Twee jaar nodig voor mestbeleid PZC Beste vogelkwekers gehuldigd Gouden kruis voor EHBO'ster Weinig bezoekers op open dag moskee Axel Provincie versobert plan voor weg van Roofack tot Potjes zeeland 10 Vandalen vernielen antennes Man breekt ruit wegens vete Portemonnee uit tas gestolen Inbraak in vakantiewoning Zonder licht met te veel drank Illegale zenders onderschept Honderd hardrijders geflitst Provincie verwacht in tussentijd geen onoverkomelijke problemen Voorproefje van carnaval Actiegroep verzamelt steun tegen varkens in Ossenisse Bonte avonden in Nieuwvliet vullen dorpshuis twee avonden Politie betrapt 238 hardrijders Voorfront van autoradio weg maandag 27 januari 1997 van onze medewerkster Trees van Herpen ZUEDZANDE - Districtssecretaris C. van Bostelen van de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers (NBV) zette zaterdag de kampioenen vogelkwekers van West- Zeeuvvs-Vlaanderen in het zonnetje. Jaarlijks organiseren de vier vogelvereni gingen uit de regio Oostburg, IJzendijke, Aardenburg en Breskens een tentoonstel ling. Ieder verenigingslid kan daar met de tentoongestelde vogels kampioenspunten verzamelen. Voorwaarde is dat aan ten minste drie tentoonstellingen wordt deel genomen. Vogelvereniging De Volière uit Oostburg organiseerde de kampioensbijeenkomst in hotel De Zwaan in Zuidzande.Eerst was er eenlezing van J. deNijs, keurmees ter van de NBV uit Dinteloord. Daarna werden de bekers uitgereikt. Vogelvereni ging De Edelzanger uit Aardenburg werd uitgeroepen tot verenigingskampioen Uitslagen Categorie eigen kweek: kanaries: A Stokkerman van Vogelvreugd IJzendijke; tro- penvogels: L. van Hof-Wever, van De Edelzan- ger Aardenburg: grasparkieten. Nick Boidin van De Volière Oostburg; grote parkieten- W. Boidin van De Volière Oostburg; jeugd: Davy Stokkerman van Vogèlvreugd IJzendijke. Uitslagen Categorie open klasse: kanaries: T Torbijn van Vogelvreugd IJzendijke; tropenvo- gels: Miranda Bonte van De Edelzanger Aar denburg; grote parkieten: L. Boidin-de Maree van De Volière Oostburg; jeugd: Davy Stokker man van VogelvreugdïJzendijke, GOES - Vermoedelijk jonge vandalen hebben zondagmorg aan de Willem Zelleweg in Goes de antennes en ruitenwissi van zes auto's vernield. Omwonenden zagen rond half ze\ vier jongens voorbij komen, die mogelijk de vernielingen hc ben aangericht. Vlakbij, aan het Rubenshof, werd op 15 c cember ook een aantal geparkeerde auto's toegetakeld. RENESSE - Een 24-jarige man uit Ellemeet is zaterdag ki na middernacht aangehouden nadat hij aan de Korte Reke Renesse een steen door de ruit van een woning had gegoo: De man, die een flinke slok op had, verklaarde dat zij n daad maken had met een vete tussen hem en een 38-jarige inwor van Renesse. Hij heeft aangeboden de schade te vergoeden TERNEUZEN - Een 51-jarige vrouw uit Terneuzen miste z terdagmiddag haar portemonnee, toen zij aan het buffet een lunchroom in Terneuzen stond. Een man ontdekte de t, waarin de portemonnee had gezeten, op het herentoilet. I- bracht de tas terug naar de vrouw. De Temeuzense had ni gemerkt dat de tas was meegenomen. In de portefeuille z een bedrag van ongeveer 190 gulden en enkele bescheiden. NIEUWVLIET - Het aantal inbraken in vakantiewoningen Nieuwvliet is dit weekend verder toegenomen met een die stal uit een huisje aan de Heggerank in Nieuwvliet. De 54-jarige eigenaar uit Viersen (Duitsland) ontdekte i diefstal zaterdag. De inbrekers gingen ervandoor met ei vaatwasmachine, een stereo-installatie, cd's, drieduizei Belgische Franks, twee bierkratjes en een hetelucht-kache: TERNEUZEN - Een 31-jarige vrouw uit Terneuzen trok vri dagnacht de aandacht van de politie omdat de automobilis op de Buitenhaven in Terneuzen zonderlicht reed. Bij contn le bleek dat de vrouw te veel had gedronken. De ademanaly; gaf aan dat zij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alc< hol had overschreden. Ze kreeg een dagvaarding en moe haar rijbewijs inleveren. Tevens kreeg zij een rijverbod vs zeven uur opgelegd. Een 