Franse immigratiewet aanvaard m iiiiitiii Kabinet tegen groter Schiphol Euro is de VVD een crisis waard Actie tegen seksueel misbruik kinderen Werkloosheid in Zeeland relatief laag 4 WEKEN Advies asbestfonds mogelijk eind maart Zonnebank even gevaarlijk als zonnen Meldingsplicht aanleiding tot harde aanvaring met Europees Parlement Spanning rond Jeruzalem GRATIS VASTE-KLANTEN- VOORD Fransen vloeren Oranje 25 Noord-Beveland 27 t/m 31 VOOR 15,00 JA, ik wil: mnmmmh mm Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. De weste lijke ivind is matig, 3-4 Beaufort. Tem peratuur 8 graden.. Vannacht 4 gra den en kans op lichte regen. 240e jaargang no. 49 donderdag 27 februari 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Op korte termijn, mogelijk eind maart, is het advies gereed dat staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) vorig jaar vroeg over oplossingen voor de problemen van asbest slachtoffers bij het aanvragen van een schade vergoeding. Eén van de oplossingen is waarschijnlijk een steunfonds, gevoed door overheid, verzeke raars en werkgevers. Oud-minister De Ruiter is sinds november bezig de mogelijkheden op een rijtje te zetten. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde dinsdag" dat de Koninklijke Schelde Groep aansprakelijk is voorde schade die werknemers lijden als'zij ziek worden door werken met asbest. De Utrechtse raadsman mr. B. Ruers, die voor circa 200 mensen procedeert, is tevreden met de uitspraak. Hij spreekt namens het Comité Asbestslachtoffers. Zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland UTRECHT - Een bezoekje aan de zonnebank is even kankerverwekkend als een middag in de zon. De typen waar de schadelijke UVB-stra- len zijn vervangen door UVA-stralen, geven evenveel risico. Dat stelt ir. A de Laat van de Universiteit Utrecht. Zij hoopt op 7 maart te promoveren bij de faculteit Geneeskunde op haar onder zoek naaf de schadelijkheid van langgolvige ultraviolette (UV) straling.'Uit het onder-zoek komt naar voren dat de twee processen de huidcellen op verschillende wijze beschadi gen. Het eindresultaat is echter vergelijkbaar. De onderzoekster adviseert daarom ook slechts matig gebruik van de zonnebank of een natuurlijk zonnebad. Fabrikanten die stellen dat klanten gezond bruin kunnen worden onder een zonnebank, hebben ongelijk, zo blijkt uit de resultaten. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Het Franse par lement heeft woensdag avond ingestemd met een meldingsplicht voor bui tenlanders die buiten de Europese Unie wonen. Dat staat in de de meest omstre den passage binnen de nieuwe, aangescherpte wetgeving voor buitenlanders. Met 163 burger lijk-conservatieve tegen 63 so cialistische en communistische stemmen ging de Nationale Ver gadering akkoord met de nieu we regels voor de aan- en afmel dingsplicht van buitenlanders buiten de Europese Unie. De omstreden passage was na massale protesten en politieke druk enigszins gewijzigd. Oor spronkelijk hadden de personen die een bezoeker van buiten de unie onderdak boden, de aan komst van hun gast op het ge meentehuis moeten melden. Maar de nu aangenomen passa ge bepaalt dat de buitenlander zelf naar de autoriteiten dient te van onze verslaggevers Maurice Wilbrink en Wilco Dekker gaan. In plaats van de burge meester is de plaatselijk verte genwoordiger van de regering degene die het verblijf regelt. Tussen Frankrijk en het Euro pees Parlement is ruzie ont staan naar aanleiding van de wet. Parlementsvoorzitter Gil- Robles weigerde woensdag de Franse minister van Buiten landse Zaken De Charette te ontvangen na diens grievende, „onaanvaardbare" uitlatingen over het europarlement op de Franse televisie. Naar aanleiding van een motie