Vrouwen in Iran zijn rechteloos PZC Middelburg wil regeling voor VVVG-gelden Blijven vechten voor vrouwenrechten Politie wil praten over alcoholmisbruik bedrijfschauffeurs Twee versies van 'Gevaarlijk speelgoed' Tekort vrijwilligers fataal voor festival zeeland Zevende plaats voor danspaar Geluidoverlast door stereo Hardrijder 53 km boven limiet Verkeersborden vernield Gewonden bij auto-ongeluk Man in elkaar geslagen Autokrakers op Tholen Rapport van comité over situatie voor Ministerie van Justitie Middelburg herdenkt 4 mei Blue Spirit succesvol op drumfestival Hulst installeert kanon schutterij Winnaars op de computer Geld weg bij inbraak maandag 10 maart 1997 van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Vrouwen van uiteenlo pende nationaliteiten, culturele af kom sten en leeftijden hebben zaterdagavond in Middelburg de Internationale Vrou wendag gevierd. Feesten en herdenken ging in Ontmoetingscentrum Dau- wendaele hand in hand. Gevierd werd de solidariteit onder vrouwen; herdacht de positie van vrouwen die 'wereldwijd nog niet zo geslaagd is', zoals Martine Buitink van de Werkgroep Feministische Theolo gie Walcheren het verwoordde. „Het is nog steeds heel belangrijk dat vrouwen voor hun rechten vechten", zei Funda Erclen uit Turkije. In sommige lan den worden de rechten van vrouwen ge schonden, of hebben zij niet eens rechten. In Iran bijvoorbeeld. De Iraanse Shiva Shoyaei gaf een toelichting op een rapport van het vrouwencomité van Nabard Cul turele Associatie Nederland, Doel van de avond was volgens Funda Er- den dan ook vooral het kweken van begrip en verbondenheid. „En dat is een opstap om samen verder te strijden'', voegde Bui- tink daaraan toe. Müzeyyen Karaca, de Turkse voorzitster van de Provinciale Mi grantenvrouwenorganisatie Zeeland, noemde het echt positief dat Nederlandse wouwen 'onze culturen willen Ieren ken nen'. Dat ging vooral via dansen, „We zijn alle maal vrouwen, dus dat kunnen we alle maal", 1 achtte Karaca. „Praten is nog wel eens lastig", legde Buitink uit. Er was Turkse muziek, Marokkaanse dans en An- ja Kopmels zong Zeeuwse liedjes. Ook de verschillende eetculturen werden ge proefd. „Er ontstaan echt vriendschap pen op een avond als deze", aldus Buitink, Erden en Karaca. 's-HERTOGENBOSCIT - Tijdens de Nederlandse danska pioenschappen in 's-Heitogenbosch van de Nederlandse; gemene DanssportBond (NADB) heeft het Zeeuwse dansp; Eddy Buunk en Nathalie Bergmans zaterdag een zever plaats behaald. Het koppel kwam uit voor de provincie Z land en was uitgezonden door danssportcentrum Good Tin in Vlissingen. Het totale deelnemersveld, in de Latin-Anif can klasse Latin 2, telde 43 paren uit heel Nederland. ZIERIKZEE - Een 28-jarige vrouw uit Zierikzee is in denl van zaterdag op zondag bekeurd omdat zij kabaal maakte de stereo flink had opengedraaid. Bij de politie kwamen\i schillende meldingen daarvan binnen. Ook in Goes heeft de politie in de nacht van vrijdag op zat dag aan de Voorstad een geluidsinstallatie in beslag genon nadat diverse klachten over geluidsoverlast waren binnen; komen. Tegen de bewoner is proces-verbaal opgemaakt. THOLEN - Bij snelheidscontroles op Tholen zijn zaterö 154 bestuurders bekeurd. Op de Poortvlietsedijk bij Poo: vliet, de Broekseweg bij Oud-Vossemeer en de Oesterdami Tholen controleerde de politie in totaal 1082 voertuigen.] hoogste snelheid werd gemeten op de Oesterdam: 153 kilon ter per uur. Daar geldt een limiet van honderd kilometer p uur. