Snoepgoed waar je niet misselijk van wordt Offspring doorbreekt de regeltjes PZC Ed Spanjaard en Opera Zuid in Hansel Gretel Van Amerongen stelt onderzoek in naar passie-koorts Wispelwey speelt het stof van Vivaldi Jazz, klassiek en tango perfect gemixt kunst cultuur 20 di®"- cd Punkrock na de ommekeer vrijdag 21 februari 1997 Hij komt uit op: „Een betoverend mooi stuk. Ik vind het een van de grootste, onverwachte meesterwerken uit de operaliteratuur. Onbegrijpelijk eigenlijk dat het in Nederland vrij weinig bekend is". Dirigent Ed Spanjaard zoekt naar gepaste superlatieven om zijn enthousiasme voor Humperdincks sprookjesopera Hansel und Gretel duidelijk te maken. Zaterdag gaat deze nieuwe productie van Opera Zuid in première in het Theater aan het Vrijthof in Maastricht. Daarna volgen nog negen andere Zuid- en Midden-Nederlandse theaters. Een toneelbeeld met een over vloed aan rood en blauw, wat meubilair, veel bezems, felle licht flitsen, rook. Is het een huiskamer of een bos? Zangers banen zich een weg door het schemerlicht. Uit de orkestbak klinken dreigende, log ge klanken, zwanger van romanti sche harmonieën in volle orkes tratie. Even later gevolgd door Ein Mannlein steht im Walde, een kin derdeuntje dat door de houtbla zers van karakteristieke kleuren wordt voorzien. Het is maar een kleine stap in operaland van Teu toonse dramatiek naar een on schuldige kinderziel. Geraffineerd Wagner mocht hem zeer", vertelt Ed Spanjaard even later in zijn di rigentenkamer in het Vrijthof theater. Met die 'hem' bedoelt hij de Duitse componist Engelbert Humperdinck, die eigenlijk alleen bekend is geworden door deze spróokjesopera, maar die in zijn tijd algemene erkenning genoot als componist en dirigent. Zo was hij in 1888 Wagners assistent bij diens Parsifal in Bayreuth. „Dat vrolijk contrapunt uit de Meister- singer, dat cynisme van Mime uit Siegfried, dat vind je hier ook in terug. Daarnaast voegt hij op ge raffineerde wijze volkstümliche elementen in. Zijn instrumentatie is erg mooi, het orkest heeft heel veel te doen." Hansel und Gretel is gebaseerd op het beroemde sprookje van de ge broeders Grimm. Humperdincks jongere zus Adelheid Wette be werkte het sprookje tot een lied- spel - bedoeld voor opvoering in huiselijke kring - waarbij de gru welijke details achterwege wer den gelaten. Humperdinck maak te er een complete opera van, die op 23 december 1893 in Weimar in première ging. Richard Strauss was de dirigent. Ed Spanjaard: „Die heeft heel veel uit het werk gejat. De vogels in Die Frau ohne Schatten, het slotduet en de wals uit de Rosenkavalier, die komen rechtstreeks uit deze opera." Climaxen Hoewel de dirigent de opera slechts oppervlakkig kende, zei hij meteen 'ja' toen Opera Zuid hem vroeg voor deze productie. Niet in de laatste plaats omdat het werk zo nadrukkelijk naar Wagner riekt. „Ik heb als assistent ontzet tend veel Wagner gedaan. Met Solti in Bayreuth, met Karajan in Salzburg, met Haitink in Londen. Mijn handen jeuken om Wagner te dirigeren, maar dat is moeilijk in Nederland met dirigenten als Hannchen en De Waart als con currenten. Het is bijna onmogelijk om er tussen te komen. Deze Hum perdinck is een prachtige gelegen heid om in de sfeer te komen. Alle musici die de opera in het verleden gedaan hebben, dwepen met het werk. Zonder uitzondering. Dat kom je niet vaak tegen." Drie. jaar geleden leidde Span jaard bij Opera Zuid Puccini's Bo hème, een van de hoogtepunten uit het bestaan van de Maastrichtse opera-productiekern. Een van de meest gespeelde opera's ook, die ook wat dat betreft een schril con trast vormt met het werk dat nu op zijn lessenaar ligt. „Voor mij maakt dat absoluut niets uit. Beel den en klanken moeten toch uit je zelf komen. Je moet toch op je ei gen muzikale intuïtie varen. Dit werk is niet alleen kleurrijk, het zit ook vol verrassingen. Het