EEUWSE COURA Tegenvaller zorgt voor domper Varkenshouders laks met registraties v Oostburger bekent plegen 125 inbraken Demonstratie voor behoud van volkstuin mm 4 WEKEN Verwachte belastingverlaging is vrijwel zeker van de baan Uitstel van muntunie bedreigt EU LA^TST^^^TEN! 2 ZAszS ij? ■VwPlPHflPOl IjfjCWVll Nieuwe laserbehandeling voor baby's in Dijkzigt Theater met 1000 plaatsen t lÊiW'w j l mWJm V kunst cultuur 17 t/m 23 WÊÊmÊÊÊÊÊmmmmmmmmmiÊmÊÊmmÊÊ^ mm Leger in China paraat na overlijden van Deng VOOR 15,00 JA, ik wil: van onze redactie binnenland Zacht weer Temperatuur tussen 10 en 12 graden. Af en toezomnetsluierbewolking, het blijft droog. De zuidwesten wind ma tig tot krachtig, aan zee af en toe hard. 240e jaargang no. 44 vrijdag 21 februari 1997 losse nummers 1,75 U vindt ons in: Axel - Goes - Middelburg - Oostburg Oost-Souburg - Terneuzen Adressen en telefoonnummers vindt u in de Gouden Gids OOSTBURG - Een 26-jarige Oostburger, die begin februari werd aangehouden voor een groot aantal caravan- en wo ninginbraken in West- Zeeuws-Vlaanderen, heeft in totaal 125 inbraken bekend. Een tweede verdachte is woensdag voorgeleid en in be waring gesteld. In eerste instantie bekende de 26-jarige verdachte 66 inbra ken in vakantiewoningen en op campings. Later kon hij de Zeeuws-Vlaamse politie nog eens 59 inbraken melden. De man bleek over een uitzonder lijk geheugen te beschikken. Hij wist de politie precies te vertellen waar en wanneer hij zijn slag had geslagen. Van de buit is vrijwel niets meer terug gevonden. De spullen werden in een Belgisch café te koop aangeboden en verpatst. De tweede verdachte, een 24- jarige ook in Oostburg woon achtige man, heeft vermoede lijk samen met de 26-jarige een aantal van de inbraken ge pleegd. Voor hoeveel diefstallen hij verantwoordelijk is, is niet be kend. De politie verwacht in deze zaak geen aanhoudingen meer te verrichten. DEN HAAG - De miljar dentegenvaller in de soci ale fondsen heeft gisteren jeleid tot een botsing tus sen de coalitiepartijen. D66 nam PvdA-minister Melkert van Sociale Za ken zwaar onder vuur. Ook oppositiepartij CDA maakte de bewindsman ernstige verwijten. Een paar weken geleden reken den de partijen zich nog rijk vanwege de door minister Zalm gerapporteerde meevaller van ruim vijf miljard. Gezien de om vang van de tegenvaller in de sociale fondsen - 5,5 miljard gulden - is het nu niet meer op portuun om belangrijke politie ke wensen te vervullen. De be lastingverlaging, waarop een Kamer-meerderheid aanstuur de, gaat dan ook waarschijnlijk niet door. Het D66-Kamerlid Ybema zei gisteren het Melkert 'zeer kwa lijk' te nemen dat hij niet heeft gewaarschuwd voor de financi ële problemen. De minister ver weerde zich fel: volgens hem. heeft het Centraal Planbureau (CPB) het Kabinet van foutieve ramingen voorzien. VVD'er Hoogervorst vermoed de ook dat het CPB de plank heeft misgeslagen. Hij noemde het 'niet interessant' om Mel kert van de tegenvallende ont wikkelingen de schuld te geven. Het CDA-Kamerlid Terpstra suggereerde minister Zalm van Financiën de sociale fondsen nauwlettender in de gaten te la ten houden. Hij constateerde zuur dat de regeringsfracties de bevolking blij hebben gemaakt met een 'dode mus' toen ze over lastenverlichting per 1 juli spe culeerden. Mocht er toch nog iets te verdelen vallen, dan moet dat geld volgens hem naar de ge zondheidszorg en het financie ringstekort. Erg klein Gezien de teleurstellende ont wikkelingen stelde D66'er Ybe ma gisteren voor een besluit over eventuele lastenverlich ting uit te stellen tot 1 januari. VVD'er Hoogervorst ging nog niet zo ver, maar verklaarde wel dat de ruimte