Zorgcentra bundelen krachten PZC Wat is het volgende dat verdwijnt? Friese eend in de bijt Flexibele opvang van kinderen in Middelburg succes Cliëntenraad voor uitkeringstrekkers Veere voert controle van minicampings in Raadsfracties Hulst slikken aanpassing obz-tarieven niet Goese raad steunt motie uitkeringen Goes zet containers neer voor de jeugd zeeland vrijdag 21 februari 1997 s 14 Onderzoek extern adviseur weekenddiensten streekbeeld van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De zorg- en ver pleeginstellingen op Schou- wen-Duiveland hebben een ex tern adviseur ingeschakeld die een mogelijke krachtenbunde ling moet onderzoeken. Voor alsnog wordt bekeken of op drie onderdelen kan worden samen gewerkt: administratie, voed selbereiding en de technische diensten. Verzorgingscentrum In 't Opper in Bruinisse heeft hiervoor het initiatief genomen. De gesprekken over een regio brede samenwerking zijn al ge ruime tijd aan de gang. De voor genomen fusie tussen het Zierikzeese verpleeghuis De Comelïastichting en verzor gingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede, stond hier los van. Na protest van de ande re instellingen, besloten beide partijen de voorbereidingen te stoppen. Naast Duinoord, De Corneliastichting en In 't Opper doen ook de Stichting Ooster- schelde Thuiszorg, het Brouwse woonzorgcentrum Poortershof, en De Wieken en Borrendamme uit Zierikzee mee aan de ge sprekken. Tijdens een recente ontmoeting legden bestuur en directie van het Bruse tehuis het plan op ta fel om de hulp in te roepen van een extern adviseur. „Een goede samenwerking is ontzettend be langrijk in deze tijd", verklaart T. Hanzen van In 't Opper. ,.We hebben er allemaal baat bij als we onze kennis en diensten kun nen verdelen." Het Middelburgse bureau Com petence, dat met het onderzoek is belast, was donderdag niet bereikbaar voor commentaar. Hetzelfde gold voor G. van dei- Sluis, voorzitter van het eilan- delijke zorgoverleg. Regiovisie De besturen van de eerderge noemde instellingen hebben eerder al een regio-visie opge steld. Doel hiervan is een sa menhangend zorgaanbod te ontwikkelen voor Schouwen- Duiveland. Aan de hand van dit plan moet 'zo adequaat moge lijk kunnen worden ingespeeld op de ontwikkelingen in de ou derenzorg'. Eind vorig jaar liet burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee, toen ook nog voorzitter van De Corne liastichting, weten dat van een fusie tussen de instellingen geen sprake hoeft te zijn. De huidige burgemeester van Schouwen- Duiveland zei de voorkeur te ge ven aan een overkoepelende fe deratie. „Bij een fusie schuif je de juridische eigenheid en de identiteit in elkaar." Poging overval bestelbus PTT MIDDELBURG - Drie kale mannen hebben gis teravond rond kwart over zes geprobeerd een over val te plegen op een be stelbus van de PTT, die op dat moment passeerde op de Blauwedijk in Middel burg. De bestuurder van de bus hoorde een grote klap; de mannen probeerden een steen door de voorruit te gooien, maar dat misluk te. De chauffeur reed door en hoorde dat het drietal tegen de auto schopte en sloeg. De bestuurder schrok, maar bleef onge deerd. Achter de bestelbus reed een witte wagen; de poli tie verzoekt de bestuurder van die auto, contact op te nemen met het bureau Middelburg. Het tele foonnummer is 0118- 688000. van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - Kinderop vang in een kinderdagverblijf 24 uur per dag, zes dagen in de week zonder vaste dagen en breng- en haaltijden. De Stich ting Kinderopvang Middelburg experimenteert sinds augustus 1995 met flexibele kinderop vang. De deelnemende ouders zijn enthousiast. „Voor ons is dit dé oplossing." De Middelburgse Simone Flie- renburg (29) werkt afwisselend