is dus ook directietechnisch zeer inte ressant. Waar moet je inhouden, waar juist stuwen, waar moeten de climaxen komen, hoe moet je die opbouwen? Je kunt je als diri gent heerlijk uitleven in deze par tituur. Dat contrast tussen het romantische en het sprookjesach tige maakt dit werk zo boeiend. Het is nooit te zoet, nooit te senti menteel. Het snoepgoed ligt voor het grijpen, maar je wordt er niet misselijk van." Combinatie Ed Spanjaard vertrok acht jaar geleden als vaste gastdirigent van het Limburgs Symfonie Orkest, maar keert sindsdien regelmatig terug naar Maastricht. Er is sinds zijn vertrek veel gebeurd in het zuiden, vindt hijEen nieuwe con certzaal, een nieuw operagezel schap, een beter orkest. „Het LSO heeft tamelijk bijzondere kwali teiten. Die mogelijkheid tot ge passioneerdheid, die vind je maar weinig. Maar ik heb me zelf ook ontwikkeld. Ik heb meer ervaring, sta er meer boven, voel me zeker der". Het is al de derde operapro ductie die hij dit seizoen dirigeert, maar van enig specialisme wil Spanjaard niets weten. Naast het muziekdrama blijven het symfo nisch repertoire en de moderne muziek trekken. „Met het Niéuw Ensemble heb ik de mogelijkheid gekregen mij internationaal te be wijzen. Daardoor kan ik ook re gelmatig het ensemble InterCon- temporain van Boulez dirigeren. Met veel nieuw werk geconfron teerd worden, met componisten samenwerken, dat zou ik niet wil len missen. Dat prikkelt enorm, je wordt er heel vindingrijk en flexi bel van. Je moet alles uit jezelf ha len, bent volledig op jezelf aange wezen. Daar heb je weer profijt van als je zoals hier met een ro mantische opera bezig bent. Ik kan me moeiteloos verplaatsen in Humperdincks denkwereld." Hansel und Gretel is naast een sprookje een verleidelijke combi natie van genadeloze werkelijk heid en grenzeloze fantasie. En daarom een voorstelling voor kin deren én iedereen die jong genoeg is zijn verbeelding de vrije loop te laten. „Ih Duitsland is het werk ook heel populair als matinee voorstelling. Jammer dat dat hier niet gebeurt. Want deze opera met zijn sprookjesachtige sfeer is na tuurlijk een ideale mogelijkheid om kinderen met dit genre te con fronteren". Jos Frusch Hansel und Gretel gaat zaterdagavond om 20.15 uur in première in het Thea ter aan het Vrijthof. Ed Spanjaard diri geert, Aidan Lang voert regie. De de cor- en kostuumontwerpen zijn van Lez Brotherston, John Bishop doet het licht. In de hoofdrollen zingen en spelen Ann Taylor (Hansel), Marisca Mulder (Gretel), Charles van Tassel (vader), Linda MacLeod (moe- der/Knusperhexe), Priti Coles (Sand- mannchen) en Machteld Baumans (Taumanchen)Het LSO begeleidt, het koor wordt geleverd door de Stichting Koorschool Limburg. Na Maastricht wordt Hansel und Gre tel onder meer uitgevoerd in De Stadsschouwburg Eindhoven (2712), Theater aan de Parade 's-Hertogen- bosch (4/3), De Rotterdamse Schouw burg (11/3), het Chassé Theater Breda (13/3), De Schouwburg Tilburg (15/3), en De Stadsschouwburg Utrecht (20/3). Ed Spanjaard dirigeert Humperdincks sprookjesopera Hansel und Gretel bij Opera Zuid. foto Frits Widdershoven Martin van Amerongen....passie-vorser... foto Roeland Fossen zijn donder is een dubbelzinnige parafrase op het dramatische hoogtepunt van de Matthaus, het koor Sind Blitze, sind Donner. Het is de meest dramatische vertelling uit de wereldgeschiedenis, waarin de zoon van God wordt verraden en aan het kruis genageld. Mijn boek heb ik geschreven uit sympa thie en hartstocht, niet uit theolo gische afweging. Ik wijd ook een hoofdstuk aan het feit dat men niet per se godsdienstig hoeft te zijn om de Matthaus te waarderen. Al die moraliserende Christen musicologen die een claim op Bachs passie leggen bedrijven een cultuur-imperialisme waar ik met erg van gediend ben. Zelf ben ik niet vroom, God zal mijn rug roes ten. Theologen hebben