Plan scherpere visserij controle PZC Woelige debatten over politiekwesties ïontenisser kerken tomen niet op de nonumentenlij st Waterlanders op de planken zeeland z 13 Vlaamse vissers zouden voorschriften op Westerschelde overtreden geslaagd Rechter laakt beleid tuinhuisjes Terneuzen lezers schrijven vrijdag 24 januari 1997 van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De politie te water en de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij overwegen de controle op de visserij op de Wester schelde te verscherpen. Volgende week plegen de twee instanties daarover overleg. Op de Westerschelde zijn be halve Nederlandse ook een tiental Vlaamse vissers actief. Zij vallen onder een speciale vrijstellingsregeling, maar zouden de voorschriften regelmatig met voeten treden. Omdat de regelgeving tamelijk inge wikkeld in elkaar zit, heeft de politie te water nu aangedrongen op nader over- !eg. De politie wil met name duidelijk heid over de vangst van gequoteerde vis (tong, schol en kabeljauw) door de Belgen. De vangst valt niet onder het Nederlandse quotum, zodat de vissers redelijk onbezorgd hun gang kunnen gaan. Dit, tot ergernis overigens van sen aantal Zeeuwse vissers, die spreken van oneerlijke concurrentie. Zij dienen immers wèl over een quotum te be schikken. Sleepnetten De Vrijstellingsregeling Westerschelde kwam er (op 1 januari '95) na uitge breid overleg tussen vertegenwoordi gers van de Belgische en Nederlandse e ninisteries van Buitenlandse Zaken en ran VisserijAanleiding tot dat overleg iormden de intensieve controles die de >olitie te water uitvoerde, nadat was astgesteld dat het gros van de Vlaam- e vissers zonder vergunning gequo- eerde vis ving. Daarbij werd gebruik :emaakt van sleepnetten, wat bij wet verboden was. Het optreden van de politie leidde tot felle protesten van Belgische zijde. De vissers beriepen zich op 'historische rechten', die in 1839 waren vastgelegd in een verdrag. Uiteindelijk kwam een regeling uit de bus die de activiteiten van de Vlaamse vissers op de Wester schelde legaliseerde, zij het dat ze wel aan een aantal voorwaarden dienden te voldoen. Ze moeten bijvoorbeeld be schikken over een vergunning van de waterschout in Antwerpen en wanneer ze hun vangst in een Nederlandse ha ven binnen brengen, dienen ze zich ook te onderwerpen aan de controle door de AID. De vissei's moeten een logboek bijhouden en bij aankomst in de haven een formulier met de vangsthoeveelhe- den inleveren. Overigens wordt hun vangst wel afge trokken van het totale Belgische quo- Visserij op de Westerschelde. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Ruzie-achli- ge tijden van weleer herleefden donderdag in het regionaal col lege van Zeeuwse burgemees ters toen twee leden frontaal in aanvaring kwamen met voor zitter mr. D. Burgers. Burge- i meester drs. J. L. M. Mandos van Borsele kreeg de wind van voren toen hij een kritische kanttekening maakte bij de lo catiekeuze van de Middelburg se Stromenwijk voor het op trekken van een kantoor waar in politie-, brandweer- en am bulancediensten worden on dergebracht. Mandos heeft zich van meet af aan als tegenstander opge steld. Nu viel hij naar eigen zeggen van verbazing van zijn Stoel omdat hij hoorde dat een van de hoofdredenen voor een vestiging op die plek dreigt weg te vallen. Dat komt door heroverwegingen bij de stads gewesten jke brandweer. Burgers wierp de burgemeester van Borsele voor de voeten dat hij met zijn uitlatingen 'een buitengewoon slechte discus sie had opgestart'. „Er is nu eenmaal een besluit genomen. Daar moet je je dan als minder heid bij neerleggen en niet blij ven doorzieken." Mandos eiste terstond dat die öpmerking werd teruggeno men: „Ik vind die buiten alle proporties." „Da's goed", rea geerde Burgers, die daarmee de bijval die Mandos kreeg van enkele collega-burgemeesters overbodig maakte. Fel Even later kwam de voorzitter opnieuw fel uit de hoek toen burgemeester J. De Groot van Kapelle hem vroeg de commis saris van de koningin en de ver antwoordelijke minister erop te attenderen, dat de toekom stige burgemeester