Berisha trotseert Europese druk Veto VS treft Jeruzalem-resolutie Bomaanslag op stadsbus Peking Forse uitbreiding TBS-noodplaatsen 4 WEKEN Blair zag Beatrix voor serveerster aan r NVM ran Mierlo roept namens EU regering Albanië en oppositie op tot verzoening Tholen wil ook in Brabantse telefoongids F X-*AY Bewaking kunstbeurs Wereldtitel Ritsma op 5000 meter reportage 25 t/m 36 VOOR 15,- JA, ik wil: Wolkenvelden 1 Vrij veel bewolking, maar droog. Tem peratuur rond 11 graden. De wind draait naar oost en is zioak tot matig. Minimum temperatuur 5 graden. 240e jaargang no. 57 aterdag 8 maart 1997 osse nummers 2,50 na ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Politici geven on gaarne blunders toe. Tony Blair, de leider van de Labour-, partij en de gedoodverfde nieuwe Britse premier, wil ken nelijk de uitzondering zijn die 2 regel bevestigt. Blair heeft namelijk ooit koningin Beatrix voor een serveerster gehouden en vertelt dit 'foutje' maar wat graag aan de Britse kiezers. De anekdote werd in geur en kleur afgedrukt in een recente Labour-partijkrant en de op positieleider zelf deed liet deze week nog eens dunnetjes over in een tv-talkshow van het commerciële station ITV. Ge vraagd naar het meest genante moment uit zijn carriere, ver haalde Blair van zijn ontmoe ting met Beatrix tijdens de pauze van een internationale conferentie. Blair stond'bij het buffet toen de koningin op hem af kwam en vroeg of ze hem misschien aan wat eten kon helpen. Blair: „Ik dacht nog, ze komt me bekend voor, toen ze vroeg, wie bent u. Ik stelde me voor en Vroeg haar: en wie bent u? Beatrix, zei zeIk vroeg: en wat doet u? Well, ac tually I'm the Queen, was het antwoord. Zoiets valt niet meer goed te maken. Blairs persdienst kon gisteren niet achterhalen wanneer en waar het voorval had plaatsge vonden. Het was aan het begin van zijn poli tieke carrière, toen hij nog een onervaren parle mentslid was", aldus een woordvoerster. Koning Beatrix had 'heel erg aardig en charmant' gerea geerd op Blairs blunder, wist ze. En de anekdote was aardig omdat die een dimensie toe voegt aan het portret van Blair. Zo speelt de Nederlandse vor stin ongewild een rolletje in de Britse verkiezingsstrijd. GPD Miljarden voor schoonmaak NS an onze redactie buitenland ÜRANA - De Europese Inie heeft regering en op- lositie in Albanië opge- oepen tot een nationale erzoening, die uiteinde - jk moet leiden tot een ieuwe grondwet en nieu we verkiezingen. 'evens moeten beide partijen iet uiterste doen om geweld te ermijden. Berisha heeft Van lierlo niet laten weten of hij in- temt met verkiezingen.Tegen- iver de Raad van Europa ver jaarde de president echter laar niets voor te voelen. [inister Van Mierlo (Buiten- andse Zaken) had namens de U gisteren in Tirana een lang- lurig en 'zeer openhartig' ge- prek met Berisha. Ook sprak ilj de leiders van de oppositie- lartijen. De EU wil dat Berisha lang mogelijk afziet van ge welddadig ingrijpen in het zui- ien, waar opstandelingen de leden Vlorë en Sarandë inhan- hebben. Tezelfdertijd liet ran Mierlo de oppositie weten at zij 'moreel verplicht' is alle tivloed die zij heeft aan te wen- denom een eind aan het geweld an onze verslaggever ilarten de Jongh Advertentie temaken. liet is echter onduide lijk in hoeverre president Be risha de oppositie tegemoet wil komen. Het nieuwe parlement moet worden gekozen onder toezicht van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE), aldus Van Mierlo. Een delegatie van de OVSE arri veert vandaag in Tirana voor overleg met Berisha. De EU-voorstellen stroken met die van de parlementaire assem blee van de Raad van Europa. Een missie van de raad, onder leiding van het CD A-Kamerlid Van der Linden, had eerder op de dag een ontmoeting met Be risha. De EU deed een dringend be roep op Berisha de rechten van minderheden, vrije meningsui ting en persvrijheid te eerbiedi gen. „Maak het mogelijk dat de EU Albanië kan blijven hel pen", aldus minister Van Mierlo. Rebellen De leiders van de opstandelin gen in Vlorë in het zuiden van Albanië stelden gisteren