Buik vol van sluiproute Philippine Raadsfracties Hulst slikken aanpassing obz-tarieven niet PZC Breed verzet tegen roze invasie Nou, waar bluuf ze noe? Oostburg kiest voor kwijtscheldingsnorm van 96 procent Commissie Hulst valt over reeks van bodemonderzoeken zeeland 14 Legio klachten van bewoners Julianafonds geeft ton aan slaaphuis streekbeeld weekenddiensten vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggever Rene Hoonhorst PHILIPPINE - Steeds meer vrachtwagenchauffeurs ge bruiken de doorgaande wegen door Philippine als sluiproute om rotondes en andere obsta kels elders in de Kanaalzone te ontwijken. Net als veel perso nenwagens rijden de trucks veel te hard over wegen als de Ka naalstraat, de Posthoornstraat, de Gentsebreedstraat, de Ka naalpolder en de Laureyne- straat. Maatregelen als plateaus en wegversmallingen moeten de verkeersveiligheid in het mos seldorp verhogen. Vijftien bewoners uit Philippine wisten donderdagavond tijdens een discussie-avond van de Sas- se CD A-afdeling wel waar zich de verkeersknelpunten in hun dorp bevinden. Over de plaat sen waar maatregelen moeten worden genomen om de snel heid van het voortrazende ver keer te temperen, waren ze het over het algemeen ook wel eens. Maar hoe die maatregelen er precies uit moeten zien, werd niet direct voor iedereen even duidelijk- Chicanes nodigen uit tot stuntrijden, plateaus leveren geluidsoverlast en trillingen op en geparkeerde auto's kunnen de fietsers (onder wie veel kin deren) behoorlijk in de weg staan. CDA-fractievoorzitter R. Brug- geman had het concept-ver keersplan van het Sasse stads kantoor, net deze week door de commissie verkeer en ruimtelij ke ordening besproken, meege- Inbraken WESTDORPE - Uit een woning aan de Singel in Westdorpe zijn een televisie en geluidsappara tuur gestolen. In een vakantiewoning aan de Zeedijk in Nieuwvliet lieten in brekers een grote ravage achter. Er wordt echter niets vermist. nomen om de Philippinenaars te vragen wat ze van de ambtelijke voorstellen dachten. De meer derheid van de aanwezigen kon zich er in vinden dat er plateaus komen bij de ingangen van de bebouwde kom aan de Post hoornstraat en bij de kruising Kasteelstraat/Weststraat. Dat de prioriteit bij de Kasteel- straat-oost (de richting Zand straat) minder hoog is, vond ook iedereen logisch. Meer knelpunten Maar de dorpsbewoners wisten nog wel wat meer knelpunten op te noemen. Ook in Gentsebreed straat, Weststraat, Philipsplein, Havenstraat, Laureynestraat, Sportparklaan en Mosselpolder wordt veel te hard gereden. De Kasteelstraat was echter voor iedereen het allergrootste knel punt. In de ochtend- of avond- spits zorgt het langsdenderende vrachtverkeer ervoor dat je 'zo ongeveer uit je verschoning waait', illustreerde een dorpe ling de mate van gevaar en over last. Veel aanwezigen ergerden zich ook aan de gevaarlijke situatie bij de Kanaalpolder. Voor de in gang van de nieuwe wijk ligt weliswaar een remmend pla teau. Maar op dat punt houdt ook het fiets- en voetpad op. Schoolgaande kinderen en kui erende ouderen kunnen daar op elk moment van de sokken wor den gereden, 's Avonds is het nog gevaarlijker want er zijn nog geen lantaarnpalen in de nieu we wijk aangebracht, betoog den enkele bewoners. De liberale M. Sparreboom- Dupain, die als enige vertegen woordiger van een andere partij (WD) de CD A-bij eenkomst be zocht, gaf hen een aardige bood schap mee. „Wethouder De Mul heeft net deze week in een com missievergadering toegezegd dat het fietspad zeer binnenkort wordt doorgetrokken tot aan de Kanaalstraat." R. Vink uit Ossenisse biedt namens het actiecomité Anti-Roze burgemeester T. Steenkamp de doos met bezwaarschriften aan. