VIartina Hingis doet alles snel Stayer Bob de Jong imponeert opnieuw homas toont veerkracht i onderonsje met Zijlstra Bollegraf wil nog een jaartje doorgaan 3 Pete Sampras slaat hoop Carlos Moya ruw aan diggelen Filosofie tan Ajax is die van Olsen witserse tennisster schrijft geschiedenis Hingis' weg naar de wereldtop Bijverdienste Tonny de Jong Record voor Woodies in dubbelspel van onze sportredactie MELBOURNE - Manon Bolle graf heeft gisteren voor de der de keer een Grand-Slamtitel in de wacht gesleept. De 32-jarige Ermelose, die tegenwoordig in Brabant woont, won op de Au stralian Open in Melbourne met haar Amerikaanse partner Rick Leach het gemengd dub bel. Bollegraf en Leach, als derde geplaatst, stuitten op de Lets/- Zuid-Afrikaanse combinatie Larisa Neiland/LaJïnie DeJa- ger. Het werd 6-3, 6-7 en 7-5. „Dit mag gex-ust een klein won der genoemd worden", zei Bol legraf overgelukkig. „In oktober onderging ik een zware knie-operatie. Daar door kon ik zes weken niet op mijn benen staan. Zo snel mo gelijk heb ik vanuit een rolstoel weer geoefend, net als Thomas Muster na diens auto-ongeluk. Ik moest ook nog zes weken re- Valideren. Daarna kon ik pas voorzichtig weer aan echt ten nissen denken. Ik vreesde dat Melbourne nog te vroeg kwam. Ik was echter pijnvrij en speel de als vanouds. Echt ongeloof- lijk." Bollegraf wilde aanvankelijk van 1997 haar laatste tennis- jaar maken. „Maar nu denk ik er hard over er een extra jaartje aan vast te plakken. Ik ben dan wel 32 jaar, maar het dubbelen gaat me kennelijk nog prima af." Manon Bollegraf stond als en kelspeelster wel eens op de 29e plaats van de wereldranglijst. Maar dat was in 1990. Inmid dels is ze al weer aan haar twaalfde profseizoen bezig. Ze verdiende daai-in bijna 1,5 mil joen dollar. Voornamelijk aan het vrouwen-dubbelspel. Ze vormde een ijzersterk kop pel met Navratilova, Adams, McGrath en nu met Arendt. Te genover één titeltje in het en kelspel (1989, Oklahoma) staan 22 eindoverwinningen in het vrouwen-dubbelspel. Maar de allergrootste successen lig gen voor Bollegraf blijkbaar weggelegd in de mixed. Met landgenoot Tom Nijssen won de Ermelose in 1989 op Roland Garros. Twee jaar later volgde de hoofdprijs tijdens de US Open. ANP iLBOURNE - Eigenlijk was het een beetje te- rstellend. Het was al weer voorbij voor de par- goed en wel op gang was gekomen. Maar de ■11e zege (6-2 6-2) van Mai'tina Hingis op Mary ree, in de finale van de Australian Open, was sschien toch niet zo verrassend. Omdat de itserse alles snel doet. rtina Hingis werd zaterdag in Melbourne de gste winnares van een Grand Slam enkelfina- sinds de invoering van het proftennis in 1968. Zwitserse was 16 jaar, drie maanden en 26 da- jong. Ze lost Monica Seles als recordhoudster De Amerikaanse was bijna drie maanden ou- toen ze in 1990 op Roland Garros zegevierde. ar er valt nog meer te winnen voor Hingis. ,Nu wil ik de jongste nummer één van de reld worden", aldus de nieuwe nummer twee. leen een blessure kan dat verhinderen." igis won vorig jaar het dubbelspel op Wimble- 1 en schreef daarmee ook al geschiedenis. Vrij- was ze opnieuw succesvol in de dubbelfinale. de winst op Pierce grinnikte ze, heel even iets ider bescheiden: „Ik denk dat ik hier volgend ook maar eens aan de mixed ga meedoen, isehien win ik dan alledrie de onderdelen." rtina Hingis werd in Melbourne nooit zenuw- itig. Haar volgers wel. Heel even. Het naar Na- tilova vernoemde supertalent kwam tijdens ritje op het paard „Magie Girl" ten val. Mama ianie, voormalig Slowaaks kampioene, schrok ar hoorde haar dochter al weer snel giechelen, dan is alles goed met het lachebekje van het. uwencircuit. het moment van de val waren de concurrentes if, Sanchez en Martinez op Flinders Park al (egleden. Hingis was zich bewust van haar ïsen. De hoofdprijs lonkte. Maar prijzen won onze sportredactie de Zwitserse al zat.