SS'ers via slinkse wegen betaald Chinese politici maken zich op voor bittere opvolgingsstrijd PZC Storm houdt huis in West-Europa Herdenking veearts draait uit op protest tegen justitie België Poeder van fhelpt tegen rode wijn cholesterol Behandeling van verslaafden in cel vaak onmenselijk Voedsel en medicijnen voor Irak buitenland Duitse overheid betaalt veteranen met behulp van tussenpersonen pensioenen Commotie in de Vogezen over radioactief everzwijn Wereldprimeur: artsen brengen ongeboren kind onder narcose Tien doden bij strijd op Borneo Siliconen- blijken waterborsten Hongkong kiest voor continuïteit Zuid-Korea helpt Noorden Oudste vrouw ter wereld 122 Seksschandaal op Duitse basis VS Pat Boone van het scherm wegens heavy-metallook vrijdag 21 februari 1997 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Zware storm heeft in de nacht van woensdag op donderdag in West-Europa zes levens geëist. Er vielen enkele gewonden. Door windsnelhe den van 130 kilometer per uur en zware regenval ontstond grote schade. In Groot-Brittannië vielen vijf doden. Drie mannen stierven toen hun jacht bij het Kanaal- eiland Wight omsloeg. Een op varende kon worden géred. In het Noord-Engelse Yorkshire kwamen een vrouw en haar dochter om het leven dóórdat ze met hun auto op een omge waaide boom botsten. Enkele mensen raakten gewond door omgewaaide bomen, auto's die van dé weg wérden geblazen en rondvliegende dakpannen Vliegverkeer Ook het vliegverkeer onder vónd hinder van hét noodweer. In Southampton werd het vliegveld gesloten nadat een passagiersvliegtuig bij een moeilijke landing twee klap banden kreeg! Een ander toe stel moest tot twee keer toe een landingspoging op de luchtha ven van Glasgow afbreken. De derde keer lukte het pas te lan den. Alle veerboten tussen Noord-Ierland en Schotland werden stilgelegd. In Duitsland kwam een man om het leven toen zijn auto door het slechte weer van de weg raakte en over de kop sloeg. Bij andere verkeerson gevallen raakten twee perso nen zwaar gewond. In het Noord-Oostzeekanaal botsten twee schepen op elkaar. Daar bij deden zich geen persoonlij ke ongevallen voor. Ook België had last van de storm. In de havenstad Zee- brugge wordt een kraanmachi nist vermist. De man sprong vanuit zijn vijftig meter hoge cabine in het water, toen zijn kraan als gevolg van de wind gevaarlijk ging overhellen. Brandweer en politie hebben de hele nacht naar de machi nist gezocht. RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland BONN - Duitse overheidsin stanties spelen de pensioenbe talingen aan oud-SS'ers in het buitenland via organisaties die als tussenpersoon fungeren. De ze praktijk is ingesteld om te voorkomen dat veteranen in moeilijkheden komen indien de reden voor de betalingen bij de omgeving van de ontvangers be kend zou worden. Dit meldde gisteravond het Duitse televisieprogramma Pa norama. In het programma ver telt het hoofd van een pensioen- van onze redactie buitenland WECHELDERZANDE - Een fakkeltocht ter nagedachtenis aan de vermoorde Vlaamse vee arts Karei van Noppen is gister avond uitgegroeid tot een stille demonstratie tegen het falende Belgische justitiesysteem. Vol gens de duizend demonstranten en nabestaanden is de dood van Van Noppen de zoveelste uiting van de verrotte politieke en be stuurlijke cultuur in België. In diens vroegere woonplaats Wechelderzande trokken ou ders van vermiste en vermoorde kinderen, nabestaanden van slachtoffers van de Bende van Nijvel en de familie van de ver moorde rijkswachter Peter de jVleeschouwer mee op in de de- [monstratieve tocht. De veearts werd gisteren precies twee jaar geleden doodgeschoten. Hij 'stond bekend als een fel strijder tegen het gebruik van groeihor monen in rundvlees. Als vleeskeurder in slachthui zen werd Van Noppen gevreesd van onze redactie buitenland EPINAL - In de Vogezen in Frankrijk is commotie ontstaan nadat bij een door jagers ge schoten wild zwijn sterk ver hoogde radioactiviteit is geme ten. Het niveau van cesium 137 en strontium ligt met 1.700 bec- querel driemaal hoger dan de Europese norm voor voedsel. .Op 30 november vorig jaar leg- '®cl den jagers van het dorp Saint- Jean-d'Omont in de Vogezen tien everzwijnen