Hakkelaar-proces weer verlengd Tweederde van de software in Nederland blijkt illegaal PZC Tijdwinst door politiekoffertje jPatiënt is minder e spreken over de alternatieve dokter hirurgee bepleiten neer kijkoperaties ilD controleert niet meer op mest Kijkje bij bouw tunnel ING Groep gaat klanten verzorgen Plan voor integratie van sociale diensten en arbeidsbureaus binnenland idvocaten willen opheldering over beschuldigingen tegen kroongetuige op tv Cadeaubon na gemeentegetreuzel Ecotax dupeert lage inkomens Vandalen jagen herten weg op Vrijspraak poolhondenkoning Rel rond ontuchtzaak ommel op bres oor lagere luurverhoging Onderzoek naar duurder kaartje geen idee NS vrijdag 24 januari 1997 an onze verslaggever ans Leber MSTERDAM - Het proces te- de Hakkelaar kan zelfs niet swoon worden beëindigd. De erdachten zaten al in hun cel et vonnis af te wachten, maar andaag zullen zij opnieuw on- Ser strenge veiligheidsmaatre- elen worden 'aangevoerd'. en EO-tv-uitzending waarin e Antwerpse wethouder P. Sö- •nsen de kroongetuige in het soces, Fouad Abbas, betichtte an betrokkenheid bij kinder- andel en -prostitutie, is de oor aak van dit alles. De verdedi- ing van de Hakkelaar en zijn :edeverdachten Koos R. en iertus K. vinden dat uitgezocht :oet worden wat Sörensen pre es over Abbas weet en willen aarom de wethouder als getui- i horen. Dit omdat het open aar ministerie (OM) wellicht •et een kinderhandelaar een asjbaron vangt. En dat gaat te er, vinden de advocaten, iet openbaar ministerie ver eerde zich gisteren fel tegen at zij „Belgische roddel en achterklap" noemde. De officie ren vonden dat Sörensen geen bewijzen voor haar beschuldi gingen had gegeven. Navraag bij de Belgische justitie leerde het OM verder dat daar niets be kend is van Abbas' betrokken heid bij de vuile handel waar van hij in het EO-programma werd beschuldigd. Officier van justitie mr. E Teeven zei toe dat de media wor den misbruikt door diegenen die er belang bij hebben het pro ces tegen de Hakkelaar te dwarsbomen. Dat was het moment voor de ad vocaten Spong en Moszkowicz in woede te ontsteken. „Dat is een beschuldiging", vond Mosz kowicz die vervolgens in alle toonaarden ontkende bij de tot standkoming van het EO-pro gramma betrokken te zijn ge weest. Volgens de advocaten is er een afspraak gemaakt tussen de Belgische en Nederlandse mi nisters van justitie om het on derzoek tegen Abbas in België op een laag pitje te zetten, ten einde de zaak tegen de Hakke laar in Nederland niet te dwars- an onze redactie binnenland IEN HAAG - Patiënten zijn te- redener over de gewone dokter over alternatieve artsen of ulpverleners. Dat ondanks het lit dat de alternatieve dokters eter met hun 'klanten' praten, leer tij d inruimen voor de pati- nten kortere wachttijden in de tachtkamers hebben. Ie Consumentenbond maakte it bekend in de gisteren ver benen Consumentengids. Het aderzoek vormt de aanloop aar een telefooncampagne ?er alternatieve behandel wij- in, die dinsdagavond begint. Ie enquête is gehouden onder hronisch zieken en uitgevoerd oor de Rijksuniversiteit Lei en, het Werkverband van Or- bomen. Zowel in Den Haag als in Brussel wordt dit ten stellig ste ontkend. Het is de tweede keer dat een be richt in de media een rol speelt in het proces. Vorige week werd door een uitzending van Nova bekend dat een briefwisseling tussen de andere kroongetuige (Ad Karman) en het OM een toe zegging inhield dat Karman hoogstwaarschijnlijk ook niet financieel vervolgd zal worden. Uiteindelijk zag de rechtbank dit als een „beoordelingsfout" van het OM die geen zware ge volgen hoefde te hebben. Vandaag zal duidelijk worden of de rechtbank het verzoek van de beide advocaten om Sören sen te horen als getuige, zal ho noreren. Sörensen heeft don derdag laten weten bereid te zijn in Nederland te getuigen over de rol van Abbas in vrou wenhandel en kinderprostitu tie. Maar ze wil wel „eerst alle getuigen opnieuw horen". Vol gens de Antwerpse wethouder dateren de eerste geruchten over Abbas dat