Talent van De Jonge komt boven Arno Sijnesael is een servicepunt ïPZC Terneuzen weet al lang niet meer wat winnen is Wisseling van wacht in bedrijfvolleybal sport z31 eeper van Sluiskil heeft het hart op de tong vooruitzicht Gorthmanns gokt op promotie achter de schermen tussen schelde en grens uitslagen vrijdag 21 februari 1997 door Peter van Kouteren SLUISKIL - Karei de Jonge gold als jeugdspeler als een ta lentrijke doelman, maar moest bij de senioren lang wachten op een basisplaats. Hij maakte ne- jgen jaar geleden al deel uit van de eerste selectie van Terneu zense Boys, maar is nü pas voor de eerste keer in een stan daardelftal eerste keus. Als Ikeeper van Sluiskil is De Jonge [bezig aan een sterk seizoen. De inmiddels 26-jarige Terneuze- naar aast met zijn ploeg achter het ongenaakbare HW'24 via de nacompetitie op promotie naar de derde klasse. Hij heeft nooit een blad voor de mond genomen, blaakt van zelf- vertrouwen en is een stuk even wichtiger geworden. Karei de Jonge gooide in het verleden soms zijn eigen glazen in, wan- neer hij genoegen moest nemen met een rol op het tweede plan. Vele ervaringen rijker is hij zo ver, dat hij weet wat hij wil. Zijn levensstijl is veranderd en op merkingen over zijn haardracht doen hem niks meer. „Ik hoor het niet eens meer als ze nu Kale Zombie roepen", beweert hij. Het is een voortvloeisel uit het toegenomen respect, dat hij i heeft afgedwongen. Karei de Jonge, ringetje in het linkeroor, beseft dat hij aan een goed sei zoen bezig is en zit lekker in zijn vel. „Ik heb tot nu toe één doel punt tegen gehad, waarvan ik dacht: die had je misschien kun nen hebben.Dat is mede het re sultaat van goede afspraken, die hij met de verdediging van Sluiskil heeft gemaakt. „Ik moet zeggen dat dat goed loopt", stelthij vast. „En jemoet natuurlijk een beetje geluk heb ben: een bal die van de lijn wordt getrapt of op de paal gaat..." Ik moet ook eerlijk toegeven dat ik één keer heel slecht heb gekeept. Vriendschappelijk te gen Aardenburg gingen er drie in, die ik mezelf alle drie aanre kende. Niet scherp genoeg hè", verklaart hij dat slippertje. „Te genwoordig kan ik daar trou wens goed overheen stappen. Dat is wel eens anders geweest. Vroeger wilde ik na een blunder b e wij zen dat ik het wel kon. D an ga je vreemde dingen doen." Zonde Karei de Jonge begon zijn loop baan bij Terneuzense Boys en Karei de Jonge: „Het geeft een kick als je een ballekker pakt." legde zich bij de D-pupillen toe op het keepen, omdat niemand anders onder de lat wilde staan. Hij maakte na zijn tijd als B-ju nior zijn opwachting in het tweede elftal en ontwikkelde zich goed. „Een mooie tijd", herinnert hij zich. „We hadden voor die reserveklasse een fan tastisch team, met Jan Cornelis- sen, Johnny de Ritter, Dick Buij- ze, Arjen Sol en Frans Scheele. We werden met vlag en wimpel kampioen." Het jaar daarop moest de jonge doelman door een blessure zijn plek echter afstaan. Na zijn her stel wei'd hij tot een plaats in het derde elftal veroordeeld. „Ik ging minder trainen, verander de mijn levensstijl en werd wat zwaarder. Je mag wel zeggen dat ik toen een paar jaar heb ver speeld. Achteraf is dat zonde, want ik denk nog altijd dat er misschien wel meer in had geze ten. Maar zo ging dat bij de Boys. Zó zat je tegen het eerste elftal aan en zó speelde je in het derde." Zijn loopbaan nam vijf jaar te rug een andere wending, toen Kees Pladdet trainer van de hoofdmacht werd. „We verloren veel, na een half seizoen kreeg ik de ziekte van Pfeiffer, maar ik heb veel van Kees geleerd. Ik train graag. Een lekkere