Om het behoud van de Mortier Durf eens knopen door te hakken Zeeland is één toeristisch complex PZC Voortbestaan project slachtofferhulp voor toeristen is onzeker Alle containers uit Schelde-Rijn zijn geborgen 11 zeeland Varkensfokker ziet af van komst Drietal berooft jongen van geld Voor 10 mille gereedschap weg Oostburgse nog altijd vermist Bedrijfsactiviteiten Veersedam Belastingkantoor overbelast Zeeland Het ontwerp voor een nieuw Streekplan Zee land ligt ter inzage. In het plan staat in grote lijnen hoe. de provincie er de ko mende jaren uit gaat zien. Anders gezegd: de toe komst van Zeeland is aan de orde. Iedere burger in het gewest heeft erin meer of mindere mate mee te maken. In een korte serie gaat de PZC-redactie in op de vier hoofdthema's van het plan. Vandaag de derde aflevering over recreatie en toerisme. Le zers die hun mening wil len geven over de inrich ting van hun provincie, dan wel icleëen daarover kwijt willen, kunnen rea geren naar de krantPZC- redactie, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen of fax 0118-470102. loor René Schrier at voor het stadsgewest op Walcheren geldt, geldt ei- enlijk ook voor de Kop van chouwen. Daar zijn al geruime jd op planologisch terrein ont- ikkelingen aan de gang, die je aar beter niet kunt verstoren et allerlei kreten in het streek- lan. In West-Zeeu ws-Vlaande- n is iets soortgelijks nog maar et begonnen, met de schetsen oor de herinrichting. Wat op chouwen gebeurt, zou voor est-Zeeuws-Vlaanderen ook el wat zijn, denkt J. H. J. Van e Velde, voorzitter van de Ver- niging van Camping-exploi- anten Zeeuws-Vlaanderen. ij doelt niet alleen op de ma- er waarop ondernemers, andbouw en milieubescher- ing elkaar hebben gevonden n met elkaar zaken kunnen oen, maar ook op concrete din gen als een transferium. Een grote centrale parkeerplaats waar de dagrecreanten opge hangen worden. Vanaf dat transferium, dat momenteel bij Renesse wordt aangelegd, rij denbusjes naar het strand. Van de Velde vindt het ontwerp- streekplan op zich geen slecht plan. Het is in elk geval toe komstgericht. Later zal hij op merken dat er in het verleden toch wel heel weinig plannen ook zijn uitgevoerd. Hij leest uit het plan de wens van de over heid om samen te werken met het bedrijfsleven. Het zou eens tijd worden, blijkt uit zijn op merkingen. „Het is echt weer Nederlands. We hebben nu drie plannen. Het provinciale streekplan, het herinrichtings plan kust-Zeeuws-Vlaanderen en het plan voor duurzaam vei lig verkeer in Zeeuws-Vlaande ren. Het zou beter zijn als ze alle plannen eens in één pot gooien, anders werk je elkaar tegen. Durf eens een keer knopen door te hakken." Uitbreiding van recreatie is vol gens Van de Velde niet nodig. Zeker de komst van land schapscampings ziet hij niet zit ten. Dat is geen broodnijd, zegt hijDe kampèerboeren zullen er meer last van hebben dan de re guliere campings. Trouwens, voor de exploitant van de land schapscamping zal het ook geen haalbare kaart zijn, schat hij in. Slechts zestig kampeereenhe- den op twee hectare en omringd door vijf hectare bos. Daar zit nog geen droog brood in. Zwembaden Hij is het wel eens met de kwali teitsverbetering die in het ont- werp-streekplan bepleit wordt. In Zeeuws-Vlaanderen bete kent dat volgens Van de Velde niet dat de staanplaatsen groter moeten worden. Hij zoekt het eerder in aanleg van randbe- planting, een goede wegen structuur en aanleg van slecht- weervoorzieningen bij de campings, zoals zwembaden voor de kinderen. Zijn collega H. Van Oost uit Re- nesse verwacht meer heil van vergroting van de staanplaatsen als kwaliteitsverbetering. Heel wat campings in de Kop van Schouwen leveren plaatsen in. Dat wil overigens niet zeggen dat die plaatsen ook totaal ver dwijnen, want het is goed moge lijk dat ze er bij een andere cam ping weer bij komen. Van Oost heeft het over een soort pot waarin alle