvol, zó in nig gemeend.'t Is 't Lied van de Zeeuwen eendrachtig vereend. En voor een afzonderlijke ver eniging in 'den vreemde': Wij Zeeuwen stamgenoten,/ Van- eiken rang en stand./ Zijn vast aaneengesloten,/ Met onver- breekb'ren band./ En wat ook wordt geschondenWat wank'le of vetga/ Wij blijven hecht verbonden,/ In ons "Zee- landia". Veel verzen hebben naast de va derlandse liederen uit die tijd gelegen. Ook melodieën ervan werden gebruikt om de teksten te zingen. Aan liefde voor Zee land mankeert het allerminst. Eigenaardig is dan ook, dat de schrijver in het laatste voor beeld het Nederlands gebruikt. Niet erg consequent maar mis schien was het een gebaar naai de niet-Zeeuwen in den vreem de. Eenmeer luchthartige en jonge re uitgave is 10 Zeeuwse Liedjes op tekst van J. P.Paulusse en muziek van H. A J.Franke. Hu moristische en ondeugende tek sten, hoewel ook die bedjes het nergens tot bekende volksbed jes hebben geschopt. Uit een bed over een jongen die verliefd is op een boerendochter en haar erfenis: De vluie gaet er op en nearDe bozze zwelt a, mear en mear/ En Kee, da vrommes dik en rond/ Die weeg naebie twea 'onderd pond./ Ik weet nie, wear a'k mear om gee/ Om d'oeve of om Kee Zandee. Een komisch bedje is 'Siemen OalevanTerNisse'. Opz'nouwe dag gaat Siemen, zo kaal als wat, tot verdriet van zijn erfge namen uutvrieën, vindt een jon ge vrouw en er komt een baby, Als Siemen zich afvraagt hoe het kind aan zoveel haar komt, luidt het antwoord: Lieve Sie- men, zei z'n vrouwe,/ 'k Oop dat jie 't noait vergeet:/ Dat is noe voojoe'n vraegej Mar voo mien is 't 'n weet. Gezongen is er altijd, teksten in de streektaalzijn er ook nog wel. Maar ze zingen, bleef voorbe houden aan een enkeling. Van een volksliedcultuur is boven de Westerschelde geen sprake. Aan psalmen en gezangen hebben ze in Zeeland en zeker op de Beve- landen genoeg gehad. 'Op de bruiloft', gravure van A Dillens uit het boek Schetsen uit Zeeland van Charles de Coster. Nog een laatste aankondiging voor de Vierde Nederlandse Dialectendag op zaterdag 15 maart in het Provinciehuis in Den Bosch. U kunt die dag gratis komen genieten van het volledige register aan dialec ten uit Nederland. Vlaande ren en Frans-Vlaanderen in de vorm van lezingen, work shops en muziek van een aan tal streektaalbands. Tevens vindt in de hal van het gebouw een zeer uitgebreide info- -markt over dialect en streek taal plaats. De toegang is gra tis en voor f 25,- kunt. u ter plaatse de lunch gebruiken. Meer informatie en aanmel den via tel. 024-3612056 of 024-3615670. De toneelgroep Kom t'r 's ni kieken komt na een eerder op treden op zaterdag 8 maart, zaterdag 15 maart nog eens met de Mossel-Murpel-Soap voor de dag. Het stuk is een bewerking van Een zoen van miss Urk van M. Andrea, waaraan een Yerseks tintje is gegeven.De voorstelling be gint om 19.30 uur en vindt plaats in De Zaete te Yerseke. Meer informatie bij De Zaete. De toneelclub Transfiguratie heeft met veel succes reeds enige voorstebingen van de komedie Bedside story gege ven. Zaterdag 25 maart wordt het stuk nog eens gespeeld in cultureel centrum De Halle in Axel. Bedside story is een En gels blijspel van Alan Ayck- bourn, dat door Transfigura tie in een Hulsters jasje is gestoken.De voorstelling be gint om 20.00 uur. Meer infor matie bij De Halle in Axel. niet alleen op frites en brood hoeven te leven en dat levert haar het verwijt op dat ze overlast in stand houdt. Ook het bevoegd gezag heeft het niet erg op haar activiteiten. Elly