war- ming-up, grondgewenningsoe- feningen en een geleidelijke op bouw tot je vlijmscherp zit", schetst hij een goede training. „Kees is een ontzettend goede keeperstrainer en weet precies hoe ver hij kan gaan. Hij is tac tisch sterk en heeft oog voor de tails. Hij voelt het ook aan als het een keer wat minder loopt tijdens de training. Toen hij hal verwege het seizoen daarop weg moest, stond ik twee weken daarna aan de dijk. Daar ben ik ongelooflijk op afgeknapt. Ik was een Boys-man in hart en nieren, maar zal er van mijn le ven nooit meer spelen." Kopje rollen Karei de Jonge onderhield zijn conditie en hapte toe, toen Eddy van der Hooft hem namens Sluiskil benaderde. „Ik begon er heel sterk", weet hij nog. „Ik had natuurlijk een beetje geluk, dat Frans van der Veen voor de eerste bekerwedstrijd geschorst was. We wonnen met 2-1 van HVV'24, maar in de competitie pakte het anders uit. We verlo ren de eerste vier wedstrijden. We kregen elf doelpunten tegen en er moest een kopj e rollen. Dat was dus niet moeilijk. Ik was een keeper van buiten het dorp. Ik was het er natuurlijk helemaal niet mee eens, omdat de hele verdediging stond te schutte ren." Hij geeft toe lange tijd moeite te hebben gehad om met dat soort teleurstellingen om te gaan. „Als je veel verliest, wordt er al tijd naar de keeper gekeken", spreekt hij uit ervaring. „Een spits kan een paar kansen mis sen, maar een beslissend doel punt maken en worden beju beld. Een keeper die een balletje mispakt waar narigheid van komt, krijgt dat altijd te horen. Toch ben ik altijd keeper geble ven." „Het geeft een kick als je een bal lekker pakt. Ik geniet ook altijd van een goede keeper. Johnny Dieleman (AZW) en André de Letter (Hoek), die hebben wel wat. ik denk dat ik nog altijd be ter kan worden, maar dan heb ik een goede keeperstrainer nodig. Eentje die er altijd is. We hebben momenteel bij Sluiskil een kee perstrainer, van wie ik zijn ach ternaam niet eens weet, zo wei nig zien we hem. Gelukkig heb ik in Vincent Martens een goede concurrent. We trainen elkaar. Vincent is een jonge gast, die bij foto Peter Nicolai Beveren in de jeugd heeft ge keept. Een goeie keeper. Zo ie mand houdt mij scherp." Hij vervolgt: „Ik ben recht door zee, maar dat zijn erbij Sluiskil meer hoor. Rolf Mobach, Bennie van Leeuwen en Arno Zwegers schoppen al wat langer tegen een bal. We hebben een volwas sen groep, er zit geen kreupel weeskindje tussen. En we heb ben een Belg, Kurt van Loo. Een goeie gast hoor, maar hij mist wel eens een keer het verhaal, haha. We hebben een leuke groep, die het van het collectief moet hebben. Ik hoop echt dat we zondag thuis van Breskens winnen. Ik schat Breskens hoog in, maar als je wint, doe je mee voor de tweede plaats. We heb ben een ploeg om aan de nacom petitie mee te doen en voor een plek in de derde klasse te spelen. Dat zou ik eigenlijk toch wel heel erg graag 'willen meema ken." door Aector Doorns C ADZ AND-BAD - Tennisser Bart Gorthmanns streeft ernaar om zo snel mogelijk Bl-speler te worden. De 25-jarige speler uit Cadzand krijgt daarvoor zon dag een eerste gelegenheid, mits hij erin slaagt het enkelspel B2 van het Open Ador-tennistoer- nooi in De Braakman te winnen. Met deze winstpunten ligt een promotie in het verschiet. Gorthmanns is deze week op het Adortoernooi als favoriet voor de eindzege gestart. Inmiddels heeft hij twee poule-wedstrij den gewonnen. Hij is na de winstpartijen tegen Duncan Blackmail en Jacky de Paepe al verzekerd van een halve finale plaats. Daarin is Kurt van den Akker of Robin Morel waar schijnlijk zijn tegenstander. Eerst moet er