Groot theater nodig in Zeeland Blue Spirit op werelddrumfestival DELTA-blikvangers zijn illegaal Fietshelm Zes jaar voor overval op Chinees echtpaar PvdA en D66 houden vast aan herstelplan natuur Westerschelde Eis negen maanden voor poging doodslag na onterecht ontslag Terminale patiënt krijgt toch volledige vergoeding thuiszorg Onderzoekers: duizend plaatsen bouwen voor 25 miljoen gulden in Middelburg zeeuwse almanak zeeland vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggever MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft don derdag een 39-jarige man uit Breda veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar. Tegen hem was twee weken ge leden ook zes jaar gevangenis straf geëist. De Bredanaar overviel begin december vorig jaar samen met een kornuit een Chinees echt paar in Middelburg en maakte daarbij 20.000 gulden en siera den buit. Tijdens de overval knevelden de met (nep)wapens uitgeruste daders het echtpaar. De rechtbank sprak donderdag van een zorgvuldig voorberei de en 'uiterst brutale' roof overval, die voor het Chinese echtpaar 'zeer beangstigend' is geweest. Het verweer van raadsman mr. E. G. M. Smit dat er sprake was van slechts een poging tot dief stal met geweld, aangezien de politie al tij dens de overval was gealarmeerd, verwierp de rechtbank. „U hebt even de feitelijke heer schappij over de spullen ge had." De rechtbank, die de Bredan aar 'koel en berekenend' noem de, liet in zijn vonnis zwaar meewegen dat de man zijn voortvluchtige mededader heeft afgeschermd en zijn ei gen aandeel in de overval steeds heeft afgezwakt. van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Om Zeeland niet langer verstoken te laten blijven van grootschalige po diumvoorstellingen moet een groot theater worden gebouwd dat plaats biedt aan negenhon derd tot duizend bezoekers. Het ligt voor de hand dit theater in Middelburg neer te zetten, om dat daar het meeste publiek is te vinden. Voor de bouw van dat theater is ongeveer 25 miljoen guTden nodig. Dat concludeert het raadgevend bureau voor de kunsten STOA uit Amsterdam in het onder zoeksrapport 'Bouwstenen en plankenkoorts' dat donderdag in Middelburg is gepresenteerd. Uitgangspunt van het onder zoek, waaraan is meebetaald door Goes, Middelburg, Schou- wen-Duiveland, Veere, Vlissin- gen, de provincie en het ministe rie van OCW, was de vraag hoe de provincie moet inspelen op de landelijke ontwikkelingen in de podiumkunsten. In heel Zeeland moet flink in de podiumkunsten worden geïn vesteerd, meent STOA In totaal moet zeker 53 miljoen gulden worden gestoken in de nieuw en verbouw van theaters. Be halve Middelburg moeten bo vendien alle Zeeuwse gemeen ten jaarlijks per hoofd van de bevolking meer geld aan podi umkunsten uitgeven. Op het ogenblik treden de grote landelijke gesubsidieerde to neel-, dans-, muziek- en opera gezelschappen niet op in Zee land, omdat daarvoor geen adequate speelplek is. Volgens de onderzoekers is er wel pu bliek voor. Zij hameren daarom op de noodzaak van een groot theater in Middelburg. Daarin zou ook een kleine zaal moeten worden ondergebracht, iets kleiner dan het huidige Arse naaltheater maar dan met een vlakke vloer. Dat is nodig voor een optimale bedrijfsvoering en programmering. Ook Cinema Middelburg kan in het nieuwe theatercomplex een plekje krij gen. Publiek Voor de exploitatie van een der gelijk A-theater is jaarlijks 2,1 miljoen gulden nodig. Daarvan kan Middelburg zelf 1,6 miljoen opbrengen, de overige vijf ton moet via een intergemeentelijke regeling worden betaald door de andere gemeenten in Noord- en Midden-Zeeland. Publiekson derzoek leert dat veel van hun inwoners nu al voor theater naar Middelburg komen. In andere Zeeuwse gemeenten moet eveneens flink aan thea-* teraccómmodaties worden ge timmerd, want ook 'dicht bij huis' moet voldoende podium aanbod zijn. Elk theater moet dan wel een duidelijk eigen pro fiel hebben,aldus het STOA- rapport, en de programmerin gen moeten op elkaar worden afgestemd. In Terneuzen en Goes bestaan al nieuwbouw- plannen, terwijl Vlissingen van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG - Het kabinet moet pal