ingeleverde kam- peereenheden verdwijnen en waaruit (eventueel tegen beta ling) geput kan worden als com pensatie. Het is allemaal nogal ingrij pend, realiseert Van Oost zich en het kost ook geld van de onder nemers. „Maar als we het nu niet doen missen we straks gigan tisch de boot." Hij verwacht ook veel van de po sitieve invloed van natuuront wikkeling op het toerisme: „De mensen vragen er zelf om. Waar kan ik wandelen, waar zijn rus tige groene plekken, waar is het bos?" Het is gewoon een beetje vreemd om een ondernemer de kwaliteiten van het natuurplan Tureluur aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland te horen prijzen. Van Oost: „Dat zijn de gouden eieren van de kip die Schouwen-Duiveland heet en waar we zuinig op moeten zijn." Toch moeten de recreatieonder nemers het daar niet alleen van hebben. Ze moeten zelf ook on dernemen, voegt hij er aan toe. Het is volgens de Renesser cam pinghouder van belang dat de vakantieherinnering blijft han gen in het hoofd van de mensen. Dat gebeurt alleen als er wat ge boden wordt. Als voorbeeld noemt hij duiklessen in het zwembad van de camping. Dat maakt het mogelijk dat Mien uit Rotterdam tegen het eind van de vakantie in het Grevelingen- meer haar eerste duiken kan maken, Daar kan Mien in de kennissenkring mee uitpakken als ze thuis is. Van de Velde in Nieuwvliet-Bad vraagt ook aandacht voor het landschap. Hecht aan de open structuur en het poldergebied, bepleit hij. Zijn collega's roept hij op zich niet gek te laten ma ken. „Hol niet mee met de waan van de dag door in te spelen op de gekste wensen van de recre ant. Nu willen Duitse toeristen Duitse zenders op de kabeltele visie van hun vakantiehuisje. Maar toen die kabel er nog niet was vonden de Duitsers het ook prima in Zeeuws-Vlaanderen." Dat er meer en meer geknokt moet worden om de recreanten naar Zeeland te halen, staat voor beiden vast. Van de Velde: „In Zeeuws-Vlaanderen heb ben we altijd al moeten knok ken., Daar zijn de ontwikkelin gen later op gang gekomen." Van Oost: „Je zult zien dat de bezetting het komend hoogsei zoen, zeker bij de strandcam- pings, lager zal zijn. Aan de an dere kant wordt het bezoek wel over een steeds langere periode uitgesmeerd. De mensen gaan namelijk meer en meer op korte vakanties. Daardoor kan het to taalresultaat nog best meeval len." vrijdag 21 februari 1997 van onze verslaggever Theo Giele MIDDELBURG - Hetis onzeker of de slachtofferhulp aan toeris ten het komende seizoen kan worden voortgezet. Pas van één gemeente, Schouwen-Duive land, heeft de stichting Slacht offerhulp de toezegging voor een financiële bijdrage binnen. Vanuit de politie is inmiddels bij de lokale overheden aangedron gen op voortzetting van de steun aan het project toerisme slacht offerhulp. Of de andere Zeeuwse gemeen ten ook met geld over de brug willen komen, is nog niet be kend. De stichting wil ook de provincie om een extra bijdrage vragen. Slachtofferhulp Zee land wil binnen drie maanden zekerheid. Als te veel gemeen ten het af laten weten wordt het hele project afgeblazen. „Wij werken provinciaal. We kunnen moeilijk een vakantieganger in de kou laten staan omdat hij toevallig een ongeluk heeft ge had in een gemeente die niet heeft meebetaald aan de toeris ten slachtofferhulp", aldus Luuc Smit, algemeen coördina tor van Slachtofferhulp. De stichting startte in 1994 met het verlenen van hulp aan (bui- RILLAND - Alle 28 containers die maandagavond van een duwbak in België in het Schel- de-Rijnkanaal vielen, zijn ge borgen. De laatste laadkisten zijn donderdag uit het water ge haald. Dat heeft een woordvoerder van het Vlaams departement voor leefmilieu en infrastructuur be kendgemaakt. De beperking van de maximumsnelheid voor de scheepvaart ter plaatse tot vijf kilometer per uur blijft tot vrijdagmiddag vijf uur van kracht. Dit in verband met het rechtzetten van enkele scheef gezakte