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - Niet al leen de inwoners van Ossenis se, ook de agrariërs in de om geving van de te bouwen mega-mesterij aan de Wever straat hebben geen zin om zich te laten ringeloren door een Brabantse veehouder. Zij vre zen de dupe te worden van de komst van de grootschalige varkenshouderijen. Wanneer het straks vol zit met roze krul staarten, is er immers voor hen geen milieuruimte meer om ook nog wat varkens te kun nen houden. Het actiecomité Anti-Roze uit Ossenisse klopte de afgelopen weken dan ook niet tevergeefs bij hen aan de deur. De actie voerders haalden in totaal 310 bezwaarschriften op. Een groot deel was afkomstig van de agrariërs in de noordwest hoek van Hontenisse. Ook en kele omwonenden van de Mo lenweg in Walsoorden gingen de straat op. Zij kwamen met 43 bezwaarschriften terug. Donderdag werd de met roze lint ombonden stapel bezwa ren aangeboden aan burge meester T. Steenkamp. Vol gens woordvoerder J. Pijcke van het actiecomité blijkt uit de petitie klip en klaar dat er van de agrarische achterban, waarmee werd geschermd tij dens de forumdiscussie in Os senisse, weinig of niets is over gebleven. „Terwijl het college steeds heeft beweerd dat de achtste herziening van het be stemmingsplan buitengebied juist voor de eigen boeren in het leven werd geroepen." Beschikkingen De bezwaren verzetten zich tegen de verleende ontwerp- milieubeschikking voor de varkenshouderij aan de We verstraat in Ossenisse en de Molenweg in Walsoorden. In het eerste geval gaat het om het opkopen van een bestaand bedrijf door de Brabander A Vosters, in de tweede situatie betreft het veehouder C. Kou- wenberg die al zo'n 750 var kens heeft, maar dit aantal fors wil uitbreiden. Dè onder tekenaars van de petitie zijn bang voor gezondheidsklach ten, luchtvervuiling, hinder van stof, stank en geluid, toe name van ongedierte en ka- potgereden wegen. Ook de verkeersveiligheid, de leef baarheid in het dorp en de waarde van hun woningen zijn naar hun overtuiging in het ge ding. Bewoner B. Dentz van de Kal- verdijk heef t het idee dat voor al campinggasten en andere recreanten te zijner tijd een ander vakantieadres gaan op zoeken. „Wordt het toeristisch potentieel van Hontenisse niet onderuit gehaald door deze mega-bedrijven?" vroeg hij zich af. De economische be langen van varkenshouderijen voor de streek zijn daarente gen miniem, voerde Pijcke aan. „Wat brengen ze nu in? Geen werkgelegenheid, geen centen voor de gemeente. Niets." Schone grond Burgemeester Steenkamp be nadrukte nogmaals dat de ge meente er alles aan gelegen is om de vergunningen te weige ren, wanneer daar wettelijke mogelijkheden voor zijn. Maai de gemeenteraad heeft in het bestemmingsplan nu eenmaal ruimte gelaten voor boeren om te schakelen. Bovendien is het Rijk van mening dat de grond in Zeeuws-Vlaanderen nog te schoon is. „U mag uzelf voor de gek houden, maar een ge meentebestuur mag dat niet." Steenkamp gaf het actiecomi té groot gelijk wanneer het met zijn bezwaren naar de Raad van State stapt. Volgens hem zullen varkens houders minder snel een actie groep aansprakelijk stellen voor de geleden schadeals een gemeente. van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De fracties van PvdA en D66 in de gemeente Oostburg hebben donderdag geen steun gekregen voor hun voorstel de kwijtscheldings norm voor diverse gemeentelij ke belastingen