PZC Zeecontainers als jeugdhonken motie uitkeringen Goes krijgt een cliëntenraad Dorpsraad wil flink aanpakken Friese eend in de bijt Goese raad steunt Raadsfracties Hulst slikken aanpassing obz-tarieven niet Woonprojecten voor ouderen krijgen aanmoedigingsgeld zeeland 14 Goes komt tegemoet aan wens jongeren in Oost en Goese Polder Gemeente Veere gaat minicampings controleren streekbeeld weekenddiensten Poging overval bestelbus PTT vrijdag 21 februari 1997 _JJ> 0L Jr van onze verslaggever motie is dat het rijk gen van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Twee zeecontainers gaan in de Goese wijken Oost en de Goese Polder dienst doen als ontmoetingsplaats voor jonge ren. De gemeente zet de contai ners neer op verzoek van groe pen jongeren uit de twee wijken. Het ontbreekt hen momenteel aan een Ttangplaats'. Het colle ge van B en W is bereid bij wijze van proef aan het verzoek te vol doen. Wethouder D. W. van de Merwe wil wel goede spelregels afspreken met de gebruikers. „Als het een rommeltje wordt, is het einde oefening." Eerdere experimenten met ca ravans bij sportpark 't Schenge nabij de Goese Polder liepen on fortuinlijk af. Brand en vanda lisme maakten aan de provisori- VEERE - De honderdzestig mi nicampings in de gemeente Vee- re zullen voortaan enkele keren in het seizoen worden bezocht door een controleur van de ge meente. Dat gebeurt op onaan gekondigde, wisselende dagen. Bij overtreding wordt de mini- campinghouder aangeschreven enheeft hij drie dagen de tijd om zijn fout te herstellen. Zoniet dan kan de gemeente hem een dwangsom opleggen. Hij ris keert ook het verlies van zijn kampeervrijstelling. Dit heeft het Veerse college van B en W vastgesteld in een con trole- en sanctiebeleid waarmee het oneerlijke concuiTentie met de gewone campings wil voor komen. Met het controlebeleid wil het dagelijks gemeentebestuur ook de kwaliteit van de minLcam- pings garanderen. De minicam- pinghouders worden middels een brief geïnformeerd over de regels waaraan zij zich moeten houden (maximaal tien plaat sen in het voor- en naseizoen en vijftien in de zomer) en over het sanctiebeleid. sche jeugdhonken een eind. Bij gebrek aan een eigen plek han- geren jongeren rond bij speel plaatsen en scholen, waar ze dikwijls worden weggestuurd. De gemeente wil het nu nog eens proberen met zeecontainers, die een stuk beter bestand zijn te gen baldadige jeugd. Eén con tainer komt weer bij een entree van sportpark 't Schenge te staan, de andere wordt neerge zet naast de sporthal bij de Wei tjes tussen Oost en het dorp Kloetinge. Overleg Voor de plaatsing wil wethou der Van de Merwe nog uitge breid overleggen met de toe komstige gebruikers, ongeveer dertig in totaal. Hij wenst dat de omgeving schoon blijft, er geen geluidhinder ontstaat en af spraken komen over het sleutel beheer. De wethouder: „Als af spraken niet worden nageleefd, grijpen we direct in." Ook zal Van de Merwe met omwonenden aan tafel schuiven. Voor het da gelijks toezicht in de Goese Pol der zorgt jongerenwerker P. Re- mijn. In Oost neemt een lid van de wijkvereniging die taak op zich. Behoefte Het experiment loopt tot okto ber, waarna zal worden bekeken hoe het gebruik van de contai ners is verlopen en of er overlast is geweest. Ook peilt de gemeen te of nog behoefte aan dergelijke ontmoetingsplaatsen bestaat. „Dit soort groepen valt vaak na veiioop van tijd uiteen. Het is een vluchtig gebeuren, dus moet je regelmatig kijken of de jeugd zo'n container nog wel wenst", legt Van de Merwe uit. De con tainers inclusief aanpassingen zoals deuren en ramen kosten de gemeente rond de negenduizend gulden. HEINKENSZAND Beurs - In ontmoetinscentrum De Stenge in Heinkenszand wortd zaterdag 22 februari een beurs gehouden voor hobbyis ten. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur en de toe gang is gratis. Poppenmaken, textielschilderen, origami, het maken van schutkaarten, eieren beschilderen en tal van andere tijdverdrijven zijn te zien. foto Willem Mieras Adri Kortlever: „Voor j ongeren is hier niets, maar dan ook helemaal niets te doen." van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Goese uitkeringsgerechtigden krijgen binnenkort een eigen cliënten raad. Dat orgaan moet enerzijds het colle ge van B en W adviseren over sociale za ken en anderzijds als klankbord dienen voor de sociale dienst. De cliëntenraad bestaat straks uit acht mensen. Vier daarvan zijn vertegenwoor digers van het Platform Arme Kant Goes, de vakbonden FNV en CNV en het Bon- denberaad Groot Goes, een samenwer kingsverband van vier ouderenbonden. De andere plaatsen zijn ingeruimd voor uitkeringsgerechtigden. Het college van B en W heeft deze week in gestemd met de oprichting van zo'n cliën tenraad, een oude wens van het Platform Arme Kant Goes. Volgens wethouder D. W. van de Merwe van sociale zaken moet de raad in een vroeg stadium worden ge polst over wijzigingen in het minimabe leid en uitvoering van bijvoorbeeld de nieuwe Algemene Bijstandswet, waaraan een premieregeling is gekoppeld. „Het is goed om opvattingen uit het veld hierover vroegtijdig te horen.De wethouder vindt dat terdege rekening moet worden gehou den met de adviezen van deze raad. De cliëntenraad wordt verder een soort klantenpanel van de sociale dienst, die op die manier kan meten hoe klantvriende lijk er wordt gewerkt en op welke punten verbeteringen mogelijk zijn. De leden van de cliëntenraad krijgen vergoedingen voor studiedagen, cursussen, reis- en ver blijfskosten. Presentiegeld zit er niet in. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het kabinet ontvangt binnenkort een Goese motie die oproept de bijstandsuitkerin gen te verhogen. Een royale meerderheid van de Goese raad nam donderdag de motie aan. Die was ingediend door Groen- Links en ondersteund door PvdA en D66. De VVD, inclusief wethouder mr S. J. Heijning, en SGP/GPV/RPF stemden tegen. Beide fracties vonden dat de hoogte van de uitkeringen al voldoende aandacht heeft van minister Melkert en de Tweede Kamer. Met de motie wil Goes het kabi net aansporen een deel van de vijf miljard gulden grote belas tingmeevaller te gebruiken om de uitkeringen te verhogen. Bij standsgerechtigden zouden de afgelopen jaren erop achteruit zijn gegaan doordat de prijsin- flatie niet is verrekend in de uit keringen. Ook andere gemeen ten in Nederland hebben Den Haag een motie gestuurd of zijn dat nog van plan. Achterliggende gedachte van de motie is dat het rijk gemeenten in feite dwingt met lapmiddelen de armoede van de laagstbe taalden te bestrijden. Gemeen ten worden immers direct ge confronteerd met schrijnende gevallen en hebben tal van rege lingen getroffen om minima te steunen. Woordvoerster D. van E wijk van GroenLinks zei in een toelichting dat een verhoging van de uitkeringen de gemeen ten ook financiële en praktische voordelen oplevert. „Het be spaart rompslomp, aanvragen voor kwijtschelding van ge meentelijke belastingen zullen dalen en het geld in het declara tiefonds kan mogelijk voor an- - dere doeleinden worden inge zet." WD en SGP/GVP/RPF vonden de motie weliswaar sympa thiek, maar onnodig. Volgens de twee fracties wordt de proble matiek van de bijstandsgerech tigden al ruimschoots in Den Haag besproken. Het CDA ging om na een pleidooi van D66-' wethouder D. W. van de Merwe, die opmerkte dat minister Mel kert nog geen enkel signaal heeft afgegeven dat hij de uitke ringen wil optrekken. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst moeten zich de komende week beraden of zij het in de raadsvergadering la ten aankomen op een confron tatie met de raad. De commissie gemeentefinanci- en verwees het voorstel van het college om de tarieven van de onroerend zaakbelasting aan te passen, donderdag unaniem naar de prullenbak. De fracties vinden het onacceptabel dat de kosten van de hertaxatie wor den doorberekend in de tarie ven. Het college meent echter dat hieraan niet te ontkomen valt, omdat de uitkering uit het Gemeentefonds lager uitpakt dan gehoopt. Volgens B en W kunnen de hertaxatiekosten door het bureau Kafi niet uit de algemene middelen worden be taald, maar moeten deze wor den verrekend in de tarieven. De fracties, ook de coalitiepar tijen, toonden zich onaange naam verrast door deze 'stijging'. De tarieven gaan wel iswaar iets omlaag ten opzichte van 1996, maar daar staat te genover dat de woningen met 25 procent in waarde zijn gestegen. De inwoners van de gemeente moeten dus bijna allemaal meer gaan betalen aan ozb. Dit 'strookt volgens hen niet met de toezegging dat de totale op brengst uit de belasting gelijk moet blijven. Burgemeester A Kessen waarschuwde de com missieleden dat, wanneer de kosten van de hertaxatie niet in de tarieven mogen worden ver werkt, er een andere dekking voor het bedrag moet worden gevonden. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Jacob Roggeveenhuis en de Woning bouwvereniging Middelburg (WVM) kunnen dit jaar rekenen op een aanmoedigingssubsidie van de gemeente. Voor het ver zorgingshuis ligt 18.000 gulden klaar en voor de WVM bijna 22.000 gulden. B en W van Mid delburg geven aanmoedigings subsidies aan waardevolle, nieuwe initiatieven of aan plan nen die samen met anderen zijn opgezet. In beide gevallen gaat het dit jaar om projecten voor ouderen. De WVM krijgt het geld omdat zij een woningcom plex aan de Vrijlandstraat heeft omgebouwd tol woonzorgvoor ziening. Het Roggeveenhuis krijgt de achttien mille om individuele bewoners van aanleunwonin gen en serviceflats, de zogehe ten woontussenvoorzieningen, een bij drage te ge veninde servi cekosten. Het bedrag is bedoeld als aanvulling op de individuele huursubsidie van de mensen. In 1989 is het geld dat het Rijk bestemde voor woontussen voorzieningen in het Gemeente fonds gestopt. Gemeenten zijn verplicht om het geld te gebrui ken voor bewoners van aan- MIDDELBURG - Drie kale mannen hebben gisteravond rond kwart over zes geprobeerd een overval te plegen op een be stelbus van de PTT, die op dat moment passeerde op de Blau- wedijk in Middelburg. De bestuurder van de bus hoor de opeens een grote klap; de mannen probeerden een steen door de voorruit te gooien, maar dat mislukte. De chauffeur reed door en hoor de dat het drietal tegen de auto schopte en sloeg. De bestuurder schrok, maar bleef ongedeerd en reed direct door naar het poli tiebureau. Achter de bestelbus reed een witte wagen; de politie verzoekt de bestuurder van die auto, con tact op te nemen met het bureau Middelburg. Ook eventuele andere getuigen worden daartoe opgeroepen. Het telefoonnummer is 0118- leunwoningen en serviceflats, zolang de bewoners daar blijven wonen. Omdat in de loop der ja ren veel mensen of overlijden of verhuizen naar een verzor gingshuis is steeds minder geld nodig. Jaarlijks wordt daarom op het budget tien procent ge kort tot niemand meer aan spraak kan maken op het geld. - Een aantal welzijnsorganisaties moet dit jaar geen subsidie meer krijgen of de aanvraag moet worden afgewezen, vindt het college van B en W. De afdeling Zeeland van het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk had gevraagd om een structurele bijdrage, maar het college vindt dat een groot deel van de vor mingsactiviteiten al wordt ge daan door de Zeeuwse Volks universiteit of het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Het Zeeuws Jeugdorkest krijgt dit jaar ook geen subsidie. B en W menen dat het orkest vol doende eigen geld heeft. Met datzelfde argument in de hand wijst het college een subsidie aanvraag van het Middelburgs Kamerkoor af. Het gezelschap heeft te veel geld in kas. Ook het Middelburgs Mannenkoor krijgt geen subsidie, omdat het beschikt over een te ruime reser ve. De Stichting Atol, die heden daagse beeldende kunst in openbare ruimtes wil laten zien, had om structurele subsidie ge vraagd, maar