Noodopvang jeugd schiet tekort Kwaliteitsverbetering van West-Zeeuws-Vlaamse kust PZC Herstel Grote Kerk Veere vordert Oostburg krijgt nieuwe spreekkamer in gemeentehuis Onverwacht veel schade door storm zeeland z 12 Jongeren met dringende behoefte aan hulp in de kou door gebrek aan plaatsen vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VEERE - In verband met de vorstperiode heeft de restauratie en de herinrichting van de Nederlandse hervormde kerk in Veere even stil gelegen. Desondanks vor deren de werkzaamheden gestaag. Het bestuur van de federatie Samen op Weg kerken in Veere hoopt dat in juni weer diensten in de kerk kunnen worden ge houden. Vanaf die maand kan de kerkge meenschap niet langer gebruik maken van het gebouw van de gereformeerde kerk aan de Kaai. Voor dit gebouw is een koper gevonden. Al weer geruime tijd staat de voormalige Nederlandse hervormde kerk in de stei gers. Zowel buiten als binnen moeten de voegen en door zout aaangetaste stenen worden verwijderd en vervangen. Dat kan alleen bij temperaturenbovennul graden. Daarnaast wordt het kerkgebouw herin gericht zodat er meer en betere zitplaat sen voor de kergangers ontstaan. Het gehele interieur wordt een kwartslag ge draaid. Ook krijgt het doophek een mid denstuk dat verwijderd kan worden. De preekstoel, het doophek en de heren- bank dateren nog uit de zeventiende eeuw. Ze werden in 1669 aangeschaft nadat ex- een brand was geweest in de Grote Kerk. Toen het aantal kerkgangers in de vorige eeuw drastisch terugliep zijn de kerk diensten verhuisd naar de kleine kerk, die overigens een aparte ingang heeft. De huidige restauratie staat los van de herinrichting van de Grote Kerk voor een culturele bestemming. Wel mag de federa tie Samen op Weg Kerken, die 660.000 gulden bijdraagt aan de nieuwe invulling van het monument, gebruik maken van de nieuwe gemeenschappelijke ruimte. Deze xnimte woi'dt gebouwd op de plek waar tot in de dertiger j aren het dei-de schip van de Grote Kerk stond. De Grote Kerk van Veere wordt uitgebreid gerestaureerd. Verwacht wordt dat in juni de werkzaamheden zijn voltooid. foto Lex de Meester ken. De doorstroom naar regu liere vooi-zieningen stokt omdat die ook vol zitten. En de jeugd zorg heeft de handen al zo vol dat jongeren vaak veel te lang moeten wachten op deskundige hulp. Terugkeer naar het ouder lijk gezin wordt daardoor be moeilijkt. De stichting Agogische Zorg Zeeland, die het crisisopvang centrum beheert, wil daar iets aan doen door zich zelf met 'ge- zinsinterventies' bezig te gaan houden. Ook nieuwe vormen van jeugdzorg (Families First) zouden terugkeer van jongeren naar het ouderlijk huis kunnen bespoedigen. Pleegzorg Verder zou de pleegzorg soelaas kunnen bieden. Nu is het vaak zo dat voor crisisopvang ge schikte pleeggezinnen niet in zetbaar zijn omdat ze vaak al andere jeugdigen in huis heb ben. Voorgesteld wordt een groep te vormen van ten minste tien pleeggezinnen die speciaal met crisisopvang worden be last. Maar ook al zou met dit alles de druk van de ketel worden ge haald, dan nog blijft het crisis opvangcentrum te klein. Men beschikt er nu over zeven op vangplaatsen. Dat zouden ex- tien moeten worden, vindt de werkgroep. De bestaande nood kan daax-mee worden gelenigd, althans als het lukt de gemid delde verblijfsduur drastisch terug te schroeven tot de wette lijke nox-m van zes weken. Brood en bed De werkgroep, die de problema tiek in kaart bracht, hecht ver der ook belang aan plannen voor uitbreiding van het psychi atrisch jeugdziekenhuis Ithaka met een nieuwe afdeling voor acute opname. Want ook daar