Europese FBI is van de baan Agrarische sector vreest uitbreiding varkenspest GRATIS GRATIS 4 WEKEN KQnAtar Krakers in Amsterdam bieden geen verzet BREIGARENS TEGEN ABSOLUTE BODEMPRIJZEN KOFFIE DUURDER? 3.49 Gelukwensen voor Oranjes pagina 17 Van Kemenade onderzoekt goudroof nazi's Kinderen in Goes prikken zich op straat aan injectienaalden Lidstaten zien belangrijke rol voor Europol in strijd tegen criminaliteit VOOR 15,00 (Advertentie) •3» Zie adv. pag. 22 Advertentie Bij de Konmar alle soorten koffie van ons huismerk Cafesta DEZE WEEK OUDE PRIJS! CAFESTA ROODMERK 250 gram 269 CAFESTA ROODMERK 500 gram 529 CAFESTA CAFEÏNE-VRIJ 250 gram van onze redactie binnenland DEN HAAG -Varkenshouders houden hun hart vast voor een mogelijke uitbreiding van de dinsdag gesignaleerde varkens pest. Woensdag stuitte de Rij ksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) op een tweede bedrijf, ditmaal in het Brabantse Ocli- liapeel, mogelijk op de gevrees de ziekte. Eerder bleek al een varkensbedrijf in het nabijgele gen Venhorst besmet. Rond het eerste bedrijf is een be- schermingsgebied afgekondigd met een straal van tien kilome ter, aldus een woordvoerder van het minister van Landbouw. Om overdracht van de zeer besmet telijke varkensziekte, die overi gens voor mensen ongevaarlijk is. te voorkomen mag binnen dat gebied geen vee worden ver voerd. De Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie stuitte woensdag echter toch op een enkel illegaal transport. Eén aangehouden vrachtwagen bevatte iets meer dan honderd varkens. Die zullen allemaal uit voorzorg worden vernietigd. Tegen de transporteur, die van buiten het zogeheten bescher- mingsgebied waar het vervoers- verbod geldt, naar een plaats in de „verboden" zone wilde rij den, is proces-verbaal opge maakt. De Europese Unie heeft nog geen maatregelen genomen te gen de varkensexport uit Ne derland. In de Europese Unie werd gisteren wel met onmid dellijke ingang een importver bod van kracht voor varkens uit vijf Duitse deelstaten. De varkenspest heerst al enkele weken in Duitsland. Het verbod geldt voor Mecklenburg-Voor- Pommeren, Noord-Rij nland- Westfalen, Nedersaksen, Bre- men-Stad en Beieren. ANP (Advertentie) Natuurlijk kan de beurs instorten Labouchere KoersLIFT® Lager instappen kan niet Af en toe zon Wisselend bewolkt met eerst nog een enkele mistbank, verder ook zon. Temperatuur rond 7 graden. De zuid west tot zuiden witid vrij krachtig. r 240e jaargang no. 31 donderdag 6 februari 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën stelt een com missie in die gaat onderzoeken of Nederland alsnog schade vergoeding kan krijgen voor het geroofde nazi-goud tijdens de Tweede Wereldoorlog. De commissie, onder leiding van commissaris van de koningin in Noord-Holland Van Keme nade, gaat het onderzoek bij Zwitserse banken naar het ge roofde goud kritisch volgen. De Duitse bezetters roofden het goud in de oorlog uit de kluizen van De Nederlandsche Bank. Ze brachten hun buit naar Zwitserland. Na de oorlog stelden de geallieerden een schaderegeling vast voor lan den die him goudvoorraden zijn kwijtgeraakt. Nederland kreeg slechts een deel van de werkelijke waarde van het ge stolen goud terug. De drie grootste banken in Zwitserland hebben samen 100 miljoen Zwitserse frank (130 miljoen gulden) gestort in een fonds voor slachtoffers van de jodenvervolging in de Twee de Wereldoorlog. In een geza menlijke verklaring lieten de drie banken weten het tijd te vinden voor daden en het niet bij woorden te willen laten. De drie banken, de Union Bank of Switzerland, Swiss Bank Corp en de Credit Suisse Group, beschouwen het initia tief als een eerste steen voor een humanitair fonds ten be hoeve van de slachtoffers van de Holocaust. De rekening die is geopend bij de Banque Nationale Suisse (BNS) staat open voor overige stortingen, door onder anderen de Zwitserse regering en de centrale bank. ANP/AFP/RTR Bouwvakkers leggen woensdag het werk even neer om niets van de ontruiming van Villa Omval aan de Amstel in Amsterdam te missen. foto Raymond Rutting/AN P van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft gis termorgen met veel machtsvertoon Villa Omval nabij het Amstelstation ontruimd. Verwacht was dat dit een van de meest spectaculaire ontruimingen van de laat ste tijd zou