Geen kwaad woord aan de toog I Autoverkeer blijft groeien ondanks beleid overheid PZC Schoondijkenaar ten onrechte vastgezet voor verkrachting D66 Middelburg wil mensen uit de auto krijgen met fietstas zeeland 11 Onbekende mishandelt winkelier Bijna-aanvaring containerschip Duo opgepakt voor diefstal staal Brievenbus van 150 kg gestolen Video gestolen uit postbestelbus Borsele wil jeugddebat Discussie over invulling van de groene ruimte Vrouwennetwerk zoekt 'knelpunten' op Tholen donderdag 30 januari 1997 van onze verslaggever A. J. Snel VLISSINGEN - In de betere drankge legenheden treft men wel mannen die diep doordrongen zijn van de wijsheid dat spreken zilver is, maar zwijgen goud. Zij verkiezen het laatste edel metaal en plaatsen hun bestellingen zonder woorden. Daar hebben ze een hoge vaardigheid in ontwikkeld. Ze heffen even de rechterwijsvinger om de aandacht van de kastelein te trek ken en wijzen vervolgens naar hun le ge kelkje. De waard weet voldoende en laat de fles nog eens klokken. Drank mag meer kapot maken dan een mens lief is, maar het ritueel straalt en hoge graad van sereniteit uit. En de drinker die met het stille ge baar zijn staat van vergetelheid op voert, bevindt zich zelden aan de basis van twist en ophef. Hij zegt niets en geeft dus geen aanleiding tot dispuut. En vaak behoort hij tot het type drin ker dat zonder morren afrekent als de man of vrouw achter de tap het hoofd schudt ten teken dat het zo voldoende De verbale geheelonthouder behoort tot een minderheid. Want in cafés wordt als regel het gebruik van het woord niet geschuwd. En zeer opmer kelijk, voor het gebodene bestaan honderden woorden. Bij het Neder lands Gedistilleerd Museum De Ge kroonde Brandersketel te Schiedam beschikt men over een lijst met hon derden synoniemen voor het woord borrel, samengesteld door de taal kundige en publicist Ewoud Sanders die een boekwerkje wil maken dat ge heel gewijd zal zijn aan de jenever. Saaiheid Er zijn redenen genoeg te verzinnen waarom voor de jenever zo veel ver schillende woorden bestaan. Sanders uit het vermoeden dat de drinker de saaiheid te lijf gaat. Hij wil niet steeds opnieuw zeggen: ..Doe mij er nog maar eentje." Bij het verstrijken van de tijd en naarmate de elleboog vaker Reeds honderden synoniemen zijn er verzonnen voor de borrel; uit verveling en om de overbekende effecten van het ge- zondmakertje wat minder onaangenaam te doen klinken. Ruben Oreel gebogen is, krijgt hij behoefte aan wat taalkundigen lexicale variatie noe men en begint de drank andere namen te geven. De verklaring zal slechts ten dele juist zijn. Naar valt aan te nemen probeert de doordrinker de zaak wat aardiger voor te stellen. Hij zoekt naar woor den die suggereren dat een jenevertje goed is voor de gezondheid of hij kiest voor een woordje waarin een zekere vertedering doorklinkt of waarmee blijk gegeven wordt van een vriend schappelijke verhouding tussen de nuttiger en het genuttigde. Iedereen weet dat overmaat schaadt, maar de dag van morgen lijkt aan de tap ver weg en een slaapmussie kan minder kwaad dan een jonge jenever. Nog een drupje klinkt veel minder naar kater dan nog een borrel. Een hartverster king heeft te maken met de goede ge zondheid die men elkaar, het glas hef fend, toewenst. De drinker draait zichzelf een rad voor ogen. Hij heeft behoefte aan verzachting en voegt het aardige woord bij de daad. Een greep uit de verzameling: de bor rel wordt wel aangeduid als de aap, het afzakkertje, het beetje, de bitten- bijter, het druppie, de fladdrak, het ge- zondmakertje, de glazen boterham, het graantje, de hassebas, het huppel water, de jandoedel, het jajempie, de kikvorsch, het koetsiertje, de korte knik, de kivak, het maatje, het mond jevol, de natte deken, het oogje, het oorlam, de piel van de potter, het pie- renverschrikkertje, depikketanis, het schalkenwater, de schrobber, smeer olie, het slaapmutsje, de slijmsnijer, het slokje, de traan, devaderlander, de wachtmeester, het weeskindje, zang zaad en zielverkopertje. Het is zonneklaar, geen kwaad woord over de borrel. Het pierenverschrik- kertje zal na de