het college legt dat verzoek naast zich neer. B en W vinden het, gelet op de finan ciële positie van de gemeente en diverse bezuinigingsmaatrege len, niet juist om de stichting jaarlijks een bedrag te geven. Wel wil het kijken of de stich ting in aanmerking kan komen voor incidentele subsidie. De Marokkaanse vereniging Zeeland, die had gevraagd om een subsidie van vijftiendui zend gulden, krijgt nul op het rekest. De vereniging wilde het geld gebruiken voor een ge zondheidscursus voor vrouwen en voorlichtingsactiviteiten. De afdeling welzijn van de gemeen te Middelburg vond de aan vraag weinig concreet. De Ma rokkaanse vereniging is gevraagd om nadere informatie, maar ook dat leverde niets op. B en W stellen de raad voor de aanvraag af te wijzen. Het gemeentelijk welzijnsplan komt in maart aan de orde tij dens een raadsvergadering. Met een beetje fantasie valt hier een Friese kop-hals-romp-boerderij in te ontdekken. Maar dan een Schou wen-Duivelandse vari ant. Links de kop, die weliswaar groter oogt dan de romp, en vervolgens de hals. Alleen de romp lijkt elke vergelijking te willen uitsluiten: de houten schuur is fysiek gescheiden van de andere bouwsels en staat haaks (uit protest?) op het woonhuis. Misschien heeft-ie gelijk. Immers, dergelijke geteerde schuren kom je in het noorden van het land niet tegen. foto Pieter Flonhoff Mooie plannen voor Hansweert moeten worden omgezet in daden van onze verslaggever Marten de Jongh HANSWEERT - De schop moet in de grond. Laat het niet alleen blijven bij mooie plannen voor Hansweert. Dat is de boodschap van Adri Kortlever, kersvers voorzitter van de nieuwe dorps raad Hansweert. Hij weet dat veel dorpsgenoten het vertrou wen in de gemeente Reimers- waal helemaal kwijt zijn. Tast bare resultaten, dat is wat Hansweert wil zien. De dorps raad gaat eraan werken in goe de samenwerking met de ge meente. „We kunnen wel oude koeien uit de sloot blijven halen maar daar schiet niemand wat mee op." Al lange tij d wil het niet echt bo teren tussen Hansweert en Rei- merswaal. Het dorp voelt zich het ondergeschoven kindje van de gemeente. Het raakte door de kanaalwerken het oude sluizen- complex kwijt en werd opge scheept met een slibdepot. De gemeente mag dan weinig goed kunnen doen bij veel inwoners, zij denkt wel degelijk aan Hans weert. Hetgeen blijkt uit dorps plan, dertig kilometerzone, en de ambi tieuze plannen voor los- wal en voormalig sluizencom- plex. Gemeentelijk initiatief is ook de vorming van een dorps raad. Een spreekbuis van Hans weert waarmee Rei merswaal. zaken kan doen. Het reeds jaren bestaande Comité Leefbaar heid kwam da ai-voor niet in aanmerking. Dat vormt geen getrouwe afspiegeling van het dorp vindt Reimerswaal. Frisse start Pas na lange aarzeling besloot Kortlever zich beschikbaar te stellen voor de dorpsraad. Logisch, want hij is tevens voor zitter van het Comité Leefbaar heid. „Zowel vanuit de bevol king als de gemeente bleven ze maar aan mijn kop zeuren dat ik het moest doen. Ik heb uiteinde lijk 'ja' gezegd in het belang van Hansweert. Als dorpsraad wil len we een frisse start maken. Ook met de gemeente." Hoe het nu verder moet met het comité, daarover wil Kortlever niets zeggen. Dat is niet aan hem. De dorpsraad wil flink aanpak ken. Met als doel het bevorderen van een groeiend Hansweert waarin iedere leef tij dsgroep zich kan thuisvoelen. Jongeren vormen het speerpunt. Zo wil de dorpsraad ijveren voor een jeugdsoos. „Want voor jongeren is hier niets, maar dan ook hele maal niets te doen", aldus Kort lever. De inspanningen van de dorpsraad sluiten goed aan op het jongerenonderzoek dat Rei merswaal uitvoert, Natuurlijk blijft het niet bij lou ter jongerenwerk. De dorpsraad wil veel meer. Kortlever somt op wat Hansweert nodig heeft: „Goede werkgelegenheid, be houd van de middenstand, opti malisering van het leefklimaat, woningbouw." Bescheiden als het is heeft Hansweert genoeg te bieden, meent de voorzitter. „Het is hier fijn wonen. Schoon, lekker aan het water en vlakbij de grote weg. Daarmee moeten we nieuwe mensen kunnen bin nenhalen." Lovend is Kortlever over de op stelling van de gemeente die tot nu toe alle medewerking ver leent. De dorpsraad wil het graag zo houden. „Maar één ding hebben we wel duidelijk gemaakt: dat we niet aan het handje van de gemeente gaan lopen, We willen, zelfstandig kuraien werken." 