containers op de duwbak. In sommige van deze laadkisten zitten gevaarlijke stoffen. Van de brandbare, ex plosieve en milieuverontreini gende stoffen in de containers is volgens de woordvoerder van het Vlaams departement niets in het water terechtgekomen. ANP tenlandse) toeristen die in Zee land betrokken waren geraakt bij een ernstig verkeersongeval of slachtoffer waren van een misdrijf. In Oostburg. Renesse enVlissingen zaten vrijwilligers van Slachtofferhulp in het poli tiebureau om hun diensten aan te bieden. Het eerste jaar wer- den 85 mensen geholpen. Vorig jaar was dat aantal opgelopen tot 389, onder wie de 148 men sen die bij de brand in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse geëvacueerd werden. In 104 ge vallen betrof het in 1996 ver keersslachtoffers. Politiechef J. Dirksen van het district Walcheren noemt het toeristenproject van Slachtof ferhulp een 'noodzakelijke aan vulling' op het werk van de politie. De afgelopen zomersei zoenen heeft het werk van de vrijwilligers bewezen belang rijk en waardevol te zijn. Doordat de eerste opvang van slachtoffers de agenten uit han den is genomen, heeft de politie meer tijd om zich met andere za ken bezig te houden. Als Slacht- offerwerk met het project moet stoppen, moet de politie de op vang regelen en komen er dus meer politiemensen aan het bu reau vast te zitten, Dat is in strijd met de wens van de poli tiek dat er juist meer agenten - meer 'blauw' - op straat moeten verschijnen. Advertentie Gedeputeerde Staten vinden dat de plaatsen waar nu al de meeste toeristen verblijven de ruggengraat moeten blijven van het recreatiesector Op deze concentraties van vakantiegan gers stemt het dagelijks provinciebestuur zijn beleid af. Maar onderzoek heeft geleerd dat de toerist de provincie Zeeland als één toeristisch-recreatief geheel beschouwt. In het streekplan worden drie gebieden aangewezen waar meer nadruk op komt te liggen als het gaat om toerisme en recreatie. Dat zijn de Zeeuws-Vlaamse kust, het Greveling'engebied en de gebieden voor plattelandstoerisme: de Zak van Zuid-Beveland. de zuidrand van het eiland Tlxolen, Zomiemaire en omgeving op Schouwen-Duiveland en de regio Sluis-Aardenburg. Kernpunten in het nieuwe streekplan voor de ontwikkeling van recreatie en toerisme zijn: Vernieuwing die is gelicht op ombouw en aanpassing van het. huidige aanbod aan kwaliteitseisen en behoeften, van deze tijd. Nieuw aanbod op nieuwe locaties moet worden vermeden. Verbreding van het aanbod, waardoor een grotere verscheiden heid ontstaat. Gemikt wordt op een eigen identiteit van de ver schillende badplaatsen. Versterking van de recreatieondernemingen, bijvoorbeeld op het gebied van organisatiestructuur, samenwerking, deskundig heid en dienstverlening. In het streekplan is nog rekening gehou den met uitbreiding van toeristisch-recreatieve activiteiten met twintig procent van het bestaande areaal. van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Ach, die dingen be zorgden hen ooit zo'n mooie tijd. Ze maakten een dansje op de vrolijke to nen, keken bewonderend op naar het krulfront, volgden met open mond het omklappen van de boeken en verbaasden zich over het inwendige mechaniek, dat puur vakmanschap uitstraalde. Tegelijkertijd veraf schuwden ze alles wat namaak was of er zelfs maar naar riekte. Van die la waaiige ondingen, volgestopt met elektronica; pure nep was dat. Nee, er ging niets boven de klankkleur van een echt Mortier-orgel, de harmonie van de muziek, die het beste tot haar recht kwam in mooie, grote danszalen en in spiegeltenten op de kermis. Maar het pracht-orgelVan weleer - de Antwerpenaar Theofhile Mortier moet er minstens 600 hebben afgele verd - werd verdrongen door de on stuitbare concurrentie. En daarbij ging het niet alleen om de veel goed-" kopere orgels van de concurrentie, maar ook om de uit Amerika overge waaide jukeboxexx, de steeds opdrin geriger radio èn niet te vergeten de jazzbands en wat daar allemaal om heen hing. Na de oorlog takelde het imperium van Mortier en de zijnen af; de orgels verdwenen letterlijk onder het stof öf - en dat was veelvuldig het geval - werden opgekocht door van sentiment vervulde emigranten in Australië en keiharde zakenlui uit Amerika en Japan. 