moet vaak nee worden ver- kocht. Zo'n nieuwe afdeling kan voox-zien in vier tot vijf bedden. Tenslotte bepleit de werkgroep aandacht voor jongeren die in de crisisopvang tussen wal en schip vallen: dxugsverslaafden, niet-gemotiveerden, psychia trische patiënten en licht ver standelijk gehandicapten. „Een laagdx-empelige voorziening voor jongeren waar alleen 'bed, bad en brood' wordt geboden, wordt in Zeeland node gemist." Wellicht externe projectleider bouw theater van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben nog geen extern bureau benaderd dat een projectleider zou moeten leveren voor het theaterproject. Het college stelt dit in antwoord op vragen van GroenLinks-raadslid R. Meijer. Het dagelijks bestuur- van Ter- neuzen zegt in het schrijven aan Meijer dat 'op dit moment in tern beraad plaatsvindt dat dient te leiden tot een stappen plan voor de voorbereidingen tot de realisatie van een nieuw theater.' Het college maakt er geen ge heim van dat binnen eigen kring gedacht wordt aan het inscha kelen van een externe project leider. Simpelweg, omdat de gemeentelijke organisatie qua capaciteit momenteel niet op dit soort wex-kzaamheden is toege sneden. B en W maken met het schrijven duidelijk dat oud-wethouder J. van Rooijen (tegenwooxxlig di recteur van een management adviesbureau) vooralsnog niet benaderd is het theatex-px-oject te leiden. Gi-oenLinks en D66 hadden eerder het college ken baar gemaakt dat het politiek niet zuiver zou zijn om nog voor Van Rooijens officiële vex-tx-ek al zakelijke vex-bintenissen met de man aan te gaan. Van Rooijen is inmiddels wet houder af. Het dagelijks bestuur van Terneuzen biedt de vertrek kende CD A-er vrijdag 28 febru ari een receptie aan. Deze wordt van 16.30 tot 18.30 uur gehou den in het restaxxrant van het Temeuzense stadskantoor. van onze verslaggever Zeventig jongeren in de leeftijd Henk Postma van veertien tot achttien jaar, voor wie opvang dringend MIDDELBURG - Er is in Zee- noodzakelijk werd geacht, ble- land een schreeuwend tekort vendaai'doorindekoustaan. In aan opvangmogelijkheden voor alle gevallen ging het om jonge- j eugdigen die in acute nood ver- x-en met ernstige psycho-sociale keren. Het enige crisisopvang centrum, waarnaar hulpverle ners kunnen verwijzen, zit voortdurend vol. Afgelopen jaar moest in driekwart van de ge vallen nee worden verkocht. problemen waarvoor het ouder lijk huis geen oplossing (meer) kon bieden. Een speciaal ingestelde werk groep van deskundigen uit de jeugdhulpverlening pleit er dan ook voor de capaciteit van het in Middelburg gevestigde cxnsis- opvangcentrum te vergroten. Al eerder vond uitbreiding plaats, maar dat is bij lange na niet toe reikend gebleken. Grootste pro bleem is dat jeugdigen vaak veel te lang in, het crisisopvangcen- trum blijven hangen omdat ze zo gauw nergens anders kun nen. De helft van de jongeren zit er al meer dan een half jaar, terwijl de wet een gemiddelde verblijfs duur voorschrijft van zes we- van onze verslaggeefster OOSTBURG - Het gemeente huis van Oostburg kampt met een tekort aan spreekkamers. De veelvuldige contacten tus sen ambtenaren en bestuurders enerzijds en burgers en instan ties anderzijds nopen de ge meente Oostburg de ruimte waar mensen apart kunnen zit ten uit te breiden. Burgemeester en wethouders willen voor dit doel een kamer op de eerste ver dieping geschikt maken. De huidige spreekkamer op de ze etage is te klein. Nu de archie ven toch zijn verhuisd naar een andex'e locatie, komt hier een lo kaal vxij. Deze kamer is vanwe ge de regelgeving op het gebied van de arbeidsomstandigheden