vandaag (vrijdag) nog een poule-wedstrijd wor den afgewerkt tegen de voor Gorthmanns onbekende Vlis- singer Sven Vermeulen. Het Open Ador tennistoernooi wordt gespeeld op tijd. Na drie kwartier zijn de partijen afgelo pen. Bart Gorthmanns won op deze manier met 5-3 van Black- man en met 7-2 van De Paepe. Gorthmanns vindt het systeem allerminst aantrekkelijk. „Je speelt in principe maar 35 mi nuten, want de eerste tien minu ten heb je nodig voor de war- ming-up. Ik vind het eigenlijk maar niks. Het is alleen voor de wedstrijdleiding een mooi sys teem. Er kunnen nooit partijen uitlopen, want na drie kwartier is het afgelopen." Gorthmanns, die in Cadzand- Bad in het strandhotel van zijn ouders werkt, gaat zijn favorie- tenrol niet uit de weg. „Ik ben iets vaster in mij n spel dan mijn tegenstanders. Ik denk ook meer na. Mijn tegenstanders zijn geneigd te gehaast de bal te willen slaan, waardoor ze ge makkelijker fouten maken. Maar dat neemt niet weg dat ik ook kan verliezen. Mijn spel is erop gebaseerd om de fout van de tegenstander af te wachten. Ik sla ook meer ballen terug. Ik geef toe dat het niet specaculair oogt, maar het is wel effectief", vindt hij. Barth Gortmanns rekent erop dat hij genoeg punten verzamelt voor zijn promotie naar het Bl- niveau. „Ik ben inmiddels 25 jaar. Het wordt nu tijd dat ik B - speler word. In het dubbel heb ik dit doel al bereikt." De tennisfinales worden zater dag en zondag in het Ador Sportcentrum gespeeld. Voor organisatoren van wielerwedstrijden: doorWim de Vos PHILIPPINE - De voorberei ding is in volle gang, over enkele weken gaat het Zeeuws-Vlaam- se wielerseizoen weer van start. Op 16 maart opent Graauw de lange reeks van wedstrijden met een koers voor cylosportieven en veteranen. Voor de organisa toren is er dan achter de scher- men veel werk verricht, met veel - vooral papieren - rompslomp. Vergunningen moeten worden aangevraagd bij de overheid, vaak ook bij een waterschap als de wedstrijd over polderwegen gaan. Daarnaast moet vanzelfspre kend ook naar de KNWU een aanvraag tot het houden van de wedstrijd worden gestuurd. Veel organsaties maken daarbij gebruik van de diensten van de wielervereniging. Zeeuws- Vlaanderen. Bestuurder Arno Sijnesael is als het ware het ser vicepunt voor de organisatoren. De administratieve beslomme ringen stijgen veel van de wie- Ierorganisatoren nog al eens bo ven het hoofd. De medewerking die ze van de in Philippine woonachtige Sijnesael (die li- den: de organisatie moet lid van de wielervereniging zijn. Arno Sijnesael: „Er moet voor ons als wielervereniging uiter aard wel iets tegenover te staan. centie-aanvragen van zowel renners als organisaties voor zijn rekening neemt) krijgen, is aardig meegenomen. Er is wel een maar aan die steun verbon- Van onze kant staat daar be hoorlijk wat tegenover. Wij ver zorgen niet alleen de admini stratieve verplichtingen naar de KNWU, ook financieel is het Arno Sijnesael is een vraagbaak voor veel organisatoren van wielerwedstrijden. foto Peter Nicolai door Jan Roovers TERNEUZEN - Omdat het team van Dees in de hoogste klasse van het Terneuzense be- drijfsvolleybal (Bevobo) al jarenlang de dienst uitmaakt, zit er voor de overige ploe gen niet meer in dan een vice-kampioen- schap. Foaks (het vroegere Lichtland) had daar lang een abonnement op. Maar de laat ste jaargangen zijn de krachtsverschillen toch wat minder geworden. CIS viel de gevestigde orde als eerste aan, Broomchemie heeft zich nu ook aangediend -in het rijtje dat de strijd om de tweede plaats weer wat doet opleven. Beide ploegen wor den daarbij geholpen door