blijven staan voor natuur compensatie bij de verdieping van de Westerschelde. Die her stelwerkzaamheden zouden ge lijk op moeten lopen met het verdiepen, vinden de Tweede- Kamerfracties van PvdA en D66. Zij reageren hiermee op het wetsvoorstel Vergunningwet Westerschelde. De politieke partijen konden tot gister-en hun schriftelijke reacties op de wet indienen. De besluitvorming in de kamer moet nog volgen. De voorgestelde wet dient om alle wetten te vervangen waarvoor vergunningen nodig zijn in het kader van de verdieping van de Westerschelde. Het kabinet wil via deze speciale wet verder uit stel van verdieping voorkomen. Door het uitbaggeren gaat na tuur verloren. Voor dat verlies moet elders nieuw, soortgelijk natuurgebied gevonden wor den. In Zeeland bestaat echter weerstand tegen natuurherstel lende maatregelen zoals ontpol- dering. Een speciale commissie onderzoekt nu de mogelijkhe den voor compensatie. De PvdA vraagt zich af of via de speciale wet ook knelpunten bij de herstelwerkzaamheden ge regeld kunnen worden. Uitbaggeren Het Vlaamse Gewest wilde in augustus vorig jaar beginnen met uitbaggeren van de vaar geul maar daar haalde de Raad van State een streep doorheen. Volgens de Raad van State is een milieuvergunning nodig voor het storten van de bagger. Die had het gewest niet aange vraagd. Het zou zeker vijftien maanden kosten om alle proce dures te doorlopen, afgezien van eventuele beroepszaken. Uit het oogpunt van 'goed na buurschap' wil de regering de verdieping nu via de speciale wet snel regelen. Volgens het ka binet kan het verdiepingsver drag niet als een los verdrag be zien worden. Het houdt volgens de regering verband met andere afspraken zoals de herziening van het Scheldereglement en de Hoge-Snelheidslijn Antwer- pen-Amsterdam. D66 vraagt zich af waarom de regering het Vlaamse Gewest de vergunningen niet toch laat aanvragen. Er is nu ook al veel tijd overheen gegaan met het Wetsvoorstel. Pas een half jaar- denkt aan vervanging van het Vestzaktheater. Voor het nieuwe theater in Ter- neuzen is zeventien miljoen gul den uitgetrokken. Voor een zaal met achthonderd plaatsen is dat vrij krap, vinden de onderzoe kers. Daarnaast oordelen ze, in tegenstelling tot de gemeente, dat het exploitatiebudget van het huidige Zuidlandtheater niet voldoende is voor het nieu we theater. Jaarlijks moet daar twee tot drie ton bij. De Wester schelde blijft - ook na aanleg van een tunnel - een te grote barrière voor het publiek, zodat het niet logisch is in Terneuzen het grote Zeeuwse theater neer te zetten. De Prins van Oranje in Goes moet worden vervangen door een ongeveer even groot nieuw theater. Kosten: acht tot tien miljoen gulden. Bij deze accom modatie zou het Zeeuws Cen trum voor Amateurtheater kun- Drie keer en de laatste tijd zelfs vier keer per week oefenen de drummers van Blue Spirit; daardoor heeft degroep de laatste ja ren gro te vooruitgang geboekt. foto Ruben Oreel na de Raad van State-uitspraak stuurde de regeimg het wets voorstel naar de Kamer. Behan deling in de Kamer kan nog lan ger duren dan de tijd die staat voor de vergunningaanvraag, meent D66: bovendien loopt het kabinet het risico dat de Kamer het voorstel afwijst. Het CDA vindt het tijd worden dat de wettelijke procedures on der de loep worden genomen als die zo traag zijn dat zij goed na buurschap in de weg staan. De WD vraagt of het de bedoe ling is dat werkzaamheden va ker volgens een wet worden geregeld als het normale ver gunningentraject te lang duurt. Het CDA onderschrijft de kri tiek die de Raad van State al eerder uitte; wetgeving is in be ginsel bedoeld voor algemene regels en niet voor een individu eel geval. En met dit wetsvoor stel omzeil je de strekking van andere wetten, aldus het CDA Die worden immers overbodig door het wetsvoorstel. Wateroverlast Dat is volgens het CDA een an derezaak als het een gevaarlijke situatie betreft zoals water overlast. Om die tegen te gaan, heeft het kabinet destijds een noodwet gemaakt. De PvdA stelt dat met deze spe ciale wet wordt ingegrepen in het bestuursrechtelijk stelsel. Zij billijkt het kabinetsargu ment dat de verdieping een on misbaar