Servische politie slaat er op los Collaborateur Papon staat als enige Vichy-ambtenaar terecht PZC Beierse stad ontsnapt aan ramp Zwitsers fonds voor lorlogsslachtoffers jriekse zeelieden )eëindigen staking GOES buitenland demonstranten trachten weg van Kragujevac naar Belgrado te blokkeren rouwencongres ivert China zes niljoen op Koeweit wil invoering van wetgeving islam Zweden gaven joden geld terug EU geeft Cambodja drie miljoen Grozny wordt Dzjochar-stad Saudi's dwarsbomen onderzoek Taliban veroveren twee steden mnesty Zoen voor nieuwe minister Albright Leven mogelijk op manen van verre planeten Storende radiopiraat in België blijkt jongen van zestien jaar te zijn vrijdag 24 januari 1997 jn onze correspondent ysGertsen ELGRADO- De Servische op- erpolitie is gisteren opnieuw ird opgetreden tegen aanhan- >rs van de oppositie. In de cen- aal-Servische stad Kraguje- ic sloeg de politie in op demon - ranten die een poging deden route naar Belgrado met au- 's en vrachtwagens te blokke- n. Daarbij raakten minstens ree demonstranten gewond, ader deze week deelde de op- erpolitie in de hoofdstad Bel- ado rake klappen uit toen inhangers van de oppositie het ads de Kerst geldende demon- ratieverbod negeerden. De Hen in Kragujevac begonnen jtermiddag rond het gebouw in de lokale radio- en televi- >zender. Die zender is sinds ikele dagen de inzet van een achtsstrijd tussen de lokale cialisten en de oppositie-coa- ie Zajedno. ragujevac is een van de veer- Servische steden waar de positie in november bij de lo- iie verkiezingen als winnaar t de bus kwam. In tegenstel- tot in veel andere steden ■eft de socialistische partij van isident Milosevic in Kraguje- EKING - China heeft zes mil- en gulden overgehouden aan organisatie van de Wereld- rouwenconferentie van de Ver- igde Naties in september I95. it heeft de Chinese Staats Ac- untants Dienst bekendge- aakt. De boekhouders van de erheid stellen voor met dit be- rag een instelling in het leven roepen die gespecialiseerd is ihet organiseren van interna- onale conferenties, ie Chinezen hebben in totaal om 318 miljoen yuan (70 mil- en gulden) uitgegeven aan de iganisatie van de internatio- ïle massabijeenkomst in Pe- ing. Zij ontvingen ruim 345 nljoen yuan (76 miljoen gut- to), waarvan 300 miljoen yuan in de Chinese overheid. De rest as afkomstig van donaties. PD vac haar nederlaag erkend. Het stadsbestuur is sinds vorige week in handen van de opposi tie. Televisie De controle over de lokale ra dio- en televisiezender willen de verslagen socialisten voorals nog niet opgeven. Controle over de media is een van de centrale thema's in de strijd tussen Milo sevic' linkse blok en de opposi tie. Dat Slobodan Milosevic on danks het massale protest in tientallen steden nog altijd aan de macht is, dankt hij voor een groot deel aan het feit dat de staatsmedia hem door dik en dun steunen terwijl ze de oppo sitie systematisch zwart maken. De staatszenders zijn op het Servische platteland voor veel mensen nog altijd de enige bron van informatie. Dat wapen wil Milosevic onder geen beding opgeven aan de vooravond van cruciale verkiezingen. Dit na jaar moeten de Senders naar de stembus on een nieuw parle ment en een nieuwe president te kiezen. In de Servische hoofdstad Bel grado werd gisteren voor de vijfenzestigste achtereenvol gende dag gedemonstreerd te gen Milosevic en de door zijn partij gepleegde verkiezings fraude. Oppositieleider Zoran Djindjic hield een menigte van ruim 20.000 aanhangers voor dat de strijd in Belgrado en an dere steden onder geen beding mag worden opgegeven. Carnavalesk Enkele duizenden studenten maakten zich ondertussen op MEMMENGEN - Brandweerlieden bekij ken de gevolgen van een brand in een che- mie-fabriek, die gisteren bijna uitliep op een ramp voor de Beierse stad Menmiin- gen. Toen de brand rond drie uur in de ochtend uitbrak, ontstond een gifwolk die over de len van de stad trok. Er werden sporen ammoniak- en blauwzuurgas gemeten, die echter tegen negenen vervluchtigd waren. Vier brandweerlieden en zeven po litiemensen raakten gewond. Verscheide ne omwonenden klaagden over geïrri teerde luchtwegen. Het heeft