Plan scherpere visserij controle PZC Woelige debatten over politiekwesties orrendamme mag ijn directeur niet ntslaan van rechter St Philipsland klaar voor 'gasvlucht' zeeland 13 Vlaamse vissers zouden voorschriften op Westerschelde overtreden Scooterbestuurder gewond geslaagd lezers schrijven vrijdag 24 januari 1997 sbw fan onze verslaggever Mout Bareman TEKNEUZEN - De politie te water en Ie Algemene Inspectie Dienst (AID) an het ministerie van Landbouw, Na- uurbeheer en Visserij overwegen de ontrole op de visserij op de Wester- chelde te verscherpen. Volgende week degen de twee instanties daarover iverleg. Op de Westerschelde zijn be- lalve Nederlandse ook een tiental flaamse vissers actief. Zij vallen onder ten speciale vrijstellingsregeling, maar ouden de voorschriften regelmatig net voeten treden. )mdat de regelgeving tamelijk inge wikkeld in elkaar zit, heeft de politie te ■rater nu aangedrongen op nader over- eg. De politie wil met name duidelijk- leid over de vangst van gequoteerde is (tong, schol en kabeljauw) door de ielgen. De vangst valt niet onder het p iederlandse quotum, zodat de vissers edelijk onbezorgd hun gang kunnen ■aan. Dit, tot ergernis overigens van **en aantal Zeeuwse vissers, die spreken ran oneerlijke concurrentie. Zij dienen S romers wèl over een quotum te be- chikken. Sleepnetten )e Vrijstellingsregeling Westerschelde wam er (op 1 januari '95) na uitge reid overleg tussen vertegenwoordi- ers van de Belgische en Nederlandse linisteries van Buitenlandse Zaken en an VisserijAanleiding tot dat overleg ormden de intensieve controles die de olitie te water uitvoerde, nadat was astgesteld dat het gros van de Vlaam- vissers zonder vergunning gequo- ;erde vis ving. Daarbij werd gebruik emaakt van sleepnetten, wat bij wet erboden was. Het optreden van de politie leidde tot felle protesten van Belgische zijde. De vissers beriepen zich op 'historische rechten', die in 1839 waren vastgelegd in een verdrag. Uiteindelijk kwam een regeling uit de bus die de activiteiten van de Vlaamse vissers op de Wester schelde legaliseerde, zij het dat ze wel aan een aantal voorwaarden dienden te voldoen. Ze moeten bijvoorbeeld be schikken over een vergunning van de waterschout in Antwerpen en wanneer ze hun vangst in een Nederlandse ha ven binnen brengen, dienen ze zich ook te onderwerpen aan de controle door de AID. De vissers moeten een logboek bijhouden en bi] aankomst in de haven een formulier met de vangsthoeveelhe- den inleveren. Overigens wordt hun vangst wel afge trokken van het totale Belgische quo- Visserij op de Westerschelde. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Ruzie-achti- ge tij den van weleer herleefden donderdag in het regionaal col lege van Zeeuwse burgemees ters toen twee leden frontaal in aanvaring kwamen met voor zitter mr. .D. Burgers. Burge meester drs. J. L. M. Mandos van Borsele kreeg de wind van voren toen hij een kritische kanttekening maakte bij de lo- catiekeu'ze van de Middelburg se Stromenwijk voor het op trekken van een kantoor waar in politie-, brandweer- en am bulancediensten worden on dergebracht. Mandos heeft zich van meet af aan als tegenstander opge steld. Nu viel hij naar eigen zeggen van-verbazing van zijn stoel omdat hij hoorde dat een van de hoofdredenen voor een vestiging op die plek dreigt weg te vallen. Dat komt door heroverwegingen bij de stads gewestelijke brandweer. Burgers wierp de burgemeester van Borsele voor de voeten dat hij