volgens mij ook helemaal geen verstand van de Matthaus. Ik heb ze alle maal gelezen, bijvoorbeeld G. van der Leeuw, die zelfs minister van cultuur is geweest en Karl Barth. Heel verstandige mannen, maar schrijvend over de Matthaus kwam er alleen maar onzin uit." Martin van Amerongen, hoofdre dacteur van de Groene Amster dammer, heeft enige tijd een eigen rubriek gehad in Mens en Melodie en schrijft nog steeds in de mu ziektijdschriften Entr'act en Luister. Toch wil hij zich geen rau- ziekschrijver noemen: „Ik heb twee boekjes over Mozart en één over Wagner geschreven. Dat is meer dan de gemiddelde Neder lander", zegt hij relativerend, „maar muziek is nu eenmaal mijn liefhebberij. Voorlopig heb ik wel weer genoeg over muziek gepubli ceerd en ga ik mij met andere din gen des levens bezig houden, zoals een boek óver de 3 6 stukken van de a-muzikale Shakespeare. En sa men met Chiem van Houwelinge maak ik een tv-serie over het ver blijf van Kaiser Wilhelm II op kas teel Doorn. Buitengewoon aar- Het Naardense Stadhuis in het hartje van de vestingstad vond Martin van Amerongen een passende plek voor de presentatie van zijn boek Zijn bliksem, zijn donder. Toch heeft de jaarlijkse Bach-koorts volgens Van Amerongen weinig te maken met de nu al 75-jarige Naardense traditie: „Zoals je kunt lezen komt de Naardense Matthaus er wel in voor, maar beslaat niet meer dan één pagina. Ik beschrijf die als de Matthaus van de nette mensen, van de Van Vollenhovens en de Vonhoffs". In zijn boek vermoedt Van Amerongen zelfs dat „het geheim achter de meest succesvolle aller vaderlandse Matthaus Passies wellicht een society-gebeurtenis is, gedragen door gepensioneerde politici, aangetrouwde pseudo-prinsen en 'millionenschwere' industriëlen." Van Amerongen: ..Naar mijn mening is de Matthaus vooral zo populair geworden omdat elke dorpskerk in Nederland al jaren een eigen Matthaus celebreert. Bovendien is bijvoorbeeld die van het Concertgebouw niet minder populair dan die van Naarden". Maar nergens, niet in het katholie ke Frankrijk, niet in het angli caanse Engeland, niet in het diep religieuze Amerika en zelfs niet in het evangelisch-lutherse Duits land is de Matthaus Passioti zó po pulair als op die paar vierkante ki lometers tussen Roodeschool en Vlissingen, schrijft Martin van Amerongen in zijn boek, dat op de achterflap wordt omschreven als een cultuurhistorisch essay. Toch leest het boek net zo makkelijk als een roman, te meer daar Van Ame- rongens stijl schexp en humoris tisch is. Toeval „Het is zuiver toeval dat dit boek nu verschijnt", vertelt Van Ame rongen. „Pas toen het af was merkte ik dat het aansluit bij het thema van de boekenweek - God - en de niet weg te vlakken rol van zijn Zoon. De titel Zijn bliksem Het woeste leven van de rock-'n'- roll-ster. Offspring-gitarist Noodles moest er vroeg uit, deze ochtend. Zijn dochter moest naar school geholpen worden. „Je kent dat wel: vroeg opstaan, je kind aankleden en te eten geven, naar school brengen, later weer ophalen en weer naar bed brengen". En intussen buitenlandse journalisten te woord staan. „Het valt niet mee, rockster zijn!" The Offspring, punkrockgroep uit Califomië, was al een jaar of tien bezig toen ineens het succes losbarstte. Smash heette de door- braak-cd en Self esteem en Come out and play de hits, die ook in Ne derland zeer stevig de hitlijsten infiltreerden. Punk, ofwel punk rock, was ruim anderhalf decenni um na de oorspronkelijke uitbar sting weer helemaal terug. Het succes bracht een ware ommekeer teweeg in het voorheen zo over zichtelijke bestaan van de groeps leden. Neem nou Noodles, die dertien jaar werkte als schoolcon- ciërge. „Ik ga graag terug naai school. af en toe. maar ik hoef de wc's niet meer schoon te maken." Noodles woont nog steeds in Orange County, bakermat van de hele groep èn van een bloeiende