Steun voor strijd tegen kernafval PZC Nieuwe gemeente moet nog wennen Opjager wacht op koper Commissie Schouwen-Oost rekent op geld groenproject zeeland s 14 Omwonenden blijven zich verzetten tegen overlast brooddrogerij Gemeenteraad staat achter college van B en W bij bezwaar tegen vergunning Covra Thema-avond over toekomst melkveehouderij Onvrede banenpooler Vlissingen neemt toe streekbeeld weekenddiensten vrijdag 24 januari 1997 van onze verslaggeefster Caroline Moerland 's-IIEERENHOEK - De omwo nenden van de brooddrogerij van Remijn in 's-Heerenhoek blijven zich verzetten tegen de overlast die zij ondervinden van het bedrijf. Ze maken er be zwaar tegen dat de gemeente Borsele de ondernemer een nieuwe milieuvergunning wil verlenen. De bewoners voeren al sinds 1990 een strijd tegen de aanwe zigheid van het bedrijf aan de Molendijk. Ze hebben last van ratten en meeuwen die op het oud brood afkomen dat de on dernemer verwerkt. Bovendien zijn de huizen aan de dijk niet bestand tegen het zware verkeer dat van en naar de brooddroge rij rijdt, Ook vinden ze dat het droogproces stank veroorzaakt. „Het ruikt niet zoals wanneer je brood bakt", zegt omwonende F. C. Berloth. Successen De omwonenden hebben in de loop der jaren ook al verschil lende successen behaald. Zo verklaarde de Raad van State begin 1995 de milieuvergunning ongeldig die Remijn had voor het drogen van brood. Ook oor deelde dit onafhankelijke rechtscollege najaar 1996 dat de activiteiten van het bedrijf niet passen in die omgeving. Het ge meentelijke bestemmingsplan laat weliswaar 'niet-grondge- bonden bijzonder agrarische bedrijven toe', maar daarvan was volgens de rechter hier geen sprake. Hij vond dat de brood drogerij een 'industrieel karak ter' had. Inmiddels is het brooddroog- proces aangepast aan de eisen die de Wet Milieubeheer stelt. Het lijkt er dan ook op dat de ge meente niet veel anders kan doen dan Remijn een nieuwe vergunning verlenen. De omwo nenden maken hier echter be zwaar tegen. Troef Ze hebben een sterke troef in handen: de brooddrogerij past volgens de Raad van State niet binnen het gemeentelijke be stemmingsplan. Het college van burgemeester en wethouders van Borsele zal met die uit spraak rekening moeten houden wanneer het beslist over de toe komst van Remijn. „Want ook zou de onderneming een milie vergunning krijgen, dan n kan ze op basis van de uitsprai van de Raad van State daar ge gebruik van maken op die piel zegt de Borselse wethouder di R J. Vollaard. De wethouder wil binnenkc met Remijn over de zaak ga; praten. Want de ondernem kan pas op legale wijze verd werken als hij over een milie vergunning beschikt én als h bestemmingsplan de brooddr gerij toelaat. „Die twee traje ten moeten we met elkaar overeenstemming zien te bre gen", zegt Vollaard. Ook he< de wethouder begin februj een gesprek met de omwone den en hun advocaat. Vlissingen wil uit overschot WVG oud tekort dekken van onze verslaggever Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W v Vlissingen willen 35.000 guld uit de WVG-overschotten bruiken om de tekorten van e oude financieringsregeling vc gehandicaptenhuisvesting a te zuiveren. Het college vin een greep uit het potje geham captengeld aanvaardbaar, 01 dat het bedrag in de jaren '8 '92 is uitgegeven voor geham captenvoorzieningen. Omdat de gemeente Vlissing de oude Regeling Geldelij Steun Huisvesting Geham capten te ruimhartig toepas vergoedde het Rijk niet alle 1 schikkingen. B en W worden geconfronteerd met de eind; rekening. Stipter Tot en met maart 1994 kond gehandicapten waarvan 1 huis moest worden aangeps een beroep doen op de Regeli Geldelijke Steun Huisvesti Gehandicapten. Twee jt daarvoor kreeg de gemeei Vlissingen te maken met een 1 zuinigingsronde. Regels werd stipter toegepast, ook voor mc sen van wie de procedure al li van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - De Borsel se gemeenteraad steunt burge meester en wethouders in hun besluit in beroep te gaan tegen de vergunning die Covra heeft gekregen voor de tijdelijke op slag van hoogradioaetief afval in een gebouw dat daarvoor niet is bestemd. Alle fracties vinden het onaanvaardbaar dat de Centrale Organisatie voor Ra dioactief Afval het materiaal daar