van Mid delburg berekend moet zijn op de zware taak van beheerder van liet Zeeuwse politiekorps. „Het is onzin wat u daar zegt', riep Burgers uit. „Dat kan staatsrechtelijk helemaal niet". De Groot toonde zich na afloop uiterst verbolgen over de be antwoording van de vraag, die mede was ingegeven door an dere burgemeesters in het dis trict Oosterscheldebekken. Hij vond zijn verzoek uiterst zin vol. „De vertrouwenscommis sie let er alleen maar op of ze een goede burgemeester krij gen." In opperste harmonie en eens- gezindheidhaddende Zeeuwse burgemeesters eerder inge stemd met de plannen om met het bijstellen van de huidige organisatiestructuur de poli tiezorg flexibeler en efficiënter te maken. Nader zal worden uitgewerkt wat de gevolgen voor het personeel zijn. Voor zitter Burgers verzekerde dat de organisatieveranderingen inpasbaar zijn in de nieuw- bouwplannen zoals die nu op tafel liggen en geen blokkades meer kunnen opwerpen voor nieuw op gang te brengen pro jecten. Plaatsvervangend korpsbe heerder drs. J. van der Doef meldde hoopvol gestemd te zijn over het verloop van de be sprekingen met Binnenlandse Zaken om bovenop de structu rele voorzieningen extra mid delen toegewezen te krijgen voor de politiezorg in het toe ristenseizoen. an onze verslaggeefster ascalle Cappetti LOOSTERZANDE - De ker en van Boschkapelle, Ossenis- en Terhole voldoen niet aan e selectiecriteria om als monu- J lent door het leven te gaan. Ge- cputeerde staten van Zeeland jn liet niet eens met de voor- racht van de gemeente Honte- isse om de drie kerken op de .lonumentenlijst te zetten, laarentegen hebben GS een ioerderij aan de Zuiddijk in engstdijk, een villa aan de asdijkweg in Vogelwaarde en voormalige klooster en hooi aan de Achterstraat in amswaarde alsnog op de lijst izet. 'ethouder B. Pauwels reageert leurgesteld op het besluit van i provincie om de kerken van Ir. Steenbeek ieuwe president an rechtbank inonze verslaggever ORDRECHT-Mr. M.M. Steen- ek (50) uit Dordrecht heeft et grote blijdschap kennis ge- van zijn benoeming tot esident van de rechtbank in iddelburg. „Zeeland was al- d al een provincie waar ik zou Hen wonen. En verder spreekt omvang van het arrondisse- ent mij aan". r. Steenbeek volgt mr. H. van eda op, die in oktober vorig u.' naar Amsterdam vertrok i daar kantonrechter te wor-- n. Steenbeek was sinds 1991 ordinerend vice-president bij rechtbank in Dordrecht, it nieuwe hoofd van de magi- atuur in Middelburg prijst h gelukkig met de omstan- [heid dat hij naast de mana- rstaken ook nog ruimte zal uden 'om mijn vak uit te oefe- n'. Het civiele recht heeft zijn orkeur. Steenbeek zal hoofd- kelijk kort gedingzaken gaan ien en verder civiel werk ver- hten. nieuwe rechtbankpresident is privé bestuurlijk actief bin- leen muziekschool en een or- st. Ook zong hij in een koor Of daarmee d oorgaat valt nog te den: „Ik kijk naar de moge- iheden in Zeeland." Half fe- lari vindt de installatie iats. het Monumenten Selectie Pro ject te schrappen. Op advies van de gemeentelijke monumenten commissie waren de drie gebou wen in december 1995 aan het rijtje gebouwen die rijksbe scherming behoeven, toege voegd. De kerkbesturen hadden hierop aangedrongen, omdat dan de kans kleiner zou worden dat de kerken noodgedwongen worden afgestoten. De commis sie, en later de raad, was van mening dat de kerken beeldbe palende elementen in een dorp zijn. Pauwels: „Wanneer een dergelijk object op de monu mentenlijst komt, kom je eerder in aanmerking voor rijkssteun om het noodzakelijke onder houd te kunnen betalen." Pauwels is niet zo gelukkig met het besluit van GS om de parti culiere panden aan de Zuiddijk, Sasdijkweg en de Achterstraat toch aan te wijzen als monu ment. „Dat brengt natuurlijk toch wat beperkingen voor de eigenaren met zich mee, die het liefst baas in eigen huis willen zijn. Ze worden verondersteld de gebouwen in goede staat te brengen en te houden. De school in Lams waarde bijvoorbeeld is al weer jaren in gebruik als op slagruimte van een schildersbe drijf. Moet je daar wel veel geld in stoppen?" De monumentencommissie komt