Politiek wil studie parkeerkelder Aanleg verkeersplein Goes zal weinig hinder opleveren zeeland Meerderheid Goese raad voor forse uitbreiding plaats auto's in centrum Ondernemer in Kapelle opgelicht jj N-Beveland neemt voorschot op plan voor buitengebied "I 1 Boetes voor fietsen zonder licht B en W bondgenoot Aqua Delta Dorpsraad Bruinisse in de maak Studenten serveren zeebanket College naar Burgh-Haamstede Kapelle legt zich bij opzet HALT-bureau met klein bestuur neer activiteiten Drugstoeristen woensdag 29 januari 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Een meerderheid in de Goese gemeenteraad steunt een onderzoek naar een parkeerkel der aan de oostzijde van de bin nenstad. Wel vragen fracties zich af of zo'n ondergrondse parkeervoorziening financieel en technisch haalbaar is. Overi gens vinden CDA PvdA en GroenLinks dat het terrein van garage De Groene aan de Anje- lierstraat in het onderzoek moet worden betrokken. De gemeen te heeft jaren terug gepoogd daar parkeerruimte te schep pen. maar dat plan ketste af op de vraagprijs. Een parkeerkelder onder de oostvest of het huidige parkeer terrein Oostwal is één van de maatregelen om het tekort aan autovakken in Goes terug te dringen en de parkeermogelijk- heden aan de oost- en westkant van het centrum in evenwicht te brengen. Die maatregelen staan in een rapport van de werkgroep Bereikbaarheid, die de Goese parkeerproblemen en verkeers afwikkeling heeft onderzocht. De werkgroep opereert onder dé paraplu van het overleg Bin nenstadspartners. waarin on der meer de gemeente, de mid denstand en de Kamer van Koophandel zijn vertegenwoor digd. De Goese Middenstands Cen trale (GMC) dringt aan op de bouw van een parkeerkelder, omdat Goes op piekdagen (dins dag en zaterdag) duizend par keerplaatsen tekort komt. In middels heeft het college van B en W zich achter een onderzoek naar de globaal acht miljoen gulden kostende kelder ge schaard. maar het neemt pas verdere besluiten als de raads commissies voor ruimtelijke or dening en milieu een standpunt hebben ingenomen. Dat gebeurt vanavond (woensdag) om 19.30 uur in het stadhuis tijdens een gecombineerde commissiever gadering. Niet alle fracties vinden een on derzoek noodzakelijk. D66 ad viseert eerst minder dure en in grijpende alternatieven uit te werken zoals verbetering van bestaande parkeervoorzienin gen. afvlakken van pieken en het bevorderen van het fietsge bruik. ,,Wij pleiten al anderhalf jaar voor de invoering van een tweede koopavond, waarmee je de parkeerdruk spreidt. En als je ziet hoe weinig er op vrijdag wordt geparkeerd, kan ook die dag voor consumenten aantrek kelijker worden gemaakt", zegt fractievoorzitter J. M. Jansen. Hij wil niet meteen naar de 'duurste oplossing grijpen'. „Ik vrees namelijk dat zo'n parkeer kelder niet- rendeert. Er is alleen een parkeerprobleem op dins dag en zaterdag." Ook PvdA-fractievoorzitter H. W. Hoogerland heeft beden kingen. ..De PvdA is op zich niet tegen een onderzoek, maar in het verleden is ook al eens een studie verricht en daaruit bleek dat zo'n parkeergarage gewoon niet haalbaar is. En dat zou nog steeds zo kunnen zijn. Goes moet zich niet zomaar in zo'n avontuur storten, we zitten niet erg ruim in de jas." Hoogerland erkent dat er aan de schil van het centrum parkeerruimte bij moet komen, in combinatie met een autoluwe markt. Daarom adviseert hij, en ook CDA en GroenLinks, het terrein van ga rage De Groene in het onder zoek te betrekken. Karakter GroenLinks is tegen een par keergarage onder de oostvest, volgens ingewijden technisch beter haalbaar dan onder de Oostwal, die vol ligt met