het feit dat er sleet lijkt te komen op Foaks. Voor CIS meer dan voldoende om de i-echtstreekse con frontatie deze week in een 2-1-overwinning om te zetten (6-15, 15-9, 15-10). En waar Broomchemie in een aantrekkelijke wed strijdnieuwkomer De Pannenschuur met 3- 0 afhield, vindt Foaks zich ineens terug op de vierde stek in de tussenstand. Wordt die hoogste klasse - waar Artland Artland in de tweestrijd met De Pannenschuur om lijfsbehoud weer een puntje sprokkelde - toch ineens een stuk leuker. In 1B zal koploper ASTER met genoegen hebben gekeken naar het puntverlies dat V &V leed en lijkt Garage Vervaet dit seizoen totaal van slag. In 2A zag Foto Neelemans mede-titelkandidaat Delta Nuts een punt verspelen tegen Echo Audio. NHI-Oplei- dingen doet ook mee bovenin, maar eerdere competities hebben al genoegzaam bewe zen dat het NHI-team onderweg te veel pun ten morst om serieus te worden genomen. In 2B zitten PSOVZ 2 en TeVoRe na een paar goede 'aankopen' al bijna in een zetel, in 3A gaan de Artland Artland-reserves en het pas gepromoveerde W Philippine voor de hoofdprijs. In 3B is nieuwkomer Jacobs Tuinarchitectuur een verhaal apart. 'De Groenen' hebben na vier wedstrijden het maximale aantal punten bij elkaar gesla gen. Met korfballers Mark Kolijn, Carlo en Danny Hamelink zijn balgevoel, timing en passing dermate ruim aanwezig dat de ploeg spelenderwijs over zijn tegenstanders heen loopt. voor de organisatoren veel aan trekkelijker, omdat de contri butie van de vereniging aan merkelijk lager is dan wanneer een organisatie als stichting lid wordt van de KNWU." Bijna alle organisaties in Zeeuws-Vlaanderen zijn aan gesloten bij de wielervereni ging. Sijnesael heeft er wel een verklaring voor dat sommige organisaties nog twijfels heb ben: „Ze willen liever dat hun eigen naam als de organisator wordt vermeld in de vergunnin gen." Keuringsarts Voor Arno Sijnesael start het nieuwe wielerseizoen in feite al in de weken nadat de sluitings- koers van het oude wielerjaar is verreden. Dan begint hij met de voorbereiding om de licenties van de renners aan te vragen. Ook dat behoort immers tot zijn takenpakket. Er moeten onder andere afspraken worden ge maakt met de keuringsarts. Elk jaar opnieuw dienen de renners medisch gekeurd te worden. „Als dat gebeurd is, dan gaan de eerste aanvragen voor het nieu we seizoen al weg." Want: er zijn renners die regel matig aan veldritten mee doen. Zij moeten op 1 januari hun nieuwe licentie al in bezit heb ben. -„De laatste maanden van het jaar is dat een hele klus", weet Sijnesael uit ervaring. Als dat karwei geklaard is, opent Sijnesael het servicepunt voor de organisaties. Een be zoek aan de kalendervergade ring is de eerste aanzet, waarna de brieven naar de organisato ren de deur uitgaan. „Om de aanvragen bij de KNWU te kun nen doen, moet ik over enkele - gegevens beschikken. Soms moet je ze wel eens achteraan lopen om de aanvraag op tijd de deur uit te kunnen doen." Als de wedstrijdaanvraag is ge daan, is het volgende punt om de wedstrijdadvertentie tijdig in Wieier Revue Nationaal te laten verschijnen. „Dan werk je echt met een deadline. Het is belang rijk om met de advertentie op tijd te zijn, want pas daarna mo gen de renners inschrijven." Behalve het administratieve werk is Sijnesael voor de orga nisatoren ook een vraagbaak. Hij krijgt niet zelden vragen over reglementen, over prijzen schema's en over allerlei overige zaken. En als de wedstrijd een maal verreden is, gaat Sijnesael naar de volgende klus. Het wie lerseizoen gaat immers gewoon door. door Aector Doorns TERNEUZEN - De eerste