Klachten over hondenpoep houden aan PZC Garanties in een redactiestatuut PZC -ombudsman Tom Poes en het boze oog Spekglati geschoren na bezoek kapper varia 4 het weer in zeeland ...en in europa puzzelen recept snelheidscontrole standplaats Tokio woensdag 29 januari 1997 Een van de grootste ergernissen van onze verslaggever John Bunte Klachten over hondenpoep verdwijnen pas wanneer nergens meer een drol is te vin den. Ing. H.J.M. Kuijpers, hoofd van de Apeldoomse afdeling plantsoenen verlangt wel eens terug naar de tijd dat er in zijn gemeente nog helemaal geen be leid was om die overlast terug te dringen. Toen hoorde je er vrij wel niemand over. „We hebben nu een hele mooie poepdichtheid: op elke driehon derd vierkante meter kun je in principe een drol tegenkomen. Een heel mooie score. Maar het aantal klachten blijft onver minderd hoger dan vroeger." Het gebruik van een term als hondenpoepdichtheid, geeft al zo'n beetje aan dat er in den lan de in ieder geval serieus wordt nagedacht over de bestrijding van de overlast. Dat mag ook wel wanneer burgers dat stee vast als een van hun grootste er gernissen noemen. Vandaar dat steeds meer ge meenten mensen vrijmaken om een hondenpoepbeleid op poten te zetten. Vandaar ook dat er de ze week in het Rotterdamse con grescentrum De Doelen eèn heuse conferentie aan de pro blematiek werd gewijd. Speci aal bedoeld voor 'hondenamb tenaren'. Noodkreet Recent nog slaakte ing. A Hoek, voorzitter van de stichting Ne derland Schoon een noodkreet. Gemeenten lieten het in het zijn ogen afweten in de strijd tegen de hondenpoep. Het probleem werd niet structureel aange pakt. Er was zo'n mooi hand boek voor de bestrijding van overlast door honden beschik baar, maar slechts zeventien procent van de gemeenten maakte er gebruik van. Hoek fungeerde als inleider op het symposium. De animo uit het land moet hem niet echt zijn meegevallen. Slechts zestig per sonen vulden de zaal. Nee, er is nog steeds een lange weg te gaan om de verwerking van die mil joenen kilo's stront van de 1.4 miljoen honden van Nederland in goede banen te leiden. Het congres leverde de aanwezi gen in ieder geval een aantal ideeën op, die wellicht in de ei gen gemeente toepasbaar zijn. Want in sommige steden lijken ze echt op de goede weg. In Apeldoorn bijvoorbeeld, met die fraaie hondenpoepdicht heid. Overtuigen Waarom lukt het daar wel? Het gevoerde beleid verschilt in fei te niet zo gek veel van elders. Er zijn voorzieningen zoals hon dentoiletten en uitlaatplekken, er is een aanlijn- en opruim- plicht en er wordt voorlichting gegeven. Maar daarmee ben je er nog niet, betoogden de inlei ders. „Overtuig de hondenbe zitter van de noodzaak," stelde AN.M.A Dummer, coördinatri ce bij de HBO-opleiding Dier- management. „Mensen willen best meewerken, maar ze moe ten weten waarom. Als zij argu menten hebben om zich niet aan de richtlijnen te houden, dien je ze van het tegendeel te overtui gen. Als gemeente moet je bo vendien voor meer dan voldoen de faciliteiten zorgen. Ze willen de poep bijvoorbeeld best op ruimen, maar hebben geen schepje en weten niet hoe ze daar aan moeten komen. Zorg daar dan voor." Stedelijk projectleider Wonen Milieu van de gemeente Utrecht, J. Veldkamp was het helemaal met haar eens. In Utrecht kregen alle belasting betalende hondenbezitters een folder en een schepje. In de bro chure is aangegeven waar zich hondentoiletten, afvalbakken (op maximaal 250 meter van de woning) en speciale honden speelweides bevinden. De ge meente maakt deze met grote regelmaat schoon. De uitlaatplekken zijn weides waar de honden