volgens het gemeentebestuur maar een haar gescheeld of de 81.000 in woners tellende stad was een rampgebied geworden. De door de brand getroffen fa briek was vastgebouwd aan een bedrijf waar chloorgas lag opgeslagen. Driehon derd brandweerlieden wisten te verhin deren dat de vlammen oversloegen. Het gemeentebestuur stond enkele keren op het punt de noodtoestand uit te roepen. De brand was vermoedelijk aangestoken. De politie zei een 35-jarige verdachte te hebben aangehouden.De schade loopt volgens de eerste ramingen in de miljoe nen marken. foto Camay Sungu/RTR voor hun vijfde achtereenvol gende nacht op straat. Sinds zondagavond staan de studen ten in het centrum van Belgrado oog-in-oog met de oproerpoli tie. De studenten eisen een vrije doortocht en weigeren naar huis te gaan voordat het politiekor- don wordt opgeheven. De zwaar bewapende oproerpo litie die bij drie eerdere, soort gelijke gelegenheden telkens na een aantal uren vertrok, heeft kennelijk de opdracht gekregen de psychologische krachtme ting tot het bittere einde vol te houden. Dat leidt tot carnavaleske, haast surrealistische taferelen. Onder de neuzen van de geen spier vertrekkende Servische oproerpolitie dansen en zingen de studenten de hele nacht door. De studenten hebben de afgelo pen dagen steun gekregen van diverse beroepsgroepen. Art sen, acteurs, professoren en tal van bekende Senders gingen om beurten tussen de studenten en de oproerpolitie staan. GPD KOEWEIT - Het Koeweitse parlement heeft de emir ge vraagd de sharia - de islamiti sche wet - in te voeren als enige wetgeving in het land. Het verzoek is een initiatief van de moslimfundamentalisten in het parlement en is ondertekend door 37 van de 50 afgevaardig den, inclusief onafhankelijke en regeringsgezinde parlementsle den. Het is de tweede keer sinds het einde van de Golfoorlog dat het parlement zich met zo'n verzoek tot sjeik al-Sabah richt. Het eer ste verzoek om de sharia in te voeren wees de emir in 1994 van de hand. Hoewel in sommige gevallen de sharia in de rechtspraak in Koe weit wordt toegepast, is zij niet de enige bron van de wetgeving. In tegenstelling tot bijvoor beeld Saudi-Arabië worden in het tamelijk westers gezinde Koeweit wegens moord veroor deelden niet onthoofd en wor den bij dieven geen ledematen geamputeerd. AP STOCKHOLM - De Zweedse banken hebben in 1972 1,2 mil joen kroon (ruim 300.000 gulden) terugbetaald aan slachtof fers van het nazi-regime. Joden hadden het geld voor het be gin van de Tweede Wereldoorlog op deze banken vastgezet om inbeslagneming door de Duitsers te voorkomen. De vereniging van Zweedse banken heeft het geld overge maakt aan het Rode Kruis dat het op zijn beurt aan de slacht offers van de jodenvervolging en hun nabestaanden heeft uit gekeerd. Het Scandinavische land werd er deze week van beschuldigd dat het tijdens de Tweede Wereldoorlog van de Duitsers goud heeft aangepakt waarvan het waarschijnlijk wist dat het ge stolen was. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een commissie ingesteld om te onderzoeken wat er met het goud is gebeurd. AFP BRUSSEL - De Europese Unie heeft gisteren de slachtoffers van de Cambodjaanse burgeroorlog ruim drie miljoen gulden aan hulp toegezegd. Het geld zal onder meer gebruikt worden voor medische hulp. onderwijs, onderdak, wegenbouw en het opruimen van landmijnen in het noorden van het land. Het geld zal overgemaakt worden aan internationale hulporgani saties. AP GROZNY - De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny heet voortaan Dzjochar-Ghala (Dzjochar-stad), naar de in april 1996 ver moorde Tsjetsjeense leider Dzjochar Doedajev. De Tsjetsjeen se president Jandarbijev heeft dat gisteren per decreet be paald. Het is niet duidelijk hoe de Russische regering over de naams verandering denkt. Moskou heeft 21 maanden een bloedige oorlog gevoerd tegen de rebellen onder leiding van Doedajev die ijverden voor onafhankelijkheid voor de Kaukasische re publiek. Doedajev werd in april vorig jaar dooreen Russische raket gedood, terwijl hij aan het telefoneren was. De Russen hadden hem aan de hand van zijn satelliettelefoon gelokali seerd. RTR