Nieuwe motor-oorlog dreigt PZC Maitre Amidou varia het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole Scandinavië is nog niet af van Heli's Angels en Bandido's De Belg zit niet meer lek ker in zijn vel. In een paar dagen tijd werd ik via de media overstroomd met on heilsberichten. Zo is zojuist uit een onderzoek gebleken dat nota bene de meest actie ve Vlamingen, de groep tus sen 25 en 45 jaar, het minst tevreden zijn met hun leven. Ze maken zich grote zorgen over, in volgorde, werkloos heid, drugsgebruik onder jongeren, milieuvervuiling, het wegvallen van normen en waarden, aids, politiek ge sjoemel, corruptie en onvei ligheid op straat. puzzelen recept Varkenshaas in roomsaus met paprika en olijven Brussel Heer Bommel en de wezelkennis Toonder Studio's vrijdag 24 januari 1997 Vandaag Een hogedrukgebied boven Zuid- Noorwegen beweegt zich zeer lang zaam in zuidoostelijke richting. Vanuit het zuidoosten nadert een zwak warmtefront. Dit zorgt voor een toename van de bewolking. Maareerstzal de vannachtontstane mist verdwijnen en zijn er nog op klaringen. Neerslag wordt er niet veel verwacht uit het wolkendek, maar helemaal uitgesloten is het niet. De temperatuur loopt op naar rond de 5 graden en de dalende lijn in de temperatuur is dus ingezet. Vannacht daalt het kwik tot net bo ven het vriespunt met plaatselijk vorst aan de grond. De wind is oos telijk zwak boven land 1 tot 2 Bft. en matig aan zee omstreeks 3 Bft. Ook dan kan er weer mist ontstaan. Nautisch bericht Wind: noordoost tot oost 3 Bft., zicht: matig tot slecht, temperatuur kustwater: 1 graad, afwijking water standen: geringe verlaging, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: een halve meter. Zon en maan Zon op 08.33 onder 17.19 Maan op 18.30 onder 08.29 Vooruitzichten Voor het weekeinde: het hogedruk gebied trekt naar Polen, maar ook bij ons blijft de druk hoog. Hierdoor lossen storingen in onze omgeving op. Wolkenvelden metopklaringen, in de nacht mistvorming. Maximum zaterdag 4, zondag 2 graden. Mini mum rond -1 graad. De oost tot zuidoostelijke wind is zwak tot ma tig 1 tot 3 Bft. Zondag maakt het ho gedrukgebied oost van Zeeland verbinding met een hoog west van Ierland. Voor maandag tot en met dinsdag overdag temperaturen van rondd 2 graden, in de nacht omstreeks graden. Wolkenvelden met opkla ringen. De wind draait naar het noordwesten en neemt toe' naai matig 3 tot 4 Bft., boven zee tijdelijk vrij krachtig 5 Bft. Geen neerslag. Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 24 januari Vlissingen 02.36 218 14.48 22? Terneuzen 02.58 242 1 5.09 2:J Bath 03.57 287 16.08 2SS Roompot Buiten 02.35 161 14.50 17j Zierikzee 04.10 160 16.30 IK Wemeldinge 04.15 183 1 6.30 1$j Philipsdam West 04.40 172 1 6.55 17 Zaterdag 25 januari Vlissingen 03.07 223 15.25 231 Terneuzen 03.27 247 15.46 2jj Bath 04.27 291 16.40 Roompot Buiten 03.05 165 15.25 lij Zierikzee 04.45 1 62 17.05 155 Wemeldinge 04.45 185 17.05 155 Philipsdam West 05.10 171 17.25 17* Laag water uur cm u Vrijdag 24 januari Vlissingen 08.56 193 20.58 17 Terneuzen 09.20 201 21,25 II Bath 10.26 225 22.30 21 Roompot Buiten 08.40 147 20.55 125 Zierikzee 10.15 144 22.10 121 Wemeldinge 10.10 160 22.15 138 Philipsdam West 10.05 153 22.15 131 Zaterdag 25 januari Vlissingen 09.26 1 98 21.32 17] Terneuzen 09.56 205 21.59 185 Bath 10.58 227 23.03 211 Roompot Buiten 09.20 151 21.30 121 Zierikzee 10.40 148 22.45 125 Wemeldinge 10.45 1 64 2 2.50 111 Philipsdam West 