maalt daar niet om. Als ze kritiek krijgt van omstan ders, vraagt ze vaak of die vandaag nog hebben gegeten en naar het toilet geweest zijn. En ze gaat niet steeds op dezelfde tijd op pad om te voeren. „Een knappe politie die mij die bees ten laat verhongeren." Er wordt niet met verstand van zaken over de duiven geoordeeld, vindt Elly. „Als ze niet gevoerd worden, blijven ze zéker langer hangen om op krach ten te komen. Bovendien gaan ze bloemperken kaalvreten. Als de ge meente het aantal wil verminderen, dan moet nagedacht worden over de toevoeging van een stofje aan het voedsel dat werkt als de pil. Dat heb ben we met de zwerfkatten ook ge daan en daarvan zijn er niet zoveel meer. Maar de gemeente laat inplaats daarvan onbewoonde gebouwen openstaan en daar trekken ze dan in en ze planten zich voort. Je kunt een vogel niet verbieden een ei te leggen." Abdij plein Wat ze ook fout vindt: de vernieuwing van het Abdijplein. Het is haar, zonder gras en bankjes, te gladjes geworden. De duiven zitten meer in het zicht dan vroeger en het valt meer op dat ze uit werpselen achterlaten. ,,Zo komt het dier in opspraak," zegt ze."Elly Mun ter gaat door met de taak die ze zich heeft opgelegd. „Niet alleen hoor. Sa men met Coby, Jacqueline en Frits; die voeren ook zwerfkatten op het Molen water. "De duiven bezoekt ze als regel wel alleen. Een boer uit Wissenkerke levert haar jaarlijks een paar duizend kilo tarwe en daar doet ze, als het kan, wat krachtvoer doorheen. Dat lukt lang niet altijd, want de aankoop van de tarwe voor de duiven en de blikjes voer voor de katten loopt aardig in de papieren. En zoveel geld heeft Elly niet, want ze is arbeidsongeschikt en leeft van een uitkering. Vast Ze houdt niet van gekooide vogels, maar heeft zich door haar eigen roe ping min of meer laten vastzetten. In een huis dat ze als benauwend klein ervaart. En in de stad.,Ik kan met die anderen wel afspraken maken over de katten, maar dat maakt het nog niet mógelijk dat ik met vakantie wegga. En eigenlijk kan ik ook niet ziek zijn. De dieren wachten op me. Ze kennen me, in ieder geval die langer zijn blij ven hangen. Zoals die knaap die al heel lang op de Lange Jan zit. Dat is net een adelaar. Zijn nakomelingen haal ik er zó uit. Sommige duiven, die langer zijn blijven hangen, geef ik in gedachten namen: Blauwband, Bonte enRooie. Ja, ik ben hele dagen gebonden. Want ik moet iedere dag naar buiten." door Richard Hoving De mensen denken niet na, zoveel is Elly Munter wel duidelijk. Neem die uit Amerika overgewaaide mode. Ter verhoging van de feestvreugde willen bruiloftsgangers de laatste tijd nogal eens wat sierduifjes loslaten ter afronding van de plechtigheid ten stadliuize. Let op, die duifjes verrich ten eerst wat reinigingswefk. Ze pik- ken de rijst op die is uitgestrooid om de kans op geluk te verhogen. Maar daarna. Dan zitten ze voor het stad huis en een duif waar iets ingestopt is, daar komt ook iets uit. Vanaf dat moment worden ze niet meer als vredessymbolen of geluks- brengers gezien, maar als vervuilers i die daken en straten witkalken en die I niet huiswaarts keren, domweg omdat I ze niet weten welke kant dat op is. En wie heeft daar nu eigenlijk schuld I aan? Elly Munter weet het antwoord wel: de mensen die niet nadenken. Schoon voorjaarsweer of ijzige koude, Elly Munter verlaat haar woning om voedsel te verstrekken. Aan duiven en aan zwerfkatten te Middelburg. Iede re dag van het jaar. Het is een roeping die dateert van de strenge