Albanië op rand burgeroorlog Massale knokpartijen in binnenstad Hulst Tienduizenden Iraniërs dakloos Drie doden door ongeluk met bus Haagse scholieren 4 WEKEN Gezin mishandeld om voetbal vaantje Van Petegem maakt werk van ploeg Priem af Parlement kondigt noodtoestand af wegens bloedige geweldsuitbarstingen Manager ABN Amro steelt voor vier miljoen Winst CDU in Hessen Stunt tennissters tegen VS VOOR 15,00 Een koude nacht Plaatselijk mist, verder wolkenvel den, af en toe zon en kleine kans op re gen. Zwak tot matige westen wind. Temperatuur omstreeks 10 graden. 240e jaargang no. 52 maandag 3 maart 1997 losse nummers 1,75 MEDEMBLÏK - Aanhangers van FC Den Haag hebben za terdagmiddag een vader en zijn twee zoons uit Nederhorst den Berg op de A7 bij Medem- blik tot stoppen gebracht en mishandeld. Zowel de Hagenaars als de va der en zijn zoons waren met de auto op weg naar de wedstrijd Cambuur-FC Den Haag in Leeuwarden. Nadat de Hagenaars de auto hadden ingesloten, omsingel den zeker tien man het voer tuig. Zij trokken hun messen en bedreigden de familie verder verbaal. Toen de vader uitstap te om de zaak te sussen, liep de situatie uit de hand. De Hage naars bedreigden de man met een mes en spoten hem met traangas in het gezicht. Ze be spoten ook een van de zoons met traangas en sloegen hem met een gummiknuppel. De be dreigde mannen wisten toch in hun auto te komen en te ont snappen door hard achteruit te rijden over de vluchtstrook. Tijdens de wedstrijd in Leeu warden hield de politie drie mannen aan die door de slacht offers herkenden als de daders van de mishandeling en bedrei ging- De Hagenaars werden ingeslo ten. De agressie van de Hage naars was opgewekt door een Cambuur-vaantje in de auto van de familie uit Nederhorst den Berg. ANP van onze redactie buitenland TIRANA - Albanië lijkt af te stevenen op een burger oorlog. Nadat een dageer der de regering al was afgetreden, heeft het par lement zondagavond voor het hele land de noodtoe stand afgekondigd. Uit de internationale gemeen schap is kritiek gekomen op de 'handelwijze van de Albanese iregering. De Griekse minister Papandreóu voorspelde zon dagavond dat de maatregelen -slechts leiden tot verergering van de toestand. 'Kort na het uitroepen van de 'noodtoestand kwamen er gis teravond meldingen van nieuwe plunderingen en geweldsuit barstingen in Zuid-Albanië. Die betroffen de stad Gjorikas- ter, waar een politiebureau in opging en wapens buitgemaakt. Europese zaak IItalië en Griekenland hebben EU-voorzitter Nederland opge roepen tot een speciale bijeen- komst van de Europese Unie. „De crisis in Albanië is een zaak voor heel Europa", aldus de Ita liaanse minister van Buiten landse Zaken Dini. De toestand is het ernstigst in de zuidelijke havenstad Vlorë, waar vrijdagavond de eerste rellen uitbraken. Zeker twaalf mensen werden er omgebracht, waaronder zeker zes leden van de geheime dienst. Twee be ambten verbrandden levend, een werd gelyncht toen hij trachtte te vluchtten. Zaterdag sloeg de onrust over naar de hoofdstad Tirana, waar stenengooiende betogers in bot sing kwamen met de politie. Demonstranten richtten op meerdere doorgaande wegen versperringen op om verster kingen tegen te houden. In Lushjna hielden ze transport voertuigen met politiemannen aan. Ze ontwapenden de 40 in zittenden en staken de auto's in brand. De aankondiging van president Berisha, zaterdag, dat de impo pulaire premier Meksi die avond zou aftreden, had nauwe lijks effect. De onrust duurde voort en sloeg in de nacht' van 'zaterdag op zondag over naar de Zuid-Albanese plaatsen Saran- dë en Himara. In Sarandë plunderden beto gers een aantal gebouwen aan de haven en staken het politie bureau, het hoofdkwartier van de geheime dienst en de recht bank in brand. Ook een aantal