-Hingis vond het nodig zich zelf nog extra te motiveren. „Als ik hier win, koop ik dit paard", sprak het meisje. Het bleek kinder lijk eenvoudig. Van Mary Pierce werd zaterdag veel meer ver wacht. De Francaise liet de afgelopen dagen goed tennis zien. Van het niveau van twee jaar geleden, toen ze in Melbourne won en internationaal door brak. Vervolgens ging het echter lange tijd slecht met cle Parisienne, die zelfs even helemaal verlo ren dreigde te gaan voor de tennissport. Pierce versleet in twee jaar tijd meer trainers dan tennisschoenen. „Ze traint niet hard genoeg, is lui", was de conclusie van alle al'dankers. Eind vo rig jaar herstelde de in Canada geboren Pierce het contact met Sven Groeneveld. De Nederlander was ook haar coach in de succesperiode. Bijna foutloos Groeneveld leek te beginnen waar hij was geëin digd. Met toernooiwinst in Melbourne. Zaterdag ging het echter helemaal mis. Pierce verdedigde tegen Hingis een 3-0 voorsprong in onderlinge duels. Maar de Zwitserse leert snelIn 59 minuten was ze zaterdag klaar: 6-2 6-2. „Martina heeft me verrast. Ze was echt veel een veel beter dan in de voorgaande wedstrijden", moest de verliezer be kennen. „Martina speelde bijna foutloos. Ik had twee zware wedstrijden in de benen en miste de kracht en agressiviteit het heft in handen te ne men. Ze was vandaag gewoon te goed voor me." De analyse van Hingis was volwassen: „Van onze voorgaande duels wist ik precies wat ik niet moest doen. Ik moest Mary niet het initiatief geven. An ders zou ik blijven rennen. Vandaag was het an- dei'som. Ik heb Mary van hoek naar hoek ge stuurd." Hingis had haast op de baan, tijdens de persconfe rentie en bij de pxijsuitreiking. Bekers en geld heeft ze al genoeg. Ze wilde haar paard ophalen. „Magie Gixi", het kan haast geen toeval zijn. ANP WÊÊ^m riezin mag na tweestrijd naar WK onze verslaggever van Oosten VOS - De strijd is gestreden, [onnestralen strelen de hou- tribune van het ijsstadion- je in het Zwitserse Davos en ïamarie Thomas neemt vol- n een hap van een zelfge- :erde boterham met choco- ta. Ze glimt, oogt volmaakt ikkig en op uitbundige wijze reeuwt ze een recreant toe in de bocht ten val komt. De kijkt met een zure glimlach in de 25-jarige Friezin houdt schaamte haar hand voor de id. is de vader van Carla", rnpelt Thomas geschrokken lat ze een uur eerder de in cle rid Cup ondergebrachte aatstweekamp met Carla stra om een startbewijs voor het WK allround in haar voor deel heeft beslist. Het pijnlijke moment praat ze even later voor zichzelf weer goed. „Nou ja, je mag iemand toch wel toelachen als die valt?" Stress Tegelijkertijd verbeet Zijlstra, wat hoger gezeten op de tribune, cle teleurstelling van de neder laag. Ze voerde een ongelijk ge vecht tegen de ti'anen, vroeg zich af waai-om de ellende nog eens over haar heen werd ge stort. Davos was al nooit goed voor haar geweest. Vorig jaar- was ze er grieperig en op de voor-bereidingen van cle Winter spelen van 1994 werd ze er over mand door twijfel en gevoelens van eenzaamheid. „Je wox-dt hier getest of je tegen dehoogte- 1600meter-en tegen de stress van een tweekamp kan. a Zijlstra redde hel niet in een tweegevecht met Annamarie öxas voor een plaats bij het wereldkampioenschap. foto Christoph Ruckstuhl/EPA René Eij keikamp moet weg bij PSV EINDHOVEN - Rcnc Eijkcl- kamp komt bij PSV niet in aan merking voor contractverlen ging. De 32-jarige aanvaller wil eerst fit worden voor hij op zoek gaat naar een nieuwe werkge ver. Het naderende afscheid vanEij- kelkamp heeft niets te maken met zijn huidige blessure. De spits ondergaat op 3 februari een operatie aan een vex-sleten achillespees in het linkex-been. Het is maar de vraag of hij dit seizoen nog in actie komt. Eijkelkamp had al eerder te ho ren gekx-egen dat hij op zoek mocht naar