Plan oprichting bedrij venpoli Hydro Agri sloopt blikvangers Meeste misdrijven op Walcheren ÏGD-dlrecteer: vaar geen vet zit, mn je niet snijden School geeft Europese gedachte gestalte Meisje (9) beroofd in Middelburg Jongens en meisje mishandelen fietser Oestersector mag handel hervatten Moordkandidaat rbodienst onderzoekt mogelijkheden mmm ■nm zeeuwse almanak PZC zeeland vrijdag 24 januari 1997 van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN- De meeste mis drijven in Zeeland worden ge pleegd op Walcheren. Per 1000 inwoners staan er 23 misdrij ven geregistreerd. In Zeeuws- Vlaanderen en overig Zeeland zijn dat er 16. Een en ander valt af te leiden uit een veiligheids rapportage van de politie Zee land, waarbij twee peiioden met elkaar zijn vergeleken: de I eerste vier maanden van 1995 en eenzelfde periode in 1996. Het totale aantal delicten daal de met 100. Het aantal opge helderde misdrijven steeg met 30 procent. Regiobreed zijn de geregi streerde fietsdiefstallen en diefstallen uit woningen toe genomen. Het valt de politie op dat die laatste diefstallen veel vuldig voorkomen op lokaties in de omgeving van de auto snelweg op Zuid-Beveland en op Walcheren. Van de gestolen fietsen komt slechts een zeer gering percentage weer boven water. Bij wel teruggevonden fietsen is vaak sprake van een soort joyriding. Recherchedes kundigen zijn verontrust over zowel de grote impact van fietsdiefstallen op de onveilig heidsgevoelens als over de normvervagende werking op jeugdige slachtoffers van dit delict. Er werden in de eerste vier maanden van 1995 naar ver houding veel meer seksuele de licten gepleegd dan in dezelfde periode van 1996. Dat cijfer is sterk beïnvloed door één dader die ten noorden van de Wester- schelde actief was en daar ver moedelijk tientallen delicten pleegde. Publiciteit in Opspo ring verzocht leidde tot een sterke afname. De dader werd echter niet opgespoord. Vooral de professionele dief stal van duurdere automerken met buitenlandse kentekens is in Zeeland toegenomen. Gespecialiseerde autodieven weten wel weg met de stan daardbeveiliging in deze wa gens. In Nederlandse auto's wordt een grote variatie aan beveiligingssystemen gemon teerd. Om die reden zijn Neder landse auto's voor gespeciali seerde criminelen relatief onaantrekkelijk. nonze verslaggever Hem van Dam DDELBURG - De Arbo- (nst-Zeeland onderzoekt of er igelijkheden zijn om te ko- n de oprichting van een euwse bedrijvenpoli. De Ar- dienst overlegt daarover inenkort met de Zeeuwse kenhuizen, specialisten en isartsen. Volgens algemeen ecteur M. Th. Sturm van Ar- iienst-Zeeland bestaat bij [Zeeuwse bedrijfsleven seri- ie belangstelling voor een [gelijke voorziening. Hij ver- cht dat binnen enkele maan- i duidelijk is of de plannen ge kans van slagen hebben, n bedrijvenpoli is een door irijven gefinancierde polikli- ik, waar zieke werknemers ireen betrekkelijk eenvoudi- specialistisch behandeling echt kunnen. Daarbij wordt jruik gemaakt van bestaande kenhuisfaciliteiten. Via zo'n Irij venpoli kunnen werkge- •s voorkomen dat hun zieke rknemers langer thuis blij— 1 zitten clan medisch gezien ikt noodzakelijk is. wachttijden in de gezond- dszorg kosten het bedrij fsle- handenvol geld. De lange chtlijsten leiden ertoe dat de or van het ziekteverzuim ik onnodig wordt verlengd, gens schattingen bezorgde het Nederlandse bedrijfsle ven in 1995 een schadepost van ruim 330 miljoen gulden; sedert de privatisering van de Ziekte wet moeten werkgevers zelf de kosten van het ziekteverzuim dragen. Zij kunnen daarvoor weliswaar een verzekering af sluiten, maar de premies zijn dermate hoog, dat vrijwel geen enkele werkgever die kosten volledig heeft afgedekt. Baat Arbodienst-directeur