wed strijden na de winterstop heb ben aangetoond dat bij de Zeeuws-Vlaamse clubs zowat alles bij het oude is gebleven. Zo weet Terneuzen na het schrij nende 0-1 verlies tegen TAC/BWB zich in de tweede klasse zondag nog dieper in de- gradatiezorgen. Dat geldt even zeer voor Zaamslag in de derde klasse van de zaterdagclubs, waarbij het zoveelste conflict met de eigengereide Kees de Putter een breuk opleverde. Veel beter vergaat het in deze klasse Terneuzense Boys, dat in de race blijft voor het kampi oenschap. En wat te denken van Axel, dat na de 4-2 zege tegen Sprundel rustig omhoog kan kijken in derde klasse van het zondagvoetbal. Een klasse lager telt alleen nog het belang van de tweede plaats of periodetitel. Als de zegetocht van HVV'24 zo blijft doorgaan, dan ziet het er naai' uit dat de Hulstenaren al met Pasen de kampioensvlag in de vierde klasse kunnen hijsen. Onderaan is hier de strijd nog verre van beslist. Terneuzen Terneuzen speelt zondag een thuiswedstrijd tegen Gastel. Hubert van den Hemel kan na zeven nederlagen en vijf gelijke spelen alleen clichématige ter men bedenken om het degrada tievirus bij Terneuzen te bestrij den. „We zullen keihard moeten werken en beter moeten voet ballen. Ik weet het anders ook niet meer. Want hebben we dan de afgelopen twee jaar zoveel geluk had?", Van den Hemel: „Eigenlijk ben ik tegen TAC/BWB niet fit aan het duel begonnen, maar je wilt toch spelen. Ik heb geen bal goed geraakt, zoals er trouwens wel meer waren. We kwamen te snel op achterstand. Dan kijkje naar elkaar en denk je: daar gaan we weer. Hij stelt vast dat de hele groep - met uitzondering van de kee pers - tot nu toe heeft gefaald. En de oefenperiode dan? „Dat is een groot verschil. De nieuwe trainer, Eddy van der Hooft, zei na een aantal oefenwedstrijden: we hebben 25 keer gescoord, maar daar zitten clubs bij als Hoofdplaat en Aardenburg bij. Tegen Vlissingen liep het zonder meer goed. Het resultaat tegen Cercle Brugge lijkt ook prach tig, maar dat zegt me niks." De middenvelder heeft de stan den in het amateurvoetbal nog eens allemaal goed bekeken. „Ik weet in elk geval dat Terneuzen de minste punten heeft behaald van alle laagst geklasseerde ploegen." Wat moet er tegen Gastel gebeuren? Van den He mel: „Wat mezelf betreft hoop ik vrijdag te kunnen trainen. Ik heb er best zin in, maar ik vind Gastel geen gemakkelijke te genstander. Met vier punten te gen Gastel én NOAD ben ik heel tevreden. Maar weet je wat me in de tweede klasse opvalt? De meeste clubs beschikken over een snelle spits, terwijl wij juist veel trage spelers hebben." Bij Terneuzen mogen Gerard Maas en Barry van der Hooft een schorsing vernachten. Axel Na de overwinning tegen Sprundel heeft Axel in de uit wedstrijd tegen degradatiekan didaat Beek Vooruit weer een goede kans om drie punten aan •het totaal te voegen. Volgens Gi- no van de Broecke speelde Axel voor rust tegen Sprundel geen beste wedstrijd. „Opvallend was dat we uit vier van de vijf kansen hebben gescoord". Axel kan nu al tevreden vast stellen dat het van degradatie- zorgen bevrijd is. Een luxe die bij de oranjewithemden niet di rect verwacht werd. „Nee, de bedoeling was handhaving. Nu kunnen we plotseling ook naar boven kijken. Het verschil met Middelburg en BSC is niet groot en koploper Moerse Boys treffen we nog. Bij Axel is de selectie, met uit zondering van de langdurig ge blesseerden Yvan van de Vijvere en Job Zwegers, compleet. AZW De teleurstelling was vorige week bij de trainer en de spelers van AZW groot, toen de wed strijd op eigen veld tegen Se- rooskerke werd afgelast. Daar