wil. Burgemeester en wethouders besloten dinsdag dat ze de ver gunning die Covra voor deze omstreden opslag heeft gekre gen, zullen aanvechten bij de Raad van State. Donderdag schaarden alle fracties in de ge meenteraad zich achter dit standpunt. „Al in 1988 stemden wij tegen de komst van Covra naar deze gemeente", zei PvdA-woord voerder H. J. G. Uitterhoeve. „En als de meerderheid van de raad ons daarin had gesteund, was deze discussie nu niet eens nodig geweest." „Dat afval moet ergens heen", verdedigde WD-raadslid drs. A F. R. van Opdorp het in 1988 genomen besluit. „Maar het moet wel op een veilige manier worden op geborgen." „Deze stap is een lo gisch vervolg op de eerder door ons ingeslagen weg", vond D66- woordvoerder L. C. A Schoor. Ook tegen de ontwerp-vergun- ning heeft Borsele namelijk be zwaar gemaakt, „Het tijdelijk opslaan van hoog radioaetief materiaal in een daarvoor niet bedoelde ruimte, stuit ons tegen de borst" meende F. J. Tollenaar (SGP/GPV/RPF). Het CDA sloot zich bij de andere fracties aan en wees ook op een ander aspect van het beroep dat Borsele bij de Raad van State wil instellen. „Ook het omge vingsbeleid mag niet onderbe licht blijven." Hij doelde daar mee op het feit dat de gemeente vindt dat het rijk iets tegenover moet stellen tegen allerlei voor bewoners onplezierige ontwik kelingen in het Sloegebied. Zowel wethouder drs. P. J. Vol laard als burgemeester ir. J. L. M. Mandos gaven vervol gens aan dat het rijk de gemeen te op sommige punten uit het eerdere bewaar wel tegemoet is gekomen. „Juridisch gezien is het antwoord op de vergun ningsaanvraag door de Covra er beter op geworden", zei Vol laard. En wanneer de normen voor wat radioactief afval is worden verlaagd, betekent dat volgens het rijk niet automa tisch dat Borsele daarmee wordt opgezadeld. Mandos tenslotte zei dat er wat het omgevingsbeleid betreft hoopvolle ontwikkelingen zijn. Het ministerie van Vrom wil sa men met de gemeente bekijken, waar er geld valt te vinden om maatregelen te betalen die voor de omgeving belastende activi teiten in het Sloegebied com penseren. De hapjes op de nieuwjaarsreceptie vonden gretig aftrek. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het is voor iedereen nog even wennen, zo'n nieuwe gemeente. Niet alleen voor ambtenaren maar ook voor de bevolking. In de woorden van burge meester J. J. P. M. Asselbergs: „Geen vertrouwd gezicht meer achter de balie of na al die jaren een nieuw con tactpersoon." En natuurlijk verloopt nog niet alles naar wens, liet de burgemeester donderdag weten tijdens de eerste nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schouwen- Duiveland. „Maar geef ons een faire kans." Aan goede voornemens geen gebrek, zo bleek tijdens de drukbezochte bijeenkomst in de Concertzaal. Neem nou de relatie tussen burgers en bestuur, een veelbe sproken onderwerp. ,,De afstand mag niet te groot zijn", betoogde Asselbergs nog maar eens. Om dit te voorko men, zal het college de komende maanden alle kernen van Schouwen-Duiveland met een bezoek vereren. „Al le bewonei's worden persoonlijk uitgenodigd." Ook wordt onderzocht of in Burgh-Haamstede en Bruinisse servicepunten kunnen worden ingericht. Bovendien gaat het stadhuis van de voormalige gemeente Brou wershaven misschien onderdak bieden aan een ge meentelijk informatiepunt. En de dorpsraden? „Het college staat open voor initiatieven van de bevolking." Het eigen karakter van de kernen moet worden geres pecteerd, vindt de burgemeester. Er mag geen eenheids worst ontstaan. „Integendeel. Die verscheidenheid kan ook de kracht zijn van een gemeente." Hij weet dat bij sommige mensen nog enige scepsis bestaat tegenover de herindeling. „Maar laten we dat gezonde wantrouwen veranderen in gepaste trots." De toespraak van de eer ste burger werd gevolgd door een optreden van het ko mische duo Warmes en Jannekee, gestoken in kleder dracht en pratend met een onvervalst Schouws accent. MELISKERKE - Het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt belegt dinsdag 4 februari een bijeenkomst voor jonge melkveehouders in Zeeland. In samenwerking met Campina Melkunie en de Veeteeltstudieclub wordt inge gaan op de toekomst van de melkveehouderij. B. de Boer van