Brede steun voor Schmitz Goese junk bekent ruim 100 inbraken tS Kamer: per jaar 50 miljoen extra voor huursubsidie 4 WEKEN Rotterdam eert Jackie Chan APK-keuring fors duurder Natuurplan in het gedrang VOOR 15,00 Kalf was BSE-vrij Belgen smokkelen lege Spa-flessen om statiegeld Kamer veegt bezwaren gemeenten tegen asielbeleid van tafel Hardnekkige mist Op veel plaatsen mist en laaghangen de bewolkingDe wind is zwak en ver anderlijk. Temperatuur omstreeks 3 graden, vannacht net boven O graden. De verplichte APK-keuring wordt de komende tijd flink duurder. Dat is het gevolg van strengere milieunormen. Nieuw ele ment is de 'viergastest', die minstens 15 gulden kost. Daar- O mee is het einde van de kostenverhogingen niet in zicht. O Het CDA in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over het Strate gisch Groen Project Schouwen. Het Schouwse natuurplan is een van de laatste in de rij van dergelijk projecten. Omdat el ders in den lande de budgetten zijn oversch reden, dreigt er Q een tekort voor 'Schouwen', zo vrezen de CDA'ers. w Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,11,13 en 15; Sport 16 en 17. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting is positief over de wensen van PvdA WD en D66 om jaarlijks 50 miljoen gulden extra uit te trekken voor huursubsidie. Hij zal de verlangens morgen in het kabinet bepleiten. Die toezegging deed de be windsman gisteravond in de Tweede Kamer tijdens het debat over een nieuw wetsvoorstel voor de huursubsidie. Tommei wil de nieuwe Huursubsidiewet per 1 juli laten ingaan. PvdA, WD en D66 stellen dat zonder aanpassingen minima, alleenstaanden en gehandicap ten er in deplannen van het ka binet op achteruit gaan. De staatssecretaris is bereid om 100 tot 150 miljoen gulden bin nen het budget voor de indivi duele huursubsidie (ihs) anders te verdelen om deze groepen te ontzien. Volgens hem brengen de wensen van de coalitie de be heersbaarheid van de uitgaven niet in gevaar, zo was zijn eerste indruk. Hij vroeg wel enkele da gen respijt om de zaken nog eens grondig te bekijken. De regeringspartijen vinden dat Tommels wetsvoorstel minima, alleenstaanden en gehandicap ten te weinig soelaas biedt voor betaalbaar en goed wonen. De coalitie wil dat Tommei de normhuren jaarlijks aanpast aan de inkomensontwikkeling. De staatssecretaris wil een kop peling via de gemiddelde huur- ontwikkeling Volgens de PvdA betekent dit dat de huurder elk jaar minder huursubsidie krijgt en een toenemend deel van zijn inkomen aan huur kwijt is. In het voorstel van Tommei krij gen huurders vanaf het bedrag dat ze zelf moeten betalen, 330 gulden, volledige subsidie voor huren tot 575 gulden. Boven de ze huurgrens kort Tommei de subsidie met'20 procent (kwali teitskorting) tot huren van 823 gulden voor kleine huishoudens en van 882 gulden voop grote huishoudens. Boven die 823/882-huren moe ten subsidie-ontvangers jonger dan 65 jaar alles zelf betalen. De 65-plussers krijgen daarente gen de helft van dit deel terug. De coalitie wil deze 50-pro- centsregeling ook laten gelden voor alleenstaanden en gehan dicapten in aangepaste wonin gen. PvdA VVD en D66 willen ook de vermogenstoets wijzigen. In de plannen van Tommei staat dat mensen met een vermogen tot 38.000 (alleenstaanden) of 56.000 (meerpersoonshuishou- dens) nog voor subsidie in aan merking komen. Aangevoerd door de VVD wil de coalitie deze grenzen alleen voor ouderen (55 optrekken tot respectievelijk 70.000 en 100.000 gulden. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van onze redactie binnenland ROOSENDAAL - De Koninklij ke Marechaussee stuittte deze week bij de Belgisch-Neder landse grens op een bijzondere smokkelaar. Tijdens een contro le op de trein Parijs-Roosendaal werd een 35-jarige Belg aange troffen met een vuilniszak met lege flessen Spa Blauw. LDe man wilde ze de grens mee overnemen om ze in Nederland tegen een aardig bedrag in te le veren, want in België krijg je geen statiegeld op die flessen", imeldt marechaussee J. Vermeer. Een woordvoerder van Albert 'Heijn in Roosendaal bevestigt Ihet statiegeldtaerisme. „De Bel gische flessen zijn nagenoeg identiek aan de Nederlandse uitvoering. De automatische flessenband ziet het verschil niet." Volgens eigenaar Th. Mat- (Advertentie) EXCLUSIEVE VLOEREN Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75 Middelburg tel. 0118-637136 Advertentie bezoek vandaag de grandioze WOL UITVERKOOP bij "de Schapekop" in Veere Kerkstraat 3 (Advertentie) DISCOUNT Nieuwe Burg 19, Middelburg Vandaag starten wij met de finale van onze winteropruiming. De gehele wintercollectie tegen afbraakprijzen. Zie onze advertentie op pag. 12 Jackie Chan, de ster van de Hong Kong cinema, opende gisteravond samen met directeur Simon Field (I) het Internationaal Filmfestival Rotterdam. foto Paul Vreeker/ANP ROTTERDAM - Jackie Chan, de ster van de Hongkong-cinema die woensdagavond het In ternational Filmfestival Rotterdam opende, wordt vandaag 'buitengewoon burger' van Rotterdam. Burgemeester Peper ontvangt de vroegere stuntman van Bruce Lee vanmiddag op het stadhuis en overhandigt dan een oorkonde. Het 'buitengewoon burgerschap' mag niet worden verward met het ereburgerschap. Rot terdam heeft maar één ereburger gehad en dat was Winston Churchill. Het filmfestival omvat 210 speelfilms en lange documentaires en 140 korte films en videoproducties. ANP DEN HAAG - Het vorige week gisteren opgespoor de Nederlandse kalfje dat familie zou zijn van het Duitse BSE-kalf Cindy, leed niet aan de gekke- koeienziekte. Dat blijkt uit het onder zoek van het instituut v_oor diergezondheid ID- DLO in Lelystad. Volgens een zegsman van het insti tuut is de kans dat de eer der opgespoorde kalfjes BSE hadden, daarmee erg klein geworden. Het bewuste dier was een nakomeling van de moe derkoe die ook aan de wieg zou hebben gestaan van het Duitse beest. Ove rigens is over die verwant schap van de moederkoe, die vorig jaar reeds is ge slacht, met de BSE-nako- meling de afgelopen veel twijfel gerezen. Het onderzoeksinstituut in Lelystad is nog bezig met het BSE-onderzoek bij elf andere, nog levende runderen uit kudde waar toe de moederkoe en het nu onderzochte kalfje be hoorden. Ook de drie na komelingen van deze die ren moeten nog worden onderzocht. De rest van de kudden van indertijd 42 beesten is vorig jaar ge slacht en verwerkt. De Duitse minister van Volksgezondheid Seeho- fer heeft gisteren aange drongen op slacht van alle uit Groot-Brittannië en Zwitserland geïmpor teerde runderen en hun nakomelingen. Het gaat om vijftigduizend dieren. Afmaken zou nodig zijn om verspreiding van BSE tegen te gaan. ANP/DPA (Advertentie) van onze verslaggever Hans Geurens DEN HAAG - De meerder heid van de Tweede Ka mer vindt dat uitgeproce deerde asielzoekers die weigeren aan hun vertrek mee te werken, uit hun huurwoning mogen wor den gezet. Dat werd gistermiddag duide lijk in een overleg met staatsse cretaris Schmitz van justitie. Alleen