COURANT Jeugd steeds gewelddadiger GRATIS APPARATEN ACCESSOIRES Het extraatje van Haust&AH. Zeeuwse onderwaterrobot getest Schmitz eist van gemeenten trouw aan asielbeleid intratuin kunst epuntjes BRT gaat plat Verbouwingsuitverkoop van de eeuw Internationaal toerisme breekt alle records Helft van harde kern geweldplegers is huiten Nederland geboren 7 Gilles de Bilde tekent bij PSV Doodgeschoten in rechtszaal Vanochtend mistig Mist en laaghangende bewolking, vanmiddag opklaringen. Tempera tuur omstreeks 5 graden. Noord- tot noordoosten wind 1-2 Beaufort. 240e jaargang no. 24 woensdag 29 januari 1997 losse nummers 1,75 pagina 10 en 11 pW Het is carnaval Dij Hans i Verkerk. Bij aankoop van een complete keuken ontvangt U:_ Kom naar onze zijde bloemen planten show. (Advertentie) ..fff MORGEN start de BREIGAREN-PARTIJENVERKOOP bij 'de SekajMkop' in Veere. ZIE ADV. PAG. 24 De onderwaterrobot kan tot op een grote diepte zijn werk doen. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert NEELTJE JANS - Het was een spannende dag voor de medewerkers van Noordhoek Diving uit Zierikzee. Gisteren werd bij Neeltje Jans de sterkste onderwaterrobot ter wereld voor het eerst in open water ge test. Het duikbedrijf heeft het apparaat laten ontwikkelen door dochterbedrijf Seatec uit Nieuw-Beijerland. Het apparaat wordt gebruikt voor het efficient en mi lieuvriendelijk verwijderen van verlaten boorputten op zeebodems. Vroeger werden deze lege putten bedekt met stenen. Tegenwoordig zijn oliemaat schappijen uit milieu-overwegingen ver plicht om ze op te ruimen. Volgens de con ventionele methode worden de in de zee bodem achtergelaten pijpen door duikers van binnenuit met een waterstraal door gezaagd. Een lastig, riskant en tijdrovend karwei. Ook worden, vooral door Britse bedrijven, de pijpen met explosieven op geblazen. Dit kan eveneens gevaarlijk zijn, en is bovendien slecht voor het mi lieu. De robot is een geavanceerd stuk tech niek, samengebald in een soort kubus van 2,5 bij 3,5 meter. Het apparaat wordt be diend vanuit een container op het schip. Het is aan alle kanten voorzien van came ra's. De beelden zijn rechtstreeks te vol gen vanuit de container en worden opge nomen op video.". De robot, die een vermogen heeft Van 230 pk, stuurt het eigenlijke 'snijgereedschap' aan. Dat is een koker van elf meter lang en een diameter van tweeënhalve meter. De koker graaft zich zes meter onder de zee bodem om de pijp, en snijdt hem met een scherpe kabel van binnenuit af. Het res tant van de pijp wordt aan dek van het schip gehesen. Het duikbedrijf verwacht foto Pi eter Honhoff. op deze manier per dag één boorput te kunnen verwijderen. Duikers worden overbodig door het inzet ten van dergelijke apparaten, geeft pro jectleider J. Stouten van Noordhoek toe. „Dat is een tendens, die is ontstaan uit veiligheidsoverwegingen. Het is ook een geldkwestie." Daar komt bij, dat de olie maatschappijen steeds dieper naar olie en gas boren. „Het is vrijwel onmogelijk die per te duiken dan driehonderd meter. De ze machine kan tot 1500 meter diepte." Voor de robot, waarvan de ontwikkelings kosten zo'n tien milj oen gulden bedragen, is voorlopig genoeg werk. Alleen al in de Noordzee liggen nog zo'n duizend verla ten boorputten. Wereldwijd is een veel voud daarvan achtergebleven op de zee bodem. De eerste opdracht is inmiddels binnen. In maart gaat het apparaat vier putten verwijderen van een oliemaat schappij. BRUSSEL - De BRTN-radio en televisie zenden vandaag nau welijks uit vanwege een sta king. De vakbonden hebben de om roepmedewerkers tot actie tegen de directie opgeroepen vanwege de toenemende uitbe steding van programma's. Ver der verzetten de bonden zich te gen een aantal veranderingen in de arbeidsvoorwaarden. Vandaag zijn op