het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt en voorzitter J. Loonen van Campina Melkunie geven de visie van hun or ganisatie over het melkveehouderij beleid op de lange en korte termijn. Daarbij komen aan de orde de (on)wenselijkheid van vrije handel in melkquota, oprichting van een quotum- bank, behoud of afschaffing van het melkquo tum in de toekomst en genetische modificatie. Daarna kunnen er vragen gesteld worden. J. van Oorschot van Campina Melkunie vertelt over actualiteiten en de melkprijs. De bijeenkomst wordt gehouden in Ons Huis in Meliskerke en begint om 19.45 uur. van onze verslaggeefster Caroline Moerland KORTGENE - Een 'opjager noemen ze bij DELTA Nutsbedrijven dit gebouwtje aan de Prmsendijk in Kortgene. Twee jaar geleden deed de leverancier van gas, water en licht het huisje samen met de Zeeuwse watertorens in de verkoop. De installaties in de gebouwen had den hun functie, het op druk houden van het waterleidingnet, verloren. Het is de vraag of het huisje ooit nog een nieuwe bestemming zal krijgen. Bij de gemeente Noord-Beveland zijn hierover al verschillende vragen binnengekomen. Zo waren er plannen om het te benutten als expositieruimte of als opslagplaats. Er is wettelijk gezien echter wei nig mogelijk. Het gebouwtje valt namelijk bin nen de zogenoemde milieuzone van de groen- voerdrogerij aan de overkant van de weg. De Noord-Bevelandse huishoudens kregen overigens pas in 1954 een aansluiting op het waterleidingnet. Het eiland was in die tijd één van de laatste grotere regio's in Zuid-West Ne derland waar deze nutsvoorziening nog moest worden aangelegd. Het huisje zal dus ook in 1954 zijn gebouwd. Door wie en in welke stijl is bij zowel bij DELTA als de gemeente Noord- Beveland onbekend. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingse ba nenpoolers zijn ontevreden over de onmogelijkheid te kunnen instromen in een reguliere func tie bij de gemeente. Dat blijkt uit de kwartaalrapportage van de Stichting Werkgelegen heidsprojecten Walcheren (SWW) over de laatste drie maanden van 1996. Daarin wordt melding gemaakt van toenemende onvrede bij veel medewerkers over de (on)moge- lijkheden van de banenpool en over de perspectiefloze belo ning van hun werk. Vooral het feit dat zij geen kans maken op een (vaste) baan bij hun eigen gemeente zit Vlis singse banenpoolers dus dwars. „Dat is een consequentie van ons personeelsbeleid", reageert sectiehoofd Sociale Zaken F. S. Vermaas. Hij zegt de frustraties van de banenpoolers best te kunnen volgen. Echter: „De ge meente neemt geen mensen van buiten aan. Vacatures worden eerst intern opengesteld. Pas als laatste optie wordt gekeken naar externe kandidaten." Sluitstuk Vermaas en coördinator C. Lod der van de SWW merken daar naast op dat de geringe uit stroommogelijkheid inherent is aan de banenpool. „Die is im mers bedoeld voor mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn en geen uitzicht hebben op een reguliere baan. Alle vormen van arbeidsbemiddeling zijn al op hen uitgeprobeerd. De moge lijkheden voor deze mensen op de arbeidsmarkt zijn dus erg klein", legt Lodder uit. „Als ik het oneerbiedig mag zeggen", aldus Vermaas, „de ba nenpool is een sluitstuk. Daar kom je moeilijk weer uit. Dat is vooral moeilijk vanwege het ar beidsverleden van de mensen, of het ontbreken ervan. Of vanwe ge de kwaliteiten van de per soon in kwestie." Sporadisch „Het is ook nooit een doelstel ling geweest om de uitstroom van banenpoolers te bevorde ren", merkt Lodder op. „We zul len indien mogelijk wel iemand voordragen en van harte aanbe velen. Maar ja, de beste kandi daten worden aangenomen. Als je dan het onderspit moet del ven, tja, zo hard is de wereld nu eenmaal. De kans blijft natuur lijk dat iemand met een paar jaar werkervaring in een banen pool toch een vaste baan vindt. Dat is de afgelopen vijf jaar ove rigens slechts sporadisch beurd." Overigens is Vlissin} de enige Walcherse gemee: die daadwerkelijk een bam pooler vast in dienst heeft gei men. Bij die ene is het tot heden gebleven, maar Middelburg en Veere is dat i helemaal niet voorgekom Volgens Lodder hanteren VI singen en Middelburg wel (ongeschreven) regel dat bam poolers die zij hebben ingelef voor bijvoorbeeld wijkond houdsploegen bij