hij jonge meisjes zou ronselen voor de prostitutie al uit 1987. Inmiddels hebben de Verenigde Staten Nederland, gevraagd de Hakkelaar voor uitlevering aan te houden. Dit betekent dat de Hakkelaar, zelfs als hij vrij spraak krijgt, wordt vastgezet in afwachting van eventuele uitlevering aan de VS. De VS verdenken de Hakkelaar van in voer van enkele tienduizenden kilo's hasj.GPD/ANP ganisaties voor Chronisch Zie ken en de Consumentenbond. Langdurig zieken gaan drie keer zo vaak naar een alterna tieve arts dan anderen. Ze pro beren alles om een oplossing voor hun kwaal te vinden. De tevredenheid over de ene en de andere soort artsen ontloopt elkaar overigens niet veel. De reguliere dokter krijgt een 7 en zijn alternatieve collega een 6. Patiënten zijn het meest te spre ken over de reguliere speqialis- ten. Van de alternatieve hulp verleners is de waardering voor de manueel therapeut het hoogst. De chronisch zieken die aan dit onderzoek hebben mee gedaan, lijden aan reuma, mul tiple sclerose, ME (chronisch vermoeidheidssyndroom) of aan een whiplash. GPD LOCHEM - Een bewoner van het politie district IJsselstreek heeft een goede kans dat hij of zij bij aangifte van inbraak een agent met een GSM-koffertje op bezoek krijgt. Dit koffertje, waarbij GSM staat voor Global System for Mobile Communi cations, geeft de agent de mogelijkheid de aangifte ter plaatse in te voeren. Het kof fertje is donderdagmiddag in het politie bureau van Lochem officieel gepresen teerd. Het district IJsselstreek in Gelderland heeft hiermee een landelijke primeur. Nu is het opnemen van een aangifte nog vrij omslachtig. De politie gaat naar de plaats van de inbraak, neemt de aangifte in het boekje op en verwerkt die verder op het bureau. De GSM-agent kan de aangif te meteen in de computer verwerken en een uitdraaitje afgeven aan de gedupeer de. foto Ab Hakeboom/GPD HAREN - De gemeente Haren gaat cadeaubonnen uitdelen aan burgers die de dupe worden van getreuzel in het ambtelijk apparaat Briefschijvers die een vergunning aanvragen, be zwaren indienen of anderszins iets van de gemeente verlan gen en langer dan zes weken op antwoord moeten wachten, krijgen voortaan een cadeaubon ter waarde van 25 gulden. De gemeente krijgt volgens woordvoerder P. Oldenburg regel matig klachten van burgers die te lang op antwoord moeten wachten. ANP DEN HAAG - Studenten die geen inkomstenbelasting beta len en huishoudens op het minimum met een hoog energiever bruik kunnen er door de ecotax aanzienlijk in inkomen op achteruitgaan. Dat blijkt uit berekeningen van de Consu mentenbond. De ecotax ïs-vorig jaar ingevoerd om het energieverbruik af te remmen. Zuinigheid met energie en de belastingmaatregelen zouden tot financieel voordeel kunnen leiden. Dat blijkt gro tendeels te kloppen, aldus de bond. maar voor sommige huis houdens niet. Studenten die geen belasting betalen kunnen er bij een hoog energieverbruik tot bijna 300 gulden op achter uitgaan. Zij kunnen namelijk niet profiteren van de belas tingmaatregelen. Huishoudens en 65-plussers op het mini mum en met hoog energieverbuik 'kost" de ecotax ongeveer 145 gulden. ANP OUDERKERK AAN DEN IJSSEL - De politie heeft vijftien jongeren aangehouden die in Ouderkerk aan den IJssel het hek van een hertenkamp hadden vernield en de dieren de rij weg hadden opgejaagd. De jongeren, in de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar, maakten zich de afgelopen maanden ook schuldig aan het in gooien van ruiten, waaronder die van de politiewinkel, het beklimmen van de kerktoren van de Hervormde Kerk en het luiden van de kerkklokken. ANP DEVENTER - De kantonrechter in Deventer heeft gisteren ex-kennelhouder Cees Twilt uit Nieuw-Heeten vrijgespi'o- ken. Twilt stond terecht omdat hij zijn honderdtwintig poolhonden ernstig verwaarloosd zou hebben. De Dierenbe scherming vindt de uitspraak onbegrijpelijk. Volgens de or ganisatie is het terrein van de kennel in Nieuw Heeten niet ge schikt voor het houden van zoveel honden. De kennelhouder