in twee jaar tijd te verruimen tot honderd pro cent van het norminkomen. Een raadsmeerderheid van D&T, WD en CDA steunde het colle gevoorstel om in 1997 de kwijt scheldingsnorm te verhogen tot 96 procent en eind dit jaar een besluit te nemen over een verde re verruiming. De PvdA en D66 wilden verder gaan dan het collegevoorstel om de kwijtscheldingsnorm dit jaar te verruimen tot 96 procent van het norminkomen dat landelijk is vastgesteld voor de kosten van het levensonderhoud. „Niet zo lang geleden hebben we raadsbreed een besluit genomen om een éénmalige uitkering te verstrekken voor de minima", verklaarde PvdA-fractievooi- zitter L. Wille donderdagavond tijdens de raadsvergadering. Wille liet weten dat hij in de ver onderstelling verkeerde dat een beter beleid was ingezet ten gunste van de mensen met de laagste inkomens, maar dat het college bij het kwijtscheldings- TERNEUZEN - Het Juliana Welzijnfonds heeft honderddui zend gulden geschonken aan het slaaphuis voor daklozen in Ter- neuzen. Het slaaphuis, dat door de stichting Agogische Zorg centra Zeeland in opgezet, is on langs geopend. De honderddui zend gulden is een bi j drage in de ini-ichtingskosten en de veilig heidsvoorzieningen. De gift aan het slaaphuis in Ter- neuzen geeft het Juliana Wel zijnfonds omdat het fonds extra geld beschikbaar heeft gesteld voor zorg aan 'dak- en thuislo zen'. In totaal gaat het om een bedrag van 2,2 miljoen gulden. beleid toch weer de vertrouwde voorzichtigheid in acht nam. De PvdA'er stelde voor in twee jaar tijd toe te groeien naar een ver ruiming tot honderd procent van het norminkomen. Wille: „Dat kost de gemeente vijf jaar lang dertigduizend gulden per jaar. We hebben ons geld wel eens aan slechtere dingen uitge geven." Het D66-raadslid A Verhage steunde het PvdA- voorstel. Hij herinnerde het col lege aan een eerdere belofte meer aan het armoedeprobleem te gaan doen. Geen steun Fractievoorzitter L. Baarends van D&T (Dorpsbelangen Toerisme) vond dat met het voorstel van B en W op verant woorde wijze maatregelen voor de minima worden genomen. Ook CDA en WD wilden D66 en PvdA niet steunen in him plei dooi voor een ruimer kwijt- scheldingsbeleid. Het WD- raadslid D. Doeze Jager wees op de evaluatie van het kwijtschel- dingsbeleid eind van het jaar. „Misschien kunnen we dan zelfs op basis van de cijfers besluiten de norm op te trekken tot hon derd procent van het norminko men", opperde Doeze Jager. CDA-raadslid L. Flikweert liet weten dat de christen-democra ten zich zeer betrokken voelen bij het armoedevraagstuk. „Het landelijke CDA bestudeert of de bijstandsuitkering verhoogd kan worden en de partij hoopt dat de Tweede Kamer daar posi tief over beslist. Dan komt er ook geen druk op de gemeen ten." Wethouder A Rosendaal vond het niet verstandig om nu al een besluit te nemen over een ver ruiming van de kwijtschel dingsnorm tot honderd procent. „Andere gemeenten van verge lijkbare grootte, die deze stap wel hebben gezet, hebben ton nen extra moeten uittrekken." Verder vond Rosendaal dat Wil le ten onrechte suggereerde dat het college van B en W niets aan het armoedevraagstuk doet. De wethouder wees onder meer op de inspanningen die de gemeen te levert om de minima naar de sociale dienst te krijgen voor het gebruik van bestaande voorzie ningen. Ook herinnerde hij aan het afgeschafte drempelbedrag voor de bijzondere bijstand. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Vier bodemonderzoe ken naar de omvang van de ver ontreiniging aan de 's Graven straat in Clinge: da's wat te veel van het goede. De leden in de commissie stads- en dorpsont- Autoruit in Groede vernield GROEDE - Onbekenden ver nielden woensdagmiddag de ruit van een auto van een 27-ja- rige Oostburger. De auto stond geparkeerd aan de Zeeweg in Groede. Uit de auto werd niets vermist. Op de Zeedijk in Ossenisse werd woensdag ingebroken in een au to van een 32-jarige man uit Frankenburg. De man is een re kenmachine kwijt. Boete voor 50 hardrijders AXEL - Een snelheidscontrole op de Kanaalkade in Axel wees woensdagmiddag uit dat 27 van de 206 automobilisten in over treding waren. De hoogst geme ten snelheid bedroeg tachtig kilometer per uur, terwijl maxi maal vijftig kilometer per uur is toegestaan. Op de Rijksweg N61 bij Terneu- zen werden eerder die middag 23 van de 322 passanten be keurd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 114 km per uur. HULST Voorlees wedstrijd - In de biblo- theek in Hulst wordt donderdag 27 februari de regionale finale gehouden van de nationale voorleeswedstrijd. De voorlees- winnaars van twaalf Oost- Zeeuws-Vlaamse basisscholen treden dan voor het voetlicht. De winnaar neemt op zaterdag 12 april in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg deel aan de provinciale titelstrijd. De win naar hiervan gaat 14 mei naar de landelijke finale in Utrecht. Het voorleesspektakel in Hulst begint om 19.00 uur. De presen tatie is in handen van Sep Ver meulen. Het voorleeswerk wordt beoordeeld door de jury leden M. de Roy, G. Sponselee en E. Matthijs. Wouter Jansen uit Kloosterzande zorgt voor de muzikale omlijsting. wikkeling in de gemeente Hulst waren donderdag niet te spreken over het zoveelste krediet voor een 'tweede aanvullend nader onderzoek'. Vooral het CDA was slecht te spreken over dit onderzoek, dat na het oriënterend onderzoek, nader onderzoek en aanvullend nader onderzoek, reeds het vier de is. Fractievoorzitter J. Steij- aert vroeg zich af of niet volstaan kon worden met één uitgebreid onderzoek naar de locatie van het vroegere benzinestation. Ook J. Habraken (PvdA) dacht dat na één onderzoek toch wel duidelijk is wat er aan de hand is. Wethouder G. van de Voorde er kende dat het veel geld is. Hij noemde liet eveneens een tegen valler voor de gemeente. Zeker omdat de bodem ook nog gesa neerd moet worden. Dit kost de gemeente nog eens een lieve duit. Hoofd afdeling stads- en dorps ontwikkeling G. Totté legde de commissie uit dat bij dergelijke onderzoeken telkens een denk beeldige cirkel om het vervuilde gebied wordt getrokken. Op die manier wordt de verontreiniging stukje bij beetje in kaart ge bracht. Het zou volgens hem weggegooid geld zijn wanneer bij alle verdachte locaties al di rect een groot gebied wordt on derzocht. De commissieleden gingen uiteindelijk met tegenzin akkoord. Meer enthousiasme konden zij opbrengen voor het voorstel van burgemeester en wethouders om de rolemmers in de gemeente aan te kopen voor een bedrag van 650.000 gulden van het bedrijf Van Gansewinkel. De fracties waren het eens met het college dat de tussentijdse huur verhoging van de afvalbakken door Van Gansewinkel onaccep tabel was. Wel vroegen deleden - evenals later die avond, de com missie gemeentefinanciën - zich af of Hulst destijds de kleine let tertjes in het contract wel goed gelezen had en of het niet beter was geweest als Hulst al bij het aangaan van het contract in 1994debakkenhadaangekocht. Volgens burgemeester A Kessen was de bepaling over de huur prijs echter voor tweeërlei uitleg vatbaar en wilde de gemeente het niet op een beslissing