Kamer wil snel schonere auto Officier eist levenslang in zaak-Bogers 1 PZC Nep-Willem-Alexander fopt roddelpers Computerspelletjes krijgen nog dit jaar leeftij dsaanduiding zwembad! ■voorde toekomst np Plasseks-affiches voor foto-expositie taboe in Groningen binnenland Kabinet moet via belasting milieuvriendelijker wagenpark stimuleren Bos 's nachts dicht voor groep maanaanbidders Groen licht Maleisië voor deelname in Fokker Forse groei aantal allochtonen Gaswinning oorzaak beving CD deelt folders uit op lyceum Man bekent verwonden 77-jarige Huisarts Nunspeet vermoord Verfje voor draaimolen Rode rand om witte lampen boven snelweg Spoor gestremd Wetgeving op komst tegen zaaien van haat vrijdag 21 februari 1997 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van PvdA DG6, VVD, CDA en Groenlinks vindt dat het kabi net extra maatregelen kan ne men om op korte termijn een schoner, stiller en zuiniger wa genpark op de weg te krijgen. Onder meer in de motorrijtui- 'u_ genbelasting en in de aanschaf- e:<beIasting(BPM) zou het gebruik van zuiniger auto's, stillere mo toren en milieuvriendelijker brandstoffen beter gestimu- e leerd kunnen worden. Dat bleek gisteren in een debat tussen de Kamer en de ministers De Boer (Milieu) en Jorritsma (Verkeer) over de nota Voertuig- to techniek en Brandstoffen. De nota beoogt door technische en fiscale maatregelen de uitstoot van het wegverkeer met tiental len procenten te verminderen. De huidige milieudoelen blijven 'ei mede door de groei van het ver- e,keer vooralsnog buiten beeld ai waardoor extra inspanningen nodig zijn. Al vorig jaar kondigde het kabi- ,e] net nadere maatx'egelen aan zo- ils het fiscaal bevorderen van jPG-rijders en belastingvrij- ;ellingen voor elektrische au to's. Binnen de Europese Unie it zal De Boer aandringen op aan scherping van de emissie-eisen voor wagens. Korting De Kamer vindt dat de nota niet ver genoeg gaat. Onder meer GroenLinks en PvdA zien mo- us gelijkheden tot extra stimulan- le. sen zoals een korting van 1500 gulden op de aanschafbelasting BPM bij aankoop van een nieu we auto, als binnen een bepaal de klasse voor het zuinigste mo del wordt gekozen. De tarieven van de motorrijtuigenbelasting zouden scherper moeten selec teren tussen relatief schone en meer vervuilende wagens. Bo vendien wil een deel van de Ka mer extra aandacht voor het gebruik van biologische brand stoffen. De ministers gaven aan dat veel van deze voorstellen nog in on derzoek zijn en op een later tijd stip nog aan de orde kunnen ko men. Extra uitgaven van 100 tot 200 miljoen die de PvdA voor staat, zijn volgens minister Jor ritsma niet realistisch. De Boer maakte duidelijk dat de nota een onderdeel is van het to tale kabinetsbeleid om de groei van het wegverkeer aan te pak ken. Behalve met technische maatregelen zou ook de prijs van brandstoffen het autoge bruik moeten indammen. Voor nieuwe nationale accijnsverho gingen ziet De Boer echter al leen ruimte als de buurlanden meedoen. Het Nederlandse beleid voor ziet overigens al wel in stapsge wijze verhogingen van de ac cijns met enkele dubbeltjes in de komende jaren. Volgens De Boer kunnen extra accijnsverhogin gen wel aan de orde komen als blijkt dat het verkeer blijft groeien. Concrete voorstellen daartoe liggen echter niet op ta fel. ANP Een uitvergroting van de opname waarop denep-prins met zijn tortelduifje in Lech zit te praten. foto Gl van onze redactie binnenland UTRECHT - Het Utrechts Landschap geeft twintig maanaanbidders geen toestem ming eens per maand rituelen 1) lit te voeren in het bos Houdrin- (e in De Bilt. Onder aanvoering an een Zuid-Amerikaanse me- iicijnman wil de groep 's nachts net rituelen, tronnnelmuziek, ijigezang en dans de heerlij khe- /ai len van Moeder Aarde vieren, ek Iet officiële schriftelijke ver- oek volgde op twee eerdere (il- egale) sessies, waarbij de poli tie de dansende indianen uit het bos plukte wegens geluidsover last. Het bos is na