los mogen lo pen. Het onderhoud daarvan wordt betaald van de honden belasting. GPD Welke garanties biedt het redactiestatuut van de PZC dat in de toekomst de PZC blijft zoals we gewend zijn? Die vraag hebben enkele lezers mij voorgelegd sinds de berichtgeving, vlak voor de kerstdagen, dat alle aandelen van de PZC Holding binnen kort zullen overgaan in han den van het multimediale con cern Wegener Arcade. Bij de aankondiging van de overna me werd meegedeeld dat het redactiestatuut van deze krant en de daarin vastgelegde re dactionele onafhankelijkheid ten volle zullen worden geres pecteerd. Tot grote opluchting van hoofdredactie en redactie, die konden vaststellen dat ervoor de lezers van de krant niets zal veranderen. De redactie blijft de PZC maken op basis van de huidige uitgangspunten. Wijziging in eigendomsver houdingen bij dagbladen houdt meer mensen bezig dan de overname van bijvoorbeeld een computerfabriek. Lezers zijn gehecht aan het karakter en de inhoudelijke formule van hun krant. Ze voelen zich thuis en weten de weg in het product dat dagelijks via de brievenbus wordt aangele verd. De krant heeft iets ver trouwds, heeft een kenmer kende functie in dezelfde samenleving waarin de lezers zich bewegen. Daarom is het voor hen van groot belang dat de krant niet overgaat op een totaal andere redactionele koers als gevolg van het feit dat een nieuwe eigenaar de ex ploitatie overneemt. Alle Nederlandse dagbladen hebben tegenwoordig een re dactiestatuut. Aan het begin van de jaren '70 hebben werk gevers en vakbonden afspra ken gemaakt dat dergelijke statuten er moesten komen. Ze legden die overeenkomst vast in de CAO voor dagbladjour nalisten. Binnen de kranten- ondernemingen is men daarna aan de gang gegaan om de on afhankelijke positie van re dacties en uitgangspunten van het redactionele beleid te for muleren. De meeste redactiestatuten, ook dat van de PZC, geven in algemene termen aan dat het dagblad zich onderscheidt van andere industriële producten. Namelijk: „doordat het dag blad gestalte geeft aan het in Kunstwerk voor het PZC-gebouw: de letter 'A' staat model voor de drukkunst; het redactiestatuut voor het eigen karakter van de krant. foto Lex de Meester Nederland geldende grond recht van vrijheid van me ningsuiting" en doordat het dagblad de publieke functie vervidt van ynassacommuni- catiemiddel en aldus het func tioneren van de democratie mogelijk maakt". Juist deze bijzondere aard van de krant stelt bijzondere eisen aan de productie van de redac tionele inhoud. Daarvoor zijn in het redactiestatuut duide lijke regels gesteld. De redac tie moet bij de nieuwsgaring en de samenstelling van de in houd van de krant zelfstandig en ongehinderd kunnen opere ren. Ze moet haar taak kunnen uitvoeren „zonder recht streekse beïnvloeding door wie dan ook, noch van buiten af, noch van binnenuit", staat in het statuut. In de dagelijkse praktijk betekent dit dat de hoofdredactie de leiding van de redactie heeft en (eindver antwoordelijk is voor de re dactionele inhoud van het pro duct; niet de directie. Van de directie wordt verlangd dat zij de redactie de middelen be schikbaar stelt om haar infor matieve opdracht uit te voe ren In het bedri j f sleven is deze strikte scheiding van verant woordelijkheden tussen direc tie en hoofdredactie heel opmerkelijk, maar voor het onafhankelijke karakter van een dagblad onmisbaar. Eigen gezicht Hetzelfde redactiestatuut - want daar sloegen de vragen van bovengenoemde lezers op - bevat ook een beginselver klaring over het eigen gezicht van de PZC. De letterlijke tekst van dat artikel