niet te gebruiken als werkk: mei". Om de ruimte in te richti als spreek- en vergaderkamer, een bedrag van 25.000 guld( nodig. Voor dit bedrag worden de mi ren geïsoleerd en woi'den verlichting, verwarming ventilatie aangepast. Ook is nieuwe stoffex-ing voorzien. H college vraagt de commiss welzijnszaken vrijdag 28 febxn ax'i vanaf 13.30 uur positief adviseren over het voorstel. A? de orde komen ook de notitie O] vang nieuwkomers van het s; menwei'kingsverband We zijnsbeleid West-Zeeuw Vlaanderen en een voorstel o: 37.500 gulden beschikbaar stellen voor nieuwe vloex-bedel king in de bibliotheek in De Hoekzak in Oostburg. van onze verslaggevers TERNEUZEN - De storm die in de nacht van woensdag op donderdag over de provincie trok heeft onverwacht toch veel schade aangericht. Op verscheidene plaatsen in Zeeland werden bomen ont worteld, gingen verkeers borden omver en reclame objecten aan flarden. Verschillende automobilis ten hadden geluk bij een ongeluk. Een 32-jai'ige Bel gische automobilist uit Bre- dene werd om half een op Rijksweg 58 verrast door een omvallende boom. De man kon de boom niet meer ont wijken en reed er tegenop. Zijn auto raakte hierbij zwaar beschadigd. Hetzelfde lot trof even later op dezelfde weg, maar nu bij Oostburg, een vijftigjarige Axelse. Ook haar voertuig werd behoor lijk beschadigd. De brok stukken waren amper opge ruimd of een 27-jarige man xxit Schoondijke ramde op de N58 weer een andere boom. Zijn auto was rijp voor de schroothoop. Om kwart over vier tenslotte reed een 52-ja- rige automobilsite uit Koe wacht op de Overslagseweg bij Overslag tegen een omge waaide boom. De schade bleef hier beperkt tot deu ken. Alle autobestuurders bleven bij de aanrijdingen ongedeerd. Medewerkers van Rijk, pro vincie en diverse gemeenten waren in de nachtelijke uren druk in de weer om omverge- waaide bomen, afgebroken takken, verkeersborden en ander straatmeubilair te ver wijderen of te verankeren. Op de Texmeuzense Schut- tershofweg waaide een lading planken van een aan hangwagen, nabij de Stationsstraat vloog een dekplaat van een binnenvaartschip en in Hoek, aan de Van Wuyckhui- zenweg waaide het dak van een loods. In Aardenburg, Zandstx~aat, Koewacht, Vo gelwaarde en Kuitaart gin gen diverse bomen tegen de vlakte. door Hans Heijt Dijken, kreken en uitgestrek te polders zijn kenmerkend voor het kustgebied van West- Zeeuws-Vlaanderen. Torenho ge, rook uitspuwende fabrieks pijpen ontbreken in het land schap. De industrialisatie is grotendeels voorbijgegaan aan de regio. Recreatie en landbouw, zijn de belangrijkste inkom stenbronnen en een herinrich ting moet een verdere ontwikkeling van die beide eco nomische sectoren mogelijk maken. Daarnaast voorziet het plan in de verbetering van de verkeersveiligheid en de be scherming en uitbreiding van natuurgebieden. Het initiatief voor een plan van aanpak kwam vanuit de agraii- sche sector. De drie Zeeuwse landbouworganisaties dienden in 1979 een verzoek in voor een ruilverkaveling van West- Zeeuws-Vlaanderen. Vele land- bouwpercelen lagen versnip perd en ook de waterhuishou- ding.voor de landbouw was voor verbetering vatbaar. De uitge strektheid van de regio maakte het noodzakelijk de landinrich ting in acht projecten te verde len. In 1992 begonnen de voor bereidingen voor de aanpak van de kust West-Zeeuws-Vlaande ren. De andere projecten waren ruilvei'kavelingen. Daarbij konden belanghebbenden door het uitbrengen van hun stem be palen of het plan zou worden uitgevoerd.t De kust West- Zeeuws-Vlaanderen is herin- i-ichtingsgebied, omdat het niet alleen belangrijk