Sturm schat dat een zieke werknemer een bedrijf gemiddeld 300 gul den per dag kost. Door zieke personeelsleden gebruik te la ten maken van een bedrij venpo li kunnen de wachtlijsten bij de normale poliklinieken in de zie kenhuizen worden ontlopen. Dat levert de werkgevers een flinke kostenbesparing op. Het initiatief om te onderzoe ken of er in Zeeland mogelijkhe den in die richting zijn, vloeit voort uit een discussiebijeen komst over de lange wachttij den in de gezondheidszorg, eind vorige week in Middelburg. Een mini-enquête toonde aan dat een aanzienlijk aantal Zeeuwse bedrijven en instellingen bereid is mee te betalen aan een bedrij venpoli. Volgens Sturm moeten bedrij ven die daarin deelnemen jaar lijks gezamenlijk ongeveer twee- tot driehonderduizend gulden op tafel leggen. Dat be- i onze verslaggever Hem van Dam IES - Slenter zucht. Zegt: ls we op deze weg moeten jrgaan, is het de vraag of wij :r een paar jaar nog als GGD nnen functioneren." Gemeenschappelijke Ge- ïdheidsdienst (GGD) in Zee- id wordt ontkleed. Stijgende laris)kosten en krimpende dgetten nopen de dienst tot [rijpend doch ongewenst leiwerk. Nauwelijks beko- n van een recente bezuini- igsoperatie, wordt de GGD ir zuinig kijkende gemeente- ituurders gedwongen tot het ffen van maatregelen die tot uwe besparingen moeten lei- i t kan, sombert GGD-direc- ir V. A J. Slenter, niet onbe- aft blijven. „Er is een spreek- ord dat zegt: 'Zuinigheid met |t bouwt huizen als kastelen, ar wie zich niet op tijd ver- loont. krijgt luizen als kame- GGD-directeur verkeert, i week nadat duidelijk werd de Zeeuwse gezondheids- nst wederom flink in het ta- ïpakket moet snijden, niet in i heel opgewekte stemming, iciënter werken? Akkoord, ar er zijn grenzen. En die zijn üddels overschreden. „Op i duur blijft hier misschien ?en de directeur nog over om licht uitte doen." geveer twee jaar geleden was al stevig slikken. Toen ongen de Zeeuwse gemeen- (zij dragen het grootste deel i de kosten van GGD) de ge- idheidsdienst tot aanzienlij- besparingen. Als gevolg drag staat echter in geen ver houding tot de besparing die zij er mee kunnen bereiken, aldus Sturm. Als voorbeeld noemt hij Arnhem, waar een groot aantal bedrijven (waaronder AKZO, NS, Kema en de Bedrijfsge zondheidsdienst Oost-Gelder- land) inmiddels een bedrijven poli is begonnen. Daaimee bereikte AKZO in 1995 een kos tenreductie van 1,3 miljoen gul den. Minister Borst van Volksge zond, Welzijn en Sport (VWS) staat ronduit afwijzend tegen over het fenomeen bedrijven poli. Zij heeft vooral ethische bezwaren. De minister vreest voor een tweedeling in de ge zondheidszorg; zij vindt het on juist dat werkenden sneller worden geholpen dan niet-wer- kenden. Volgens Arbodienst-directeur Stuim gaat die redenering niet helemaal op. „Hoe je het ook wendt of keert, de oprichting van bedrij venpoh's betekent ca paciteitsuitbreiding. En een uitbreiding van de capaciteit brengt met zich mee dat de wachtttijden over de hele linie bekort worden. Daarvan profi teren ook niet-werkenden." Minister Borst heeft inmiddels maatregelen aangekondigd om te voorkomen dat werknemers sneller een beroep op medische hulp kunnen doen dan haanlo zen. Zij zal ziekenhuizen die via een bedrijvenpoli extra inkom sten binnenkrijgen op hun bud get korten. Sturm erkent dat de opstelling van de bewindsvrouw de op richting van een Zeeuwse bedrijvenpoli niet vergemakke lijkt. „Maar mogelijk zijn er be paalde constructies te bedenken om de maatregelen van de mi nister te omzeilen." U. Slenter daarvan voert de GGD geen ta ken meer uit op het gebied van de milieuhygiëne, houdt de dienst geen gezondheidsenquê tes meer en besteedt hij minder aandacht aan zaken als gezond heidsvoorlichting aan