Mandekking is een zwaktebod Boegbeeld van Nederlandse atletiek op WK Rob de Vos en Alex de Brauwer over handbaltopper Delta Sport-EMM D Marko Koers vrijdag 21 februari 1997 e terugval van Delta Sport is toch ergens goed voor geweest. De Zierikzeese handbalploeg degradeerde in twee jaar tijd van de ere- naar de tweede divisie. Op dat niveau houden de Schouwenaren zich nu twee competities simpel staande en vechten ze heroïsche duels uit met EMM uit Middelburg. Zondag staat de vierde confrontatie in twee j aar tij d op het programmaHet is de strijd tussen de nummer twee (Delta Sport) en de koploper (EMM). Bij winst kan EMM de titel nauwelijks meer ontgaan. Wint Delta Sport, dan krijgt de competitie een spannend slot. Handbalminnend Zeeland praat over niets anders, de trainers leggen de druk bij de tegenpartij. Rob de Vos, trainer' van EMM: „Zelfs wanneer wij ver liezen, krijgen we nog een herkan sing." foto Ruben Oreel Alex de Brauwer wrijft zich verge noegd in de handen. Zondag - met Delta Sport - tegen EMM. Twee verslag gevers van de radio, twee man van de schrijvende pers en minstens 400 toe schouwers op de tribunes. In zijn land zijn dat ongekende taferelen. De nog maar 33- jarige trainer uit Lokeren weet dat zijn fa voriete sport zich in België zelfs op het hoogste niveau niet in zo'n opkomst mag verheugen. En hoewel hij ook weet dat het handballen in Nederland de laatste jaren fors aan belangstelling heeft verloren, stelt hij dat die sport in Nederland veel populairder is dan in België. Ook bij EMM-trainer Rob de Vos (44) be gint het bloed wat sneller te stromen. Niet dat hij zich net als De Brauwer verheugt op de grote" belangstelling, bij hem gaat het voornamelijk om de sportieve uitda ging. Zijn verjongde ploeg heeft dit jaar veel te veel verplichte nummers moeten opvoeren. Spelen tegen teams waarvan je van te voren weet dat je gaat winnen, gaat vervelen. Het is bovendien niet goed voor de ontwikkeling van de ploeg. Delta Sport is een van de weinige teams waarvoor de Middelburgers de mouwen moeten op stropen. En waarschijnlijk meer dan dat. Na drie derby's staat het 2-1 voor Delta Sport. Alex de Brauwer en Rob de Vos. Laat ze beiden een minuut praten over dingen die hen bezighoudt en ze gebruiken het woord 'handbal' meerdere malen. De Vos speelde van z'n 16e tot z'n 32e (met een on derbreking van één jaar) in het eerste van EMM. Daarna begaf hij zich op het trai nerspad. Hij begon bij EMM, hielp Delta Sport in de zeven jaar dat hij in Zierikzee actief was van de afdeling naar de eredi visie en is nu in Middelburg bezig de club op te stuwen naar grote hoogten. Twee weken geleden liet De Vos (getrouwd met een oud-speelster van EMM) zijn 16-jari- ge zoon debuteren in het eerste. In de uit wedstrijd tegen Roda scoorde die één maal. De Brauwer doorliep in België alle divi sies en alle trainerscursussen. Toen - na vijf operaties - zijn lichaam bleef protes teren tegen activiteiten die met het wer pen of vangen van een bal te maken hadden, koos hij vroegtij dig voor het trai nersvak. Dat deed hij meteen met hart en ziel. Dinsdag, donderdag en zondag is de Belg bezig als trainer bij Delta Sport, woens dag, vrijdag en zaterdag is hij als hulp trainer en technisch-coördinator betrok ken bij Waasmunster, een topper in de competitie van de op een na hoogste klas se van de zuiderburen. De Brauwer, vader van een dochtertje van negen maanden: „Mijn vrouw en ik werken in dezelfde ruimte van een hypotheekbank. We zien elkaar dus meer dan andere