drie INT-MAARTENSDIJK - Eén elefoongids voor Zeeland? Dat i prima zolang de gemeente [holen ook maar blijft opgeno- nen in de huidige gids van l'est-Brabant. Mocht vermei ing in twee gidsen onmogelijk ijn dan wil Tholen dat alles bij et oude blijft. Kortom: de hoolse telefoonnummers in nummer 22 van West-Bra- ant. en W van Tholen reageren aarmee op een initiatief van et dagelijks provinciebestuur, ledeputeerde Staten verzoch- en PTT-Telecom onlangs één elefoongids te maken voor de ehele provincie Zeeland, laarvoor zou een breed draag- lak bestaan. Tholen moet er ihter niet aan denken dat num- ers van de eigen bevolking al ien nog verschijnen in een eeuws telefoonboek. Want de alaties met West-Brabant zijn uiig. Tholen heeft dat inmid- laten weten aan PTT-Tele- om. Over de handelwijze van et dagelijks provinciebestuur jnB en W niet erg te spreken. IS hadden Tholen eerst wel ms kunnen polsen voordat intact werd gezocht met het immunicatiebedrijf. Of kon en de provinciebestuurders het elefoonnummer misschien niet inden? Onder toeziend oog van het Israëlische leger demonstreren Palestijnen en enkele joodse activisten tegen de bouw van een nieuwe joodse wijk in het oosten van Jeruzalem. foto Greg Marinovich/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Verenigde Staten heb ben gisteravond in de Veiligheidsraad in New York hun veto uitgesproken tegen een door Europese landen voorgestelde resolutie. Die veroordeelde de Israëlische plannen een overwegend joodse wijk te bouwen in het Arabische deel van Jeruza lem. Het Israëlische besluit opnieuw een deel van de bezetting van de westelijke Jor- daanoever ongedaan te maken, leidde eerder op de dag tot woedende reacties onder de Palestijnen. De Palestijne Auto riteit vindt de terugtrekking onvoldoen de. President Arafat spreekt van een schending van de vredesakkoorden. Het terugtrekkingsbesluit van de Israëli sche regering, voortvloeiend uit de He- bron-akkoorden, verdrievoudigt het ge bied op de westelijke Jordaanoever dat onder Palestijns bestuur staat. Van de 500 vierkante kilometer stond 7 procent al on der gezamenlijk Palestijns en Israëlisch bestuur (gebied-B), slechts 2 procent van het grondgebied was exclusief in Israëli sche handen (gebied-C). De Palestijnen eisen dat over ruim een jaar 90 procent on der hun gezag valt. Op dit moment heeft Israël de controle over 70 procent van de in 1967 veroverde Jordaanoever Arafat sprak van een verschrikkelijk be sluit van eenpartij die 'verzuimde contact met ons op te nemen en evenmin de speci ale commissie voor de hergroepering van de Israëlische troepen bijeenriep'. Vol gens hem is de Israëlische handelswijze een schending van de geest van het eerder overeengekomen autonomie-akkoord. „Het is een samenzwering tegen het vre desproces", aldus Arafat. Het Israëlische kabinet stemde na een emotioneel nachte lijk debat met elf tegen zeven stemmen in met het door Netanyahu voorgestelde' 'militaire stapje terug'. Islamitische en christelijke Palestijnen hielden gisteren onder zware politiebe waking een vreedzame manifestatie tegen het omstreden besluit voor de aanleg van een elfde joodse nederzetting in Oost-Je- ruzalem. De betogers onder wie enkele vooraanstaande. Palestijnen, verzamel den zich aandevoetvandebeboste heuvel Jebel Abou Ghneim. Het beoogde aantal van 1.0.000 deelne mers werd bij lange na niet gehaald omdat velen bij controleposten op de toegangs wegen naar Oost-Jeruzalem werden tegenhouden. De Israëlische veiligheids diensten stuurden 2500 agenten en solda ten. AFP/RTR/DPA Voensdag 12 maart a.s. opening firDanc;"V^ Bellamypark Zie advertentie op pag 20 '(Advertentie) '.V.V.