winter van 1963. Ze maakte zich zorgen om de dieren en besloot ze van een extraatje te voorzien. Ze doet dat nog steeds en ze zal het blijven doen. „Want", zegt ze, „de duiven zijnniet uit te roeien en de mensen die ze voeren ook niet. Ik blijf erop uit trekken. Ze rekenen op me." Gekooid Thuis heeft ze nogal wat dieren. Die zijn ooit blijven hangen. Als het even kan laat Elly Munter zieke of gewonde vogels een tijdje opknappen om ze weer los te laten. Ze heeft ook twee pa pegaaien: Rico en Monkey, die elkaar niet kunnen luchten of zien. Elly kreeg ze ooit tegen wil en dank. Nu ze de Elly Munter: „De duiven zijnniet uitte roeien en de mensen die ze voeren ook niet." foto Lex de Meester beesten eenmaal inhuis heeft, voelt ze zich verplicht ervoor te zorgen.,Maar eigenlijk vind ik het niks. Ik hou niet van gekooide vogels," zegt ze. „Dat is niet natuurlijk." De duiven die ze dagelijks voert op het Abdijplein en de Markt in Middelburg horen daar welbeschouwd ook niet, dat weet Elly Munter wel. „Dat-is alle maal per ongeluk zo gegroeid. Het zijn geringde postduiven. Ze zijn waar schijnlijk ingezet voor wedvluchten. Die beesten woixlen over heel grote af standen weggebracht. Er worden ei sen gesteld waaraan een heleboel niet kunnen voldoen. Alsof iedereen zo kan lopen als Caii Lewis. Er sneuve len er duizenden en een aantal blijft ergens hangen. Dat krijg je met zo'n sport. Nou ja, ik vind het helemaal geen sport. Het gaat alleen maar om grote prijzen. De duiven die achter blijven, daar kan Middelburg'dan niet van slapen. Ze worden niet als waar devol gezien. Maar het gaat toch om leven en niet om rotzooiZo ben ik dat tenminste geleerd." Het wordt haar niet door iedei'een in dank afgenomen dat ze zich bekommert om de achter blijvers. Ze zorgt ervoor dat de duiven Veertig basisscholen hebben de afgelopen maanden ge probeerd een plaatsje te verove ren in de finale van het Zeeuws schooldamkampioenschap. De acht beste scholen strijden woensdagmiddag om de felbe geerde titel in het Verenigings gebouw Ons Dorpsleven in 's- Gravenpolder. Het Zeeuws schooldamkampi oenschap wordt dit jaar voor de twintigste keer gehouden door de Zeeuwse Dam Bond. Volgens schooldamcoördinator van de bond Pim Filius is de belang stelling onder scholieren elk jaar groot. „De veertig deelne mende scholen in de voorronden kwamen uit heel Zeeland." Filius verwacht dat het woens dagmiddag een spannende strijd gaat worden. „In de voor ronden verschilde het onderlin ge niveau nogal. De overgeble ven basisscholen zijn echter aan elkaar gewaagd." De acht scholen worden ver deeld over twee poules. Elke team bestaat uit vier leerlingen van de hoogste twee klassen van het basisonderwijs. De scholie ren spelen ieder vijf partijen. De beste twee scholen van elke poule spelen de halve finales. De winnaars hiervan spelen ver volgens tegen elkaar in de fina le. De verliezer om de derde en vierde plaats. De eei'ste drie scholen gaan naar de voorron den voor de landelijke finale la ter dit jaar. Rustig Dammen is, volgens Filius, een lastige sport voor de jeugd. De onstuimigheid van de elf- en twaalfjarigen komt het damspel over het algemeen niet ten goe de. „Waar het vooral om gaat Pim Filius. tijdens het dammen is rustig en geconcentreerd te blijven. Niet vlug een paar schijven verzet ten, maar nadenken over een grote lijn. Door het houden van de schooldamkampioenschap- pen hoopt de Zeeuwse Dam Bond de populariteit van de damsport in Zeeland te verho gen. „De belangstelling