een nieuwe club. Manager Frank Arnesen vertel de de aanvaller dat PSV verder wil met jongex-e spelers. „Jam mer-, want ik denk dat PSV aan een fitte Eijkelkamp nog heel veel plezier had kunnen bele ven. Ik had volgend seizoen graag eens Champions League gespeeld." Het werd me allemaal te veel", bekende Zijlstra gistermiddag somber „Het uiteindelijk doel van het schaatsen is ex-van te ge nieten. Maar je blijft er toch veel te veel enex-gie instoppen. Zijlstx-a ging niet voor het eerst in haax- lange loopbaan aan de spanning ten onder Ook in het lopende seizoen, waaiin de 27- jarige Groningse een nieuwe en vooral frisse stax-t had gemaakt en zich had voorgenomen haar primaire gevoelens onder con trole te houden. Die confronta tie met zichzelf trof de moedige Zijlstx-a recht in het hart. Mentaal Een discussie over de uitkomst van de tweekamp bleef achtex-- wege. Het verschil was immers duidelijk. Zijlstra hacl zaterdag op de 3.000 meter (4.27,27) slechts vier seconden op Tho mas (4.31,40) gewoixnen en op de 1500 meter (2.12,10) van gis teren zakte ze door het ijs. De doctoranda bewegingsweten schappen moest na de xit van Thomas (2.05,68) een pei'soon- lijk recox-d rijden om volgende week met Tonny de Jong en Bar- bax-a de Loor naar Nagano in Ja pan te mogen afi-eizen. Dat luk te bij lange na niet. Thomas bleek in mentaal opzicht ster ker. GPD Martina Hixxgis begroet haar eerste Grand-Slamtitel. van onze sportredactie MELBOURNE - Martina Hingis is met 16 jaar de jongste winnares van een Grand-Slam-enkelf i- nale sinds de invoering van het proftermis. De Zwitserse beleefde in Melbourne een nieuw hoog- tepxxnt in haar korte maar nu al succesvolle temxisleven. 1980: Geboren in Kosice, Slowakije, genoemd naar Martina Navx-atilova 1983: Eerste racket van moeder Melanie, voormalig nationaal kampioen 1986: Eerste wedstx-ijd 1988: Vex-huizing naar Zwitserland 1993: Jongste kampioene van het jeugdtoernooi van Roland Gax-ros 1994: Jongste kampioene van het jeugdtoernooi van Wimbledon 1995: Profdebuut in Zürich met winst tegen Fendick (6-4 6-3): jongste winnares prof-wedstrijd. Ze dringt door tot top-20 1996: Dubbelwinst met Sukova op Wimbledon: jongste winnares op Grand Slam 1997Week na verjaardag in top-10. Verslaat Monica Seles in finale Oakland met 6-2 6-0 (groot ste nederlaag Seles). Jongste speelster die meer dan een miljoen dollar in een seizoen verdiende. Jongste winnares van Grand-Slam-enkelspel in Melbourne. ANP/RTR. van onze sportredactie DAVOS - Bob de Jong heeft zijn uitzonderlijke aanleg als stayer bij de wereldbekerwedstrijden in Davos verder benadrukt. De Zuid-Hollander woix de 5000 meter, een week eerder had hij in Baselga di Pine de 10.000 meter op zijn naam geschreven. Jeroen Straathof woxx zaterdag de 1500 meter, de afstand waarop hij wereldkampioen is. Van de allround-schaatsers, die vanaf maandag een week thuis zijn en dan naar cle WK in Naga no afreizen, waren Rintje Rits- ma en Ids Postma in Davos aan wezig. Beide rijdex-s zijn nog onvoldoende hersteld van de gx-iep, die hen een week eex-der had getroffen. Falko Zandsti-a, na zijn provinciegenoten derde bij de EK in Heex-enveen, was al naar huis teruggekeex-d. Op het natuurijs in Davos kon den mede daardoor de specialis ten hun kunnen tonen. De Jong reed imposant. „Het gaat lek ker", zei hij zelf. Hij eindigde een ruime seconde voor ploeg genoot Rorame, die zaterdag op de 1500 meter in Davos zijn klapschaats-debuut maakte met een val in de eerste bocht. De WK afstanden, in maart in Wax-schau, zijn hun beider doel. Ook voor Straathof, die op de 1500 meter net voor de Japan- DAVOS - Tomxy de Jong is binnenkort te zien in tv-spots van sponsor Aegon. Het bedrijf slootzaterdag een aanvullende overeenkomst met de Europees kampioene. De reclames moeten al voor het WK in Nagano woi'den uitgezonden. Aegon