met zijn uitlatingen 'een buitengewoon slechte discus sie had opgestart'. „Er is nu eenmaal een besluit genomen. Daar moet je je clan als minder heid bij neerleggen en niet blij ven doorzieken." Mandos eiste terstond dat die opmerking werd teruggeno men: „Ik vind die buiten alle proporties." „Da's goed", rea geerde Burgers, die daarmee de bijval die Mandos kreeg van enkele collega-burgemeesters overbodig maakte. Fel Even later kwam de voorzitter opnieuw fel uit de hoek toen burgemeester J. De Groot van Kapelle hem vroeg de commis saris van de koningin en de ver- antwoorclelijke minister erop te attenderen, dat de toekom stige burgemeester van Mid delburg berekend moet zijn op de zware taak van beheerder van het Zeeuwse politiekorps. „Het is onzin wat u daar zegt', nep Burgers uit. „Dat kan staatsrechtelijk helemaal niet". De Groot toonde zich na afloop uiterst verbolgen over de be antwoording van de vraag, die mede was ingegeven door an dere burgemeesters in het dis trict Oosterscheldebekken. Hij vond zijn verzoek uiterst zin vol. „De vertrouwenscommis sie let er alleen maar op of ze een goede burgemeester krij gen." In opperste harmonie en eens gezindheid hadden de Zeeuwse burgemeesters eerder inge stemd met de plannen om met het bijstellen van de huidige organisatiestructuur de poli tiezorg flexibeler en efficiënter te maken. Nader zal worden uitgewerkt wat de gevolgen voor het personeel zijn. Voor zitter Burgers verzekerde dat de organisatieveranderingen inpasbaar zijn in de nieuw- bouwplannen zoals die nu op tafel liggen en geen blokkades meer kunnen opwerpen voor nieuw op gang te brengen pro jecten. Plaatsvervangend korpsbe heerder drs. J. van der Doef meldde hoopvol gestemd te zijn over het verloop van de be sprekingen met Binnenlandse Zaken om bovenop de structu rele voorzieningen extra mid delen toegewezen te krijgen voor de politiezorg in het toe ristenseizoen. onze verslaggever lerre Stegenga 1IERIKZEE - Het bestuur van et Zierikzeese verzorgingste- uis Borrendamme heeft geen eldig motief om directeur H. F. leegers de laan uit te sturen. )at heeft het Zierikzeese kan ongerecht donderdag bepaald. Induidelijk is nog of Zeegers ijn werkzaamheden zal vatten, olgens kantonrechter A L. R. lelens is 'constructief overleg' oodzakelijk tussen bestuur en irecteur. Ook pleit hij voor het nschakelen van een externe a eskundige, een suggestie van eegers. jleegers zit al enkele maanden ■(huis. Hij is door zijn bestuur an de kant gezet omdat hij niet staat zou zijn de gewenste orgvernieuwing door te voe- :n. Een extern bureau, inge- -Jr. Steenbeek lieuwe president an rechtbank an onze verslaggever •ORDRECHT-Mr. M. M. Steen eek (50) uit Dordrecht heeft iet grote blijdschap kennis ge- omen van zijn benoeming tot resident van de rechtbank in liddelburg. „Zeeland was al- jd al een provincie waar ik zou illen wonen. En verder spreekt omvang van het arrondisse- lent mij aan". Er. Steenbeek volgt mr. H. van reda op. die in oktober vorig •ar naar Amsterdam vertrok n daar kantonrechter te wor- en. Steenbeek was sinds 1991 lórdinerend vice-president bi] rechtbank in Dordrecht, et nieuwe hoofd van de magi- ratuur in Middelburg prijst ich gelukkig met de omstan- e igheid dat hij naast de mana- ïrstaken ook nog ruimte zal ouden 'om mijn vak uit te oefe- ll en'. Het civiele recht heeft zijn oorkeur. Steenbeek zal hoofd- ikelijk kort gedingzaken gaan iden en verder civiel werk ver- chten. e nieuwe rechtbankpresident