Zorg over veiligheid luchtvaart Onze Top 10 van deze week. 99 cn Hulpverlening raakt greep op Marokkaanse jongeren kwijt PZC Gebruik van pil neemt weer toe Tweede Kamer vraagt van minister Jorritsma aanvullende maatregelen binnenland Nieuw vrachtstation Lufthansa op Schiphol Pizza-koerier komt om Militair bestraft na schietincident Kleindochter bekent doden oma Onderzoek voorrang patiënten Utrechtse kerken Samen op Weg Veteranen bellen Defensie plat O O 0 Topper van de week Laatste gezochte BSE-koe terecht wuêt Telekids-tijdschrift op de markt Verzekeraars: bijzondere regeling mist-ongelukken Politie vindt 500 kilo cocaïne Shell haalt porno van schappen van onze parlementsredactie d( DEN HAAG - De Tweede Kamer r heeft maandag minister Jorrits ma (Verkeer) om aanvullende maatregelen verzocht, waarmee de veiligheid in de burgerlucht vaart beter kan worden gewaar borgd. De moordende concurrentie en de forse groei van de luchtvaart n. zetten het huidige, relatief hoge veiligheidsniveau onder druk. Jorritsma stelde gisteren dat zij het veiligheidsbeleid in de bur- *1 gerluchtvaart hoog op de Euro pese politieke agenda heeft gezet. Zeker nu ons land het ko- e mende half jaar voorzitter is van de EU. De kwestie komt vrijdag en zaterdag tijdens de informele Transportraad in Amsterdam aan de orde. Volgens de minister is alleen in dit verband een een- tl duidig veiligheidsbeleid van de grond te krijgen. Dit staat los van de maatregelen die Jorritsma in Nederland treft. Zo komt er onder meer een speciaal meldpunt voor onveili ge situaties en een speciaal controleteam (taskforce) voor onveilige luchtvaartmaat schappijen. Een Europese data bank moet zorgen voor een snel le uitwisseling van gegevens om vooral deze zogeheten risky car riers van de luchthavens te kun nen weren. Overigens trekken Duitsland en Nederland bij het- luchtvaartbeleid al één lijn, al dus JoiTitsma. Databank Alle grote fracties vinden echter aanvullend beleid noodzake lijk. Zo wil PvdA-woordvoerder Van Gijzel dat er een openbare databank komt waar consu menten informatie kunnen krijgen over maatschappijen waarmee ze willen vliegen. Pas sagiers kunnen zo weten hoe het staat met leeftijd en samenstel- van onze redactie binnenland VOORBURG - De anticoncep tiepil stijgt in populariteit. Na een lichte daling in 1995 is het gebruik van de pil vorig jaar weer toegenomen. Dit blijkt uit de Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Van de honderd vrouwen in de vruchtbare leeftijd hebben er vorig jaar ruim 45 de pil ge bruikt, twee meer dan in 1995. In dat jaar kwam het voorbe hoedsmiddel in „opspraak". De zogeheten lichte pillen zouden een verhoogde kans op trombo se geven. In 1981 gebiaxikten nog maar 27 van de honderd vrouwen in de vruchtbare leef tijd de pil. In 1996 gingen 11,5 miljoen mensen in totaal 31 miljoen keer naar een tandarts. Tot 1994 steeg het aantal bezoeken aan tandartsen sterk. Hieraan is een einde gekomen toen in 1995 een deel van de tandartsenhulp uit het ziekenfondspakket ver ling van de vloot en cle mate van onderhoud ervan. Bovendien zou er naar Amerikaans model een zwarte lijst moeten komen van vliegmaatschappijen die niet meer in Europa, maar zeker niet in Nederland, welkom zijn, aldus de PvdA Voorlichting Jorritsma kondigde, gesteund door de coalitie, een onderzoek aan naar de haalbaarheid van gerichte consumentenvoorlich ting, die bij voorbeeld via tour operators is te verkrijgen. Een zwarte lijst is volgens haar slechts zinvol als die zal gelden in heel Europa. Er is echter nog geen instantie die zo'n lijst kan maken. Dat bepaalde maat schappijen de VS niet inkomen maar wel op Schiphol mogen vliegen, is dan ook het gevolg van het gebrek aan Europese a f- stemming. De maatschappijen op de Ame rikaanse zwarte lijst krijgen oveiigens extra controle in Ne derland, aldus