luidt:„De Provinciale Zeeuwse Courant is een onafhankelijk regionaal dagblad dat in de berichtge ving alsmede in de verklaring en de toelichting de lezers zo objectief mogelijk over een zo breed mogelijk terrein infor meert, waarbij in het bijzon der rekening wordt gehouden met de regionale taak van de PZC in de Zeeuwse samenle ving". Met deze sleutelzin wordt aan gegeven waar de PZC als krant voor staat. Een krant die met een onbevooroordeelde redac tie rapporteert over en aan de samenleving waarin zij is ge- Kees van der Maas Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klachten over de in houd van de krant. Van maandag tot donderdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken on dertelefoonnummer (0118)-484401Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. worteld. De journalistieke ge dragsregels in het redactiesta tuut die zijn ontleend aan deze beginselverklaring, gaan uit van evenwicht in berichtge ving. Zo is ook vastgelegd dat bij het redactionele beleid als geheel, maar in het bijzonder bij de eigen nieuwsgaring en de verslaggeving (over Zee land) rekening wordt gehou den met het bestaan van verschillende levensbeschou welijke, politieke en culturele opvattingen en stromingen binnen het verschijningsge- bied van de krant, zodat de totale voorlichting represen tatief voor de Zeeuwse samen leving kan worden geacht. Uit de kast Een redactiestatuut is zoiets als een verzekeringspolis. Het journalistiek handelen van een redactie is erin omschre ven en lezers (kunnen) weten waar zij met het karakter en de onafhankelijke positie van hun krant aan toe zijn. De be langrijkste uitgangspunten van het statuut zijn openbaar. Normaal gesproken blijft zo'n stuk in de kast. Het wordt pas voor de dag gehaald wanneer er iets bijzonders aan de hand is. Structuurveranderingen binnen de onderneming (zoals de overdacht van de eigen domsrechten van de uitgever van de krant) kunnen daar voor een aanleiding zijn. De ongestoorde voortzetting van de krant als zodanig is dan im mers aan de orde. Er zijn in het recente verleden gevallen ge weest waarin nieuwe eigena ren het niet zo nauw namen met regels en procedures van een redactiestatuut. Redacties stonden op hun achterste be nen; lezers kwamen in actie voor het zelfstandige karakter van hun krant. Welke garanties een redactie statuut biedt als de krant in andere handen overgaat? Dat hangt er van af of bij de over name wordt vastgelegd dat het statuut en de redactionele on afhankelijkheid van de krant worden gerespecteerd. Bij de aangekondigde overname van de PZC Holding door Wegener Arcade zijn wat dat betreft sluitende afspraken gemaakt: de PZC blijft een Zeeuwse krant waarin Zeeuwse lezers hun samenleving zullen blij ven herkennen, zoals zij dat gewend zijn. Vandaag Een hogedrukgebied met centrum boven het oosten van Engeland be weegt zich langzaam tot over onze provincie. Hierdoor blijven storin gen voorlopig op afstand. Wel is het in de onderste luchtlaag vrij voch tig, zodat wij op veel plaatsen met mist te kampen krijgen. Deze zal maar heel langzaam verdwijnen en op veel plaatsen hardnekkig zijn. Het blijft vandaag een grijze dag met vanochtend ook nog veel laag hangende bewolking, vanmiddag vallen hierin gaten en krijgen we af en toe de zon te zien. De tempera tuur loopt op naar 4 tot 5 graden, dit is normaal voor de tijd van het jaar. Vannacht daalt het kwik naar waar den rond het vriespunt met vorst aan de grond, dus plaatselijk kan het glad zijn door bevriezing van natte weggedeelten in de ochtend uren. Verder is er maar weinig wind, meest zwak 1-2 