punkscene.,Er zijn hier altijd veel bandjes geweest", zo schetst hij het muzikale klimaat van zijn thuishaven. „Maar de clubs en de zalen staan steeds onder druk. De politie heeft ze vaak genoeg geslo ten, al kwam er altijd wel weer eentje op. En op feestjes konden de lokale bands ook terecht. Orange County is een typisch staaltje van 'suburbia', een echte, conservatie ve en saaie voorstad. Als je op groeit, dan pas je gewoon niet in die cultuur. Ik had geen zin in die regeltjes, ik paste niet in dat sja bloon. Punkrock is dan een mooie uitlaatklep. Het was iets nieuws, dat mensen zich niet meer lieten vertellen hoe ze moesten leven. En de muziek was veel beter dan wat er verder door de rocksterren van de dag werd voortgebracht. Toen ik opgroeide luisterde ik naar punk, en nu nog. Het had een grote impact op mijn leven." Andere lading Dat punk twee decennia na dato voor het grote publiek een andere lading heeft dan in het prille, veel bewogen en revolutionaire begin, kan Noodles wel onderschrijven. „Maar voor mij is het nog hetzelf de. Er schuilt een hele ethiek ach ter, het gaat niet alleen om de mu ziek. Het gaat er zeker niet om hoe je er uitziet, behalve dan dit: dat niemand je hoeft te vertellen hoe je je moet kleden. Het gaat erom dat je je niet tevreden stelt met de sta tus quo. Het doorbreken van re geltjes, die alleen maar gelden om dat ze al jaren gelden." De klassieke punkgroepen droe gen vaak uitgesproken politieke boodschappen uit. „Mijn favorie te bands combineren beide bena deringen. Je kunt wel een bood schap hebben, maar je moet het niet de hele tijd al te serieus ma ken. Af en toe moet er tijd zijn voor lol. Je moet niet te nihilistisch zijn in je politieke opvattingen, en niet te veel willen preken." Noodles voegde zich twaalf jaar geleden bij The Offspring, een jaar nadat bassist Greg K. en zanger Dexter Holland de band opzetten. Jongste aanwinst is drummer Ron Welty, ook al weer een jaar of tien bij de band. „Toch denkt iedereen dat we drie jaar geleden begonnen en Come out and play speciaal voor de radio schreven. Maar zo ging het niet!" The Offspring en Green Day wa ren enkele jaren geleden de fak keldragers van de hernieuwd^, en zeer succesvolle, opleving van de The Offspring: „Je kunt wel een boodschap hebben, maar je moet h"et niet de hele tijd al te serieus maken." punkrock. „Het was allereerst een goede plaat", meent Noodles over doorbraakplaat 'Smash'. „Ik heb altijd gedacht dat als mensen punkrock de kans gaven, het dan wel goed zou doorbreken. Het heeft alleen wat lang geduurd, zo'n twintig jaar. Na het succes van Nirvana leunde de 'mainstream' toch al meer de ruige kant op." Noodles droeg tot voor enkele ja ren, geheel in lijn met zijn eigen opvattingen van punk, een kapsel dat bepaald niet overeenstemde met de vermeende punk-modelijn. Geen groene stekels dus, maar lange, hippie-achtige manen. „Ik heb het een paar jaar geleden weer heel kort afgeschoren. Veel ge makkelijker in het gebruik. Ik liet het destijds groeien omdat ik een bloedhekel had aan die nazi-skin heads, die zich destijds nogal hef tig manifesteerden in Orange County. Als we destijds uit spelen gingen, was ik als regel de enige in de zaal met lang haar. Dat leverde wel eens angstaanjagende tafere len op, ja." Uiteraard was er na het verplette rende succes van 'Smash' een be hoorlijke druk op de band, iets waaronder vooral zanger en com ponist Dexter Holland te lijden had. „Maar toen we eenmaal een aantal songs voor onszelf hadden opgenomen, als demo, kregen we ons zelfvertrouwen weer terug." En nu ligt er de nieuwgeborene, Lxnay on the hombre. „Mooie ti tel, niet? Rolt zo van je tong! Wat je altij d hebt in dit soort situa ties, zeker als je ook maar enige relatie onderhoudt met punk en alternatieve muziek, zijn de ver wijten van uitverkoop. „Als je eens een keer op de