Procedure onteigening ligt klaar PZC Kruispunt bij Hoek wordt aangepast Dorpsraad moet zich nu bewijzen arion hotel zeeland ,17 Rijkswaterstaat en provincie rekenen op problemen bij aankoop grond voor tunnel Vrouw bewerkte man met mes Drankrijder 7VV neemt Thoolse vethouder onder vuur legale slibstort leimerswaal eeft geen gevolg Werkstraf voor slaan vrouw Aanleg parallelwegen N57 in '97 Lichtmasten voor havensteiger School vroeg subsidie te laat aan Automobiliste van de weg Man loopt rookvergiftiging op Jacht II Autootje pesten II Werkdruk II Schoollokalen woensdag 29 januari 1997 van onze verslaggever Marcel Modde jTERNEUZEN - Rijkswater staat Zeeland en de provincie eginnen op voorhand een ont- sigeningsprocedure voor de •onden die nodig zijn bij de hanleg van de Westerschelde- iunnel. Op dit moment, zo schrijven Gedeputeerde Staten in een brief aan burgemeester 3lrs. R. Barbé van Terneuzen, riet het er niet naar uit dat met alle betrokken grondeigenaren i»f gebruikers 'op minnelijke ba- jis' overeenstemming zal wor sen verkregen. j/oor de inrichting van het werk terrein en (pal daarnaast) de in rit van de tunnel even westelijk (an Dow Benelux is een onge- feer veertig hectare groot ge- pied nodig, aldus projectleider Hubregtse van Rijkwater- :aat. Het streven is dat de aan- emer rond oktober of novem- iATH - De politie heeft in de acht van maandag op dinsdag p de Vliedbergstraat in Rilland en inwoner uit Bath aangehou- en op verdenking van rijden ncler invloed. Na controle leek dat hij twee keer zo veel ad gedronken als toegestaan, ij kreeg een proces-verbaal en ;n rijverbod van drie uur. ber begint met de inrichting van het werkterrein, waarna de graafmachines aan de slag kun nen. Zoals bekend is het de be doeling dat de tunnel in 2002 open gaat. Hubregtse zegt dat de planning van de tunnelaanleg nu nog vol gens schema verloopt. Dat is ook de reden waarom in dit sta dium al de onteigeningsproce dure wordt gestart. Zo willen Rijkswaterstaat en de provincie voorkomen dat de verwerving van de gronden voor vertraging zou kunnen zorgen. ,,Als het no dig mocht zijn, dan hebben we het Koninklijk Besluit alvast in handen en kunnen we daarmee gelijk naar de rechter stappen De stukken die betrekking heb ben op de procedure liggen van af 20 februari één maand ter in zage in het stadskantoor van Terneuzen. Op maandag 21 maart zal een provinciale com missie naar de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad afreizen om (op vrijwillige basis) alle belang hebbenden afzonderlijk in een hoorzitting aan te horen over hun eventuele bezwaren tegen de grondverkoop. De commissie zal niet ingaan op de kwestie van schadeloosstelling, zo ma ken GS op voorhand duidelijk in de brief aan Barbé. Behalve de burgemeester zal ook ing. C. Rockx van Rijkswaterstaat bij de hoorzitting aanwezig zijn. (Advertentie) Restaurant "Ie Dauphin" in het Rrion Hotel is sfeervol en gezellig! voor gastronomen, huisvaders, directeuren, lekkere eters, oma's en opa's, feestvierders, moeders, valentijns vierders, bouwvakkers, notarissen, levensgenieters, zakenlunchers entja...voor wie niet. Ris kennismaking bieden wij U t/m februari een aperitiefje aan. voor reservering 0118410502 rest. dagelijks geopend voor lunch en diner (zo. en zo. geen lunch) blv. Gankert 266 4382 RC Vlissingen in onze verslaggever arco van Barneveld NT-MAARTENSDIJK - De ïoolse wethouder ing J. Ver- uijs heeft ten onrechte een ne- itief beeld geschetst van het ïoolse VW-besluur. Herhaal- ilijk zou hij in openbare jeenkomsten hebben gedaan sof het bestuur van de noodlij- inde dienst het bijltje er al bij- i bij had neergegooid. Boven- en heeft hij ten onrechte steld