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een kantonnier v Rijkswaterstaat vond zondagmorgen twaalf beschadig verkeersborden in de fietstunnel aan de Nieuwe Rijksweg: 's-Heer Hendrikskinderen. Het is onduidelijk waar de bord vandaan komen. De aangerichte schade wordt geschat vijfduizend gulden. ZIERIKZEE - Bij een verkeersongeluk op de weg naar de Zt landbrug ten zuiden van Zierikzee zijn zondagmorgen v jongeren uit Rockanje, Oostvoorne en Rotterdam lichtp wond geraakt. De 19-j arige bestuurster wilde om 11.30 uur een auto inhak maar raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De at kwam in de berm terecht, sloeg enkele malen over de kopi belandde in een weiland. Het voertuig werd totaal verniel Na behandeling in het ziekenhuis in Zierikzee mochten de\ naar huis. ZIERIKZEE - Een 21-jarige man uit Zierikzee is in de nat van zaterdag op zondag mishandeld op de Dam in zijn woc plaats. Zonder re den werd hij rond 2.00 uur plotseling neerg slagen en geschopt door vermoedelijk twee mannen. 1 slachtoffer liep een gebroken kies, mondletsel, een kapot o en een gescheurde lip opHij kon na doktersbehandeling we naar huis. THOLEN - Autokrakers hebben in de nacht van vrij dag zaterdag op verschillende plaatsen in Tholen-stad hun sl; geslagen. De politie kreeg drie aangiftes. In twee gevallene een ruit vernield en waren vervolgens goederen uit de auto g haald. Van een derde auto bleek de grill te zijn gestolen. Op de Vrouwendag in Middelburg werd zowel gesproken als gedanst. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Vrouwen hebben in Iran geen enkel recht. Alle in internationale verdra gen vastgelegde rechten en vrij heden zijn hen door de Iraanse regering ontnomen. Het Neder landse Ministerie van Justitie mag gevluchte Iraanse vrouwen daarom niet terugsturen. Dat stelt het Vrouwencomité van Nabard Culturele Associatie in het rapport 'Verificatie van de situatie van vrouwen in Iran'. Het rapport is bedoeld om Justi tie van meer correcte gegevens MIDDELBURG - De dodenher denking in Middelburg vindt dit jaar op zondag 4 mei om 19.30 uur plaats op het Abdijplein. De herdenking wordt geopend met koraalmuziek door de christe lijke brassband ONDA Vervolgens zal burgemeester D. C. B. Burgers van Middel burg een toespraak houden. Na een samenzang (Blijft bij ons Heer) is er een declamatie van de heer A van Noort. Om 20.00 uur wordt na een hoornsignaal twee minuten stilte in acht genomen, waarna de Last Post wordt ge speeld en de kranslegging plaatsvindt. Met een samen zang van het zesde couplet van het Wilhelmus wordt de herden king rond 20.15 uur afgesloten. VLISSINGEN Schoonmaakactie - Het comité 'Houdt het Fort schoon' van de Werkgroep Het Fort houdt za terdag 15 maart een schoon maakactie in deze Vlissingse wijk. De actie vindt plaats in het kader van de Nationale Schoon- maakdag op 15 maart. De bewo ners van Het Fort worden uitge nodigd het onkruid op de stoe pen en in de brandgangen weg te halen, de straten en stoepen te vegen en het zwerfvuil te verza melen. Omdat de bewoners zelf de handen uit de mouwen ste ken, krijgen zij steun van het project 'Mooi zo goed zo'. De schoonmaakactie begint om 13.00 uur in de speeltuin aan de Pieter Poststraat. te voorzien. „Als de Tweede Ka mer weet wat de echte situatie van vrouwen in Iran is, is het voor het Ministerie van Justitie niet meer zo makkelijk om vrou wen terug te sturen", verklaren Shiva Shoyaei en Mahmoud Karamzadeh van Nabard Cul turele Associatie - een Iraanse vluchtelingenorganisatie die in Middelburg is gevestigd. In het rapport wordt een reeks schendingen opgesomd. Zo moeten Iraanse vrouwen kle dingvoorschriften volgen. Doen zij dat niet, dan volgt gevange nisstraf. Iedere vorm van een re latie tussen mannen en vrouwen buiten het huwelijk is verboden. Als een getrouwde vrouw een seksuele relatie heeft met een andere man, wordt zij ge stenigd. Relaties van vrouwen met vrouwen zijn eveneens strafbaar. Bij herhaling volgt de doodstraf. Een 'morele relatie' wordt voor vrouwen