Beaufort uit het noordoosten, aan zee af en toe ma tig, 3 Beaufort. Nautisch bericht wind: noordoost zwak tot matig, 2-3 Beaufort; zicht: slecht, in mist min- der dan 200 meter; temperatuur kustwater: 2 graden; afwijking wa terstanden: ruim een kwart meter verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve me ter of minder. Zon en maan Zon op 08.26 onder 17.27 Maan op 23.45 onder 10.31 Vooruitzichten Voor donderdag: Het centrum van het hogedrukgebied ligt vrijwel stil boven Zeeland, wel neemt het in kracht af. Maar ook nu blijven wij met mist en laaghangende bewol king zitten. Waar de mist hardnek kig is wordt de temperatuur niet ho ger dan 1 graad, elders wordt het 3 graden. Er staat een zwakke veran- derlijke wind. De minimumtempe ratuur ligt de komende nacht ronc het vriespunt met vorst aan de grond. Voor vrijdag tot en met zondag: Hei hogedrukgebied neemt verder ir kracht af en een oceaanstorinc neemt de rol over. Er is veel bewol king en af en toe lichte neerslag kans op ijzel en sneeuw. Maximum temperatuur 2 graden, minima om streeks het vriespunttot plaatselijk 3 graden. Hoog water Woensdag 29 januari Vlissingen 05.15 Terneuzen 05.36 Bath 06.36 Roompot Buiten 05.15 Zierikzee 06.45 Wemeldinge 06.50 Philipsdam West 06.40 Donderdag 30 januari Vlissingen 05.47 Terneuzen 06.10 Bath 07.11 Roompot Buiten 05.45 Zierikzee 07.15 Wemeldinge 07.20 Philipsdam West 07.05 Laag water cm uur crr 211 17.36 20S 234 17.51 23- 275 18.49 271 155 17.30 15$ 152 19.05 15i 175 19.10 171 159 19.20 15$ 202 18.05 20C 226 18.28 22i 265 19.25 261 149 18.05 151 147 19.40 15( 169 19.45 171 154 19.50 15$ Woensdag 29 januari Vlissingen 11.36 Terneuzen 12.06 Bath 00.38 Roompot Buiten 11.25 Zierikzee 00.30 Wemeldinge 00.30 Philipsdam West 00.35 Donderdag 30 januari Vlissingen 12.05 Terneuzen 00.06 Bath 01.08 Roompot Buiten 12.05 Zierikzee 00.55 Wemeldinge 01.00 Philipsdam West 01.00 uur cm uur en 189 23.35 16$ 196 - 208 13.05 22( 147 23.40 12" 125 12.50 15( 139 12.50 16< 133 12.50 15$ 185 -- 178 12.36 19$ 207 13.36 2Ti 146 -- 124 13.20 14$ 139 13.25 16: 133 13.20 15! H hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur Toonder Studio's door Judith Stalpers Bij de VW van Yonezawa, een noordelijk provincie stadje in Japan, kreeg ik de plaatselijke nieuwsbrief voor buitenlanders - gastarbeiders - in de hand gedrukt. Alle berich ten stonden in zes talen afge drukt: Japans, Engels, Chinees, Koreaans, Tagalog en Portu gees. Mijn oog viel op het be richtje 'Wist u dat in Japan Inderdaad, ik wist het niet, waarschijnlijk omdat ik een vrouw ben en geen last van baardgroei heb. Japanse mannen laten bij de kapper niet alleen hun haren kort knippen, maar routinema tig ook hun baard afscheren. Daarbij doet het gewette mes niet alleen de kin en slapen aan, maar ook voorhoofd, neus en wangen. Wie Japans premier Hashimoto ooit op tv heeft ge zien weet nu waarom hij er zo spekglad uitziet. Niet alleen vanwege de brillantine in zijn haar, maar ook vanwege de af wezigheid van ook maar het vermoeden van een gezichts haartje. Hashimoto viel door de mand toén hij midden december voor het ochtendgloren uit zijn bed was gebeld, omdat de Japanse ambassade in Peru tijdens het verjaardagspartijtje voor de Keizer door guerrillastrijders was overmeesterd en waar tot op heden nog tientallen mensen worden gegijzeld. De camera's wachtten hem op voor zijn kan toor alwaar hij in een keurig pak met stropdas voor het eerst menselijk trekken vertoonde- Hé, de premier heeft ook een baard. Een grijzige schaduw be dekte zijn kin en aan zijn voor hoofd ontbrak het spiegeleffect. Oase