\V.,,V." Look for special offers http://www.tref.nl/ ^1 I walcheren/xray 'AWAW.1/ van onze redactie buitenland PEKING - Bij een bomaanslag op een bus in Peking zijn gister avond drie mensen om het leven gekomen. Zeker dertig mensen raakten gewond, van wie som migen er ernstig aan toe zijn. Dat hebben ooggetuigen ter plaatse gemeld. De aanslag, op lijnbus 22, vond plaats gedurende het spitsuur in de winkelwijk Xidan. Een oog getuige meldde dat de ontplof- (Advertentie) Ervaren informatiseerden die een nieuwe uitdaging zoeken, leggen nu direct de krant aan de kant en surfen linea recta naar: http://www.ksi.nl fingbij de deur plaatsvond. Vol gens sommige berichten zijn er meerdere bommen ontploft. De aanslag was de eerste in de Chinese hoofdstad in tien jaar, maar volgt op een reeks van soortgelijke aanslagen door moslims in de regio Xinjiang in het uiterste westen van China. In de stad Oeroemtsji ontplof ten op 25 februari drie bommen. Volgens een pro-Peking krant in Hong Kong zijn in verband met de aanslagen in Xinjiang, die negen doden en 74 gewonden veroorzaakten, zeven verdach ten gearresteerd, Nationalistische Oeigoeren eis ten de verantwoordelijkheid op voor de aanslagen. De Oeigoe ren strijden voor een onafhan kelijk 'Oost-Turkestan' in Xin jiang. In deze regio, die in de jaren vijftig is ingelijfd bij het communistische China, wonen veel etnische Turken. AFP/RTR/DPA MAASTRICHT - De Winston Falcon is een van de topstuken op de Tefaf-beurs die vanaf vandaag tot en met 16 maart in het MECC te Maastricht gehouden wordt. Het kunstwerk, ge maakt van tien pond puur goud en met een enormediamant in zijn bek, is bijna tien miljoen gulden waard. Twee beveili gingsbeambten houden het daarom constant in de gaten. Op de internationale kunstbeurs zijn meer peperdure hoogte punten. Zo hangen er veel schilderijen, waarvan de prijs vari eert van tonnen tot miljoenen, foto Marcel Antonisse/ANP De NS gaat- nog dit jaar de bo demvervuiling onderzoeken van de spoorwegemplacemen ten Goes en Middelburg. Het on derzoek is onderdeel van een gi gantische grote schoonmaak bij het bedrijf. Verdeeld over vier honderd emplacementen zijn in heel Nederlaiid '11.000 NS-loca ties verontreinigd. De saneringsoperatie kost O miljarden. 0 O "•fep*. •VV - r\7 voorwaarden voor inleveren van hun wapens: een datum voor nieuwe verkiezingen, een nieuwe niet partijgebonden re gering en de terugtrekking van het leger. Eerder wezen rebellen in Sarandë het amnestie-aan bod in ruil voor ontwapening af. Verslaggevers meldden dat de bevolking bezig was de barrica des rond Sarandë, te versterken. In Vlorë, met 80.000 inwoners, speelden zich soortgelijke tafe relen af. De buurlanden van Albanië, met name Griekenland en Italië vrezen een nieuwe exodus van Albanese vluchtelingen. Ook zijn Rome en Athene bezorgd dat de onrust kan overslaan naar etnisch verdeelde Balkan- landen als klein-Joegoslavië en Macedonië. Maar ook Grieken land kan in de onrust betrokken worden als de grote etnisch- Griekse bevolkingsgroep in Zuid-Albanië bedreigd woi-dt „Het allerbelangrijkste voor ons is dat ze allemaal in Albanië blijven. We willen geen immi gratie", aldus de Griekse rege ringswoordvoerder Dnnitris Reppas. Op het ogenblik wer ken al meer dan 300.000 illegale Albanezen in Griekenland. ANP/AP WARSCHAU - Rintje Ritsma heeft de wereldtitel schaatsen op de 5000 meter behaald. De Nederlander reed in Warschau een tijd van 7.02,34. Gianni Romme, tegenstander van Ritsma in de laatste rit, ein digde als tweede in 70 32 2Het brons ging naar de Duitser I Frank Dittrich (7.12,12). Titel- I verdediger Ids Postma eindigde als tiende, in 7.16,24. Bij de fi vrouwen reed Carta Zijlstra I naar het brons op, de 3000 metei-, a Marianne Timmer greep op de n 500 meter net naast het brons, Ze werd vierde. zie ook pagina 45 Familie Loubna roept Belgen op tot kalmte ij van onze redactie buitenland I i] BRUSSEL-De familie Ben Aïs- I] sa heeft gisteren gezegd dat de |i rouwdienst voor de vermoorde Ij Loubna, vanmorgen in de grootste moskee van Brussel, jl niet doorgaat als zich meer inci- denten voor doen. Donderdagavond kwam het in Jj de Brusselse deelgemeente El- sene tot onlusten toen enkele honderden Marokkaanse jonge ren door de straten trokken. Plet gemeentehuis van Elsene werd met stenen bekogeld. Hier en daar kwam het tot botsingen met de politie. DefamilieBenïs- sa moest er aan te pas komen om de jongeren tot bedaren te bren gen. Gisterochtend was het op nieuw onrustig