cle minister. Ze maakte duidelijk dat als een maatschappij structureel met onveilige toestellen vliegt, de Nederlandse autoriteiten deze moet weigeren. In het uiterste geval moet Nederland een luchtvaartverdrag opzeggen, alclus Jorritsma. De coalitie steunt deze lijn. Van Gijzel (PvdA) denkt er aan de inhoud van luchtvaartver dragen te wijzigen. Nu houdt elk verdrag in dat Nederlandse maatschappijen bij voorbeeld op Swaziland mogen vliegen, maar ook dat vliegtuigen uit dat land Nederland mogen aan doen. Als de veiligheidssituatie daartoe aanleiding geeft, zou Nederland het x-echt om hier te landen moeten afkopen. Jor ritsma voelt daar weinig voor, omdat dit de verkeersveiligheid in het betrokken land niet zal verbeteren. Hulp bieden biedt volgens haar meer soelaas. ANP dween. Fondspatiënten hoeven sinds twee jaar niet meer twee keer per jaar naar de tandarts maar kunnen volstaan met één keer. In 1994 gingen ziekenfondsver zekerden nog gemiddeld 2,3 maal per jaar naar de tandarts, twee jaar later is dit gedaald tot 1,9 maal. De bezoeken van par ticuliere patiënten zijn stabiel gebleven (2,2 keer per jaar). Het bezoek aan de huisarts blijft constant, blijkt uit de Gezond heidsenquête. Ruim 11,6 mil joen mensen bezochten in totaal 60 miljoen keer een huisarts. Vrouwen gaan vaker (35 mil joen) dan mannen (25 miljoen) Volgens het CBS rookten vorig jaar 36 van de 100 volwassen Nederlanders Ditaantalisinde jaren negentig vrij constant. Van de volwassen mannen rookt 40 procent en van de volwassen vrouwen 32 procent. Ook het aantal mensen dat wel eens alcohol drinkt is stabiel. In 1996 hebben 8 van de 10 Neder landers wel eens een glaasje ge dronken. ANP AMSTERDAM - Op Schiphol Zuid-Oost wordt hard gewerkt aan een vrachtstation van Amsterdam Airport Schiphol voor Avia Presto en Lufthansa. De gigantische staalconstructie en een eenzame figuur tekenen zich af tegen de heldere winterhemel. Het station krijgt een op pervlakte van 39.000 vierkante meter. Het nieuwe vrachtareaal Zuid-Oost wordt via een tunnel onder de Kaagbaan verbonden met de bestaande vrachtarealen Schiphol-Zuid en -Centrum. De tunnel wordt later dit jaar in gebruik genomen. foto Koen Suyk/ ANP dinsdag 28 januari 1997 ZWAAG - Een 19-jarige pizza-koerier uit Hoorn is gister avond in Zwaag met zijn wagen tegen de pijler van een brug gebotst en om het leven gekomen. De politie vermoedt dat de jongen met vrij hoge snelheid reed terwijl de weg glad was door opvriezing. Waarschijnlijk schrok hij van een fietser die links een inrit in reed en raakte hij in een slip. Hij schoot met zijn wagen een bevroren sloot in en kwam op het ijs tegen een brug tot stilstand. De jongen overleed in het ziekenhuis. ANP ARNHEM - De Militaire Kamer van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren een IFOR-militair veroordeeld tot tachtig uur onbetaalde ai-beid omdat hij zijn dienstvoorschriften niet had opgevolgd. Dat leidde vorig jaar tot een schietincident waar bij een korporaal gewond raakte. Tegen de militair was drie maanden militaire detentie geëist. De 19-jarige IFOR-militair reed op 15 maart 1996 in het Bos nische stadje Skender Vakuf als boordschutter op een YPR- tank. Toen hij in het Nederlandse kamp terugkwam van pa- trouille liet hij een controlehandeling na. Daardoor ging het wapen op de tank vier keer af. Eén van de schoten verwondde een 23-jarige koiporaal. Deze werd in zijn been geraakt. De man is nog steeds in revalidatie. ANP AMSTERDAM - Een 23-jaiige vrouw heeft gisteren aan de politie bekend dat ze tijdens een ruzie haar 71-jarige groot moeder in haar woning aan de Hoofdweg heeft omgebracht. De politie hield haar in de nacht van zondag op maandag aan. Haar kinderen troffen de bejaarde vrouw zaterdag dood aan. De familie had al enkele dagen geen licht zien branden bij de alleen wonende vrouw en nam