49-jarige Terneuzenaar reed diezelfde nacht over de li F. J. Haarmanweg in Terneuzen harder dan de toegestane vij; tig kilometer per uur. Ook hij had meer gedronken dan toegi staan; bijna tweeënhalf keer de maximale hoeveelheid. E man onderging hetzelfde lot en mocht zes uur niet rijden. HAAMSTEDE - De Radiocontroledienst heeft vrijdag o Schouwen-Duiveland twee illegale zenders in beslag gene men. In Haamstede trof de dienst een niet goedgekeurde zer der/ontvanger aan, evenals een versterker met een te hoo vermogen. Een illegale zender/ontvanger werd tevens in Zie rikzee onderschept. ZIERIKZEE - Ruim honderd automobilisten zijn zaterda geflitst op rijksweg N59 tussen Zierikzee en Bruinisse en o de weg naar de Val bij Zierikzee. De radarauto controleerd 2580 voertuigen, waarvan er 102 te hard reden. De hoogste ge meten snelheid bedroeg 122 kilometer per uur bij een limie van tachtig kilometer per uur. foto Peter Nicolai Voor alle kampioenen was er een beker. van onze verslaggever A. J. Snel MIDDELBURG - De provincie heeft nog twee jaar nodig om grip te krijgen op het mestpro bleem. Er moet nauwkeurig in kaart gebracht worden welke mestbelasting aanvaardbaar is en er wordt gewerkt aan een wettelijk instrumentarium om het mestprobleem in de hand te krijgen. Zo vat gedeputeerde ing. A M. Dek voor milieu en water de situatie in Zeeland sa men. Dek is van oordeel dat binnen de twee jaar die nodig zijn geen on overkomelijke mestproblemen ontstaan. Hij signaleert wel dat de import van mest in Zeeland tussen 1988 en 1996 is verdub beld, maar heeft niet de indruk dat Zeeland daarmee voor on oplosbare moeilijkheden woi'dt geplaatst. De extra druk die sinds een aan tal jaren op Zeeland wordt ge legd door de toenemende import van mest en de komst van var kenshouderijen en melkveebe drijven maakte het volgens de bestuurder wel noodzakelijk KOEWACHT Trimloop - In Koewacht wordt zaterdag 1 februari de traditio nele Berlaer trimloop gehou den. Deelnemers aan deze twaalfde editie kunnen een keuze maken uit afstanden van 500 meter tot 12 kilometer. De routes zijn uit gezet in de bosrijke omgeving. Inschrijven kan vanaf 14 uur in de kantine van de voetbalver eniging Koewacht. Hier klinkt om 15 uur het startschot. De lo pers doen met hun inschrijffor mulier tevens mee aan een ver loting. ZAAMSLAG Expositie - In verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag wordt tot en met 26 april een overzichts-expositie gehouden van de fotocollectie van Willem van Rijn en Carolien Capponuit Middelburg. Het materiaal om vat hun weergave van de cultu ren, religies, bevolkingsgroepen en natuur in Azië, Guatemala en Mexico. een regionaal beleid te ontwik kelen. Daarbij geldt als uit gangspunt dat de provincie evenwichtig bemest wordt. Dat houdt in dat zoveel mest wordt toegediend als gewassen nodig" hebben. Boekhouding ,.En daar ontdek je dat het niet zo makkelijk is helder in beeld te brengen wat nog wel kan en wat als onacceptabele ontwik kelingen moet worden gezien", zegt Dek. „Je hebt namelijk te maken met de toediening van kunstmest, dierlijke mest en compost. Zolang er geen mine- ralenboekhouding is, kun jeniet exact vaststellen welke belas ting er door kunstmest is. En als het om dierlijke mest gaat, de kwaliteit staat niet op de tank auto." „Bovendien hangen de effecten op het milieu niet alleen samen met de hoeveelheid maar ook met de grondsoort, de weersom standigheden tijdens de bemes ting en het moment waarop de mest wordt toegediend. In het voorjaar is er minder risico op belasting van het milieu dan in het najaar. In het voorjaar ne men gewassen de stoffen sneller op. Al die elementen maken de zaak complex. De relatie tussen bemesting en de kwaliteit van het oppervlaktewater bijvoor beeld is nog niet helemaal dui delijk." Omdat omstandigheden per ge bied verschillen wil de provin cie Zeeland - en Noord- en Zuid-Holland wensen dat ook - een regionaal mestbeleid. Dek: „We willen op basis van lande lijke voorwaarden per regio werken. Voor