teraardebestelling de wormen op een afstand houden, het muskietennetje is bedoeld om insec ten op een afstand te houden of er in elk geval voor te zorgen dat hun ste kende activiteiten niet gevoeld wor den. De jandoedel wekt de gedachte aan vrolijkheid en onbezorgdheid en dat geldt ook voor het zangzaad. Het Zeeuwse toeter, een aanduiding voor een groot glas jenever, klinkt gul en rijk en het Schouwse oepasje heeft iets liefs. Natuurlijk raak je bij het gebruik er van neuzeblie en is er een redelijke kans dat je naar buiten komt soenke- len, maar met de juiste formulering klinkt het allemaal in het geheel niet onplezierig. Wat kan er nu mis gaan door het gebruik van een bobijnt je, een ei, eeh fixe en avant, een kouive jan, een jonge zonder pet, een omgooi- ertje, een klamot, een neurie, een recht op en neertje of een vertroostingHet gebruik van jenever staat garant voor een goede nachtrust, het frist cle mens op en maakt zwierig. Vindingrijk In de keilekit of de keilewinkel denkt een mens niet aan wat komen gaat. Ja wel, je kunt er stamakelzat raken, be zopen, lazarus, blauw, beschonken, 0 toeter. Maar dat kun je ook ietsje bo- ven het theewater of lichtelijk aange- j schoten noemen. Het is een kwestie i van vindingrijkheid en men denke niet aan het lila gevoel dat morgen achter de ogen zal heersen. Het zal de hang naar lexicale variatie i wel zijn die tot een geweldige verrij- U king van de taal heeft geleid. Maar U voor de mannen die aan de tapkast 1 toeven, heeft het vast ook iets te ma- ken met angst en vrees. „Geheelont houders hebben gelijk, maar alleen de I drinkers weten waarom," schreef I Carmiggelt en die was zeer bekend met de werken van Ouwe Klare en I diens Zoon. De angst drijft tot verhul lend taalgebruik en eufemismen doen de zon schijnen. Behalve dan voor die mannen die al leen de wijsvinger gebruiken om hun j wensen kenbaar te maken. Die zijn dat stadium voorbij. MIDDELBURG - Een 58-jarige winkelier uit Middelburg is dinsdagavond mishandeld door een onbekende. Het slachtof fer liet de dader tussen 22 en 22.10 binnen, nadat er aan de deur was gebeld. De onbekende spoot de Middelburger ver volgens een vloeistof in het gezicht en begon hem te slaan. Toen het slachtoffer om hulp begon te roepen, heeft de onbe kende de zaak verlaten. De 58-jarige man is met hoofdletsel opgenomen in het ziekenhuis Walcheren. Roof is blijkbaar niet het motief geweest, want er wordt niets vermist. De poli tie heeft een onderzoek ingesteld. ANTWERPEN - Een groot containerschip onder Amerikaan se vlag, de Tyson Lykes (32.000 brt), heeft woensdagmorgen omstreeks half zeven op de Schelde bij de Antwerpse Zand- vlietsluis een vreemde manoeuvre moeten maken om het af varende vrachtschip Madeira (5.379 brt) te ontwijken. Waar schijnlijk maakte de Madeira een iets te ruime bocht. De Ty- son Lykes moest buiten het aangewezen vaarwater gaan om een aanvaring te voorkomen. Ter plaatse, bij de Plaat van Doel, is het buiten de boeien nog vrij diep. Beide schepen had den een loods aan boord. Op ongeveer dezelfde plek en bij een soortgelijke manoeuvre botsten eind 1993 de autoboot Aya I en een Poolse vrachtvaarder op elkaar. CADZAND-BAD - Een 20-jarige Oostburgeren een 29-jarige inwoner van Sluis zijn in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden in de Noordzeestraat in Cadzand-Bad op ver denking van de diefstal van twee roestvrijstalen palen bij een woning aan de Noordzeestraat. Ze wilden de palen gebruiken voor de knalpot van een nieuwe ui tlaatDe twee mannen had den inbrekers-gereedschap bij zich. De politie onderzoekt daarom of de mannen betrokken zijn geweest bij inbraken in zomerwoningen aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust in het na- jaar van 1996. De politie blijft intensief controleren aan de kust en zet daarbij regelmatig extra mensen in. BRESKENS - Een groene gietijzeren brievenbus met een ge wicht van 150 kilo en een hoogte van 80 centimeter is tussen dinsdagmorgen 9.00 uur en woensdagmiddag gestolen bij een woning aan de Nieuwesluisweg in Breskens. VLISSINGEN - Uit een niet afgesloten wagen van de PTT is