Flexibele kinderopvang slaat aan PZC Woonprojecten voor ouderen krijgen aanmoedigingsgeld Presentatie activiteiten stichting Cultuurbehoud Westkapelle Gladheidbestrijding liet te wensen over in buitengebied zeeland w14 weekenddiensten Ouders en leiding tevreden over eerste resultaten experiment streekbeeld Rustpunt tussen oud en en nieuw vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggever Abvan der Sluis MIDDELBURG - Het Jacob Roggeveenhuis en de Woning bouwvereniging Middelburg (WVM) kunnen dit jaar rekenen op een aanmoedigingssubsidie van de gemeente. Voor het ver zorgingshuis ligt 18.000 gulden klaar en voor de WVM bijna 22.000 gulden. B en W van Mid delburg geven aanmoedigings subsidies aan waardevolle, nieuwe initiatieven of aan plan nen die samen met anderen zijn opgezet. In beide gevallen gaat het dit jaar om projecten voor ouderen. De WVM krijgt het geld omdat zij een woningcom plex aan de Vrijlandstraat heeft omgebouwd tot woonzorgvoor ziening. Het Roggeveenhuis krijgt de achttien mille om individuele bewoners van aanleunwonin gen en serviceflats, de zogehe ten woontussenvoorzieningen, een bij drage te geven in de servi cekosten. Het bedrag is bedoeld als aanvulling op de individuele huursubsidie van de mensen. Verplicht In 1989 is het geld dat het Rijk bestemde voor woontussen voorzieningen in het Gemeente fonds gestopt. Gemeenten zijn verplicht om het geld te gebrui ken voor bewoners van aan leunwoningen en serviceflats, zolang de bewoners daar blijven wonen. Omdat in de loop der ja ren veel mensen of overlijden of verhuizen naar een verzor gingshuis is steeds minder geld nodig. Jaarlijks wordt daarom op het budget tien procent ge kort tot niemand meer aan spraak kan maken op het geld. Een aantal welzijnsorganisaties moet dit j aar geen subsidie meer krijgen of de aanvraag moet worden afgewezen, vindt het college van B en W. De afdeling Zeeland van het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden werk had gevraagd om een structurele bijdrage, maar het college vindt dat een groot deel van de vor mingsactiviteiten al wordt ge daan door de Zeeuwse Volks universiteit of het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Het Zeeuws Jeugdorkest krijgt dit jaar ook geen subsidie. B er W menen dat het orkest vol doende eigen geld heeft. Me datzelfde argument wijst he' college een subsidie-aanvraag van het Middelburgs Kamer koor af. Het gezelschap heeft tt veel geld in kas. Ook het Middel burgs Mannenkoor krijgt geer subsidie, omdat het beschik over een te ruime reserve. De Stichting Atol, die heden daagse beeldende kunst ir openbare ruimtes wil laten zien had om structurele subsidie ge vraagd, maar het college leg dat verzoek naast zich neer. B er W vinden het, gelet op de finan ciële positie van de gemeente er diverse bezuinigingsmaatrege len, niet juist om de stichting jaarlijks een bedrag te geven Wel wil het kijken of de stich ting in aanmerking kan komer voor incidentele subsidie. De Marokkaanse vereniging Zeeland, die had gevraagd on een subsidie van vijftiendui zend gulden, krijgt nul op he' rekest. De vereniging wilde he' geld gebruiken voor een ge zondheidscursus voor vrouwer en voorlichtingsactiviteiten. De afdeling welzijn van de gemeen te Middelburg vond de aan vraag weinig concreet. De Ma rokkaanse vereniging i: gevraagd om nadere informatie maar ook dat leverde niets op. E en W stellen de raad voor d« aanvraag af te wijzen. Het gemeentelijk welzijnsplar komt in maart aan de orde tij dens een raadsvergadering. CSW-leerlingen steunen Tinca MIDDELBURG - Leerlingen er docenten van de CSW-Iocati< Keetenstraat/Nieuwervestraat in Middelburg hebben met eer grote actie 19.000 gulden bij eengebracht voor een school er een internaat in de Roemeense plaats Tinca. Van het geld worden douches gebouwd, wasmachines ge kocht en geplaatst en schoolbe- nodigdheden aangeschaft. In de voorjaarsvakantie reist eer groep docenten en vrijwilligers naar Tinca om de spullen te be zorgen en de douches te bou wen. 22 en 23 februari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118)464633. zon. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandys- traat 6, tel.(0118)465498. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. (0118) 639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, zat. 0.00-24.00 uur: R. G. G. Groot, Pr. Bernhardstraat2, Arnemuiden, tel. (0118)601308. zon. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat 2, Arnemuiden, tel. (0118) 601308. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00Tma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: zat.: I. Slingenberg, Roozenburg- laan 14, Middelburg, tel. (0118) 628420. zon.: H. Boot, Roozenburglaan 14, Middelburg, tel. (0118)615306. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-zat. 09.00 uur:S. v.d. Kaaden, tel. (0118) 471140. zat. 09.00- ma. 09.00 uur: H. «lom pe, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel.(0118)582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel. (0118)593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118 592838. Apotheken: Middelburg: Welsinge, Jw. Thibautstraat 45, tel (0118)623298. Vlissingen: Apotheek Souburg, C. van Perest raat 1, tel. (0118) 461593. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikelen tel. 06-53863677. Storm richt schade aan op Walcheren van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De storm die in de nacht van woensdag op donderdag over Zeeland is ge trokken heeft op Walcheren nogal wat schade aangericht. Ir Middelburg was de schade hel grootst. Zo woei op de Beenhou werssingel een houten kraan omver, raakte op de Driewegen hof een vouwwagen op drift er gingen op het Banckertplein af- zethekken aan de wandel. De brandweer heeft een grool aantal bomen moeten verwijde ren zoals in de Schuiffelstraal waar een omgewaaide boom dt weg blokkeerde. Aan de Schroe- weg brak een spoorboom af er op de Dam beschadigde eer weggewaaid afzethek de motor kap van een auto. Ook in Zoute lande liepen auto's schade op Hier zorgden omgewaaide bo men voor schade. In de Paul Krugerstraat in Vlis singen moest de gemeente don derdagochtend de verkeersbor den van de wegomlegginj; opnieuw plaatsen die warer omvergewaaid net als een aan tal afzethekken op de Ministei Lelystraat. VLISSINGEN Julianafonds - Voor de renova tie van het zeemanshuis ont vangt de vereniging Missions tc Seamen dertigduizend gulder van het Juliana Welzijn Fonds. MIDDELBURG Boekenbeurs - In wijkcentrum Het Zuiderbaken aan de Rent meesterlaan in Middelburg wordt zaterdag 1 maart eer beurs in antiquarische en twee dehands boeken gehouden.Boe- kenliefhebbers en -verzame laars zijn welkom tussen 10.3C en 16.30 uur. van onze verslaggever Maurits Sep WESTKAPELLE - De in de cember 1996 opgerichte Stich ting Cultuurbehoud Westkapel le houdt zich bezig met het vastleggen en instandhouden van de cultuur en folklore in Westkapelle en het bestuderen van de Westkapelse historie. Wat dat precies inhoudt, is van daag (vrijdag) en zaterdag te zien op een expositie in het ver enigingsgebouw Westkapelle Herrijst. Met de expositie pre senteert de stichting zich aan het grote publiek. De Stichting Cultuurbehoud Westkapelle is voortgekomen uit de Commissie Klederdrach ten. Het bezit van die commissie - kostuums en de bijbehorende sieraden - wordt uiteraard ten toongesteld. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de litera tuur over 'Wasschappel', de kunstenaars uit het dorp, de we deropbouw na de oorlog en de dijkwerkers en hun gereed schappen. Twee maquettes to nen Westkapelle voor en na de bombardementen in 1944. De geschiedenis van Westkapel le en zijn inwoners wordt ook in (bewegend) beeld getoond. Er hangen oude foto's en er worden oude filmfragmenten gedraaid. Bodemvondsten laten de sporen van middeleeuwse bewoning zien. Op het podium in het ver enigingsgebouw staat een in hout uitgevoerde miniatuur-pui van het oude gemeentehuis van Westkapelle. Dat stond tot het bombardement van Westkapel le in de Tweede Wereldoorlog op de hoek van de Zuidstraat en de Kloosterstraat. „De pui is in 1948 gemaakt door W. Roelse, timmerman en aan nemer in Westkapelle". vertelt Kees Pouwelse van de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle. „Dat jaar is de pui op een wagen door het dorp gereden tijdens een optocht. Kinderen van de openbare basisschool zaten toen in klederdracht op die wa gen. In 1973 is die bij de viering van 750 jaar stadsrechten nog eens gebruikt, maar daarna ver dwenen op de zolder van het nieuwe gemeentehuis, dat op 26 juni 1954 officieel is geopend. De pui is vorige week onder een dikke laag stof vandaan ge haald." Pouwelse wist de pui gemakke lijk te vinden daar hij bijna veertig jaar lang de gemeente bode van Westkapelle was, van 1954 tot 1991. Hij was het ook die een selectie kon maken uit het oude fotomateriaal van de gemeente, omdat hij dat zelf mede had verzorgd. De expositie in Westkapelle Herrijst is te bezoeken op vrij dag 21 februari van 15.