ouderen, mondhygiëne en jeugdgezond heidszorg. D aar blij ft het niet bijD e GGD- Zeeland zal (in elk geval voorlo pig) in het kader van een nieuwe bezuinigingsronde ook moeten besparen op de preventie van Aids en andere overdraagbare ziekten, op TBC-onderzoek, voorkoming van kindermishan deling en (opnieuw) jeugdge zondheidszorg. Slenter: „Het betekent dat binnen een paar jaar ongeveer tien procent van onze activiteiten is wegbezui- nigd." Amputeren Slenter toont weinig begrip voor de opstelling van de Zeeuwse gemeentebesturen. De Zeeuwse GGD (71 formatie plaatsten; jaarlijkse begroting ongeveer 8 miljoen gulden, waarvan 5 miljoen door de ge meenten wordt opgebracht) be hoort tot de 'magerste' GGD's van het land. Dat maakt het, zegt de GGD-directeur, heel moeilijk om op een verantwoor de manier te bezuinigen. „Waar geen vet zit, kun je niet snijden, dat wordt amputeren." De dienst is er tot dusver in ge slaagd de bezuinigingen zonder gedwongen ontslagen te realise ren. Slenter: „Maar als er niets verandert, zal het na 1998 on ontkoombaar worden om men sen op wachtgeld te zetten." En, wellicht nog erger, het is vol gens Slenter vrijwel onvermij delijk dat de bezuinigingen na delige effecten hebben op de kwaliteit van de preventieve ge zondheidszorg in Zeeland. „Ik ben bang dat ze onder meer zul len leiden tot een toename van het aantal TBC-gevallen." In hoeverre voldoet de GGD nog aan de eisen die aan een gezond heidsdienst mogen worden gesteld? Die vraag is, vindt Slenter, niet zo eenvoudig te be antwoorden. Hij haalt een brief tevoorschijn, deze week bin nengekomen: een brief, waarin de Inspectie voor de Volksge zondheid haar verontrusting uitspreekt over de gevolgen van de bij de Zeeuwse GGD getrof fen bezuinigingsmaatregelen. Inderdaad, knikt Slenter, dat zegt voldoende. Leerlingen van de christelijke basisschool Prins Willem-Alexander te Kamperland leggen in het kader van een project van de Euro pese Unie contacten met leeftijdgenootjes in onder meer Italië, Portugal en Griekenland. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh KAMPERLAND - Aan de weet komen wat het favoriete eten is in Italië of welke sport Portugezen graag beoefenen. Leer lingen van de christelijke basisschool Prins Willem-Alexander te Kamperland hoi'en het binnenkort van kinderen uit an dere Europese landen. De school behoort tot het handjevol Zeeuwse onderwijsin stellingen dat meedoet aan een interna tionaal project van de Europese Unie. Het doel is dat scholieren van verschillende nationaliteiten elkaar beter leren kennen. Leerüngen van de school in Kamperland vullen dezer dagen een vriendschaps- boekje in met persoonlijke gegevens. Ge gevens die ze uitwisselen met scholieren uit andere Europese landen. Voor de school op Noord-Beveland het begin van een project dat volgend schoolseizoen pas echt vorm krijgt. „Dan gaan we ons toe leggen op het thema sport en de Olympi sche Spelen", aldus leerkracht B. van Leerdam. Goede kans Formeel toestemming voor deelname aan het zogeheten project Comenius heeft de school nog niet. „Maar we gaan ervan uit dat het geen probleem zal zijn." De Noord-Bevelandse school heeft al contac ten met scholen in onder meer Italië, Por tugal, Griekenland en Engeland. Het Europees Platform voor Onderwijs te Alkmaar bevestigt dat de onderwijsin stelling te Kamperland een goede kans maakt. De EU betaalt de kosten. Zo'n honderd scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in Nederland doen mee. Een stuk of zes daarvan zijn afkomstig uit Zeeland. De deelnemers werken samen in Europese groepen van minimaal drie en maximaal zes scholen. Blijft het pi-oject voor leerlingen hoofdzakelijk beperkt tot een uitwisseling van informatie, de scho