worden, maar uiteindelijk boden de twin tig krakers geen verzet. De politie verplaatste de aan dacht vervolgens naar de Sarphatistraat waar ook een kraakpand zonder slag of stoot werd ontruimd. De bewoners van Villa Omval hadden zich zo goed verschanst, dat zij verwachtten dat de ontruiming twee dagen zou duren. Het karwei was echter binnen enkele uren geklaard. Behalve 200 man Mobiele Een heid had de politie ook twee waterkanonnen, de braak- en traangas-eenheid, shovels, helikopters, po- litieboten en een speciaal arrestatieteam ingezet. De twintig krakers hadden zichzelf opgesloten in de kelder en het duurde enige uren voor de politie ze had bereikt. ME'ers waren het pand binnengegaan via het dak en moesten op weg naar beneden talloze barrica den slechten. De krakers gingen uiteindelijk vrijwil lig mee naar buiten. De politie fotografeerde hén en hield hen enkele men vast. Villa Omval werd vijf jaar geleden gekraakt. De be woners hebben et sindsdien onderdak verleend aan il legale vluchtelingen. In de tuin boden zij plaats aan woonwagenbewoners. Het uit 1923 daterende ge bouw moet wijken voor kantoren die rond de Rem- brandttoren worden gebouwd. GPD O.J. aansprakelijk voor moorden De familie Goldman verlaat de rechtbank, waar een jury O.J. Simp son aansprakelijk heeft gesteld voor de moord op zijn ex-echtgenote Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman. De uitspraak werd gedaan in het civiele proces dat de nabestaanden van O Brown en Goldman hadden aangespannen. dL. Jongen zakt door het ijs en overlijdt BUNSCHOTEN - Een 13-jarige jongenuit Bunschoten is woens dag overleden nadat hij op het ia I Eemmeer nabij zijn woonplaats door het ijs was gezakt. Duikers hebben zes uur naar het slacht- n offer gezocht voordat zij de jon- gen rond negen 's avonds dood aantroffen. Twee vriendjes die bij het onge- luk aanwezig waren, wisten k zichzelf in veiligheid te bren- ;r I gen. De jongens wilden rond i drie uur 's middags het ijs van l- het randmeer oversteken om it I een recreatiepark aan de over- .e j kant te bezoeken. Enkele tien- tallen meters voor de kant zakte de jongen in een deels clichtge- vroren vaargeul door het ijs. Een d getuige die het drama zag ge- beuren, belde de politie, n Vijftien duikers van de brand- n weer in Amersfoort en Bunscho- n ten hebben naar de jongen ge zocht. Na het invallen van de ,e duisternis lichtten een helikop ij ter en lichtwagen van de brand- ij weer de hulpverleners bij Hoewel de hulpverleners reke- ning hadden gehouden met stromingen, werd het slachtof- fer uiteindelijk op dezelfde plek gevonden waar hij door het ijs was gezakt. ANP Hamburgertje voor bajesklant Wat is wel en wat is niet toege staan in het Middelburgse huis van bewaring Torentijd? Sinds kort mag de nabijgelegen Mc- Donald's-vestiging zo af en toe een bestelling afleveren bij de zwaar bewaakte vesting. „Ge detineerden proberen altijd hun grenzen te O verleggen." I O Nederlands record Wouda Marcel Wouda heeft bij de wereldbekerwedstrijden in het 25-meter- bad van Imperia de 200 meter wisselslag gewonnen. De Eindhoven- se zwemmer, ivereldrecordhouder op de 400 meter, tikte na 1.56,78 aan. Hij verbeterde daarmee zijn Nederlandse record, waarmee hij in december in Rostock Europees kampioen O werd, met 0,05 seconde. I Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie:7; Radio en televisie: 9; Zeeland: 13,15,17 en 19; Sport: 21 en 23 en van onze correspondente Aly Knol NOORDWIJK - Een zwaar opgetuigde Euro pese superpolitie die de strijd aanbindt met de ge organiseerde misdaad, is van de baan. Geen enkele lidstaat van de Europese Unie heeft op dit moment behoefte aan een Europe se 'FBI', zoals de Duitse bondskanselier Helmut Kohl eerder heeft voorge steld. moeten iets doen. Daden stel len". Als halfjaarlijks voorzitter van de EU bepleitte Sorgdrager onder meer het inrichten van bureaus in alle lidstaten, waar binnen politie, douane en justi tie samenwerken. Die bureaus zouden vervolgens ook voor an dere EU-lidstaten toegankelijk moeten worden. Met de IRT-en- quête nog vers in het geheugen beklaagde Sorgdrager zich er over dat politie, douane en j usti- tie nog te vaak - en niet alleen in Nederland - 'langs elkaar heen werken'. Daarnaast stelde Sorgdrager voor over en weer in de EU-lan- den hoge justitiële functionaris