echtparen." Heerlijk spel Het is altijd weer een heerlijk spel om de druk bij de tegenpartij te leggen, wanneer het gaat om een belangrijke wedstrijd. De Vos en De Brauwer ontvouwen theorieën waar op het eerste gehoor geen speld tus sen te krijgen is. De Brauwer refereert aan de kampioensaspiraties die EMM niet on der stoelen of banken steekt. Dat schept verplichtingen. De Vos stelt dat Delta Sport dingen met de mond belijdt, die niet in praktijk worden gebracht. De Zierik- zeeënaren zeggen dan wel dat ze niet zo nodig kampioen willen worden, de laatste derby bewees dat ze maar één doel nastre ven: kampioen worden. Alex de Brauwer: ,,EMM weet dat het bij winst vier punten voor staat en nagenoeg kampioen is. Ze weten ook dat ze de laat ste twee duels van ons verloren hebben. Wij wonnen vorige week met 25-12 bij Snelwiek, terwijl ik denk dat ze bij EMM verwacht hadden dat wij daar punten zouden laten liggen. Allemaal zaken die in ons voordeel zijn." Luxe-probleem De handballers van Delta Sport, waarvan er velen de dertig gepasseerd zijn, hebben volgens hun trainer een luxe-probleem. Ze kunnen wellicht kampioen worden, maar hoeven niet zo nodig. „Wanneer wij naar de eerste divisie zouden promoveren, moet de oude garde nog langer doorgaan. Minimaal een jaar om de ploeg in de eerste divisie te houden èn een j aar om het inpas sen van de jeugd tot een succes te kunnen maken. Maar daar houden we nu geen re kening mee", stelt De Brauwer. „We kij ken gewoon hoe ver we komen. Pas daar na bekijken we wat de consequenties zijn." Rob de Vos rangschikt de woorden van zijn collega in de categorie 'Belgische bluf'. De Middelburger heeft met eigen ogen gezien dat Delta Sport in het vorige treffen alles in de strijd wierp om de pun ten binnen te halen. „Ze zijn druk bezig met het verjongen van de ploeg, zeggen ze. Maar daar heb ik niets van gezien. Lars van Zwieten was de enige jonge speler die ze even lieten opdraven. Maar toen dat niet goed uitpakte, haalden ze hem me teen weer naar de kant. Wie moet er nou winnen", vraagt De Vos zich af. „Zij toch zeker. Zelfs wanneer wij verliezen, krij gen we nog een herkansing." Voor de fijnproevers wordt de derby van zondag bijzonder interessant. In Middel burg sloeg Delta Sport voor de rust zijn slag, vooral omdat 'hard-thrower' Peter Lefèvre ongekend veel vrijheid kreeg. Wat doet EMM om 'het gevaar Lefèvre' in te dammen? Rob de Vos: „Ik kies bijna al tijd voor een 6-0-verdediging. Mandek king beschouw ik als een zwaktebod. Maar het gebeurt weieens dat je daar niet onderuit kan." De Middelburgse trainer erkent dat Delta Sport ook hem nog weieens verrast. On danks de zeven jaar die hij in Zierikzee doorbracht met spelers die ook zondag in het veld zullen staan.,De trainer van PSV vertelde mij een keer dat hij de aanval van Delta Sport onverdedigbaar vond. 'Je denkt dat je een antwoord op alle aan- valssystemen gevonden hebt en dan tove ren ze toch weer een variatie uit de hoge hoed.' Ik denk dat die man gelijk had. Ik moet best flink piekeren over hoe we het best kunnen verdedigen." Zenuwen Belangrijk zal zijn hoe beide ploegen de zenuwen in bedwang houden. Van EMM is bekend dat de ploeg niet altijd met spanning weet om te gaan. In de competi tie van vorig jaar liet de ploeg een voor sprong van vijf punten nog schieten en ging de promotie uiteindelijk naar Satur- nus 2Dit jaar sloeg in Middelburg de ver lamming toe. De toen nog ongeslagen ploeg speelde te lief. Het ervaren Delta Sport profiteerde gretig. Rob de