Olympia is nog geen kampioen Fernando wil Koeman opvolgen PZC sport vrijdag 21 februari 1997 sbw 31 Marco Roelofsen naar FC Zwolle Weer record Emma George Levenslang stadionverbod fan Remmelink vierde in Japan Van Oeveren vier duels geschorst Nieuwe sponsor Martina Hingis Russische doelman naar Benfica Monique Rispens, hockeyster bij Vlissingen, heeft moed nog niet opgegeven Nipte zege Stormvogel Springgroep van SV Volharding gaat naar NK Aanklacht tegen chanteurs van Anderlecht Geen voortrekkersrol KNVB bij integratie homoseksuele sporters ZWOLLE - Marco Roelofsen is met onmiddellijke ingang van Heerenveen naar FC Zwolle vertrokken. Hij tekende bij de voetbalclub in de eerste divisie een contract voor drieëneen half jaar. De 28-jarige middenvelder kwam al eerder uit voor Zwolle. ANP MELBOURNE - Emma George heeft gisteren voor de tweede keer deze maand haar wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd. De 22-jarige Australische, begonnen als sprintster en verspringster en in een verder verleden trapezewerkster bij een circus, ging donderdag bij een Grand-Prixwedstrijd in Melbourne over 4,55 meter. Dat was vijf centimeter meer dan bij haar laatste geslaagde recordpoging op 10 februari. SID DEN HAAG - Het bestuur van ADO Den Haag heeft een sup porter een stadionverbod voor het leven opgelegd. De eerste- divisieclub spx-ak de zware straf uit omdat de persoon in kwestie op 4 oktober een zware bom onder de spelersbus van FC Den Bosch legde. De dader werd onmiddellijk na zijn daad door de Haagse politie opgepakt en uiteindelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf. Onderzoek wees uit dat de bom bij ontploffing zware schade en ernstig lichamelijk letsel had kunnen aanbrengen. Het is de eerste keer dat het bestuur van ADO een aanhanger een stadionverbod voor het leven oplegt. ANP SHIZUKUISHI - De Nederlandse snowboardskiër Thedo Remmelink is gisteren bij de wereldbekerwedstrijd in de Ja panse wintersportplaats Shizukuishi als vierde geëindigd op de parallelslalom- Hij verloor in de strijd om het brons van de Fransman Xavier Rolland. De Oostenrijker Harald Waldner won het evenement. Hij versloeg de Amerikaan Tom O'Brian in de finale. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ronald van Oeveren voor vier duels geschorst. De uit Zierikzee afkomsti ge speler van RBC kreeg zaterdag de rode kaart in het duel met Emmen. Excelsior, een geldboete van 7500 gulden wegens het van overheidswege verbieden van de op 10 november 1996 vastgestelde wedstrijd Excelsior-ADO Den Haag. ANP ZÜRICH - De Duitse autofabrikant Opel, onderdeel van Ge neral Motors, heeft een driejarige sponsorovereenkomst ge sloten met de 16-jarige Zwitserse tennisster Martina Hingis. Hoeveel het contract waard is, werd niet bekendgemaakt. Vo rige maand tekende Hingis, de jongste winnares van een Grand-Slamtoernooi ooit, een verbintenis met de Italiaanse sportkledingfirma Sergio Tacchini. Die levert haar in de ko mende jaren tien miljoen dollar op. ANP MOSKOU - Benfica blijft actief op de internationale trans fermarkt. De Portugese topclub, die Gaston Taument aan het einde van het seizoen overneemt van Feyenoord en Glenn Helder al eerder huurde van Arsenal, heeft gisteren Sergej Ovtsjinnikov gecontracteerd. De Russische doelman tekende voorvier jaar. Benfica nam Ovtsjinnikov over van Lokomotiv Moskou. RTR van onze verslaggeefster Priscilla Godschalk VLISSINGEN - Ze een oude rot in het eerste team van de hoc keyclub Vlissingen. Monique Rispens (28) speelt al vanaf haar veertiende jaar in de hoofd macht en doet dat nog steeds met veel plezier. Dit seizoen hoopt het team te promoveren naar de tweede klasse, maar het ziet