BRT 1 alleen tussen 18.00 en 20.00 de norma le programma's te zien. BRT 2 blijft overigens de hoorzittin gen in de zaak-Dutroux gewoon uitzenden. Belga van onze parlementsredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Schmitz (justitie) vindt dat ge meenten het asielbeleid van het rijk gewoon moeten uitvoeren. Ze moeten uitgeprocedeerde vluchtelingen - die weigeren mee te werken aan terugkeer naar hun land - uit hun woning zetten. „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden", zei de PvdA-bewindsvrouw in een toelichting op een brief die ze gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. Kamerleden wilden van de staatssecretaris weten hoe ze omgaat met het besluit van ver schillende gemeenten om haar beleid niet meer te volgen. Zoals gemeld willen de gemeente Apeldoorn en de drie grote ste den uitgeprocedeerde asielzoe kers niet langer uit hun huizen. Ook weigeren ze het stopzetten van hun uitkeringen. Andere gemeenten sluiten zich bij deze houding aan. Het beleid wordt onmenselijk gevonden. Ook vinden de gemeenten het onuit voerbaar zelf te controleren of het land van herkomst veilig is. Volgens Schmitz hoeven ge meenten dit laatste zelf niet te doen. De staatssecretaris wil de gemeenten dwingen het rege ringsbeleid toch uit te voeren. Een van de maatregelen die ze kan nemen is onwillige gemeen ten korten op hun vergoeding. Schmitz: „Het gaat erom dat we de mensen die het echt nodig hebben, kunnen helpen. Als we iedereen hier zouden laten blij ven, kunnen we dit stelsel niet overeind houden. Dan komen we huizen en banen tekort. Aan (Advertentie) i Ridderkerk - Binnenkort staat de aannemer op de stoep i bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, j Ridderkerk om de zaak grondig te verbouwen. De winkel moet dan natuurlijk helemaal leeg zijn. Daarom worden nu rechtstreeks honderden massief eiken en geloogd grenen kasten, dressoirs, eethoeken, klein-meubelen, stoffen en lederen bank stellen verkocht voor MINDER DAN DE HALVE PRIJS. Alles wordt gratis thuis- j gebracht en vakkundig j geplaatst. U kunt dus nu uw slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koopavond, zondags gesloten. Ruime parkeer gelegenheid. (Advertentie) van onze redactie buitenland MADRID - Het internationale toerisme heeft vorig jaar re cords gebroken. Het aantal mensen dat naar het buiten land ging, steeg met 4,6 procent tot 593 miljoen. De inkomsten uit het toerisme, exclusief vliegkosten, gingen omhoog met 7,6 procent tot 423 miljard dollar 782 miljard), zo blijkt uit cijfers van de Wereldorga nisatie voor Toerisme. Europa trok meer dan de helft van alle toeristen en bleef daarmee het meest bezochte werelddeel. De sterkste groei deed zich voor in het Midden- Oosten, zij het vanaf een laag niveau. Het aantal bezoekers steeg daar met 10 procent en de inkomsten gingen omhoog met 15 procent. Frankrijk' is nog steeds het meest geliefde vakantieland. Het aantal buitenlandse toe risten steeg daar met 2,3 pro cent tot 61,5 miljoen. De Ver enigde Staten staan op de tweede plaats met een groei van 3,2 procent tot 44,8 mil joen. Daarna komen Spanje (41,4 miljoen, plus 5,3 procent), Italië (35,5 miljoen, plus 14,3 procent) en China (26 miljoen, plus 11,5 procent). Gemeten aaxx de in dollars om gerekende inkomsten voeren de VS de ranglijst aan met 64,4 miljard dollar (plus 5,3 pi'o- cent). De inkomsten van Span je liepen op met 12,2 px-ocent tot 28,4 miljard dollar en die van Frankrijk met 2,6 procent tot 28,2 miljard dollar Italië zag de inkomsten ondanks een flinke groei van de toeristen- stroom dalen xnet 0,4 procent tot 27.3 miljard dollar DPA/AFP Zie ook pagina 16: Record aantal Nederlanders viert vakantie in Zeeland oven O kookplaat ©boiler kraan ©zeeppomp afvalemmer koelkast tegels