Ik gun Hashimoto zijn dagelijk se, zo niet tweedaagse ontmoe ting met de kapper. Naar een Ja panse kapper gaan is namelijk een oase betreden. Ook voor da mes. Laatst heb ik het weer ge daan. Na het overleg over het gewen ste model met de coupeuse, neemt een jong meisje je mee naar de wasafdeling. Daar krijg je een handdoekje om je nek, er over komt een plastic cape tegen de spatten. Vervolgens wordt de stoel hydraulisch in horizontale positie gebracht. Een druk op een knop doet de voetensteun verschuiven. Een klein gazen doekje wordt over ogen, neus en mond gelegd en een beetje naar boven getrokken zodat je bij het het ademen geen hinder onder vindt. Je kan nu ongegeneerd je ogen dichtdoen. Dan komt het haren wassen, waarbij de hoofdhuid uitgebreid een mas sage ondergaat. De plekken rond de wenkbrauwen en de sla pen krijgen een acupressuur be handeling. Een diepe zucht en de spanning vloeit uit je li chaam. Het gazen lapje wordt nogmaals lichtjes opgetild. Na het uitspoelen en de cremebe- handeling worden de spatjes water voorzichtig van het voor hoofd gewist en ook de oren dept het meisje van binnen en buiten af. Terwijl ze je hoofd vasthoudt en je hartelijk dankt voor je moeite, brengt ze de stoel weer in zitpositie. Ritueel Na het knippen komt de tweede wasfase. Na het ritueel van ga zen doekje, temperatuur- en po sitiecontrole, vraagt het was- meisje na afloop of je voor een massage voelt - daar ben je ei genlijk voor gekomen! Ze kneedt met haar stevige vingers de schouders, langs de hals naai de schedelgrens, acupressuur, weer terug langs de ruggen graat, nu dieper naar de schou derbladen, waarbij rillingen ontstaan die tot in de tenen zijn te voelen. Vervolgens worden de schouderbladen als vleugeltjes behandeld. Nogmaals de schou ders van de hals naar de boven arm en tot slot een stevige klopmassage. Klaar. Totaal ont spannen ga je terug naar de cou peuse die je haar in model föhnt. Het is de fase die je langzaam te rugbrengt naar de werkelijk heid: de oase uit en het hectische Tokio in. Voor wie alleen geknipt wil wor den en geen extra vertroetelin gen wenst, geeft de Yonezawa- nieuwsletter een lijst praktische zinnetjes in het Japans: 'Geen massage alstublieft', 'niet sche ren. alstublieft'. Jammer, toch. GPD Hij wees opgewonden in de verte. „Daar!riep hij. „Achter die stenen! De zwarte, die de schuld is van het ongeluk!" Heer Bommel wendde zich om en staarde verbaasd over de vlakte, waar de wind met een ijl geluid overheen streek. Zijj blik werd ge troffen door een donkere figuur, die spiedend in de richting van het blatende groepje stond te kijken. Toen deze echter merkte dat men hem in de gaten had, keerde hij zich om en maakte zich haastig uil de voeten. „Ah, nu snap ik liet!", mompelde heer Ollie opgelucht. „Die gluur der was dus de schuld van de botsing. Natuurlijk, ik wist meteen al dat ik er niets aan doen kon." „Hm", zei Tom Poes, „ik begrijp niet wat die vreemde met de aanrij ding te maken had. Hij was niet eens in de buurt toen het gebeurde!" Heer Bommel betrok weer. „Nee", prevelde hij na enig nadenken. „Hij was niet eens in de buurt. Hoe kan dat dan?" „Die zwarte daar heeft het boze oog!", verklaarde Amram fluiste rend. „Hij en zijn familie! Alles waarop zij hun blik laten vallen, wordt door het onheil getroffen; daarom is de streek vol kommer en zwarigheid!" „Daarom loert het ongeluk op degene die zijn wagen over de weg kruit", vulde het verkeersslachtoffer aan. „Het leven van de rechtschapenen is vol rampspoed", hernam de grijsaard. „Zij moeten immer waakzaam zijn en het kwade uit hun