voor een tussen tijdse lastenverlichting erg klein is geworden. De PvdA voelde toch al niet zoveel voor een lastenverlichting voor ie dereen. Ybema stelde ook dat er dit jaar vrijwel geen geld meer is om de minima dit jaar wat extra's te geven. Het belastingvoordeeltje voor de ouderen kan doorgaan, maar daar moet het van Ybema bij blijven. De koudetoeslag die Melkert de minima beloofde, noemde de D66'er niet meer no dig-. De winter is volgens hem minder streng dan zich begin ja nuari liet aanzien. De PvdA houdt vast aan een koopkrachtverbetering voor al le minima. Deze partij wil daar naast extra geld om een aantal knelpunten in de gezondheids zorg aan te pakken. Daar is D66 ook nog steeds voor. Mensenwerk Melkert vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken over de mogelijkheden tot lastenver lichting en koopkrachtverbete ring. Minister Zalm van Finan ciën sloot zich echter aan bij Ybema. Hij zei weinig ruimte voor lastenverlichting meer te zien. Een CPB-woordvoerder gaf gis teren toe er fouten zijn gemaakt RIJSWIJK- Het is niet on denkbaar dat de Europese Unie uiteen valt als de in voering van de Europese muntunie wordt uitge steld. Dat zei minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken donderdag in het NOS-Journaal. De discussie over welke landen wel en welke niet kunnen toetreden tot de Economische en Monetai re Unie (EMU) is hoogst actueel nu het in Duits land economisch erg slecht gaat. De kans be staat zelfs dat het land niet kan voldoen aan de toelatingseisen van de EMU. Het wordt alge meen ondenkbaar geacht dat er een muntunie komt zonder Duitsland. Voorzichtig duiken er dan ook weer geluiden op over uitstel van de EMU. Mi nister Van Mierlo ziet daarin grote gevaren. Hij vreest dat „het perspec tief verwatert", zo liet hij weten. „Dat kan tot ge volg hebben dat je desin- tegratieverschijnselen krijgt." Van Mierlo is bang dat EU-lidstaten zich in dat geval weer meer op zichzelf gaan richten dan op de unie. ANP Een demonstrant heft dreigend een product uit eigen tuin. foto Cees Spruijt/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Tweeduizend volks tuinders hebben gisteren gedemon streerd bij Eet stadhuis in Rotterdam. Ze verzetten zich tegen de mogelijke verdwijning van enkele honderden tuintjes langs rijksweg 20, bij de wijk Prins Alexanderpolder. De tuintjes moeten volgens het college van burgemeester en wethouders plaatsmaken voor een nieuw voetbal stadion van SpartaHet tachtig jaar ou de stadion Het Kasteel in Spangen vol doet volgens het Sparta-bestuur niet meer aan de moderne eisen. Een tweede mogelijke locatie langs het Giessen- plein in Rotterdam-West. eveneens, langs rijksweg 20, is vrijwel kansloos. De gemeenteraad is verdeeld over de nieuwe plek voor Sparta. Het is nog on duidelijk waar de volkstuinders heen moeten. Bovendien zijn bestuurders van de deelgemeente Delf shaven boos dat Sparta de wijk verlaat. In Spangen en omgeving zijn miljoenen guldens geïn vesteerd. De gemeente zou dat kapitaal weer vernietigen door een belangrijke voetbalclub de kans te geven weg te gaan uit de buurt, zo redeneren de plaatselijke bestuurders. Zij hebben voorgesteld een nieuw sta dion te bouwen bij de monumentale Van Nelle-fabriek, bij de Schie. Zo krijgt Sparta een aantrekkelijke locatie en blijft de club toch behouden voor Rotterdam-West. Zowel Sparta als het college hebben het alternatief afgewe zen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tot ongeveer an derhalve maand voor de uit- Advertentie rj r r r P 'f- j f C f fJ' f f 'j'J'iu uu ïsjj Girijiii iJy Zi'J\ijJ-DiYiujbni iijnt i.imi Deze maand 1000 extra prijzen in de