10.40 1 59 2 2.50 131 Vooruitzichten voor diverse landen geldig toten met zaterdag: Finland: Wolkenvelden, soms ook opklaringen en in het zuiden aan vankelijk nog wat sneeuw. Vrijdag flink wat wind. Matige, in het noor den soms strenge vorst. Noorwegen: Vanuit het westen toe nemende bewolking, vooral aan de kust gevolgd door sneeuw, later ook regen. Kouder, met overdag lichte tot matige vorst; alleen langs de kusttemperturen boven nul. Zweden: Rustig, koud en op veel plaatsen helder vriesweer. Over dag meest lichte tot matige vorst. Denemarken: Naast mist en wol kenvelden hier en daar ookzon. Vrij wel overal droog. Middagtempera- tuur meestiets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het zuiden en oosten van Engeland meest droog en nu en dan zon. Elders meest bewolkt en vanuit het westen regen, op de toppen van de Schotse Hooglanden sneeuw. Maxima van 6 graden in Oost-Enge- land tot boven de 10 in Ierland. België en Luxemburg: Met name in Luxemburg en in de Ardennen ge regeld wolkenvelden maar overwe gend droog. Richting de kust nu en dan zon. Middagtemperatuur vrij dag rond 5 graden, zaterdag iets la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het (noord)westen nu en dan zon. El ders vooral vrijdag nog flink wat wolkenvelden. Overwegend droog. Kouder weer met op zaterdag maxi ma rond 5 graden. Portugal: Droog en perioden met zon. Maximumtemperatuur van 14 graden ten noorden van Lissabon tot17indeAlgarve. Madeira: Overwegend droog en van tijd tottijd wat zon. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Spanje: In de oostelijke helft flink wat wolkenvelden en kans op re gen. In het westen droog en gere geld zon. Middagtemperatuur aan de costa's variërend van 13 graden rond Barcelona tot 18 bij Malaga; el ders temperaturen rond 11 graden. Canarische Eilanden: Droog en ge regeld zon. Maxima rond 23 gra den. Marokko: Westkust: vrijdag lokaal een bui. Verder geregeld zon. Mid dagtemperatuur vlak aan zee onge veer 17 graden. Tunesië: Geleidelijk minder zon en een toenemende kans op een re genbui, misschien met onweer. Middagtemperatuur dalend tot iets onder de 20 graden op zaterdag. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 12 graden. Mallorca en Ibiza: Soms een regen bui, misschien met onweer. Ooi wat zon. Maxima rond 15 graden.' Italië: Zowel wolkenvelden als zon In het noorden hier en daar hard nekkige mist, in het zuiden kans o| een regen- of onweersbui. Maxim van 6 graden lokaal in het noordej tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vrijdag noj een vrij stevige zuidoostenwind Verder zowel wolkenvelden als zoj en op Sardinië misschien een ti gen-of onweersbui. Middagtemp? ratuurtussen de 15 en 20 graden., Malta: Eerst perioden met zon, ia terdag misschien een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur oil geveer16 graden. Griekenland en Kreta: Droog en pa rioden met zon. Rond de Egeïscl* Zee soms wolkenvelden. Middag temperatuur van 10 graden inhs noordoosten tot rond 15 in het zuid westen, op Kreta en op Rhodos. Turkije en Cyprus: Kusten: droogs zonnige perioden. Maxima vai maximaal 13 graden rond de Dai danellen tot dicht bij de 20 op Cy prus. Duitsland: Wolkenvelden, in hi zuiden aanvankelijk wat zon. In d noordelijke helft met name vrijda kans op regen, in het noordoosta wellicht wat ijzel. Enige daling va temperatuur, met op zaterda maxima van 0 graden rond Berlij tot 5 in het Ruhrgebied. Temper, tuur op 1500 meter in de