lieren uit Kamperland gaan echt op reis. Als de school tenminste voldoende geld bijeenkrijgt. Van Leerdam: „We krijgen in mei veertig kinderen op bezoek van een school uit Wales. Voor sportwedstrijden. Juli volgend jaar willen we een tegenbe zoek afleggen." van onze verslaggever Conny van Gremberghe SLUISKIL - De gespecialiseer de sloopbedrijven SVZ uit Ter- neuzen en Hofstede uit Nieuw- Beijerland zijn woensdag be gonnen met de sloop van de groene prilltoren van kunst- mestfabrikant Hvdro Agri (HAS) in Sluiskil. Het silhouet van Sluiskil wordt in grote mate bepaald door de vijf gekleurde prilltorens van het bedrijf, die tot eind jaren tachtig onmisbare schakels vormden in de productie van meststoffen bij HAS. Tegenwoordig heeft het bedrijf de ruim 70 meter hoge torens niet meer nodig, omdat andere productietechnieken worden toegepast. Ureum Vroeger werd van boven uit de toren een sterk geconcentreerde ureum-oplossing versproeid, die in druppelvonn 66 meter naar beneden viel en door in contact te komen met koude buitenlucht kristalliseerde. Het ureumproduct werd onder in de toren verzameld en ging per transportband richting opslag loods of zeeschip. Tegenwoordig maakt het be drijf de ureum en nitraatmest stoffen door middel van een veel mindermilieubelastend geslo ten productiesysteem. De groe ne toren werd in 1964 in 15 da gen gebouwd. In totaal werd er zo'n 1200 kubieke meter beton in de toren verwerkt. De sloop wordt met behulp van een aan een kraan hangende sloopcon- tainer uitgevoerd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een negenjarig meisje uit Middelburg is donder dag in haar woonplaats door drie onbekend gebleven jongens be roofd van een gering geldbedrag. De beroving voltrok zich op de kruising Vrijlandstraat-Roozenburglaan. Toen het fietsende meisje omstreeks half een 's middags op de krui sing stopte om enkele auto's te laten passeren, hield een bromfiets, vermoedelijk een scootermodel, met daarop de drie jongens halt. Een van hen stapte af en eiste geld. Hierop pakte hij het meisje bij haar kleding. Dit kwam zo bedreigend over dat het meisje een ge ring geldbedrag afstond dat zij bij zich had om in een snackbar een broodje te kopen. Hierop ging het drietal er vandoor. De jongen die het geld eiste was naar schatting zestien jaar oud. Hij heeft donkerbruin tot zwart half lang haar, sprak met een buiten lands accentdroeg een zwart jack met een witte cirkel op de achter- zijde en een zwarte broek met allerlei gekleurde stippels. Hij had een zwarte sjaal voor zijn gezicht. De politie zoekt nog getuigen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Op het fietspad van de Sloeweg nabij de Koude- kerkseweg in Vlissingen is don derdagmiddag een zestienjarige Vlissinger door drie jongeren (twee jongens en een meisje) mishandeld. Het slachtoffer fietste om streeks drie uur over het fiets pad en werd door het eveneens fietsende drietal tegemoet gere den. De voorop rijdende jongen spuwde de zestienjarige in het voorbijgaan in het gezicht. Hierop stopte deze en verzocht dat niet meer te doen. Hij werd daarop door de spuwende jon gen van de fiets getrokken, kreeg klappen en werd ge schopt. De andere twee bemoei den zich er ook mee en werden eveneens handtastelijk. Uiteindelijk wist het slachtoffer te ontkomen. De ene mannelijke dader is ongeveer zestien jaar, heeft kort krullend, van achte ren opgeschoren haar, is 1 75 meter lang en heeft een tenger postuur. Hij droeg een zwarte spijkerbroek en een kort licht gekleurd jack. De andere jongen is ongeveer veertien jaar, 1.60 meter lang. heeft een vrij stevig postuur en zwart haar. Hij droeg een blauwe spijkerbroek. Het meisje is ongeveer veertien jaar. 165 meter lang en heeft een