zonsonder gang verboden gebied voor be zoekers. Boswachter Van den Hoorn van Het Utrechts Landschap voelt er weinig voor de rituelen van de Stichting Sanapia, zoals de na tuurvrienden zich noemen, toe te staan. Hij heeft vooral moeite met het geluid van de trommels. Het bos wordt overdag al plat gewalst door bezoekers, klaagt hij.GPD van onze verslaggever Michel Brandsma DEN HAAG - De weekbladep Story en Party hebben deze week een vorstelijke uitglijder gemaakt. Beide bladen brengen een 'exclusieve' primeur over de nieuwe liefde van prins Willem- Alexander, maar in werkelijkheid zijn de geliefden op de foto's stand-ins. De zogenaamde prins en zijn vriendin werden in het wintersportoord Lech gekiekt door het weekblad Panorama, dat de foto's via 'een toeriste' verkocht aan de bladen. Privé ontdekte de grap op het laatste moment en zette de persen stil om de fout te herstellen. Honderdduizend nummers die al waren gedrukt, werden volgens Panorama vernietigd. Privé is boos en wil slechts kwijt dat Panorama er een journalistieke mo raal op nahoudt die de hunne niet is. Weekend wilde de foto's niet plaatsen (het sprookje rond Emilv mag niet worden verstoord), maar kocht ze om de concurrentie de wind uit de zeilen te nemen. Stoiy en Party daarentegen pakken flink uit met hun vorstelijke scoop. „Ze halen alles erbij", zegt hoofdredacteur Rob van Vuure van Panorama. „Ze hebben nauwelijks naar de foto's van Wil- lem-Alexander gekeken, alleen maar naar die vriendin." Volgens Van Vuure heeft zijn 'toeriste' de foto's aangeboden zon der er al te veel commentaar bij te leveren. Dat weerhield de bla den er echter niet van een flink verhaal af te drukken bij de plaat jes. 'Verzet kroonprins zich tegen huwelijk met Victoria?', vraagt Story zich bezorgd af. Om er fijntjes aan toe te voegen: 'Op het terras hadden ze alleen oog voor elkaar'. Party maakt geschokt gewag van Alex' Stiekeme Vrijpartijen consteert bedroefd: 'Net nu de relatie met Emily weer is opge bloeid, betrapt Party onze kroonprins in Oostenrijk met een an- dex-...!' De grap is dus gelukt, maar waarom eigenlijk de concurrentie zo op het verkeerde been gezet? Van Vuure: „We kwamen een half jaar geleden op het idee toen The Sunnepfoto's afdrukte van La dy Di in een sportschool. Iedei'een zei toen dat zoiets in Neder land niet kon. Wij wilden bewijzen dat het wel kan. Dat is dus ge lukt." GPD KUALA LUMPUR- De Maleisische staatsfirma Khazanah Holding kan een groot belang nemen in Fokker 2. De premier van Maleisië, Dr. Mahathir Mohamad, heeft daarvoor het groene licht gegeven. Dit meldde de Financial Times gisteren. Volgens een Maleisische overheidsfunctionaris is de 'overeenkomst, op een paar zaken als een onder zoek van de boeken van Fokker na, rond.' Een woordvoerster van Fok ker wilde geen commen taar geven. De Maleisische staats- maatschappij wordt de gx-ootste aandeelhouder binnen Fokker 2, maar krijgt niet de meerderheid van de aandelen in han den. Volgens de bronnen uit het Aziatische land zou de premier de investe ring als een mogelijkheid zien om de eigen kleine vliegtuigindustrie op te krikken naar wereldni veau. Mahathir Mohamad zoupersoonlijk aan de on derhandelingen deelne men. In Nederland is de Begemann-groep de initi atiefnemer voor een her stalt van de vliegtuigfa briek. ANP Advocaat van verdachte: peuter werd nog gezien in Middelburg van onze redactie binnenland BREDA - Officier van justitie C. van Spierenburg heeft gisteren voor de Bre dase rechtbank wegens moord op de driejarige peuter Robin Bogers levens lange gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige vrouw uit Breda. Hij vindt dat de volgens hem geestelijk gestoorde vrouw met voorbedachten rade het kind je naar haar woning heeft gelokt en ge dood. De officier wilde met zijn eis mede een signaal afgeven in de richting van poten tiële kindex-moordenaai'S. Hij memox-eer- de in zijn requisitoir de golf van kinder moorden in het afgelopen jaar. De