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 22 fe bruari van 10.00 tot 17.00 uur Kees Pouwelse in de miniatuur-pui van het voorloorlogse gemeentehuis van Westkapelle. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans GAPINGE - De barre winter lijkt voorbij, maar de inwoners van het platteland Walcheren zijn hem nog lang niet vergeten. Dat bleek donderdagavond tij dens de bijeenkomst van het waterschap Zeeuwse Eilanden district Walcheren/Noord-Be veland in het verenigingsge bouw in Gapinge. Gebiedsge- zworene D. Vos en dijkgraaf W. A Gosselaar kregen diverse opmerkingen over de slechte gladheidbestrijding in het bui tengebied. Het waterschap werd zelfs beschuldigd van gro ve nalatigheid. „Was er nu echt geen geld om een keer extra te rijden? Wij mensen in het buitengebied voelden ons echt tweederangs burgers. Tellen wij niet mee", sprak één van de mensen in de zaal die duidelijk hinder had ondervonden van de ijsbaan voor zijn deur. Volgens Vos was het echter geen kwestie van een keer extra rijden. Het water schap heeft 2500 kilometerweg te onderhouden. Niet overal kan gestrooid worden. „We hadden er al voor gekozen om 45 kilo meter extra te strooien. Daar moest ook nog eens twee of drie keer met de strooiwagen over heen voordat het hielp. De klachten hielden pas op toen het ging dooien." Voor het dagelijks bestuur van het waterschap was deze uit breiding al een moeilijke beslis sing. Het bestuur dat de verant woordelijkheid heeft over een groot gebied wilde geen prece dent scheppen. „Bovendien vonden we dat ongelukken door gladheid grotendeels kunnen worden voorkomen door de voorzichtigheid van de mensen zelf. Als mensen uit de bocht glijden komt dat in de meeste gevallen doordat ze te hard rij den", lichtte Vos toe. „Wij kun nen uw ergernis best begrijpen, maar u moet van onze kant be grijpen dat we de tarieven in de hand willen houden." Prioriteit De gladheidbestrijding is één van de punten die het bestuur van het waterschap gaat evalu eren. „We gaan bekijken hoe we volgend jaar dit soort situaties zo veel mogelij k kunnen vermij - den", zegde de dijkgraaf toe. In het huidige beleid van het wa terschap hebben wegen die twee kernen verbinden, wegen waar het openbaar vervoer overheen rijdt en fietspaden prioriteit bij de gladheidsbestrijding. Wel wordt op verzoek voor sommige wegen een uitzondering ge maakt, maar dit gebeurt alleen uit het oogpunt van verkeers veiligheid. van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - Kinderop vang in een kinderdagverblijf 24 uur per dag, zes dagen in de week zonder vaste dagen en breng- en haaltijden. De Stich ting Kinderopvang Middelburg- experimenteert sinds augustus 1995 met flexibele kinderop vang. De deelnemende ouders zijn enthousiast. „Voor ons is dit dé oplossing." De Middelburgse Simone Flie- renburg (29) werkt afwisselend één of twee dagen in de week. Haar man heeft een full-time baan. Op de dagen dat ze werkt, brengt Flierenburg haar doch- Poging overval bestelbus PTT MIDDELBURG - Drie kale mannen hebben gisteravond rond kwart over zes geprobeerd een overval te plegen op een be stelbus van de PTT, die op dat moment passeerde op de Blau- wedijk in Middelburg. De bestuurder van de bus hoor de opeens een grote klap; de mannen probeerden een steen door de voorruit te gooien, maar dat mislukte. De chauffeur reed door en hoorde dat het drietal tegen de auto schopte en sloeg. De bestuurder schrok, maar bleef ongedeerd en reed direct naar het politiebureau. Achter de bestelbus reed een witte wagen; de politie verzoekt de bestuurder van die auto, con tact op te nemen met het bureau Middelburg. Ook eventuele an dere getuigen worden daartoe opgeroepen. Het telefoonnum mer is 0118-688000. Auto's doelwit van inbrekers MIDDELBURG - In Middel burg zijn in de nacht van woeps- dag op donderdag twee auto's het doelwit geworden van in brekers. Uit een auto die aan de Ghandistraat stond geparkeerd werd een radiocassettespeler en een tas met geld gestolenOok in de Koepel werd uit een auto een radiocassettespeler ontvreemd. kinderopvang duurt nog tot de zomer van 1998. Tot die tijd draait de opvang gedeeltelijk op overheidssubsidie. Fioole acht de kans zeer groot dat de opvang na het einde van de proeftijd de finitief blijft bestaan. „De be langstelling neemt toe. Boven dien, flexibilisering van de ar beidsmarkt vraagt om flexible kinderopvang." Veere voert controle van minicampings in VEERE - De honderdzestig mi nicampings in de gemeente Vee re