bestraft met zweepslagen. Het is vrou wen bovendien niet toegestaan van hun man te scheiden. An dersom is dat wel mogelijk. Na een scheiding houdt de moeder de voogdij over een zoon tot die twee jaar oud is en over een dochter tot die zeven is. Daarna gaan de kinderen naar de vader. Als de vader overlijdt, krijgt de grootvader van vaders zijde de voogdij. Vrouwen mogen alleen werken met toestemming van hun man. Onderwijs is slechts beperkt toegankelijk. „Wij mogen wel een opleiding voor lerares of verpleegster volgen, omdat meisjes en vrouwen alleen van vrouwen les mogen krijgen en alleen door wouwen medisch mogen worden onderzocht", verklaart Shiva Shoyaei. Haar stucüe voor verpleegster moest zij beëindigen omdat zij politiek actief was. Meisjes kunnen al vanaf hun ne gende worden uitgehuwelijkt. „Vooral op het platteland ge beurt dat vaak", zegt Mahmoud Karamzadeh. „De mensen zijn arm en huwelijken hun dochter uit of verkopen haar." Karam zadeh bestrijdt dat bepaalde re gels horen bij de cultuur van het land. „Het regiem zegt dat steeds. Maar mensenrechten hebben niets met cultuur of reli gie te maken. Cultuur beperkt mensen niet." van onze verslaggever Rene Hoonhorst HULST - De Zeeuws-Vlaamse politie wil met een aantal be drijven praten over het rijden onder invloed van werknemers in bedrijfswagens. Vooral op vrijdagmiddagen en -avonden worden nogal eens mensen aan gehouden, die vaak nog in werk kleding, aangeschoten achter het stuur van een bedrijfswagen worden weggeplukt. Inspecteur J. van Opdorp, voor zitter van de projectgroep Inte graal Gericht Verkeerstoezicht, drukte zich dit weekeinde voor zichtig uit. „Het gaat er niet om bedrijven zwart te maken en het blijft natuurlijk ook altijd de verantwoordelijkheid van de bestuurder. Maar het is opval lend dat we de laatste maanden tijdens controles op vrijdag vaak mensen aanhouden, die rechtstreeks na het werk de kroeg zijn ingedoken. Ze hou den blijkbaar een soort 'happy evening' voor het weekeinde. Prima natuurlijk, maar niet als je een paar uur later vermoeid van de lange werkweek en met een slok te veel op naar huis rijdt." Vrijdagavond werden in Oost- Zeeuws-Vlaanderen drie men sen van de weg gehaald voor rij den onder invloed. Twee van MIDDELBURG - De demon straties die enkele drummers van Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg zaterdag gaven tijdens het 'Paradiso Van Slag' Wereld Drum Festival in Amsterdam, hebben bij het pu bliek te bewondering geoogst. De Blue Spirit solisten traden in de twee Paradisozalen op voor naar schatting meer dan dui zend mensen. Meer dan 120 topdrummers uit de héle wereld gaven op het fes tival acte de présence. Het was voor de eerste keer dat drum mers van een showcorps moch ten optreden op het festival. Naast het solistenwerk was het Blue Spirit slagwerk ook ge vraagd om het festival te openen door middel van een parade door het centrum van Amster dam en een concert in Paradiso. hen bestuurden een bedrijfswa gen. Van de bedrijfschauffeurs had er één meer dan twee keer zoveel alcohol in zijn bloed als is toegestaan. Van de ander werd het rijbewijs ingenomen, omdat hij niet wilde meewerken aan de ademanalyse. Van Opdorp, ook hoofd van het politierayon Hulst, beseft dat hij bedrijven nergens toe kan verplichten. „Als ik van een be drijf te horen krijg dat ze dertig busjes hebben rijden en nimmer problemen hebben gehad, be grijp ik best dat ze geen nood zaak zien om iets te veranderen. Maar misschien kunnen sommi ge ondernemingen een regel in voeren dat bedrijfswagens aan het eind van de werkweek op het bedrijfsterrein moeten worden gezet. Het zal lang niet overal uitvoerbaar zijn, maar een ge sprek over mogelijkheden om ook vanuit het bedrijf werkne mers op hun verantwoordelijk