Noodopvang jeugd schiet tekort PZC Leegstaande school trekt vandalen Hoogbouw bij het Goese Meer mag Herstel Grote Kerk Veere vordert GroenLinks wil in Vlissingen groenplan en bureaucratisch Sociale dienst kil zeeland vrijdag 21 februari 1997 sbw 12 lezers schrijven Jongeren met dringende behoefte aan hulp in de kou door gebrek aan plaatsen van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VEERE - In verband met de vorstperiode heeft de restauratie en de herinrichting van de Nederlandse hervormde kerk in Veere even stil gelegen. Desondanks vor deren de werkzaamheden gestaag. Het bestuur van de federatie Samen op Weg kerken in Veere hoopt dat in juni weer diensten in de kerk kunnen worden ge houden. Vanaf die maand kan de kerkge meenschap niet langer gebruik maken van het gebouw van de gereformeerde kerk aan de Kaai. Voor dit gebouw is een koper gevonden. Al weer geruime tijd staat de voormalige Nederlandse hervormde kerk in de stei gers. Zowel buiten als binnen moeten de voegen en door zout aaangetaste stenen worden verwijderd en vervangen. Dat kan alleen bij temperaturen boven nul graden. Daarnaast wordt het kerkgebouw herin gericht zodat er meer en betere zitplaat sen voor de kergangers ontstaan. Het gehele interieur wordt een kwartslag ge draaid. Ook krijgt het doophek een mid denstuk dat verwijderd kan worden. De preekstoel, het doophek en de heren- bank dateren nog uit de zeventiende eeuw. Ze werden in 1669 aangeschaft nadat er een brand was geweest in de Grote Kerk. Toen het aantal kerkgangers in de vorige eeuw drastisch terugliep zijn de kerk diensten verhuisd naar de kleine kerk, die oveiigens een aparte ingang heeft. De huidige restauratie staat los van de herinrichting van de Grote Kerk voor een culturele bestemming. Wel mag de federa tie Samen op Weg Kerken, die 660.000 gulden bijdraagt aan de nieuwe invulling van het monument, gebruik maken van de nieuwe gemeenschappelijke ruimte. Deze ruimte wordt gebouwd op de plek waar tot in de dertiger jaren het derde schip van de Grote Kerk stond. De voormalige Eendragtburchschool in Dauwendaele wordt regelmatig door vandalen bezocht. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - De voorma lige Eendragtsburch aan het Vromoldsland in de Middel burgse wijk Dauwendaele ver paupert. Regelmatig moeten ingegooide ramen worden her steld. Of staan er ramen open omdat vandalen hebben ge probeerd in te breken, gelokt door het schoolmeubilair dat nog niet weg is gehaald. „Het gebouw wordt systematisch afgebroken. Het is triest dat zo met een gebouw dat door de gemeenschap is betaald wordt omgesprongen", zegt A van den Boomgaart, een van de verontruste omwonenden. Verschillende keren heeft hij bij de gemeente aan de lijn ge hangen om zijn bezorgdheid over het voormalige schoolge bouw uit te spreken. Sinds de Eendragtsburch in augustus 1995 is opgegaan in de Vossen- burch staat het pand leeg, wat weer vandalen aantrekt. Om wonenden willen dat de ge meente snel een nieuwe be stemming voor het pand vindt. Het is geen geruststellende ge dachte dat spelende kinderen zich kunnen bezeren aan rond slingerende glasscherven op het schoolplein. Begin 1996 werd Makelaardij Kiewiet en Schulting nog aan gewezen om het pand, net als de leeggekomen schoolgebou wen aan de Kruitmolenlaan en de Molenweg in Nieuw- en Sint Joosland te verkopen. Er werd echter een bodemvervui ling geconstateerd die moest worden onderzocht. Dit Keeft geleid tot een enorme vertra ging. De grond bleek achteraf minder verontreinigd dan werd verondersteld. Binnenkort worden de ver koopplannen weer opgepakt, kan G. van Boven van de dienst Stadsontwikkeling, al vertellen. In de meeste gevallen is het volgens Van Boven niet moei lijk om kopers te vinden. Re gelmatig wordt de gemeente gebeld door belangstellenden. Wel schrikken ze vaak van de hoge vraagprijzen. De ge meente gaat bij verkoop uit van de boekwaax-de. De schoolgebouwen zijn in de meeste gevallen nog lang niet afgeschreven waardoor de vraagprijs hoog uitvalt. Pro jectontwikkelaars zijn vaak alleen geïnteresseerd in de grond waarop ze woningen kunnen bouwen, maar dan- moet de bestemming worden veranderd. Het gebouw van de voormalige Rosenburch aan de Kruitmo lenlaan is in principe ver kocht, net als dat van de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Er staan nog twee gebouwen, aan de Breeweg leeg waarvoor de Woning bouwvereniging Middelburg een plan maakt. De voormali ge Buitenhoveschool aan de Buitenhovelaan is een pro bleem apart. De gemeente wil het pand nog even achter de hand houden voor het geval de nieuwe plan nen voor het jeugdhonk niets opleveren. Op dit moment is een deel van het gebouw in ge bruik als kinderdagverblijf en voor onderwijs aan asielzoe kerskinderen. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - De Vlissingse GroenLinksfractie wil dat de gemeente een groenstructuur plan laat opstellen. Volgens de fractie is het uitblijven van zo'n plan onaanvaardbaar. Groen Links wijst op de discussies rondom de woningbouw in de Piersonstraat en de notitie Bou wen waar het kan. De fractie heeft bij het college van burge meester en wethouders een ini tiatief-raadsvoorstel ingediend voor het laten uitwerken van een groenstructuurplan. Het plan moet een visie geven op het openbaar groen binnen de bebouwde kom. Daarnaast kan het als richtlijn dienen voor be heer en onderhoud van open baar groen en wijzigingen van bestemmingsplannen en uit voeringsplannen voor de open bare ruimte. Voor het opstelle van een structuurplan is na« schatting 50.000 gulden d kunnen volgens GroenLinl worden gedekt uit de pot alg< mene reserves. Gemis Al in het milieubeleidsplan Ee stap verder uit 1991 werd gew< zen op het belang van een groei structuurplan. Bij diverse act viteiten zoals woningboui woonbuurtverbetering. riol< ringswerken en verkeerspla werd het ontbreken van zo' plan als een gemis ervaren. B de behandeling van het on' werp-milieubeleidsplan dror GroenLinks al aan op de on wikkeling van een groenplai Toen werd er geen gehoor aa gegeven. Nu probeert de fract: het weer op de agenda te kri gen. Want het kan niet los gezie worden van de notitie Bouwe waar het kan. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het Goese Meer BV mag aan de Krukweg twee blokken met appartementen en een club huis voor de gebruikers van de golfbaan bouwen. Een Goese raadsmeerderheid van CDA WD en SGP/GPV/RPF steunde donderdag het compromisvoor stel van het college. PvdA D66 en GroenLinks weigerden mee te werken aan de appartemen- tenbouw, die niet zou passen in het voor het Goese Meer ken merkende open landschap. Wethouder C. R. M. M. Linssen van ruimtelijke ordening kreeg de meerderheid achter zich na dat hij in uitvoerig overleg met de projectontwikkelaar en be zwaarden tot een compromis voorstel was gekomen. Die tus senweg houdt in dat het Goese Meer BV slechts twee van de drie geplande blokken mag bouwen en rekening houdt met het uitzicht van omwonenden. Eén bezwaarde bleef echter te gen het plan, dat zijn woonge not zou aantasten. De Vereni ging van Bewoners van het Goese Meer keerde zich tij der de laatste vergadering van c commissie ruimtelijke ordenin ook tegen de voorgenome bouw. Maar die vereniginj deelde Linssen donderdag me is op haar schreden terugge keerd na een gesprek met hem. Hotel Het Goese Meer BV was ooi spronkelijk van plan op h< golfbaanterrein aan de Krul weg een hotel te bouwen. Dé idee werd afgeblazen omdat ee hotel onrendabel zou zijn. Voc de politieke tegenstanders is dj nog geen reden akkoord te gaa met de nieuwe bestemming: af partementen. Massaler D66-woordvoerder J. M. Jar sen: „Appartementen hore thuis in of rond de binnenstad Verder spitste de discussie zie toe op de vraag of een hotel mai saler zou werken dan twee ap partementenblokken. Volger Linssen wel, volgens de teger standers is dat niet zo zeker. M< twaalf tegen acht stemmen del: den zij echter het onderspit. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschi nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uite lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De ri dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Trouwzaal Naar aanleiding van de inge zonden brief (PZC 17-2) inzake de trouwzaal in Vlissingen wil ik als (bruids)fotograaf gaarne enige suggesties doen ter verbe tering. Ik kom in vrijwel alle trouwzalen in Zeeland. Ook mij valt het steeds weer op dat de trouwzaal van het Vlissingse stadhuis weinig sfeervol is. Natuurlijk kun je geen vergelij king trekken met de mooie oude stadhuizen van Middelburg en Veere, maar de trouwzaal kan best aantrekkelijker worden ge maakt. Zo zijn er de witte kuip stoeltjes die erg koud aandoen. Tevens zou voor een andere (cir kel vonnige) opstelling gekozen kunnen worden zonder mi dden- pad, zodat twee families niet ge scheiden in de zaal zitten. Zeker als er weinig belangstellenden aanwezig zijn is dit een vreem de, ongezellige opstelling. Ge dacht zou ook kunnen worden aan een schuifwand die naar ge lang het aantal bezoekers te openen ofte sluiten is. De plaats voor de ouders en/of getuigen (die nu bij elkaar op de eerste rij zitten) kan beter opgesteld wor den. De getuigen zittend aan één grote tafel zou ook al een hele verbetering zijn. Tot slot nog een zeer belangrijk punt: de lichtinval. Een goed- werkende zonwering waardoor diffuus licht ontstaat zal veel verbeteren. Fred Hofman Meidoomlaan 1 Vlissingen Parkeerbeleid Het ontbreekt de overheid niet aan fantasie nieuwe belastin gen te verzinnen. Wegenbelasting, opcenten, WOV, gemeente-onroerend- goedbelasting. Nieuwste vin ding is parkeerbelasting (PZC 12-2). Een onderzoekbureau heeft voor een bedragje van 450.000 gulden een plan uitge werkt. Zij moeten het spekken van de Middelburgse gemeente kas voor ogen gehad hebben, ze ker niet het welzijn van de stadsbewoners. De parkeerbe lasting is ook niet bedacht om drukte tijdens het korte toeris tenseizoen op te vangen, maar om twee parkeergarages renda bel te maken. Voorlopig draaien de bewoners binnen de veste hiervoor op. Parkeerwachters controleren gezellig samen de lege Mais- baai. Lijkt dit een beetje over dreven? Soms komen ze zelfs pe auto terwijl de gemeente juk autorijden wil terugdringen. Dit parkeerbeleid staat in schr contrast met de zorg voor oude ren die provincie en gemeen! hoog in het vaandel hebben. Or deren moeten zo lang mogeli] zelfstandig wonen. Vanzeli sprekend zijn sociale contacte belangrijk. Een kort bezoekji verjaardagen, vergaderingei hulp bij ziekte, hiervoor mo« nu betaald worden. In de sta wonen veel ouderen, vaak mir der goed ter been. Voor vervoe is een auto onmisbaar. Met d: beleid, pensioenen zijn immei niet rekbaar, wordt een auto or betaalbaar. Zo komen mense in een isolement. Mensen cor stateren nu al minder bezoel Het is niet meer dan billijk dé bewoners een gratis parkeei kaart krijgen. Ineke Ni- Touwbaan 2 Middelhui Politieman mag geen lid zijn van gemeenteraad OUDDORP - Een politiema mag geen raadslid zijn in het ge bied waar hij werkt. Die uil spraak heeft de Raad van Stal donderdag gedaan. A van der Wende uit Ouddorj die SGP-raadslid in Goederee de is, had om een uitspraak va de Raad van State gewaagd. H zegt donderdag door de raad o de hoogte te zijn gesteld Dor derdagavond woonde hij d raadsvergadering in zijn woor plaats vanaf de publieke tribu nebij. Van der Wende is chef basiseen heid bij district De Eilande van de politie Rotterdam-Rijn mond, waaronder onder mee Goedereede valt. Volgens zowe de Gemeentewet als de Politie wet zijn de functies van raadsli en politiefunctionaris in het zelfde district niet te combine ren. Probleem is dat Van der Wend soms als leidinggevende ordei van de burgemeester moet op volgen,Bij het handhaven va de openbare orde kan dit pre blemen opleveren, zo is de rede nering. De Raad van State moet de uit spraak van donderdag no schriftelijk toelichten. Van de Wende heeft gezegd niet in be roep te gaan bij het Europes Hof. ANP De Grote Kerk van Veere wordt uitgebreid gerestaureerd. Verwacht wordt dat in juni de werkzaamheden zijn voltooid. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Veel uitke ringsgerechtigden worden met de dag treuriger. Zeker als ze lange tijd in de bijstand zitten en maandelijks het tekort zien groeien. Juist nu de minima merkt dat de koopkracht wordt aangetast, heeft hij meer steun nodig van een vertrouwde con sulent van de sociale dienst. M. Tempelaars heeft als coördina tor van het Activiteiten Cen trum Middelburg (ACM) bijna dagelijks te maken met Middel burgse uitkeringsgerechtigden. „Ik merk aan de reacties dat de sociale dienst onpersoonlijker is geworden." M. L. Strous, wethouder sociale zaken van de gemeente Middel burg, signaleert het probleem. „De minister zadelt de sociale diensten op met een pluk regel geving. De sociale dienst moet andersom redeneren. Bij bin nenkomst heeft een klant geen recht op een 100 procent bij standsuitkering, tenzij die be wijsstukken kan overleggen. Anders volgen kortingen. Die verscherpte controle brengt on rust teweeg bij de uitkeringsge rechtigde en bij de sociale dienst." Deze week verzocht de gemeen teraad het college om stelling te nemen tegen de Bijstandswet van 1 januari 1996. „Ik was blij met die vraag, want ik vind de bijstandsuitkering te laag. Bin nenkort ligt er een brief bij de minister met het verzoek om die uitkering te verhogen." Bij standsgerechtigden klagen over de onpersoonlijke benadering van die sociale dienst, de lange wachttijden, er is weinig per spectief op werk, er wordt slor dig omgegaan met persoonlijke informatie en de kortingen op de uitkering zijn moeilijk te doorgronden. „Het. is een kille bureaucratische instantie ge worden. Ambtenaren verschui len zich achter de nieuwe Bij standswet. Ik ben lang geleden op psychische gronden afge keurd. De sociale dienst heeft mijn medisch dossier. Ik lijd bij voorbeeld aan zware slapeloos heid. Bij een herkeuring medio vorig jaar werd mij gevraagd om in alle vroegte te verschijnen. Ik heb twee brieven geschreven, drie keer gebeld om het tijdstip te verlaten. Nooit heb ik een re actie gekregen", zegt Walter de Reuver uit Middelburg. De Reuver werd in december 10 procent gekort op zijn uitkering omdat hij voordeurdeler zou zijn. „Bij de maatregel van voordeurdelers werd eerder nooit moeilijk gedaan, omdat ik een eigen huishouding voer. Die situatie is al jaren hetzelfde. Na een hercontrole werd ik wel 195 gulden gekort, omdat ik de wo ning zou delen. Op bijna 1.300 gulden is dat veel. Ik ben naar de wetswinkel gegaan met het ver zoek om rechtsbijstand. Die iaak loopt nog." Sociaal isolement De nieuwe Bijstandswet van 1 januari 1996 houdt globaal in dat het ministerie van Sociale Zaken de gemeenten meer vrij heid geven om armoede en het sociale isolement te bestrijden. Dat het niet direct soepel werd ingevoerd bleek ook uit een aan tal aanbevelingen die gebun deld werden in een Deltawet. Ook minima verdienen een der tiende maand. Elektronische bestanden zijn beter te gebrui ken voor het opsporen van men sen die een extraatje laten lig gen, in plaats van de fixatie op fraudebestrijding. Tijdrovend vrijwilligerswerk moet gelijk gesteld worden met een baan in een banenpool en lagere woon lasten moeten toegestaan wor den voor het delen van een woning, zonder korting. Die plannen voor de sociale ver nieuwing zijn hoopvol, maar op dit moment merkt de andere kant van Nederland er weinig van. M. Tempelaars van Het Ac tiviteiten Centrum schrikt vaak van de klachten van de bij standstrekkers. „Ik heb het idee dat mensen de dupe worden van de ondoorzichtige wetgeving. Laatst zei een man dat zijn bril kapot was. Hij belde de sociale dienst en kreeg te horen over tien dagen terug te komen." Mevrouw J. Binda (36 jaar) zit tien jaar in de bijstand. „Ik voel me aan mijn lot overgelaten. Ik ben gescheiden en moest mijn tweeling opvoeden. Ze zijn nu tien jaar. Ik wil nu werken, maar nooit heb ik daarover gesproken met mijn consulente. Ik heb een computeropleiding afgerond en hoop bijvoorbeeld in de banen pool aan de slag te gaan." Mevrouw G. Maandag vraagt zich af waarom haar aanvraag voor een tegemoetkoming voor haar kapotte wasmachine is af gewezen. „Het fonds, de Bijzon dere Bijstand, is daarvoor toch bestemd. Maar er werd verteld dat ik zelf een reserve had moe ten opbouwen. Dat is de oude all-in gedachte van de 100 pro cent uitkering. Tegelijkertijd word je wel 165 gulden gekort. En waarom? Niemand bij de so ciale dienst die het me zegt." van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Er is in Zee land een schreeuwend tekort aan opvangmogelijkheden voor jeugdigen die in acute nood ver keren. Het enige crisisopvang centrum, waarnaar hulpverle ners kunnen venvijzen, zit voortdurend vol. Afgelopen jaar moest in