onderdeel is van een aantal afspraken. Maar het moet wel duidelijk zijn dat het voorstel alleen voor dit specifie ke geval geldt, aldus de PvdA D66 merkt op dat de regering nu als argument voor de speciale wet de samenhang met andere kwesties gebruikt. Terwijl mi nister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat vorig jaar bij de be handeling van het verdiepings verdrag in de Tweede Kamer- heeft gezegd dat er geen koppe ling te maken was met het HSL- dossier, herinnert D66 zich. Zes milieu-organisaties hadden al forse kritiek op het voorstel. Volgens hen maakt het voorstel het bijna onmogelijk om met be zwaren naar de rechter te gaan. De PvdA waagt zich af of het voorstel daarom niet op gespan nen voet staat met de algemeen gebruikelijke rechtsbescher ming in Nederland. De Raad van State en de Staats commissie vinden dat de rege ring, via het wetsvoorstel, met gelegenheidsargumenten een rechterlijke uitspraak opzij zet. van onze medewerker Lukas Fransen MIDDELBURG - De 'drummers' van het Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Mid delburg zijn uitgenodigd om het wereld drumfestival Paradiso van Slag te ope nen. Het is de eerste keer dat een Zeeuws showcorps gevraagd wordt voor de opening van dit jaarlijks terugkerende slagwerkfestival. Het evenement vindt zaterdag 8 maart plaats in Paradiso Am sterdam en wordt voor de vijfde maal ge organiseerd door de Slagwerkkrant. Het internationale festival geniet grote faam in slagwerkminnend Nederland en daarbuiten. Er doen ongeveer 120 percussionisten en slagwerkgroepen uit de hele wereld mee, onder wie de best? drummers ter wereld. Een daarvan is Ce- sar Zuiderwijk, de drummer van Golden Earring. Ook Surinaamse en Italiaanse drummers vertonen hun kunsten. Het be looft een gevarieerd tromgeroffel te worT den, van swingende salsa tot rustige jazz. Na de opening van het festival zijn enkele slagwerkers van Blue Spirit nog niet uit getrommeld. Vijf van hen verzorgen later op de dag demonstraties op zogenaamde snaredrums. Het is voor het eerst dat een muziekcorps én het festival opent én later op de dag individuele demonstraties mag geven. Voor Blue Spirit is het een bevesti ging van de progressie die het corps de laatste jaren heeft gemaakt. Het heeft zich opgewerkt tot een van de betere drum- en showcorpsen in Nederland. Deze sterke vooruitgang is niet uit de lucht komen vallen. Gemiddeld wordt er drie keer per- week geoefend. Met het festival in het vooruitzicht oefenen de drummers van Blue Spirit zelfs vier keer per week. Ver der heeft het corps versterking gekregen van drie slagwerkers uit België, een uit Rijswijk en een uit Dordrecht. De totale afvaardiging bestaat uit zestien man. Om 12.00 uur begint de slagwerkgroep van Blue Spirit aan een parade, die begint op de Dam en eindigt op het Leidschep- lein. Om 13.00 uur geeft de groep bij Para diso een kort optreden, waarna de toe gangsdeuren van het muziekcentrum voor het publiek worden geopend. Het evenement duurt tot één uur 's nachts. nen worden ondergebracht. In Vlissingen zijn de exploitatiete korten van het Arsenaaltheater te hoog, vindt STOA Voor an derhalf miljoen gulden zou in een bestaand gebouw een nieuw Vestzaktheater kunnen worden gehuisvest. zie ook pagina 13 van onze verslaggever Rolf Bosboom MIDDELBURG - De woede over het ontslag van zijn vrien din als verkoopster bij een Vlis- singse schoenenwinkel had bij na fatale gevolgen. De 26-jarige Vlissinger ging verhaal halen bij de bedrijfsleider en bij die ontmoeting ontstond in de zaak een worsteling die de bedrijfs leider ternauwernood overleef de. Voor de Middelburgse recht bank eiste officier van justitie mr. A S. Flikweert donderdag twaalf maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk, tegen de Vlissinger. Het gebeurde eind december 1995. De vriendin kreeg geheel onverwacht en om duistere re den haar ontslag bij de schoe nenwinkel, twee dagen voordat zij met zwangerschapsverlof zou gaan. Tot twee keer toe ging haar vriend naar de winkel om opheldering te vragen. Bij de laatste poging stelde de be drijfsleider, die pas na lang wachten tevoorschijn kwam, voor de kwestie