om was de club blij dat de KNVB deze week voor zaterdag een uitwedstrijd tegen Rillan- dia ingelastte. „Dat komt goed uit, want ik heb trek in competi tievoetbal", vertelt Jacco Koek koek, die door een knieblessure veel wedstrijden heeft moeten missen. Twee competitieduels speelde hij tot nu toe. De aanvaller weet zich geen raad met Rillandia. „Ze zullen na de verrassende winst van vo rige week overlopen van ver trouwen. Als wij kunnen win nen, dan slaan we zo een gat naar beneden. AZW kent met het elftal voor de wedstrijd te gen Rillandia geen problemen. Zaamslag Trainer Godert Vrijhoeven hoopt op eigen veld tegen kop loper SKNWK op een wonder. De selectie van Zaamslag wordt geteisterd door blessures van Peter Jansen, Jan de Zwarte, Ko Ruijtenburg en Peter Dees. Bo vendien is Kees de Putter na zijn - weer eens - discutabele optre den tegen Colijnsplaatse Boys buiten de selectie gezet. „Het is nu een gesloten boek", verzekert de trainer. „De Putter heeft de groep in de steek gela ten, toen hij na een afkoelings periode van de scheidsrechter niet meer terug wilde komen. Daarom moesten we met negen man verder, omdat Alex Meijer al eerder met een rode kaart (twee keer geel) was bestraft. Dan ben je als ploeg helemaal kansloos." Zaamslag staat op een van de degradatieplaatsen. „Het zal moeilijk worden", meent Vrij hoeven. „Ik ben ervan overtuigd dat we de ploeg ervoor hebben om in deze klasse te blijven De sfeer is nog altijd goed en de" Vierde klasse HW'24 is in de vierde klasse al lang niet meer te stoppen. Zon dag moet Domburg op eigen veld een gemakkelijke prooi worden voor de koploper, of trainer Huib Meerman moet met een taktische vondst komen om de aanvalsgolven van HW te bedwingen. Dan moet wel Harm Rietjens, de topscorer, aan banden worden gelegd. De meeste aandacht krijgt nu de tweede plaats, die van belang is voor een mogelijke periodetitel. Twee kandidaten - Sluiskil en Breskens - treffen elkaar in het kanaaldorp. Vogelwaarde kan wellicht de prestatie tegen Koe wacht met wéér een thuiswed strijd een vervolg geven door in de strijd om de degradatie Wal cheren een tik uit te delen. De andere wedstrijden in de vierde klasse: Luctor'88-Philippine, Koewacht-Hansweertse Boys, IJzendijke-Steen. Hubert van den Hemel speelt met Terneuzen een thuiswedstrijd te gen Gastel. foto Charles Strijd Volleybal Bevobo-comp. TerneuEen. Uitslagen 6e ronde voorj.comp.: Scheldesport-VC Schelde 1-2, Cysouw Optiek-Haven schap 3-0, Jacobs Tuinarch.-Foaks 3 3-1, ASTER 2-Gemeente 2 3-0, Beldo-NHI- Opl. 1-3, Visser Smit Hanab-Voor- waarts/Wim de Waal 1-2, VV Phïlïppïne- Foaks 4 3-0, URS-Dow 3 0-3, Artland Artland-Dow 1-2, Foaks 2-De Pooter2-1, Echo Audio-Délta Nuts 1-2, Peugeot Dees 2-PSOVZ 2 0-3, Broomchemie-Pan- nenschuur 3-0, Foaks-CIS 1-2, ASTER- Garage Vervaet 3-0 (regl.), V&V-De Hoop 2-1. Standen, 1A: Peugeot Dees 5-13, Broomchemie 5-10, CIS 5-9, Foaks 5-7, Dow 5-5, Artland Artland 4-2, Pannen schuur 4-1. IB: ASTER 5-12, V&V 5-11. Foaks 2 4-8, De Pooter4-6, De Hoop 5-5, PSOVZ5-5, Garage Vervaet 4-1 2A: Delta Nuts 5-11, Foto Neelemans 4-10, NHI- Opleidingen 5-9, Beldo 5-7, Echo Audio 5-7, Dow 2 4-5, Rabobank 4-0. 2B: TeVo Re 5-11, Voorwaarts/Wim de Waal 6-10, PSOVZ 2 4-8, Visser Smit Hanab 5-8, Delta Nuts 2 4-4, Peugeot Dees 2 4-4, Ge meente 4-4. 3A: Artland Artland 2 4-12, VV Philippi ne 4-11Foaks 4 5-8, Cysouw Optiek 5-8, VC Schelde 5-5, Scheldesport 5-3, Ha venschap 4-2. 3B: Jacobs Tuinarchitec tuur 4-12, Dow 3 5-12, ASTER 2 5-8, URS 5-7, Foaks 3 4-4, B&S 4-3, Gemeente 2 5- 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51