zette meteen na de vrijspraak een volgende procedure in gang. Die leidt naar hij hoopt tot terugkeer van zijn ooit grootste x-oedel sledehonden van Nederland. Volgens de huidige vergunning mogen de ex-kennelhouder en zijn 88- jarige moeder in hun huurwoning maximaal drie honden houden. GPD ARNHEM - De vrijspraak van een 56-jai-ige inwoner van het Betuwse Eist die werd verdacht van ontucht met zijn klein dochter; heeft gister-ochtend tot commotie geleid in het Am- hemse Paleis van Justitie. Woedende familieleden van het slachtoffer scholden de rechters uit en dreigden hen zelfs aan te vliegen. In de hal van het gebouw werd een agent van de parketpolitie hard tegen het hoofd geslagen. De dader werd ter plekke aangehouden en naar het cellenblok afgevoerd. De rechtbank in Arnhem veroordeelde de man in mei 1996 tot negen maanden cel. Hij zou als oppas zijn destijds vierjarige kleindochter herhaaldelijk hebben misbruikt. Het gerechts hof acht de ontuchtige handelingen echter niet wettig en overtuigend bewezen en sprak de man vanochtend vrij. GPD an onze verslaggever eter de Lange OTTERDAM - Nederland jopt achter met kijkoperaties, an de 300.000 operaties in Ne- erlandse ziekenhuizen werden vorig jaar slechts een kleine 1.000 met endoscopic uitge- oerd. it een enquête onder 107 zie- enhuizen blijkt dat deze vorm an opereren bijna uitsluitend ordt toegepast bij liesbreuken .galblaasverwijdering. Er zijn chter veel meer ziekten die zich nen voor kijkoperaties, zoals etzucht, middenrif breuken en inde darmontstekingen. In it buitenland (VS, België, uitsland, Frankrijk) kiest de iirurg in zulke gevallen meest- wel voor een kijkoperatie, ndoscopie, waarbij de arts Jereert met behulp van een mi- iatuurcamera in het lichaam "an de patiënt en een video- iherm, is kostbaarder maar »k patiëntvriendelijker dan iwone chirurgie. Er wordt sn centimeterslange snij- wond gemaakt maar een klein gaatje (om de camera en instru menten in te brengen), de pati ent voelt minder pijn, herstelt in de regel veel sneller en loopt minder kans op complicaties. Om die redenen zal de werk groep Endoscopische Chirurgie bij minister Borst (volksge zondheid) aandringen op nieu we financieringsregels die een breder gebruik van kijkopera ties mogelijk maken. Dit zei de Rotterdamse chirurg H.J. Bon- j er, secretaris van de werkgroep gisteren tijdens het eerste Ne derlandse kijkoperatie-congres op de Erasmus Universiteit. Volgens Bonjer is het enkel te wijten aan de hogere kosten dat endoscopie nog betrekkelijk weinig wordt toegepast. De werkgroep wijst erop dat te genover de hoge kosten een groot maantschappelijk rende ment staat. „Patiënten kunnen na een kijkoperatie sneller naar huis en ook weer sneller aan het werk. Die besparingen moet je ook betrekken in je kostenbere- kening," aldus Bonjer.GPD an onze verslaggever feet Vogels EN HAAG - De controleurs an de Algemene Inspectie •ienst (AID) komen niet meer EX HAAG - Staatssecretaris immel van Volkshuisvesting iat nog deze week met de wo- ngcorporaties praten over de uren voor dit jaar. Als het aan em en de Tweede Kamer ligt, iat de minimale huursomstij- ng van 3,5 procent nog per 1 li omlaag. at bleek donderdag tij dens een erleg in de Tweede Kamer. De amer wil zo snel mogelijk uit- uitsel over Tommels overleg et de verhuurders, et percentage van 3,5 betreft gemiddelde huurverhoging lor het totale woningbezit van tn corporatie. Tommei waar- huwcle de Kamer dat hij af wikelij k is van de medewer- van de corporaties .ANP op het boerenerf. De intimide rende houding en bedreiging van boeren tegen de controleurs heeft de AID doen beslxxiten de boerderij voorlopig te mijden. In plaats daarvan proberen de controleurs de boeren nu telefo nisch een proces-verbaal te ge ven indien zij de mestboekhou- ding niet in orde hebben. Het nieuwe mestbeleid staat on der grote druk. De boeren, de veehouders voorop, liepen mas saal te hoop tegen een wetsvoor stel dat regelde hoeveel mest een boer op zijn land mag uitrijden. In een