heden te wijzen, kan mijns in ziens nooit kwaad." van onze medewerker CLINGE - Door het ontsteken van het lont heeft wethouder B. Picavet van Hulst zaterdag het historische kanon op het terrein van de schietvereniging De Schutterij aan de Statenboom- weg officieel ingeschoten. Met een halve kilo aangestampt kruit in de loop vuurde Picavet een tot kogel gevormde juten lap het veld in. Het ruim vier ton wegende pronkstuk bestaat uit een in 182 3 in het Belgische Luik gego ten ijzeren voorlader met glad de loop bevestigd op een vier- traps rolpaardaffuit. De ijzeren voorlader heeft van 1864 tot 1986 langs het kanaal door Zuid-Beveland dienst gedaan als meerpaal. Tijdens de verbre dingswerkzaamheden van de waterloop zijn alle meerpalen verwijderd. Het vestinggeschut is eigendom van secretaris F. Buijze van de schutterij. Met het vakmanschap en toewijding van onder andere een houtbe werker, metaalbewerker en bouwploeg is het geschut als sa- luutkanon gerenoveerd. Na ruim één jaar werk heeft Buijze het kanon in bruikleen overgedragen aan de schutterij. van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil een toetsingsre geling vaststellen voor het ge bruik van de overschotten van de gelden van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten. Die zijn ontstaan tussen 1994 en 1996 en ook voor dit jaar wordt een on derbesteding van het WVG- budget verwacht. De gemeente raad had eerder'al besloten de ontstane overschotten te reser verenvoor uitgaven ten behoeve van ouderen en gehandicapten. Samen met Maatschappelijke Zorg Walcheren is daarom be sloten criteria vast te stellen waaraan die uitgaven moeten voldoen. Zo maken alleen projecten kans op een, bovendien eenmalige, bijdrage. Het moet gaan om al gemene voorzieningen voor ou deren en gehandicapten, in de geest van de WVG. Preventieve voorzieningen kunnen ook re kenen op subsidie. Reden daar voor is dat in Middelburg al der gelijke projecten staan gepland, zoals het opplussen van wonin gen. Individuele voorzieningen komen niet in aanmerking, om dat die met regulier WVG-geld kunnen worden gefinancierd. Extra voorwaarde is dat de pro jecten die worden ingediend niet al via een andere regeling subsidie kunnen krijgen. Voor stellen mogen wel een aanvul ling vormen op het gemeentelij ke gehandicaptenbeleid maar daar niet direct uit voortvloei en. Advies Projectvoorstellen moeten wor den ingediend bij het Middel burgse college van B en W. Dat bundelt de voorstellenen legt die voor advies voor aan het Overlegplatform WVG Walche ren. Dat advies is niet bindend, maar als B en W in hun besluit ervan afwijken, moeten zij dat goed kunnen motiveren. Twee maanden na beëindiging van het proj eet moet een verant woording over de besteding van de subsidie bij het college wor den ingediend. Het college legt op zijn beurt bij het vaststellen van de jaarrekening verant woording af aan de gemeente raad over de besteding van de WVG-overschotten. Bedoeling is de overschotten van de jaren 1994 tot en m 1997 dit en volgend kalende jaar aan te wenden. Het colle, zal voor de hoogte van de b; drage kijken naar wat de goe koo'pste en meest adequa Voorziening is. Als er meer aa vragen worden ingediend dl waarvoor geld beschikbaar: maakt het college een selectie Het voorstel voor de toetsing regeling moet nog door gemeenteraad worden goedg keurd. Die vergadert op maa dag 24 maart om 19.30 in li Middelburgse stadhuis. VLISSINGEN - Twee leerli gen van SG Scheldemo! hebben meegedaan aan een n tionale wedstrijd voor toetse bordvaardigheid op contputf in Enschede (het vak tekstv* werken is een onderdeel van afdeling administratie). Aan deze landelijke wedstn doen veel scholen en institut mee. Er zijn twee prijzen g wonnen: een scholierenprijs prijs) door