driekwart van de ge vallen nee worden verkocht. Wellicht externe projectleider bouw theater van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben nog geen extern bureau benaderd dat een projectleider zou moeten leveren voor het theaterproject. Het college stelt dit in antwoord op vragen van GroenLinks-raadslid R. Meijer. Het dagelijks bestuur van Ter- neuzen zegt in het schrijven aan Meijer dat 'op dit moment in tern beraad plaatsvindt dat dient te leiden tot een stappen plan voor de voorbereidingen tot de realisatie van een nieuw theater.' Het college maakt er geen ge heim van dat binnen eigen kring gedacht wordt aan het inscha kelen van een externe project leider. Simpelweg, omdat de gemeentelijke organisatie qua capaciteit momenteel niet op dit soort werkzaamheden is toege sneden. B en W maken met het schrijven duidelijk dat oud-wethouder J. van Rooijen (tegenwoordig di recteur van een management adviesbureau) vooralsnog niet benaderd is het theaterproject te leiden. GroenLinks en D66 hadden eerder het college ken baar gemaakt dat het politiek niet zuiver zou zijn om nog voor Van Rooijens officiële vertrek al zakelijke verbintenissen met de man aan te gaan. Van Rooijen is inmiddels wet houder af. Het dagelijks bestuur van Terneuzen biedt de vertrek kende CD A-er vrijdag 28 febru ari een receptie aan. Deze wordt van 16.30 tot 18.30 uur gehou den in het restaurant van het Terneuzense stadskantoor. ken. De doorstroom naar régu liere voorzieningen stokt omdat die ook vol zitten. En de jeugd zorg heeft de handen al zo vol dat jongeren vaak veel te lang moeten wachten op deskundige hulp. Terugkeer naar het ouder lijk gezin wordt daardoor be moeilijkt. De stichting Agogische Zorg Zeeland, die het crisisopvang centrum beheert, wil daar iets aan doen door zich zelf met 'ge zinsinterventies' bezig te gaan houden. Ook nieuwe vormen van jeugdzorg (Families First) zouden terugkeer van jongeren naar het ouderlijk huis kunnen bespoedigen. Pleegzorg Verder zou de pleegzorg soelaas kunnen bieden. Nu is het vaak zo dat. voor crisisopvang ge schikte pleeggezinnen niet in zetbaar zijn omdat ze vaak al andere jeugdigen in huis heb ben. Voorgesteld wordt een groep te vormen van ten minste tien pleeggezinnen die speciaal met crisisopvang worden be last. Maar ook al zou met dit alles de druk van de ketel worden ge haald, dan nog blijft het crisis opvangcentrum te klein. Men beschikt er nu over zeven op vangplaatsen. Dat zouden er tien moeten worden, vindt de werkgroep. De bestaande nood kan daarmee worden gelenigd, althans als het lukt de gemid delde verblijfsduur drastisch terug te schroeven tot de wette lijke norm van zes weken. Brood en bed De werkgroep die de problema tiek in kaart bracht, hecht ver der ook belang aan plannen voor uitbreiding van het psychi atrisch jeugdziekenhuis Itnaka met een nieuwe afdeling voor acute opname. Want ook daar moet vaak nee worden ver kocht. Zo'nnieuwe afdeling kan voorzien in vier tot vijf bedden. Tenslotte bepleit de werkgroep aandacht voor jongeren die in de crisisopvang tussen wal en schip vallen: drugsverslaafden, niet-gemotiveerden, psychia trische patiënten en licht ver standelijk gehandicapten. „Een laagdrempelige voorziening voor jongeren waar alleen 'bed, bad en brood' wordt geboden, wordt in Zeeland node gemist." Zeventig jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, voor wie opvang dringend noodzakelijk werd geacht, ble ven daardoor in de kou staan. In alle gevallen ging het om jonge ren met ernstige psvcho-sociale problemen waarvoor het ouder lijk huis geen oplossing (meer) kon bieden. Een speciaal ingestelde werk groep van deskundigen uit de jeugdhulpverlening pleit er dan ook voor de capaciteit van het in Middelburg gevestigde crisis opvangcentrum te vergroten. Al eerder vond uitbreiding plaats, maar dat is bij lange na niet toe reikend gebleken. Grootste pro bleem is dat jeugdigen vaak veel te lang in het crisisopvangcen trum blijven hangen omdat ze zo gauw nergens anders kun nen. De helft van de jongeren zit er al meer dan een half jaar, terwijl de wet een gemiddelde verblijfs duur voorschrijft van zes we-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 12