Vos windt er geen doekjes om: „We moeten bereid zijn tot het uiterste te gaan. Vriendschap telt zondag even niet meer. Het hoeft wat mij betreft geen mooie pot te worden. Ik wil niet zeggen dat we moe ten rammen, maar wel dat we om elke me ter moeten knokken. Ik hoop op ervaren scheidsrechters „Voor het Zeeuwse handbal zou het goed zijn wanneer EMM promoveert", stelt De Vos. Hij vindt dat zijn ploeg gezien de leef tijdsopbouw meer toekomst heeft dan Delta Sport. Eerste divisie is voor langere tijd haalbaar, denkt hijZit er niet meer in het vat? „Dat zal moeilijk worden", denkt de trainer. Wanneer hij het huidige EMM vergelijkt met het Delta Sport van tien jaar geleden, dan zat er in de ploeg van Delta Sport-trai- ner Alex de Brau wer: „We kijken gewoon hoe ver we komen." foto Dirk-Jan Gjeltema toen meer rek.,Een Zeeuwse ploeg met zo veel mogelijkheden zal je niet snel meer tegenkomen." Vijf minuten geeft De Vos zichzelf om zijn spelers op te peppen. „Ik ben niet zo'n ty pe dat de hele week bezig is op zijn spelers in te praten. Kort voor de wedstrijd voor zie ik de ploeg van instructies. Dat moet genoeg zijn. Anders haal je de spontani teit weg, gaan spelers denken. En dat moet je niet doen in een wedstrijd." Alex de Brauwer zal het ook kort houden. Delta Sport won dan wel van EMM, maar morste tegen mindere ploegen punten. In eerste instantie is het alleen onderschat ting wat hij vreest. Twee keer winnen van EMM, misschien denken ze er de derde keer te licht over. maar dan: „Mijn spelers weten wat ze aan EMM hebben. Het is een derby. Delta Sport kan in deze klasse wel licht tegenstanders onderschatten, maat EMM zal dat niet zijn." Beslissingswedstrijd Wordt het voorlopig een laatste treffen tussen Delta Sport en EMM? De Vos: „Dat mag ik hopen." De Brauwer: „Ik denk het niet. Ik reken erop dat we winnen. Dan krijgen we waarschijnlijk nog een beslis singswedstrijd. En stel dat EMM nu wèl wint. Dan moeten ze met drie andere clubs vechten om twee promotieplaatsen. Ook dat zal nog een heel moeilijk karwei worden." Koen de Vries Hoezeer winnen als elixer kan werken. Marko Koers voelt zich „een ander mens". Gevolg van zijn zeges in Gent en Lièvin. De 24-jarige atleet uit-Molenhoek (nabij Nijmegen) ziet al uit naar de volgende ontmoeting met een gehard internatio naal veld. In Stockholm, zondag in Birmingham, met het NK-indoor in Den Haag als zaterdags tus sendoortje. Marko Koers maakte deze week bekend ook zijn kansen op het WK-indoor van Parijs, be gin maart, te beproeven. Lang was dat een vraagte ken, de recente dubbele winst maakte er een uit roepteken van. Vijf winters in Amerika, op de universiteit van Illi nois, hadden hem vervreemd van het Europees in- doorcircuit. Maar echt verbaasd was hij niet eens over de zeges in Gent en Lièvin. Wel was 't 'hart stikke tof' zo te lopen, zo te winnen. „Na al die maanden van hard trainen, blijkt nu hoe ik er voor sta." Alleen de keuze tussen 800 of 1500 meter is voor het WK nog niet gemaakt. Die beslissing laat hij afhangen van de concurrentie. Zoals hij dat vo rig jaar ook deed bij de Olympische Spelen in At lanta, toen hij uiteindelijk voor de langere afstand koos. Marko Koers wordt bij de mondiale titelstrijd in Parijs de vierde atleet in Oranje-shirt. Eerder kwa lificeerden Patrick van Balkom, Sharon Jaklofsky en Stella Jongmans zich. Al zoekt laatstgenoemde nog naarstig naar de vorm en is ze van een ticket nog niet helemaal zeker. Plannen Koers ontvouwde deze week z'n plannen voor dit