Zuidduits Alpen ongeveer +3 graden. Zwitserland: In de dalen kanso mist of hardnekkige wolkenvelde In de bergen flink wat zon. Bijr overal droog. Maxima in de dak tussen de 4 en 7 graden. Tempen tuur op 2000 meter rond het vrïe punt. Oostenrijk: Vooral in de bergs flink wat zon, in veel dalen kansc hardnekkig mist. Op veel plaatse droog. Maxima vrijdag van 8 gr den plaatselijk in Vorarlberg tot5l Wenen; zaterdag lagere tempera!' ren. Temperatuur op 2000 met hoogte rond nul graden. Polen: Rustig weer met wolkenvi den, soms zon en plaatselijk mi: Op de meeste plaatsen droog. D ling van temperatuur met op zat rag op veel plaatsen in de middi lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvj den, lokaal ook wat zon en mi schien in Tsjechie aanvankelijke regen of ijzel. Hogerop in de bergt flink wat zon. Maxima vrijdag is boven het vriespunt, zaterdag is eronder. Hongarije: Rustig weer. Hier i daarzon maar ook een aanhoude de kans op mist of hardnekkige w kenvelden. Waarschijnlijk over droog. Maximumtemperatuur is boven nul. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zalbommel vice versa A10 - ringweg Amsterdam A2 - ter hoogte van Eindhoven A27 - ter hoogte van Utrecht door Aly Knol Daar kwam een ander alar merend bericht bovenop. Be gin dit jaar pleegden in tien dagen niet minder dan twin tig inwoners van Brussel zelfmoord. Het ging in twee van de diie gevallen om man nen, vooral uit de leeftijds groep van 55 tot 65 jaar. En nauwelijks hadden we dit verwerkt, of de kranten pak ten uit met een nieuw onder zoek, waaruit bleek dat de Belg gemiddel d twee keer zo veel uitgeeft aan antidepres siva dan de doorsnee Neder lander. Dit fenomeen kan te maken hebben met het feit dat Bel gische dokters over het alge meen sneller medicijnen voorschrijven dan Neder landse, werd gesuggereerd. Maar hoofdredacteur Yves Desmet van De Morgen wilde met die verklaring alléén geen genoegen nemen. Cliché „Onvermijdelijk moet je tot het besluit komen dat het cli chébeeld van de saaie, calvi nistische en bijgevolg droe vig piekerende Nederlander tegenover de levensgemeten- de, Bourgondische Belg niet langer met de werkelijkheid strookt", schreef hij. „Het is wat ver gezocht om er nog maar eens Mare Dutroux bij te slepen, maar de vraag stelt zich of het leven in dit landje er het afgelopen jaar niet een stuk grijzer en onzekerder op is geworden." Mogelijk is de heersende Bel gische somberheid ook de verklaring voor het feit dat ik de laatste weken via mijn brievenbus wordt bestookt met remedies van een hogere orde. Eerst schonk ik er geen aandacht aan. Er lag een klein briefje op de deurmat, waarin ene Professeur Cisse beloofde dat er 'geen proble men zonder oplossing zijn'. Dankzij onder meer zijn amuletten en magische drankjes zouden zelfs de meest hopeloze gevallen kunnen worden geholpen. Ach, een gek, dacht ik. Een paar dagen later kreeg ik bericht van 'groot ziener en medium' Maitre Moustapha, die op het vlak van een geluk kiger liefdesleven, een hoge re seksuele potentie, be scherming tegen vijanden en geluk in het spel een 'gunstig resultaat binnen drie dagen' toezegde. Nog een gek, dacht ik. Maar toen bleek er ineens geen houden aan. Monsieur Achtereenvolgens meldden zich: Monsieur Diakhabi (twintig jaar ervaring, vader zat ook in het vak), Monsieur Diakite (groot genezer, speci alist in liefdesproblemen), Professeur Lansana (ook per brief te raadplegen, eerste consult gratis), Monsieur Ta- limi (speciaal voor winke liers, betaling na resultaat), Professeur Ali (heeft uw man of vrouw u verlaten, binnen een week ziet u hem of haar terug), Monsieur Salim (voor alle kansen in het leven), El Hadj Ibrahima (nooit teleur stellingen, resultaat op de gewenste datum), Professor Mohammed (voor verleden, heden en toekomst) en ten slotte, last but not least, Maitre Amidou (verscheide ne jaren ervaring en succes, waarover de hele wereld spreekt, voor de zevende maal tot nummer één onder- de helderzienden van Afrika gekozen). Het kan bijna niet anders of de verkoop van prozac zal dit jaar in België een flinke da ling te zien geven. GPD Doorloper HORIZONTAAL: 1. Knaagdier; 2. zwak, bamboebeer; 3. loofboom, bloeiwijze, tennisterm; 4. sa laris, herfstbloem; 5. garstig, eiland in de Middellandse Zee; 6. voegwoord, graaf- werktuig, zangstuk; 7. voorschrift, vis; 8, Arabische titel, Europese taal; 9. soort waaierpalm, wolpluisje; 10. platvis, staaf edelmetaal, bijwoord; 11. plotselinge gedachte, stad in Japan; 12. voedsel, In donesisch kindermeisje; 13. opbrengst. VERTICAAL: 1. Norm, drank; 2. vreemde munt, bloem, voorzetsel; 3. loofboom, ge wicht, dwarsbalk, heidemeertje; 4. rol- riem voor goederen verplaatsing; 5. wiel- staaf, rivier in Italië, koorhemd; 6. muziekstuk, bevlieging, dwarshout a.e. mast, toiletgerei; 7. weegtoestel, telwoord, lang vrouwenkleed; 8, denk beeld, telwoord, onder andere, bekeu ring; 9. Perzisch stadhouder, nauwe ope ning. Oplossing citaat donderdag: Koper, start, water, kamer, winst, za ger, reep, mager, nevel, kapel, noest, kapot, aarde, zomer. Het citaat is van Samuel Butler: "Er wordt menig goed wijsje ge speeld op een oude viool". Janny van der Lee 4 personen 2 flinke varkenshazen peper en zout 1 rode paprika 2 eetlepels zilveruitjes (potje) boter om te bakken 1-2 theelepel Italiaanse keuken- of knoflookkruiden 2 dl sterke bouillon 1,5 dl slagroom allesbinder (Honig of Dureya) enkele ontpitte zwarte olijven Snijd de varkenshazen in niet te dunne plakken. Kruid de pakken met peper en zout. Snijd de papri ka in reepjes en spoel de zilveruit jes af. Dep de uitjes droog. Bak de plakjes varkenshaas met de zilver uitjes in de boter rondom aan. Voeg de reepjes paprika toe en fruit ze enkele minuten mee. Be strooi met de Italiaanse kruiden. Schenk de bouillon en slagroom in de pan en laat alles een kleine 10 minuten sudderen. Bind met een beetje allesbinder. Halveer de olij ven en strooi ze over het vlees. van onze verslaggever André Keikes Toen vorige week in de Noord-Deense stad Aal- borg een lid van de motorbende Heli's Angels werd doodge schoten. vermoedelijk door een lid van de rivaliserende bende Bandido's, ging er een schok door Scandinavië. Nadat de afgelopen jaren al diverse schietpartijen en bomaansla gen tussen de groepen hadden plaatsgevonden, besloten de Deense en Zweedse regeringen tot vergaande wettelijke maat regelen om het geweld de kop in te drukken. Enige tijd leken die vruchten af te werpen. De recente aanslag wekt echter de indruk dat er een nieuwe oorlog dreigt tus sen de motorbendes. Twee da gen later al werd - vermoede lijk als wraak - een Bandido in het zuiden van Zweden in zijn schouder geschoten. De Heli's Angels en de Bandi do's, van oorsprong afkomstig uit de Verenigde Staten, heb ben de laatste jaren in het zui den van Scandinavië een nieuw crimineel thuis gevon den. De vanouds grote belang stelling voor motorrij den in het noorden van Europa en de, door