Jethro van Ginkel Laurens Kistenkas en voor laatste een individuele twee prijs. Laurens mag hierdoor, s men met de le prijswinaar, me doen aan een internati on; wedstrijd in Wenen, waarvc hij woensdag vertrekt. VLISSINGEN - In Vlissinger zaterdagavond ingebroken een woning aan de Preside Rooseveltlaan. De woning doorzocht en er wordt een 1de geldbedrag vermist. Deinbra zou zijn gepleegd door tw mannen. Die zouden rond ac uur 's avonds de woning zi binnengegaan. KOUDEKERKE Kledingbeurs - In peuterspei zaal De Ukkepuk in Koudeke ke wordt woensdag 19 ma; een kledingbeurs gehouden. 1 beurs begint om 14.00 uur duurt tot 15.30 uur. Behal voor kleding is de beurs o voor speelgoed, boxen, bedd en buggy's. van onze verslaggeefster Sonja de Best DOMBURG - Zowel Toneel club Domburg als het West- kappels Dameskoor spelen allebei tijdens de jaarlijkse uitvoeringen het zelfde to neelstuk Gevaarlijk snoep goed op. Puur toeval. Het da meskoor heeft het stuk dertig jaar geleden ook al een keer opgevoerd. Omdat niet alle spelers bij To neelclub Domburg oorspron kelijk uit Zeeland komen, wordt hun uitvoering niet in het Zeeuws dialect opgevoerd. Bij het dameskoor gaat het wel inhetWestkapels. „Wij korten het stuk ook altijd in omdat voor het toneelstuk al een zangvoorstelling zit", zegt Ernke Sonius, regiseusse van Gevaarlijk snoepgoed in West- kapelle. „De namen hebben we veranderd in namen van mensen uit het dorp, en er zit ten ook allerlei Westkapelse grapjes in." Matty Brand-Letzer, een van de spelers bij Domburg, is ver baasd. „Ik ben zelfs donateur van het dameskoor. Ik had wel gehoord dat hun uitvoering een week later is dan de onze, maar dat ze hetzelfde toneel stuk doen? Dat is echt toeval." Hel x'epeteren bij beide vereni gingen gaat nog' wat moei zaam. Zowel bij het dames koor als de toneelclub was het moelijk voldoende mensen te vinden. Bij het Dameskoor ging het dan vooral om man nelijke spelers. Bij de toneel club moesten dit jaar vier plaatsengevuld Worden. „Dat is echt uitzonderlijk", vertelt regisseuse Diana van Belzen. Toneelclub Domburg houdt zijn uitvoering vrijdag 14 maart in cle theaterzaal van De Parel. Op 5 april wordt het to neelstuk nog een keer opge voerd, in Stavenisse. „Het is de twaalfde keer dat we onze uit voering daar herhalen", aldus Matty Brand-Letzer. De uit voeringen van het Westkap- pels Dameskoor zijn op 21 en 22 maart. Ze worden gehou den in het verenigingsgebouw 'Westkapelle Herrijst'. van onze verslaggever AXEL - Het School's Out Pop festival aan de Axelse Sport- laan gaat dit jaar niet door. De Stichting Axel Pop Populair heeft niet genoeg vrijwilligers kunnen vinden die dit jaar een week of meer van hun vrije tijd in de organisatie wilden steken. Mochten zich in de loop van het jaar nieuwe vrijwilligers aan melden dan maakt School's Out in '98 een nieuwe start; anders is het festival definitief ter ziele. School's Out begon zes jaar ge leden als alternatief examen- feest, maar werd de laatste jaren in het weekeinde na Hemelvaart gehouden. Het groeide in die tijd ook van één-avondevene ment naar tweedaags festival. De kindermiddag sloeg goed aan, het festival voor de oudere jeugd op vrijdagavond bracht echter minder bezoekers naar Axel dan gehoopt. School's Out - waar (inter)nationaal bekende bands als Sjako, Gotcha, Noordkaap en Belgian Asociali- ty optraden - trok overigens de laatste jaren in totaal zo'n twaalfhonderd bezoekers per editie. Maar het steeds groeien de tijdsbeslag dat de organisatie van het grootschalige evene ment vroeg, leidde er toe dat veel vrijwilligers afhaakten. Toneelvereniging Domburg brengt de komedie Gevaarlijk speelgoed op de planken in de theaterzaal van De Parel. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10