Twee jaar nodig voor mestbeleid Vochtig voorproefje van carnaval Spektakel van samenspel en dans van winterguards Eindelijk draven, maar roep om binnenbak blijft Provincie versobert plan voor weg van Roofack tot Potjes zeeland maandag 27 januari 1997 Vandalen vernielen antennes Man breekt ruit wegens vete Portemonnee uit tas gestolen Inbraak in vakantiewoning Zonder licht met te veel drank Illegale zenders onderschept Honderd hardrijders geflitst Provincie verwacht in tussentijd geen onoverkomelijke problemen Snelheid gecontroleerd Actiegroep verzamelt steun tegen varkens in Ossenisse De Lamsöóren brachten de stemming er flink in. foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende OUD-VOSSEMEER - Oud-Vossemeer nam zaterdag al een vochtig voorproefje van de carnaval. Tweehonderd mensen hosten het Hof van Holland rond tijdens het dweilbandfestival. De animo is voor het feest der zotten is groeiende in het overwegend katholieke Thoolse dorp. Frank Hommel richtte vijf jaar terug De Vlooientrappers op en sindsdien is carna val er opgeleefd. Dat bleek zaterdag wel uit het aantal plaatselijke dweilbands dat voor de feeststemming zorgde: oud-gediende Oemommenoe. De Lamsöóren en De Neu- tekraekers. die elf november hun debuut maakten in Oud-Vossemeer. De andere dweilers waren afkomstig uit Nieuw-Vos- semeer. Hoogerheide, Lepelstraat en Goes. Ook het aantal bezoekers toont vol gens Hommel aan dat het dorp de carna val weer in de armen heeft genomen..Het café zat bomvol.'' Laag pitje Bij gebrek aan een vereniging stond het Oud-Vossemeerse carnaval dik vijftien jaar op een laag pitje. „Dan gingen de mensen maar naar Nieuw-Vossemeer en Halsteren. Nu bloeit het feest weer en dat is erg leuk." Het motto van dit jaar: Opge- poestbihm'n. „Want", zegt Hommel ..er is behoorlijk veel nieuwbouw en renovatie, hier en daar nieuwe bestrating en de boe- renploeg - bij ons de raad van elf - zit ook in een nieuw jasje. Dus alles is 'opge- poestv' De Vlooientrappers maken ook zelf tek sten op melodieën van bestaande krakers en verheffen die tot hun lijfliederen. Die zullen tijdens carnaval in februari luid schallen tijdens het tweedaags nonsens- spektakel. GOES - Vermoedelijk jonge vandalen hebben zondagmi aan de Willem Zelleweg in Goes de antennes en ruitenwi van zes auto's vernield. Omwonenden zagen rond half vier jongens voorbij komen, die mogelijk de vernielingen ben aangericht. Vlakbij, aan het Rubenshof, werd op 1 cember ook een aantal geparkeerde auto's toegetakeld. RENESSE - Een 24-jarige man uit Ellemeet is zaterdag na middernacht aangehouden nadat hij aan de Korte Rt Renesse een steen door de ruit van een woning had geg De man, die een flinke slok op had, verklaarde dat zijn dj maken had met een vete tussen hem en een 38-jarige inv van Renesse. Hij heeft aangeboden de schade te vergoec TERNEUZEN - Een 51-jarige vrouw uit Terneuzen mis terdagmiddag haar portemonnee, toen zij aan het buf een lunchroom in Terneuzen stond. Een man ontdekte d waarin de portemonnee had gezeten, op het herentoile bracht de tas terug naar de vrouw. De Terneuzense hat gemerkt dat de tas was meegenomen. In de portefeuil' een bedrag van ongeveer 190 gulden en enkele bescheid NIEUWVLIET - Het aantal inbraken in vakantiewoning Nieuwvliet is dit weekend verder toegenomen met een stal uit een huisje aan de Heggerank in Nieuwvliet. De 54-jarige eigenaar uit Viersen (Duitsland) ontdek diefstal zaterdag. De inbrekers gingen ervandoor me vaatwasmachine, een stereo-installatie, cd's, driedu Belgische Franks, twee bierkratjes en een hetelucht-kai TERNEUZEN - Een 31-jarige vrouw uit Terneuzen trok dagnacht de aandacht van de politie omdat de automofc op de Buitenhaven in Terneuzen zonder licht reed. Bij co le bleek dat de vrouw te veel had gedronken. De ademan gaf aan dat zij bijna drie keer de toegestane hoeveelheid hol had overschreden. Ze kreeg een dagvaarding en i