WASHINGTON - Saudi-Arabië dwarsboomt het onderzoek dat de VS uitvoeren naar de bomaanslag die in juni vorig jaar werd gepleegd op een Saudisch flatgebouw waar Amerikaan se militairen woonden. Deze actie kostte aan negentien men sen het leven. De Saudïsche autoriteiten weigeren belangrijk bewijsmate riaal waar de VS om hebben gevraagd over te dragen, zei FBI- directeur Louis Freeh tegen de krant. „We hebben niet alles gekregen waar we om hebben gevraagd. Hierdoor zijn we slechter in staat om tot conclusies te komen of het onderzoek in verschillende richtingen te sturen", aldus Freeh. In november prees Freeh de Saudische autoriteiten, die Iran •de schuld gaven van de aanslag, nog voor hun medewerking aan het onderzoek. AP KABOEL - De Afghaanse Taliban-milities hebben twee be langrijke steden veroverd op de regeringstroepen ten noorden van Kaboel. Het zou gaan om de plaatsen Jabal-os-Siraj en Gulbahar. De Taliban maakten twintig tanks buit. Ongeveer tachtig soldaten van de tegenpartij werden gevangen geno men. Zes Taliban en elf leden van het regeringsleger kwamen bij de gevechten om. Het verlies van beide steden zou een strategisch gevoelig ver lies betekenen voor de alliantie van de verdreven regering en de Oezbeekse leider Dostum. RTR sn onze redactie buitenland URICH - De Zwitserse rege- ing en banken hebben donder - ag ingestemd met de instelling an een fonds ter herdenking in de joodse slachtoffers van Tweede Wereldoorlog. Het tnds is bedoeld als gebaar van oede wil jegens de joodse orga- isaties die de afgelopen tijd riliek hebben geleverd op de )1 van Zwitserland in de oor- peciaal ambassadeur Thomas orer zei na besprekingen met ïtegenwoordigers van de anken, de centrale bank, ver- ïkeringsmaatschappijen en adere bedrijven dat over de aogte van het fonds nog niet is sproken. Borer zit een com- issie voor die belast is met het ordineren van de Zwitserse reactie op de beschuldigingen van joodse zijde over het gedrag van het land in de oorlog. Hij zei dat uit het fonds projecten wor den betaald die op een of andere manier met de jodenvervolging verband houden. Als voorbeeld noemde hij acties ter bestrijding van discriminatie en racisme en steun aan overlevenden van het naziregime. Het Joods Wereldcongres en de voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor het bankwezen, Alfonse D'Amato, hebben kortgeleden gepleit voor instelling van een fonds. Het zou volgens hen 250 miljoen dollar moeten omvatten. De toenmalige Zwitserse president Delmauraz noemde deze oproep eind vorig jaar „niets minder dan afpersing en chantage". Hij bood kort daarop zijn excuses voor deze woorden aan. RTR jn onze redactie buitenland IRENE- De Griekse zeelieden fbben donderdag besloten hun aking te stoppen. Door de sta ing lag het zeeverkeer elf da- in lang stil en raakten honder- fo vrachtwagens in de Griekse ivens geblokkeerd. vervoerdersorganisatie ransport en Logistiek Neder- ad gaat ervan uit dat de Ne- irlandse bestuurders, die in ■tras en Igoumenitsa vastza- n. nog gisteren op de boot naar aliê zouden stappen. Het gaat n een man of dertig, „ook al tonen het er misschien wat ter zijn geworden', aldus een oordvoerster. ij elkaar zaten in Patras zo'n 1NEVE Amnesty Intematio- '1 beschuldigt de VN-vluchte- ogenorganisatie UNHCR van t schenden van de eigen be- toselen door de steun aan de tzetting van honderdduizen- •n vluchtelingen in Centraal- frika. december verdreven Tanza- aanse troepen een half mil- *n Rwandese Hutu's uit het tod. Dit gebeurde enkele we- to nadat de Tanzaniaanse re- tong en de UNHCR hen in een zamenlijke verklaring te ver ban hadden gegeven dat ze oesten vertrekken. RTR 650 buitenlandse truckers vast. De Federatie van Griekse zee lieden (PNO) gaf de actie op na dat premier Costas Simitis met een compromis was gekomen over minder zware fiscale lasten voor het varend personeel. De zeevarenden zijn met de voorstellen akkoord gegaan, aldus welingelichte vakbondskringen. Officieren en matrozen krijgen dit jaar 8 procent belasting op gelegd, en 9 procent volgend jaar. Voor de rest van het perso neel gelden percentages van res pectievelijk 4 en 6. Tot nu toe hoefden