neer. Eén ervan gaven ze aan een mede werker van een veterinair labo ratorium. Die liet uit nieuwsgie- ;tku righeid het vlees onderzoeken, ssti Volgens een stafmedewerker astvan het onafhankelijk Onder- zoeks- en Informatiecentrum jj voor Radioactiviteit in Epinal, -,e( Bruno Chareyron, zijn de ele- jïdi menten van de bij het zwijn ge- veijconstateerde radioactiviteit kenmerkend voor de radioac- ■|urjvan onze redactie buitenland zatfjLONDEN - Rode wijn in alco- jholvrije poedervorm kan ook gerlgeheelonthouders beschermen jd stegen hart- en vaatziekten. De jntJpositieve invloed van rode wijn 'peijop de voorkoming van ziekten ;ot berust op de polyfcnolen die ook en "fin het poeder rijkelijk aanwezig zijn. Dat meldt het Britse we tenschappelijk tijdschrift New opl Scientist. zat^De polyfenolen verhinderen de afzetting van het schadelijke LDL-cholesterol in de bloedva ten en beschermen daarmee «gen hartinfarcten, hersen bloedingen en bloedvatvernau- vingen. Norman Williams, (Advertentie) afdeling dat hij het geld via het Duitse Rode Kruis doorsluist aan een vereniging van Duitsers in het buitenland. Die verdeelt het dan onder de oorlogsvetera nen. Deze constructie zou noodzake lijk zijn omdat sommige vetera nen represailles uit de omgeving kunnen verwachten indien hun verleden bekend zou worden. In sommige gevallen zou bekend making zelfs kunnen leiden tot een beschuldiging, aldus de ambtenaar. Parlementariër Beck van de op positiepartij Groenen zei in een reactie de praktijken aan de kaak te zullen stellen in het par lement. Hij noemde de betrok kenheid van de overheidsin stanties schandalig'. Beek wil dat alle betalingen aan oorlogs misdadigers en mensen die vrij willig bij de SS zijn gegaan, worden stopgezet. Ongerustheid Panorama onthulde vorige maand dat duizenden oorlogs misdadigers, en leden van een heden die zich aan wreedheden hadden schuldig gemaakt, een uitkering ontvangen voor ge breken die zi] in de Tweede We reldoorlog hebben opgelopen. Joodse organisaties in Neder land hebben de Duitse ambas sadeur gisteren dringend ver zocht alles in het werk te stellen de uitkeringen aan oud-SS'ers stop te zetten. Vertegenwoordi gers van joodse organisaties, waaronder het CIDI, en kerkge nootschappen bezochten don derdag de Duitse ambassade in Den Haag. Eerder al liep ook al het Samen werkend Verzet te hoop tegen de uitkeringen. De joodse organi saties zijn met het Verzet van mening dat de SS een criminele organisatie was die veelvuldig oorlogsmisdaden heeft begaan. Degenen die vrijwillig lid wer den, zijn medeverantwoordelijk voor deze wandaden, vindt de koepel van verzetsorganisaties. Ze moeten de gevolgen dan ook zelf dragen en hebben geen en kel recht op welke vergoeding dan ook. Het verzet vindt het des te schrijnender dat ex-SS-ers wel een uitkering krijgen en bij voorbeeld deserteurs uit het toenmalige Duitse leger nog al tijd niet. De joodse organisaties zijn van plan de zaak ook nog aan minister Sorgdrager van Justitie voor te leggen. ANP/RTR door vetmesters. Volgens zijn weduwe namen de superieuren van de veearts meldingen over hormonengebruik niet serieus. Ook zouden verdachte veehan delaren vooraf op de hoogte zijn gesteld van keuringen door de arts. De familie zegt dat Van Noppens superieuren steekpen ningen betaald kregen. Eén van deze voormalige chefs pleegde juni vorig jaar zelfmoord. De moord is tot op heden niet opgehelderd. Sinds vorige zo mer zitten in Turnhout en in Zuid-Frankrijk twee verdach ten vast. De laatste zei het wa pen voor de moord te hebben ge leverd. Die zou zijn uitgevoerd door de verdachte die nu in Turnhout in voorarrest zit. Tijdens een confrontatie met de twee mogelijke opdrachtgevers, vorig najaar aan de Franse grens, trok cle wapenhandelaar zijn verklaringen weer in. De man zit in Frankrijk een andere straf uit. De familie Van Noppen uitte gisteren opnieuw kritiek over de slechte gang van zaken bij het onderzoek. ANP tieve wolk die ontstond na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl sp 26 april 1986. De wolk trof vooral het oosten en het zuidoosten van Frankrijk. Geen gevaar De onderdirecteur van het Insti tuut voor Nucleaire Bescher ming en Veiligheid, Daniel