atletiekjaar. Zijn elixer blijkt vol ambitie en strijd lust. En een vleugje tegenstrijdigheid: „Ik ben nooit concreet geweest over verwachtingen voor medailles of toptijden." Toch verklapte hij het ver beteren van het twaalf jaar oude Nederlandse re cord van Rob Druppers op de 800 meter (1.43,56) als één van de doelen dit seizoen te zien. In korte tijd heeft hij de status van boegbeeld van de Nederlandse atletiek bereikt. Met alle verwach Marko Koers wordt bij de mondiale titelstrijd in Parijs de vierde atleet in Oranje-shirt. tingen die daarbij horen. „Nee, dat voel ik niet als druk. Ik doe het, zoals ik 't doe. Gaat het goed, ben ik zélf blijOp de baan komt het toch op jezelf aan. Met zijn trainer Theo Joosten, zegt Koers hoge am bities te koesteren. Joosten: „Wereldtop, daar gaan we voor. Dat zeiden we zeven jaar geleden al. Dat komt bij ons beiden van binnenuit. Dat wil niet zeggen dat het ook lukt. Maar de intentie is er wel Koers zelf: „Zou ik het gevoel hebben nummer één te kunnen worden, dan gooi ik dat niet op tafel. Ik wil flexibel zijn, steeds kijken wat mogelijk is. Daarom kies ik ook per evenement de afstand." fotós Reuters Maar hij zoekt ook destrijdop. De gruwelijk snelle olympische finale op de 800 meter van Atlanta had hij bewonderend vanaf de tribune bekeken. En ge dacht: ,Ik wil dat ook. Ik wil me niet gewonnen ge ven." Hij wil zijn doel, zoals altijd, stap voor stap berei ken. En de volgende lijkt al gezet. Als finalist (7e) op de olympische 1500 meter bewees Koers mee te kunnen in het moordend tempo van toppers als Morceii en El Gerrouj. Maar hij miste de overdrive in de slotmeters, als bovenop alle pijn de grenzen nogmaals moeten worden verlegd in de strijd om de medailles. In Gent en Lièvin bewees hij dat het vele sprintwerk van het afgelopen trainingsjaar nu wordt uitbetaald. Maar zeker zo belangrijk was zijn maandenlang verblijf in zomers Nieuw-Zeeland. „In de warmte kun je 25 procent méér doen, je kunt meer aan. Niet dat ik zoveel meer heb gedaan, maar het herstel duurt tfeel korter en de risico's van blessures zijn minder groot." In de laatste periode blijken meer stappen te zijn gezet. Een half jaar terug nog, dacht hij er niet aan fulltime atleet te worden. Maar nu, na het „goede trainingsblok" op het zuiderlijk halfrond, waar hij het dagritme van de fullprof gewoon werd, luidt z'n conclusie: „Het is goed bevallen." Levensstijl De wedstrijden moeten nu voor de inkomsten zor gen. Manager Jos Hermens ervaart dat Koers in trek is bij internationale wedstrijden. „Een Euro peaan die meekan met de Afrikanen hebben ze er graag bijOf het genoeg is om van te leven? „Even tueel", zei Koers. „Hangt van je levensstijl af." Maarvoor één dingzal hij waken: hetgeld mag niet de drijfveer zijn. Het plezier moet voorop blijven staan. Als een voorwaarde om scherp te blijven. Koers wil niet tot de groep atleten gaan behoren, die door geld gedreven binnen enkele topjaren af branden. Theo Joosten doet mee in het stappenplan van Koers en overweegt z'n baan op te geven teneinde fulltime als trainer aan de slag te gaan. Bij de keuze helpt het, dat hij inmiddels ook trainer is van Phi lip Mosima, Keniaanse wereldrecordhouder op de 3 en 5 kilometer bij de junioren. Bovendien, er zit nog zoveel rek in bij Marko Koers. „Als ik zie hoe El Gerrouj traint, dan is dat niet zozeer een kwestie van méér, maar van veel harder. We hebben wat dat betreft nog wat jaartjes te gaan." Pim van Essch'oten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25