zullen voortaan enkele keren in het seizoen worden bezocht door een controleur van de ge meente. Dat gebeurt op onaan gekondigde, wisselende dagen. Bij overtreding wordt de mini- campinghouder aangeschreven en heeft hij drie dagen de tijd om zijn fout te herstellen. Zoniet dan kan de gemeente hem een dwangsom opleggen. Hij ris keert ook het verlies van zijn kampeervrijstelling. Dit heeft het Veerse college van B en W vastgesteld'in een con trole- en sanctiebeleid waarmee het oneerlijke concurrentie met de gewone campings wil voor komen. Met het strenge contro lebeleid wil het dagelijks ge meentebestuur ook de kwaliteit van de mini-campings garande ren. De minicampinghouders worden middels een brief dooi de gemeente geïnformeerd over de regels waaraan zij zich moe ten houden (maximaal tien plaatsen in hetvoor- en nasei zoen en vijftien in de zomer) en over de inhoud van het sanctie beleid. ZOUTELANDE Ouder worden - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt vrijdag 28 fe bruari een informatiemiddag over 'Ouder worden en de gevol gen voor je lijf en leden'. Spre ker is huisarts A van der Male uit Zoutelande. Hij houdt een inleiding over de gevolgen van het ouder worden. De bijeen komst duurt van 14.00 tot 16.00 uur en wordt gehouden in Zaal Middendorp in Zoutelande. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een kruispunt van oud en nieuw. Alleen de huizen en de bomen aan het Damplein in Middelburg doen nog denken aan de tijd van weleer, de autoloze periode zonder luchtvervuiling en lawaai. Zouden er in de vo rige eeuw al bewoners zijn geweest die ver moedden dat de omgeving zo zou veranderen? Dat de straat het domein van gemotoriseerd verkeer zou worden en op het plein via een tele fooncel met iedereen overal ter wereld contact kan worden gelegd. Voor wie aan de tand des tijds wil ontsnappen is een bankje neergezet. Toch schenken de meeste voorbijgangers geen aandacht aan dit kleine rustpunt in deze mo derne, gehaaste wereld. foto Pieter Honhoff tertjes Nena (twee jaar) en Ro- san (3,5 maanden) naar de flexi bele opvang in de voormalige kleuterschool De Wigwam in Middelburg. „In de reguliere opvang ben je gebonden aan vaste dagen. Maar omdat ik elke week op andere dagen moet werken, kan ik daar niet te recht." De Stichting Kinderopvang Middelburg (SKM) speelt, vol gens directeur Jannie Fioole, met de flexibele opvang bewust in op de flexibilisering van de arbeidsmarkt. ..Ouders werken steeds vaker op ti jden dat ze niet in aanmerking komen voor de reguliere kinderopvang." Het kinderdagverblijf hanteert naast vaste dagen vastgestelde tijden waarop ouders hun kin deren moeten komen en brengen en halen. Verder moet een kind minstens drie dagdelen naar het verblijf komen. De flexibele op vang van de SKM kent al deze regels niet. „De enige voorwaar de die wij stellen is dat ouders minimaal een contract voor acht uur per week afsluiten. Voor de rest is nagenoeg alles mogelijk", aldus Fioole. Werkgever Kinderopvang in De Wigwam is voor kinderen tot vijf jaar en kost ouders acht gulden per urn-. Werkgevers dragen in veel ge vallen bij in de kosten. Ineke Be- suijen brengt haar twee jaar ou de dochtertje twee keer per week naar De Wigwam. „Zowel mijn werkgever als die van mijn man neemt een deel van de kos ten voor zijn rekening." Besuijens dochtertje Anna werd aanvankelijk in een gastgezin opgevangen, maar dat beviel niet. „Op de kinderopvang kan ze met andere kinderen spelen. Dat is een groot voordeel." De vraag of het onregelmatig opvangen van kinderen peda gogisch is verantwoord, houdt Fioole en haar medewerksters voortdurend bezig. Fioole: „Het kind staat centraal. De drie leidsters overleggen regematig met de ouders over hoe het met hun kind gaat. Zo zijn ze in staat de opvang eventueeel bij te stel len." Leo en Marente van IJzendoorn zijn louter positief over de op vang van hun acht maanden ou de dochtertje in De Wigwam. „Het is voor ons ook de enige op lossing. Ik werk in ploegen dienst. Mijn vrouw werkt twee ochtenden in de week, maar niet altijd op dezelfde dagen. Door de onregelmatigheid kunnen we niet naar de reguliere opvang. Het enige alternatief zou een gastouder zijn. Dat willen we nu juist niet omdat ons kind dan aan iemand anders gaat hech ten". aldus Leo van IJzendoorn. Het experiment met de flexible Kinderen, ouders en directeur Jannie Fioole van de Stichting Kinderopvang Middelburg voor kinderdagverblijf De Wigwam. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 14