van de arbitrage-rechter laten aanko men. Koop, in plaats van huur was drie jaar geleden nog niet aan de orde, zo liet hij de com missie financiën donderdag we ten. van onze verslaggever TERNEUZEN - „Ga noe mee!", zegt ze dan. „Eventjes bood schappen doen." „Dus vva' doen-ik. Achter d'r an natuurlijk. Naar Albert Heijn op vrijdagavond. Nou dan weet je 't wel. Dan gaat heel Terneuzen naar AH. Dan moet iedereen zonodig zijn boodschapjes gaan doen. Ook die mensen die met pensioen zijn en de rest van de week alle tijd hebben om naar de winkel te gaan. Nee, die moeten dan z'onodig ook op vrijdag. Nouwaar bluuf ze noe? Ik moest eventjes wachten. Ze ging nog iets voor bij de koffie halen. Althans, dat zei ze. Ze zal wel weer iemand zijn te gengekomen. Maria of zo of da' mens van bij ons achter... Ik zie ze niet en ik ben m'n shag ook al vergeten. Ga noe even mee, zei ze...Ohjohjohjohjoh!" foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst moeten zich de komende week beraden of zij het in de raadsvergadering la ten aankomen op een confron tatie met de raad. De commissie gemeentefinanci- en verwees het voorstel van het college om de tarieven van de onroerend zaakbelasting aan te passen, donderdag unaniem naar de prullenbak. De fracties vinden het onacceptabel dat de kosten van de hertaxatie wor den doorberekend in de tarie ven. Zij houden vast wat zij in het collegeprogramma en in de algemene beschouwingen heb ben afgesproken of gezegd: geen verhoging van de opbrengst van de ozb. Het college meent echter dat hieraan niet te ontkomen valt, omdat de uitkering uit het Gemeentefonds lager uitpakt dan gehoopt. Volgens B en W kunnen de hertaxatiekosten door het bureau Kafi niet uit de algemene middelen worden be taald, maar moeten deze wor den verrekend in de tarieven. Dit betekent dat het bedrag dat de burger per vijfduizend gul den moet betalen, 43 cent hoger uitpakt dan geraamd. De fracties, ook de coalitiepar tijen, toonden zich onaange naam verrast door deze 'stijging'. De tarieven gaan wel iswaar iets omlaag ten opzichte van 1996, maar daar staat te genover dat de woningen met 2 5 procent in waarde zijn gestegen. De inwoners van de gemeente moeten dus bijna allemaal meer gaan betalen aan ozb. Dit strookt volgens hen niet met de toezegging dat de totale op brengst uit de belasting gelijk moet blijven. Burgemeester A Kessen waarschuwde de com missieleden dat, wanneer de kosten van de hertaxatie niet in de tarieven mogen worden ver werkt, er een andere dekking voor het bedrag moet worden gevonden. „Anders ontstaat er een gat van 114.000 gulden in de begroting. Dit geld moet. of uit de algemene middelen, of uit de algemene reserve komen of via bezuinigingen worden opge bracht. Hoe je het ook wendt of keert, de burger zal er altijd iets van mer ken." 22 en 23 februari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Terneuzen, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: Maenhout, Van Kingsbergenlaan 2, tel.(0115)613256. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: C. H. Ephraim, Mich, de Ruytersin- gel 1,tel. (0115) 694000. Spreekuur 11.30 en 17 uur. Oostburg, Aardenburg en Zuidzan- de, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: W. C. Jongsma, Oudekerkstraat 2, Aardenburg, tel. (0117) 491466. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. K. Slingerland, Biervliet, tel. (0115)481345. Breskens en Groede: R. Bonarius, Walenstraat 1, Groede, tel. (0117) 371825. Axel en Zaamslag, vrij. 17.00 - ma. 08.00 uur: G. P. Harskamp, Noordstraat 8, tel. (0115) 561666. Spreekuren zat. van 10-10.30 en 16- 16.30 uur, zon. 11.30-12 uur. Sas van Gent e.o., vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J.A. Gadellaa, Europalaan 49, Sas van Gent, tel.