poolshoogte. Ze bleek door messteken om het leven gebracht De politie kreeg al snel het vermoeden dat de 23-jaiige vrouw er meer van wist, omdat ze opeens van de aardbodem verdwe nen leek. Ze werd zondagnacht gevonden in het portiek van het huis van haar oma. Aanleiding voor de steekpartij zou een ruzie over een glas drinken zijn. ANP AMSTELVEEN - De Ziekenfondsraad onderzoekt of zieken fondsen sommige patiënten voorrang verlenen bij bepaalde behandelingen. Ongelijke behandeling van ziekenfondsver zekerden is wettelijk verboden. „We hebben verhalen gehoox-d dat ziekenfondsen privé-kli- nieken inschakelen zodat sommigen eerder worden geholpen. Wij gaan nu kijken öf dit ook voorkomt en zo ja op welke schaal", zegt gisteren B. Degenhart, hoofd toezicht van de Ziekenfondsraad. De raad hoopt in juni meer te weten. ANP UTRECHT - De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor- meerde Kerken in Utrecht zijn maandag officieel een federa tie aangegaan. Daarmee is Utrecht de eerste grote stad in Nedei'land waar het Samen-op-Wegproces zo ver is voortge- schreden. Dat betekent niet dat alle 15 gemeenten met in totaal 35.000 leden zich hebben samengevoegd. Voox-al in het centrum blij ven de hervormde gemeenten en de gereformeerde kerk met elk hun eigen identiteit voorlopig zelfstandig vooxtbestaan. In veel wijken hebben de twee kerken al een federatie ge vormd. Maar ook in het centrum zullen de diverse kei-ken, va riërend van de behoudende Gereformeerde Bondsgemeente tot vrijzinnig-hervormden en vooruitstrevende gereformeei- den, zich op den duur in het Samen-op-Wegmodel moeten voegen. ANP DEN HAAG - Het ministerie van Defensie en ook Tweede- Kamerleden zijn maandag platgebeld door veteranen die willen weten of en hoe ze in aanmerking komen voor de uitkering van 1000 gulden netto waartoe het kabinet vrijdag besloot. Het gaat om een uitkering voor veteranen die tijdens de Tweede Wereldooxiog, de on afhankelijkheidsstrijd van Indonesië, de oorlog in Korea en de laatste jaren voor de loslating van Nieuw-Guinea langer dan twee, en korter dan vijf jaar actief waren. Dat hoeft niet aan één stuk te zijn geweest. Ook weduwen van veteranen komen in aan merking. Het maakt niet uit of hun man tijdens genoemde acties of later overleed. Ze moesten al wel getrouwd zijn toen hun man in genoemde periode als militair optx-ad. Mensen die in aanmerking denken te komen kunnen een brief je sturen naar het Minis terie van Defensie, Uitkering vetei'anen twee-vijf jaar, postbus 7000, 6460 ND KerkradeANP Advertentie O O O Bloemkool, O CH per stuk Z.DU Braadworst, c C\ O S00'graM&99'3.75 kilo@@®®U60 O.yö Cfl Voorgebakken pistolets, qq wit of bruin, zak 4 stuks -ïST i? y CO Beschuit, 1 fin naturel (236) of volkoren 12^8), duorol l.y y CO Paté's, diverse soorten, 1 1 n 100gram®®®® ,179- Liy Bordeaux Sauvignon of - Chateau de Vilotte, fles 0.75 liter Nü 4.y O Nieuw: Smiths Hamka's Pizza of 1 in Smiths Hamka's, zak 120 gram _2£9- 2,2" CO Delicata chocolade tabletten, melk, puur hazelnoot melk of puur 1 nn of extra bitter tablet 200 gram 299- l.y y CO Halvanaise of Mayonaise, -jn per pot X29 L./v Nieuw: CO Comfort Toiletpapier, O CO pak 6 rollen AS9 d.Oy CO Appelsap, pak 1 liter Uk» DEN HAAG - De enige, nog niet getraceerde Nederlandse 'BSE- koe' is terecht. Het dier leeft nog en loopt rond op hetzelfde Lim burgse bedrijf waar eerder al de 40 andere dierexx vandaan kwa men. Dat maakte een woord voerster van het ministerie van Laxxdbouw maandag bekend. Die andere dieren, die allemaal behoren tot de kudde waarvan ook de beweerde moederkoe van het in Duitsland aangetx-of- fen BSE-kalf Cindy deel uit maakte, waren vrijdag al boven water. De kudde bestond in to taal uit 42 dieren, die in Neder land ook nog eens acht nakome lingen kx-egen. Afgelopen woensdag tx-aceex-de het minis terie al de