zendt al spots uit met Ids Postma. „We zijn blij nu ook Tonny te hebben vastgelegd tot de Spelen van 1998", aldus Ton Elias, dix-ecteur sponsoxing. „Ids en Tonny zijn echte no- nonsense kampioenen. We gaan echte schaatsreclames ma ken. Voor ons hoeven ze geen badpakken aan." ANP van onze sportredactie MELBOURNE - Carlos Moya beleefde de Australian Open af gelopen twee weken als in een roes. En toen kwam er nog die mooie droom die de Spanjaard hoop gaf voor zijn finale tegen de nummer één van de wereld. Als Pete Sampras eens een iets zwakkere dag zou hebben. Het was nog net geen nachtmer- i'ie. Daarvoor was het eerste op treden in een Gx-and-Slamfinale voor de 20-jax-ige Spanjaard toch nog net te mooi. Maar Pete Sampx-as sloeg zijn hoop, zijn droom binnen 87 minuten aan diggelen. De Amerikaan had het beste tennis voor de laatste dag be waard en won via 6-2 6-3 6-3 zijn negende Grand-Slamtitel. Moya, die ongeplaatst verras send was doorgedrongen tot de finale, was gedurende heel de wedstx-ijd nagenoeg kansloos. Carlos Moya verbaasde vriend en vijand, maar Sampras niet. De Spanjaai'd versloeg in Mel bourne Boris Becker en Michael Chang". „Dat wax-en de nummers zes en twee van de wereld. Niet slecht toch? Waarom zou ik de nummer één van de wei'eld dan niet kunnen verslaan." Maar Moya vei'kx-ampte gisteren. Niet door de zenuwen. Het was de vermoeidheid, gecombineei'd met de teleux-stelling. Respect „Dit was de nummer één van de wei'eld. En waarom hij het is, werd vandaag wel duidelijk", sprak Moya vol respect. „Ik heb nooit de kans gekx-egen te spelen zoals ik het wilde, heb me nooit ook maar een beetje op m'n ge mak kunnen voelen." De teleurstelling was snel ver- wex-kt. Moya sloeg zich via cle mooie reeks in Melbourne in de hax-ten van heel wat tennisfans. En naar een plekje in de mon diale top 10. „Ik heb mijn doel voor dit jaar binnen een maand bereikt. Nu moet ik maar voor de top 5 gaan," aldus Moya. Zes breekpunten kreeg Pete Samp ras, zes keer sloeg hij toe. Een bewijs voor zijn daadkx-acht. De 24-jai-ige AmexJkaan staat er als het moet. In Melboux-ne stond hij voor de elfde keer in een Grand-Slamfinale. Voor de ne gende keer was de hoofdprijs voor hem. Hij heeft alleen Björn Boi-g nog voor zich. De Zweed vergaarde in zestien finales elf hoofdpx-ijzen. Hitte Sampras wilde er niet over pra- ten. Normaal gesproken is dat x-ecord binnenkort van hem. Maar het intereseei-t hem niet. zegt-ie. „Cijfei-s zeggen me niets. Plet gaat om het gevoel dat erbij hoort." Hij speelde mis schien cle gemakkelijkste finale uitzijn leven. „Maar het was het zwaarste Grancl-Slamtoernooi. Door de hitte en de verschrikke- lijk zware ballen. Dat was zeker niet in mijn voordeel." ANP MELBOURNE - Mark Wood- forde en Todd Woodbridge zijn de succesvolste formatie van het internationale tennis. De Australiërs behaalden zater dag in Melbourne hun achtste Gx-and-Slamzege in het man nen-dubbelspel. In de finale waren de 'Woodies' met 4-6.7-5. 7-5 en 6-3 te stei'k voor het Ca nadees-Amerikaanse koppel Lai-eau/O'Biien. Die twee had den Jacco Eltingh en Paid Haar huis uit de finale gehouden. In de geschiedenis van het pro fessionele tennis bleven er twee koppels op zeven Grand Slarn- zeges steken. Dat waren Fle ming/McEnroe en Newcombe/- Roche. ANP/RTR foto Steve Holland/AP ner Shirahata eindigde. Max-tin Hersman was zowel op cle 1500 als 5000 meter in de achterhoe de. Zijn seizoen lijkt op een mis lukking uit te draaien. „De kans om de WK afstanden te halen, worclt heel klein", zei de Sassen- heimer. ANP Atletico Madrid geveld door virus van onze sportredactie TENERIFE - De selectie van de Spaanse voetbalkampioen At letico Madrid, de tegenstander van Ajax in de kwartfinale van de Champions League, is zater dag getroffen door een voedsel vergiftiging. Tien spelers waren niet in staat