mum van tijd kwam er een actiecomité dat een boycot van de mestboekhouding ging organiseren. Vorig jaar deden 10.000 boeren mee, voor dit jaar wordt op een verdubbeling ge rekend. Om de politiek te laten zien dat het menens is, gingen boeren in sommige regio's over tot intimidatie van de contro leurs van de AIDe Dat heeft er inmiddels toe geleid dat de AID 'ers zich niet meer la ten zien bij de boeren. „De 'ont vangstcomités' van boeren is één reden dat we proberen tele fonisch een verklaring van hen te krijgen.", aldus een woord voerder van de AID. GPD ROTTERDAM-In de bouwput van de Tweede Heinenoordtumiel in Rotterdam werd donderdag een persexcursie gegeven. Het wordt de eerste geboorde verkeerstunnel van Nederland en vormt daarmee een mijlpaal in de geschiedenis van de civiele techniek. De openstelling is voorzien in het voorjaar van 1998. foto Herman Pieterse/ANP UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben met on middellijke ingang een onder zoek laten stilleggen naar de mogelijkheden om voor reizen met intercity's hogere tarieven te rekenen dan voor stoptreinen. Woordvoerder K. Nieuwen- broek van NS Reizigers ver- klaarde gisteren dat de enquête ten onrechte de indruk wekt dat de Spoorwegen concrete plan nen hebben in die richting. Een student van de Universiteit Twente is volgens Nieuwen- broek verantwoordelijk voor de verwaiTing. Het betreft iemand die als stagiair werkzaam is bij de NS en in die functie onder zoek verricht naar vervoers stromen. „Hij heeft er geheel op eigen initiatief een vervolgon derzoek aan gekoppeld waarin de wagen over de tarieven zijn opgenomen. Wij hebben ner gens opdracht voor gegeven." Prijsverschillen Het onderhoek naar de ver voersstromen wordt uitgevoerd door het Deventer bureau Goudappel Coffeng. Treinreizigers die medewerking verleenden, werd gevraagd ook mee te doen aan een telefonische vervolgenquête naar de moge lijkheden voor prijsverschillen. Zij kregen een briefje waarin staat dat het onderzoek wox-dt gedaan door de Universiteit Twente in samenwerking met NS Reizigers. van onze redactie binnenland APELDOORN - Van de soft ware die in Nederland wordt ge bruikt was in 1995 63 procent il legaal. De softwareleveranciers liepen daarmee ruim 275 mil joen gulden mis. Dat consta teert Business Software Allian ce (BSA), dat zich bezighoudt met de controle van softwareli- centies bij bedrijven. Deze week is BSA in Apeldoorn een gerich- te actie begonnen waarbij de software van zo'n vijfhonderd bedrijven wordt gecontroleerd. 'Met legale software krijgt u het niet zo benauwd' was de slogan, geprojecteerd op een gevange nismuur, waarmee maandag een advertentiecampagne werd ingeleid. De 'software-politie' werd tien jaar geleden in het le ven geroepen door een groot aantal producenten, waaronder Adobe Systems. Autodesk. Mi crosoft, Novell en Symantec. Het bedrijf is zes jaar in Neder- land actief. „Intussen is aan de enorme groei van de piraterij een einde gekomen", consta teert R. Schuermans, die de BS A-actie coördineert. „In 1995 daalde het aandeel aan il legale softwax-e in Nederland van 64 naar 63 procent. Maar als gevolg van het toenemend com putergebruik steeg de schade van 206 naar 275 miljoen gul den. Het kost ook werkgelegen heid. Volgens een berekening over België levert een verminde ring van de schade met 100 mil joen gulden zeshonderd banen op." Bedrijven die software ge bruiken bezitten daarvoor een licentie van de leverancier. Soms willens en wetens, maar af en toe ook onbewust, worden de rechten ontdoken door het ma ken van kopieën, het gebruik van elders verkregen software, uitbreiding van het aantal com puters of persoonlijk initiatief van personeel. BSA onderzoekt of voor gebruikte software een licentie is afgegeven. Is dat niet het geval, dan kan auteursrech- telijk beslag worden gelegd en wordt de apparatuur verzegeld. Vorig jaar vonden in Nederland op verzoek van BSA zeven in vallen plaats. Aan het verreke- van onze redactie economie AMSTERDAM - De ING Groep