dat de gemeente harder ju knokken voor het voortbe- jaan van de toeristische dienst in de VW zelf. It meldt het VW-bestuur in ?n brief waarvan cle Thoolse n onze verslaggever IUININGEN - Het illegaal rrten van verontreinigd slib in •abbendijke door Reimers- lal heeft waarschijnlijk geen nstige gevolgen voor de ge- èente. argemeester A Verbree sprak bsdagavond tijdens de ge- eenteraadsvergadering" de jrwachting uit dat het Open- ar Ministerie de zaak laat [sten. Reimerswaal ging er per luis vanuit dat een vergunning et noodzakelijk was. licht vervuilde baggerspecie afkomstig uit de Julianaha- jn in Yerseke. Om de uitbrei- van die haven mogelijk te aken moest in totaal zo'n iaalfcluizend kubieke meter b worden verwijderd. Daar bleek zeventienhonderd meter ongeschikt voor •ugstorten in cle Oosterschel- Die specie is afgevoerd naar depot in Krabbendijke. De is het later te gebrui- als afdekgrond voor een sl van het opslagterrein in dit rp. Voor dat doel zou het slib voldoende kwaliteit heb- antwoord op schriftelijke agen van de PvdA beaamde t college dat ten om-echte vergunning werd aange- De gemeente ging ervan dat een aanvr-aag niet nood- celijk was vanwege het voor aren het slib te gebruiken als soort grondstof. De provin- bestempelde het storten als maar eiste volgens het lege niet alsnog een vergun- gaanvraag. politieke fracties onlangs een afschrift hebben gekregen. „Maar dé brief is niet bedoeld om de wethouder af te vallen. Het schrijven is bedoeld om het beeld dat van ons wordt ge schetst bij te stellen", meldt WV-woordvoerder A Saris. De wethouder was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Tijdens een afgelopen maandag gehouden gemeenteraadsver gadering werden door enkele raadsleden opmerkingen ge maakt over de zaak, maar daar wilde Versluijs geen officiële re actie op geven. Reden daarvoor is dat de brief niet aan het colle ge is verzonden. Wel meldde hij dat de brief 'vol onwaarheden' stond. Bovendien wees hij op ci taten in de brief die uit cle mon den van 'betrouwbare bronnen' (zonder naam en toenaam) zou den zijn opgetekend, wat de ge loofwaardigheid van de inhoud van het schrijven niet ten goede zou komen. Saris van het VW-bestuur op haar beurt wil weer niet ingaan op de opmerkingen van Ver sluijs over onwaarheden in de brief. „We willen geen welles- nietesspelletje en we willen de wethouder niet afvallen", be klemtoont zij. Bovendien zegt Saris nog steeds goed met Ver sluijs door één deur te kunnen. „We hebben deze week nog een goed gesprek met hem gehad", zegt zijOp de vraag of het beelcl dat hij van het VW-bestuur heeft geschetst de dienst schade heeft berokkend, wil zij niet in gaan. Contributie De Thoolse toeristische dienst al lange tijd met financiële pro blemen. Grootste probleem vor men de kosten voor personeel en huisvesting. Volgens Saris doet het bestuur er alles aan om de VW overeind te houden. Tij dens een bijzondere ledenver gadering is maandagavond nog eens over deze kwestie gespro ken. Afgesproken is volgens woordvoerder Saris een nieuw contributiesysteem door te voe ren. „Leden die meer affiniteit hebben met de VVV gaan meer betalen", legt ze uit.De 25 leden die maandagavond de vergade ring bijwoonden waren het alle maal met dit nieuwe systeem eens. Hoe groot het draagvlak onder alle 170 leden is, valt vol gens Saris nog niet te zeggen. Via de maatregel hoopt de dienst 10.000 gulden extra per jaar binnen te krijgen. Verder wordt onder meer gesproken over huurverlaging voor het pand aan de Haven in Smerdiek waar de dienst is gevestigd. De situatie op het kruispunt Molendijk-Hoekseweg-Altenastraat is met name vanwege de nabijheid vaneen school voor verbetering