het nu vrije verkeer met Oost-Europa, opgebloeide drugshandel maken het gebied tot een aantrekkelijke vesti gingsplaats. Onrust Het zijn niet zozeer de crimine le activiteiten van beide groe pen die een bron van onrust zijn voor de bevolking, maar de onderlinge gevechten. Crimi nelen komen immers overal voor, maar raken de 'bovenwe reld' niet op een directe manier. De schietpartijen en bomaan slagen op de leden of clubhui zen van de motorbendes daar entegen veroorzaken wel een continu gevoel van onveilig heid. Vorig jaar al kwam het tot een reeks ernstige incidenten. Op 5 maart schoten leden van beide bendes op elkaar in het cen trum van de Zuid-Zweedse stad Helsingborg, waarbij een kandidaat-lid van de Bandidos rond Stockholm ophouden, zo als MC Sweden, Hog Riclers, Brödraskapet en Asa MC. Soms spreken de regionalen hun steun uit aan de interna tionale Heli's Angels of Bandi do's, maar in bepaalde gevallen blijven ze ook zelfstandig om zich heen slaan. Dit tot leedwe zen van de mensen die in de buurt van de clubhuizen wo nen. Het weren van de agressieve motorclubs uit woonwijken is in Zweden juridisch echter niet eenvoudig, aangezien de over heid slechts het recht heeft om tot onteigening over te gaan als er plannen liggen voor bijvoor beeld een nieuwe weg. Meerde re keren wezen Zweedse media er ook op dat het geen pro bleem is hondenbezitters aan te pakken die hun hond in een plantsoentje laten poepen of mensen die hun versterker te hard zetten, maar tegen schie tende en bommen plaatsende motorclubleden is niets voor zien. Mafia Door de zeer vergaande onder linge loyaliteit van de leden, is het voor de politie uiterst moei lijk het geweld te bestrijden. Dat de clubs een flinke rol spe len in drugshandel, afpersing en prostitutie is algemeen be kend, maar aan infiltratie durft niemand te denken. Net als bij de Zuid-Europese mafia zou een indringer, bij ontdek king van diens missie, zonder meer worden vermoord, zo heeft de politie - mede om het gebrekkige eigen succes te ver klaren - al meermalen laten doorschemeren. Wat er wel moet gebeuren om een nieuwe geweldspiraal te voorkomen is niet geheel dui delijk. De Deense overheid, wijs geworden door een lang gevoerd gedoogbeleid, pakt motorbendeleden de laatste tijd meteen op als er ook maar iets is dat daarvoor als handvat kan gelden. De Zweedse over heid denkt aan het inzetten van het meest gevreesde wapen dat ze heeft: de fiscus. Laat die mo torclubs maar eens verant woording afleggen over alle dure motoren en onroerend goed, zo is de redenering. GPD Heer Bommel nodigde de overste uit voor de maaltijd en reed hem in de sportauto naar huis, terwijl TomPoes in de Oude Schicht volgde. Op Bommelstein had Joost het eten reeds klaar, zoals te verwachten was. Maar juist toen heer Ollie, tijdens het nuttigen van de soep, weer enigszins tot zichzelf begon te komen, trad de bediende binnen met een rekening. ,Hier is een zekere meester Zwederkoorn, met uw welnemen", sprak hij. „Hij wenst betaald te worden voor het onderzoeken van uw fa milieverhouding met de heer Van Wezel." „Maar dat is het toppunt!", riep heer Bommel uit. „Hoe onrecht vaardig is dit alles! Die advocaat heeft alleen maar uitgezocht, dat ik niet tot de familie behoor. Moet ik nu ook nog betalen voor iets, dat ik niet ben, als men begrijpt wat ik bedoel?" „Kom, heer Ollie", zei Tom Poes sussend, „wees blij, dat die Zwe derkoorn dat heeft uitgezocht." „Ja", vulde de overste aan terwijl