as privé bestuurlijk actief bin- een muziekschool en een or- tst. Ook zong hij in een koor. Of i] daarmee doorgaat valt nog te ozien: „Ik kijk naar de moge- jkheden in Zeeland." Half fe- tuari vindt de installatie aats. schakeld om de al langer bestaande problemen te onder zoeken, zou belastend materi aal tegen de directeur moeten verzamelen. Toevallig kreeg de ondernemingsraad hier lucht van; het onderzoek kon tenau- wernood worden verijdeld. Zee gers werd op non-actief gesteld en het bestuur riep de hulp in van een interim-manager. Tus sen de or en het bestuur liep het vervolgens steeds mis. Ook het overige personeel begon zich te roeren. De werknemers, die zich massaal achter Zeegers schaar den, zetten diverse protestacties op touw. Tekortschieten Zowel directeur als bestuur zijn het erover eens dat de zorg te kortschiet in Borrendamme. In een toelichting stelt de kanton rechter echter dat niet alleen Zeegers schuldig is. De direc teur heeft het bestuur enkele be leidsplannen aangeboden en hierop is 'niet afwijzend' gerea geerd. „Het verwijt dat die rap porten kwalitatief onder de maat zijn, komt dan ook weinig geloofwaardig over", consta teert Melens. „Het lijkt erop dat het bestuur ook zelf niet goed raad wist met de gerezen pro blemen." Om ontslag te voorkomen, heeft Zeegers een aantal instanties met brieven bestookt. Hoewel zijn woorden niet altijd zorg vuldig waren gekozen en het nut van enkele brieven niet duide lijk was, vindt Melens niet dat Zeegers een 'onhoudbare situa tie' heeft geschapen. De kanton rechter concludeert dat er geen reden is om de directeur te ont slaan. Maar, zo schrijft Melens, onderling overlegis nodig. Want hij beseft dat het geschil met de ze uitspraak niet is opgelost. De eis van Zeegers om binnen twee dagen na het vonnis weer aan het werk te gaan, werd overi gens eveneens afgewezen. De directeur is 'hartstikke blij' met de uitspraak. „Het recht heeft op mooie wijze gezege vierd." Hij hoopt zijn werk weer snel op te pakken en ziet het 'constructief overleg' met ver trouwen tegemoet. „Waar een wil is, is een weg." Voorzitter D. van der Wekken van het Borren- damme-bestuur -wil nog niet in gaan op de motivatie van de kantonrechter en zegt de uit spraak eerst in het bestuur te willen bespreken. Vooralsnog is dus nog niet duidelijk of het be stuur het vonnis zal aanvechten. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT PHILIPSLAND - Het Opvang- en Verzorgingsteam van de afdeling Sint Philipsland van het Rode Kruis heeft donderdag avond in dorpshuis De Wimpel een oefening 'gasvlucht' gehou den. Geoefend werd in de opvang van mensen die dooreen gaslek hun huis moeten verlaten. Het scenario meldde dat door graaf werkzaamheden de hoofdleiding van het gasnet was geraakt. Met het oog op ontploffingsgevaar moesten alle bewoners van een straat in opdracht van de brandweer hun huis verlaten. Vol gens A van Velsen, coördinator van het team, is de oefening 'uit stekend' verlopen. Het Opvang- en Verzorginsteam Sint Philipsland bestaat uit twintig mensen die allen een speciale cursus hebben gevolgd. Gisteren werd tijdens de oefening onder meer bekeken of het dorpshuis een geschikte opvanglocatie is, wat volgens Van Vel sen zo blijkt te zijn. „Overigens is het hier eigenlijk ook de enige locatie die geschikt is voor opvang." foto PieterHonhoff Wielen kwijt GOES - Van een auto die stond geparkeerd op een fabrieksterrein aan de Westhavendijk in Goes zijn tussen