haar rijbewijs inleveren. Tevens kreeg zij een rijverboi zeven uur opgelegd. Een 49-jarige Temeuzenaar reed diezelfde nacht over c F. J. Haarmanweg in Terneuzen harder dan de toegestam tig kilometer per uur. Ook hij had meer gedronken dan t staan; bijna tweeënhalf keer de maximale hoeveelheii man onderging hetzelfde lot en mocht zes uur niet rijdei HAAMSTEDE - De Radiocontroledienst heeft vrij dj Schouwen-Duiveland twee illegale zenders in beslag i men. In Haamstede trof de dienst een niet goedgekeurdf der/ontvanger aan, evenals een versterker met een te vermogen. Een illegale zender/ontvanger werd tevens ii rikzee onderschept. ZIERIKZEE - Ruim honderd automobilisten zijn zat< geflitst op rijksweg N59 tussen Zierikzee en Bruinisse de weg naar de Val bij Zierikzee. De radarauto control 2580 voertuigen, waarvan er 102 te hard reden. De hoogs meten snelheid bedroeg 122 kilometer per uur bij een 1 van tachtig kilometer per uur. van onze verslaggever A. J. Snel MIDDELBURG - De provincie heeft nog twee jaar nodig om grip te krijgen op het mestpro bleem. Er moet nauwkeurig in kaart gebracht worden welke mestbelasting aanvaardbaar is en er wordt gewerkt aan een wettelijk instrumentarium om het mestprobleem in de hand te krijgen. Zo vat gedeputeerde ing. A M. Dek voor milieu en water de situatie in Zeeland sa men. Dek is van oordeel dat binnen de twee jaar die nodig zijn geen on overkomelijke mestproblemen ontstaan. Hij signaleert wel dat de import van mest in Zeeland tussen 1988 en 1996 is verdub beld, maar heeft niet de indruk dat Zeeland daarmee voor on oplosbare moeilijkheden wordt geplaatst- De extra druk die sinds een aan tal jaren op Zeeland wordt ge legd door de toenemende import van mest en de komst van var kenshouderijen en melkveebe drijven maakte het volgens de bestuurder wel noodzakelijk een regionaal beleid te ontwik kelen. Daarbij geldt als uit gangspunt dat de provincie evenwichtig bemest wordt. Dat houdt in dat zoveel mest wordt toegediend als gewassen nodig hebben. Boekhouding „En daar ontdek je dat het niet zo makkelijk is helder in beeld te brengen wat nog wel kan en wat als onacceptabele ontwik kelingen moet worden gezien", zegt Dek. „Je hebt namelijk te maken met de toediening van kunstmest, dierlijke mest en compost. Zolang er geen mine- ralenboekhouding is, kun je niet exact vaststellen welke belas ting er door kunstmest is. En als het om dierlijke mest gaat, de kwaliteit staat niet op de tank auto." „Bovendien hangen de effecten op het milieu niet alleen samen met de hoeveelheid maar ook met de grondsoort, de weersom standigheden tijdens de bemes ting en het moment waarop de mest wordt toegediend. In het voorjaar is er minder risico op belasting van het milieu dan in het najaar. In het voorjaar nemen gewassen de stoffen sneller op. Al die ele menten maken de zaak com plex. De relatie tussen bemesting en de kwaliteit van het oppervlak tewater bijvoorbeeld is nog niet helemaal duidelijk." Omdat omstandigheden per ge bied verschillen wil de provin cie Zeeland - en Noord- en Zuid-Holland wensen dat ook - een regionaal mestbeleid. Dek: „We willen op basis van lande lijke voorwaarden per regio werken. Voor Zeeland geldt dat vooral de waterkwaliteit van belang is en dat ligt in andere delen van Nederland anders. De minister komt er niet uit; er moet per regio gewerkt wor den." Twee sporen De provincie moet bij de ont wikkeling van regels langs twee sporen werken, zegt de gedepu teerde. Het eerste is dat van het milieu, waarbij wordt gekeken naar uitstoot van ammoniak en stikstof, stank, hinder en de na bijheid van natuurgebieden. Het tweede is dat van de ruimte lijke ordening. „Daarmee kun je de omvang van gebieden waar zaken nog toelaatbaar zijn, ver kleinen. Op gemeentelijk ni veau kunnen nieuwe vestigin gen worden tëgengegaan door in bestemmingsplannen plano logische belemmeringen vast te leggen. In het verleden