vatbaar. foto Charles Strijd van onze verslaggever Marcel Modde HOEK - De provincie neemt op korte ter mijn een besluit over aanpak van het kruispunt Molendijk-Hoekseweg-Alten- astraat bij Hoek. Een woordvoerder van de directie Verkeer en Vervoer liet dinsdag desgevraagd weten dat ze er 'intern rede lijk uit zijn hoe we met dit kruispunt om willen gaan'. Welke maatregelen de provincie in ge dachte heêft en of die snel kunnen worden gerealiseerd, wilde de zegsman gisteren nog niet prijsgeven. Eerst zullen de ou ders, de basisschool en instanties die de problematiek hebben aangekaart schrif telijk worden geïnformeerd. Ook wordt nog bekèken of het besluit al dan niet via Gedeputeerde Staten dient te verlopen. Dat er iets moet gebeui-en, staat voor het overkoepelend Gericht Verkeers Toezicht -Zeeuws-Vlaanderen buiten kijf. De leden M Hemelsoet (Veilig Verkeer Nederland) en C. Verhage (politie) vinden dat er op z'n minst een betere verlichting moet komen op het kruispunt. Rotonde Verhage: „De snelheid van het autover keer is op die plaats met eens het probleem voor cle overstekende fietsers. Véél van dat verkeer slaat 's ochtends vroeg linksaf haar Dow. Dan remmen ze dus al wat af." Ëen rotonde, zoals de ouders van de schoolgaande kinderen graag willen, zal naar inschatting van Verhage weinig ver beteren aan de situatie. „Een rotonde is natuurlijk wel veilig. Maar je blijft te ma- r ken hebben met het oversteekgedrag van de jongeren. Ze moeten hoe dan ook naar de andere kant van de weg." Volgens Hemelsoet is het juist daarom noodzakelijk dat de kinderen eveneens meehelpen aan het creëren van een veili ger situatie. Alleen al het dragen van lich te kleding in het winterseizoen (de donke re ochtenden) zou hen op grotere afstand beter zichtbaar maken voor naderende automobilisten, stelt de Zeeuws-Vlaamse WN-coördinatrice. Op het kruispunt bij Hoek gebeurden in november binnen tien dagen tijd twee ernstige ongelukken. In beide gevallen kwamen cle jeugdige fietsers er met ver wondingen van af Het GVT - waarin te vens de provincie is vertegenwoordigd - bespreekt de mogelijke maatregelen vol gende week opnieuw in de reguliere ver gadering. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Hoedekenskerke zocht dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter naar excuses voor de mishande ling van zijn vrouw. „Ik kon het niet verkroppen dat ze haar afspraken niet na kwam." Op 17 maart vorig jaar escaleerde in de woning een ru zie, waarna de man zich te bui- ten ging aan mishandeling van de vrouw. Het slachtoffer liep daarbij een kneuzing aan haar knie, een scheurtje in het rech- tertrommelvlies en een bloed uitstorting aan haar heup op. Officier van justitie mr. M. van Nooijen sprak van een zware mishandeling. ..Bij een mishan deling in de relationele sfeer wordt altijd de schuld naar de ander verschoven. U moet eens bij uzelf te i*ade gaan. U bent bovendien al eens eerder voor mishandeling veroordeeld." De officier eiste twee maanden ge vangenisstraf, te vervangen door 100 uur dienstverlening. Ook politierechter nu-. C. Kool trok zo zijn conclusies uit het verhaal van de verdachte. „U vertelt heel veel over uw vrouw, maar weinig over uzelf.Raads man mr. D. A H. Veldhof wees op cle wispelturige rol van de vrouw, die binnen een week na het huwelijk al stelde te willen vertrekken. De verdachte zei af stand van haar te hebben geno men. „Ik wil zelf geen contact meer. Ik weet dat het niet correct is geweest om mijn vrouw te slaan. Het is hoogst gênant." De politierechter veroordeelde de man tot 40 uur werkstraf (of twee weken cel) en vier weken voorwaardelijke gevangenis straf, proeftijd twee jaar. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Terneuzen een 28-jarige vrouw uit Zelzate aange houden. De vrouw wilde een slaande ruzie met een 37-jarige Temeuzenaar beslechten met een mes. De man liep lichte ver wondingen op aan been en voet. Het tweetal leefde al enige tijd in onmin met elkaar. BURGH-HAAMSTEDE - Rijkswaterstaat begint eind 1997 met cle aanleg van parallelwegen langs de N57 tussen de Stolpweg bij Serooskerke (S) en cle Luchtenburgseweg bij Burgh-Haamstede. In totaal gaat het om ruim anderhalve ki lometerweg langs beide zijden van de N57. De parallelwegen worden aangelegd uit het oogpunt van verkeersveiligheid. De parallelwegen zijn bedoeld als erfontsluiting, zodat de doorgaande route kan worden afgesloten voor langzaam ver keer, zoals landbouwvoertuigen. Met de aanleg van de parallelwegen wil Rijkswaterstaat vooruitlopen op de toekomst. Ook als de Dammenroute tus sen de Oosterscheldekering en de Brouwersdam wordt aange legd, kan het weggedeelte tussen Burgh-Haamstede en Se rooskerke blijven bestaan. Bovendien is tegen die tijd de scheiding tussen snel en langzaam vei-keer bewerkstelligd op dit weggedeelte- Dat is één van de voorwaarden om te komen tot een autoweg. ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil clrie lichtmasten plaatsen op de vorig jaar aangebrachte steiger in de Museumhaven in Zierikzee. De verlichting komt volgens het college ten goede aan cle veiligheid en 'verhoogt het aan zien van de museale schepen die er liggen'. De kosten bedra gen vijfduizend gulden. De commissie grondgebiedzaken be spreekt het voorstel op donderdag 6 februari. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. 's-GRAVENPOLDER - Een aanvraag voor financiering van de bouw van twee noodlokalen bij de Julianaschool in 's-Gra- venpolder, is door de school zelf te laat ingediend. Dat meldt de gemeente Borsele in een reactie op een uitspraak die dins dag door de Raad van State is gedaan. In de berichtgeving over deze zaak stond vermeld, dat het de gemeente was die cle aanvraag te laat had ingediend bij het Ministeiie van Onder wijs. Het te laat ingediende subsidieverzoek betekent volgens de Raad van State in ieder geval dat de school niet in aanmerking komt voor financiële steun voor de bouw van de noodlokalen. SCHERPENISSE - Een 36-jarige vrouw uit Scherpenisse moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis worden vervoerd nadat zij met haar auto op de Krengweg bij Scherpenisse in de sloot was beland, vermoedelijk door de gladheid en mist. Na het ongeluk klaagde de vrouw over pijn in haar nek en in haar benen. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN-Een 56-jarige man uit 's- Heer Hendrikskinderen heeft in de nacht van maandag op dinsdag rookvergiftiging opgelopen. De man had zelf een brand in zijn woning aan de Van Maelstedestraat geblust. On derzoek wees uit dat cle brand is ontstaan doordat een kera mische kookplaat in de keuken te lang' aan stond. De man was wakker geworden door de rookontwikkeling in huis. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Tot mijn grote verbijstering las ik dat het einde jachtverbod per 21 januari op watervogels is in gesteld. Dat is voor veel mensen die zich met name deze barre koude weken extra hebben in gespannen, met bijvoeren, op vang en verzorgen van bevroren en zwakke dieren een grote klap in het gezicht. Hoe is het toch mogelij k? Het ijs nog op de plas sen en sloten, net gered van cle hongerdood krijgen ze alsnog de kogel, althans vele van hen. Of zouden de jagers zo sportief zijn om van verder afschot dit sei zoen af te zien, en dat te be krachtigen in een verbod? Ik vrees van niet. Van de Staten van Zeeland en