Bredase, die ogenschijnlijk de zware éis onbewogen aanhoorde, ontkent het do den van het kind. In haar laatste woord zei ze dat ook zij medeleven verdiende. Onder het oog van de ouders van Robin, die in de rechtszaal zaten, zei ze opnieuw het kind niet te hebben gedood. Vrijspraak Haar advocaat mr. David Moszkowicz vroeg de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken omdat er behalve haar eigen ver klaring, die de vrouw overigens op 4 ok tober vorig jaar weer heeft ingetrokken. geen ander bewijs zou zijn. Als de recht bank dat met hem eens is doet zij ver vroegd uitspraak, zei rechtbankvoorzit ter mr. R. Lameijer. Moszkowicz voerde onder meer ter ver dediging aan dat niet voor honderd per cent vaststaat dat Robin inderdaad niet meer leeft, hoewel de rechtbank in Den Haag haar eind vorig jaar officieel dood heeft verklaard op basis van de uitslag van een DNA-onderzoek, naar aanlei ding van een op de vuilnisbelt in Zeven- bex-gen gevonden voetje. De advocaat sprak er ook zijn veiwonde- ring over uit dat er, ondanks het inzetten van een speciale lijkenhond op die vuil- van onze redactie binnenland HILVERSUM - Videospelletjes en multimedia (computerpro gramma's met beeld en geluid) krijgen nog dit jaar een leef tijdsaanduiding. De producen ten en distributeurs van multi media, die een eigen afdeling hebben binnen de organisatie voor de platen- en videobranche NVPI, denken daarbij aan een zelfde systeem als nu voor vi deobanden geldt. Niet alle video- en computer spelletjes zijn even onschuldig: sommige spelletjes staan bol (Advertentie) hoge isolatiewaarde min. chloorgebruik kindvriendelijk diverse opties onderhoudsarm Éi BEL NU VOOR bouwtijd één week I DE BROCHURE OF VOOR EEN BEZICHTIGING ZWEMBADEN TRIAD-HAAMSTEDE Telefoon 0111-653636 van het geweld, terwijl er ook veel CD-Rom's met bloot op 'de markt zijn. Om ouders op de hoogte te hou den wat hun kinderen in huis halen, wil NVPI Intex-actief een leeftijdsaanduiding op de com puterspelletjes. Banden Sinds de jaren tachtig zorgt de videobranche al dat de verkoch te en verhuurde banden voor zien zijn van zo'n leeftijdsaan duiding. Daarop staat of de band geschikt is voor alle leef tijden. of alleen voor kijkers vanaf twaalf of zestien jaar. De Raad van Toezicht Videovoox-- lichting, ingesteld door de bran che zelf, ziet toe op de naleving van de regels. De NVPI heeft nu de Raad ge vraagd ook een leeftijdsaandui ding te makeen voor spelletjes en andex'e software. „Daax'bij denken we aan een iets verfijn dere indeling, met name yoor jonge kindex-en. Alles blijft ter informatie van de opvoeders", aldus een NVPI-woordvoerder. Eén systeem De Raad van Toezicht Video voorlichting werkt al een tijd samen met de ministeries van Justitie en Cultuur aan één sys teem van leeftijdsclassificatie voor video's, bioscoopfilms en tv-programma 's Een onafhankelijke codecom missie en een raad van toezicht zouden de marktpartijen moe ten adviseren en controleren als ze zelf regels opstellen. ANP RIJSWIJK-De Nedeiiandse bevolking groeit tot 2015 met 1,2 mxljoen mensen. De groei bestaat voor 80% uit allochtonen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Het CBS baseert zich op het gemiddelde migratiesaldo van de afgelopen tien jaar. Er kwamen gemiddeld jaarlijks 35.000 al lochtonen bij. Op grond daarvan stelt het CBS dat het er de komende twintig jaar een miljoen allochtonen bijkomen. Onder allochtoon wordt verstaan ieder die in het buitenland is geboren en een buitenlandse ouder heeft en ieder van wie beide ouders in het buitenland zijn geboren; de tweede gene- ratie. Het CBS berekent een stijging van het aandeel allochto nen in de bevolking van 11 in 1996 tot 16% in 2015Dan zul len ex- 2,7 miljoen allochtonen in Nedeiiand wonen. ANP TER APEL - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Assen gaat er van uit dat de aai'dschok die zich woensdag avond voordeed in de omgeving van het Groningse Ter Apel en het