hij zijn lepel neerlegde, „wees blijVolgens het dienstrooster is dit de tijd waarop uhet dienstroos ter voor morgen moet opstellen. En over een uur komt de trompet ter, want dan moet u naar bed." Hij huiverde en hervatte de maaltijd terwijl heer Bommel het ge hoorde overwoog. Toen begon hij te glimlachen. „Inderdaad", sprak hij. „Het zou mooi geweest zijn wanneer ik een graaf Van Wezel was. Maar een Bommel blijft zichzelf, en dat is nog mooier. Geef die advocaat de roomkleurige sportauto, Joost; hij heeft hem verdiend." Meester Zwederkoorn was niet ontevreden met die schikking. „Geld zou mij liever zijn geweest", sprak hij terwijl hij wegreed. „Maar wanneer ik dit voertuig van de hand doe, zal de opbrengst mij in staat stellen om in een verre streek een keurige praktijk op te bouwen! En daar zitten mooie mogelijkheden in, vooral wanneer ik een legaal gebruik ga maken van de wezelkennis, die ik verworven heb." gewond raakte. Vijf dagen la ter werd er onderling gescho ten op de luchthaven Kastrup bij de Deense hoofdstad Ko penhagen, waarbij Bandidos- leider Uffe Larsen om het leven kwam. Passagiers moesten een goed heenkomen zoeken. Ook op de luchthaven van de Noor se hoofdstad Oslo werd een Bandido doodgeschoten. In april vorig jaar werd met zwaar materieel geschoten op het clubhuis van de Heli's An gels in het rustige dorpje Has- slarp, even ten noordoosten van Helsingborg. Daar vielen geen gewonden of doden, maar door het zware kaliber munitie was de materiële schade enorm. Op 25 en 28 september was hetzelfde clublokaal doel wit van granaataanvallen. Onder de kleinere, maar beslist niet minder ernstige, inciden ten moet zeker de aanslag wor den genoemd op de vroegere Heli's Angels-topman, Jörn Nielsen. In zijn cel in de gevan genis van het Deense Jvderup werd hij door aanhangers van de Bandidos beschoten. Bom Op 3 oktober werd een bom tot ontploffing gebracht voor het clublokaal van de Heli's An gels, gelegen in een woonwijk in het centrum van de Zweedse stad Malmö. Bij tientallen wo ningen, een school, een kinder dagverblijf en een bejaarden huis sneuvelden onder meer de ramen. Vier wijkbewoners raakten gewond. Wat de twee regeringen uitein delijk wel dwong tot ingrijpen de maatregelen was de aanslag op 6 oktober vorig jaar op het hoofdkwartier van de Heli's Angels in Kopenhagen. Daar bij vielen twee doden en negen tien gewonden. Voor de aan slag was gebruik gemaakt van een antitank-raket. De Deense en Zweedse regerin gen kwamen opmerkelijk kort daarna met besluiten om het geweld van de rivaliserende bendes te beteugelen. Zweden zocht het vooral in het actiever toepassen van al bestaande wetgeving om zo geen tijd te verliezen, terwijl de Denen de politie nieuwe mogelijkheden in handen gaven om clubloka len in de gaten te houden en zo nodig te ontruimen. Naar aanleiding van de aan slag in de gevangenis op Jörn Nielsen, werd ook scherpere controle op wapenbezit en op gedetineerden aangekondigd. De voor Scandinavische be grippen keiharde aanpak, die bovendien uiterst snel werd doorgevoerd, geeft aan hoezeer de motor-oorlog de politiek verontrust. De angst is niet al leen ingegeven door het geweld tussen Bandidos en Heli's An gels, maar ook door de op komst van kleinere motorgroe- pen, die zich onder meer in en Met een bulldozer werd in Kopenhagen op 13 januari van dit jaar een clubhuis van de Heli's Angels gesloopt, foto Bent Midstrup/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4