zeelieden geen belas ting te betalen. De stakingen waren gericht te gen het wetsvoorstel over fisca le hervormingen, waarbij alle belastingvrij stellingen voor alle beroepen worden opgeheven. Het parlement stemt volgende week over dat voorstel. Vertragingen Terwijl de PNO haar staking op geeft, begon de machtige confe deratie van Griekse arbeiders (GSEE) uit protest tegen het plan om middernacht met een 24-uursstaking in zowel de par ticuliere als de publieke sector. Het openbaar vervoer kwam door de werkondebreking vrij wel in het hele land stil te liggen Het vliegverkeer had last van forse vertragingen. Veel over heidsbedrijven, banken en scholen bleven dicht. AFP/ANP WASHINGTON - De net als eerste vrouwelijke minister van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten beëdigde Madeleine Albright krijgt een zoen van vice-president Gore, onder applaus van president Clinton. Tijdens de ceremonie in het Witte Huis beloof de Albright donderdag dat zij een buitenland se politiek zal voeren gebaseerd op de ideeën van Democraten zowel als Republikeinen en zegde zij steun toe aan de Verenigde Naties. De nieuwe minister van defensie William Cohen, een voormalige Republikeinse senator, zal la ter deze week worden beëdigd. Republikeinen en Democraten juichten de be noeming van Albright en Cohen toe als het be gin van een krachtiger, meer op twee partijen steunende buitenlandse politiek. foto Greg Gibson/AP NEW YORK - Astronomen die leven zoeken buiten ons zonne stelsel, kunnen hun telescopen het beste richten op de manen van de planeten rond de sterren 16 Cygni B en 47 Ursa Majoris. Maar dan moeten de manen wel eerst gevonden worden. Darren Williams, astronoom van de universiteit van Pennsyl vania, en zijn collega's lichten deze week in het blad Nature toe dat er aanwijzingen zijn dat er planeten rond de twee sterren draaien. Als die planeten manen hebben, zouden die op de juiste afstand van de sterren staan om een zodanige temperatuur te hebben dat er vloeibaar water kan voorkomen, zegt Williams. De wetenschappers gaan er van uit dat de planeten zelf gasbal- len zijn waarop geen leven mo gelijk is. Dat de planeten hun eigen satellieten hebben is vol gens Williams niet uit te sluiten, omdat rond Satumus en Jupiter, die in ons zonnestelsel staan, ook manen draaien. Om een atmosfeer te hebben die leven zoals dat op aarde moge lijk maakt, zouden de nog niet ontdekte manen minstens een achtste van de massa van de aarde moeten zijn, zegt Wil liams in Nature. AP van onze correspondent Cees vanZweeden PARIJS - Als eerste en enige ver tegenwoordiger van het Franse Vichy-regime zal Maurice Pa- pon terecht moeten staan op beschuldiging van misdaden te gen de menselijkheid. De 86-ja- rige Papon, die tijdens de oorlog als politiechef meer dan 1.600 joden naar de gaskamers ge stuurd zou hebben, verloor gis teren zijn beroepszaak. Papon reageerde woedend op de uitspraak van de Parijse be- roepsrechter. Hij omschreef de zaak als 'een schandalig poli tiek proces waarvan de uit komst tevoren vaststond'. Jean- Marc Varaut, zijn advocaat, ge waagde van een 'nederlaag voor de rechtspraak'. Het proces tegen Papon wordt in alle opzichten uniek. Nooit eerder is een vertegenwoordiger van het Vichy-regime, dat met Hitier collaboreerde, voor de rechter gebracht. Papon zal de eerste Vichy-ambtenaar zijn die voor de vierschaar komt, maar ook de laatste. Alle andere col laborateurs van het kaliber Pa- pon zijn inmiddels overleden. De zaak zal ook uniek zijn. om dat het nooit eerder in Frankrijk zo lang heeft gevergd om een verdachte voor het gerecht te slepen. De aanklacht tegen hem werd al in 1981 ingediend. Als hij wordt berecht, waarschijn lijk pas volgend jaar, dan zal er bijna 17 jaar verstreken zijn. Papon diende als minister onder president Valérie Giscard d'Es- taing, toen het weekblad Le Ca nard Enchainé zijn verleden onthulde. Dat was in 1981, vijf dagen voor de presidentsverkie zingen die Giscard d'Estaing prompt verloor. Een van de re denen waarom zo veel jaren ver streken voordat eindelijk ernst werd gemaakt met de zaak te gen Papon, was dat Frankrijk zijn Vichy-verleden nooit