woensdag avond half tien en donder dagochtend half één de wielen gestolen. Een bewaker heeft de diefstal ontdekt. De ver dachten zijn binnengeko men door het hekwerk rond het terrein open te knippen. Zo'n twee weken geleden heeft op hetzelfde terrein een soortgelijke diefstal plaatsgevonden. VLISSINGEN - Donderdag omstreeks half twaalf is op de Westerscheldestraat in Middel burg een 27-jarige Middelbur ger gewond geraakt. De man reed op een scooter en botste te gen een personenauto, bestuurd door een 37-jarige Middelbur ger. Deze keerde zijn voertuig en verleende de scooterbestuurder geen voorrang. De Middelbur ger is met een beenbreuk opge nomen in het ziekenhuis. Beide voertuigen werden beschadigd. Op het fietspad van de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen raakte donderdag omstreeks half negen een negenjarig jon getje uit Vlissingen gewond aan een schouder. De jongen reed op zijn fiets links naast een vriend je. Het tweetal werd voorbij ge reden door een automobiliste uit Vlissingen. Vervolgens stuurde de automobiliste scherp naar rechts. Vermoedelijk heeft de auto bij deze manoeuvre de jongen met de buitenspiegel ge raakt, waardoor hij ten val kwam. Hij liep verwondingen aan zijn schouder op en zijn fiets werd beschadigd. De autobe stuurster heeft de jongen kort toegesproken en is vervolgens weggereden. Later heeft ze zich alsnog bij de politie gemeld. De jongen is door personeel van zijn school voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Aan het Zeeland College sector MTO/BBO Bouw in Vlissingen slaagden de volgende leerlingen: Diploma Timmeren Primair: Jeroen Dieleman, Mauro Fioratti, Jacco de Jonge, Edwin de Leeuw, Athonie de Pagter, Nicky Molenaar, Jan Willem van Nieuwenhuyze, Bas Sinke, Ard- jan Slabbekoorn, Arjan Vos, Danny de Voogd, Geert Westmaas. Miquel Walraven. Diploma Metselen Pri mair: Erwin van Dijk, Jeroen Moret. Diploma Timmeren Voortgezet: Pi- terJan de Baar, Michel Buné, Stefan Gideonse, Mart de Koster, Wim Ma- rinissen, Adrie Sinke, Dave Traas, Robert Vos, Dennis Wanjon, Wim Wijkhuijs, Arja Zoutewelle. Diplo ma Assistent Uitvoerder: Han Da- vidse, Ad Houmes, Hans van de Klooster. turn. Een woordvoerder van de politie te water in Terneuzen: „De regeling zit tamelijk gecompliceerd in elkaar. Om de naleving goed te kunnen controle ren, is op een aantal punten meer dui delijkheid vereist. Vandaar het over leg." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Willem Mieras Onthaasten Met instemming las ik in de PZC van 14 januari het bericht dat de top van het VROM departement zich iedere dag enige tijd 'ont haast'. Dat tijd nemen voor reflectie uitstekend werkt voor jezelf en uitstraalt naar je omge ving ken ik sinds twee jaar uit eigen ervaring. Ik begon met da gelijkse 'onthaastpauzes' en het beviel prima. Sterker 'gevestigd in mezelf' overzag ik mezelf, si tuaties en zaken met veel meer rust. Alleen: gaandeweg liet ik verstoring van binnen- en bui tenaf steeds meer toe in mijn rustmomenten. Maar juist om dat 'onthaasten' me grote vol doening gaf, werd me duidelijk dat wij mensen van deze eeuw, onthaasten moeten leren om het te integreren in ons leven. Na in formeren en zoeken kwam ik bij het Onderwijscentrum voor Transcedente Meditatie te 's-Heer Abtskerke, waar ik ken nis maakte met een ruim 2500 jaar oude meditatietechniek; een praktische methode om twee keer twintig minuten per dag tijd voor jezelf te nemen Wat me aanspreekt in deze tech