Vrouwen in Iran zijn rechteloos Geringe opkomst vrouwendag Middelburg wil regeling voor WVG-gelden Waterschap investeert in ecologische oevers Politie wil praten over alcoholmisbruik bedrijfschauffeurs Tekort vrijwilligers fataal voor Axels School's Out-festival Twee versies van 'Gevaarlijk speelgoed' Kanon geïnstalleerd bij schutterij Hulst zeeland 10 Rapport van comité over situatie voor Ministerie van Justitie Zevende plaats voor danspaar Geluidoverlast door stereo Hardrijder 53 km boven limiet Verkeersborden vernield Gewonden bij auto-ongeluk Man in elkaar geslagen Autokrakers op Tholen Huifkar in brand gestoken Blue Spirit succesvol op drumfestival Drankrijder maandag 10 maart 1997 van onze verslaggever Mau rits Sep MIDDELBURG - Vrouwen hebben in Iran geen enkel recht. Alle in internationale verdra gen vastgelegde rechten en vrij heden zijn hen door de Iraanse regering ontnomen. Het Neder landse Ministerie van Justitie mag gevluchte Iraanse vrouwen daarom niet terugsturen. Dat stelt het Vrouwencomité van Nabard Culturele Associatie in het rapport 'Verificatie van de situatie van vrouwen in Iran'. Het rapport is bedoeld om Justi tie van meer correcte gegevens te voorzien. „Als de Tweede Ka mer weet wat de echte situatie van vrouwen in Iran is, is het voor het Ministerie van Justitie niet meer zo makkelijk om vrou wen terug te sturen", verklaren Shiva Shoyaei en Mahmoud Karamzadeh van Nabard Cul turele Associatie - een Iraanse vluchtelingenorganisatie die in Middelburg is gevestigd. In het rapport wordt een reeks schendingen opgesomd. Zo moeten Iraanse vrouwen kle dingvoorschriften volgen. Doen zij dat niet, dan volgt gevange nisstraf. Iedere vorm van een re latie tussen mannen en vrouwen buiten het huwelij k is verboden. Als een getrouwde vrouw een seksuele relatie heeft met. een andere man, wordt zij ge stenigd. Relaties van vrouwen met vrouwen zijn eveneens strafbaar. Bij herhaling volgt de doodstraf. Een 'morele relatie' wordt voor vrouwen bestraft met zweepslagen. Het is vrouwen bovendien niet toegestaan van hun man te scheiden. Andersom is dat wel mogelijk. Na een scheiding houdt de moeder de voogdij over een zoon tot die twee jaal oud is en over een dochter tot die zeven is. Daarna gaan de kinde ren naar de vader. Als de vader overlijdt, krijgt de grootvader van vaders zijde de voogdij. Vrouwen mogen alleen werken met toestemming van hun man. Onderwijs is slechts beperkt toegankelijk. „Wij mogen wel een opleiding voor lerares of verpleegster volgen, omdat meisjes en vrouwen alleen van vrouwen les mogen krijgen en alleen door vrouwen medisch mogen worden onderzocht", verklaart Shiva Shoyaei. Haar studie voor verpleegster moest zij beëindigen omdat zij politiek actief was. Meisjes kunnen al vanaf hun ne gende worden uitgehuwelijkt. „Vooral op het platteland ge beurt dat vaak", zegt Mahmoud Karamzadeh. „De mensen zijn arm en huwelijken hun dochter uit of verkopen haar." Karam zadeh bestrijdt dat bepaalde re gels horen bij de cultuur van het land. „Het regiem zegt dat steeds. Maar mensenrechten hebben niets met cultuur of reli gie te maken. Cultuur beperkt mensen niet." van onze verslaggever HULST - Het waterschap Hul ster Ambacht wil de oevers van waterlopen in de Koningin Em ma-, de Van Alstein- en de Melopolder dit jaar milieu vriendelijk herinrichten. De herinrichting komt ten goede aan de natte ecologische hoofd structuur in de regio en past binnen de door de provincie aangegeven voorwaarden. Het verbeteren van duikers in de Emmapolder, het aanbren gen van tien duikerstuwen voor de verfijning van het peilbeheer van op de waterloop Zandberg- Paal afwaterende gebiedjes en het automatiseren van enkele bestaande stuwen kosten bij