Ro- beau, zegt dat er geen 'echt gevaar' bestaat. Volgens hem moet iemand 125 kilo van het vlees eten voor hij de toegelaten gezondheidslimiet ovex- schi'ijdt.' Vooralsnog is het onduidelijk waar de verhoogde radioactivi teit van het everzwijn vandaan komt en of het dier in de streek geboren is of uit oostelijker ge bieden afkomstig is. Everzwijnen eten onder meer paddestoelen en naalden van dennebomen. Ook dit kan de bron zijn van de verhoogde ra dioactiviteit. AFP/Belga Shailja Nigdikar en Alan Ho- ward van het Papworth-zieken- huis bij Cambridge hebben uit rode wijn een alcoholvrij poe derextract van deze aromati sche polyfenolen vervaardigd. De drie onderzoekers gaven twintig gezonde mannen kleine hoeveelheden van het poeder, rode wijn, witte wijn of een combinatie van witte wijn en het rode-wijnextract. De proef personen testten de wei'king van elke 'drank' telkens twee weken lang. Daaruit bleek dat het extract de afzetting van LDL-cholesterol in de bloedva ten van de proefpersonen even zeer venninderde als rode wijn zelf. DPA Treinconductrice Liu Baolan (1) huilt terwijl ze in de krant het nieuws van het overlijden van Deng leest. foto van onze Correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - Dat de Chinese partijveteraan Deng Xiaoping eindelijk zijn laatste adem heeft uitgeblazen, moet voor velen een opluchting betekenen. De machts strijd om de schimmige post van 'sterke man' kan eindelijk echt worden uitge vochten. Het resultaat moet zijn dat een einde komt aan de jarenlange pas op de plaats in de Besluitvorming over met na me de economische vernieuwing, die tot ernstige politieke stagnatie heeft geleid. Maar het' is op voorhand duidelijk dat geen van troonpretendenten het gewicht en de capaciteiten meebrengt om als Deng of Mao Zedong als een "rode keizer' de communistische dynastie op de Draken- troon voort te zetten. De opvolging van Deng als machtigste man lijkt op papier keurig geregeld. Hij heeft zelf partijleider Jiang" Zemin aange wezen als zijn opvolgei". De 70-jarige Jiang staat sinds het veertiende partijcon gres in 1992 aan het hoofd van een collec tief leiderschap van zeven mannen dat stevig in het zadel zit. Jiang was in 1989 Dengs derde keus, nadat eerder de libex-a- le politici Hu Yaobangen Zhao Zivang uit de gratie waren geraakt. De huidige partijleider heeft weinig cha- i'isma en valt politiek gezien in de catego rie: 'Zo de wind waait, waait mijn jasje'. Juist daardoor was Jiang na het bloedig legeringitjpen bij de protesten van stu denten in juni 1989 voor alle facties in de partij aanvaardbaar. Geen favoriet Onderdeel van het compromis over het ge deeld leidei-schap was vijfjaar geleden de afspraak dat de nummer twee in de pai-tij- hiërai-chie, pi-emier Li Peng (68) - ook al geen favoriet van Deng - een even zware stem in het kapittel zou hebben als de nummer een. De consei*vatieve commu nist Li die na het drama in 1989 de bij naam 'slachter van Peking' kx-eeg, wordt- verantwoordelijk gehouden voor het bx-u- te opti-eden van de militairen waarbij hondei'den doden zouden zijn gevallen. Die opzet vangelijke macht heeft in de af gelopen jaren voor China goed gewerkt. De Volksrepubliek is weer terug als een serieuze partner op het internationale po litieke toneel en in het land zelf blijft de economie groeien en neemt de welvaart gestaag toe. Premier Li kan deze situatie claimen als de niet geringe verdienste van de regering onder zijn leiding, en op die grond de informele post als de.'grote Chi nese leider' opeisen. De strijd om de politieke topposities woedt in hetzelfde jaar dat opnieuw een partijcongres wordt gehouden. Het vijf tiende partijcongres zal formeel de leiders benoemen die China over de drempel van de 21e eeuw zullen leiden: Informeél zijn de kandidaten voor de verschillendepos- ten dan al aangewezen door de partijtop. Zij zullen naar voren komën na verhevig de twisten achter de schermen, die zich vooral in de zomermaanden zullen gaan afspelen. Verwacht wordt onder meer dat de voorzitter van het Nationale Volkscon gres (het parlement), de liberaal Qiao Shi, een gooi zal doen naar het partijleider schap. Over het algemeen gaah China-kenners ervan uit dat Jiang zich als 