op initiatief van de Nederlandse socialiste Hedy D'Ancona waarin de euroafgevaardigden de nieuwe Franse wetgeving af keuren, sneerde De Charette dat het europarlement de naam van parlement niet waardig is. Hij vond het „schokkend" dat de DEN HAAG - Een solide euro is de WD volgend voorjaar des noods een kabinetscrisis waard. Het kabinet moet niet meedoen aan de monetaire eenwording, als er deelnemers zijn die niet aan de eisen voldoen, vindt de VVD. Gebeurt dat toch dan is wat de liberalen betreft een crisis 'niet uitgesloten', aldus financieel woordvoerder Hoogervorst. De WD maakt zich steeds meer zorgen dat er gesjoemeld zal worden met de toelatingseisen voor de komende Europese Mo netaire Unie (EMU). Als landen met mindere economische pres taties ook kunnen meedoen, dan draait Nederland daar volgens de WD voor op. Begin 1998 wordt door Brussel besloten welke landen mogen beginnen met de EMU. Frank rijk, Duitsland en de zuidelijke lidstaten van de Europese Unie hebben grote moeite aan de ei sen te voldoen. Nederland vol doet al aan de norm en is volgens het verdrag van Maastricht van 1992 derhalve verplicht in de EMU te stappen. De WD wil echter de mogelijk heid openhouden dat Neder land alsnog buiten de unie blijft. Hoogervorst wijst erop dat het oprekken van de EMU-criteria betekent dat 'Brussel' zich niet aan het Verdrag van Maastricht houdt. Volgens de WD hoeft Nederland zich dan ook niet meer gebonden te achten aan het verdrag. Vooralsnog gaat Hoogervorst ervan uit dat een aanvaring met het kabinet een 'academisch ge val'is. „Premier Kok zegt dat hij zich strikt aan de eisen zal hou den. Een financieringstekort van maximaal drie procent is dus drie procent, en niet iets meer zoals D66 zegt. Daar hou den wij hem aan." D 6 6-woordvoerder Ybema wijst er echter op dat de drie procent niet heilig is. Artikel 140c van het Verdrag van Maas tricht meldt dat landen zich ook kunnen kwalificeren als ze net boven die norm zitten. Volgens Ybema speelt de WD in op de groeiende onrust bij de kiezer over de naderende monetaire eenwording. GPD Jeugdige deelnemers aan de conferentie over kinderarbeid die woensdag in Amsterdam begon. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Topman Michel Hansen- ne van de Internationale Arbeids Organi satie (ILO) pleit voor wereldwijde actie tegen seksueel misbruik van kinderen. Seksueel misbruik moet volgens hem worden beschouwd als een misdaad. Hansenne opende gisteren samen met mi nister Melkert van Sociale Zaken in Am sterdam een tweedaagse conferèntie over kinderarbeid. Onder de aanwezigen was ook koningin Beatrix. Hansenne en Mel kert riepen op tot een internationale over eenkomst tegen de allerergste vormen van kinderarbeid. Deze conventie zou moeten gelden voor handel en verkeer in kinderen, slavenar beid en soortgelijke praktijken zoals lijf eigenschap, kinderprostitutie en kinder pornografie en het inschakelen van kin deren bij gevaarlijk werk. Het gaat hier om kinderen beneden de 18 jaar. De overeenkomst zou moeten wor den aangenomen in 1999 enlLO-lidstaten verplichten deze vormen van kinderar beid onmiddellijk te bestrijden. Volgens ILO-cijfers zijn er zo'n 250 mil joen kinderarbeiders in dê leeftijd van 5 tot 14 jaar. Eenderde van hen heeft een be roep dat schadelijk voor hen is. De meeste jonge werknemers zijn te vinden in Azië, zo'n 62 procent van het wereldtotaal, te genover 32 procent in Afrika en 7 procent in Latijns-Amerika. ANP van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - Het kabinet is te gen uitbreiding van Schiphol om ruimte te geven aan het groeiende luchtverkeer. Dat blijkt uit de luchtvaartnota die de ministers Jorritsma (Verkeer) en De Boer (Milieu) gisteren presenteerden. De