er naar uit dat koploper in de derde klasse, Olympia uit Terneuzen, de ambitieuze plan nen wreed zal verstoren. „Ik denk wel dat Olympia kampi oen wordt dit jaar. Maar we ge ven de strijd niet op", aldus de Vlissingse middenveldspeel ster. Aan het begin van het seizoen stak Vlissingen de zucht naar het kampioenschap niet onder stoelen of banken. Alles liep volgens plan, totdat de vrou- wenploeg met 2-1 verloor van Olympia. „Wat Olympia heeft, wat wij niet hebben? Nou, Anet- te de Boer. Zi] is een goede, con stante speelster. De strafcorners laat zij nauwelijks onbenut. Daarnaast hebben zij ook Maartje Kuijpens. Die slaat de bal zo verschrikkelijk hard... Wij hebben de pech dat we geen echte scorende spits hebben. Onze twee aanvalsters zijn wel goed, maar hebben niet echt een neus voor goaltjes. En dat is toch heel belangrijk. De ene keer nemen we een strafcorner goed, de andere keer niet. Ter wijl Olympia daar geen proble men mee heeft." Verrassing De tweede helft van het seizoen begint voor Vlissingen, in te genstelling tot andere clubs die een week later beginnen, aan staande zondag al. De Walcher- se derdeklasser speelt in en tegen Made een inhaalduel. Ris pens, die al sinds haar elfde jaar bij Vlissingen speelt: „Dat is een verdedigende ploeg. Dat belooft dus een moeilijke wedstrijd te worden." ,,Dit jaar zijn we voor het eerst bij de regio Brabant ingedeeld. Voorheen zaten we bij Rotter dam. Waarom de bond dat heeft veranderd, weet ik niet precies. Niet dat ik het erg vind. Integen deel. We komen nu eens bij an dere verenigingen en we spelen tegen clubs, waarvan we niet weten hoe ze spelen. Dat maakt Monique Rispens: „Waarschijnlijk worden we dit jaar wéér tweede." het moeilijker, maar ook span nender. Alles ligt dicht bij el kaar en sommige clubjes kun nen voor verrassingen zorgen. Daarom is het niet te voorspel len, wie kampioen wordt", ver telt Rispens. Pittiger Het verschil met de huidige te genstanders is, dat de clubs uit regio Rotterdam wat pittiger waren. „Je merkte dat ook aan het publiek dat aan de kant stond. Dat was onvriendelijker en kreeg je verbaal genoeg naar je toe gesmeten. Mij deed het niets, maar ik kan me voorstel len dat de meisjes, die voor het eerst senior waren, dachten van: Wat krijg ik nou over me heen." Het team speelt dit jaar voor het eerst in de huidige samenstel ling. Vanuit de jeugd zijn vijf speelsters doorgestroomd en één speelster vanuit het tweede maakte de stap naar de hoofd macht. Samen met Stephanie Laros vangt Rispens de nieuwe lingen op. „Het is een heel gezel lig team. Iedereen kan goed met elkaar overweg. Ook tijdens de wedstrijden. Het collectief is ons sterkste punt. De meeste speelsters stromen door vanuit de jeugd. Een enkele komt van buitenaf. Meestal kennen we el kaar dus al." Trefzeker Een kleine tegenvaller aan de start van de tweede helft is, dat demeest doeltreffende speelster (8 goals) en linkerspits, Saskia de Koek, naar het tweede team is overgestapt in verband met haar studie. „Ze kon het niet meer bolwerken. We kunnen nog wel een beroep op haar doen als we een tekort aan speelsters hebben. Het is wel vervelend. Ze is heel snel en we speelden de ballen vaak op haar, omdat zij trefzeker was." Hockey is zo'n sport, die in Zeeland niet echt aanslaat. Vlissingen heeft maar twee vrouwenteams en Middelburg heeft helemaal geen vrouwen meer. „Het komt hier gewoon niet van de grond, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld voetbal", zegt Rispens. Er worden wer vingsacties gehouden en ook op scholen wordt gespeeld. Maar het slaat niet aan. Misschien omdat deze sport wat duurder is dan andere sporten. Of mis schien komt het wel door