'tussenpaus'in de komende twee tot drie jaar aan de top van de machtspiramide zal kunnen hand haven. Dit 'ook al, omdat de meeste offi cieren in het leger zelf meer baat hebben bij het handhaven van de bestaande situa tie, waarin zij volop geld verdienen met zaken doen, dan met rebelleren tegen Dengs opvolger. GPD DE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEDERLANP BONN - Twee Duitse artsen hebben voor het eerst een onge boren kind onder narcose ge bracht. De 29-jarige moeder, die zes maanden zwanger was, bleef tijdens de ingreep bij be wustzijn. De ingireep was nodig omdat moeder en kind vei'schillende bloedgroepen hadden, wat bij de geboorte levensbedreigend is voor het kind. Via de onderbuik van de moeder bi-achten de aid- sen een naald in de navelstreng waai'langs de foetus ander bloed kreeg toegediend. Onder tussen werd het kindje, even eens via de navelstreng, tien mi nuten lang vexxloofd en werd zijn hartslag voortdurend in het oog gehouden. Voorheen brachten artsen bij dergelijke ingrepen de moeder onder narcose, wat echter geva- ren inhield voor haar eigen gezondheid en die van haar on geboren kind. DPA/RTR JAKARTA - Bij nieuwe onlusten in de Indonesische provincie West-Kalimantan, op het Indonesische deel van het eiland Borneo, zijn zeker tien doden gevallen. Volgens de krant Kompas betrof het ook ditmaal botsingen tussen de autochtone Dayaks en moslim-immigranten. De jongste gevechten maakten een einde aan een maandag geslo ten vredesverdrag tussen beide bevolkingsgroepen. Volgens militaix-en en waarnemers zijn door de onlusten van de afgelopen weken in West-Kalimantan tussen de 300 en 1.000 mensen omgekomen. DPA BANGKOK - Acht Thaise travestieten zijn van plan een arts voor de rechter te slepen, omdat de siliconenboi-sten die hij bij hen zou implanteren met zout water gevulde condooms ble ken te zijn. Een van de gedupeerden, de 30-jarige Somsak Wongpaisarn. zei gisteren dat de arts zijn linkerborst had gevuld met drie condooms met zout water en zijn rechterborst met vier con dooms. „Ik vroeg me wel af waarom de dokter zoveel dingen in mijn boi"sten stopte, maar ik vertrouwde hem," aldus Wong paisarn. die de condooms inmiddels door een andere arts heeft laten verwijderen. AP HONGKONG - Tung Chee-hwa heeft gisteren een lijst gepu bliceerd met de namen voor zijn post-koloniale regerings- team in Hongkong. Tung volgt in juli de laatste Britse gouver neur van de kroonkolonie op. De toekomstige regering van Hongkong bi-eekt niet met de huidige koloniale administra tie. De Britse kroonkolonie wordt 1 juli dit jaar weer Chinees, maar de bestaande sti-ucturen bij de overheid en de over heidsdiensten in Hongkong blijven vrijwel ongewijzigd. AFP SEOUL- De Zuid-Koreaanse regering staat Noord-Korea met voedselhulp bij. Seoul neemt vooreen bedrag van ruim 11 miljoen gulden deel in een hulppakket van het Wereldvoed selprogramma (WFP) ter voorkoming van hongei'snood in het noordelijke buurland. Het acute voedseltekort in het communistische land is ont staan na verwoestende overstromingen in de afgelopen twee jaar. RTR ARLES - De Frangaise Jeanne Calment, officieel de oudste vróuw ter wereld, viert vandaag haar 122e verjaai'dag. Gezien de bx-oze gezondheid van de oude dame zal de verjaardag niet uitbundig worden gevierd. Blind en in een rolstoelmaar met toch nog een goed gehoor en een uitstekend gevoel voor humor, brengt Jeanne Calment haar verjaaxxiag door in het Maison du Lac, een bejaardente huis in het Zuid-Fx-anse Aides. Calment heeft er als kind Vin cent van Gogh gekend. RTR BONN - De commandant van een Amerikaanse trainingsba sis in Darmstadt, Duitsland, is van zijn functie ontheven, na dat elf vrouwelijke militairen drie mannelijke instructeurs hadden beschuldigd van vei'krachting en ander seksueel mis bruik, Dit heeft de Amerikaanse landmacht gisteren bekend gemaakt. De drie instructeurs zijn geschorst. Na een aantal seksschan dalen op kazernes in de Verenigde Staten heeft het probleem nu ook op buitenlandse bases de kop opgestoken. AP van onze redactie buitenland AMSTERDAM - De behande ling die verslaafde gedetineer den in Europese gevangenissen krijgen is vaak wreed en onmen selijk. Overheden