achter in de zaak te bespreken. Wurggreep De Vlissinger voelde daar wei nig voor en er ontstond wat ge duw en getrek. Door een strui keling vielen beide mannen op de grond. De bedrijfsleider trok de Vlissinger vervolgens zo hard aan diens haar, dat de plukken later verspreid in de winkel werden teruggevonden. De Vlissinger raakte daardoor naar eigen zeggen 'over de rooie' en nam zijn tegenstander in een wurggreep en riep daarbij 'ik vermoord je'. Hij zou daarna de keel van de bedrijfsleider zo lang en stevig hebben dichtgeknepen dat de man dreigde te stikken. Om standers wisten het tweetal nog net op tijd uit elkaar te halen. De bedrijfsleider lag na het inci dent drie dagen in het zieken huis met kneuzingen en een her senschudding. De Vlissinger vond zijn optre den niet overtrokken. „Ik moet toch mezelf verdedigen. Als uw haar uit uw hoofd wordt getrok ken, wat zou u dan doen?, vroeg hij de rechtbank. Ook zwakte hij de beschuldiging af dat hij zijn schoonzus zou hebben ge slagen en gestompt, een voorval waarvoor hij donderdag ook te rechtstond. „Er is niet geslagen, alleen maar wat geduwd." ..Ik krijg de indruk dat de ver dachte wel erg losse handen heeft", zei officier van justitie Flikweert. Hij vond de reactie •van de man in de twist met de schoenverkoper zo 'buitenspo rig', dat er naar zijn mening sprake is van een poging tot doodslag. Aanvankelijk over woog de officier nog een werk straf te eisen, maar omdat de Vlissinger daar wel erg scham per over deed - 'een beetje shit, want je wordt er niet voor be taald' - zag hij daarvan af. Logisch Raadsman mr. E. G. M. Smit probeerde begrip te kweken voor de situatie van de Vlissin ger. Hij vond het 'logisch' dat er met de bedrijfsleider 'een ge sprek plaatsvond waar emoties behoorlijk hun stempel op drukten'. De vriendin was na melijk ontslagen om esn 'flutre den', aldus Smit, die niet uit sloot dat de bedrijfsleider met het oog op de nieuwe Ziektewet de hoogzwangere vrouw de laan uitstuurde. De beschuldiging van poging tot doodslag vond de advocaat te ver gaan, omdat er in zijn visie geen sprake was van een levens bedreigende situatie. Smit pleitte vooreen werkstraf. „De ze man in de bak gooien is vragen om ellende. Het is een driftkikker, maar geen gewelds- delinquent van de eerste orde. Hier zit geen crimineel. Het zijn incidenten geweest en een ge vangenisstraf zou een averechts effect hebben." De rechtbank doet 6 maart uit spraak. van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - „Wij hebben honderd procent gescoord." Di recteur L. Q. Phernambucq van de Stichting Thuiszorg Walche ren toont zich uitermate tevre den over de resultaten van het overleg tussen het ministerie van Volksgezondheid en de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) over de gerezen problemen rond een nieuw fi nancieringssysteem in de thuis zorg. Vooral terminale patiën ten die thuis willen sterven dreigden de dupe van de nieuwe regeling te worden. Die proble men zijn nu uit de wereld. Enkele dagen geleden wendde de Stichting Thuiszorg Walche ren zich met een noodkreet tot minister Borst en staatssecreta ris Terpstra van VWS. Daarin vroeg de instelling onder meer aandacht voor de gevolgen van een nieuwe financieringsme thodiek. Sinds begin dit jaar- moeten de ziektekostenverze keraars (maximaal drie maan den) de thuiszorg betalen van ex-ziekenhuispatiënten. Door dat veel verzekeraars weiger den de volledige zorg te vergoe den voor terminale patiënten die thuis willen sterven, moes ten tal van die patiënten hun le venseinde in het ziekenhuis af wachten. Thuiszorg Walcheren kreeg in het recente verleden di verse malen met zulke situaties te maken. Ook andere thuiszor gorganisaties in het land signa leerden deze problemen. Dat bracht de kamerfracties van D66 en PvdA er toe een aan tal vragen aan de minister van Volksgezondheid te stellen. Bei de fracties eisten maatregelen. Deze week voerden de Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg en de betrokken bewindslieden daarover overleg. Dat leidde tot een oplossing. Terminale pati ënten kunnen voortaan volledig op kosten van de zorgverzeke raars thuis worden verzorgd. De