woensdagmiddag in Vlissingen tussen 13.40 en 13.45 uur een doos met daarin een videorecorder gestolen. D,e bestuurder was op het moment van de diefstal een pakketje aan het be zorgen. Hij zag een jongen met donker krullend haar met een doos onderzijn arm wegrennen in een zijstraat van de Schel- destraat. Er is nog een achtervolging ingesteld, maar dat heeft niet geholpen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil een jeugddebat gaan organiseren. Dat zei welzijnswethouder C. J. Elenbaas- Murre woensdag tijdens de prijsuitreiking van de jaarlijkse Halt-wedstrijd. Het is de bedoeling dat Borselse politici een gesprek aangaan met zowel basisschoolleerlingen als middel bare scholieren uit cle gemeente. Het jongerendebat is één van de ideeën uit .een jeugdnota waarop dit moment aan wordt gewerkt. Het gaat voorlopig om een experiment. Mocht dit goed bevallen, dan komt er wellicht een regelmatig overleg. van onze verslaggever Marcel Modde SCHOONDIJKE - Het open baar ministerie in Middelburg en de politie Zeeuws-Vlaande- ren hebben volgens de Oost- burgse advocaat mr. J. Burlet geblunderd in de verkrach tingszaak van een veertigjarige vrouw uit Schoondijke. De tien jaar oudere dorpsgenoot van het slachtoffer die eind vorig jaar op basis van 'een duidelijk signale ment' werd aangehouden, blijkt achteraf niets met de zaak van doen te hebben. Burlet zal na mens zijn cliënt een schade claim indienen. De verkrachting vond plaats in de nacht van 20 op 21 december in de woning van de vrouw. Drie dagen later werd een vijftigjari ge verdachte aangehouden. Hoewel de raadskamer in Mid delburg al op 3 0 december tot. de -Conclusie kwam dat er onvol doende grond voor vervolging as, duurde de in bewaringstel- ling voort tot 5 januari. Openbaar Bovendien bracht de politie, on danks de uitspraak van de raadskamer, de zaak op 2 janua ri in de openbaarheid via een persbericht aan de regionale media. Tot dan toe was er nog niet eerder melding gemaakt ?an het misdrijf. De verdachte heeft altijd volgehouden on schuldig te zijn. Het OM en de KAPELLE - De kring Midden Zeeland van de landbouworga nisatie GLTO-ZMO organiseert vrijdag 7 februari een thema bijeenkomst en een forumdis cussie over de invulling van de groene ruimte in Zeeland. Als leidraad voor de discussie dient het voorontwerp Streek plan 1997. Aan de gedachten- wisseling nemen deel gedepu teerde J. G. van Zwieten, M. A Stoffels van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, voorzitter H. C. van der Maas van de LTO-raad Zeeland, A P. jVermeueln van Recron Zeeland m M. Jacobusse van de Stich ting het Zeeuwse Landschap. De bijeenkomst begint om 19.30 juur in De Vroone in Kapelle. politie gingen er echter vanuit dat de man loog. Ze baseerden zich daarbij op het signalement wat het slachtoffer had gegeven en diverse andere factoren. DNA-onderzoek Het gerechtelijk vooronderzoek van de officiervan justitie lever de echter geen nieuwe feiten op. Ook de recente uitslag van het DNA-onderzoek wijst er op dat de verdachte niet de dader kan zijn, zo maakte Burlet woens dag bekend. De avocaat heeft weinig goede woorden over voor de manier waarop OM en politie met de zaak is omgesprongen. Plet eni ge wat er volgens Burlet duide lijk was aan het signalement, was dat het niet op zijn Hon gaarse cliënt sloeg. „Maar om dat het een beschrijving was waar nu eenmaal meer buiten landers aan voldoen, stonden ze vrij snel bij hem op de stoep. Het slachtoffer zou zijn stem hebben herkend. Zoveel mannen van middelbare leeftijd met. een donkere snor (die hij overigens niet heeft) en een accent heb je nu eenmaal niet in een dorpje als Schoondijke. Verder hebben ze niet gezocht." Schadeclaim Een schadevergoeding is naar mening van Burlet niet meer dan terecht. „De man wordt in het dorp nog dagelijks met de beschuldigende vinger nagewe zen, terwijl hij onschuldig is. Dat is ontzettend vervelend voor hem." Persofficier van Justitie Mr. D. Vèurink was gisteren uiterst te rughoudend niet een reactie op de kwestie. „Op de vraag of de politie in deze zaak onzorgvul dig is geweest, ga ik geen ant woord geven. Iedere