Drentse Roswinkel, het gevolg is van gaswinning. De schok is waarschijnlijk veroorzaakt door het plotseling sa mendrukken van een bodemlaag in Roswinkel waar waar al sinds de jai-en zeventig aai-dgas wordt gewonnen. Pei-soonlijke ongelukken deden zich niet voor en de materiële schade bleef beperkt tot wat gebroken ruiten. De beving had een kracht van 3,4 op de schaal van Richter. Volgens het KNMI gaat het om een voor het betrokken gebied vi ij forse aardbeving. Daar hebben zich sinds juli 1992 ook al twaalf bevingen voorgedaan, in ki-acht variërend van 1,0 tot 2,9 op de schaal van Richter. ANP DEN HAAG - Leden van de Centrum Democraten (CD) heb ben donderdag op het Interconfessioneel Hofstad College fol- dex-s aan scholiei-en uitgedeeld. Hierin wordt opgeroepen tot 'kleurbekennen', ook staat de Nederlandse vlag afgebeeld. De schoolleiding reageei'de onaangenaam ven-ast op de fol- dei-s. De meeste leerlingen namen volgens de woordvoerder de teksten niet eens aan. Op het pi'ikbox-d is een exemplaar op gehangen met daai'op de tekst: 'als je dit gelooft, geloof je ook in Sinterklaas'. ANP HALFWEG - Een 38-jai-ige man uit Zwanenburg heeft be kend een 77-jarige vrouw uit Halfweg zwaar te hebben mis handeld. De politie in Haarlem heeft dit gisteren bekendge maakt. De man werd dinsdag aangehouden. Het misdrijf gebeurde in de nacht van vx-ijdag op zaterdag in de woning van het slachtoffex-. De verdachte heeft verklaard dat hij de vrouw wilde bei-oven omdat hij drugs nodig had. Bij de keuze van een slachtoffer is hij willekeurig te wex*k gegaan. Zij werd zaterdagmorgen zwaar gewond in haar woning aan- getx-offen. Het slachtoffer had onder meer een gebx-oken kaak, een beschadigde oogkas en een afgescheurd ooi'. De vrouw ligt nog in een ziekenhuis, maar maakt het naar omstandigheden goed. ANP NUNSPEET - De brandweer van Elburg heeft woensdag in de plaatselijke stadsgracht het steekwapen gevonden waarmee de Nunspeetsehuisarts M.E. Geuze is doodgestoken. De ver moedelijke dader, een 69-jarige inwoner van Nunspeet, heeft tijdens vex-horen aan de politie vex-teld dat hij het wapen kort na de moord in de gracht had gegooid. Het misdrijf vond dinsdagavond plaats in het centrum van Nunspeet. Het 48-jarige slachtoffer liep na een repetitie avond van de plaatselijke hax-monie naar zijn auto toen de verdachte hem plotseling neerstak. ANP KAATSHEUVEL - De paarden van de draaimolen van de Ef- teling in Kaatsheuvel krijgen een opknapbeurt. Alle dieren van de draaimolen worden in de verf gezet. Op 27 maart opent de Efteling zijn deuren weer voor het publiek. Vorig jaar ont ving het pretpark drie miljoen bezoekers. foto Koen Suyk/ANP nisbelt, niet meer resten of kleding van het kind zijn gevonden. Ook zou Robin na haar verdwijning uit de woning van de Bredase, waar zij pannenkoeken at, nog gezien zijn in onder meer Middelburg. Officier Van Spiex-enbux-g erkende dat er door het gerechtelijk laboratoi-ium geen honderd procent bewijs kan worden ge leverd dat het voetje inderdaad van de peuter was. Hij achtte het echter niet uit gesloten dat xxiet alle huisvuil op de belt is onderzocht, waardoor andere resten niet zijn gevonden. En alle meldingen dat Robin ergens was opgedoken zijn vol gens hem nagetx-okken, maar hebben niets opgeleverd. GPD DEN HAAG - De witte lampen in de elektronische signalering boven de snelweg krijgen wel licht een rode rand. Daarmee worden ze beter zichtbaar en blijkt duidelijker dat het om een waarschuwing gaat. Dat heeft Veilig Verkeer Nederland don derdag bekendgemaakt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft hierover nog geen beslissing genomen. Ex- wordt onder meer nog gestu deerd op de kosten van zo'n aan passing, laat een woordvoerster weten. Tijdens de recente mistongeval- len bleek dat automobilisten vaak xxiet in de gaten hebben dat de snelheden die de borden bo ven de weg aangeven verplichte maxima zijn. Dat had de politie opgemerkt en bleek ook uit