moederkoe en één na komeling. Het laatste dier zal, evexxals alle andex'e nog levende „BSE-koei- en", worden gedood en worden onderzocht bij het onderzoeks centrum ID-DLO in Lelystad. Overigens heeft de herkomst van het Duitse BSE-kalf geleid tot ruzie tussen de Duitse land bouwminister Jochen Borchert en zijn collega van de deelstaat Nordrhein-Westfalen, Barbel Höhn. Het kalf stond bij een boer in die deelstaat. Borchert suggereerde vorige week dat ex- gesjoemeld is met het oormerk van het Duitse diei-. Die fraude zou moeten verhullen dat het beest mogelijk helemaal niet in Duitsland is geboren maar i-echtstreeks is ingevoeld uit Engeland. ANP Een jeugdig lezeresje bekijkt aandachtighet nieuwe tijdschrift Tclekids Now. Het tijdschrift voor kinderen vanaf zes jaar werd maandag in Amsterdam gepresenteerd. Het ligt vanaf volgende maand in de winkels. Kinderen van basisscholen zijn nauw betrokken bij de opzet en bij de onder werpkeuzen. Uitgangspunt van Telekids Now is dat het tijdschrift niet alleen voor, maar vooral ook door kinderen wordt gemaakt. foto Herman Pieterse/ANP s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 februari as. van onze verslaggever Rob Zijlstra DEN HAAG - De hulpverlening heeft geen grip meer op Marokkaanse criminele jonge ren. Daarnaast heeft de politiek te weinig aandacht voor het probleem. Dat zegt R. Vos, lid van de Landelijke Commissie Jeugdreclassering. Volgens hem beperkt het probleem met deze jongeren zich niet meer tot een aantal plaatsen, maar is er sprake van een landelijk probleem dat dramatische vormen begint aan te nemen. Vos vindt dat het de hoogste tijd is alarm te slaan omdat veel Marokkaanse jongex-en in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar tus sen wal en schip terechtkomen. Dix*ecte aan leiding voor zijn noodkx-eet is de 'affaire- Hardenvijk' Hier werden Nederlandse scholiei-en door Marokkaanse plaats- en leeftijdsgenoten maandenlang afgeperst en bedreigd. Fysiek geweld werd daarbij niet geschuwd. Volgens Vos staat 'Harderwijk' niet op zichzelf. „Ovex-al in het land zie ik hetzelfde beeld". In buurten waar deze jon gens zich ophouden, durft niemand aangif te te doen uit angst voor repx-esailles. De so ciale controle is hierdoor weg, Op scholen is het niet anders. Onder het onderwijzend personeel heerst angst". Machteloos De oorzaken zijn nagenoeg bekend, aldus Vos. „De jongex-en, de meeste zijn hier gebo- i-en, leven in twee werelden. De ouders heb ben geen vat meer op hun kinderen. Ouders voelen zich vaak machteloos, terwijl de jon geren hun gang kunnen gaan. Wanneer ik die jongens stuk voor stuk spreek, dan zijn het schatjes. Droppies. noem ik ze. Maar op straat ontwikkelen ze hun eigen codes". Vos vreest dat als maatx-egelen uitblijven veel Max-okkaanse jongeren definitief buiten de boot vallen, Volgens hem is het de hoogste tijd dat de hulpverlening, scholen en politie eix justitie de handen ineenslaan. „Er dient een geheel nieuwe aanpak te ko men Ik heb de indi-uk dat er achter de scher men van het ministerie van justitie wel het een en ander gebeurt. Maar het is te stil. De Tweede Kamer moet zich veel nadrukkelij ker met dit probleem bemoeien". Ook de politie treft schuld, vindt Vos. „Als gevolg van de reox-ganisatie bij de politie zijn veel afdelingen 'jeugd en zeden' opge doekt. Sommige korpsen werken nu met wat ze noemen 'taakaccenthouders'. Dat werkt dus niet. Met het verdwijnen van de jeugd- en zedenpolitie is veel exvaring ver- loren gegaan. Vroeger trad jeugd en zeden preventief op, wist adequate maatx-egelen te treffen of vroegtijdig de hulpverlening in te schakelen. Dat gebeurt nauwelijks meer. Tussen de hulpverlening en de politie gaapt omtrent dit probleem een groot gat". GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Verbond van Verzekeraars weet nog niet hoe de schade