één of twee dagen in de week. Haar man heeft een fulltime baan. Op de dagen dat ze werkt, brengt Flierenburg haar doch tertjes Nena (twee jaar) en Ro- san (3,5 maanden) naar de flexi bele opvang in de voormalige kleuterschool De Wigwam in Middelburg. „In de reguliere opvang ben je gebonden aan vaste dagen. Maar omdat ik elke week op andere dagen moet werken, kan ik daar niet te recht." Flexibel De Stichting Kinderopvang Middelburg (SKM) speelt, vol gens directeur Jannie Fioole, met de flexibele opvang bewust in op de flexibilisering van de arbeidsmarkt. „Ouders werken steeds vaker op tij den dat ze niet in aanmerking komen voor de reguliere kinderopvang." Het kinderdagverblijf hanteert naast vaste dagen vastgestelde tijden waarop ouders hun kin- derenmoeten komen en brengen en halen. Verder moet een kind minstens drie dagdelen naar het verblijf komen. De flexibele op vang van de SKM kent al deze regels niet. „De enige voorwaar de die wij stellen is dat ouders minimaal een contract voor acht uur per week afsluiten. Voor de rest is nagenoeg alles mogelijk", aldus Fioole. Werkgever Kinderopvang in De Wigwam is voor kinderen tot vijf jaar en kost ouders acht gulden per uur. Werkgevers dragen in veel ge vallen bij in de kosten. Ineke Be- suijen brengt haar twee jaar ou de dochtertje twee keer per week naar De Wigwam. „Zowel mijn werkgever als die van mijn man neemt een deel van de kosten voor zijn rekening." Be suijens dochtertje Anna wen aanvankelijk in een gastgezii opgevangen, maar dat bevie niet. „Op de kinderopvang kaï ze met andere kinderen spelen Dat is een groot voordeel." De vraag of het onregelmatig opvangen van kinderen peda gogisch verantwoord is, houd Fioole en haar medewerkster: voortdurend bezig. Fioole: „He kind staat centraal. De dri< leidsters overleggen regematk met de ouders over hoe het me' hunkind gaat. Zo zijn ze in staa: de opvang eventueeel bij te stel len." Positief Leo en Marente van IJzendoorr zijn louter positief over de op vang van hun acht maanden ou de dochtertje in De Wigwam „Het is voor ons ook de enige op lossing. Ik werk in ploegen dienst. Mijn vrouw werkt twee ochtenden in de week, maar niet altijd op dezelfde dagen. Dooi de onregelmatigheid kunnen we niet naar de reguliere opvang. Het enige alternatief zou een gastouder zijn. Dat willen we nu juist niet omdat ons kind dan aan iemand anders gaat hech ten", aldus Leo van IJzendoorn. Het experiment met de flexible kinderopvang duurt nog tot de zomer van 1998. Tot die tijd draait de opvang gedeeltelijk op overheidssubsidie. Fioole acht de kans zeer groot dat de opvang na het einde van de proeftijd definitief blijft bestaan. „De be langstelling neemt toe. Boven dien, flexibilisering van de ar beidsmarkt vraagt om flexible kinderopvang," Tafeltje-dek-je krijgt geld van Julianafonds ZIERIKZEE - De stich- ting Taf eltj e-dek-j e Brou- wershaven-Midden- schouwen krijgt van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 3755 gulden. Het geld is bestemd voor de .aanschaf van 140 warmhoudsets. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Goese uitkeringsge rechtigden krijgen een eigen cli ëntenraad. Dat orgaan moet enerzijds het college van B en W adviseren over sociale zaken en anderzijds als klankbord die nen voor de sociale dienst. De cliëntenraad bestaat straks uit acht mensen. Vier daarvan zijn vertegenwoordigers van het Platform Arme Kant Goes, het FNV en het CNV en het Bonden- beraad Groot Goes, een samen werkingsverband van vier ou derenbonden. De andere plaat sen zijn ingeruimd voor uitke ringsgerechtigden. Het college van B en W heeft de ze week ingestemd met de op richting van zo'n cliëntenraad, een oude wens van het Platform Arme Kant Goes. Volgens wet houder D. W. van