minister huldigt tevens het standpunt dat de verzekeraars ook de kosten moeten dragen van de huishoudelijke hulp die patiënten nodig hebben als ze uit het ziekenhuis zijn ontsla gen. Daarmee kan worden ver meden dat patiënten langer in het ziekenhuis blijven liggen dan strikt noodzakelijk is. „We zijn hier heel gelukkig mee", reageerde Phernambucq gisteren. Ook bij de andere thuiszorginstellingen in Zee land worden de maatregelen met vreugde begroet. Regio-di recteur I. Dekker van de Stich ting Oosterschelde Thuiszorg: „Dit is zeker een voor-uitgang." Directeur A M. Schelfhout van de Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen: „Ons uitgangspunt is altijd geweest dal de patiënt nooit de dupe mag worden van financiële geschillen." foto's Willem Mieras van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - DELTA Nuts bedrijven is met haar reclame borden op hoogspanningsmas ten langs Rijksweg A58 illegaal bezig. Ze zijn zonder toestem ming van de provincie aange bracht. Ze zullen ook moeten sneuvelen tijdens de grote pro vinciale schoonmaakactie voor illegale borden dit najaar. De reclameborden van DELTA Nutsbedrijven vallen extra op tussen de vele reclame-uitingen langs Rijksweg A58. Ze zijn groot en hebben iets officieels, omdat ze tegen hoogspannings masten zijn geschroefd en om dat ze van een semi-overheids- instelling zijn. Gemeenten en provincie zijn de aandeelhou ders van DELTA DELTA promoot groene stroom op haar masten' en landbouw- water. Haal meer uit uw peer metDe promotiecampagne voor groene stroom is mede op verzoek van de DELTA-aan- deelhouders opgezet. Zij dron gen in december aan op meer reclame voor het milieuvriende lijke product. Indertijd was DELTA al bezig haar hoogspan ningsleidingen te 'versieren'. Van kritiek was geen sprake. Enkele maanden eerder had de provincie een wijziging van de milieuverordening aangekon digd. Die wijziging is nodig om met succes actie te kunnen on dernemen tegen illegale recla meborden, waarvan er in Zee land zo'n tweeduizend staan. „Ze moeten het zelf weten"oor deelt provinciaal projectleid ster L. Zonnevylle richting DELTA „Er zijn meer bedrijven die nog snel een bordje wegzet ten. Na 1 oktober, als wij tot be stuursdwang overgaan, maken wij geen onderscheid. Alles wordt aangepakt." J. I. Hennekeij, president-com missaris van DELTA èn gedepu teerde, reageert laconiek. „DELTA moet commercieel denken. Dus doen wij mee met die borden, om overigens goede producten aan de man te bren gen. En vooralsnog zijn die bor den legaal. Als wij door de pro vincie worden aangeschreven, zal DELTA daar conclusies aan verbinden." DELTA Nutsbedrijven heeft in een reactie op de voorgenomen wijziging van de milieuverorde ning voor een ontheffingsmoge lijkheid gepleit. De provincie voelt daar niets voor. Elke uit zondering is er één te veel. Het valt niet te controleren. Land bouworganisatie LTO was het negatiefst over de voorgestelde schoonmaakactie. Borden met teksten als 'eet meer fruit' moe ten ook weg en boeren verdie nen aan reclame op hun land. In het Temeuzense bejaar denhuis is er donderdag har telijk om gelachen. Ouderen, die straks op de fiets bij wijze van proef een valhelm op hun hoofd zetten... De 70-jarige bewoonster van de tweede verdieping sloeg de krant gierend van de lach dicht. Dat ze dat nog ryioest meema ken, straks al die oude, krani ge vrouwtjes uit het tehuis tijdens de ivekelijkse fiets tocht met zo 'n smerig ding op het hoofd. Het zou die prach tige permanentjes compleet verwoesten. Haar 76-jarige buurman viel haar bij. Hij vertelde het verhaal van die test die Belgische verkeers- deskundigen jaren geleden - h ij werkte daar toen nog in de bouw - eens hadden gedaan. „Ze beklommen hel Atomi- um met een wollen sok en een helm. Toen ze die naar bene den gooiden, vertoonde de helm achteraf grote barsten, maar aaii de sok was niets te zien. Dus kozen ze toen voor die sok..." De verzorgster snelde ge schrokken toe en informeer de bezorgd of het wel goed ging met de twee oudjes, die happend naar adem half uit hun stoel hingen... met Undbmmuiitci'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33