nota geldt als discussiestuk in het maatschappelijk debat over de luchtvaart. Het kabinet wil, zoals al eerder duidelijk" werd, de grenzen aan de groei van Schihol handhaven en ziet meer in uitbreiding op afstand, zoals in zee. Verdeeld Binnen D66 geldt de toekomst van de luchtvaart als een vraag stuk waar voor een 'groene' par tij nauwelijks eer aan te behalen valt. De fractie zelf is verdeeld. Aan de ene kant staan de men sen die vinden dat elke moge lijkheid tot economische groei moet worden aangegrepen, aan de andere kant staan de Kamer leden die vooral de nadruk leg gen op de milieugevolgen daar van. Niet alleen D66 worstelt, maar ook de PvdA „De PvdA is intern verdeeld", constateerde WD- leider Bolkestein deze week fijntjes. De breuk loopt tussen de Kamerleden Van Gijzel en Crone en hun aanhangers in de fractie. Van Gijzel is voorstan der van verplaatsing van Schip hol naar zee, naar een eiland van zo'n 5 bij 5 kilometer met vier landingsbanen, 16 kilometer uit de kust. Crone, veel meer de mi lieuman, vindt dat eerst maar eens gekeken moet worden naar de noodzaak van uitbreiding en naar mogelijkheden de groei van het vliegverkeer af te rem men. De WD heeft overigens zelf ook een probleem. Want de liberalen vinden wel dat de luchtvaart ruimte moet worden geboden, maar dreigen straks met elkaar te gaan vechten over waar dat dan moet. Invloedrijke Kamer leden als Remkes en Hofstra maken zich sterk voor een satel liet van Schiphol in het Marker meer of op Flevoland, omdat de noordelijke provincies daarvan het meest profiteren. Maar de milieu-gevoeliger Kamerleden voelen daar weinig voor, omdat een lokatie in zee geldt als het meest milieuvriendelijke alter natief. GPD Zieookpagina2 (Advertentie) HIZMEH - Israëlische militairen worden woensdag door ste nengeraakt, terwijl zij een charge uitvoeren tegenPalestijnen in het dorp Ilizmeh in de buurt van Oost-Jeruzalem. De onlus ten begonnen voor de begrafenis van een 56-jarige Palestijn die dinsdag door Israëlische troepen in burger werd doodge schoten. foto Awad Awad/EPA Zie ook pagina 5 Kom 'm halen op de Grenzeloze Open Huis Dagen van 26 febr. t/m 1 mrt. 's Avonds tot 10 uur, met grenzeloze hapjes en drankjes. GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 euroafgevaardigden zich met Franse wetgeving bemoeien. Gil-Robles hoopte dat het om een verspreking ging, maar- kreeg niet de gewenste ophelde ring vanuit Parijs. Daarop blies hij de ontmoeting met de minis ter af. Jaar tegen racisme De socialisten, de grootste groep in het europarlement, hebben woensdag opnieuw hun afkeu ring laten horen over cle mel dingsplicht voor bezoekers van buiten de EU. Volgens Green, leidster van de groep, hebben de Europese afgevaardigden het volste recht om „tactloze en on verdraagzame" wetgeving, te becommentariëren, speciaal in het Europees jaar tegen racisme en xenofobie. D'Ancona (PvdA) zei gisteren dat het Franse besluit herinne ringen oproept aan de zwartste periode in de Europese geschie denis. Uit de vastbeslotenheid van het Europese volk om dit nooit weer te laten gebeuren is de moderne Europese Unie ge groeid, aldus de socialiste. DPA/RTR/ANP Spanje weert varkens uit Nederland MADRID - Spanje sluit de grens tijdelijk voor Nederlandse var kens. De maatregel blijft van kracht zolang dat nodig is om te garanderen dat het ingevoerde vee aan de gezondheidseisen voldoet, aldus een communiqué van het Spaanse ministerie van Landbouw. De Spaanse autoriteiten vinden de maatregelen van het Veteri nair Comité van de Europese Unie ontoereikend. Bovendien zouden erin Spanje"Nederland- se varkens te koop worden aan geboden tegen dumpprijzen. Het Nederlandse ministerie is verrast door het besluitVolgens