het grote aanbod van verschillende sporten... Ik weet het niet." Wat Rispens opvalt, is dat in foto Ruben Oreel Brabant de hockeysport wel po pulair is. „Ben je net voorbij Bergen op Zoom, dan merk je al het verschil. Rond steden als Breda en Tilburg zitten vier tot vijf hockeyverenigingen. Wat natuurlijk voor de Zeeuwse clubs een nadeel is, is dat de mensen uit deze regio gaan stu deren. Als je bijvoorbeeld in Amsterdam naar school gaat, ga je daar ook hockeyen. Je leert er meer. En heb je ambities, kun je daar eenvoudiger hogerop ko men", aldus Rispens, die in Vlis singen de heao deed en het nooit heeft erg gevonden dat ze hier is blijven hangen. Het imago dat de sport heeft, kan ook een factor zijn dat men sen ervan weerhoudt om te gaan hockeyen. Hockey was vroeger een sport voor de beter gesitu eerden, onbereikbaar voor Jan met de Pet. „Hier bij Vlissingen is dat helemaal niet zo. Wij heb ben niet zo'n air. In een stad als Den Haag is dat misschien heel anders, maar hier niet. Tenmin ste, dat vind ik. Het is een echte familiesport. Als paps en mams hockeyen, gaan de kinderen ook spelen. Mijn zusje speelde al voordat ik begon en mijn vader zit in het veteranenteam. Je wordt er dus thuis enthousiast voor gemaakt." Over drie weken staat Vlissin gen tegenover Olympia, maar dan op eigen veld. „Ik duif niet te zeggen wat het zal worden, maar als wij in de race om de ti tel willen blijven, moeten we wannen. Alles winnen. Ik ben benieuwd hoe het balletje zal rollen. Waarschijnlijk worden we dit jaar wéér tweede. Net zo als vorig jaar... En het jaar daar voor. Tja, het is wel eens frustre rend. Zeker als je weet dat je sterker speelt dan de tegenpar tij, maar dan net gelijk speelt of verliest. Maar we zullen blijven vechten voor de titel", aldus een strijdlustige Rispens. van onze sportredactie DELFT - De mannen van Stormvogel speelden in Delft de inhaalwedstrijd tegen Raket. De Vlissingse waterpoloploeg won op de valreep met 5-4. Raket nam in de eerste periode een 1-0-voorsprong en Storm vogel kon aanvankelijk geen grip op het spel krijgen. Door veel positiewisselingen ging het iets beter, maar het duurde tot het eind van de tweede periode voordat men op gelijke hoogte kwam 1-1. In de derde periode ging het spel wat sneller op en neer. Raket nam steeds een voorsprong, maar Stormvogel kon goed in het spoor blijven en met een 4-4- stand werd aan de laatste perio de begonnen. Beide ploegen gingen daarin slordig met de kansen om maar vlak voor tijd was het Kees Leijnse die Storm- vogêl naar een gelukkige 4-5- winst schoot. De overige treffers waren van André van Zijp en Robin Juranek (beiden 1) en Sjaak Leijnse 2. j van onze sportredactie GOES - De springgroep van SV Volharding zal morgen (zater dag) prominent vertegenwoor digd zijn op het nationaal kam pioenschap groepsspringen te Landgraaf. De deelnemende groepen strijden op de volgende onderdelen: lange mat, mini- trampoline, minitrampoline- paard, miuitrampoline-tafel en plank-kast. De vrouwen van SV Volharding zullen uitkomen op de onderde len minitrampoline en mini- trampoline-paard. Op deze on derdelen gaan ze voor een top drieklassering. In tegenstelling tot de voorronde is nu ook top per Esther Kole weer van de partij. In de prijzen Het mannenteam viel vorig jaar twee keer in de prijzen, tweede op lange mat en derde op mini- trampoline. Ook dit jaar doen zij op deze onderdelen mee. De grootste rivaal is Swentibold uit Sittard, de kampioen op mini- trampoline en lange mat. Een nieuw onderdeel voor de man nen is het plank-kast springen. Ook in deze discipline verwacht Volharding een toppositie te be werkstelligen. Naast de grote afvaardiging van Volharding