sen te stationeren, zoals Neder land en Frankrijk onlangs al hebben gedaan. „De Europese samenwerking op politieniveau is al heel redelijk ontwikkeld", aldus Sorgdrager. „De justitie samenwerking is daarbij ach tergebleven". Op den duur zou den er overal 'netwerken' van dergelijke 'liaison-magistraten' moeten ontstaan. Geldstromen De minister hield haar collega's verder voor dat de georgani seerde misdaad in zijn kern kan worden geraakt, wanneer er een hardere aanpak komt van 'ver dachte geldstromen', die op wit wassen en andere fraude wijzen. Daarvoor zou op den duur een Europese databank moeten worden opgericht. Omdat een aantal EU-landen, zoals Luxemburg, echter moeite heeft met het opheffen van hun bank geheim, zal die er vermoedelijk nog niet van de ene op de andere dag komen. Volgens Sorgdrager kan het in Den Haag gevestigde Europol een grotere rol spelen bij al deze nieuwe initiatieven. Dat is vol gens haar al mogelijk op basis van het huidige verdrag. Daar zijn geen nieuwe 'grote meesle pende teksten" voor nodig. Wel is het hoog tijd dat dat verdrag nu door de parlementen van de EU-lidstaten wordt geratifi ceerd. GPD Wel willen ze allemaal de prak tische samenwerking bij de strijd tegen de internationale criminaliteit sterk opvoeren. Daarbij zal Europol, de Europe- e" se politie-informatiedienst in een belangrijke rol moeten spelen. Minister Winnie Sorgdrager van justitie hield woensdag, op de eerste dag van een inf ormele bijeenkomst van de EU-minis- ters van justitie en binnenland- J1, se zaken in Noordwijk, haar col- e lega's voor dat het op 'kleine stappen aankomt die realiseer- baar zijn'. Sorgdrager: „Geen gevlucht in mooie teksten. We (Advertentie) van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - In één week tijd hebben twee Goese kinderen zich be zeerd aan op straat rondslinge rende injectienaalden. Uit voor zorg hebben beide kinderen virusremmers en andere medi cijnen gekregen. Het onderzoek naar de inhoud van de spuiten is nog niet afgerond, maar de poli tie sluit niet uit dat er heroïne in het spel is. In Goes-Oost prikte een zesjarig meisje zich zaterdag aan een achtergelaten gebruikte injec tienaald nadat het kind een aan tal spuiten bij wijkcentrum Jan Ligthart had gevonden. Vorige week dinsdag overkwam dat een jongetje bij de Kohnstamm- school aan de Reigerstraat. In het eerste geval lagen vier spuiten in de buurt van de school, in het jongste geval ging het om vijf stuks. Niet duidelijk is welke vloeistof de spuiten bevatten. Volgens een politiewoordvoer der is het opmerkelijk dat op de ze plaatsen, dichtbij een school en een peuterspeelzaal, spuiten zijn gevonden. ,,We hebben in elk geval geen aanwijzing dat zich daar regelmatig heroïne- verslaafden ophouden." De po litie heeft de spuiten na de mel ding opgeruimd. Volgens de moeder van het jongste slacht offertje. C. Zijlstra, is dat met enige vertraging gebeurd. „Mijn dochter kwam rond twee uui thuis, de naalden zijn pas drie uur later verwijderd." De poli tiewoordvoerder kon daar woensdag geen uitsluitsel over geven. Onzekerheid Mevrouw Zijlstra verkeert in grote onzekerheid.over de ge zondheid van haar kind. Ze heeft zich geprikt aan een naald waarin nog niet gestold bloed zat. Pas over enkele weken kan worden onderzocht of het meis je al dan niet besmet is. Onder zoek naar de naald bleek niet mogelijk. Die bevatte te weinig bloed voor een gedegen test. De huisarts verwees het kind zater dag door naar het Oosterschel- deziekenhuis, dat op zijn beurt contact heeft gezocht met het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam. Na overleg met een aids- deskundige werden medicijnen overgebracht van Rotterdam naar Goes. Het meisje is behoor lijk ziek van de azt en andere vi- THERMOSTAATKRAAN MET GLIJSTANG Bi HANDDOUCHE EENHENDEL WASTAFELMENGKRAAN Bij aankoop van een komplete douche ol badkamerinrichlmg mcl tegels Deze aklie getdl niet rusremmende medicamenten. „En het kind heeft al een zwak immuunsysteem, ze is behoor lijk vaak ziek", aldus de bezorg de moeder. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) werkt al langer met een inruil- systeem voor spuiten om te voorkomen dat die op openbaar terrein rondslingeren. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: ra/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1