Privé-klinieken uit schemerzone PZC PZC Positie Voorhoeve onder vuur Lijsttrekker D66 feiten en meningen 2 Mr. Martijn Muijser, oprichter NRPK: ziekenhuizen zijn patiënt-onvriendelijk vrijdag 21 februari 1947 Wie zwaait eigenlijk de scepter in Brussel? vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggever Carel Goseling Ze wekken argwaan: de kapitale villa's met het bordje 'kliniek' erop waar medici of mensen die zich daarvoor uitgeven 'duistere praktijken' uitvoeren. Tenminste, dat is het beeld dat de door snee Nederlander heeft van de privé-kliniek. Mr. Martijn Muijser, oprichter van de Nederland se raad van particuliere klinieken (NRPK), wordt er moedeloos van. ,,De overheid zegt steeds dat de privé-klinieken worden gedoogd, maar wij zijn volkomen legaal. De rechter heeft vastgelegd dat dagbehandelingen, waarbij de patiënt binnen 24 uur weer weg is, in een privé-kliniek zijn toege staan. Langere behandelingen zijn aan de zieken huizen voorbehouden." Erzijnin Nederland inmiddels zo'n veertig privé- klinieken. Het zijn instituten die zich niet alleen bezighouden met facelifts, borstvergrotingen of het weghalen van overtollig vet. Ook cardiologie, oogheelkunde, kaakchirurgie en neurologie zijn enkele van de 'gerespecteerde' medische sectoren waarin ze actief zijn. Het is een 'booming business' waarvan Muijser de reden kent. „Ziekenhuizen hebben een vast bud get. De specialist kan maar een bepaald aantal operaties per jaar doen. Is er meer vraag, dan ko men patiënten op een wachtlijst." „Tegelijk heeft de specialist door het budget tijd over. Een of twee dagen per week kan hij niet in het ziekenhuis werken, terwijl hij wel zijn vak wil uitoefenen. Dan zijn er specialisten die voor zich zelf een kliniek oprichten." Wachtlijsten De klinieken ontstaan daar waar de vraag het grootst is, en dus ook de wachtlijsten bij de zie kenhuizen het langst zijn. Daarnaast zijn er ter reinen, zoals de 'cosmetische chirurgie', waarvoor je alleen in het ziekenhuis terecht kunt als er een medische indicatie voor bestaat.Iemand met een te lange neus kan in een ziekenhuis wel worden geholpen maar een vrouw die beweert dat zij te kleine borsten heeft niet", aldus Muijser. Waarom begint een specialist een eigen kliniek? Muijser wijst op de situatie in de ziekenhuizen, niet alleen io financiële maar ook in organisatori sche zin. „Er zijn specialisten die alleen nog maar vergaderen. De bureaucratie slokt ze helemaal op." Ziekenhuizen zijn bovendien patiënt-onvriende lijk, vervolgt hijDe klant is een nummer in de rij. „Waarom mag ik geen drie verpleegsters aan mijn bed hebben als ik dat wil en ervoor betaal? Je mag als patiënt geen keuzen maken. De overheid is al machtig. Die zegt dat 65 miljard gulden per jaar voor de zorg te veel is. Maar is dat zo? De Neder lander wil best meer betalen. Bovendien vergeet de overheid dat het niet haar geld is maar geld van ons allemaal, opgebracht' via belastingen en pre mies." Concurrentie De privé-klinieken zorgen ervoor dat de patiënt de zorg krijgt die hij of zij wil. De klant is koning. Muijser: „De klinieken werkeri vernieuwend. Een behandeling 's avonds of in het weekeinde is bij De kliniek voor plastische chirurgie in Scheveningen. foto CeesZorn/GPD ons geen probleem." Deze flexibiliteit maakt de gevestigde orde zenuwachtig. „De ziekenhuizen zien ons als concurrent, hoe klein ook. Men is er bang voor. Concurrentie is onbekend. En de over heid ziet ons ook liever niet. Vandaar de kreet dat men ons gedoogt." Overheid en ziekenhuizen zouden eigenlijk blij moeten zijn met de klinieken. Patiënten die moe ten wachten, worden geholpen. Er ontstaat meer ruimte voor anderen zonder dat er iemand slech ter van wordt. Ziekenfondsen en verzekeraars hebben dat onderkend, aldus Muijser. Zij hebben behandelingen in de klinieken vergoed, al was dat eigenlijk illegaal en overtrad men de wet. Tarieven Muijser: „In de zorg bestaan er tarieven voor elke handeling, los van het honorarium van de specia list. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG) weigerde tarieven voor de klinieken vast te stellen. Dus konden kosten formeel niet in rekening worden gebracht. Pas begin deze maand heeft het College van beroep voor het bedrijfsle ven bepaald dat het COTG tarieven moet vaststel len. Nu komen wij dus uit 'het illegale circuit', uit de schemerzone." Zo worden de klinieken een nog geduchtere con currentie voor de ziekenhuizen. Als klinieken al leen dagbehandelingen doen waarom investeren ziekenhuizen daar dan niet in? Muijser: „Dat doen ze te weinig. Ik denk dat het aantal ziekenhuis bedden met 20 tot 25 procent terug kan. Maar ja, ze zitten met dat budget. Zelf kunnen ze niets. Kosten Het vaste budget weerhoudt ziekenhuizen ook van commercieel denken. Er wordt te weinig op kosten gelet. De kosten die er zijn worden omge slagen over de patiënten. „Waarom moet een knieoperatie die duizend gulden kost duurder zijn, omdat de patiënt ook een deel van de kosten van een ander moet betalen?," schetst Muijser het dilemma. Het is ook hier dat privé-klinieken baanbrekend bezig zijn. „Het zijn bedrijven met kosten, baten, winst en verlies. Je moet efficiënt werken. Scherp inkopen. Er kan vaak 50 procent van de prijs af. Dat doen ziekenhuizen niet. Goedkopere zorg, dat wel, maar wordt het dan niet erg commercieel? Muijser: „Ziekenhuizen moeten hun exploitatie toch ook kloppend ma ken? Bovendien spelen de klinieken in op de vraag die de ziekenhuizen niet aankunnen." Het opzetten van een kliniek kost miljoenen. „Maar er zijn genoeg financiers, participatie maatschappijen, banken en verzekeraars die erin stappen. Het is een groeimarkt,verzekert Muijs er. Per kliniek verdienen een kleine tien mensen, deels part-time, hun brood. Wat blijft is het soms negatieve imago. Muijser: „Er is toezicht van de inspectie voor de volksge zondheid. Wij stellen eisen aan huisvesting, appa ratuur en personeel. Artsen zijn artsen en geen beunhazen. Er zijn wel problemen met de cosme tische chirurgie. Daar zitten mensen tussen die snel een graantje willen meepikken. Maar wij zit ten daarbovenop." GPD Voorzitter Kok van D66 weet het zeker: Henrici Antonius Franciscus Maria Oliva van Mierlo de man die volgend jaar bij de verkiezingen vot de Tweede.Kamer de Democraten zal aanvoeren. Na. het schijnt is Kok de enige die over die absolute zeke: heid beschikt. Van Mierlo zelf liet deze week tussen Europese bedrijven door weten dat hij het jawoord ik niet heeft gegeven, evenmin als het neewoord troi wens. En cle partij, die het tot haar schaarse beginselt rekent dat de leden mogen meebeslissen, heeft ook ru niet gesproken. Voor Kok maakt dat niet uit. Hij vim het, ruim een jaar voor de kiezers zich mogen uitspr ken, zijn taak de toon te zetten en zulks heeft hij g daan. Nu ligt het niet voor de hand dat de huidige vice-pr mier en minister van Buitenlandse Zaken, als hij h lijsttrekkerschap begeert, door wie dan ook van het ti neel kan worden verdreven. De mede-oprichter en ee ste voorzitter van de Democraten heeft in zijn partij et onaantastbare positie. Dat houdt uiteraard verbar met zijn persoonlijkheid, maar het heeft stellig ook maken met de omstandigheid dat er geen concurrent zijn. Fractievoorzitter Wolffensperger is een erudiet i redelijk mens, maar hij ontbeert de eigenschappen v; een politiek dier. Minister Wij ers van Economische Z ken zou de partij zonder twij fel kunnen leiden, maar d koestert de gezonde opvatting dat een mens er ook ei persoonlijk leven op moet kunnen nahouden, hetgei niet eenvoudig te combineren valt met het leidersch; van een politieke partij. In de ijzersterke positie van Van Mierlo ligt een zwak voor D66 besloten. De partij heeft nu een gezaghebbe de man