wordt afgewikkeld van de reeks kettingbotsingen die zich afgelopen vrijdag voor deed in dichte mist. De moge lijkheid dat er een bijzondere schaderegeling komt. waarbij iedere verzekerde de schade bij de eigen verzekeraar kan clai men, wordt echter niet uitgeslo ten. In 1993 lieten de vex-zekeraars voor eerste keer de bijzondere regeling gelden. Dat gebeurde na een kettingbotsing in de buux-t van Arnhem waarbij 50 auto's betrokken waren. Eén automobilist vond de dood en 33 raakten gewond. De aanspx-akelijkheid van dat ongeval was erg moeilijk vast te stellen, aldus een woordvoerder van het Vex-bond van Verzeke- raax'S; De politie heeft toen ook geen processen-verbaal opge maakt omdat de agexxten zich eerst bezig hielden met de ver zorging van de gewonden. „Dat was echter een eenmalige rege- HAARZULLENS - De politie heeft naar nu pas bekend is ge maakt een week geleden ruim vijfhonderd kilo cocaïnepasta aangetroffen in een boerderij in Haarzuilens. Na verwerking tot cocaïne zou de partij een straat waarde van enkele tientallen miljoenen guMeixs hebben ge had. De politie deed de vondst bij een onderzoek naar een hennep plantage. De bewoners van het pand, een 35-jaiige man en zijn 26-jarige vrouw, zijn aangehou den. Ook hield de politie twee Zuid-Amerikanen aan die in de boerderij verbleven. Het viertal zit in voox-lopige hechtenis. In het belang van het onderzoek trad de politie maandag pas naar buiten met deze zaak. De vondst bestond uit ruwe co caïne, verborgen in cacaoboter. Naast de hennepkwekerij trof de politie een laboratorium aan waar apparatuur stond om de cocaïnepasta mee te verwerken. Volgens een politiewoordvoer der hadden de eigenaars van de pasta enkele honderden kilo's cocaïne kunnen maken. Behalve de pasta nam de politie de appax-atuur, een hoeveelheid wiet en een vuurwapen in be slag. De hei-komst van de ruwe cocaïne wordt nader onder zocht. ANP ling." De mogelijkheid bestaat dat voor de ongevallen van voii- ge week deze regeling opnieuw uit de kast gehaald wordt. „Daar wordt nog over gespro ken. De vraag is nog of de diver se politiekoi-psen sluitende processen-verbaal hebben op gemaakt", aldus woordvoerder Van Leeuwen. De verzekeraars willen langdu rige juridische gevechten over de aanspx-akelijkheid voorko men. Daaivan was bijvoorbeeld sprake na het mistongeluk bij Breda, waarbij in 1990 meer dan 80 voertuigen betrokken waren, acht automobilisten de dood vonden en 27 mensen gewond raakten. GPD ROTTERDAM - Shell gaat in haar tankstations pornoblaad jes van de schappen halen. De oliemaatschappij is tot de con clusie gekomen dat de verkoop van porno niet past bij haar nieuwe imago van „een profes sioneel bedi-ijf dat zorgzaam omgaat met zijn directe omge ving". Een uitzondering wordt ge maakt voor Playboy en Pent house, volgens Shell „maat schappelijk geaccepteei-de" blootbladen. De verkoop van de pomoboek- jes en video's sluit volgens Shell niet alleen slecht aan bij haar imago. Ook past het niet bij de toenemende verkoop van le vensmiddelen en „gemakspro ducten". De uitbreiding van het assortiment van de pompwin- kels leidt tot een toenemend be zoek van kinderen, vrouwen en ouderen Die storen zich volgens onderzoek van Shell „ernstig" aan de seksbladen. Slechts bij een minderheid van de stations kan Shell de pomoblaadjes zelf van de schappen halen. Een meerderheid van de pompsta tionhouders is zelfstandig on dernemer. Om hen te overtuigen gaat Shell nog met hen om tafel zitten. In een brief aan de sta tionshouders neemt de olie maatschappij alvast een voor schotje- ..Een overal identieke positionering bouwt een sterk merk op. waar consumenten een voorkeur voor hebben. Hier door is het eenvoudiger nieuwe producten te lanceren, meer klanten aan te trekken en winst gevender te opereren." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3