een enquete van het blad Kampioen van de ANWB. WN maakt zich daax-om stex*k voor het toepassen van de dwin gender kleurx-ood. In ieder geval moet duidelijk worden dat de aangegeven maximumsnelhe den bij mist, file, wegwerk zaamheden of calamiteiten dwingend zijn. ANP ROOSENDAAL - Door een breuk in de bovenleiding is don derdag tussen half elf 's och tends en half negen 's avonds geen treinvex-keer mogelijk ge weest op het traject Roosen- daal-Breda. De stremming trof alleen de sneltrein tussen Zwol le en Roosendaal, die om het half uur rijdt. De Spoorwegen zetten bussen in. De breuk ont stond doordat een vrachtwagen in Etten-Leur tegen de boven leiding aanreed. ANP GRONINGEN - Het Gronin ger Museum ziet af van het opplakken van zestig plas- seks-posters in Groningen omdat het Openbaar Minis terie heeft aangekondigd de ze in beslag te zullen nemen. Dat deelde advocaat mr. G.J. Kemper donderdag mee tij dens een kort geding. De zaak was aangespannen door negentien scholen, ker ken en andere maatschappe lijke gx-oeperingen. Zij vroe gen de rechter het ophangen van de omstreden posters te verbieden. Het museum heeft de affiches laten druk ken om een expositie van de Amerikaanse fotograaf And res Serrano aan te prijzen. Die begint overigens zondag. Het OM heeft het museum geschreven dat het de foto waarop een vrouw een man in de mond plast als aan stootgevend voor de eerbaar- heid zal beschouwen. „Een bizarre vorm van preventie ve censuur," noemde mr. Kemper de houding van Jus titie. Het geding ging gisteren des ondanks dooi-. Het museum wil het affiche namelijk wel in de Randstad verspreiden omdat Justitie daar xxiogelijk andere maatstaven hanteei-t. De advocaat van het museum maakte bezwaar tegen voortzetting van het rechts geding. Hij vindt dat de ker ken en scholen in het Noor den niet kunnen optreden uit naam van hun geestvexwan- ten elders. De eisende gi'oepexingen, waaronder de Turkse Kultu- rele Vereniging en de Stich ting Moskee en Islamitisch Centrum Groningen, noem den de poster een pornogra fische reclame-uiting die be ledigend is voor hun levens overtuiging. Kunst Volgens het museum is er sprake van een kunstwerk. Behalve op affiches heeft het museum de poster ook laten afdrukken op 80.000 an sichtkaarten, die bestemd zijn voor cafés en theaters in het hele land. De eisers wil len ook die verspreiding ver hinderen. De president doet vandaag uitspraak. ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - Het ministerie van Justitie onderzoekt de mo gelijkheid om het in groepsver band in het openbaar aanzetten tot discriminatie strafbaar te stellen. Dat kan door in navol ging van andere landen als Bel gië, Duitsland en Roemenië in de wet een zogenoemd 'haal- zaai-artikel' op te nemen. Dat maakte secretaris-generaal Boi'ghouts van Justitie donder dag bekend op een bijeenkomst in Apeldoorn, namens de we gens ziekte verhinderde staats secretaris Schxnitz. Het artikel zou niet alleen van toepassing kunnen zijn op de monstraties van extx'eem-x'echt- se groeperingen, maar volgens Schmitz bijvoorbeeld ook op bepaalde vormen van funda- mentalistisch-islamitische ui tingen of uitingen van bepaalde afscheidingsbewegingen. Vol gens Schmitz zijn er momenteel onvoldoende wettelijke instru menten om dit soort zaken aan te pakken. Ze stelde in dit ver band vast dat de zogeheten uni formverbodbepaling in het Wetboek van stijfrechtin 1933 opgenomen ter bestrijding van het nationaal-socialisme, veel te vaag is en eigenlijk niet func tioneert. „Het kent een zeer lan ge strafbedreiging, waardoor geen toereikende dwangmaat- x-egelen kunnen worden getrof fen. Een voor een effectieve rechtshandhaving bij ordever storingen schiet het tekort", al dus Schmitz. Valkuilen Een 'haatzaai-artikel' lijkt een begaanbare weg maar wel een met weg met klemmen en val kuilen. Dat vx-aagt om een zorg vuldige benadering, aldus de staatssecretaris. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3