doet ook een jeugd- ploeg van MTV'69 uit Middel burg mee. Het team heeft zich ingeschreven voor het onder deel paardspringen. BRUSSEL - Het Openbaar Mi nisterie in Brussel heeft de twee Belgen die Anderlecht wegens vermeende omkoping hebben gechanteerd, aangeklaagd we gens chantage. Het gaat om de voetbalmakelaar Jean Eist en diens compagnonRené van Aken. Het duo beweert in 1984 in naam van Anderlecht voor de halve finale in de strijd om de UEFA-beker tegen Nottingham Forest de inmiddels overleden arbiter Mouro uit Spanje te heb ben omgekocht. Daarna zouden ze zo'n drie miljoen gulden aan zwijggeld van de club hebben ontvangen. Anderlecht zegt het duo inder daad te hebben betaald, uit angst dat de twee de club in dis- crediet zouden brengen. RTR/ANP Centrumverdediger de grote onbekende van River Plate van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De ogen van de ober in het Savoy-hotel schitteren van pret. Hij heeft veel meegemaakt met al die buitenlandse voetballers die Feyenoord aan de Hoogstraat in het hartje van Rotterdam 'parkeert'. Maar de Uruyuay- aan Fernando, opvolger van Ronald Koeman in de Kuip, blijkt de meest vindingrijke en vrolijkste van alle Zuid-Ame rikanen die men heeft meege maakt. Fernando tovert uit zijn zak een pakje Knor Aspergesoep. „Kijk," zegt de 24-jarige aan winst van de Stadionclub, „dit wil ik nou eten vanavond.Cor, de barkeeper die al een paar dagen niet begreep wat Fer nando bedoelde, schatert het uit. „Dat is nou leuk van zo'n jongen, he? Hij spreekt geen woord buiten de deur en ik spreek geen Spaans. Dus wat doet hij? Om duidelijk te ma ken wat hij zo lekker vindt, loopt hij naar de dichtstbij zijnde supermarkt en koopt een pakje Knor Aspergesoep, ha,ha." En tegen de speler: ,,Dat heet as-per-ge-soep'." Fernando doet een poging: „As-pa-ra-gos-supa?" Cor, luid en duidelijk: ..Nee, as- per-ge-soep! Ja, dat is ook wel een moeilijk woord, jongen." Ongeduld Hij is de eerste voetballer uit Uruguay die in Rotterdam- Zuid is neergestreken. Net als zijn Argentijnse maatje 'Tati' Montoya wil hij de 5,5 jaar, waarvoor hij heeft getekend, graag bij Feyenoord vol ma ken. Fernando bruist van am bitie, popelt van ongeduld om zijn kunsten te vertonen en om de Nederlandse taal te leren. Over zijn instelling hoeft Feye noord niet in de war te zitten. Amalia, zijn vrouw is al net zo gedreven. Feyenoord betaalt de Nederlandse lessen voor de buitenlandse spelers bij het Taaiinstituut. Voor de echtge notes moeten de voetballers zelf zorgen. „Dat doe ik dan ook," zegt de international. „Amalia moet het hier ook naar haar zin krijgen. Ze moet met iedereen kunnen commu niceren. We krijgen over vier maanden ons tweede kind. Dus ze krijgt met een hoop mensen hier te maken. Daarom gaat ze gauw Nederlands leren. Voor het grote publiek was en is de centrumverdediger uit Montevideo een onbekende. Zijn volledige naam is er ook niet een die de Feyenoordsup- porter makkelijk onthoudt: Fernando Alvaro Picun de Le on. Een mond vol, maar de spe ler maakt meteen duidelijk hoe hij genoemd wil worden. Tati „Gewoon 'Fernando'. Geen achternamen erbij. Net zoals Romario of Ronaldo hier ook maar één naam gebruikten. Dat is Zuid-Amerikaans. Pi cun is de achternaam van mijn vader, Leon de achternaam van mijn moeder. Zo komt ie dereen in Zuid-Amerika aan zijn achternaam. Maar die ge bruik je eigenlijk niet. In de kranten werd ik in Uruguay al leen 'Fernando* genoemd. De supporters kennen me ook zo." Eduardo Tati Bustos Montoya, Feyenoords nieuwe. 