vacatures interne kandidaten geld „Uitvoering in de prakl blijkt echter een ander v haal.Vlissingen heeft de me te banenpoolers ingehuurd: Middelburg en Veere hebber respectievelijk 16 en 0. Nieuwe stalling brandweer valt duurder uit van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - uitvoering van plannen v uitbreiding van de brandwi garage aan de Oostsingel Sint-Maartensdijk zal duur uitvallen dan oorspronke was geraamd. Reden is dat plannen moeten worden aan •past omdat de garage in een schermd stads- en dorpsgezii staat. Bovendien moeten plannen worden gewijzigd i het oog op de ARBO-wetgev (wet op de arbeidsomstandig den). Hoeveel de operatie precies gaan kosten, wilde gemeei woordvoerder F. Bakx giste in verband met onderhandel gen met aannemers niet kv De gemeente hoopt binnen kele maanden met de uitvoei te kunnen beginnen. De meenteraad zal zich echter moeten buigen over de wi ging van de plannen en het hoogde krediet. De huidige garage kan niet w den aangepast aan de ARBO sen. Bedo.eling is daarom ni die garage een nieuwe stallii ruimte te bouwen en de huic stalling om te bouwen tot structielokaal. Het feit dal garage in een gebied met de mer beschermd dorpsgez staat, leidt ertoe dat het voorzien moet zijn van dakp nen. Dat is duurder dan een] dak, wat er in eerste insta had moeten komen. foto Pieter Honhoff 25 en 26 januari 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierik zee, tel. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F.C.M. Schip per, Zierikzee, tel. (0111) 412180. Spreekuurzat. 13-13.30 uur. Verdachte van reeks inbraken voorgeleid ZIERIKZEE - Een 23-jarige Zierikzeeënaar is gisteren in Middelburg voorgeleid aan de rechter-conimissaris op verden king van een reeks diefstallen op Schouwen-Duiveland en in Goes. Een 22-jarige plaatsge noot, die wordt verdacht van heling, is donderdag vrijgela ten. Het tweetal werd vorige week opgepakt. De politie schrijft negen wo ninginbraken, drie inbraken in bedrijven en diefstal van een fiets toe aan de oudste van de twee. Een gedeelte van de buit is bij de twee teruggevonden. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Het me rendeel van de leden van land inrichtingscommissie Schou- wen-Oost verwacht niet dat de status van Strategisch Groen Project (SGP) Schouwen nog kan ontglippen. Dit bleek don derdagmiddag tijdens de verga dering van de commissie in Brouwershaven. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft immers altijd medewerking verleend, zo viel van verschillende kanten te horen. Toch staat het groenproject ter discussie. Minister J. J. Van Aartsen (LNV) wil bezuinigen op landinrichting omdat bij de uitvoering van andere SGP's in Nederland te veel geld is uitge geven. De twee laatst toege voegde projecten, waaronder Schouwen, zouden daarom moeten sneuvelen. Dat betekent dat de Kop van Schouwen en Schouwen-Oost kunnen fluiten naar een extra rijkssubsidie voor landinrichting. Het IPO (Inter Provinciaal Overleg), be heerdervan dit geld, probeert de minister op andere gedachten te brengen. De twee Schouwse ge bieden werden drie jaar geleden door het IPO aangewezen als Strategisch Groen Project. Het definitieve oordeel van de minister wordt begin februari verwacht. Voorzitter A P. de Haan van landinrichtingscom missie Schouwen-Oost is vol goede moed. Van Aartsen zou vorig jaar bij een bezoek aan Zeeland hebben laten weten dat de Schouwse SGP-status waar schijnlijk geen probleem ople vert. Commissielid R. J. van der Wekken was nog niet gerustge steld. „Kijk, de minister schrijft wél dat hij geen centen meer heeft." Dialoog Met enkele kanttekeningen, toonde de commissie zich posi tief over de kerndialoog die af gelopen december plaatsvond voor Schouwen-Oost. Een groot aantal streekbewoners en des kundigen onderzocht in Zierik zee hoe het landinrichtingsplan het best kan worden ingevuld. Overigens was het resultaat, lange lijsten met ideeën en tallo ze tekeningen, donderdagmid dag en -avond te bezichtigen tij dens een 'inloopdag' in het Ton- nenmagazijn in Brouwersha ven. In hel Tonnenmagazijn hing donderdag een overzicht van aangediende ideeën voor de invulling van het landinrichlingsplan. foto Pie.ter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 40