aan te treden voor de wedsti-ijd van gisteren tegen Tenei-ife. De bond ging akkooi-d met het ver- zoek tot uitstel. Drie weken ge leden nam de bond een identie ke beslissing toen bij Real Betis de griep toesloeg. Kritiek was dat het Betis goed uitkwam voor het duel met Gij on een weekein de vrij te zijn, omdat door inter lands een aantal spelers niet be schikbaar was .RTR/AFP Deen volgt Van Gaal op van onze verslaggever Ype Minkema AMSTERDAM - In de wereld van het topvoetbal trok Arri- go Sacchi van het Italiaanse nationale elftal naar AC Mi lan, ging Fabio Capello van Milan naar Real Madrid. En rolde Jorge Valdano van Real door naar Valencia. Ajax had ze alle drie willen halen als opvolger van Louis van Gaal. De club was telkens te laat. In de schaduw van die won dere wereld, in het gehuchtje Raeren, bij het Drielanden punt, zat Morten Olsen (47) werkloos te wachten op de club die bij hem zou passen. Al andex-half jaar. Zaterdag werd de Deen voor cle ko mende twee seizoenen aan gesteld als de nieuwe direc teur betaald voetbal bij Ajax. Het had lang geduurd, dat vond Olsen zeil' ook. Hij vond het niet erg. „Het is belang rijk dat we elkaar leren ken nen." De Deen kwam er in de gesprekken - naar vexiuidt vier - achter dat de filosofie van Ajax inderdaad de zijne is. En Ajax leerde dat in de mislukking van de zoektocht naar 'intex-nationale namen' het succes lag. Bij een trainer die misschien als eerste op de lijst wex-d gezet, maar nooit op de eerste plaats stond. Moxten Olsen was niet de eerste keus bij Ajax. Dat was Cruijff. wie anders? Hi] was ook niet de tweede keus Die stond in het rijtje Sacchi, Ca pello en Valdano. De voet ballers wilden het liefst een Néderlandse trainer. Spel- bos, Stevens. Olsen heeft een beetje van beide. Hij spreekt Nederlands, heeft een mooie canière en houclt van aan vallend voetbal. Een com promis. Daarom is Moiien Olsen, de derde keus, op dit moment waarschijnlijk de beste keus van Ajax. In september 1995 was Olsen ontslagen bij FC Köln. Sindsdien bleef de deur dicht in Raeren, een onaanzienlijk dorpje in België, tegen de Ne derlandse en Duitse grens aan. Maar ook zaterdag, een paar uur nadat het nieuws de wereld in was geslingei'd. bleef het i-ustig in Raeren. Ol sen hield zaterdag het nieuws het liefst buiten de deur. Nee, hij wilde nog niet praten over Ajax, over zijn nieuwe baan. Camerateams, journalisten, ze kregen een handvol opper- vlakkige wooi'den. Of toch? In die paar koirte zin nen gaf Morten Olsen veel van zichzelf bloot. Natuur lijk vond hij zichzelf een goe de kandidaat, wat kon hi j an ders zeggen? Maar hij zei ook dat hij hóópte nog met Louis van Gaal te kunnen pi-aten voordat de huidige directeur wegging. En dat hij hóópte bij het tx-ansfei'beleidte wor den betrokken. Morten Olsen klinkt heel anders - en zach ter-clan Louis van Gaal. „We moeten niet zoeken naar een kloon van Van Gaal", had penningmeester Arie van Os eerder gezegd. Olsen is eer der zijn tegenpool. De missie van Ajax slaagde net over cle gi*ens, vlak bij het drielandenpunt. Daar mocht Mox-ten Olsen zich, op cle stoep van zijn huis, aan het Ajax-volk presenteren. Zijn visie op voetbal? „Het gaat", voorspelde hij, „niet alleen omdat je de bokaal wint, het gaat vooi-al om de manier hoe je hem wint." Olsen wil Ajax aanvallend en vei-zorgd laten spelen. „Ik denk dat Ajax mij anders niet had uitgekozen." Net als zijn toekomstige voorganger Van Gaal. Net als Johan Cxuijff, de ideale op volger „Mijn filosofie wijkt niet zo veel af van die van Cxuijff." Maai-, zegt hij ook, „ik ben niet hetzelfde als Van Gaal. Dat kan ook niet." Het is zoals de Deen zelf al aangaf: „Ajax en ik, dat klikt." Morten Olsen heeft twee jaar de tijd om die mooie woorden in bekers en schalen om te zetten. GPD U Morten Olsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13