20-jarige spits schuift aan tafel en legt uit dat hij ook anders heet dan tot op heden in de Nederlandse media is gemeld. „Ik heet in mijn eigen land 'Tati'. Zo moet iedereen mij aanspreken. Vol uit zou het moeten zijn: Eduar do Tati Bustos Montoya. Maar iedereen kent mij slechts als Tati. Dat moet zo blijven, ook hier in Nederland. Het duo trekt in Rotterdam voorlopig met elkaar op. Fer nando en Tati zijn bij toeval lotgenoten geworden. Tati is afkomstig uit het Rosario, waar ook Pablo Sanchez en Patricio Graff hun wortels hebben liggen. Hij voetbalde in de Argentijnse competitie. Fernando speelde tot voor kort bij River Plate Montevideo en voetbalde louter in de Uru- guayaanse competitie. Prachtig jaar Hij is geboren en getogen in dc hoofdstad van het land dat de hardste voetbalcompetitie ter wereld heeft. Groeide op als zoon van een bankier en werd op zijn negentiende profvoet baller bij River Plate. Vorig jaar stootte hij door naar het nationale elftal. Hij maakte zijn debuut in een vriend schappelijke interland tegen China en kwam daarna ook nog tegen Japan in actie. Voor Fernando werd 1996 in alle opzichten een prachtig voetbaljaar. De sportpers riep Fernando (rechts) tijdens de training van Feyenoord met ploeg genoot Kees van Wonderen. foto John de Pater/GPD hem immers ook nog eens uit tot de beste verdediger van de Uruguayaanse competitie. „Ik droomde er al een beetje van om naar een grote club te gaan. Europa zou helemaal mooi zijn. Maar ik was bang dat zo'n transfer nooit voor mij zou zijn weggelegd. Op televisie keek ik een paar jaar geleden vaak naar wedstrijden van Barcelo na. Dan lette ik speciaal op Ro nald Koeman. Ik heb hem jaren bewonderd. Daarom was het voor mij fantastisch dat Feye noord opeens op de stoep stond en ik de kans kreeg om juist met Koeman te gaan samen spelen," glundert hij. Libero Van de vijf seizoenen die hij achter de mg heeft in Uruguay speelde hij er twee als voor stopper en drie als libero. Het liefst bekleedt hij in de toe komst ook die positie bij Feye noord. „Ik eis niets, laat het he lemaal aan de trainer over. Maar als hij mij na dit seizoen de plaats van Koeman wil la ten innemen, durf ik dat wel aan. Ik ben er klaar voor." In eigen land wordt de man, die met Uruguay op het WK'98 in Frankrijk aanwezig hoopt te zijn, beschouwd als een voet baller met een Europese stijl. „Dat schrijven ze al jaren over mij," legt Fernando uit. Hij vindt het een compliment. „Ik ben zeker niet het prototype van de Uruguyaanse verdedi ger. Ik ben in het veld heel rus tig, zoek creatieve oplossingen en houd van mooi voetbal. Ik ben ook nooit geblesseerd ge weest door wilde acties en ben in mijn hele loopbaan slechts één keer uit het veld gestuurd Grootste supporter Voor zijn vader betekende het vertrek naar Nederland het einde van een mooie periode. Fernando: „Hij heeft in alle ja ren dat ik profvoetballer ben, nooit een wedstrijd gemist. Hij zat echt elke wedstrijd op de tribune. Hij is ook mijn groot ste supporter. Nu ben ik ver bij hem vandaan! Maar hij stond helemaal achter mijn transfer. Hij is trots dat zijn zoon door Feyenoord, een echte topclub, is gecontracteerd'. De aanwezigheid van andere Zuid-Amerikanen maakt de aanpassing in het veld en op de training eenvoudiger voor Fer nando en Tati. „Het is makke lijk om met 'Vitamina' (San chez), Patricio en Ronald Spaans te spreken. Maar ik wil ook die andere jongens gauw leren kennen. Ik wil deel uit maken van de hele groep, met alleen van de Spaans spreken den. Maar dat lukt me wel, hoor. Als ik de taal maar gauw leer." En in vlekkeloos Nederlands in de richting van de barkeeper, die zijn lege bord weghaalt, lacht Fernando: „Hé Cor, soep was heel mooi..." GPD van onze verslaggever Robert Jan van der Horst ARNHEM - Sportcentrum Pa pendal in Arnhem was gisteren opvallend rose