wilden de meeste gemeenteraden niet te veel beperkingen, maar nu wordt wel een draai gemaakt." Volgens Dek is het onjuist bij de mestproblematiek alleen maar te kijken naar de vestiging van varkenshouderijen. „Daar zijn de meeste bezwaren tegen, maai de melkveehouderij en geven ze ker zo veel extra belasting voor het milieu. En ook die komen naar Zeeland vanuit gebieden waar ze voor veel geld zijn uit gekocht. We moeten dan ook voor beide sectoren instrumen ten in handen krijgen. Daarbij hebben we de medewerking van agrarisch Zeeland hard nodig. De sector moet begrijpen dat ruimte die door boeren van bui ten de provincie in beslag wordt genomen, niet meer kan worden gebruikt voor omschakeling van de eigen bedrijven hier. Ik probeer die boodschap over te brengen. Men moet ook zelf zien dat de eigen toekomst in het ge ding is." Dek ziet de termijn van twee jaar die de provincie nodig heeft niet als te lang. „Die twee jaar wil niet zeggen dat intussen niets gebeurt. Het is een continu proces. Ook nu wordt het beleid al aangescherpt. Het is niet te laat. Als we eenmaal weten wat we willen, is het tij nog wel te keren." De winterguard Avant Courir uit Baarn was zaterdag de grote winnaar van de voorronde voor de nationale competitie in Middelburg. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - In snel tempo wordt een nieuw decor geplaatst en verschijnen tegen enkele schuine wanden en op de vloer waterlelies die drijven in een zachtgroene vijver. De Middelburg se sporthal de Kruitmolen ondergaat zaterdag avond telkens weer een metamorfose. Zodra een twintigtal elfachtige figuren dansend opkomen, doemt het beeld op van Monets serie schilderijen over waterlelies. De winterguards Pride uit Huizen buiten alle showelementen uit om de ongeveer tweehonderd toeschouwers van hun vrije interpretatie te laten genieten. Een winterguard combineert spel, dans en ballet met elektronische muziek en gebruikt daarbij at tributen als vlaggen, stokken, rifles, linten en sa bels. Soms kiest een team, een guard, voor een the ma, zoals The Pride Cadets. Zestien meisjes als Amerikaanse krantenjongens uitgedost, tonen het belang van de jonge helden aan. Zelfs wordt het play-backen in hun nummer niet geschroomd. Andere guards kiezen voor een vrije dans op mu ziek waarbij louter het samenspel en de choreo grafie tellen, De winterguard is oorspronkelijk een onderdeel van een muziekvereniging. Als de muzikanten in de winter nieuwe muziek instuderen, krijgen on der andere de vaandeldragers de kans om zich op hun terrein te verbeteren. Dat gebeurt steeds va ker in competitieverband, de winterguard-com- petitie. Niveau De laatste jaren is er een eigen circuit van winter guards ontstaan, waardoor het niveau verbetert. Amerika is het toonaangevende land in het win- terguard-circuit, maar in Nederland en Groot- Brittannië wint de vrijblijvende sportbeoefening terrein. Vorig jaar deden achttien guards mee, dit keer zullen 25 verenigingen na zes oefenwedstrij den op 22 maart in Den Bosch aan de finale mee doen. In Middelburg is het pas de tweede keer dat tien formaties dit seizoen aantreden. Nu en dan wor den de bewegingen nog te voorzichtig uitgevoerd en worden de vlaggen te overmoedig de lucht in gegooid. Geen enkele Zeeuwse vertegenwoordi ger is dit seizoen van de partij. Van de twee Mid delburgse winterguards Blue Spirit en Juliana mag volgens de organisatie volgend seizoen weel een gecombineerd optreden worden verwacht. MIDDELBURG - Ook gisteren werden er op het traject Middel- burg-Stornxvloedkering-Brui- nisse weer snelheidscontroles verricht. Aan de Noordweg in Sint-Lau- rens waar een snelheidslimiet van vijftig kilometer geldt, wer den tussen 10.50 en 17.30 uur 1488 geregistreerd. In totaal werden 31 overtredingen geconstateerd. Aan de Vrou- wenpolderseweg, waar een snelheidslimiet van tachtig ki lometer per uur geldt, werd zon dag tussen 11.05 en 17.20 uur gecontroleei-d. Van de 1015 voertuigen reden er vier te snel. In Haamstede, aan de Seroos- kerkseweg waar tachtig kilo meter per uur gereden mag wor den, passeerden zondag tussen 11.50 uur en 16.50 uur 1991 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid was 146 kilometer per uur, In totaal kon de politie 317 bekeuringen uitdelen. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti NIEUWVLIET - De provincie heeft de plannen voor het traject Roofack-Potjes enigszins moe ten versoberen, omdat de kosten anders de pan uit rezen. De tota le kosten voor de aanpak van de wegvakken Roofack-Groede, Groede-Nieuwvliet en Nieuw vliet-Potjes bedragen nu 7,22 miljoen gulden. Dat is nog altijd 1,3 miljoen gul den meer dan er beschikbaar is voor het project Duurzaam Vei lig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen. De provincie hoopt dat er bij de aanbesteding van het plan voor Nieuwvliet geld overblijft om het tekort te dek ken. Voor het traject Roofack- Groede geldt dat er noordelijk enzuidelijkvandeN675 een pa rallelweg komt om de woningen en landbouwpercelen langs de ze route te ontsluiten. De entree van Boerenhol woi'dt aan beide kanten vooi-zien van een ver keersdrempel, waardoor auto mobilisten gedwongen worden hooguit vijftig kilometer per uur te rijden. Ter hoogte van de Noordweg in Groede is een ro tonde gepland, kosten 2,5 mil joen gulden. De weg vanaf Groede naar Nieuwvliet wordt verbreed. Voor fietsers en bestemmings verkeer komt er aan de noord zijde een parallelver-binding, die tevens dient als erftoegangs- weg. Vlak voor de grens van de bebouwde kom van Groede moet een verkeersdrempel wor den aangelegd. Om gevaarlijke situaties ter hoogte van het be drijf van landbouwer Be voorkomen, wordt een voc ning aangelegd waardoo veiliger kan oversteken. D< vincie gaat er bij hem op dringen de pei'celen aa zuidzijde te ruilen voor per aan de noordzijde van de De aanpak van dit stuk 770.000 gulden. Viaduct Het langste traject Nieuw Potjes is tegelijk ook het t ste, namelijk bijna vier mi gulden. Hiervoor bestaa' idee langs het hele traject a zuidzijde van de N675 ee biedsontsluitingsweg aa: leggen. De hoofdrijbaan verbreed. Tussen de Akke en de Knokkextweg en tuss Vierhonderdpolderweg Zuidzandseweg zijn evei toegangswegen voor i voorzien, maar deze zijn ni stemd voor doorgaand vei Tussen deze insteekwegen een fietspad te liggen, langs de hele route een fiet binding ontstaat. Landboi kunnen de rijbaan ter b van de Molenweg overs' via een viaduct. De rij wordt hiervoor afgegravt op maaiveld gelegd. Maatschappelijke en ecor sche sectoren die betrokke en belang hebben bij de aai singen in dit traject krijgei februari de gelegenheid on mening over dit véreenvoui plan te geven. Daarna volf nieuw een overlegronde, neer de reacties zijn verwei het aan Gedeputeerde S het plan vast te stellen. van onze verslaggeefster OSSENISSE - De leden van de actiegroep Anti-Roze uit Osse nisse gaan vandaag, maandag, de straat op zoveel mogelijk be zwaarschriften te verzamelen tegen de komst van een groot schalige varkensstal aan de We verstraat in Ossenisse. Het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse gaf vorige week de ontwerp-be- schikking voor de veehouderij af. Varkenshouder A Vosters wil op deze locatie zo'n 1500 var kens houden. "Anti-Roze wil morgen bij woners van het dorp lan; deuren gaan om standaar zwaarschriften af te gev< toe te lichten waar het om Woordvoerder J. Pijcke 1 dat zoveel mogelijk mense formulier ondertekenen, verwacht zo'n 250 hand ningen bij elkaar te krijgei De stichting Regionale Be ding Varkens Invasie be: zich nog op te nemen stappi gen de afgegeven ontwerp gunningen. Het gaat haai alleen om de Weverstraat, ook om stallen aan de Zui en de Molenweg. van onze verslaggever Frank Balkenende OVEZANDE - Tienermeisjes teugelen hun pony's langs de rand van de buitenbak. Na we ken