GroenLinks is tegen. Diverse lokale overheden, waaronder de meeste Zeeuwse geméenten, lieten deze week weten er voor te passen asiel zoekers die geen verblijfsver gunning krijgen, op straat te zetten. De Kamer heeft begrip voor de problemen die gemeen ten daarmee hebben, maar vin den dat het regeringsbeleid toch moet worden uitgevoerd. „Ne derland voert één vreemdelin genbeleid", zei CDA'er De Hoop Scheffer. Schmitz wees de gemeenten op hun verantwoordelijkheid in de uitvoering van het asielbeleid. Die moeten het ontruimingsbe vel uitvaardigen. Wel zegde de bewindsvrouw toe het plan van D66 te onderzoeken om asiel zoekers die het land uit moeten maar nu nog in een huurwoning wonen, tot him vertrek op te vangen in enkele asielzoekers centra. Ze vreest echter juridische ha ken en ogen. In die centra zitten juist vluchtelingen van wie de procedure voor een verblijfs- vergunning nog loopt en men sen die mogen blijven. Juist die laatste groep wacht op een wo ning. Voorlopig ziet Schmitz het meest in haar eigen suggestie de gemeenten hulp aan te bieden van mobiele teams. Die kunnen gemeenten bijstaan in het uit zetbeleid. Voor schrijnende gevallen wil de bewindsvrouw een uitzonde ring maken. Zoals gezinnen met kleine kinderen die dreigen op straat te komen tijdelijk onder dak te bieden in vertrekcentrum in het Groningse Ter Apel. Daar verblijven uitgeprocedeerde asielzoekers die wel aan hun te rugkeer naar hun land van her komst willen meewerken. Ook dit centrum stond de afge lopen tijd ter discussie, omdat een fiks deel van de vluchtelin gen is verdwenen die in het cen trum hun vertrek moesten af wachten. Er gingen stemmen op het centrum te sluiten. Ook de monstranten tegen het Neder landse asielbeleid eisten giste ren dat het wordt gesloten De Kamer vindt het vorig jaar juli geopende centrum weliswaar geen succes, maar wil het voor lopig niet sluiten. Op 10 febi-uari praat Schmitz met de Vereniging van Neder landse Gemeenten over de pro blemen. In het voorjaar komt ze met een notitie over de terug keer van asielzoekers. GPD Varkenspest legt carnaval lam PADERBORN - De al sinds be gin dit jaar heersende varkens pest rond Paderborn in de Duit se deelstaat Noordrijn-Westfa- len heeft nu ook gevolgen voor de carnavalsvierders. De autoriteiten maakten be kend dat in het gebied geen car navalsoptochten mogen rijden, omdat aan de tractoren die daarbij worden ingezet resten varkenspoep kunnen kleven waarmee de ziekte ver-der kan worden verspreid. In de streek zijn de afgelopen weken al 9.340 varkens afgemaakt. AP Topberaad over Midden-Oosten JERUZALEM - De leiders van Egypte, Israël en de PLO komen zondag in de Zwitserse stad Davos bijeen. Dat heeft een medewerker van de Israëlische premier Benja min Netanyahu gisteren gezegd. President Moebarak van Egyp te, Netanyahu en PLO-leider Arafat zijn zondag in Davos in verband met de jaarlijkse eco nomische topconferentie. Het ministerie van Buitenland se Zaken van de Verenigde Sta ten maakte gisteren bekend dat de genoemde leiders begin maart overleg voeren met presi dent Clinton. RTR/AFP theeuws van de Albert Heijn- vestiging in Hulst werden on dernemers in de grensstreek en kele jaren regelmatig 'geflest' door statiegeldtoeristen uit Bel gië. „De Spa-fles leek toen heel veel op die in België. De Neder landse fles is destijds vervangen en sindsdien zijn er, zover ik weet. geen problemen meer. De emballageautomaat herkent ook de Belgische flessen." Mattheeuws brengt alle terug gebrachte flessen, of die nou uit Nederland of België komen, in rekening bij de fabrikant. De enige die dan een probleem heeft, is Spa zelf, aldus Mat theeuws. GPD Iraanse en Ethiopische asielzoekers demonstreerden gisteren voor het gebouw van de Tweede Kamer tegen het huidige asielbeleid. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Met de aanhouding van een 27-jarige Goesenaar heeft de politie minimaal honderd in braken in Goes opgelost. De in breker verkocht de buit om zijn heroïneverslaving te bekosti gen. Hij heeft voor enkele ton nen aan goederen gestolen en braakschade aangericht. De politie heeft ook twee Goese helers aangehouden, evenals een zestienjarig hulpje van de hoofdverdachte. De politie ver wacht nog vijf Goese mede plichtigen te arresteren, die af en toe op inbrekerspad meegin gen. De meesterinbreker ope reerde echter meestal alleen. Hij heeft bekend in de afgelopen twee jaar honderd inbraken in Goes te hebben gepleegd. Met de aanhouding van de 27- jarige inbreker het aantal wo ninginbraken in Goes flink ge daald. Dat komt volgens de po litie niet alleen door het feit dat de man vastzit, maar ook door de psychologische werking van zijn aanhouding op de 'crimine le scene'. De politie heeft de honderd wo ninginbraken kunnen koppelen aan de aangiftes dankzij het fo tografisch geheugen van de ver dachte. „Hij wist precies wan neer en waar hij is geweest en wat hij heeft meegenomen", al dus F. Wondergem, hoofd van het onderzoeksteam. De dader was een bekende van de politie, die hem begin vorig jaar op het spoor kwam door in formatie uit voorgaande onder zoeken en tips van verdachten uit het Goese drugscircuit te combineren. Dat was aanlei ding een onderzoek in te stellen. De inbreker werd sinds eind vo rig jaar geobserveerd, maar het lukte de recherche niet hem op heterdaad te betrappen. „Hij kent Goes als zijn broekzak, hij is niet te volgen. En als hij merk te dat we hem op de hielen zaten deed hij natuurlijk niets", ver klaart Wondergem. Besloten werd eerst zijn min derjarig hulpje op te pakken. De zestienjarige jongen bekende medeplichtig te zijn aan een tiental inbraken, voldoende om de meesterinbreker op 10 janua ri in te rekenen. De politie bracht de aanhouding pas woensdag naar buiten in het belang van het onderzoek. Ze wilde eerst voldoende bewijs materiaal hebben tegen de twee helers, waar de hoofdverdachte zijn gestolen waar meestal de zelfde dag nog afleverde. De 27-jarige inbreker bekende na zijn aanhouding minimaal honderd inbraken, die hij de af gelopen twee jaar in Goes heeft gepleegd. Meestal ging hij al leen op pad. In enkele gevallen kreeg hij hulp van verschillende medeplichtigen, zes in totaal. Hij zocht woningen uit waarvan hij wist dat ze matig of niet be veiligd waren. De buit bedroeg doorgaans geld, sieraden, vi deo- en audio-apparatuur. Van de opbrengst kon hij net zijn he roïneverslaving financieren. Huisarrest Zijn minderjarige handlanger heeft op last van de rechter commissaris momenteel huisar rest. Een 29-jarige heler zit nog vast omdat hij volgens Wonder gem nog meer op zijn kerfstok heeft. De andere heler, een 32- jarige Goesenaar, is vrijgelaten. De politie zal de komende tijd nog vijf medeplichtige Goese- naren in de leef tij d van 18 tot en met 34 jaar aanhouden. De politie zal ook de gedupeer den van de woninginbraken binnenkort benaderen. Van de buit is immers bijna niets terug gevonden. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1