donderdag 30 januari bij een om te praten over de ontsta ne situatie. Pauwels verwacht dat de gemeente formeel be zwaar gaat maken, wanneer de minister het advies van de pro vincie overneemt. Aan het Zeeland College sector MTO/BBO Bouw in Vlissingen slaagden de volgende leerlingen: Diploma Timmeren Primair: Jeroen Dieleman, Mauro Fioratti, Jacco de Jonge, Edwin de Leeuw, Athonie de Pagter, Nicky Molenaar, Jan Willem van Nieuwenhuyze, Bas Sinke, Ard- jan Slabbekoorn, Arjan Vos, Danny de Voogd, Geert Westmaas, Miquel Walraven. Diploma Metselen Pri mair: Erwin van Dijk, Jeroen Moret. Diploma Timmeren Voortgezet: Pi- terJan de Baar, Michel Buné, Stefan Gideonse, Mart de Koster, Wim Ma- rinissen, Adrie Sinke, Dave Traas, Robert Vos, Dennis Wanjon, Wim Wijkhuijs, Arja Zoutewelle. Diplo ma Assistent Uitvoerder: Han Da- vidse, Ad Houmes, Hans van de Klooster. Leden van de toneelvereniging De Waterlanders tijdens een repetitie van het blijspel 'Mens, had dat toch gezegd'. foto Charles Strijd van onze verslaggever WATERLANDKERKJE - Het Toeristisch Bu reau Zeeuwsch-Vlaanderen probeert al jaren het plattelandstoerisme in het achterland te stimuleren. Toneelvereniging DeWaterlanders uit Waterlandkerkje heeft die boodschap ter harte genomen en speelt dit seizoen een stuk over twee oudere vrijgezellen die een deel van hun boerderij openstellen voor toeristen en an dere passanten. De twee uitbaters van het boerderijpension hadden tot dan toe alleen contact met hun huishoudster en hun sociale vaardigheden la ten dan ook te wensen over. Als er een antieke klok uit de boerderij wordt gestolen op het mo ment dat er twee dames in het pension over nachten, beginnen de 'doldwaze verwikkelin gen'. Want direct op de vrouw afvragen waar het uurwerk gebleven is doen de broers na tuurlijk niet, als je tenminste op de titel af mag gaan: 'Mens, had dat toch gezegd.' Het blijspel wordt op twee achtereenvolgende avonden - vrijdag 31 januari en zaterdag 1 fe bruari - gespeeld in het dorpshuis van Water landkerkje. Beide voorstellingen beginnen om 20 uur. Na dé opvoering van het toneelstuk kunnen de bezoekers zelf tot in de kleine uur tjes de beentjes van de vloer gooien op muziek van de Leutmakers. van onze medewerker Adri Klinkenberg TERNEUZEN - Rechter W. Eekhof-de Vries van de Raad van State heeft donderdag de gemeente Terneuzen onder vuur genomen over de manier waar op het college van B en W bou wers van illegale tuinhuisjes behandelt. De rechter consta teerde dat de gemeente in een enkel geval wel en in groot aan tal andere gevallen niet op treedt. De ernstige kritiek van be stuursrechter Eekhof-De Vries kwam naar voren in een rechts zaak overeen illegaal tuinhuisje aan de Frans Halslaan 13. B en W weigeren N. Wesdorp voor zijn exotisch uitgevoerde bouw werk vrijstelling te verlenen van het geldende bestemmings plan Serlippenspolder. Dit be tekent dat het tuinhuisje, dat er sinds 1991 staat, op termijn moet worden gesloopt in de visie van de gemeente. Het ding is niet aanvaardbaar omdat het in strijd met de regels in de zijtuin van het huis is neergezet. Toen hij in 1993 last kreeg met de gemeente ging Wesdorp een lijst aanleggen van 25 tuinhuis jes die naar zijn mening verge lijkbaar waren met het zijne en waartegen de gemeente niets doet. Een aantal bouwwerken bleek gisteren af te vallen, om dat ze onder een ander bestem mingsplan hoorden of op andere punten niet vergelijkbaar zijn. Voor rechter Eekhof-De Vries bleven er echter genoeg huisjes in de buurt van Wesdorp over die het gemeentebestuur ook had moeten doorlichten. De rechter wilde van de gemeente uitleg over het beleid in Terneu zen, maar de gemeentewoord voerder kon daarover geen dui delijkheid geven. „Kijk, als je niks doet dan bouwt iedereen natuurlijk maar raak", besloot de rechter. De uitspraak volgt over enkele weken. Fietsers bekeurd THOLEN - De politie heeft don derdagochtend op de Een- drachtsweg in Tholen-stad fiet sers gecontroleerd op het al dan niet voeren van verlichting. Er werden zeven bekeuringen uit geschreven. turn. Een woordvoerder van de politie te water in Terneuzen: „De regeling zit tamelijk gecompliceerd in elkaar. Om de naleving goed te kunnen controle ren, is op een aantal punten meer dui delijkheid vereist. Vandaar het over- leg." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Willem Mïeras Onthaasten Met instemming las ik in de PZC van 14 januari het bericht dat de top van het VROM departement zich iedere dag enige tijd 'ont haast'. Dat tijd nemen voor reflectie uitstekend werkt voor jezelf en uitstraalt naar je omge ving ken ik sinds twee jaar uit eigen ervaring. Ik begon met da gelijkse 'onthaastpauzes' en het beviel prima. Sterker 'gevestigd in mezelf' overzag ik mezelf, si tuaties en zaken met veel meer rust. Alleen: gaandeweg liet ik verstoring van binnen- en bui tenaf steeds meer toe in mijn rustmomenten. Maar juist om dat 'onthaasten' me grote vol doening gaf, werd me duidelijk dat wij mensen van deze eeuw, onthaasten moeten leren om het te integreren in ons leven. Na in formeren en zoeken kwam ik bij het Onderwijscentrum voor Transcedente Meditatie te 's-Heer Abtskerke, waar ik ken nis maakte met een ruim 2500 jaar oude meditatietechniek; een praktische methode om twee keer twintig minuten per dag tijd voor jezelf te nemen. Wat me aanspreektin deze tech niek is dat het voor 100 procent een techniek is; het vraagt geen verandering van geloof of le vensgewoonten, er is geen be paalde mate van onthechting voor nodig en is geschikt voor jongen oud. Voor mij is 'onthaasten' syno niem aan Transcedente Mediti- atie; uit eigen ervaring kan ik het motto van het Onderwijs centrum 'doe minder en bereik meer' onderschrijven. Anne Kodde-Wijkhuijs Strandloperstraat 5 Heinkenszand Werkloos Volgens het bericht in de PZC van 21-1-1997 is het werkloos zijn binnen de gemeente Borsele een criminele toestand. Sinds de nieuwe gemeentewet van 14 fe bruari 1992 zijn de gemeenten bekleed met een nieuwe onwen nige macht. Zoiets van een staat in de staat. Een inwoner van Borsele die het lot treft om zon der werk te geraken, zal dat we ten! Als ik de berichten mag ge loven is hij of zij op dat moment een paria. Het liefst zou de ge meente hen uitrusten met een zendertje aan het been om elke beweging en elke handeling te kunnen controleren. Als ik de berichten goed begrijp. De bur gerlijke rechten en plichten zijn echter voor alle burgers gelijk. Het is fijn voor de sociale zaken ambtenaren, dat ze nog een baan hebben, maar niets is ze ker! Ook niet voor de meest dienstbaren binnen een ge meente. Zij die belast zijn met besturen hebben de plicht om voor het welzijn van alle ingeze tenen op te komen. Burgers met en burgers zonder werk zijn ge lijk. Kastevorming is toch wel uit de tijd. I-I. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen Jacht Gedeputeerde staten hebben de jacht op waterwild weer open gesteld (PZC 21-1). Moordenaars kunnen hun lus ten weer botvieren op dieren die meestal door hulp van dieren vrienden de winter zijn doorge komen en nog sterk verzwakt zijn en dus een makkelijke prooi voor deze lieden. Zijn gedepu teerden en jagers wel lieden met menselijk gevoel? Of zouden zij pas op andere ge dachten komen indien zij ook eens in de loop van een geweer mogen kijken? Misschien komt dat nog? Het smoesje dat er te veel dieren zijn, raakt kant noch wal, omdat ze overal verjaagd worden door woningbouw en zovoort. Nederland is overvol met mensen, die dun je toch ook niet uit met een geweer, of zou het een oplossing zijn met bo venvermeldepersonen te begin nen? Th. J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen Wegenwacht Hierbij een korte reactie op uw artikel 'Terug in de tijd' over de Wegenwacht (PZC 18-1). Uw artikel isnietgeheel in over eenstemming met de werkelijk heid. De eerste twee wegen wachten deden in 1948/1949 hun intrede in Zeeland op het traject Vlissingen-Goes en Vlis- singen-Rilland-Bath tof in Ber gen op Zoom. Wegenwacht Wil lem Manni opereerde vanuit Vlissingen en wegenwacht Piet de Dreu vanuit Goes, beiden met een Harley-Davidson-zij- spancombinatie. In 1950 volgde uitbreiding met twee wegen wachten in Zeeuws-Vlaande- ren, in januari