(0115)452525. Spreekuurzat. 10.00 uurop Bolwerk Oranje 2. Hulst, Clinge, Koewacht en Sint Jansteen, vrij. 17 - ma. 08.00 uur: B. den Ouden en J. Roks, Glacisweg 50, tel. (0114)313131. Spreekuur 11 en 17 uur. Hoek, Sluiskil, Philippine: J. P. Neeteson, J. Hobeinstraat 8, Philippine, tel. (0115) 491769. - Spreekuur 12.00 uur. Kloosterzande en Hontenisse vrij. 17.00-ma. 08.00 uur. W. J. ter Burg, Cloosterstraat 29, tel. (0114) 681377, spreekuurzat. 11.30 uur in de praktijk Groenendijk 52. Tandartsen: West-Zeeuws-Vlaanderen: A. C. R. Bracké, Burg. v. Zuijenstraat 81, Breskens, tel. (0117) 382714. Spreekuurzat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: H. Mulder, Oranjestraat 10, Axel, tel.(0115)564389. Spreekuren zat. en zon. 12-12.30 uur. Apotheken: Terneuzen, zat. 08.30-17.30 en zon. 11.30-12.30 en 17-18 uur: A. F. J. Hamann, Oostelijk Bolwerk 12a, tel 612060. Axel, zat. 10-11 en 16-17: Apotheek Axel, Oranjestraat 6, tel. (0115)562888. Hulst,zat. 10-18 en zon. 11-12 en 14- 18 uur: Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel.(0114)314255. Oostburg en Zuidzande, zat. 10- 12.30 en 13-16.30 en zon. 11.30- 12.30 en 17.30 en 18.30 uur: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170. Dierenartsen: Terneuzen, Axel, Zaamslag: Dierenkliniek M.P. Schaub- J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115- 561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R. T. Versol en J.C. Versol-ten Hoop- en, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreekuur 13-14 uur, Plevierstraat 18, Hengstdijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, Van Die- menstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30-14.00 uur. Peter de Vos, Van Steenbergenlaan 7, tel. (0115) 696425. Spreekuurzat. van 12.00-13.00 uur. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: 'Dierenartsencentrum West', tel. (0117) 382769/ (0117) 492398/ (0117)454484. Spreekuur Noordwal 81 te Oost burg, vrijdag 19.00-20.00 uur, zat. en zon. 3.00-13.30 uur. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oost burg, tel. (0117) 452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00- 12.00 uur. St. Jansteen e.o.: A.E. de Bruyn, Tempelier 34, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. Thuiszorg: Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West- Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzo ne: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws- Vlaanderen, dag en nacht bereik baar via tel. (0115) 674555. Pastorale zondagdienst: Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12- ma 24 uur: J. ter Braak, Hulst, tel. (0114) 319595. West-Zeeuws-Vlaanderen, zon. 12 - ma 24 uur: N. van Waterschoot, tel. (0115) 491990. Kanaalzone, zon. 12 - ma. 24 uur: K. Jordens, tel. (0115) 618398. Inval in illegale koffieshop in Draaibrug DRAAIBRUG - Bij een inval in een illegale koffieshop in Draai brug heeft de Zeeuws-Vlaamse politie donderdagavond drie mensen aangehouden. Eén van hen, een 24-jarige man uit Aardenburg, is in verzeke ring gesteld. De twee anderen, een 49-jarige vrouw uit het Bel gische Knokke en haar 24-jari- ge zoon, mochten vrijdagmor gen vroeg na verhoor naar huis. Bij de inval werd een grote hoe veelheid Belgisch geld en drie honderd gram softdrugs in be slag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 44