schepen ging in vlammen op. Verder zijn circa 400 wapens van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een account manager van ABN Amro heeft via de bank vier miljoen gulden gestolen van de rekening van een bedrijf in Krimpen aan den IJssel. Die onderneming is ge deeltelijk eigendom van de fa milie Lubbers. j De bankmedewerker is onder- gedoken in Ecuador. Justitie en Fiod zijn bezig de bankemployé i en het geld te achterhalen. On geveer de helft is terug, aldus een woordvoerder van de bank. De account-manager was op het J kantoor op de Prins Hendrikka- de in Rotterdam verantwoorde- lijk voor verscheidene grotere I cliënten. Plij haalde op 11 juli vorig jaar een bedrag van bijna 4 miljoen gulden van de reke- i ning van het constructiebedrijf I Maéslant Kering Staal in Krim- pen aan den IJssel. De man I boekte het over naar een lege vennootschap van een bekende, Van Leeuwen Sloopwerken. Daags daarna werd dat bedrag versnipperd over diverse reke- ningen van andere bedrijven. Maeslant is eigendom van Lub- i bers Hollandia, Volker Stevin en Hollandse Beton. ABN Amro heeft de 'fout' direct hersteld, nadat Maeslant opheldering over de afschrijving van de mil- I joenen vroeg. De bank deed in Rotterdam aangifte van vals- heid in geschrifte en verduiste- ring in dienstbetrekking. De manager vervalste eenhand- tekening, hetgeen een collega bij de fiattering niet heeft opg'e- merkt, aldus de ABN Amro- woordvoerder. ANP FRANKFURT - De CDU van bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren winst kunnen boeken bij lokale verkiezingen in de deelstaat Hessen, ondanks de stemmenaanwas voor de so ciaal-democratische oppositie partij SPD. I Grote verliezers waren de ex- treem-rechtse Republikaner. Dat bleek gisteren uit compu- tervoorspellingen. De uitslag duidt erop dat in ieder geval de kiezers in Hessen nog vertrou wen hebben in Kohls CDU, on danks de economische crisis die Duitsland nu doormaakt. AP Inwoners van Vlore plunderen zondag een supermarkt. foto Hektor Pustina/AP Zwaargewonde en 26 arrestaties tijdens uitgaansavonden van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De politie heeft vrij dag- en zaterdagnacht 26 arres taties verricht bij een massale vechtpartij en vernielingen in de binnenstad van Hulst. Bij de schermutselingen in de nacht van vrijdag op zaterdag raakte één jongen zwaargewond, een ander liep beten op van een poli tiehond. In de nacht van zater dag op zondag moesten vooral brievenbussen, prullenbakken en ruiten het ontgelden. Burgemeester A Kessen van Hulst kondigt aan met de politie 'gedragsrichtlijnen' op te stel len. Hij verwacht dat de komen de weken op uitgaansavonden extra agenten wordenhngezet. Groepen van dertig tot veertig" personen raakten volgens de_ politie in de nacht van vrijdag op zaterdag rond één uur slaags in de Lange Nieuwstraat en op de Houtmarkt. De politie die op dat moment reeds in de binnen stad aanwezig was, riep de hulp in van zo'n vijftien collega's uit Terneuzen, de marechaussee en douane. Zij hielden twee negen tienjarige Antwerpenaren aan omdat die zich gewelddadig ge droegen. Woede De aanhouding van deze ver dachten wekte de woede van an dere jongeren. Zij keerden zich tegen de politie. Bij die confron tatie werden drie personen ge beten door de politiehond. Eén van hen moest zich onder be handeling stellen van een arts. De agenten bleven ongedeerd. Nadat tegen drieën de rust leek te zijn teruggekeerd was het drie kwartier later opnieuw raak. Bij die vechtpartij raakte één persoon zwaargewond aan het hoofd. Een dienstdoende huisarts verrichtte eerste hulp. Dit keer kon de politie zes aan houdingen verrichten. De ver dachten waren mannen in de leeftijd van achttien tot zesen twintig jaar uit Hulst, Honte- nisse en Terneuzen. Zij