verlichting bestekindeling afzuigkap GOES: RINGBAAN WEST 2b - Ol 13-216451 ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-553843 Van Mierlo bezoekt Kofi Annan Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren in New York gesproken met Kofi Annan, de man die Boutros Boutros Ghali onlangs opvolgde als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Van Mierlo toonde zich na afloop van de ontmoeting opti mistisch over het oplossen van de financiële problemen bij de VN. Vuile stranden op Walcheren Bezoek Clinton aan Nederland gaat door WASHINGTON - Minister van buitenlandse zaken Van Mierlo heeft dinsdag in Washington de formele bevestiging gekregen dat de Amerikaanse preident Bill Clinton later dit voorjaar een officieel bezoek aan Neder land zal brengen. De datum voor het bezoek staat nog rxiet vast, maar waax'schijn- lijk komt Clinton in de laatste week van mei naar ons land, zo bleek na het gesprek tussen Van Mierlo en zijn Amerikaanse ambtgenote Madeleine Al bright. Het bezoek van Clinton heeft een tweeledig doel. Ten eerste staat het in het teken van het halfjaaxiijkse overleg tussen de VS en de Europese Unie, waar van Nederland momenteel voorzitter is. Maar eind mei wordt ook herdacht dat precies een halve eeuw geleden een aan vang werd gemaakt met de Marshall-hulp, het Amerikaan se steunprogramma voor de door de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen Europese lan den. Die herdenking vindt ook in Nederland plaats. GPD Advertentie Staking treft spoor Frankrijk PARIJS - Werknemers van de Franse Spoorwegen (SNCF) leggen vanavond het werk neer voor een staking die tot vrijdag morgen acht uur duurt. Met de actie willen de vakbonden pro testeren tegen de voorgenomen veranderingen bij het staatsbe drijf. Door de staking zullen 30 tot 70 procent van de treinen in ver schillende regio's niet rijden. De Eurostardienst door de Kanaal tunnel wordt niet door de sta king getroffen, aldus SNCF.AP Hongersnood in Kenia NAIROBI - De president van Kenia, Daniel arap Moi, heeft gisteren de hongersnood in zijn land tot nationale ramp ver klaard. Langdurige droogte is de oorzaak van de tekorten. De nood is in het noordoosten zo groot dat er tijdelijk geen belas ting wordt geheven op de invoer van levensmiddelen. Ook hoe ven Kenianen die door de droogte zijn getroffen voorlopig geen btw te betalen op goederen als mais, rijst en melk. RTR Gilles de Bilde gaat van Anderlecht over naar PSV. De 25-jarige Belgische aanvallertekende gisteren in Eindhoven een contract van viereneenhalf jaar. De koploper van de eredivisie kan pas na 31 maart beschikken over De Bilde. Tot die dag is hij ge schorst, nadat de spits op 21 december Porte van Een- O O dracht Aalst had neergeslagen. O Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Binnen land: 5; Financiën en economie: 6; Buitenland: 7; Radio en televisie: 9; Kunsten cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13, 15,16,17 en 19; Sport 22 en 23. Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 februari a.s. 'Zolang de voorraad strekt. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jongeren raken steeds meer betrok ken bij criminaliteit. In vijf jaar tijd is het aantal jongeren betrokken bij ge weldsmisdrijven met 85 procent toegenomen. Cijfers van het Openbaar Minis terie over 1995/1996 laten zien dat het gaat om de groep tussen 12 en 18 jaar. In 1990 verhoorde de politie 3.500 minder jarigen wegens geweldsdelicten. Vijf jaar later waren dat er 6.500. Vooral mishandeling en bedrei ging en afpersing en diefstal met geweld komen steeds meer voor. Bijna alle jongeren komen wel eens met een vergrijp in aam-a- king zoals diefstal uit een winkel, vandalisme of een vechtpartij. Dat doen ze om er voordeel xxit te halen, uit