22 en 23 februari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisart sen Buys, Posthumus, Schut, Sla ger en v.d. Werff, vrij. 18.00-zon. 19.00 uur: J. A. v. d. Werff, Van Dusseldorp- straat 3, Goes, tel. (0113) 227451. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Patiënten huisartsen Schmeitz, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00- zat. 19.00 uur: M. J. Kooiman, van Hogendorplaan 6, Goes, tel.(0113)214450, zat. 19.00-zon. 19.00 uur: M. J. Oortman, J.Q.C. Lenshoek laan 10, Kloetinge, tel. (0113) 231805. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Heinkenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: J. J. Harten, Claras Pad 12, Hein kenszand, tel. (0113) 561234. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Heinkenszand, tel. (0113)563074. Hansweert, Schore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: L. Breukers, Hansweert, tel. (0113) 381344. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. W. Kuyl, Rilland-Bath, tel. (0113) 551343. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekens- kerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: J. Peene, Monsterweg 8, Borssele, tel.(0113)351203. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00- zon 23.00 uur: M. B. Riemeïjer, Kapelle, tel. (0113) 341264. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Co- lijnsplaat, Kamperland en Wisse- kerke: H. L. N. van der Veen, Wissekerke, tel. (0113) 372565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: H. J. J. Houg, Van Dusseldorpstraat 5, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: De Zeeuwsche Apotheek, Grote Markt 10, tel.(0113)215255. Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, Hogenakker 8, Kruiningen, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Be veland: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113) 561290 bgg (0113) 220656. Yerseke e.o.: Mevr. L. Huiskes-Cornelisse en S.A.M. Nefs-Verhoeven, Molenlaan 24, Yerseke, tel. (0113) 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor ge heel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 251177. Stichting Thuiszorg Nederland via tel.(0113)229003. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: Mw. J. Stevens, Wijngaardstraat 32, tel. (0113)581186. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: A. v.d. Berge, St. Annaland, tel. (0166)652400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Vosse- meer, tel. (0167)502545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tho len en Scherpenisse: R. P. Kale, Molensingel 1a, Tholen, tel. (0166) 602542. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Week endspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 251177. NCB-kring bijeen 's-Heerenhoek - De subkring Zuid-Beveland van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond houdt woensdag 5 maart de algemene voorjaarsvergade ring in de Jeugdhoeve te 's-Hee renhoek. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. NCB-voorzitter A Vermeer spreekt tijdens de ver gadering over de lokale en re gionale belangenbehartiging er landbouwontwikkelingsplan nen en liberalisering. THOLEN Rommelmarkt - Zo'n veertig standwerkers staan zaterdag 1 maart op een rommel- en snuf- felmarkt in sport- en gemeen schapscentrum Meulvliet te Tholen. De markt, georgani seerd door de Stichting Thoolsc Evenementen en Promotic STEP, is geopend van 10.00 toi 16.00 uur. De toegangsprijs be- draag 1,50 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 36