werden, in kennelijke staat, overge bracht naar het politiebureau in Hulst. Een negende aanhou ding betrof een man, die op straat alcohol nuttigde. Hij kreeg boete van tachtig gulden. In de nacht van zaterdag op zon dag liet een groep van twintig, veelal minderjarige jongeren een spoor van vernielingen ach ter in de Steenstraat. Zij was op weg naar een horecagelegen heid. waar de politie uiteinde lijk zeventien personen aan hield. Ze zullen aansprakelijk worden gesteld voor de schade van tweeduizend gulden. Een deel van de daders is verwezen naar het Halt-buro. De overigen kunnen een proces-verbaal te gemoet zien. Politiewoordvoerder De Wever legt de oorzaak van de proble men bij overmatig drankge bruik. Eén uitdagende opmer king kan al genoeg zijn om de agressie te doen opwekken." Hij heeft geen aanwijzingen dat er sprake is van rivaliserende ben des, die speciaal naar Hulst ko men om met elkaar op de vuist te gaan. „Het feit dat er geen steekwapens in het spel waren, wijst er op dat geen sprake was van een vooropgezet plan. Burgemeester Kessen is niet erg de indruk van de vechtpartij. _van onze redactie buitenland TEHERAN - Door de krachtige aardbe ving in de Iraanse provincie Ardebil zijn 35.000 mensen dakloos geworden. Vol gens de jongste officiële balans van zon dag vielen door de aardschokken 554 doden en raakten meer dan 2.400 mensen gewond. In Ardebil sneeuwt het al dagen en het is er ijskoud. De aardbeving met een kracht van 5,5 tot 6 op de schaal van Richter be schadigde behalve de provinciehoofdstad Ardebil en een naburige stad ook 110 om liggende dorpen, aldus de Rode Halve Maan, de Iraanse tegenhanger van het Ro de Kruis. Duizenden stuks vee zijn omge komen. Door het barre weer en door storingen in de elektriciteitsvoorziening kwam de hulpverlening langzaam op gang. In het weekeinde arriveerden duizenden hulp verleners uit naburige provincies in Arde bil. De belangrijkste toegangsweg naar het getroffen gebied is over een lengte van tientallen kilometers bedekt met een dik ke laag ijzel. Bovendien is het erg mistig, waardoor de aanvoer van hulpgoederen moeizaam verloopt. AFP/RTR/DPA Boeren tegen atoomtransport Boeren hebben zondag met vijf honderd tractoren tegen de op slag van kernafval uit Duitse centrales in hun woonplaats Gorleben gedemonstreerd. Na hun tocht langs de tijdelijke op slagplaats voor het afval ging de trekkerkaravaan op weg naar de plaats Dannenberg waar vanavond de containers met af val van een speciale trein op vrachtwagens A worden overgeladen. Hr buitgemaakt. In Himara, een kustplaats tussen Sarandë en Vlorë, staken inwoners het ge meentehuis en het politiebu reau in brand. Villa leeggehaald Ook de villa van president Sali Berisha aan de kust bij Vlorë moest het zondag ontgelden. De plunderaars namen schilderijen en meubels mee en staken daar na het gebouw in brand. De demonstranten stelden Be risha een ultimatum. Indien hij zich niet zou terugtrekken zou den ze vandaag oprukken naar Tirana. Ook de parlementaire oppositie voerde zondag de druk jegens Berisha op. De president zei za terdag in een televisietoespraak dat de oppositie instemde met zijn plan om een nieuwe rege ring te vormen uit de regerende Democratische Partij, waartoe zowel hij als Meksi behoort. De oppositie eist evenwel een over gangsregering en nieuwe ver kiezingen. De aanleiding voor de onlusten is de instorting in januari van het pyramide-investeringsplan. Tienduizenden mensen verloren hierbij al hun zuurverdiende spaargeld. AFP/RTR/DPA I EU akkoord over beperking broeikaseffect BRUSSEL - De Europese mi nisters van Milieu zijn het eens over de mate waarin zij het broeikaseffect willen bestrij den. Tijdens de wereldwijde kli maatconferentie, eind dit jaar in het Japanse Kyoto, zetten zij in op