nutsleidingen. Fractievoorzit ter A A van Oosten: „Ik ben bang dat het karakter van de vest en de wallen onaanvaard baar wordt aangetast, want het rapport rept ook van doorsteek jes naar de Lange Vorststraat. Wij zijn wel voor een onder grondse parkeergarage. CDA en WD staan het op standpunt dat er behoefte is aan een parkeerkelder. Beide frac ties staan achter een onderzoek. „De WD heeft indertijd een voorstel in die richting gedaan. s Zomers kunnen bezoekers, onder wie veel toeristen, hun auto niet kwijt. Een parkeerkel der aan de oostkant is goed voor Goes en de binnenstad", oor deelt fractievoorzitter W. F. den Herder. Zijn partijgenoot G. Hogesteger twijfelt echter aan de technische haalbaarheid van een parkeergarage onder water. „Ik vrees dat het grondwater in Goes te hoog is en dat het daax-- door een zeer dure oplossing wordt." Van CDA-fractievoor- zitter J. T. Laport mag een par keerkelder er komen, mits die betaalbaar is en de vest niet dra matisch wordt aangetast. De Goese Oostvest is een van de plekken die in beel d zijn voor de mogelijke aanleg van een parkeerkelder. van onze verslaggeefster Caroline Moerland KORTGENE - De gemeenteraad van Noord-Beveland heeft dinsdag met een voorbereidingsbesluit een voorschot genomen op een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied. Gemeentesecre taris mr. G. G. A G. Weijmans ontkende na afloop van de vergadering dat de wij ziging te maken zou hebben met twee aanvragen voor de vestiging van een in tensieve veehouderij nabij de oprit van de Zeelandbrug. Onlangs stelde de gemeenteraad geld be schikbaar voor het maken van een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied. Dit moet de twee bestaande vervangen, die nog een erfenis zijn van de voormali ge gemeenten Wissenkerke en Kortgene. Vooral dat van de laatste was hard aan herziening toe. Nu het nieuwe bestemmingsplan nog niet gereed is, vond het dagelijks ge meentebestuur het toch nodig dat de ge meenteraad alvast een voorbereidings besluit zou nemen. Dit moet voorkómen dat zich 'in het buitengebied ontwikke lingen voordoen die het beoogde ruimte lijk beleid geweld zouden kunnen aan doen'. aldus de tekst van het voorstel dat op het laatste moment aan de agenda van de vergadering werd toegevoegd. KAPELLE - Een ondernemer uit Kapelle heeft bij de politie| aangifte gedaan van oplichting. Een reclamebureau uil Utrecht zou in diverse bladen advertenties hebben geplaatst voor het bedrijf van de ondernemer, zonder dat hij daaroi had gevraagd. Vervolgens kreeg de Kapellenaar een reeks rekeningen bin-[ nen en een aanmaning dat bij niet tijdig betalen de rechter zod worden ingeschakeld. De politie stelt een onderzoek in enj( heeft de ondernemer geadviseerd niet te betalen. Kï :stl foto Willem Mieras Volgens Weijmans heeft dit voorberei dingsbesluit niets te maken met twee re cente aanvragen voor de vestiging van een varkenshouderij nabij de oprit van de Zeelandbrug. Wel zei hi] dat, nu het voorbereidingsbesluit door de gemeen teraad is aangenomen, dergelijke aan vragen niet meer zouden worden geho noreerd. De twee die er al liggen, moeten echter worden beoordeeld op basis van het oude bestemmingsplan. GOES - De politie heeft dinsdagochtend een fietsverlich tingscontrole gehouden aan de Troelstralaan in Goes. Er werden twintig fietsers bekeurd. Verder werden twee snor fietsen inbeslaggenomen die technische gebreken vertoon den. BRUINISSE - Het college van burgemeester en wethouder: van Schouwen-Duiveland heef t'een posi tieve grondhouding ten aanzien van de uitbreidingsplannen van AquaDelta. Wet houder C. W. Veerhoek zei dat dinsdag tijdens een kennisma