een woordvoerder heeft Spanje ook niet het recht om op eigen houtje een importstop in te stel len. „Spanje heeft zich als lid te houden aan de besluitvorming van de EU."AFP Pagina 3: onderzoek export Italië Zalm zet voor sociale fondsen 2 miljard opzij GRONINGEN - Minister Zalm van Financiëen stelt twee mil jard gulden beschikbaar voor het wegwerken van de tekorten bij de sociale fondsen. De rest van het tekort, dat naar verwachting 5,5 miljard zal be dragen, moeten de sociale fond sen zelf via premieverhoging dichten. Dat zei Zalm woens dagavond op een VVD-bijeen- kornst in Groningen. De bewindsman zal de twee mil jard op zijn eigen begroting van 1997 vrijmaken. Het kabinet laat daarmee het financierings tekort oplopen. Daar staat te- genoverdatdetegenvallerbij de fondsen geen beslag legt op de miljardenmeevaller die premier- Kok onlangs bekendmaakte. Volgens Zalm blijft er zo in 1998 ruimte voor lastenverlichting voor burger en bedrijf. ANP Het Nederlands voet balelftal heeft gisteren met 2-1 verloren van Frankrijk. Oranje koesterde lange tijd een voorsprong. Den nis Bergkamp scoorde al in de derde minuut. Na rust zwichtte Ne derland onder de druk van de FransenPires en Loko bogen de ach terstand om in een voordelige Franse marge. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; De krant: 11, 12, 13 en 15; Zeeland: 17, 19, 21, en 23; Sport: 24 en 25; Dossier: 27,29 en 31 van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG In Zeeland was vorig jaar 6,7 procent van be roepsbevolking tussen 15 en 64 jaar werkloos. Met dit cijfer be hoort Zeeland tot de provincies met de laagste werkloosheids percentages. Alleen Noord-Brabant en Gel derland (6,6 procent) en Utrecht (5,9 procent) komen onder het Zeeuwse werkloosheidspercen tage, blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de regionale ar beidsmarkten. Percentage Landelijk lag het werkloos heidspercentage op 7,4 procent van de beroepsbevolking. In 1995 lag het Zeeuwse werk loosheidspercentage nog op 7,7 tegenover landelijk 8,1 procent. Ook toen moest Zeeland de pro vincies Noord-Brabant, Gel derland en Utrecht laten voor gaan. De Zeeuwse beroepsbevolking tussen 15 en 64 jaar bedroeg vo- Vondst werpt nieuw licht op Neanderthalers LONDEN - Duitse wetenschap pers hebben 400:000 jaar oude en uitstekend geconserveerde houten speren gevonden. Deze geven aan dat de Neandertha lers slimmere jagers waren dan gedacht. De speren, gevonden in een bruinkoolmijn in Schönin- gen, ten oosten van Hannover, zijn de oudste jachtwapens die ooit zijn aangetroffen. De wetenschap zal haar opvat tingen over de Neanderthalers moeten herzien, schrijft Hart- mut Thieme van het instituut voor monumentenzorg in Han nover in de jongste editie van het vakblad Nature. Ze geVen aan dat de uitgestorven Nean derthalers geen primitieve, grommende holbewoners waren maar een moderne cultuur vormden. Thieme: „Terwijl er stenen werktuigen en de geslachte res ten van meer clan tien paarden bij werden gevonden, geven de speren duidelijk aan dat er spra ke was van systematisch jagen, waarbij planning en het gebruik van de geschikte technologie bij deze pre-moclerne hominiden een rol speelden". RTR rig jaar 150.000 personen. Van hen hadden er 140.000 betaald werk van twaalf uur of meer per- week. De overige 10.000 waren werkloos of moesten nog in een nieuw gevonden baan begin nen. Van de Zeeuwen tussen 15 en 64 jaar had 59 procent vorig jaar en baan. Landelijk gold een zelfde percentage. In 1995 behoorden 149.000 Zeeuwen tot de beroepsbevol king. Vanhen hadden er 138.000 een betaalde baan. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■MNMNNMMI MBMHNBMNBMBMI ■MN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1