aan het roer, maar er is geen opvolger. Dat k: leiden tot twee situaties: Van Mierlo blijft de eers man; of hij weigert het lijsttrekkerschap en dan vol een ongewisse situatie. Als Van Mierlo de komende jaren eerste man wil bl ven, wordt zij n partij er wel bi j bepaald dat hij in augu tus van dit jaar 66 wordt. D66 zal niet beticht will worden van leeftijdsdiscriminatie en daar dus ge breekpunt van maken. Maar in de aanloop naar de ve kiezingen zal het getal der jaren zeker een rol spek Een politieke groepering die zich inzet voor deelnai van zoveel mogelijk mensen aan het arbeidsproces, 2 niet zo makkelijk kunnen uitleggen waarom een pen; oengerechtigd heer meer dan een full time baan be2 houdt. Een risico is tevens dat D66 met Van Mierlo e man aan kop krijgt die er in de komende jaren moe: mee zal hebben energie, vernieuwing en verjonging te stralen. Zijn optreden kan nadelig uitwerken op aantrekkingskracht die de partij op jongeren wil he ben. De stelligheid van partijvoorzitter Kok, die werve: spreekt over de elder statesman Van Mierlo, kan in komende tijd wel eens afkalven. D66 zal waarschijn! tot de slotsom komen dat de onwankelbare positie v de partijleider ook kanten heeft die minder opgewe stemmen. van onze verslaggever René Schrier Ministers moeten dolblij zijn dat-ze ambtenaren hebben die de knopen door hakken. De uit Wissingen af komstige journalist Arendo Joustra citeert in zijn boek 'Het Hof van Brussel' Ben Bot, Nederlands ambassa deur in Brussel. Het citaat geeft al een indicatie over de machtsverhoudingen. Wie Joustra's boek leest begrijpt dat deze zin gaat over Euro pese ambtenaren, gevestigd in Brussel. Niet over Haagse ambtenaren. Trouwens, Haagse kamerleden, blijken ook geen macht te hebben. Een van de vragen die blijft hangen na lezing van 'Het Hof van Brussel' is zelfs: wanneer wordt het Neder landse parlement opgehe ven? De achterflap meldt dat het boek handelt .over een machtsstrijd in Brussel, waar diplomaten en ambte naren de 'deelstaat' Neder land besturen. Fictie of wer kelijkheid? Het klinkt als een spannend jongensboek. Het is verre van dat. Joustra. adjunct-hoofdredacteur van Elsevier, biedt de lezer een kijkje achter de Brusselse schermen. Aan de hand van feiten en anekdotes be schrijft hij de verschillende Europese organen en hun rol in allerlei officiële en minder officiële besluitvormings processen. Voor leken geïnte resseerd in wat zich in de Bel gische Hoofdstad op Europees niveau afspeelt, is het boek een informatieve kennismaking. Mensen die al wat langer in die kringen rondlopen kunnen hun me ning toetsen aan de analyses van Joustra. Zo zou het boek verplichte kost moeten zijn voor alle Nederlandse Tweede Ka merleden. Voor hen is het misschien aan de dunne kant. Die hebben een veel dikker boek nodig om mee op liet hoofd te worden gesla gen, zodat ze wakker worden en doorkrijgen dat ze niet al te zeer op Brussel neer moe ten kijken. Joustra: „De en kele uitzondering in de Tweede Kamer met belang stelling voor Europa wordt afgeschilderd als eurofiel en dat is op het Binnenhof een scheldwoord. De arrogantie geldt niet alleen het Euro pees Parlement, maar ook de besluitvorming in Brussel. De meeste Kamerleden we ten niet hoe het toegaat in Brussel, laat staan dat ze we ten hoe ze de processen kun nen beïnvloeden. Desinte resse gaat hand in hand met onkunde." Niet veel slimmer Haagse ambtenaren zijn al niet veel slimmer. Treffend wordt de Calvinist beschre ven die tussen de middag met een broodtrommeltje in de hand door Brussel slenterend loopt te mopperen op de lan ge lunchpauzes die bij de Eu ropese Unie worden gehan teerd. De ambtenaar is duidelijk onkundig van het feit dat zijn buitenlandse collega's op hetzelfde mo ment in restaurants lekker zitten te eten, samen afspra ken maken en zaken doen. Nederland mist de boot weer eens. Het siert