kingsavond van B en W in Bruinisse. „Aqua Delta moet hoej! dan ook kwalitatief op peil worden gebracht", zei de wethou der. De provincie keurde twee weken geleden de hoogbouwplan- nen van het recreatiepark af. De hoogbouw maakt deel uit var een 'upgrading"' van het verouderde complex. Het collegi heeft nog geen besluit genomen over een eventueel beroep te gen deze beslissing. Het wacht eerst een ambtelijk advies af Wel moet de kwestie volgens Veerhoek 'op zeer korte termijn worden opgelost. BRUINISSE - Een groep inwoners van Bruinisse heeft he initiatief genomen een dox-psraad op te richten. Het plai wordt ondersteixnd door de plaatselijke ondernemersvereni ging en verder door 34 Bruinisser verenigingen op het gebied van welzijn, spoxt en cultuur. Ook de kerken worden nog be naderd. De dorpsraad kan ambtelijke ondex'steuning krijgei van de gemeente. Tot nu toe hebben alleen Brouwershaven Noordgouwe, Dreischor en Zonnemaire een dorpsraad. Eer dere pogingen in Bruinisse om een dorpsraad op te richten he pen stuk op gebrek aan belangstelling van de bevolking. MIDDELBURG - De eerstejaars studenten horeca aan he Delta College in Middelburg zijn van 5 tot en met 7 februari ii Zuid-Lïmbui-g voor de Holland-excursie. Tijdens de toch maken ze kennis met allerlei aspecten van de horecabi-anche Het hoogtepunt van de excursie is het Mosselfestijn, dat di jaar voor de tiende keer wordt gehouden ter px-omotie van d Zeeuwse cultuur-. Koks uit Philippine bereiden in kastee Vaalsbroek mossels en oesters voor honderden gastronome! uit binnen- en buitenland; de studenten serveren de maaltijc BURGH-HAAMSTEDE - Het college van burgemeester el wethouders van Schouwen-Duiveland brengt dinsdag 4 fel bruari een bezoek aan Burgh-Haamstede. 's Middags word een werkbezoek afgelegd aan de kern, 's avonds kunnen de in woxxers van Burgh-Haamstede, Nieuw-Haamstede en Wes tenschouwen kennis maken met het college. Deze bijeen5 komst vindt plaats in het golfcentx*um De Molenberg ii Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. van onze verslaggever Marco van Barneveld KAPELLE - De Kapelse ge meenteraad is dinsdag schoor voetend akkoord gegaan met de oprichting van een stichting HALT-Bureau Oosterschelde- regio. Op de VVD na hadden alle fracties moeite met het feit dat slechts drie van de zeven deel nemende gemeenten afgevaar digden in het bestuur krijgen. Volgens de fracties zouden alle deelnemende gemeenten in dat N-Bevelandse raad mort over regels subsidie van onze verslaggeefster Caroline Moerland KORTGENE - De 'Deel- verordening Subsidie grondslagen Specifiek Welzijn' blijft de gemoe deren in de Noord-Be- velandse gemeenteraad beroeren. Raadsleden zeggen dat ze de regelge ving op basis waarvan verenigingen financiële bijdrages krijgen toege kend, niet kunnen verko pen aan de achterban. Niettemin stemden alle fracties op de PvdA na dinsdag in met het Jaar programma voor 1997. Hiei-in staat beschreven welkebedragen de vereni gingen dit jaar kx-ijgen toegekend. De partijen gaven hun toestemming op voox-- waarde dat een knelpun- tenpot van vijfduizend gulden wordt gevormd. Dit geld moet eventueel worden ingezet als na een tweede evaluatie van de deel verordening blijkt dat sommige verenigin gen tekort zijn gedaan. Bij een eerste evaluatie van de regelgeving stem den de x-aadsfx-acties, op de PvdA en de Ktésvereni- ging Noord-Beveland na, voor een aantal kleine wijzigingen. Achtex-af ge zien vinden de fracties blijkbaar dat die niet ver genoeg gingen. bestuur moeten zitten. Toch kon uiteindelijk het overgrote deel van de x-aad instemmen met de komst van zo'n stichting. Alleen