gaat zich naast bank- en verze keringszaken ook bezighouden met de zorg voor en het wonen van zijn de vaste klanten van 50 jaar en ouder. Als eerste binnen de groep zal RVS Verzekeringen het nieuwe pakket aanbieden. Daarover is inmiddels een brief bezorgd bij 40.000 vaste klanten van RVS in de regio's Rotter dam, Zwolle en Den Bosch. Voor RVS-klanten die per jaar 1.300 gulden of meer aan premie betalen, is de service gratis. De andere klanten betalen 57 gul den premie per jaar. Daarvoor kunnen zij 24 uur per dag een beroep doen op een sexvicecen- trum, dat bemiddelt bij hulp en zorgvragen. De klant moet wel betalen voor deze dienstverle ning, maar hij krijgt wel een korting van tien procent op de thuiszorg. In het pakket zitten op dit moment onder meer een winkel service met een laagste-prijsga- rantie, een gratis ongevallen verzekering met een dekking van vijfduizend gulden en een korting op een inboedelverze kering. Als het product aanslaat, zal RSV Verzekeringen het aanbod aan diensten verder uitbreiden. Verder wordt in samenwerking met ING Vastgoed een concept ontwikkeld voor wat ING 'le- vensloopbestendige woningen' noemt. „Daarbij moet bijvoor beeld gedacht worden aan ie mand die zijn huis wil verkopen en wil verhuizen naar een luxe flat voorzien van allerlei voor zieningen om er zo lang moge lijk zelfstandig te kunnen blij ven wonen", verduidelijkt H. Zwaits, üd van het bestuur van ING Nederland. Zelfstandig Andere onderdelen van de ING Groep, waaronder de Postbank zullen met hun eigen uitwer- king een dezelfde soort service gaan opzetten voor hun klanten. Het bank- en verzekeringscon cern speelt met het nieuwe pro duct in op de toenemende wens van ouderen om zolang moge lijk zelfstandig te kunnen blij ven wonen en de veranderde op stelling van de overheid. GPD nen van gebruikte en het legali seren van bestaande software, aan proceskosten en aan scha devergoedingen waren de be trokken bedrijven volgens Schuermans elk aanzienlijk meer dan een miljoen gulden kwijt. Volgens een overzicht van BSA wordt van de West-Euro- pese landen in het Verenigd Ko ninkrijk met minst gebruik ge maakt van illegale software: in 1995 38 procent, een jaar daar voor nog 42 procent. Duitsland is met 42 procent een goede tweede; Denemarken, Zwitser land en Oostenrijk komen op 47 procent. Nederland staat met 63 procent in de top-4, na Ierland (71), Spanje (74) en koploper Griekenland (86 procent). GPD stanties kunnen in de nieuwe formule informatie over uitke ringsgerechtigden en werkzoe kenden uitwisselen. Coördinatie De coördinatie van de inschrij vingen en de beslissing of ie mand kans heeft op een baan, komt voor rekening van de ar- beidsbureaus. Zo krijgt de werkloze snel uitsluitsel. Kans lozen worden eventueel ontsla gen van de plicht om werk te zoeken. De arbeidsbureaus heb ben 20 miljoen gulden nodig om alle uitkeringsgerechtigden, ruim één miljoen, te beoordelen. Mocht het kabinet het voorstel overnemen, dan betekent dat een enorme reorganisatie in de sociale zekerheid. De in totaal 1.669 kantoren van sociale diensten, arbeidsbureaus en uitvoeringsorganisaties van WW/WAO dienen dan de ko mende drie jaar te worden sa mengevoegd in vierhonderd centra. GPD van onze verj Folkert van der Krol DEN HAAG - Sociale diensten, arbeidsbureaus en de uitvoe ringsorganisaties van WW- AVAO moeten in het jaar 2000 gaan samenwerken in vierhon derd Centra voor Werk en Inko men. Het Tica, dat in opdracht van het kabinet de samenwer king in de sociale zekerheid sti muleert, wil één loket voor werklozen en uitkeringsgerech tigden. „Wij hopen zo meer--werklozen aan een baan te helpen", aldus een woordvoerster van het Tica. Mensen zonder werk zouden zo ook sneller aan een baan of uit kering kunnen worden gehol pen. Heen en weer Uitkeringsgerechtigden wor den, als het voorstel wordt over genomen, niet langer heen en weer geslingerd worden tussen uitkeringsinstantie en arbeids bureau, De verschillende in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3