vexve- ling of voor de lol. De cijfers la ten zien dat tussen de 20.000 en de 25.000 jongeren de harde kern van de jeugdmisdaad uit maken. Het gaat daarbij om schoolverlaters, mavo- of lbo- leerlingen van wie de helft niet in Nedexiand is geboren. voor Nederlandse jongeren nog bijzonder gunstig. Uit het giste- x~en gepx'esenteerd rapport 'cri minaliteit en handhaving' van het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministe rie van justitie blijkt dat een op de drie verdachten van een strafbaar feit van allochtone komaf is (alle leeftijdsgroepen meegerekend). Vooral bij de de licten 'diefstal met geweld' (40 procent) en harddrugs-zaken (49 procent) zijn allochtonen boverxmatig betrokken. De cij fers vallen waarschijnlijk nog somberder uit als ook de 'tweede generatie' allochtonen, die in Nederland werd geboren, erbij woi'dt betrokken. De cijfers uit het rapport betreffen 1995 Volgens een on derzoeker van het WODC is als achtergrond slechts het ken- merk 'gebox'en buiten Neder land' gebruikt, waardoor allochtone jongeren die hier werden geboren buiten de sta tistieken voor allochtonen vie len. Bij vernielingen en ver- keers- en milieudelicten komen allochtonen overigens relatief weinig voor. ANP /GPD Hout, plastic en vooral veel dode vogels. Met de voorjaars vakanties in het vooruitzicht maken de Walcherse recreatie ondernemers zich zor gen over de vervuiling 13 van de stranden. (Advertentie) het asielbeleid zitten harde kan ten. Maar je moet harde maatre gelen durven nemen". Schmitz overlegt op 10 febniari met de Vereniging Nederlandse Gemeenten over de kwestie. De staatssecretaris denkt aan het instellen van mobiele teams, die gemeenten kunnen adviseren in het begeleiden van uitgeproce deerde vluchtelingen. GPD Commentaar op pagina 2 Situatie Zeeland op pagina 13 (Advertentie) De PZC Volgens de Leidse criminoloog dr A R. Hauber is het belangrijk dat de pakkans toeneemt. Dat helpt volgens hem beter dan zwaardere straffen. Allochtone jongeren maken weliswaar een zeer belangrijk deel xxit van de geweldplegex's tussen twaalf en achttien jaar, maar Hauber wijst ei'op dat juist ook het aan deel van autochtone jongeren opvallend groeit. Binnen de mxxlticulturele sa menleving bevinden zich veel allochtonen voor wie het nor maal is met een steek- of zelfs schietwapen rond te lopen. Juist in deze leeftijdsgroep van pu bers en adolescenten vinden zij veel navolgers onder 'Neder- landse' jongeren. Wat de een doet, doet de volgende een tikje erger. Machogedrag en stoer- doenerij geven dat in, maar ze ker ook het toenemend geweld onder leeftijdgenoten. Tot voor enkele jaren waren de cijfers Als extraatje maken we al onze heerlijke snacksalades een stuk voordeliger. En niet minder lekker! Want het zijn dezelfde snacksalades die u anders koopt. Alleen betaalt u minder en... u krijgt er ook nog eens een doosje Haust-toast of Haust-cups bij cadeau. 01 Snacksalades diverse smaken, bakje 250 gram NU 50 cent korting! En... een pakje Haust-toast naar keuze gratis!* Deze week alleen bij Albert Heijn. cd PEC - Een politieman heeft dinsdag in de x'echtbarxk in Pec in het zuiden van Serwië twee mensen doodgeschoten met een machinege- weei'. Een derde pei'soon liep zware verwondingen op. Een van de doden is een advocaat. Volgens het plaatselijke persbureau Beta zijn de dader en de slachtoffers allen Albanezen uit Kosovo, DPA 'n dijk van een krant Dubbel plezier van de Lelietjes der Dalen (Convallaria) want nu verspreiden ze een heerlijke geur in huis, maar straks kunnen ze ook in de tuin geplant worden. Ze verlangen een zonnig tot halfschaduw plekje in huis. Van 9,95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), tel. 0118-551623. HET GROENE WARENHUIS v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1