PvdA-fractievoorzitter J. M. P. Roovers stemde tegen. Roovers stelde voor de statuten zodanig te wijzigen dat er zeven afgevaardigden kunnen komen. „Zo niet. dan is het niet verstan dig om akkoord te gaan." CDA- fractievoorzitter G. Burger noemde het ook een slechte zaak dat niet alle gemeenten zeggen schap krijgen in de stichting. Desondanks ging zijn fractie akkoord met het voorstel dat ter tafel lag: een stichting met afge vaardigden van de' gemeenten Tholen, Schouwen-Duiveland en Goes. Gemeentebelang zat gisteren op dezelfde lijn als het CDA Ook de SGP op zijn beurt kritiseerde de wijze waarop het bestuur zal worden samengesteld. Boven dien wees fractievoorzitter P W. van der Toorn van deze partij er op dat er beter een gemeen schappelijke regeling zou kun nen komen dan een stichting. „Want een stichting is een pri vaatrechtelijke instantie met eigen verantwoordelijkheid. Terwijl het hier gaat om een pu bliekrechtelijke zaak: openbare orde en veiligheid." Bovendien stelde Van der Toom dat in een gemeenschappelijke regeling de betrokkenheid van de deelne mers beter is gewaarborgd. De Kapelse burgemeester G. C. de Groot wees ex-op dat Kapelle de enige gemeente is waar dis cussie heerst over de stichting HALT-Oosterschelderegio. Desondanks zei hij de kritiek vanuit de x-aad te delen. Het feit dat er een stichting komt en geen gemeenschappelijke rege ling zou echter te maken hebben met de rechtspositie van mede werkers die al bij het HALT-bu reau Goes (waar de stichting uit voortvloeit) in dienst zijn. De kwestie van het aantal afge- vaai'digden in het bestuur zou hij bovendien al meermalen hebben aangeslingerd. „Maar zoiets kun je niet afdwingen, Bovendien stelt men dat een klein bestuur slagvaardiger is. Ondanks het feit dat hij de kri tiek deelde, stelde de burge meester de raad toch voor met de komst van de stichting met drie bestuurders in te stemmen. „Want HALT functioneert goed en als je nee zegt heb j e helemaal niks." Alle fracties, op die van de PvdA na, konden uiteindelijk met het voorstel instemmen. Tekening van het Goese verkeersplein zoals het er na de reconstructie zal uitzien. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De aanleg van het ver keersplein West heeft geen verkeerschaos tot gevolg. Au toverkeer dat Goes inkomt danwel uitgaat, kan het inge wikkelde karwei steeds passe ren via noodwegen. Ook het openbaar vervoer en fietsers hoeven weinig hinder te on dervinden van de reconstruc tie van het gevaarlijke kruis punt. Een gefaseerde aanpak moet stremmingen en blokka des zoveel mogelijk voorko men. Projectcoördinator A J. Potter van de gemeente Goes denkt dat de overlast voor het verkeer binnen de perken blijft. De bouw van het verkeers plein begint eind februari of begin maart en duurt tot no vember. De kruising van de Middelburgsestraat, 's-Heer Hendrikskinderendijk en Ringbaan-West ligt aan de westzijde en vormt een entree van Goes. Het is een gevaarlijk punt omdat auto's en fietsex-s zich mengen en een goed over zicht ontbreekt. Regelmatig vinden er ongelukken plaats. De kruising wordt vexvangen door een iets hoger liggende rotonde met dubbele rijstro ken, drie fietstunnels en een apax-te busbaan aan de noord zijde. Het verkeersplein scheidt de verschillende weg gebruikers en zox-gt voor een betere vex'keersafwikkeling. Kosten: 3,1 miljoen gulden. Ingewikkeld De constructie, de vele kabels en leidingen aan de noordkant en het feit dat omliggende wo ningen en bedrijven bereik baar moeten blijven, maakt het project ingewikkeld. Het bouwteam - bestaande uit de gemeente Goes en aannemers combinatie KWS en Van Hat- tem Blankevoort - tracht door een fasegewijze aanpak een goede doorstroom van het verkeer en bereikbaarheid van omwonenden te realiseren. Momenteel woi-dt uitgegaan van vier fasen, maar volgens Potter kunnen dat er zes wor den. In de praktijk komt het erop neer dat steeds een kwart van de rotonde wox-dt aanlegd, te beginnen aan zuidkant en dan tegen de klok indraaiend naar de noordkant. De aansluiting van de rond weg West op het verkeersplein blokkeert wel tijdelijk de toe gang tot de nieuwe wijk Nieuw-West. Potter vex-zekert dat er geen bouwverkeer door de wijk West komt. Dat moet omrijden via de M. A de Ruy- terlaan en de Marconistraat. „Sluipen wordt trouwens moeilijk omdat de parallelweg naar de Evertsenstraat wordt afgesloten." Dat betekent dat fietsers een poosje via de noox-- delijke parallelweg moeten rijden. Als dat werk gereed is, volgt de aanleg van de zuide lijke helft van de rotonde. Fietsers Om de hoofdroute niet tot fles- sehals te degraderen, worden noodwegen aangelegd. Die zijn vier rijstroken breed, voor een optimale doorstroom. In deze fase van het project wox-- den ook al twee van de drie fietstunnels aanlegd en kun- nen de fietsers via de zuidelij ke parallelweg Goes inrijden en verlaten. Aan de noordzij de, naast Ringbaan-West, ver schijnen tevens twee nieuwe parallelwegen, die de ring baan een stuk verder dan nu kruisen. Deze wegen kunnen niet te dicht bij het verkeers plein liggen omdat de hellin gen van de fietspaden die door het verdiepte hart van de ro tonde voeren, niet te steil mo gen zijn. Vervolgens is het noordooste lijke kwart aan de beuxl. De nieuwe parallelwegen verwer- ken in deze fase het dooi'gaan- de verkeer, waarbij er een cxtx-a rijstrook wordt 'aange plakt' om files tijdens spits uren te voorkomen. Het inko mend verkeer maakt dan al gebmik van de zuidelijke helft van de nieuwe rotonde, het uitgaand verkeer wordt ge splitst: rechtdoor richting stoplichten Deltaweg en rechtsaf Ringbaan-West op. De enige voetangel is dat au to's die van de ringbaan ko men, op de kruising niet links af richting stad kunnen. Dat geldt ook voor de stadsbus. Potter: „Daar moeten we nog een oplossing voor zoeken. Te denken valt aan een omlei dingsroute." Tijdens deze fase krijgt ook de derde fietstunnel vorm. Kabels Tot slot, maar dan is het al na jaar; gaat het noordwestelijk deel op de schop. Auto's kun nen deels over de rotonde en deels via de parallelweg rij den. De verlegging van een 'tros kabels' aan de noordzijde kan wel tot een tijdelijke blok kade lei den. „Op die plaats lig gen 23 kabels van de PTT en één van DELTA Nutsbedrij ven. Die bundel moet in één keer in een nieuwe sleuf wor den gelegd, want afkoppelen kan niet in verband met inter nationaal telefoonverkeer", verklaard Potter, Hij meent dat de verkeerschaos wel los zal lopen. De entree blijft bijna al tijd open en verkeerslichten zijn niet nodig. De provincie wil aansluiten op het gemeen telijk project door dit voorjaar het stuk weg vanaf de bebouw de kom tot aan de stoplichten bij de Deltaweg te verbetei-en. Een tijdelijke afsluiting is dan niet uitgesloten. vrijdag 31 januari: Gereformeerde kerk, zang-en orgelavond, 19.30 uur. zaterdag 1 februari: Dorpshuis, Midwinterfeest 1997, dansen met muziek door het combo van Maar ten Bruynes, het Cocktail Combo en combo Two Two Zero, 19.30 tot 24.00 uur. Kijk- en koophal aan de Industrieweg 7 en Dreef 10, rom- merlmarkt hervormde gemeente, 9.00-12.