el kaar ruim 1,4 miljoen gulden. Het waterschap hoeft daar zelf slechts 332.000 gulden van bij te dragen, omdat de rest via ver schillende Europese subsidies kan worden binnengehaald. Het algemeen bestuur van het waterschap vergadert maandag 24 maart over het. voorstel. De vergadering wordt gehouden in het zaaltje van Hotel van Leu ven in Kloosterzande en begint om 14.00 uur. Vrouwen én mannen discussieerden zaterdag over de verdeling van in het huishouden. foto Pi eter Honhoff 'Is een andere verdeling van zorgtaken mensen wel een zorg?' van onze verslaggever Frank Balkenende ZIERIKZEE - De viering van de Interna tionale Vrouwendag zaterdag in Zierik- zee leed onder een geringe opkomst. J. Prager-Stein, woordvoerster van het 8 maart-team Schouwen-Duiveland, was dan ook een beetje teleurgesteld. „Tja, het is mooi weer. Mensen schoffelen dan in hun tuin of maken een strandwandeling. Maar ik vraag me intussen wel af of een andere verdeling van zorgtaken, dit jaar ons thema, mensen echt wel een zorg is." Het team had er veel werk van gemaakt in hét Multi Functioneel Centrum (MFC) Naast een forumdiscussie, soms ook in teractief met de zaal, bood het 'café infor- matief' een luchtig intermezzo van het damestrio Tria Maria uit Tilburg, dat mu ziek bracht uit de jaren '20 tot '40, En 's avonds was er nog een vrouwenfeest met cabaret en muziek, waarvoor ook vrou wen uit het asielzoekerscentrum in Burg'h-Haamstede waren uitgenodigd. Prager-Stein:.Het is tenslotte internatio nale vrouwendag en voor die groep bete kent deze dag echt een uitje- We hebben er vorig j aar veel positieve reacties op gekre gen." Aan het informele tafelgesprek met gas ten uit verschillende maatschappelijke geledingen en ook toegankelijk voor he ren ging een inleiding van directeur E. Ar- don van het Emancipatiebureau Zeeland vooraf. Centrale vraag: hoe kunnen zorg taken anders worden verdeeld, want vrouwen worden min of meer gedwongen naast hun baan ook de zorg voor kinderen, familie en huishouding erbij te nemen. Ofwel het rollenpatroon loopt achter bij ontwikkelingen op dé arbeidsmarkt. De discussie bood geen duidelijke oplossing. Enkele aanbevelingen: maak in de opvoe- ding ook jongens rijp voor'zorgtaken, maak bewust de keuze om meer tijd te spenderen aan gezin en huishoudelijke zaken (voor de heren dan) en zwengel een maatschappelijke discussie aan. over de vraag wat zorg ons economisch waard is. 's-HERTOGENBOSCH - Tijdens de Nederlandse danskai pioenschappen in 's-Hertogenbosch van de Nederlandse J gemene DanssportBond (NADB) heeft het Zeeuwse danspa Eddy Buunk en Nathalie Bergmans zaterdag een zeven plaats behaald. Het koppel kwam uit voor de provincie Ze land en was uitgezonden door danssportcentrum Good Tim in Vlissingen. Het totale deelnemersveld, in de Latin-Ame can klasse Latin 2, telde 43 paren uit geheel Nederland. ZIERIKZEE - Een 28-jarige vrouw uit Zierikzee is in de nac van zaterdag op zondag bekeurd omdat zij kabaal maakte) de stereo flink had opengedraaid. Bij de politie kwamen v« schillende meldingen daarvan binnen. Ook in Goes heeft de politie in de nacht van vrijdag op zatf dag aan de Voorstad een geluidsinstallatie in beslag genoni nadat diverse ldachten over het geluidsoverlast waren bi; nengekomen. Tegen de bewoner is proces-verbaal o] maakt. THOLEN - Bij snelheidscontroles op Tholen zijn zaten) 154 bestuurders bekeurd. Op de Poortvlietsedijk bij Pooi vliet, de Broekseweg bij Oud-Vossemeer en de Oesterdaml Tholen controleerde de politie in totaal 1082 voertuigen. I hoogste snelheid werd gemeten op de Oesterdam: 153 ld lom ter per uur. Daar geldt een limiet van honderd kilometer p uur. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een kantonnier v; Rijkswaterstaat vond zondagmorgen twaalf beschadig verkeersborden in de fietstunnel aan de Nieuwe Rijksweg! 's-Heer Hendriksldnderen. Het is onduidelijk waar de bord vandaan komen. De aangerichte schade wordt geschat vijfduizend gulden. ZIERIKZEE - Bij een verkeersongeluk op de weg naari Zeelandbrug ten zuiden van Zierikzee zijn zondagmoig vijf jongeren uit Rockanje, Oostvoorne en Rotterdam licht g wond geraakt. De 19-jarige bestuurster wilde om 11.30 u een auto inhalen, maar raakte daarbij de macht over het stu kwijt. De auto kwam in de berm terecht, sloeg enkele mali over de kop en belandde in een weiland. Het voertuig werdl taal vernield. Na behandeling in het ziekenhuis in Zierika mochten de vijf naar huis. ZIERIKZEE - Een 21-jarige man uit Zierikzee is in de nac van zaterdag op zondag mishandeld op de Dam in zijn woo: plaats. Zonderreden werd hij rond 2.00 uurplotseling neerg slagen en geschopt door vermoedelijk twee mannen, fl slachtoffer liep een gebroken Mes, mondletsel, een kapot o en een gescheurde lip op. Hij kon na doktersbehandeling we naar huis; THOLEN - Autokrakers hebben in de nacht van vrij dag i zaterdag op verschillende plaatsen in Tholen-stad hun sl: geslagen. De politie kreeg drie aangiftes. In twee gevallen w een ruit vernield en waren vervolgens goederen uit de auto g haald. Van een derde auto bleek de grill te zijn gestolen. van onze verslaggever Rene Hoonhorst HULST - De Zeeuws-Vlaamse politie wil met een aantal be drijven praten over het rijden onder invloed van werknemers in bedrijfswagens. Vooral op vrijdagmiddagen en -avonden worden nogal eens mensen aan gehouden, die vaak nog in werk kleding, aangeschoten achter het stuur van een bedrijfswagen worden weggeplukt. Inspecteur J. van Opdorp, voor zitter van de projectgroep Inte graal Gericht Verkeerstoezicht, drukte zich dit weekeinde voor zichtig uit. „Het gaat er niet om bedrijven zwart te maken en het blijft natuurlijk ook altijd de verantwoordelijkheid van de bestuurder. Maar het is opval lend dat we de laatste maanden tijdens controles op vrijdag vaak mensen aanhouden, die rechtstreeks na het werk de BURGH - Een huifkar is in de nacht van zaterdag op zondag aan de Hogeweg in Burgh in brand gestoken. Het zeil en de zittingen gingen in vlammen op. De schade bedraagt driedui zend gulden. kroeg zijn ingedoken. Ze hou den blijkbaar een soort 'happy evening' voor het weekeinde. Prima natuurlijk, maar niet als je een paar uur later vermoeid van de werkweek en met. een slok te veel op naar huis rijdt." Vrijdagavond werden in Oost- Zeeuws-VLaanderen drie men sen van de weg gehaald voor rij den onder invloed. Twee van hen bestuurden een bedrijfswa gen. Van de bedrijfschauffeurs had er één meer dan twee keer zoveel alcohol inzijn bloed als is toegestaan. Van de ander werd het rijbewijs ingenomen, omdat hij niet wilde meewerken aan de ademanalyse. Van Opdorp, ook hoofd van het politierayon Hulst, beseft dat hij bedrijven nergens toe kan verplichten. „Als ik van een be drijf te horen krijg dat ze dertig busjes hebben rijden en nimmer problemen hebben gehad, be grijp ik best dat ze geen nood zaak zien om iets te veranderen. Maar misschien kunnen sommi ge ondernemingen een regel in voeren dat bedrijfswagens aan het eind van de werk week op het bedrijfsterrein moeten worden gezet. Het zal lang niet overal uitvoerbaar zijn, maar een ge sprek over mogelijkheden om ook vanuit het bedrijf werkne mers op hun verantwoordelijk heden te wijzen, kan mijns in ziens nooit kwaad." van onze verslaggever AXEL - Het School's Out Pop festival aan de Axelse Sport- laan gaat dit jaar niet door. De Stichting Axel Pop Populair heeft niet genoeg vrijwilligers kunnen vinden die dit jaar