Zeeland geldt dat vooral de waterkwaliteit van belang is en dat ligt in andere delen van Nederland anders. De minister komt er niet uit: er moet per regio gewerkt wor den." Twee sporen De provincie moet bij de ont wikkeling van regels langs twee sporen werken, zegt de gedepu teerde. Het eerste is dat van het milieu, waarbij wordt gekeken naar uitstoot van ammoniak en stikstof, stank, hinder en de na bijheid van natuurgebieden. Het tweede is dat van de ruimte- lijke ordening. „Daarmee kun je de omvang van gebieden waar zaken nog toelaatbaar zijn, ver kleinen. Op gemeentelijk ni veau kunnen nieuwe vestigin gen worden tegengegaan door in bestemmingsplannen plano logische belemmeringen vast te leggen. In het verleden wilden de meeste gemeenteraden niet te veel beperkingen, maar nu wordt wel een draai gemaakt." Volgens Dek is het onjuist bij de mestproblematiek alleen maar te kijken naar de vestiging van varkenshouderijen. „Daar zijn de meeste bezwaren tegen, maai de melkveehouderijen geven ze ker zo veel extra belasting voor het milieu. En ook die komen naar Zeeland vanuit gebieden waar ze voor vëel geld zijn uit gekocht. We moeten dan ook voor beide sectoren instrumen ten in handen krijgen. Daarbij hebben we de medewerking van agrarisch Zeeland hard nodig. De sector moet begrijpen dat ruimte die door boeren van bui ten de provincie in beslag wordt genomen, niet meer kan worden gebruikt voor omschakeling van de eigen bedrijven hier. Ik probeer die boodschap over te brengen. Men moet ook zelf zien dat de eigen toekomst in het ge ding is." Dek ziet de termijn van twee jaar die de provincie nodig heeft niet als te lang. „Die twee jaar wil niet zeggen dat intussen niets gebeurt. Het is een continu proces. Ook nu wordt het beleid al aangescherpt. Het is niet te laat. Als we eenmaal weten wat we willen, is het tij nog wel te keren." EHBO-districtsvoorzitter De Winne bekijkt het gouden bondskruis dat hij zojuist aan mevrouw Van Waterschoot heeft aangeboden. foto Charles Strijd van onze medewerker Edy de Witte GR AA UW - Vanwege haar verdienste voor de plaatselijke EHBO-vereniging is mevrouw G. van Waterschoot-Versteggel onderscheiden met het gouden bonds kruis. De versierselen werden haar zater dagavond tijdens een feestelijke bijeen komst in zaal Van Grol opgespeld door voorzitter Th. de Winne van het EIIBO district Zeeland en tevens afgevaardigde van het hoofdbestuur. De Winne had lovende woorden voor het werk van mevrouw Van Waterschoot, die op 13 april 1957 haar diploma behaalde. Tijdens het veertigjarig lidmaatschap heeft zij veel baanbrekend werk verricht voor de Graauwse vereniging. Ruim twin tig jaar bekleedde zij een bestuursfunctie, waarbij ze zich sterk maakte voor de aan was van jeugdige hulpverleners. Op de plaatselijke basisschool verzorgde de ju bilaris in de hoogste groep dan ook vijf tien jaar de opleiding voor het jeugd- EHBO A diploma. Daarnaast stimuleerde zij de kinderen om ook de vervolgcursus te doen. Mede door dit werk prijken op de le denlijst veel jongeren. Het jeugdwerk is inmiddels door jongere leden van de ver eniging overgenomen. Daarnaast heeft mevrouw Van Water schoot steeds een grote rol gespeeld in de deelname aan de districtswedstrijden. Voorzitter G. Weemaes van de afdeling Graauw noemde de 66-jai-ige EHBO'ster een hulpverleenster in hart en nieren. „Noemt men in onze dorpsgemeenschap haar naam, dan denkt men eerst en vooral aan de EHBO", zei Weemaes. Namens de vereniging overhandigde hij haar een bos bloemen en sprak daarbij de hoop uit, dat de plaatselijke afdeling nog vele jai-en van haar inzet en kennis mag genieten. van onze verslaggever Frank Balkenende van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti AXEL - Op sommige werkplek ken, zoals bij Philips en bij De- thon in Terneuzen, krijgen de Turkse werknemers deze maand alle gelegenheid om de noodza kelijke rituelen uit te voeren die bij de Ramadan horen. Er is een aparte ruimte beschik baar gesteld waar zij kunnen bidden. Een