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE vrijdag 31 januari: De Schutse, con cert door accordionverening Con certina, 19.30 uur. zaterdag 1 februari: De Schutse, klaverjastoernooi, 10.00 uur. woensdag 5 februari: Restaurant Molenberg, bijeenkomst vereni ging Oud Militairen Indiëgangers, 13.30 uur. vrijdag 31 januari: Dorpshuis, diale zing Tot Nut en Genoegen overZee- land in de Romeinse tijd, 20.00 uur. woensdag 29 januari: Oosterschel- de College, cursus kalligrafie - go tisch schrift, 9.30 -11.30 uur. Cursus zijde schilderen en batikken, 19.30 - 21.30 uur. donderdag 30 januari: Oosterschel- de College, cursus video-opnames maken, 19.00-21.00 uur. vrijdag 31 januari: Oosterschelde College, open informatiedag over middelbare beroepsopleidingen. Studenten van de opleiding Soci aal-Pedagogische werk presente ren een zelfgemaakte soap, 14- 17uur. Open dag zaterdag van 10- 15uur zaterdag 1 februari: Wijkgebouw de Westkant, carnaval voor kinderen, 14.00-18.00 uur. Carnaval voorvol wassenen met medewerking van de Arti Sjokkers, 20.00 - 24.30 uur. dinsdag 4 februari: Brouwersgang 1, begin ZVU-cursus yoga, 12 mid dagen 13.30 -14.30 uur. woensdag 5 februari: Nederlands Hervormde kerk. Televisie-opname van het EO-programma Nederland zingt, 19.45 uur. trum Haestinge, vierde Ierse avoni Optreden door Shamrock uit Be gen op Zoom, Erin's eye uit Eindht ven en de Thoolse folk band The J< lly Beggars, 19.30 uur. NIEUWERKERK donderdag 30 januari: De Schake jaarvergadering van Oranjeverer ging Nieuwerkerk, 20.00 uur. OUDELANDE woensdag 29 januari: Vereniging gebouw Oudelande, kindertheat voorstelling Beer gezocht voor ki deren van 4tot 10 jaar, 14.00 uur. donderdag 30 januari: Delta Hot ledenvergadering Oranjeverei ging Juliana, 19.30 uur. KERKWERVE woensdag 29 januari: Zaal Christe lijk Gereformeerde kerk, verkoping ten bate van de Stichting Adullam - gehandicaptenzorg, 19.30 - 21.00 uur. zaterdag 1 februari: Dorpshuis 't Zuudende, feestavond sportveren- ing 19.30 uur. zondag 2 februari: Gemeenschaps huis Amacitia, grote telefoonkaar ten ruilbeurs, 10.00 -17.00 uur. KRABBENDIJKE zaterdag 1 februari: De Meiboom, kindertheater Sjook met kinder voorstelling Eb en Vloed, 14.30 uur. SINT-MAARTENSDIJK zaterdag 1 februari: Recreatiecen donderdag 30 januari: Paternosti themamiddag vluchtelingenhi doorB. Bijlsma voorde ANBO-afc ling Zierikzee, 14.00 uur. zaterdag 1 februari: Recreatiezc verpleeghuis Corneliastichtir Cornelia landen-bazaar ten bc van de aanschaf van een rijden keuken in het verpleeghuis, 10. 16.00 uur. Zeeuwse Muziekscho Ars Musica-concert klarinet en p no, 20.00 uur. zondag 2 februari: Gasthuiske Anders dan anders: een reactie kerkdienst onder leiding van ev; gelist D. Vos en ds. G. van de F Medewerking wordt verleend dc het Interkerkelijk jongerenkoor I perance uit Krabbendijke, 18 uur. dinsdag 4 februari: RSG Profes: Zeeman, voorlichtingsavond o' de brugklas, 20.00 uur. woensdag 5 februari: Multifunc' neel Centrum, gratis spreeki FNV. 10.00 - 11.30 uur. Hervori kerkcentrum, bijeenkomst oude: NCVB, 14.30 uur. Theater Monc gon, Musical Feest door Jeugd medie Amsterdam, 15,00 uur. Iets te melden? Schrijf, fax of be, redactie van de PZC in Goes of rikzee. Goes: Voorstad 22, 4461 KN, Pi bus 31, 4460 A4; fax 0113-273C telefoon 0113-273000. Zierikzee; Oude Haven 41, 4301 fax 0111-414126, telefoon 0 i 415380. THOLEN Snuffelmarkt - De Sticht Thoolse Evenementen F motie houdt op zaterdag maart van 10.00 tot 16.00 i een snuffelmarkt in sport Mexxlvliet in Tholen. Er plaats voor ongeveer vij stands. Informatie: telefo nummer 0166-605021. TERNEUZEN - Drie Fran kregen inde nacht van maan op dinsdag een binnenstadï bod opgelegd door de Terx: zense politie. Het trio werd tx-apt toen het joints aan het ken was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28