Joustra dat hij niet uit is op goedkoop succes en bedankt heeft voor de eer om met tal van smakelijke voor beelden af te geven op de geldverspilling die, in ieder geval in de ogen van de bur gers, in Brussel en Straats burg aan de orde van de dag schijnt te zijn. Wat geschie denis, beschrijvingen van de verantwoordelijkheden en de activiteiten van de ver schillende artiesten in dit Europese circus en tot slot een aantal bladzijden met feiten en cijfers. Dat maakt 'Het Hof van Brussel, of hoe Europa Nederland over neemt' tot een interessant en voor sommigen leerzaam boekwerkje. Af en toe maakt Joustra een 'uitglijertje', bijvoorbeeld als hij minister Annemarie Jorritsma de knuffelmuur van het kabinet-Kok noemt. Dat is natuurlijk Erica Terp stra. En het is wat vergezocht om er de Kamasutra bij te ha len als hij het heeft over de onverzettelijke houding van de Britten Maar het is te be grijpen dat de gedaahten wel eens af willen dwalen bij ie mand die enkele jaren dage lijks de Europese Unie volg de. 'Het Hof van Brussel' van Aren- do Joustra. Uitgeverij Prome theus. ISBN 90-5333-498-X. Prijs f 29,90. van onze verslaggever Maurice Wilbrink Wil VVD-leider Frits Bolkestein af van 'zijn' minister van Defensie, de VVD- 'er Joris Voorhoeve? Bolkestein schreef vo rige week dat hij onder geen beding een uit breiding wil van de NAVO in oostelijke richting. Daarmee zette hij bewust de posi tie van Voorhoeve op scherp, die sinds jaar en dag voorstander is van NAVO-uitbrei- ding. De WD-minister van Defensie kende de tekst van Bolkesteins artikel niet, zo gaf hij dinsdag toe. Hij was er steeds van uitgegaan dat de WD-fractie 'zeer behoedzaam' was in het streven naar een vergroting van het bondgenootschap. Bolkesteins nieuwe in zet had hem duidelijk verrast. De VVD-leider, die zijn eigen fractie opvat tingen over buitenlands beleid dicteert, vaart een koers die liberalen als Voorhoeve en senator Van Eekelen in het defensief heeft gedrongen. Voorhoeve wil Europa de middelen geven om succesvol op te kunnen treden bij internationale spanningen en cri ses, Bolkestein wil dat niet. Voorhoeves be trokkenheid bij brandhaarden in Bosnië en Centraal-Af rika wordt, door Bolkestein niet gedeeld. Zo weigert de WD-leider nu ook verantwoordelijkheid te dragen voor het lot van bevolkingen in oostelijk Europa, die roepen om NAVO-veiligheid, een verant woordelijkheid die Voorhoeve wel voelt. Wil opleggen Nadat de VVD-leider de eigen Kamerfrac tie zijn wil heeft opgelegd, is nu Joris Voor hoeve aan de beurt. Deze minister is al 'poli tiek niet meer uit te deuken', zo stelde D66- Kamerlid Jan Hoekema vorige week nog vast na alle schade die de bewindsman door Srebrenica heeft opgelopen. Bolkestein heeft blijkbaar besloten de internationalis tische vleugel van zijn partij verder te kun nen kortwieken, en daarin past een verdere marginalisering van Voorhoeve. Zal dit leiden tot het vertrek van Voorhoeve? Premier Kok zei dinsdag dat het grote Ka merdebat over de NAVO-uitbreiding vol gende week 'moet uitmonden in hele helde re politieke uitspraken'. Nu al is duidelijk dat de geplaagde minister van Defensie steun krijgt van het voltallige kabinet en van een meerderheid van de Tweede Kamer. En Bolkestein zal niet gauw een eigen par tijgenoot uit het kabinet werken. De WD-leider neemt de gehavende positie van Voorhoeve op de koop toe als hij er in slaagt de discussie in zijn partij naar zijn hand te zetten. Voorhoeve, wiens huidige tobberige ministerschap niet zal leiden tot een nieuwe hoofdrol in de VVD na de ko mende verkiezingen, zoekt zijn steun intus sen niet langer bij de Kamerfractie, maar in de partij. De bewindsman citeerde dinsdag uit een conceptrapport dat een WD-commissie heeft geschreven over het liberalisme in de volgende eeuw, getiteld Vrij en Verantwoor delijk. Daarin wordt positief geoordeeld over een