ten ger postuur. Ze droeg een lange paarse jas. Advertentie van onze verslaggever Marten de Jongh YERSEKE - De oestcrhan- delaren mogen hun activiteiten hervatten. De Hoofdinspectie Gezondheidsbescherming/ Keuringsdienst van Waren heeft het dringende verzoek de activiteiten tijdelijk te staken donderdag ingetrokken. Onder zoeksresultaten tonen aan dat de oesters in Zeeland niet be smet zijn met een schadelijk vi rus. De oesterhandel ging vorige week dinsdag plat nadat enkele honderden mensen, voorname lijk in Denemarken en Zweden, ziek waren geworden van in Yerseke bewerkte Ierse oesters. De schelpdieren bleken besmet met het zogeheten Norwalkvi- rus. Onderzoek was nodig om dat de overheid rekening hield met de mogelijkheid dat de besmetting zich had verspreid onder in Zeeland gekweekt© oesters. Daarvan is dus niets ge bleken. De financiële schade door de handelsstop kunnen de handelaren nog niet becijferen. Betrokken landen als Denemar ken, Zweden en Ierland hebben de zaak weer in handen gegeven van de Nederlandse overheid. Dat is het resultaat van overleg binnen de veterinaire commis sie van de Europese Unie (EU) in Brussel. De landen vertrouwen erop dat Nederland de kwestie verder goed afhandelt. De EU was als scheidsrechter inge schakeld. Het onderzoek naar de oorzaak van het incident wordt wel voortgezet. „We willen herlei den waar het virus vandaan komt", aldus H. van Buuren van de Hoofdinspectie Gezond heidsbescherming. „We hebben daarom gevraagd of we nog eens een kijkje mogen nemen bij één bedrijf in Yerseke en mogeüjk een onderneming die daarmee gelieerd is." Van Buuren wilde gisteren niet zeggen om welke bedrijven het gaat. Voorzitter D. Luteijn van Ver- voex, de grootste belangenorga nisatie van de oestersector, toonde zich donderdag opge lucht. „We zijn blij dat we onze klanten nu nog voor het week einde kunnen bevoorraden." Zeker is dat de voorgeschreven grondige zuivering van de be smette oesters grotendeels ach terwege bleef in Yerseke. De im porteur valt niets te verwijten indien de in Ierland verstrekte certificaten een product garan deren van de hoogste kwaliteit. In dit geval deugden de papie ren niet. De partij kwam name lijk uit een kwalitatief omstre den gebied in Ierland. Voor oesters die daar vandaan komen gelden strenge schoonmaak- voorschriften. De sloop van de groene prilltoren van kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil is gisteren begonnen. foto Charles Strijd In Zeeuwse vergaderzalen weerklinkt de kreet regelma tig. De bestuurders willen meer 'blauw' op straat. Dat het hier gaat om de rustge vende aanwezigheid van goed opgeleid politievolk zal duidelijk zijn. Een der paarse ministers ktvam op een gedenkwaardi ge achtermiddag op het lumi neuze idee het gezelschap dienders in den lande uit te breiden met zogenaamde surveillanten. Welisivaarook in stemmige blauw gekleed, maarniet echt agent... Eerder deze week vonden in Terneuzenwat sollicitatiege sprekjes plaats met een aan- tal kandidaten voor die prachtfunctie. In de gang naar het 'zweetkamertje' liep een jongeman, dienaar eigen zeggen de vuurproef zojuist met glans had doorstaan, een aanstaande collega tegen het lijf. De belangstellende vraag hoe het was gegaan, werd met een trotse lach beant woord. Natuurlijk wist hij welk beroep de koningin uit oefende. En dat twee maal twee vier is, ivas hem ook al een jaar of wat bekend. Maar het leukste vond de jon geman in kwestie toch dat de examinatoren hem kennelijk zó goed vonden, dat hij al di rect een moord mocht oplos sen. „Ze vroegen me of ik wist wie Bonifatius bij Dokkum heeft vermoord. Nou... laat dat maar aan mij over; daar kom ik wel achter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9