gekleurd. De grote opkomst van homoseksu ele mannen en lesbische vrou wen was echter niet verrassend, want allen waren gekomen voor het symposium 'Samen en Apart', een bijeenkomst over de positie van de homoseksuele sporter in Nederland. Tweeënvijftig procent van de belangstellenden gaf bij de start van het symposium aan homo- of biseksueel te zijn. Een meer derheid dus, en die luxe kent de ze minderheid in het dagelijks leven zelden. Dat blijkt uit de cijfers. Cijfers Aangenomen wordt dat onge veer vijf procent van de Neder landse bevolking homo- of bi seksueel is. Dat betekent dat van de zeven miljoen (on)georganiseerde sporters 350.000 beoefenaren vallen voor leden van hetzelfde ge slacht. Hoe gaan sportbonden eigenlijk met die cijfers om? Het was één van de vragen die logischerwijs werden gesteld. Een vraag die eens te meer actueel is, omdat volgend jaar augustus in Am sterdam de Gay Games plaats vinden. Dit evenement trekt naar schatting 12.000 deelne mers en sympathisanten. Daar mee worden de Gay Games het grootste sportevenement dat ooit in Nederland is gehouden. Ledenbestand Hoewel homoseksuelen niet als de meest fanatieke sporters te boek staan, werpt de komst .van de Gay Games zijn schaduw ver vooruit. Het aantal homoseksu ele sportclubs stijgt explosief. Van vijf verenigingen in 1989 naar vijftig anno 1997. En het ledenbestand groeide navenant mee naar vijfduizend. „Een be langrijk aantal. Want daarmee laten we naar buiten toe wel ons gezicht zien," aldus Ben Baks. Hij is voorzitter van de Gisah (Gay Intergration through Sport Activities Holland) dat samen met het NOC*NSF en de NCS (Nederlandse Culturele Sportbond) het symposium or ganiseerde. Vooral Baks ging in op de vraag in hoeverre aparte clubs voor homoseksuele sporters de inte gratie van 'gays' bevordert dan wel bemoeilijkt. „In de praktijk blijkt dat talloze homo-lesbi sche sporters bij die clubs ook nog lid zijn van een 'gewone' sportvereniging. Daarnaast heeft het verleden bewezen dat aparte organisatievormen nut tig zijn bij het versterken van de positie van de groep," aldus Baks, die daarmee een pleidooi hield voor een eigen sportcul- tuur voor homoseksuelen. Voortrekkersrol Dat de aanwezigheid van een warm bed van gelijkgestemden binnen eenzelfde sportvereni ging geen overbodige luxe is, bewezen de woorden van KNVB-voorman Jeu Sprengers. Dat de grootste sportbond van Nederland (een miljoen leden) juist een voortrekkersrol zou kunnen vervullen bij de integra tie van homoseksuelen, be streed hij. „Wij willen de con frontatie op dit moment niet aangaan en wachten liever de maatschappelijke ontwikkelin gen af." Bevindingen Lucien Stöpler, onderzoeker aan de Universiteit Utrecht, presenteerde gisteren op het symposium met collega Judith Schuyf van de vakgroep Homo studies de uitkomsten van het onderzoeksrapport Seksueel Onbekend. Stöpler: „De woor den van Sprengers onderstre pen onze bevindingen. Als het op emancipatorisch beleid aan komt, verschuilt iedereen zich achter elkaar, dus gebeurt er niets." „Zelfs bij het NOC*NSF is in de statuten geen paragraaf opge nomen waarin de rechten en de positie van homoseksuele spor ters worden beschermd," ver volgt Stöpler. „Iemand zal toch het initiatief moeten nemen. Anders is al het gepraat van vanmiddag verspilde tijd." Toch constateerde hij een kente ring ten goede. „Een aantal bonden heeft aangegeven te willen helpen bij de organisatie van de Gay Games. En uit de er varingen die homoseksuele sportclubs opdoen die wel inte greren in 'normale' sportclubs, kunnen we veel leren. Maar we moeten alert blijven en tijdig misstanden signaleren." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31