midden verdrijven!" „Ja, ja, zo is het", zei heer Ollie bedrukt. „Komaan, Tom Poes, we gaan weer eens verder." Jenny van der Lee Oplossing dinsdag StRopdas ClAusule HuMori st OpMerken MeErvoud MoNdharp EtAleren Losmaken De woorden op de eerste en derde verticale rij zijn: SCHOMMEL en RAMMENAS Het sleutelwoord luidt: PRACHTVINK Horizontaal: 1Het gevolg van de beurs (6); 4. Zo wordt de kerk gerestaureerd (8); 6. Grote oor hangervan glas (3); 7. Eén van de Britse onderdanen voorde eieren (3); 9. Wachtlo- peraan de deur (7); 11. Geprojecteerd achtereen godin (5). Verticaal: 1. Geen plaats voor vrijgezellen (4); 2. Dwaze vertoning met vleesvulsel (5); 3. Het aardige is dat coupletten geen hoofddeksels nodig hebben (4); 5. Ze zijn zo arm dat ze gaan zeuren (6); 6. Geschoten door een blunderende jager (3); 8. Wordt erg nij dig als zijn web wordt vernield (4); 10. Mensen zonder energie (3). Roomsaus van blauwaderkaas Royal cheese, koninklijke kazen, kazen met blauw bloed in de aderen. Deze benamingen voor blauwaderkazen klinken in elk geval poëtischer dan de brute benaming 'schimmelkazen'. Overigens kan de kleur van de aders afhankelijk van de schimmelsoort goen, blauwgroen of blauw zijn. De blauw aderkazen worden weliswaar steeds populairder, maar het onderlinge verschil is niet altijd even duidelijk voor ieder een. De smaak van de kazen kan variëren van zacht-romig tot pittig-pikant en het aantal calorieën kan van een kleine 300 kCal. voor Gorgonzola oplopen tot bijna 450 kCal. voor een zelfde hoeveelheid 70 Cambozola of Castello bleu. De melk die voor de bereiding wordt gebruikt, kan koemelk, schapenmelk of zelfs geitenmelk zijn. Aan de massa die na het stremmen van de melk overblijft (de wrongel) wordt een speciaal gekweekte schimmel toegevoegd, die onschadelijk is voor de gezondheid. Daarna wordt de massa in vormen gedaan of geperst en vervolgens gezouten. Wanneer de kaas stevig begint te worden, prikt men met naalden kleine luchtgangen in de kaas. Hierdoor kan zuurstof in de kaas doordringen waar door de schimmel kans krijgt zich te ontwikkelen. Ingrediënten: 2 - 2,5 dl slagroom 100-125 gram blauwaderkaas Bereiding: Schenk de slagroom in een kleine steelpan en zet deze op laag vuur. Snijd de kaas in blokjes of verbrokkel deze. Voeg de kaas aan de slagroom toe en roer tot de kaas is opgelost en de saus min of meer glad is. Laat de saus eventueel zachtjes inkoken. Proef, afhankelijk van het gebruikte type blauwaderkaas, of eventueel nog peper of zout moet worden toegevoegd. Serveer de saus bij groente, bij gebakken vlees of gevogel te of over gekookte deegwaren. Voor een dikkere saus kunt u in plaats van de saus te laten inkoken ook een beetje allesbinder strooien. Vooruitzichten voor diverse landen geldig tot en met donderdag: Finland: Veel bewolking en af en toe sneeuw. In het zuiden en midden ook regen of ijzel. Minder koud met overdag eerst nog matige vorst, donderdag in de zuidelijke helft temperatuur iets boven nul. Noorwegen: Onstuimig en bewolkt weer met veel regen of sneeuw. In het zuidoosten veel rustiger en dro ger. Maxima meesttussen de 0 en 5 graden. Zweden: Veel bewolking en vooral in hetnoordensneeuwof regen.Ta melijk veel wind. Middagtempera- tuur rond 3 graden, in het uiterste noorden kouder. Denemarken: Bewolkt, winderig en overwegend droog weer. Middag- temperatuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Rustig weer met wolkenvel den of mist en 's middags ook wat zon. In Schotland kans op een bui, verder droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Meest be wolkt, mistig en rustig weer. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wol kenvelden, ook af en toe zon en droog. Langs de westkust wel kans op wat regen. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Verder vrij rus tig en fris met maxima iets boven het vriespunt. Portugal: Af en toe zon, ook wolken en een enkele bui, donderdag aan de westkust kans op pittige buien en vrij veel wind. Maximumtempera tuur aan zee rond 15 graden. Madeira: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, misschien met onweer. In de loop van donderdag opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Eerst in hetnoorden en oos ten wolkenvelden en af en toe (bui ige) regen, misschien met onweer. In de loop van donderdag juist van het westen uit wolken en regen. Overigens flink wat zon en droog. Middagtemperatuur woensdag van een graad of 7 in het noorden tot 17 aan de costa's in het zuiden, donderdag warmer. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een enkele regen- of onweers bui. Maxima rond 23 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar vooral in het zuiden soms ook uitgestrekte wolkenvelden. Kleine kans op een bui. Middagtempera tuur vlak aan zee ongeveer 20 gra den. Tunesië: Wisselende bewolking en eerstnog een enkele bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Langzaam wat mee zon en droog. Alleen woensdac langs de Middellandse Zee not kans op een bui. Minder koud me maxima van ongeveer 9 graden, it het uiterste zuiden plaatselijk 1! graden. In de Alpen en Pyreneeën tempera tuur op 2000 meter weer oplopent tot rond -5 graden. Mallorca en Ibiza: Naast zon ook be wolking en vooral woensdag kan: op een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 1! graden. Italië: Perioden met zon en op di meeste plaatsen droog. In de nach en ochtend kans op mist. Middag temperatuur van 4 in het noordei tot een graad of 15 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Geregeld zot en eerst nog een enkel buitje. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Malta: Perioden met zon en eers nog een kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Griekenland en Kreta: Flinke zonni ge perioden en op de meeste plaat sen droog. Op de Egeïsche Zei vooral op donderdag veel winc Koud met maxima meest tussen di 6 en 12 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: kil me maxima van 5 graden rond de Dar danellen tot 12 op Cyprus. Verde naast zon ook veel stapelwolken ei op de meeste plaatsen droog. Ta melijk veel wind. Duitsland: Wolkenvelden en hier ei daar wat lichte sneeuw of mogelij ijzel. 's Nachts plaatselijk mist ei overdag soms wat zon. Middag temperatuur uiteenlopend vai rond het vriespunt in het zuiden to plus 4 graden langs de Noordzee kust. Zwitserland: Geleidelijk meer zoi en droog. In de dalen maxima rom het vriespunt. Temperatuur 0| 2000 meter oplopend naar min graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, oo iangzaam wat meer zon en op d' meeste plaatsen droog. Maxima in de dalen rond het vries punt. Temperatuur op 2000 mete gaat naar min 7 graden. Polen: Wolkenvelden, soms oo een opklaring en meestentijd droog. Wel kans op mist. Middag temperatuur iets boven het vries punt. Tsjechië en Slowakije: Rustig wee met wolkenvelden of mist en waai schijnlijk droog. Middagtempere tuur rond het vriespunt. Hongarije: Nevelig weer met wo kenvelden en op de-meeste plaai sen droog. Maxima iets boven nul, De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 - ringweg Amsterdam Al - ter hoogte van Muiden A50 - ter hoogte van Heerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4