is voor de landbouw, maar ook voor recre atie, natuur en landschap. Dit betekent dat het provinciebe stuur beslist of het project door gaat. „Toen duidelijk werd dat het kustgebied heringericht zou worden, hebben we ons serieus afgevraagd of we de aanvraag niet moesten intrekken. Maar na het raadplegen van de ach terban hebben we toch besloten mee te werken", zegt voorzitter J. Ramondt van Agrarisch- West-Zeeuws-Vlaandei'en. Ramondt en A van de Slikke vertegenwoordigen de land bouw in de landinrichtingscom missie voor de kust West- Zeeuws-Vlaanderen. Die com missie staat onder voorzitter schap van dijkgraaf C. J. Alme- kinders van waterschap Het Vrije van Sluis. De natuurbe schermers worden vertegen woordigd door L. Dhoore. C. Bolijn-Hertzberger verdedigt de belangen van de recreatie sector. In samenwerking met de Dienst Landinrichting en Be heer Landbouwgronden (LBL) heeft de landinrichtingscom missie een voor-ontwerpplan- /milieu-effectrapport opgesteld voor het circa vijfduizend hec- tare grote gebied dat zich langs de kust uitstrekt van Breskens tot aan het Zwingebied en land inwaarts wordt begrensd dooi de dorpen Breskens, Groede, Nieuwvliet, Zuidzande en Sluis. Almekinders: „Het plan dient vooral het economisch belang van de i-egio. In dat kader is er aandacht voor het verbeteren van de verkeersveiligheid. In de zomermaanden schiet de capa citeit van de wegen tekort en is het moeilijk al het verkeer naar de kust te leiden. Het is de be doeling het verkeer langs de kust te ontmoedigen en het te concentreren op de provinciale weg Breskens-Sluis. Via zoge naamde 'slagen' wordt deze weg verbonden met de recreatiege bieden. Verder ontstaan er voor de landbouw mogelijkheden om tot hogere opbrengsten te ko men en willen we het gebied door landschappelijke verbete ringen aantrekkelijker maken voor zowel de toeristen als de in woners van de streek. Over de precieze invulling kunnen de in woners meepraten." Dhoore plaatst een kantteke ning bij het benadrukken van het economisch belang door Al mekinders. Hij stelt dat de aan leg van ecologische verbin dingszones en de aankoop van_ 300 hectare multifunctionele' groengebieden en 326 hectare reservaats- en ontwikkelings gebied ook de leefbaarheid van de streek ten goede komt. Hij bedoelt dan zowel de leefbaar heid voor mens als dier. Dhoore: „Via ecologische vex-bindings- zones maak je het gebied bij voorbeeld aantrekkelijker voor de boomkikkex-. Die zit op ver schillende locaties in West- Zeeuws-Vlaanderen, maar kan op een aantal plaatsen moeilijk van put naar put oversteken." Dhoore legt uit dat bij de hex-in- richting een onderscheid wordt gemaakt tussen multifunctio nele groengebieden en andere percelen grond waax-op een op timale natuurontwikkeling centraal staat. Bij Cadzand kan bijvoorbeeld een groengebied woi'den ingericht waar mensen kunnen wandelen, paax-dx-ijden of op een andex-e manier kunnen recreëren. Voor de Strijdersgat- polder en een gebied van dertig hectax-e bij de Knokkert bij Nieuwvliet gelden andere prio riteiten. Het is de bedoeling om daar door vernatting tal van planten en vogels een goede leefomgeving te bieden. „Die vernatting is bijvoox-beeld goed voor pioniersplanten en vogels als de steltloper, kluut, tureluur, wintertaling en meer algemeen vooi-komende vogels als de wil de eend", zegt Dhoore. Slagen-structuur De aankoop van groengebieden en reservaats- en natuuront wikkelingsgebieden is een ver plicht onderdeel van de herin- richting. Deze taak moet als gevolg van het overheidsbeleid uitgevoerd worden. Ook aan de 'slagen-structuur' en diverse