Staatsloterij: met z'n tweeèn naar Alegria, de nieuwe voorstelling van Cirque du Soleil. Koop nu uw Staatsloten voor de trekking van 25 februari. te Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - braak van de varkenspest, begin februari, hielden de varkens houders zich in 90 procent van de gevallen niet aan de wettelij ke regels voor de dierenregistra- tie. Dat heeft minister Van Aartsen (Landbouw) donder dag gezegd in de Tweede Kamer. Varkenshouders die dieren van hun bedrijven afvoeren of bin nenhalen, moeten dat melden in een centraal Identificatie- en Registratiesysteem. Dat sys teem is in het leven geroepen om juist in tijden van besmettelijke veeziekte te kunnen achterha len waar welk dier is gebleven. Ontstemd Tot begin januari meldden de varkenshouders echter slechts 10 procent van de dierverplaat- singen die werkelijk plaatsvon den, aldus Van Aartsen, die zich daarover zeer ontstemd toonde. „De varkenshouderij is een wat bijzondere sector, maar men moet zich gewoon aan da regels houden." In januari is de meldingsrege ling versoepeld, waarna het aantal meldingen steeg tot circa 50 procent van het aantal ver plaatsingen. zei de minister. Sinds de uitbraak van de var kenspest is de deelname opgelo pen tot 85 procent, zodat de houders nog slechts in 15 pro cent van de gevallen de regels negeren. De grote deelname houdt mogelijk verband met het voorschrift dat de varkenspest- schadevergoeding voor de ge dupeerde varkenshouders wordt gebaseerd op het aantal gemelde dieren. Vergoeding Overigens voelt de minister weinig voor een ruimere scha devergoeding voor de gedupeer- ROTTERDAM -Baby's met een bepaalde hartafwijking kunnen in het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam te recht voor een nieuwe be handeling. Het Academisch Ziekenhuis heeft vorige maand een baby van drie weken oud met lase- rapparatuur behandeld, zo is donderdag bekendgemaakt. De ingreep is uniek voor Ne derland. zo heeft woordvoer der W. Kramer van het zie kenhuis meegedeeld. Bij het betrokken jongetje constateerden de artsen vlak na de geboorte dat de hart klep tussen de rechterhart- kamer en lóngslagader dicht zat. De nieuwe techniek met la serstralen omzeilt één of meerdere andere, risicovolle operaties die voorheen nodig waren om deze aangeboren hartafwijking te verhelpen. Kortdurend De relatief kortdurende per foratie-ingreep met de laser is bovendien minder ingrij pend voor de baby. De behan deling met de lasertechnolo gie werd al wel toegepast bij volwassenen met kransslag- aderlijke afwijkingen. ANP Zeeland heeft behoefte aan een theater met ongeveer duizend plaat sen, zodat er ook grote gezelschappen naar de provincie kunnen ko men. De beste plaats voorzo'n theater, dat 25 miljoen gid- den kost, is Middelburg. Dat is de conclusie van een onder- Q zoek naar de toekomst van de podiumkunsten in Zeeland. MmattÊÊmmmmmm bij de ramingen van de tekorten in de sociale fondsen. „Maar ra men is mensenwerk." In april komen overigens de definitieve cijfers. Inmiddels is er tussen ambtena ren van departementen en het planbureau alweer een discus sie over de ramingen voor 1997 ontstaan. De ambtenaren me nen dat het planbureau de be lasting- en premie-inkomsten te optimistisch inschat. Daardoor 'zou er later opnieuw een tegen valler van 1 miljard bij de socia le fondsen kunnen ontstaan. ANP/GPD Het heeft lang geduurd, maar nu is het besef toch doorgedrongen dat de beeldhouivkunstkunst van het oude Cambodja zich kan meten met de beste werken waar ook ter wereld. Het Grand Palais in Parijs toont die kwaliteit in een overzicht van tien eeuwen Khmer-kunst. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Marcel Möring schrijft kro niek van een joodse familie *column Rudolph Bakker verhalende essays van Oek de Jong jeugdboek Opera Zuid in sprookjessferen Offspring brengt Califomische punkrock romantisch filmdrama in The English Patient *Haagse Posthoorn in Cobra Museum *De Beyerd vergubbelst. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie:7; Zeeland: 9,11,12,13 en 15; Kunst cultuur: 17,18,19, 20,21 en 23; Sport: 25,26,27,28 en 29 de varkenshouders dan de huidige opkoopregeling. Ook andere bedrijfstakken, zoals de veetransporteurs, zijn met ver zoeken om een compensatie voor bij voorbeeld omzetder- ving bij hem aan het verkeerde adres. „Vergoeding voor derge lijke vervolgschade past niet binnen onze wettelijke syste matiek. Ik wil daarover geen en kele onhelderheid laten be staan", aldus de bewindsman. Besmet In de Brabantse plaats Venhorst is opnieuw een varkenshouderij besmet gebleken met de var kenspest. Dat heeft het ministerie van Landbouw donderdag bekend gemaakt. Het gaat om h^t in to taal 22e geval sinds het begin van epidemie van de besmette lijke veeziekte, ruim twee we ken geleden. Op het getroffen bedrijf staan in totaal 1300 beesten. Die zullen allemaal worden vernietigd. Omdat het bedrijf in de regio ligt waar al eerder varkenspest de kop opstak en ook al een ver- voersverbod voor vee en mest geldt, vaardigt het ministerie geen nieuwe maatregelen uit. ANP van onze redactie buitenland PEKING - Het Chinese leger is na het overlijden van leider Deng Xiaoping in staat van op perste paraatheid gebracht. Gisteren ging de periode van zes dagen rouw om de dood van Deng in. De rouw begon gisteren met een ceremonie op het Tiananmen- plein in het centrum van de Chi nese hoofdstad waarbij de vlag gen halfstok werden gehesen. De Communistische Partij riep de bevolking in een officieel overlijdensbericht op om de partij ook na de dood van Deng te blijven steunen. De machtige Centrale Militaire Commissie, die onder leiding van Dengs gedoodverfde opvol ger Jiang Zemin slaat, kondigde voor het leger de opperste staat van paraatheid af. Alle militai ren zijn naar hun eenheid terug geroepen en alle verplaatsingen zijn geschrapt. De datum van de crematie van de Chinese leider is nog niet be- Garcia Marquéz wil niet meer in Colombia wonen BOGOTA - De Colombiaanse Nobelprijswinnaar voor Letter kunde Gabriel Garcia Marquéz wil niet meer in zijn vaderland wonen en werkefl. Volgens de krant El Tiempo vindt de schrij vervan 'Honderd jaar eenzaam heid' Colombia te onveilig en te onrustig. Daarom vertrekt hij uit zijn woonplaats Cartagena aan de Caribische Golf naar Mexico. „Het beste dat ik voor Colombia kan doen, is schrijven," zei Gar cia Marquéz. De schrijver is een fel tegenstander van president Ernesto Samper, die volgens hem drugsgeld heeft gebruikt voor zijn verkiezingscampagne en zich ook schuldig maakt qan censuur. DPA (Advertentie) kend, maar vermoedelijk heeft zij binnen een week plaats. Zij wordt waarschijnlijk gehouden in het crematorium Babaoshan in het westen van de Chinese hoofdstad, waar bijna alle Chi nese leiders zijn gecremeerd na dat zij 'Marx hebben ontmoet'. Bij de crematie wordt een nieu we oven gebruikt, zodat de as van Deng niet wordt vermengd met de stoffelijke resten van Chinezen van lagere allure. AFP/RTR zie ook pagina 5 Actoertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving k 91,35 Doorlopend krediet aflossen met hypotheek? van Bruggen /Adviesgroep haalt méér uil uu? hypotheek Vraag de gratis HypothcckScan OS OO - 1 8 OO(ura'is) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaal sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1