een beperking van de uit stoot van schadelijke stoffen met 15 procent tegen 2010. Daarover hebben zij gister avond in Brussel overeenstem ming bereikt. ANP De Nederlanse temiissters hebben gisteren in Haarlem in de eerste ronde van de Fed Cup gewonnen van titelhouder Verenigde Staten. In het vierde enkelspel zorgde Miriam Oremans voor het winnende derde punt door in 42 minuten met 6-3 6-0 te ivinnen van Chanda Rubin. Oremans had zaterdag de basis gelegd voor de verrassende zege door Fernandez te verslaan. Het derde punt werd bin nengehaald door Brenda Schultz, eveneens tegen Fernan- 13 dez. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7,9 en 11; Sport: 13,14,15,16,17,18, 19 en 20. „Dat is een cyclus. Eens in de paar jaar steekt het weer de kop op. Vier jaar geleden hebben we dit ook gehad." Hij gaat deze week met de politie rondom de tafel zitten om te bekijken wat haar te doen staat. Kessen ver wacht dat de komende weken extra gesurveilleerd zal worden. De vrees dat het dan opnieuw tot een treffen komt, is niet on gegrond. „Vaak zie je dat men wraak wil nemen op degene die hem de week daarvoor heeft las tiggevallen." Dorpelingen in de Iraanse provincie Ardebil brengen eigendommen in veiligheid uit de verwoeste woningen op de achtergrond. foto Mohammed Sajjad/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - „Ik denk dat ik wel weer in een bus durf te zit ten, maar nooitmeer 's nachts." Mariska (14) zat met 24 mede leerlingen (van 11 tot 16 jaar) en elf begeleiders van de Haagse Francois Vatelschool in de bus die zaterdagochtend vroeg in Duitsland verongelukte. Bij het ongeluk op de A4, niet ver van de Poolse grens, kwa men de bestuurder (52) en de tweede chauffeur (39), beiden uit Geleen, om het leven. Ook de 18-jarige Duitse chauffeur van een tegemoetkomende Audi, die op de verkeerde weghelft was gekomen, verloor het leven. Twee 15-jarige Haagse meisjes en een 41-jarige begeleidster werden met verwondingen in eenziekenhuis in Bautzen opge nomen. De overige inzittenden liepen slechts kneuzingen en schaafwonden op. Het gezel schap was voor een skivakantie op weg naar het Reuzengeberg te op de Pools-Tsjechische grens. De groep kwam op drie na gis termiddag terug op Schiphol waar ze werden opgewacht door familie en kennissen. De twee 15-jarige meisjes arriveerden gisteravond per ambulance te rug in Den Haag. De 41-jarige begeleidster, die een hersen schudding opliep, kan vermoe delijk vandaag naar huis. Volgens verpleegkundige K. Annaert van Elvia-Alarmservi- ce waren de kinderen erg ge spannen en geeïnotioneerd. Ze reisde zaterdagmiddag met een arts en een collega naar Duits land om te helpen: „We hebben 's avonds twee uur lang met de kinderen over het ongeluk ge sproken, zodat ze beter kunnèn verwelken wat er gebeurd is." Het ongeluk gebeurde even voor half vijf in de buurt van Baut zen, veertig kilometer voor de grens met Polen. De politie in Bautzen stelt dht de bestuurder van de personenauto door nog onbekende oorzaak door de middenbermmarkering reed en frontaal op de bus botste. De weg bestaat in verband met werkzaamheden uit maar twee rijstroken. Na de klap schoot de bus naar links en kwam op zijn zijkant op de andere weghelft tot stilstand. „Ik sliep toen het gebeurde", vertelt Mariska. „Toen kwam die klap. Ik viel eerst opzij. Daarna kantelde de bus. Ik zat achterin. Gelukkig." De leerlingen zitten in de klas sen 2 tot en met 4 van de VBO- school, waar handel en con sumptieve technieken (oplei ding tot slager, bakker en hore- caberoepen) worden gedoceerd, De reis was een privé-initiatief van de leraar wiskunde. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA? ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 7132 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1