uitspraak kan helpen om de uiteindelijke schadeclaim te verhogen. Als die claim er inderdaad komt, dan zal het in de zitting van de raadskamer wel duidelijk wor den hoe het precies zit." Veurink wilde wèl bevestigen dat het gerechtelijk vooronder zoek inmiddels is afgesloten, omdat de verdenking tegen de inwoner van Schoondijke 'niet juist' bleek te zijn. Ook woord voerder E. Paliwoda van dé po litie in Zeeuws-Vlaanderen hield woensdag voor commen taar de deur stijf dicht en ver wees door naar Veurink. Justitie speurt ondertussen in de zaak verder naar de dader. Ondanks de maatregelen van Rijk blijft het autogebruik snel groeien, zoals hier op de Zandkreekdam. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De auto is onverslaanbaar. De overheid kan nog zoveel willen, zoals beperking van de groei van het autogebruik. Het blijkt niet te helpen. Tussen 1986 en 2010 zou het autoverkeer 'slechts' met 35 procent mogen groeien, aldus Rijk en provincie. Die doelstelling blijkt anno 1997 een vrome wens. In 1995 was het autogebruik in Zeeland al met 33 procent gegroeid ten opzichte van 198(5. Als het zo doorgaat, is het autoverkeer in 2010 verdubbeld. Rij kén provincie wilden enke le jaren geleden, bij de vast stelling van het Structuur schema Verkeer en Vervoer en hét Regionaal Verkeers- en Vervoerplan, niet dromerig overkomen. Het autoverkeer groeit met 70 procent, van 1986 tot 2010, als er niks wordt on dernomen, zo berekenden des kundigen. Met dat cijfer in het achterhoofd durfden Rijk en provincie niet al te ver te gaan. Het autogebruik hoefde niet te dalen. Nee, het zou al mooi zijn als de groei beperkt blijft tot de helft, tot 35 procent. Om na te gaan of dat doel ook wordt bereikt, houden provin cie 1 en Rijkswaterstaat Zee land bij hoeveel auto's over hun wegen rijden. Al die cij fertjes zijri onlangs gebundeld in een eerste Beleids Effect Rapportage Verkeer en Ver- s voer Zeeland 1996. Landelijk Uit dit stuk blijkt zonneklaar dat de doelstelling (beperkte groei met 35 procent) op zijn minst op losse schroeven staal. In 1995 is in Zeeland al een groei van 33 procent bereikt. Vooral op Tholen en Schou- wen-D uiveland is het autover keer toegenomen, met 46 pro- cent. Midden-Zeeland zit op 32 en Zeeuws-Vlaanderen op 29 procent. Zeeland scoort overigens nog niet eens zo slecht. Landelijk bedraagt de groei sinds 1986 41 procent. Het autogebruik loopt uit de hand. afgezet tegen het stre ven van Rijk en provincie. De alternatieven - de fiets en het openbaar vërvoer - blijken geen alternatieven te zijn in Zeeland. Het fietsverkeer is gedaald met zo'n 14 procent, door een afname van het aan tal scholieren en scholieren nemen vaker het openbaar vervoer. Hetzelfde openbaar vervoer wist tot '95 per saldo nauwelijks meer klanten te trekken, zeker wat betreft de bus. Provinciale politici zien in de .onstuitbare opmars van de au to geen reden de doelstelling uit het eigen regionaal ver keers- en vervoerplan opzij te zetten. M. J. Goud (SGP) zegt 'wel een beetje van de groeicij - fers te schrikken'. „Maar wat moet je eraan doen Ik zou het niet zo direct weten. Misschien kunnen mensen yopr hun werk meer van bêdrijfsbussen ge bruik maken, zoals bij Dow. En mogelijk moeten er meer carpoolplaatsen komen en be tere fietspaden. Ik probeer zelf wel met anderen mee te rijden of anderen mee te nemen in de auto. als het kan." F. van Kollem (GroenLinks) geloofde al niet in de doelstel ling van beperkte groei. Hij stemde tegen het verkeers- en vervoerplan. „Het roer moet helemaal om. Er moet echt een ander beleid komen. Je komt er anders niet. Dus beter en goedkoper openbaar vervoer, en bij alle besluiten rekening houden met het vervoer." Hij maakt zelf zelden gebruik van de bus of trein. „Met het huidi ge niveau van het openbaar vervoer kan dat niet anders. Ik woonbij Zuiddorpe en ik moet vaak in Middelburg zijn, en 's avonds op pad voor vergade ringen. Dat lukt niet zonder auto." In reactie op de groeicijfers stelt M. B. de Koster (PvdA) vast: „Dan zitten we straks in Zeeland ook in de file. Willen we dat Ik denk het niet." Zij wil vasthouden