vorstverlet kunnen ze op de piste van De Weelruiters aan de Ambachtsherendijk, vlakbij Ovezande, eindelijk hun dier de nodige beweging geven. De bo dem is net genoeg opgedooid. De snelgroeiende vereniging van paardenliefhebbers heeft dringend behoefte aan een over dekte rijplaats. „Bij voorkeur naast de buiten- bak", zegt voorzitter P. Huige, de landbouwer die zijn erf be schikbaar stelt aan de Weelrui ters. Maar dat mag niet van de gemeente Borsele. Volgens de straffe richtlijnen der planolo gie hoort zo'n recreatieve voor ziening thuis in een kernrand- zone, ofwel aan de flank van een dorp. De Weeli*uiters dreigen het slachtoffer te worden van hun eigen succes. Vijf jaar terug tel de vereniging vijftig leden. In middels zijn dat er 190. Die groei is te danken aan de revival van het paard en de vele activi teiten die de vereniging voor le den op touw zet. 's Winters ontbeert de club een overdekte bak. De leden rijden dan elders of laten hun dier noodgedwongen op stal. Voor een paard of pony is dat funest, weet secretaris L. Q. Phemam- bucq. „Beweging is belangrijk om een paard in conditie te hou den." Net zo min is het aan te be velen in een bevroren buitenbak te draven. De hoeven hebben geen grip, de harde bodem kan blessures veroorzaken. En een val kan onfortuinlijk aflopen. Ideaal Phernambucq priemt de vinger in de richting van een stuk ak kerland naast de rijplaats. „Het zou toch ideaal zijn als we daar een binnenring kunnen bou wen, niet voor wedstrijden, al leen voor trainingen." Temeer ideaal omdat voorzitter Huige dat grondstuk om niet zou wil len afstaan aan de Weelruiters. Met enige zelfwerkzaamheid is zo'n vooi'ziening dan financieel op te hoesten. Van de gemeente Borsele mag de vereniging echter niet de weg van de minste weerstand kie zen, heeft het bestuur in een gesprek met wethouder P. J. Vollaard te horen gekregen. Het oude noch het nieuwe bestem mingsplan buitengebied laat de gewenste uitbreiding aan de Ambachtsherendijk toe. Boven dien hebben de Weelruiters te gen dat hun 'manege' ooit ille gaal is ontstaan en dankzij een overgangsrecht slechts wordt gedoogd. „Wat er nu staat is al in strijd met het bestemmingsplan, dan kun je vervolgens niet een uit breiding toestaan", reageert wethouder Vollaard van ruim telijke ordening. Het plan van de rijvereniging verhoudt zich trouwens ook niet met het ruim telijke beleid van de provincie, dat de sympathie van Vollaai'd geniet. Overigens heeft de wet houder wel begrip voor de toe genomen behoefte aan een over dekte binnenbak. „Maar zo'n recreatieve voorziening moet je niet midden in het buitengebied neerleggen. En we praten hier over een kleine polder, die qua landschap en natuurwaarden toch niet het minste is wat Bor sele te bieden heeft." Duur Volgens het bestemmingsplan mag de binnenbak er alleen ko men in kemrandzones. Daarvan is een aantal aangewezen in de gemeente. De overdekte ïtj- plaats zou bijvoorbeeld aan de rand van 's-Gravenpolder kun nen komen. Een dure oplossing voor de Weelruiters. Phernam bucq: „Het blijft niet bij de bouw van een schuur, je moet dan ook nog een buitenbak aan leggen en zorgen voor parkeer- ruimte." De meerkosten van een verhui- zing heeft de vereniging nog niet in kaart. De komende maanden rekent het bestuur de twee mo gelijkheden door, waarna weer een gespx-ek zal plaatsvinden met wethouder Vollaard. Die is op zijn beuit bereid ver zijn nek uit te steken als de Weelruiters willen verkassen naar een kern- randzone. „Eerst moet worden gezorgd voor een goede planolo gische oplossing, daarna kun nen we ons samen buigen over de financiële problemen. Ik wil mijn best doen om daar een op lossing voor te vinden." De pony's en paarden kunnen weer de broodnodige beweging krijgen in de buitenbak van De Weelrui ters; maar eigenlijk heeft de vereniging voor de wintermaanden een binnenbak nodig. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10