andere uitgangspunten van het plan kan niet worden getornd. Zo moeten huiskavels worden vergroot en verspreide kavels op zo kort mogelijke afstand van de bedrijfsgebouwen worden ge- concentreei-d. De dienst LBL 1 egt voor dat doel 6 5 procent van de kosten op tafel. De gezamen lijke landeigenaren moeten de resterende 35 procent opbrcn- gen. Ook het waterbeheer en de aanpak van de droogtegevoeli- ge gebieden dienen het belang van de landbouw. Almekinders: „We willen onder meer een stuk je verfijning aanbrengen in het peil bij Breskens en Retranche- ment. We kunnen de extra peil- gebieden creëren door de aanleg van stuwen, maar vraag me niet waar die komen. Dat hangt af van de inspraakreacties en van het overleg met de landbouw." De verbetering van de land bouwkundige vex-kaveling, de aanpak van droogtegevoelige gebieden en diverse andere maatregelen moeten leiden tot een hogere opbrengst van ge middeld 130 gulden per hectare voor de landbouw. Volgens Van de Slikke en Ramondt is daar mee de koek ver op voor de agrarische sector. „Er is bij voorbeeld geen geld voor aan- passingswerken voor individu ele landbouwers", stellen beide agrariërs vast. Extra parkeerruimte De recreatie is onder meer ge baat met extra parkeerruimte aan de kust. Bolijn wijst erop dat het naaktstrand tussen de Groedse duintjes en het Killetje één van de locaties is waar meer parkeerplaatsen nodig zijn. „Verder hebben we voor de streek een toegevoegde geniet- ingswaarde nodig", legt de cam pinghoudster uit Nieuwvliet uit. „We hebben vooral behoefte aan meer wandel- en ruiterpa den en, in mindex-e mate, fiets paden." Bolijn laat weten dat de grote hausse aan uitbreidingen aan de kust voorbij is en dat de recreatie-ondernemers vooral in kwaliteit moeten investeren „Tegenwoordig zijn hotels zon der zwembad eigenlijk geen ho tels meer. En campinggaster hebben meer privacy, meei ruimte nodig. Daarom is voor de recreatie een aantal extra hec- tax-en grond nodig. Belang recreatie Bolijn stelt dat de recreatie de belangx-ijkste economische pool is voor de West-Zeeuws-Vlaam se regio en dat ook de landbouw er belang bij heeft dat'deze flo reert. „De agrarische sectoi profiteert er ook van als er veel mensen naar de streek komen Ze kopen toch producten in de regio. Aan de andex'e kant is het voor de toeristen interessant om te zien welke gewassen in de streek worden verbouwd. Landbouw en recreatie kunnen niet zonder elkaar. Bovendien zijn de meeste campings in het hex'ixxrïchtingsgebied voortge komen uit de landbouw." Het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaan- deren gaat op de schop. Een landinrich tingscommissie heeft een ontwerp-plan opgesteld en in grote lijnen aangegeven op welke wijze recreatie, natuur en land bouw beter op elkaar kunnen worden af gestemd. De komende maanden zijn de in- xooners vande streek aan zet. Zij kunnen in de inspraakperiode hun vi sie op het plan laten horenen aanvullende suggesties en wensen naar voren brengen. De PZC besteedt daarom in een serie van twee afleveringen aandacht aan de herin richting kust Wes't-Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: Het belayig van het plan voor landbouw, recreatie en natuur Voor de Strijdersgatpolder geldt als prioriteit dat daar door vernatting tal van planten en vogels een goede leefomgeving vinden. fotografie Peter Nicolai Het is de bedoeling het verkeer langs de kust te ontmoedigen en het te concentreren op de provinciale weg Breskens-Sluis. Via zogenaamde 'slagen' wordt deze weg verbonden met de recreatiegebieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42