uitbreiding van Europese Unie en NAVO naar het oosten, 'gezien de histori sche en culturele verbondenheid'. Pikant is dat WD-leider Bolkestein een van de advi seurs was van de rapportschrijvers. Voor hoeve: „Mijn advies aan de fractie luidt: wacht met een definitief standpunt over de NAVO." Dat geduld heeft Bolkestein niet. Hij weet dat de zestien NAVO-landen komende zo Honger in Roemenië In Roemenië heerst ernstige hongersnood. Vele duizenden zijn al door voedselgebrek om het leven gekomen en gevreesd wordt dat zo'n honderddui zendmensen zullen sterven als er niet snel hulp komt. Oor zaak van de ellende in het land, ooit een van de graan schuren van Centraal-Europa, is het twee jaar achtereen mis lukken van de oogst door de droogte. Miljoenen Roemenen zijn genoodzaakt hun laatste voedselreserves aan te spre ken. Veesmokkel De smokkel van levend vee naar België baart het Neder landse parlement zorgen. Het Tweede-Kamerlid Van Vli< heeft minister Mansholt va Landbouw gevraagd maatrt gelen te nemen tegen de smoi keipraktijken. India onafhankelijk Lord Mountbatten is benoem tot onderkoning van Voor-Ir dië. Mountbatten zal waai schijnlijk de laatste Britse or derkoning van het land zijl De Britse regering heeft aar gekondigd in juni 1948 c macht over te dragen aan c leiders van Voor-Indiër Vooï bereiding van de souverein teitsoverdracht is de belanr rijkste taak van de nieuw onderkoning, die in maa naar Voor-Indië zal vertrel ken. WD-leider Bolkestein (1) en CDA'er De Hoop Scheffer (r) dinsdag in de Tweede Kamer tijdens het vragenuurtje, waarin de uitbreiding van de NAVO aan de orde kwam. fotoToussaint Kluiters/ANP Interne strijd VVD inzet Kamerdebat over uitbreiding NAVO mer al tot de uitbreiding zullen besluiten, wat de WD dan voor een voldongen feit plaatst. Zolang dat besluit echter niet is ge vallen, is er ruimte voor de WD-leider zich op dit punt maximaal te profileren. Zoals hij dat tot begin 1998 zal doen als het gaat om deelname aan de Economische en Mone taire Unie, ook al zo'n buitenlandonder- werp waarover Bolkestein in zijn fractie ferm de leiding heeft genomen. Politiek debat De waarde van Bolkesteins inteiventie is dat op het Binnenhof de politieke discussie over de toekomst van het bondgenootschap eindelijk goed is ontbrand. PvclA-buiten- landwoordvoerder Van Traa wist de Kamer dinsdag met succes te bewegen daar volgen de week een uitgebreid debat over te hou den. Enpassant hekelde hij de rituele CDA- poging, dinsdag in het vragenuurtje, om met mondelinge vragen aan Bolkestein en Voor hoeve de WD-verdeeldheid nog wat hoger op te stoken. Van Traa: „Een uitbreiding van de NAVO is te complex om dat hier in een minuutje af te doen. Daar moeten we volwaardig over de batteren." Van Traa kreeg zijn zin, waar door de vragen van CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer in het water vielen. Maar er valt nu al niet meer té ontkomen aan een NAVO-debat dat geheel 'verpoli tiekt' is. Het zal in het teken staan van de te genstelling Bolkestein-Voorhoeve en de betekenis die dat heeft voor de regeringsco alitie, Terwijl het eigenlijk moet gaan over de fundamentele vraag hoe de westerse lan den, dus ook Nederland, zich moeten ver binden aan Oost-Europa om veiligheid en stabiliteit op ons continent te creëren. GPD Directie: K. Scherphgis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) CeutraSe redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000 Terneuzen: Axelseslraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Huist: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsesiraat 12. Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal/92,85, franco per post 122,00, per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Telefonische spreekuur: maandag t/m donderdag 9.30-12 00 uur Tel. rechtstreeks (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2