in Elsene. Nabe- laBen Aïssa, de zus van Loubna, riep op tot kalmte: „Laten we op een waardige manier afscheid nemen van Loubna," De dood van Loubna heeft veel indruk gemaakt op de Marok kaanse gemeenschap in België. Enkele honderden Marokkanen trokken gisteren in stille op tocht naar het stadhuis van Me- chelen om het rouwregister te tekenen. Volgens de Belgische krant Le Soir heeft de 33-jarige verdach te Patrick Derochette gezegd dat de dood van Loubna een on geluk was. De man zou bekend hebben dat hij het 9-jarige kind op de dag van de ontvoering heeft verkracht in de kelder van het garagebedrijf. Na zijn daad gaf hij haar een flinke duw, waarna ze met haar hoofd op de hoek van een kist terechtkwam. Dat zou haar dood hebben ver oorzaakt. ANP De bel gaat, je doet de deur open en je staat oog in oog met een of twee gemaskerde - en bewapende -figuren. Overvallen worden in je eigen huis het veroorzaakt bij slachtoffers vaak een schokdie nog lang na werkt. Verder in de bijlage Reportage: *de sloop van de Vlis- singse Lange Jannen *de professional: de duiker beschermd wo nen in Zeeland Elfsteden-bedwinger Henk Angenent- weer boer tussen de boeren *de dreigende teloorgang van de Nederlandse draf- en rensport heroïne als smeermiddel van de Afghaanse oor logsmachine *er kan in het ziekenhuis niet genoeg gelachen wor den. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3 en 5; Varia: 4; Buitenland: 7: Financiën en economie: 9; Radio en tele visie: 10 en 11; Zeeland: 13,15,17,19,21 en 23; Repor tage: 25,26,27,29,3133 en 35; Vrije tijd: 37; Bouwen en wonen: 38; Tafel en trend: 39; Auto motorfiets; We tenschap en techniek: 41; Natuur: 43; Sport: 45, 46 en 47 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie creëert 120 noodplaatsen voor TBS- veroordeeldeu. Op dit moment is de capaciteit onvoldoende. Dat heeft minister Sorgdrager (Justitie) de Tweede Kamér be richt. Met de uitbreiding moet worden voorkomen dat veroordeelden, na het uitzitten van hun gevan genisstraf, moeten wachten op een plek om hun TBS te onder gaan. Justitie noemt deze groep de TBS-passanten. Van de nieuwe plaatsen, wordt de helft ondergebracht in één van de penitentiaire inrichtin gen in Nederland. De andere zestig plekken worden verdeeld over TBS-klinieken, eerst als noodopvang en later als struc turele uitbreiding. In diverse huizen van bewaring wachten TBS-veroordeelden op een plek in een TBS-kliniek. Volgens Justitie wachten velen van hen al langer dan een half jaar. In haar brief geeft Sorgdrager ook het kabinetsstandpunt over de vraag hoe TBS-klanten ef fectiever kunnen worden be handeld. Het is de bedoeling dat per per soon het verloop van de behan deling van tevoren wordt be paald, Aan de hand van die indicatie wordt een budget vastgesteld. Op dit moment wordt een veroordeelde gemid deld vijf jaar behandeld. Het nieuwe systeem moet dit terug brengen. Sorgdrager heeft daarbii een Permanent Overleg in hetleven geroepen met haar collega Borst (Volksgezondheid). Doel hier van is de zorg voor gedetineer de, psychisch gestoorden beter op elkaar af te stemmen. De werkgroep Forensische Zorg kwam vorig jaar tot de conclusie dat psychiatrische ziekenhui zen te weinig plaats hebben om ernstig gestoorde gevangenen te behandelen. Deze gedetineer- Problemen Mir CAPE CANAVERAL - De gene rator die voor de zuurstoftoc- vocr in het Russische ruimtesta tion Mir zorgt, is vrijdag uitgevallen. De twee Russische en een Ame rikaanse ruimtevaarder zijn overgeschakeld op een che misch systeem van eenzelfde soort dat twee weken geleden brand veroorzaakte. RTR den kunnen daarom nauwelijks doorstromen naar de reguliere gezondheidszorg. De gedetineerden vei'blijven veelal op een afdeling met bij zondere zorg in de huizen van bewaring. De afdeling waar ook de TBS-passanten wachten op een plaats in een kliniek. Met de extra honderdtwintig plaatsen denkt Sorgdrager dat verstopping van deze afdelin gen wordt tegengegaan. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 00001 ■n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1