niek is dat het voor 100 procent een techniek is; het vraagt geen verandering van geloof of le vensgewoonten, er is geen be paalde mate van onthechting voor nodig en is geschikt voor jong en oud. Voor mij is 'onthaasten' syno niem aan Transcedente Mediti- atie; uit eigen ervaring kan ik het motto van het Onderwijs centrum 'doe minder en bereik meer' onderschrijven. Anne Kodde-Wijkhuijs Strandloperstraat 5 Heinkenszand Werkloos Volgens het bericht in de PZC van 21-1-1997 is het werkloos zijn binnen de gemeente Borsele een criminele toestand. Sinds de nieuwe gemeentewet van 14 fe bruari 1992 zijn de gemeenten bekleed met een nieuwe onwen nige macht. Zoiets van een staat in de staat. Een inwoner van Borsele die het lot treft om zon der werk te geraken, zal dat we ten! Als ik de berichten mag ge loven is hij of zij op dat moment een paria. Het liefst zou de ge meente hen uitrusten met een zendertje aan het been om elke beweging en elke handeling te kunnen controleren. Als ik de berichten goed begrijp. De bur gerlijke rechten en plichten zijn echter voor alle burgers gelijk. Het is fijn voor de sociale zaken ambtenaren, dat ze nog een baan hebben, maar niets is ze ker! Ook niet voor de meest dienstbaren binnen een ge meente. Zij die belast zijn met besturen hebben de plicht om voor het welzijn van alle ingeze tenen op te komen. Burgers met en burgers zonder werk zijn ge lijk. Kastevorming is toch wel uit de tijd. H. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen Jacht Gedeputeerde staten hebben de jacht op waterwild weer open gesteld (PZC 21-1). Moordenaars kunnen hun lus ten weer botvieren op dieren die meestal door hulp van dieren vrienden de winter zijn doorge komen en nog sterk verzwakt zijn en dus een makkelijke prooi voor deze lieden. Zijn gedepu teerden en jagers wel lieden met menselijk gevoel? Of zouden zij pas op andere ge dachten komen indien zij ook eens in de loop van een geweer mogen kijken? Misschien komt dat nog? Het smoesje dat er te veel dieren zijn, raakt kant noch wal, omdat ze overal verjaagd worden door woningbouw en zovoort. Nederland is overvol met mensen, die dun je toch ook niet uit met een geweer, of zou het een oplossing zijn met bo venvermelde personen te begin nen? Th. J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen Wegenwacht Hierbij een korte reactie op uw artikel 'Terug in de tijd' over de Wegenwacht (PZC 18-1). Uw artikel is niet geheel in over eenstemming met de werkelijk heid. De eerste twee wegen wachten deden in 1948/1949 hun intrede in Zeeland op het traject Vlissingen-Goes en Vlis- singen-Rilland-Bath tot in Ber gen op Zoom. Wegenwacht Wil lem Manni opereerde vanuit Vlissingen en wegenwacht Piet de Dreu vanuit Goes, beiden met een Harley-Davidson-zij- spancombinatie. In 1950 volgde uitbreiding met twee wegen wachten in Zeeuws-Vlaande- ren, in januari en april van dat jaar. Aan dat tweetal werd ik in juni 1952 toegevoegd. Mijn BSA-zijspancombinatie verdween tijdens de waters noodramp van 31 januari op 1 februari in de stalling in een ga rage in Temeuzen geheel onder water. Zelfhulp was hier in eer ste instantie de boodschap. Na in twee dagen de gehele motor te hebben gedemonteerd, gerein- digd en weer opgebouwd, nam ik vanaf 3 februari deel om de door de watersnoodramp ge troffen voertuigen en andere ge troffen objecten weer op gang te helpen en/of de hulpverlenings instanties daarbij te assisteren. Terug naar uw artikel: de foto waarop de