de Merwe van sociale zaken moet de raad in een vroeg stadium worden ge polst over wij zigingen in het mi nimabeleid en uitvoering van bijvoorbeeld de nieuwe Alge mene Bijstandswet, waaraan een premieregeling is gekop peld. „Het is goed om opvattin gen uit het veld hierover vroeg tijdig te horen." De wethouder vindt dat terdege rekening moet worden gehouden met de advie zen van deze raad. De cliëntenraad wordt verder een soort klantenpanel van de sociale dienst, die zo kan meten hoe klantvriendelijk er wordt gewerkt en op welke punten verbeteringen mogelijk zijn. De leden van de raad krijgen ver goedingen voor studiedagen, cursussen, reis- en verblijfskos ten, maar geen presentiegeld zit er niet in. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VEERE - De honderdzestig mi nicampings in de gemeente Vee- re zullen voortaan enkele keren in het seizoen worden bezocht door een controleur van de ge meente. Dat gebeurt op onaan gekondigde, wisselende dagen. Bij overtreding wordt de mini- campinghouder aangeschreven en heeft hij drie dagen de tij d om zijn fout te herstellen. Zoniet dan kan de gemeente hem een dwangsom opleggen. Hij ris keert ook het verlies van zijn kampeervrijstelling. Dit heeft het Veerse college van B en W vastgesteld in een con trole- en sanctiebeleid waarmee het oneerlijke concurrentie met de gewone campings wil voor komen. Met het strenge contro lebeleid wil het dagelijks ge meentebestuur ook de kwaliteit van de mini-campings garande ren. De minicampinghouders worden middels een brief dooi de gemeente geïnformeerd over de regels waaraan zij zich moe ten houden (maximaal tien plaatsen in hetvoor- en nasei zoen en vijftien in de zomer) en over de inhoud van het sanctie beleid. 22 en 23 februari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L.A.M. Bruel en J.J. Roth, zat. Markt 32, Brouwershaven, zon. Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 651280, spoednr652204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel.(0111)452120. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Westerban- weg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F.C.M. Schip per, Zierikzee, tel. (0111) 412180. M. Overbeeke: „We hebben een mooi dorp met goede voorzieningen. Die willen we behouden." foto Dirk-Jan Gjeltema Kersvers comité wil voorzieningen Nieuwerkerk beschermen van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert NIEUWERKERK - Het initia tief is pas een week oud. Toen de ondernemers M. Overbeeke en B. Timmers, voorzitter C. van der Meer van de voetbal vereniging en J. P. Niemants- verdriet van de Oranjevereni ging hoorden dat het college van B en W een bezoek zou brengen aan Nieuwerkerk, staken ze de koppen bij elkaar en vormden ze een comité om een dorpsraad op te richten. „Op bestuurlijk niveau is door de gemeentelijke herindeling veel veranderd. Dat brengt on zekerheid teweeg", zegt Over beeke. Van der Meer vult aan: We hebben wel vertrouwen in het nieuwe gemeentebestuur, maar de lijnen zijn veel langer geworden. We willen een ver- bindingsstukje zijn. De men sen gaan niet zo snel naar het gemeentehuis. Ze spreken lie ver met iemand die ze ken- Ongerustheid De behoefte aan een dorps raad vloeit voort uit ongerust heid óver een verschraling van de voorzieningen in het dorp. „We hebben een mooi dorp met goede voorzieningen waar we veel waarde aan hechten. Die Willen we minimaal behou den", vertelt Overbeeke. „Er zijn genoeg dorpen die even groot zijn en maar de helft van onze voorzieningen hebben. Duiveland was een gezonde gemeente. Er kwamen op tijd huizen bij., wat weer een im puls gaf aan de scholen." Nieuwerkerk is er trots op sportvelden te hebben, een zwembad, een dorpshuis, een eigen dokter en een redelijk