aantal bedrijven geeft zijn werknemers zelfs twee of drie dagen vrij om aan het eind van de vastenmaand het Suikerfeest te kunnen vie- ren. Voor deze bedrijven en in stellingen niets dan lof. Maar nog lang niet iedereen'is bekend met de islam en wat het inhoudt om gedurende dertig dagen tussen zonsop- en zons ondergang niet te mogen eten en drinken. Reden voor de Turkse Culturele Vereniging en de Isla mitische Vereniging Axel om de deuren van de moskee in Axel zatex-dag open te zetten. Om de relatie tussen de Nederlanders van onze verslaggeefster OSSENISSE - De leden van de actiegroep Anti-Roze uit Osse nisse gaan vandaag, maandag, de straat op zoveel mogelijk be zwaarschriften te verzamelen tegen de komst van een groot schalige varkensstal aan de We verstraat in Ossenisse. Het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse gaf vorige week de ontwerp-be- schikking voor de veehouderij af. Varkenshouder A Vosters wil op deze locatie zo'n 1500 var kens houden. Anti-Roze wil morgen bij de in woners van het dorp langs de deuren gaan om standaard-be zwaarschriften af te geven en toe te lichten waar het om gaat. Woordvoerder J. Pijcke hoopt dat zoveel mogelijk mensen het formulier ondertekenen. Hij verwacht zo'n 250 handteke ningen bij elkaar te krijgen. De stichting Regionale Bestrij ding Varkens Invasie beraadt zich nog op te nemen stappen te gen de afgegeven ontwerp-ver- gunningen. Het gaat haar niet alleen om de Weverstraat, maar ook om stallen aan de Zuidweg en de Molenweg. en Turken in Axel - zo'n 45 ge zinnen - te verbeteren, maar ook om meer inzicht te geven in wat de allochtonen doen in de Wal- straat. Toch lieten maar weinig mensen zich zaterdag informeren over de gebruiken van moslims in de ze tijd van het jaar. Slechts vier belangstellenden grepen de open dag aan om eens een kijkje achter de schermen te kunnen nemen en een Arabische ge bedsdienst bij te wonen. Voor deze gelegenheid mogen ook de enkele vrouwelijke bezoekers in het domein van de mannen ko men. Voorzitter M. Saglan en se cretaris A Yurtkap nemen alle tijd voor de bezoekers en schu wen ook discussies over actuele kwesties als abortus en eutha nasie niet. „Jammer", reageren Saglan en Yurtkap op de lage opkomst. „De mensen hebben toch wat schrik om hier binnen te stap pen. Juist; door onwetendheid worden ze er door afgeschrikt." Vorig jaar was de open dag van de Turkse Culturele Vereniging en de Islamitische Vereniging Axel daarentegen een groot suc ces. Velen, vooral mensen van andere geloofsrichtingen, wa ren toen naar de moskee geko men. van onze medewerkster NIEUWVLIET - De bonte avon den in Nieuwvliet zijn al jaren een begrip in de wijde omtrek. Ook dit jaar was het dorpshuis De Heerlijckheijt twee avonden vol bezet. Groot en klein in Nieuwvliet zetten hun beste beentje voor. De kleuters met de musical 'Luilekkerland', de bovenbouw van de openbare basisschool met een quiz en de tieners met verhalen over de bloemetjes en de bijtjes. Voor de pauze werden nog optredens door een zang- en blaasgroep verzorgd. Daarna werd onder leiding van Bram Luteijn het toneelstuk Wat een dorp' op de planken gebracht. Voor alle bezoekers en mede werkers was er zaterdag na af loop een druk bezocht bal. Me vrouw M. A Haanenbergh van de organisatie hoopt bij de vie ring van het derde lustrum in 1998 op evenveel succes. OUD-VOSSEMEER - Oud- Vossemeer nam zaterdag al een vochtig voorproefje van de car naval. Tweehonderd mensen hosten het Hof van Holland rond tijdens het dweilbandfes tival. De animo is voor het feest dei- zotten is groeiende in het over wegend katholieke Thoolse dorp. Frank Hommel richtte vijf jaar terug De Vlooientrappers op en sindsdien is carnaval er opgeleefd. Dat bleek zaterdag wel uit het aantal plaatselijke dweilbands dat voor de feeststemming zorg de: oud-gediende Oemomme- noe, De Lamsöóren en De Neu- tekraekers. die elf november hun debuut maakten in Oud- Vossemeer. Ook het aantal be zoekers toont volgens Hommel aan dat het dorp de carnaval weer in de armen heeft geno men. „Het café zat bomvol." Bij gebrek aan een vereniging stond het Oud-Vossemeerse carnaval dik vijftien jaar op een laag pitje. „Dan gingen de men sen maar naar Nieuw-Vosse- meer en Halsteren. Nu bloeit het feest weer en dat is erg leuk." Het motto van dit jaar: Opge- poest bih m'n. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti NIEUWVLIET - De provincie Zeeland heeft de plannen voor het traject Roofack-Potjes enigszins moeten versoberen, omdat de kosten anders de pan uit rezen. De totale kosten voor de aanpak van de wegvakken Roofack-Groede, Groede- Nieuwvliet en Nieuwvliet-Pot- jes bedragen nu 7,22 miljoen gulden. Dat is nog altijd 1,3 miljoen gul den meer dan er beschikbaar is voor het project Duurzaam Vei lig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen. De provincie hoopt dat er bij de aanbesteding van het plan voor Nieuwvliet wat geld overblijft om het tekort te kunnen dekken. Drempels Voor het traject Roofack-Groe de geldt dat er noordelijk en zui delijk van de N675 een parallel weg komt om de woningen en landbouwpercelen langs deze route te ontsluiten. De entree van Boerenhol wordt aan beide kanten voorzien van een ver keersdrempel, waardoor auto mobilisten gedwongen worden niet harder dan vijftig kilometer per uur te rijden. Ter hoogte van de Noordweg in Groede is een rotonde gepland. De kosten hiervan bedragen 2.5 miljoen gulden. De weg vanaf Groede naar Nieuwvliet wordt verbreed. Voor fietsers en bestemmings verkeer komt er aan de noord zijde een parallelverbinding, die tevens dient als erftoegangs- weg. Vlak voor de grens van de bebouwde kom van Groede moet een verkeersdrempel wor den aangelegd. Om gevaarlijke situaties ter hoogte van het be drijf van landbouwer Becu te voorkomen, wordt een voorzie ning aangelegd waardoor hij veiliger kan oversteken. D_e_pro- vincie gaat er bij hem op aan dringen de percelen aan de zuidzij de te ruil en voor percelen aan de noordzijde van de weg. De aanpak van dit stuk kost 770.000 gulden. Viaduct Het langste traject Nieuwvliet- Potjes is tegelijk ook het duur ste, namelijk bijna vier miljoen gulden. Hiervoor bestaat het idee langs het hele traject aan de zuidzijde van de N675 een ge- biedsontsluitingsweg aan te leggen. De hoofdrijbaan word verbreed. Tussen de Akkerwe; en de Knokkertweg en tussen d< Vierhonderdpolderweg el Zuidzandseweg zijn eveneeni toegangswegen voor ervei voorzien, maar deze zijn niet bei stemd voor doorgaand verkeeil Tussen deze insteekwegen kom een fietspad te liggen, zoda langs de hele route een fietsver binding ontstaat. Landbouwers kunnen de rijbaan tér hoogte van de Molenweg oversteker via een viaduct. De rijbaar wordt hiervoor afgegraven er op maaiveld gelegd. Maatschappelijke en economi sche sectoren die betrokken zijn en belang hebben bij de aanpas singen in dit traject krijgen op I februari de gelegenheid om hur mening over dit vereen voudigdf plan te geven. Daarna volgt op nieuw een overlegronde. Wan neer de reacties zijn verwerkt, is het aan Gedeputeerde Statei; het plan vast te stellen. HULST - Bij snelheidscontroles in Hulst en Vogelwaarde werden afgelopen weekend 238 auto mobilisten betrapt op te hard rijden. De hoogstgemeten snel heid bedroeg 132 kilometer pet uur. Op de Absdaalseweg bij Hulst gingen zaterdagmiddag tussen één en vijf uur honderddertig bestuurders in de fout. In totaal passeerden 1628 voertuigen de radarcontrole. De dag ervoor, tussen één en drie uur 's mid dags, overschreden 108 auto mobilisten op de Provinciale weg bij Vogelwaarde de maxi mumsnelheid van tachtig kilo meter per uur. Een van de be stuurders reed 126 kilometer per uur. OOSTBURG - Uit* een auto op de Oudestad in Oostburg ver dween vrij dag het voorfront van de autoradio. De dief ging er te vens vandoor met een box en een paspoort. De auto was van een 24-j arige man uit Oostburg. Van de installatie waren de draden kapotgetrokken. De box was in zijn geheel gedemonteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 20