Zuid-Hollancl is het. meer dan dieronvriendelijk. Plet getuigt van weinig gevoel, Laura Dirks Violenlaan 3 Vlissingen Graag wil ik inhaken op de brief van mevrouw Van de Berge (PZC 23-1-97). In mijn geval gaat het niet zozeer om autootje pesten, maar om een kwestie van onvoorzichtigheid. In november 1996 stak op de Vrijlandstraat vlak voor mijn auto een 16-jarige wielrijdster deze voorrangsweg over. Het meisje kwam op de motorkap terecht en tegen de voorruit, die in gruzelementen ging. God zij dank kwam zij er met een dikke enkel en wat blauwe plekken vanaf. De schade aan cle auto bedroeg ƒ2900.-. Zowel de wiel rijdster als haar ouders waren van mening, dat mij geen enkele schuld trof. Enkele dagen geleden kreeg ik van Centraal Beheer een nota voor de All Risk Premie 1997. Deze was ten opzichte van 1996 verhoogd met ca. ƒ670,-. In ver band met de bonus/malus rege ling gaat dit akkefietje mij zo'n 1600,-a 1700,-kosten, terwijl de wielrijdster toch WA verze kerd was. Volgens CB wordt al leen in extreme gevallen van de regel 'automobilist betaalt' af geweken. Na het van kracht worden van de nieuwe wet van mevrouw Sorgdrager is de auto mobilist helemaal rechteloos. Voor een wielrijd(st)er heeft het nauwelijks nog zin om een WA- verzekering af te sluiten. De au tomobilist betaalt immers toch? G. Engelse Wachttoren 1 Middelburg De PZC (18-1) schrijft over cle hedendaagse werkdruk in de in dustrie. Als oudere werknemer (57+) in de metaalindustrie werk ik dagelijks onder hoog spanning. Het bedrijfsleven eist ongeacht leeftijd een flexibele werkne mer die steeds meer verant woordelijkheden moet gaan dragen. Dat kost energie zoda nig dat je mentaal dagelijks uit geput bent. Het tegenwoordige management denkt in het alge meen in grafieken/prognoses- /tijd/optimale productie. Daarin wordt de mens verrobot- tiseerd en gedegradeerd tot klapstoel; als er pieken zijn klap je ze uit, en zitten we in een dal dan klap je ze weer in. Investe ren in mensen past niet in dit huidige financiële economisch beleid. Dat kan verstrekkende gevolgen hebben in h u wel i j k/gezinsleven/relaties Ik hoop vurig dat er een stevige landelijke discussie op gang komt die dit maatschappelijk vraagstuk efficiënt aanpakt. In mijn ogen moeten we terug naar een sociaal economisch beleid waarin de mens de kern is waar alles om draait. W C. Murre Zeemanserve 24 Vlissingen Het Vlissingse college van b en w wil het niet? Precies zoals het in de PZC van 24 januari in de rubriek De bestuurder staat vermeld. De oplossing voor het lokaalprobleem is als volgt. Als ik naar cle gebouwen kijk, is er op de zoldeiTuimtes genoeg plaats om een paar lokalen te bouwen. Dit kost geld. Maar dit is goedkoper dan nieuwbouw. Nu zal het college wel zeggen: daar is geen geld voor maar als het college een voormalig kleu teronderkomen mét grond ver koopt aan Basco kan men dit gelei aanwenden om boven de scholen lokalen te bouwen. De binnenstad wordt dicht ge bouwd. Misschien ook aanwas van kinderen die deze scholen willen bezoeken? Het college heeft het schoolvoetbalplein verkocht. Waar gaan of moeten deze kinderen spelen? Het college heeft cle oplossing: allemaal naar de Rembranclt- laan. Want daar is nog een plein vrij. Over meedenken gespro ken. B. Jasperse Paardenstraat 64 Vlissingen van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Initiatief Groep Bewonersbelang Hein- kenszand. Onder die naam protesteerden inwoners van het dorp en andere betrokke nen in 1991 tegen de struc tuurvisie voor hun dorp. En met succes. De gemeenteraad weigerde de toekomst van Heinkenszand vast te leggen zonder uitgebreid overleg met de inwoners. Inmiddels is een deel van cle plannen