en april van dat jaar. Aan dat tweetal werd ik in juni 1952 toegevoegd. Mijn BSA-zijspancombinatie verdween tijdens de waters noodramp van 31 januari op 1 februari in de stalling in een ga rage in Terneuzen geheel onder water. Zelfhulp was hier in eer ste instantie de boodschap. Na in twee dagen de gehele motor te hebben gedemonteerd, gerein- digd en weer opgebouwd, nam ik vanaf 3 februai'i deel om de door de watei'snoodi'amp ge troffen voertuigen en andere ge troffen objecten weer op gang te helpen en/of de hulpverlenings instanties daarbij te assisteren. Terug naar uw aidikel: de foto waarop de Citroën-Wegen- wachtvoex'tuigen van destijds staan afgebeeld, is genomen tij dens de opening van het wegen wachtstation bij de zuidelijke oprit van de Zeelandbrug. De twee andere foto's waarbij de naam van de toenmalige burge meester van Kapelle staat ver meld hebben betrekking op de opening van wegenwachtsta tion Vierwegen bij Kapelle. J. A Dieleman Cederstraal 2 Terneuzen Mensenwerk II Met belangstellixxg begon ik het interview met mevrouw J. Ti'aas (PZC 16-1) te lezen. Al snel nam een gevoel van ongeloof en ook irritatie van mij bezit. "Niet druk maken over het per soneel dat op sti-aat komt te staan bij sluiting van de kei-n- centi'ale en/of Covra.' Hoe komt deze uitspraak over- een met de zin 'maar eei'bied voor alles wat leeft...'? Je werk vexdiezen en geen ander werk kunnen vinden om welke reden dan ook, het is een di-ama voor diegene die het tréft. Vasthoudend zijn, vechten voor je idealen 'px-ima' maar er zijn grenzen. Meneer Traas heeft bij de bouw van de centrale geholpen, maar hij wist niet wat hij aan het bou wen was. Gelukkig weten de huidige werknemers wel wat ze aan het doen zijn. Dat komt de veiligheid van ons allen ten goede. Jaxrenlang heeft er bij mij een poster voor het raam gehangen 'Zeg nee tegen de WOV'. Deze poster heb ik nota bene van mevrouw Ti-aas gekregen. Ze stelt nu; de WOV mag er best komen. Hoezo deze ommezwaai? Omdat er in 2030 bijna geen au to's meer rijden zoals zij zegt? Laat ons toch x-eëel blijven den ken. Zolang er mensen zijn zullen er auto's zijn en de bevolking groeit. Maar als de WOV er komt hoe zit het dan met de grote schade die de aanleg veroorzaakt heeft? Dat kan nooit meer hex~steld worden. Mevrouic De Winde Zwinweg 4a Oudelande Niets nieuws In de PZC van 18 januai'i lees ik dat het in Vlissingen gebxnxik is, dat. als de CD-leden in de ge meenteraad het woord voeren, andere raadsleden de raadszaal verlaten. Toen in het begin van de jaren dertig Hitlex-s NSDAP een groot aantal zetels in de Rijksdag verwierf, hadden de bruinhemden (zo genoemd naar de bruine kleur van het SA-uni- form. dat ze in de vergaderzaal droegen) de gewoonte om, als socialistische en communis tisch Rijksdagleden het woord voerden, zich demonstratief te vex-bergen achter breed uitge vouwen kx-anten, die ze zoge naamd gingen zitten lezen. Pre diker wist het al: "Wat geweest is, dat zal er zijn en wat gedaan is, dat zal gedaan worden; er is niets nieuws onder de zon." W. Swaneveld Hofsingel 225 Arnhem Werkdruk Volgens de FNV drijft de hoge werkdruk mensen in de WAO (PZC 18-1). Volgens ditartikel is de FNV-bond daar zeer bezox-gd ovei-. Op z'n zachts is dat toch wel wat hypocriet. Het is de FNV, die ai jai-en achtereen de werktijd heeft verkoxt, flexibel werken en langere openingstij den van winkels heeft helpen bevorderen. In het begin was dat onder het mom van arbeids plaatsen, die zouden daardoor toenemen. Toen men er achter kwam dat geen enkel bedrijf daar aan meewerkte, wat te vex*- wachten was. was het goed voor de bestaande banen te behou den. Dat door korter werken en dezelfde pxoductie te moeten halen de werkdnik zou toene men, waren ze bij de FNV niet van op de hoogte. En ondanks dat, gaan ze nog steeds op de zelfde toer dooi-, want de werk tijd moet nog verder worden bekoxtDe zweep van de slaven drijver is niet de verfijnde con cepten en technieken, maar de te korte wex'ktijd zonder afge dwongen hei-bezetting. H. A Joosse Zusterstraat 51 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41