een week of meer van hun vrije tijd in de organisatie wilden steken. Mochten zich in de loop van het. jaar nieuwe vrijwilligers aan melden dan maakt School's Out in '98 een nieuwe start; is dat niet het geval dan is het festival definitief ter ziele. School's Out begon zes jaar ge leden als alternatief examen- feest, maar werd delaatste jaren in het weekeinde na Hemelvaart gehouden. Het groeide in die tijd ook van één-avondevene ment naar tweedaags festival. De kindermiddag sloeg goed aan, het festival voor de oudere jeugd op vrijdagavond bracht echter minder bezoekers naar Axel dan gehoopt. School's Out - waar (inter)nationaal bekende bands als Sjako, Gotcha, Noordkaap en Belgian Asociali- ty optraden - trok overigens de laatste jaren in totaal zo'n twaalfhonderd bezoekers per editie. Maar het steeds groeien de tijdsbeslag dat de organisatie van het grootschalige evene ment vroeg, leidde er toe dat veel vrijwilligers afhaakten. Toneelvereniging Domburg brengt de komedie Gevaarlijk speelgoedop de planken in de theaterzaal van De Parel. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Sonja de Best DOMBURG - Zowel Toneel club Domburg als het West- kappels Dameskoor spelen allebei tijdens de jaarlijkse uitvoeringen het zelfde to neelstuk Gevaarlijk snoep goed op. Puur toeval. Het da meskoor heeft het stuk dertig jaar geleden ook al een keer opgevoerd. Omdat niet alle spelers bij To neelclub Domburg oorspron kelijk uit Zeeland komen, wordt hun uitvoering niet in het Zeeuws dialect opgevoerd. Bij het dameskoor gaat het wel in het Westkapels. „Wij korten het stuk ook altijd in omdat voor het toneelstuk al een zangvoorstelling zit", zegt Emke Sonius, regiseusse van Gevaarlijk snoepgoed in West- kapelle. „De namen hebben we veranderd in namen van mensen uit het dorp, en er zit ten ook allerlei Westkapelse grapjesin." Matty Brand-Letzer, een van de spelers bij Domburg, is ver baasd. „Ik ben zelfs donateur van het dameskoor. Ik had wel gehoord dat hun uitvoering een week later is dan de onze, maar dat ze hetzelfde toneel stuk doen? Dat is echt toeval." Repeteren Het repeteren bij beide vereni gingen gaat nog wat moei zaam. Zowel bij het dames koor als de toneelclub was het moelijk voldoende mensen te- vinden. Bij het Dameskoor ging het dan vooral om man nelijke spelers. Bij de toneel club moesten dit jaar vier plaatsen gevuld worden. „Dat is echt uitzonderlijk", vertelt regisseuse Diana van Belzen. Toneelclub Domburg houdt zijn uitvoering vrijdag 14 maart in de theaterzaal van De Parel. Op 5 april wordt het to neelstuk nog een keer opge voerd, maar dan in Stavenisse. „Het is de twaalfde keer dat we onze uitvoering daar her halen", aldus Matty Brand- Letzer. De uitvoeringen van het West- kappels Dameskoor zijn op 21 en 22 maart. Ze worden gehou den in het verenigingsgebouw 'Westkapelle Herrijst' op de markt. van onze medewerker CLINGE - Door het ontsteken van het lont heeft wethouder B. Pica- vet van Hulst zaterdag het historische kanon op het terrein van de schietvereniging De Schutterij aan de Statenboomweg officieel in geschoten. Met een halve kilo aangestampt kruit in de loop vuurde Picavet een tot kogel gevormde juten lap het veld in. Het ruim vier ton wegende pronkstuk bestaat uit een in 1823 in het Belgische Luik gegoten ijzeren voorlader met gladde loop bevestigd op een viertraps rolpaardaffuit. De ijzeren voorlader heeft van 1864 tot 1986 langs het kanaal door Zuid-Beveland dienst gedaan als meerpaal. Tijdens de verbredingswerkzaamheden van de water loop zijn alle meerpalen verwijderd. Het vestinggeschut is eigendom van secretaris F. Buijze van de schutterij. Met het vak manschap en toewijding van onder andere een houtbewerker, me taalbewerker en bouwploeg is het geschut als saluutkanon gereno veerd. Na ruim één jaar werk heeft Buijze het kanon in bruildeen overge dragen aan de schutterij. Aan de Statenboomweg heeft dit zijn de- fin tieve plaats gekregen aan de ingang van het schietcentrum. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een toetsingsre geling vaststellen voor het ge bruik van de overschotten van de gelden van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Die zijn ontstaan tussen 1994 en 1996 en ook voor dit jaar wordt een on derbesteding van het WVG- budget verwacht. De gemeente raad had eerder al besloten de ontstane overschotten te reser veren voor uitgaven ten behoeve van ouderen en gehandicapten. Samen met Maatschappelijke Zorg Walcheren is daarom be sloten criteria vast te stellen waaraan die uitgaven moeten voldoen. Zo maken alleen projecten kans op een, bovendien eenmalige, bijdrage. Het moet gaan om al gemene voorzieningen voor ou deren en gehandicapten, in de geest van de WVG. Preventieve voorzieningen kunnen ook re kenen op subsidie. Reden daar voor is dat in Middelburg al der gelijke projecten staan gepland, zogils het opplussen van wonin gen. Individuele voorzieningen komen niet in aanmerking, om dat die met regulier WVG-geld kunnen worden gefinancierd. Extra voorwaarde is dat de pro jecten die worden ingediend niet al via een andere regeling subsidie kunnen krijgen. Voor stellen mogen wel een aanvul ling vormen op het gemeentelij ke gehandicaptenbeleid maar daar niet direct uit voortvloei en. Projectvoorstellen moeten worden ingediend bij het Mid delburgse college van B en W. Dat bundelt de voorstellen en legt die voor advies voor aan het Overlegplatform WVG Walche ren. Dat advies is niet bindend, maar als B en W in hun besluit ervan afwijken, moeten zij dat goed kunnen motiveren. Twee maanden na beëindiging van het proj eet moet een verant woording over de besteding van de subsidie bij het college wor den ingediend. Het college legt op zijn beurt bij het vaststellen van de jaarrekening verant woording af aan de gemeente raad over de besteding van de WVG-overschotten. Bedoeling is de overschotten van de jaren 1994 tot en met 1997 dit en volgend kalender jaar aan te wenden. Het college zal voor de hoogte van de bij drage Mjken naar wat de goe koopste en meest adequa voorziening is. Als er meer aa vragen worden ingediend dl waarvoor geld beschikbaar maakt het college een selectie Het voorstel voor de toetsing regeling moet nog door gemeenteraad worden goedg keurd. Die vergadert op maai dag 24 maart om 19.30 in h Middelburgse stadhuis. MIDDELBURG - De de monstraties die enkele drummers van Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg zaterdag ga ven tijdens het 'Paradiso Van Slag' Wereld Drum Festival in Amsterdam, hebben bij het publiek te bewondering geoogst. De Blue Spirit solisten tra den in de twee Paradiso- zalen op voor naar schat ting meer dan duizend mensen. Meer dan 120 topdrum- mers uit de hele wereld gaven op het festival acte de presence. Het was voor de eerste keer dat drum mers van een Showcorps mochten optreden op het festival. Naast het solistenwerk was het Blue Spirit slag werk ook gevraagd om het festival te openen door middel van een parade door het centrum van Am sterdam en een concert in Paradiso. ZIERIKZEE - De politie in Z rikzee hield zondagavond o: sti'eeks 210 0 uur op de Weg n? de Val een 52-jarige inwoner' Colijnsplaat aan, verdacht v het rijden onder invloed, man, die een personenauto 1 stuurde, bleek ruim drie mi zoveel te hebben gedronken d toegestaan. Zijn rijbewijs is: genomen. Hij kreeg een proo verbaal en een rijverbod v acht uren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26