Citroën-Wegen- wachtvoertuigen van destijds staan afgebeeld, is genomen tij dens de opening van het wegen wachtstation bij de zuideüjke oprit van de Zeelandbrug. De twee andere foto's waarbij de naam van de toenmalige burge meester van Kapelle staat ver meld hebben betrekking op de opening van wegenwachtsta tion Vierwegen bij Kapelle. J. A Dieleman Cederstraat 2 Temeuzen Mensenwerk II Met belangstelling begon ik het interview met mevrouw J. Traas (PZC 16-1) te lezen. Al snel nam een gevoel van ongeloof en ook irritatie van mij bezit. 'Niet druk maken over het per soneel dat op straat komt te staan bij sluiting van de kern centrale en/of Covra.' Hoe komt deze uitspraak over een met de zin 'maar eerbied voor alles wat leeft...'? Je werk verliezen en geen ander werk kunnen vinden om welke reden dan ook, het is een drama voor diegene die het treft. Vasthoudend zijn, vechten voor je idealen 'prima' maar er zijn grenzen. Meneer Traas heeft bij de bouw van de centrale geholpen, maar hij wist niet wat hij aan het bou wen was. Gelukkig weten de huidige werknemers wel wat ze aan het doen zijn. Dat komt de veiligheid van ons allen ten goede. Jarenlang heeft er bij mij een poster voor het raam gehangen 'Zeg nee tegen de WOV'. Deze poster heb ik nota bene van mevrouw Traas gekregen. Ze stelt nu: de WOV mag er best komen. Hoezo deze ommezwaai? Omdat er in 2030 bijna geen au to's meer rijden zoals zij zegt? Laat ons toch reëel blijven den ken. Zolang er mensen zijn zullen er auto's zijn en de bevolking groeit. Maar als de WOV er komt hoe zit het dan met de grote schade die de aanleg veroorzaakt heeft? Dat kan nooit meer hersteld worden. Mevrouw De Winde Zwinweg 4a Oudelande Niets nieuws In de PZC van 18 januari lees ik dat het in Vlissingen gebruik is, dat, als de CD-leden in de ge meenteraad het woord voeren, andere raadsleden de raadszaal verlaten. Toen in het begin van de jaren dertig Hitlers NSDAP een groot aantal zetels in de Rijksdag verwierf, hadden de bruinhemden (zo genoemd naar de bruine kleur van het SA-uni- form, dat ze in de vergaderzaal droegen) de gewoonte om, als socialistische en communis tisch Rijksdagleden het woord voerden, zich demonstratief te verbergen achter breed uitge vouwen kranten, die ze zoge naamd gingen zitten lezen. Pre diker wist het al: "Wat geweest is. dat zal er zijn en wat gedaan is, dat zal gedaan worden; er is niets nieuws onder de zon." W. Swaneveld Hofsingel 225 Arnhem Werkdruk Volgens de FNV drijft de hoge werkdruk mensen in de WAO (PZC 18-1). Volgens dit artikel is de FNV-bond daar zeer bezorgd over. Op z'n zachts is dat toch wel wat hypocriet. Het is de FNV, die al jaren achtereen de werktijd heeft verkort, flexibel werken en langere openingstij den van winkels heeft helpen bevorderen. In het begin was dat onder het mom van arbeids plaatsen, die zouden daardoor toenemen. Toen men er achter kwam dat geen enkel bedrijf daar aan meewerkte, wat te ver wachten was, was het goed voor de bestaande banen te behou den. Dat door korter werken en dezelfde productie te moeten halen de werkdruk zou toene men, waren ze bij de FNV niet van op de hoogte. En ondanks dat, gaan ze nog steeds op de zelfde toer door, want de werk tijd moet nog verder worden bekort. De zweep van de slaven drijver is niet de verfijnde con cepten en technieken, maar de te korte werktijd zonder afge dwongen herbezetting. H. A Joosse Zusterstraat 51 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33