alsnog gerealiseerd. Maar het belangrijkste moet nog komen. Voorzitter W. Cop- poolse van de dorpsraad Hein kenszand die vanavond zijn jaarvergadering heeft: „De waarde van de dorpsraad moet zich nu echt gaan bewijzen." Een dorpscentrum met allure, huizen voor zo'n duizend nieu we inwoners, een bedrijven terrein en een betere ontslui ting van de kern. Met de presentatie van de structuur visie Heinkenszand in 1991, maakte Borsele duidelijk dat ze grootse plannen had met het bestuurlijke hart van de ge meente. De bewoners van het dorp hadden echter zo hun beden kingen. Vooral de mogelijke verdwijning van de voormali ge gracht van slot Barbestein, nu de Veste rondom cle Heilige Blasiuskerk, ging hen aan het hart. En ook dat bedrijventer rein zagen ze niet zitten. Voorloper Buurt- en natuurvei-enigin- gen, vertegenwoordigers van de hervormde en de katholieke kerk en andere betrokkenen richtten daarom de Initiatief Groep Bewonersbelang Hein kenszand op. De voorloper van de dorpsraad wist te bereiken dat de gemeenteraad in 1992 weigerde de structuurvisie vast te stellen. Wethouder clrs. P. J. Vollaard moest nog maar eens grondig gaan overleggen foto Willem Mieras plan. En de rest is nog niet goed doordacht", zegt Cop- poolse. Wanneer het dagelijks gemeentebestuur zich de kri tiek niet aantrekt, is de dorps raad vastbesloten ook bij de provincie een bezwaarschrift in te dienen. Dat een aantal elementèn uit cle structuurvisie inmiddels is gerealiseerd, ziet Coppoolse niet als een nederlaag voor de bewoners van Heikenszand. „Dat een aantal zaken toch zal terugkeren, staat als een paal boven water. Sommige keuzes kun je gewoon niet anders ma ken. Een oostelijke ontsluiting van Heinkenszand bijvoor beeld kan alleen via het door trekken van cle Stenevaete." Hij is er ook van overtuigd dat de kern vernieuwing nodig heeft. „Heinkenszand is een aantrekkelijk dorp om te wo nen. Het heeft relatief veel voorzieningen Maar val je die behouden, dan zal het dorp moeten groeien." Het bedrijventerrein bij Heinkenszand. met de bewoners.Begin 1994 boog de gemeenteraad zich opnieuw over de structuurvi sie. Althans, de fracties beslo ten dat het beleidsstuk en de reacties daarop 'kaderstel lend' waren voor de toekom stige ontwikkeling van Hein kenszand. Ook keurden ze een lijstje goed met projecten die in de periode 1994 tot en met 1997 zouden moeten worden aangepakt. Het bedrijventerrein ligt er nu en Heinkenszand heeft er een ontsluitingsweg bij. Ook wordt in het gemeentehuis druk gewerkt aan de ontwik keling van een nieuwe woon wijk Over de Dijk. En voor de herinrichting van het dorps centrum is eind vorig jaar een voorbereidingsbesluit geno men. Betekent dit nu dat cle destijds omstreden structuur visie nu alsnog wordt uitge voerd? Voorzitter Coppoolse: „Dat bedrijventerrein vonden we destijds geen verfraaiing van cle entree van Heinkenszand. En dat is het ook niet gewor den. En nu de Eendvogelstraat is doorgetrokken naar de Heinkenszandseweg, hebben we er inderdaad een ontslui tingsweg bij. Maar met dat verkeersveiligheidsaspect. van de structuurvisie, zijn we het in feite wel eens." „De waarde van de dorpsraad moet zich nog bewijzen bij cle inrichting van het centrum van Heinkenszand en de ont wikkeling van Over de Dijk", zegt Coppoolse. Als eerste stap heeft de voormalige bewo- nersgroep schriftelijk be zwaar aangetekend tegen het voorbereidingsbesluit dat de bouw van de Rabobank moge lijk moet maken. „Na een hoopvol begin van de in spraakprocedure, werden we na een paar maanden opeenë geconfronteerd met één van clc meest in het oog springende elementen van dat centrum-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27