's Nachts „Een orgelbouwer werkte 's nachts", verkondigt Terneuzenaar Kees van Fraeijenhove met stelligheid. „Waar schijnlijk omdat hij zich dan beter kon concentreren en minder last had van ander weikvolk om zich heen. In de hoogtijdagen - en dan heb je het echt over de eerste decennia van deze eeuw - boden de orgelfabriekjes in Antwerpen werk aan enkele honder den mensen. Mortier had er in zijn toptijd alleen al negentig in dienst. Dan werd er iedere veertien dagen een nieuw orgel afgeleverd. De wachttijd liep soms op tot een jaar." Begin jaren vijftig telde de officiële loonlijst van de fameuze orgelbouwer nog maar tweeëntwintig werknemers, die de laatste jaren voor de liquidatie nog een extra frank bijverdienden met de verkoop van restanten üit de fabriek. Stichting Van Fraeijenhove en zijn huisgenoot Harry van Hugten verdiepen zich al jaren in de geschiedenis van 'de enige NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De varkensfokker J. Wou ters uit Boxtel heeft zijn bouwvergunning ingetrokken. De agrariër wilde zich vestigen aan de Boomdijk in Nieuw- en Sint Joosland. De Boomdijk is echter een bloemdijk en daar- door werd hem een milieuverg'unning geweigerd. Ook in ho ger beroep werd hem de milieuvergunning geweigerd. Eerder had de Brabander wel een bouwvergunning gekregen om op enkele hectare grond grond van de Boomdijk een var kensstal te bouwen. Hij ziet van zijn plannen aan de Boomdijk af omdat zijn bouwvergunning zonder milieuvergunning geen waarde heeft. Aan de Welzingedijk in Nieuw- en Sint Joosland heeft Wou ters ook plannen om een varkensstal te bouwen en een bedrijf op te ï'ichten. Die zaak is nog in procedui'e. MIDDELBURG - Een 13-jarige jongen uit Middelburg is woensdagavond in het Middelburgse winkelcentrum Dau- wendaele geschopt door drie onbekende.jongens. Omstreeks kwart voor zeven werd hij door het drietal aangehouden. Ze dwongen het slachtoffer, dat een frietje wilde kopen, om zijn geld af te geven. Toen hij dat weigerde werd hij geschopt. Uit eindelijk heeft hij toch zijn geld afgestaan. RITTHEM -Aan de Rammekensweg te Ritthem is donderdag ochtend ingebroken in een container. De sloten werden gefor- ceerd en uit de container werden diverse gereedschappen ge stolen. De waarde van de buit bedroeg ruim 10.000 gulden. OOSTBURG - De 55-jarige Francine Onghenae-de Zutter uit Oostburg is nog niet terecht. Zij verliet dinsdag in zwaar de pressieve toestand haar woning in de Saturnus in Oostburg en sindsdien is niets meer van haar vernomen. Ook buurtonder- zoek heeft vooralsnog niets opgeleverd. De politie zoekt nog getuigen van de verdwijning. MIDDELBURG-Het recreatieschap Veerse Meer onderzoekt een wachtlijst van gegadigden die een nering willen opzetten op de Veersedam. Het aanbod is rijk gevarieerd. Sommigen willen een horecabedrijf beginnen, anderen opteren voor het inrichten van een fiets- of kanoverhuurbedrijf of het vestigen van een surfschool. Bij de uiteindelijke keuze zal de voor- waarde worden gesteld dat er ook bereidheid moet bestaan om onderdak te verlenen aan een EHBO-post. Vooi-ts onderzoekt het schap of het toeristisch/recreatief be drijfsleven in het watersportgebied financieel wil bijdragen aan promotionele activiteiten in de geest van de vroegere Veerse Meer-dagen. MIDDELBURG - Het belastingkantoor in Middelburg is al dagen overbelast. De telefoons van de Klaxxtendienst staan er roodgloeiend sinds de belastingdienst in advertenties aan bood mensen in Middelburg en Goes te helpen met het invul len van hun