maken bij de ze categorie gevangenen in breuk op grondrechten die voor iedere burger horen te gelden, zoals de bescherming van priva cy of het recht op zelfbescher ming. Die kritiek uitte C Goos van de Wereld Gezondheids Oi-ganisa- tie (WHO) donderdag in Am sterdam bij de opening van de driedaagse Europese conferen tie over drugs en aids in gevan- geixissen. Het is voor het eei'st dat justitie- en verslavingsdes- kundigen uit zoveel landen in formatie over dit onderwerp uitwisselen. „Daar is helaas een goede reden voor", aldus Goos. Gaat in de normale samenleving veel extra aandacht en zorg uit naar zwakkeren in de samenle ving, binnen de bajesmux-en on- dervinden dezelfde mensen het tegenovergestelde. Ze worden soms mishandeld door medege vangenen en personeel, ge dwongen op liet aids-virus getest waarna de uitslag niet ge heim blijft, geïsoleerd en gedis crimineerd. Het gaat niet om efcn onbedui dend groepje, zegt Goos. Ruw weg de helft van de gevangenen binnen de Europese Unie is ver slaafd. Nederland vormt geen uitzondering. Van de 12.000 ge detineerden zijn er 6000 ver slaafd. Dat drukt een enorm stempel op het leven binnen de muren Het risico op overdraag bare ziekten, zoals aids. is bin nen de gevangenis nog groter dan erbuiten. Er bestaat bij voorbeeld geen mogelijkheid om vuile spuiten om te ruilen voor schone en er woiden geen condooms verstrekt. Seks Goos: „In de meeste gevange nissen is seks tussen gedetineer den uit den boze, maar het is een illusie om te denken dat het niet gebeuit. Tegelijkertijd krijgen ze geen middelen om zich te be schermen tegen seksueel over- draagbare ziekten." Redenen om dat niet te doen zijn veeleer van morele,- dan van financiële of technische aard. „Een direc teur die in zijn gevangenis injec tiespuiten verstrekt is bang dat hij daarmee aangeeft dx-ugsge- bruik oké te vinden", denkt Goos. Volgens hem leidt het niet tot een toename van het gebruik van verdovende middelen, maar wel tot een daling van het aantal infecties met het aids-virus. Het aantal seropositieven in gevan genissen is nog niet enorm groot, maar er vindt met name in Oost-Europese landen een sterke stijging plaats. In Neder land is naar schatting 10 a 20 procent van de verslaafde gede- tineerden sei-opositief. ANP BASRA - Een schip, geladen niet voedsel en medicijnen, kwam gisteren aan in de haven van de Iraakse stad Basra. De lading van het vaaxduig is bekostigd door de Verenigde Arabische Emiraten en is bedoeld om de nood in Irak ietwat te ledigen. Door het handelsembargo dat de Verenigde Naties tegen Irak af kondigde, is er in het Arabische land sprake van enorme tekorten voeding en geneesmiddelen. Pas re cent werd de boycot ietwat afgezwakt, zodat de regering van de Iraakse dictator Saddam Hoessein olie kan verkopen. Met de opbrengst moeten hulpgoederen gekocht worden. foto EPA van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De Ameri kaanse religieuze tv-zender Tr inity Broadcasting Network heeft de wekelijkse gospel-uit zending van Pat Boone in de ijs kast gezet omdat de zanger bij de uitreiking van de American Music Awards in januari was verschenen in heavy-metalkle- ding. Talrijke televisiezenders in de hele wereld nemen de show van de 62-jarige Boone over. Volgens de Los Angeles Times van donderdag heeft Trinity be sloten Boone van het scheiTn te vei'bannen nadat er een stroom van klachten was binnengeko men over de outfit van de zan ger, die in zijn al tientallen jaren durende carrière altijd het ima ge van de nette buui'jongen heeft gehad. Op de gala-avond Verscheen hij in een leren pak met ontblote borst en een hon denhalsband om. Bidden Trinity wil Boone's show pas weer uitzenden als hij zijn op treden 'tot volle tevredenheid' kan verklaren. De zender vraagt de kijkers tot dat moment voor de zanger te bidden. Boone, die aan het begin van zijn carrière vaak met zijn lied jes op de hitparade stond, ver- wijdeit zich met zijn muziek steeds meer van de pop-gospels. Zijn optreden in het gewraakte leren pak noemde hij een publi citeitsstunt voor zijn album In a Metal Mood/No More Mr. Nice Guy, dat uit 'voorzichtige hea- vv-metalsongs' bestaat. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5