radio te horen bent, krijg je al te horen dat je aan het uitverkopen bent", zegt Nood les. „jnaar de echte fans kan het niet schelen. Eindelijk iets goeds op de radio, zo kun je het bok be kijken. De mensen die het over 'sellout' hebben, schreeuwen al tijd over de regels van de punk rock. Nou, daar heb ik dus niks mee, met die regels." In het geval van The Offspring zijn die geluiden des te schriller, omdat de groep, in Amerika althans, het onafhankelijke Epitaph-label in ruilde voor 'major' Columbia. Aan deze kant van de oceaan ontfermt de Europese vestiging van Epi taph zich nog over de nieuwe Offspring. „Eigenaar Brett Gure- witz van Epitaph moest een deel van het label verkopen aan een major, omdat hij financiële pro blemen had. En op dat moment waren wij 90 procent van Epitaph. Nou, dan konden we evengoed rechtstreeks naar een major gaan die we vertrouwen en waar we controle hebben over wat we doen. We hebben een goede deal nu, en meer vrijheid dan bij Epitaph. En omdat Brett ons heeft verkocht, is hij ook uit de problemen. Hopelijk helpt deze constructie de hele la bel, want Brett heeft een hele zooi prachtige bands onder contract." Jacob Haagsma Opnieuw hebben cellist Pieter Wispelwey en kamerorkest Florilegium zich op Vivaldi ge stort. Na de cd met sonates (Wis pelwey en Florilegium) en concer ten (Florilegium) worden nu de celloconcerten van de 'rossige priester' van stof ontdaan. Dat le vert ook nu weer onverbiddelijke en fascinerende resultaten op. Vivaldi's muziek is voor de Neder landse cellist en zijn Engelse colle ga's een onuitputtelijke bron van expressiemogelijkheden. Ze daagt hen uit, zet hen aan tot fantasie- en contrastrijk spel, appelleert op enthousiasmerende wijze aan hun gevoel voor timing, drama en diepgang. Er is pit en durf voor no dig, een beetje brutaliteit ook en sensualiteit om de harmonische fijnheden, de melodische rijkdom en het ritmisch vernuft van deze sprankelende en gevoelige muziek zo vitaal en geraffineerd tot klin ken te brengen. Daarover beschik ken deze rasmusici, zoals bekend, in ruime mate. Het resultaat is verbluffend, niet in de laatste plaats door de onbe vangenheid die van deze uitvoe ringen afstraalt, van de eerste tot de laatste maat. De heldere opna me brengt alles haarzuiver 'in beeld' Jos Frusch Vivaldi Concerti; Pieter Wispelwey Florilegium: Channel Classics. CCS 10097. Een Pools klassiek componist en zijn Argentijnse collega uit de jazz met liefde voor de tango ondernemen op cd een avontuur lijke ontdekkingstocht door de wereld die Astor Piazzolla een nieuwe identiteit gegeven heeft: die van de tango en milonga. Een ideale combinatie, zo blijkt, die de drie elementen waarop de kunst van de grote Argentijnse compo nist en bandoneonspeler is ge stoeld - tango, klassiek en jazz - op perfecte wijze bij elkaar brengt. Tien jaar lang speelde Pablo Zieg- ler in het beroemde kwintet van Piazzolla. Een echte 'tanguero' dus, die de kneepjes van het vak van de meester zelf geleerd heeft. En die die kneepjes kennelijk heel bevlogen weet over te dragen op andere musici - in dit geval klas sieke pianovirtuoos Emanuel Ax. Want van enige 'stijlbreuk' tussen het linker kanaal (Ziegler) en het rechter (Ax) is geeii sprake. Inte gendeel, beide musici vullen el kaar op overtuigende wijze aan en laten met deze door Ziegler ge maakte arrangementen een vol strekt eigen geluid horen, dat het volstrekt eigen geluid van Piaz zolla op fascinerende wijze ver-, vangt. Er gaat geen spatje verlo ren van de ritmische stuwkracht, de sensualiteit en de hartstocht van deze indringende muziek. Dat is een verdienste van de arrangeur en de twee pianisten. En van de muziek zelf natuurlijk. Jos Frusch Los Tangueros, the tangos of Astor Pi azzolla, Emanuel Ax en £ablo Ziegler, piano; Sony SK 62728

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 20