uitgebreid winkelbestand. Van der Meer: „Eerst ging de politie weg uit het dorp, toen de gemeente. De mensen had den zich er net mee verzoend dat ze naar het politiebureau in Zierikzee moesten, nu word je al doorverwezen naar Goes. Wat is het volgende dat ver dwijnt? Moeten straks de scholen en de sportverenigin gen fuseren?" Spreekbuis De leden van het comité van oprichting weten nog niet hoe ze de dorpsraad vorm gaan ge ven. Eind maart hebben ze een afspraak op het gemeentehuis, waar ze informatie krijgen. Een zwaar opgetuigde en ge subsidieerde dorpsraad als in de vier kernen van de voorma lige gemeente Brouwershaven zit er, alleen al om financiële redenen, in elk geval niet in. Maar dat hoeft ook niet. „Het is niet onze bedoeling om het dorpshuis te gaan beheren", zegt Niemantverdriet. „We willen een spreekbuis zijn van het dorp en een klankbord voor de gemeente. De nieuwe dorpsraad moet zo breed mo gelijk wórden samengesteld. We moeten een goed draagvlak hebben." Zo zal contact wor den gezocht met het onder wijs, ouderenorganisaties en jongeren. Karakter De dorpsraad beperkt zich tot de grenzen van het dorp en be helst niet het grondgebied van de voormalige gemeente Dui veland. „Daar hebben we geen voeling mee", zegt Overbeeke. „Het zijn toch aparte kernen met een eigen karakter." Nie- mantsverdriet: „De Oranje vereniging heeft wel eens ge probeerd de 5-mei activiteiten gezamenlijk met de andere dorpen te houden. Maar daar bleek geen behoefte aan. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Twee zeecontainers gaan in de Goese wijken Oost en de Goese Polder dienst doen als ontmoetingsplaats voor jonge ren. De gemeente zet de contai ners neer op verzoek van groe pen jongeren uit de twee wijken. Het ontbreekt hen momenteel aan een 'hangplaats'. Het colle ge van B en W is bereid bij wijze van proef aan het verzoek te vol doen. Wethouder D. W. van de Merwe wil wel goede spelregels afspreken met de gebruikers. „Als het een rommeltje wordt, is het einde oefening." Eerdere experimenten met ca ravans bij sportpark 't Schenge nabij de Goese Polder liepen on fortuinlijk af. Brand en vanda lisme maakten aan de provisori sche jeugdhonken een eind. Bij gebrek aan een eigen plek han- geren jongeren rond bij speel plaatsen en scholen, waar ze dikwijls worden weggestuurd. De gemeente wil het nu nog eens proberen met zeecontainers, die een stuk beter bestand zijn te gen baldadige jeugd. Eén con tainer komt weer bij een entree van sportpark "t Schenge te staan, de andere wordt neerge zet naast de sporthal bij de Wei tjes tussen Oost en het dorp Kloetinge. Voor de plaatsing wil wethouder Van de Merwe nog uitgebreid overleggen met de toekomstige gebruikers, onge veer dertig in totaal. Hij wenst dat de omgeving schoon blijft, er geen geluidhinder ontstaat en afspraken komen over het sleu telbeheer. De wethouder: „Als afspraken niet worden nage leefd, gxijpen we direct in." Ook zal Van de Merwe met omwo nenden aan tafel schuiven. Voor het dagelijks toezicht in de Goe se Polder zorgt jongerenwerker P. Remijn. In Oost neemt een lid van de wijkvereniging die taak op zich. Behoefte Het experiment loopt tot okto ber, waarna zal worden bekeken hoe het gebruik van de contai ners is verlopen en of er overlast is geweest. Ook peilt de gemeen te of nog behoefte aan dergelijke ontmoetingsplaatsen bestaat. „Dit soort groepen valt vaak na verloop van tijd uiteen. Het is een vluchtig gebeuren, dus moet je regelmatig kijken of de jeugd zo'n container nog wel wenst", legt Van de Merwe uit. De con tainers inclusief aanpassingen zoals deuren en rgmen kosten de gemeente rond de negenduizend gulden. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst moeten zich de komende week beraden of zij het in de raadsvergadering la ten aankomen op een confron tatie met de raad. De commissie gemeentefinanci- en verwees het voorstel van het college om de tarieven van de onroerende-zaakbelasting aan te passen, donderdag unaniem naar de pi-ullenbak. De fracties vinden het onacceptabel dat de kosten van de hertaxatie wor den doorberekend in de tarie ven. Het college meent echter dat hieraan niet te ontkomen valt, omdat de uitkering uit het Gemeentefonds lager uitpakt dan gehoopt. Volgens B en W kunnen de hertaxatiekosten door het bureau Kafi niet uit de algemene middelen worden be taald, maar moeten deze wor den verrekend in de tarieven. De fracties, ook de coalitiepar tijen, toonden zich onaange naam verrast door deze 'stijging'. De tarieven gaan wel iswaar iets omlaag ten opzichte van 1996, maar daar staat te genover dat de woningen met 25 procent in waarde zijn gestegen. De inwoners van de gemeente moeten dus bijna allemaal meer gaan betalen aan ozb. Dit strookt volgens hen niet met de toezegging dat de totale op brengst uit de belasting gelijk moet blijven. Burgemeester A Kessen waarschuwde de com missieleden dat, wanneer de kosten van de hertaxatie niet in de tarieven mogen worden ver werkt, er een andere dekking vooi- het bedrag moet worden gevonden. Met een beetje fantasie valt hier een Friese kop-hals-romp-boerderij in te ontdekken. Maar dan een Schouwen-Duivelandse vari ant. Links de kop, die weliswaar groter oogt dan de romp, en vervolgens de hals. Alleen de romp lijkt elke vergelijking te willen uitsluiten: de houten schuur is fysiek gescheiden van de andere bouwsels en staat haaks (uit protest?) op het woonhuis. Misschien heeft-ie gelijk. Immers, dergelijke geteerde schuren kom je in het noorden van het land niet tegen. foto Pieter Hon hoff van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het kabinet ontvangt binnenkort een Goese motie die oproept de bijstandsuitkerin gen te verhogen. Een royale meerderheid van de Goese raad nam donderdag de motie aan. Die was ingediend door Groen- Links en ondersteund door PvdA en D66. De VVD, inclusief wethouder mr S. J. Heijning, en SGP/GPV/RPF stemden tegen. Beide fracties vonden dat de hoogte van de uitkeringen al voldoende aandacht heeft van minister Melkert en de Tweede Kamer. Met de motie wil Goes het kabi- voor kwijtschelding van ge meentelijke belastingen zullen dalen en het geld in het declara tiefonds kan mogelijk voor an dere doeleinden worden inge zet." net aansporen een deel van de vijf miljard gulden grote belas tingmeevaller te gebruiken om de uitkeringen te verhogen. Bij standsgerechtigden zouden de afgelopen jaren erop achteruit zijn gegaan doordat de prijsin- flatie niet is verrekend in de uit keringen. Ook andere gemeen ten in Nederland hebben Den Haag een motie gestuurd of zijn dat nog van plan. Achterliggende gedachte van de motie is dat het rijk gemeenten in feite dwingt met lapmiddelen de armoede van de laagstbe taalden te bestrijden, Gemeen ten worden immers direct ge confronteerd met schrijnende gevallen en hebben tal van rege lingen getroffen om minima te steunen. Woordvoerster D. van Ewij k van GroenLi nks zei in een toelichting dat een verhoging van de uitkeringen de gemeen ten ook financiële en praktische voordelen oplevert. „Het be spaart rompslomp, aanvragen Onnodig VVD en SGP/GVP/RPF vonden de motie weliswaar sympa thiek, maar onnodig. Volgens de twee fracties wordt de proble matiek van de bijstandsgerech tigden al ruimschoots in Den Haag besproken. Het CDA ging om na een pleidooi van D66- wethouder D. W. van de Merwe, die opmerkte dal minister Mel kert nog geen enkel signaal heeft afgegeven dat hij de uitke ringen wil optrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 40