hele maal had verwerkt. Mitterrand, die in 1981 Giscard versloeg in de presidentsverkiezingen, bleek ruim tien jaar later zelf voor het bewind te hebben ge werkt. Tijdens de oorlog werden 75.000 joden vanuit Frankrijk op transport gesteld naar de con centratiekampen. Veruit de meesten van hen waren opge pakt door de Franse politie. Het argument dat de Franse politie dacht dat de joden naar werk kampen gingen, wordt in krin gen van overlevenden wegge hoond - vierduizend van de 75.000 gedeporteerde joden wa ren kinderen. Wat de collaboratie schrijnend maakte, was dat het Vichy-regi me de steun genoot van het Franse parlement en dus legaal was. Pas in juli 1995 kon de Franse staat, bij monde van pre sident Chirac, zich ertoe bren gen om zijn excuses aan te bie den aan de joodse gemeenschap. Maurice Papon was chef van de politie in omgeving van Bor deaux. In die hoedanigheid stel de hij lijsten op van de deporte ren joden. De aanklacht tegen hem omvat ruim 50.000 pagina's aan documenten, waaronder door hem ondertekende arres tatiebevelen. In totaal gaf hij opdracht 1.660 joden op trans port te stellen. De belastende documenten werden in 1981 ontdekt, toen historici een groot aantal stoffi ge postzakken doorploegden. GPD van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Geen ex-piloot, noch een voormalig ver keersleider. De Belgische radiopiraat, die sinds no vember vorig jaar het vlieg verkeer naar de Brusselse luchthaven Zaventem ver stoorde met valse opdrach ten aan oven-liegende pilo ten, blijkt een 16-jarige jongen uit het dorp Tervuren, vlakbij Brussel, te zijn. Zijn ouders gaven hem giste ren aan bij de rijkswacht. De jongen heeft inmiddels een volledige bekentenis af gelegd. Sinds november vo rig jaar probeerde hij met ei gen zendapparatuur piloten in de war te brengen door hen opdracht te geven bochten of lussen te maken of naar een bepaalde hoogte te stijgen of te dalen. Ongelukken of werkelijk ge vaarlijke situaties hebben zich. aldus de Belgische luchtvaartdienst gisteren, niet voorgedaan. Eerder verklaarden Brusselse ver keersleiders echter dat de ra diopiraat er „met soms heel nauwkeurig nagebootste vlieginstructies enkele keren in slaagde om landende vliegtuigen uit de voorge schreven nadering naar Za ventem te loodsen". Zij gin gen er x^nuit dat de piraat uitermate veel van de lucht vaart af wist en wellicht zelfs een opleiding tot verkeerslei der had genoten. Argwaan Piloten merkten als eersten dat ze op hun aanvliegroute naar de Brusselse luchthaven ongewone instructies kre gen, uitgesproken door een voor hen vreemde stem. De zwakte van de radiosignalen was een tweede reden voor argwaan. „Soms was het evi dent dat het om een stoorzen der ging", aldus een woord voerder van de Belgische nationale luchtverkeerslei ding. „Plots hoorden piloten gebalk van een ezel of hanen gekraai in de koptelefoon". Direct na de ontdekking van het bestaan van de radiopi raat kregen piloten, die op Brussel vlogen, de instructie zich strikt aan de internatio nale luchtvaartregels te hou den. Dat betekende dat ze ie dere opdracht die vanaf de grond kwam moesten herha len. Op die manier konden de verkeersleiders op Zaventem voorkomen dat de valse com mando's van de radiopiraat werden uitgevoerd. De Belgische luchtvaart dienst zei na de arrestatie van de jongen te hopen „dat de nutteloze supplementaire stress, die door de piraatuit zendingen van de laatste maanden het werk van ver keersleiders en piloten be moeilijkte, voorgoed tot het verleden zal behoren". Grote passie De radiopiraat gaf tijdens zijn verhoor blijk van een grote passie voor vliegtui gen. Hij heeft vermoedelijk eerst enkele maanden het vliegverkeer afgeluisterd, voor hij zelf met zenden be gon. Waarschijnlijk hebben ook vrienden van hem mee gedaan. Als de jongen wordt vervolgd, riskeren de ouders een forse boete. GPD Advertentie mm ZEELANDHALLEN KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 DE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT MN NEDERLAND JANUARI 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG JANUARI 110.00 TOT 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5