aangiftebiljetten. Van het aanbod maken zoveel mensen gebruik dat het kantoor telefonisch al enkele dagen nauwelijks bereikbaar is. Dat wekt volgens de Belasting dienst irritaties op bij mensen die proberen een afspraak te maken of om andere redenen bellen. Daarom zijn donderdag twee nieuwe telefoonnummers opengesteld voor hulpvragen: 0118-683816 en 0118-683722. Voor andere doeleinden kan het nummer 0118-683800 worden gebeld. Harry van Hugten: „De historie van het orgel moeten we niet verloren la ten gaan. Vraag maar aan een wille keurige jongere op straat of hij weet wat een Mortier-orgel is en hij denkt aan een of ander oorlogstuig. Ze we ten het niet, maar als ze het horen be koort het hen.Daarom wordt nu hard gewerkt aan een boek dat de werktitel '100 jaar Mortier-orgels' meekreeg en vermoedelijk begin volgend jaar ver schijnt. VanFraeijnhoven: „Vooral in de Nederlands-Belgische grensstreek kwam je de orgels destijds tegen. Op iedere kermis werd er gedanst op de klanken van soms wel tien orgels. Ie dere zichzelf respecterende horeca ondernemer had er een in de zaak staan of huurde er een bij bijzondere echte orgelbouwer: Theofhile Mor tier', geboren in het West-Vlaamse Oostkamp in 1855 en eind '44 gestor ven in Antwerpen, waar hij z'n roem had geoogst. Samen met Janus Verha gen uit Made richtten ze onlangs de stichting tot het behoud van het Mor tier-orgel op. Belangrijkste doel: de instandhouding van 'een industrieel en muzikaal monument van topkwa liteit', het Mortier-orgel dus, ge schiedschrijving en behoud - zo mo gelijk ook restauratie - van één of meerdere orgels. gelegenheden. Wat hadden de mensen vroeger méér aan vertier dan de ker mis? Niets toch? Dé katholieke kerk had haar statige altaar. En op feesten en partijen was het dansorgel het amusementsaltaar van de gewone man, zo zou je het simpelweg kunnen samenvatten. De stichting presenteert zich nog dit voorjaar ruimschoots aan den volke. Maar daarbij gaat de aandacht overi gens wel in de eerste plaats uit naar mogelijke sponsors - bedrijven en in stanties - en in een later stadium naar de kleinere, particuliere donateurs. Van Hugten: „Uiteindelijk is ons stre ven er helemaal op gericht om in de toekomst alle mogelijke feestelijkhe- Kees van Fraeijenhove (links) en huisgenoot Harry van Hugten:...op zoek naar verhalen over Mortierenzijn orgels... foto PeterNicolai Het grootste Mortierorgel ooit gebouwd was 16 meter breed en had meer dan 2000 massieve koperen kaarsenstandaards. Het woog ruim zeven ton. Het mid dengedeelte stelt de Taj Mahal voor. den .op te luisteren met een heus Mor- tier-orgel. We hebben al een exem plaar op het oog dat we 'eeuwig' in bruikleen kunnen krijgen." In het nog grotendeels te schrijven boek wordt de historie van het orgel gelai'deerdmet anekdotes, soms opge tekend uit de mond van oude orgel bouwers, maar ook teruggevonden in oude archieven. Zoals dat verhaal van de superzakelijke Theofhile, die het niet kon verkroppen dat zijn grootste concui'rent veel volk trok in een spie geltent in Kieldrecht. Van Fraeijenho ve: „En wat deed hij? Hij kocht ter plaatse een hooiberg van een boei; stak die in brand en lokte daarmee al dat volk uit die tent weg. Hij schonk ze vervolgens bier en ze waren niet meer bij zijn orgel weg te slaan!Hij en Van Hugten zijn naarstig" op zoek naar meer van die verhalen en vooral ook op zoek naar oud fotomateriaal. Een beetje hulp is welkom, want op hun speurtochten door de grensstreek iri Zeeuws-Vlaanderen, Brabant, een stukje Limburg en Vlaanderen kwa men ze steeds nadrukkelijker tot de conclusie dat, wanneer nu niet alles wordt vastgelegd voor het nageslacht, straks alles verloren is. Die enkele overgebleven orgels incluis. Op Schouwen-Duiveland staat kwaliteitsverbetering door middel van grotere staanplaatsen hoog op de agenda. luchtfoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11