aan de oude doelstelling van 35 procent groei tot 2010, hoewel 'het moeilijk wordt'. „Wij zullen onze prioriteiten anders moe ten stellen, om het openbaar vervoer aantrekkelijker te ma ken." De Koster reist vaak met de trein en fietst. „Soms kost het me een uur. als ik net de trein mis. Ik heb altijd spulle tjes bij me om door te nemen, 't Is maar hoe je het organiseert. van onze verslaggever Ab van derSluis MIDDELBURG - Iedere Mid delburger moet tegen een aan trekkelijk tarief een fietstas kunnen kopen. Dat bepleit D66 in een voorstel om het autover keer tussen de wijken en de bin nenstad terug te dringen. Goe de, degelijke fietstassen kunnen Middelburgers er wellicht toe verleiden om hun boodschap pen in het vervolg met de fiets te doen in plaats van met de auto. Het gemeentebestuur kan het 'Fietstassenplan' adopteren door de tassen voor een lage prijs te verkopen aan de inwo ners. De nieuwe gemeenteraad van Middelburg nam maandag het b eleidsp ro gramma 1.997-2 002 aan. Daarin staat onder meer dat geprobeerd moet worden om het autogebruik terug te drin gen. D66 noemt het 'Fietstas senplan' als voorbeeld hoe men sen eerder de fiets pakken. Als er boodschappen worden ge daan op de fiets is het belangrijk dat de spullen heelhuids thuis komen. Fietsen met plastic tas jes en loodzware tassen aan stuur is levensgevaarlijk: reden waarom D66 aandringt op een gemeentelijk plan. De fietstas sen moeten volgens de democra ten 'ruim' en 'degelijk' zijn. De gemeente zou de tassen massaal kunnen kopen om ze tegen een zacht prijsje te verkopen aan fietsers. Als voorbeeld van een soortgelijke actie noemt de raadsfractie de promotie-actie voor compostvaten. Om het thuiscomposteren te stimule ren, konden mensen met korting een vat kopen. Ook is het moge lijk fietshandelaren bij de actie in te schakelen. De gemeente zou garen kunnen spinnen bij het plan. Op de fiets tas kan het gemeentelogo (een stadssilhouet van monumentale panden) worden afgedrukt. Als bonus zou het college van B en W bij aanschaf een aantal lin nen tasjes gratis kunnen wegge ven. Wethouder P. Brakman (verkeer) heeft het plan doorge stuurd naar het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland. Dat bekijkt op dit mo ment of het in aanmerking kan komen voor subsidie in het ka der van een stimuleringsmaat regel verkeersveiligheid. Het 'Fietstassenplan' maakt deel uit van een aantal door D66 geop perde maatregelen die het auto verkeer moeten beperken. De fractie wil ook dat er meer en betere fietsrekken komen. D66 heeft het college gevraagd om betere rekken neer te zetten op plaatsen waar veel fietsers ko men. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Het Vrouwennetwerk Tholen gaat een enquête houden onder de vrouwelijke bevolking van de gemeente. Onderwerpen die aan bod komen zijn onder meer soci ale veiligheid, vandalisme, klei ne criminaliteit, het openbaar vervoer, de leefomgeving en het voorzieningenniveau. Tien pro cent van de vrouwen van vijf tien jaar en ouder zal worden ondervraagd. „Bedoeling is mo gelijke knelpunten boven water te halen", meldt A Westerveld, secretaris van het netwerk. De enquête zal worden gehou den in de tweede week van fe bruari. Eind maart moeten de uitslagen bekend zijn. Aan de hand daarvan zal eventueel ac tie worden ondernomen. De en quête wordt gehouden door Thoolse leerlingen van het Zoomvliet College uit Roosen daal. In totaal zullen zo'n 1200 vrouwen worden ondervraagd, waarbij ook inwoners van buurtschappen en van het bui tengebied aan bod zullen ko men. De onderwerpen zijn gese lecteerd op basis van 'signalen' die het netwerk bereiken vanuit de samenleving. Over het open baar vervoer bijvoorbeeld wordt veel geklaagd. Vooral op Sint-Philipsland zou het daar bar slecht mee gesteld zijn. Voor vrouwen die niet werken en van dat openbaar vervoer afhanke lijk zijn is dat uiteraard erg las tig. Wat de veiligheid betreft gaat het bijvoorbeeld om signa len over 'enge plekken'. Volgens secretaris Westerveld zijn zulke enge situaties vaak met eenvou dige middelen op te heffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11