voor dammen is matig in Zeeland, Door scholieren nu al in contact- te brengen met de sport hopen we dat ze op latere leeftijd ook blijven dammen." aldus FiLius. Als favoriet voor de overwin ning tipt Filius de regerend kampioen: de openbare basis school Ter Tolne uit Tholen. „Ter Tolne heeft een damgekke onderwijzer. Dat heeft een posi tieve uitwerking op het niveau van de leerlingen." Grote prij zen zijn er voor de scholen woensdagmiddag in 's-Graven- polder niet te verdienen. „De winnaar krijgt een beker. De overige deelnemers een medail le. Het gaat per slot van reke ning om de eer." door A. J. Snel door Lukas Fransen In een van de oudste delen van Middelburg baant een even oud straatje zich een weg. Het is zo'n straatje waar je elke keer weer doorheen loopt of fietst zonder het te herkennen. Als ie mand je de weg zou vragen naar deze straat, moet je het ant woord meestal schuldig blijven. Het gaat hier over de Wijn gaardstraat, een achteraf- straatje dat achter hetstadhuis ligt en grenst aan het Boden- plein. ,Voor een eerste vermelding van de Wijngaardstraat in de ar chieven moeten we helemaal te rug naar 1376. Hoe het straatje aan zijn naam is gekomen, wordt daarin echter niet ver meld. Toch is de Wijngaard straat in Nederlandse steden en dorpen een veel voorkomende straatnaam. Zo kom je deze straat bijvoorbeeld ook tegen in Veere en Domburg. Klimaat Meest voor de hand liggende verklaring is dat er vroeger een wijngaard in de nabijheid heeft gelegen. Het Nederlandse kli maat in ogenschouw nemend lijkt wijnbouw echter niet waarschijnlijk. Een andere ver klaring is dat de Wijngaard straat haar naam te danken heeft aan het uithangbord van een herberg uit vroeger tijden. Archiefonderzoek kan deze stelling niet bevestigen. Het woord 'wijngaard' komt in enkele kerkelijke uitdrukkin gen voor. 'De wijngaard des He ren', waarmee de kerk en het christelijk geloof bedoeld wordt is er een van. Een andere is 'wer ken in Gods wijngaard', wat zoveel wil zeggen als het chris telijke geloof verkondigen als predikant of priester. Het is daarom goed mogelijk dat de Wijngaardstraat een symboli sche betekenis heeft. De Brugse Wijngaardstraat is bijvoorbeeld naar een Bagijnhof genoemd. Cellenbroeders Ook in de nabijheid van de Wijngaardstraat heeft een klooster gelegen. Het waren in de vijftiende eeuw een aantal Cellenbroeders die in Middel burg een klooster bouwden. Er omheen liepen verschillende straten, waaronder de Wijn gaardstraat. De voornaamste taak van de broeders was het be graven van de doden. Aan het eind van de zestiende eeuw werd het klooster bestemd Lot k rankzi nnigeninrieh ting en kreeg het de naam Simpel huis. Hier heeft de Simpelhuisstraal, de straat waar het klooster aan lag, zijn naam aan te danken. De achterkant van het voormalige klooster, waarin tegenwoordig de Engelse Kerk is gevestigd, ligt aan de Wijngaardstraat. Bodenhuis Ondanks dat de Wijngaard straat een van de oudste straten van Middelburg is, is het een on bekende straat. Aan de ene kant van het straatje richten zich een aantal woningen, een restau rant, een winkel en een pakhuis op. Aan de andere kant wordt het straatje begrensd door een muurtje en de zijkant van het voormalige Bodenhuis en het Simpelhuiscomplex. Een straatje met zo'n lange ge schiedenis verdient het om een keer voor het voetlicht te treden. Bij deze. Wijnbouw, geloof of uithangbord: hoe dit straatje aan zijn naam is gekomen, blijft gissen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27