Interim-bestuur gaat aan de slag Klokken van duif wordt high tech londagvlieger probeert toch weer tijdbom onder fusieplan te leggen Fabrikant klapschaats kan de vraag niet aan duiven schaken bridge dammen J -foor Adrie van Riel n een ultieme poging probeer de Koen Hendriks van de ostduivenvereniging De uchtbode uit Souburg tijdens vergadering van de zondag- jegers in De Vroone in Kapelle :n tijdbom te plaatsen onder de isie van zaterdag- en zondag- iegers. In een moeilijke verga- ering, geleid door voorzitter aul Ridderhof, hadden de gevaardigden nogmaals be- estïgd dat zij de fusie en de sta llen goedkeurden. Ze willen chter dat het interim-bestuur het najaar, of eerder, zou af- eden en dat er een democrati- he bestuursverkiezing zou orden gehouden, oen Hendriks plaatste de tij d- m op geraffineerde wijze: met eel woorden, maar zonder zijn etoogte onderbouwen. Hij riep vergadering onder meer op gen de aanschaf van een con- óner te stemmen, wat de par- jen uiteen zou kunnen drijven, e vergadering doorzag dat anoeuvre. et kan ook zijn dat de afge- •ardigden van de zondagvlie- enj nog maar één ding wilden: iseren. Zeker nadat men de op- ierkingen van de kascommis- eleden Caro Dehulsters en Pe- de Bakker had aangehoord, ihet voorbije seizoen was er bij zondagvliegerij een weinig ivredigend financieel beleid 'oerd. Het bestuur had zich et gehouden aan de begroting, waren er door de vrachtwa- >ns beduidend minder kilome- rs gereden, maar er was een iel grotere hoeveelheid diesel- 1e verbruikt. orend vond de lcascontrole- immissie het grote bedrag ierduizend gulden) dat was tgegeven aan het afscheids- est van de provinciale be- uurders en partners. In schril ntrast stond de bijdrage aan jeugd (honderdvijftig gul- in). Schoorvoetend werd de- arge verleend aan de pen- ngmeester. 17 januari, om 20.30 uur was laatste vergadering van de ndagvliegers een feit. In de eine zaal van De Vroone gaven jorCor Jansen "wordt heel wat afgezien door eine schakers op clubavonden allerhande wedstrijden! Een zellige sport is het niet, behal- misschien aan de bar na af- ap van de partijen, waar me- ge schaker compensatie zoekt or het geknakte ego. Twee |or Hans Vergoed gelijktijdig de zaterdagvliegers hun goedkeuring voor aanschaf van trailer, boxen en kostendek-^ kingsplan. Er werd een bezwaar gemaakt tegen de fusie en de vaststelling van de statuten. Op de oprichtingsvergadering werd allereerst het door de over legcommissies gevormde inte rim-bestuur aan de vergadering voorgesteld: Rinus Laban, Tho- len, voorzitter. Gerrie van Bo ven, Middelburg, secretaris; Theo Oudeman, Kapelle, pen ningmeester; Peter Provoost, Hulst, tweede voorzitter; Aart Vasseur, Cadzand, tweede pen ningmeester; Leo Breepoel, Hoek; Marinus Ars, Lewedorp; Patrick Bos, Temeuzen; Jo Tou- tenhoofd, Westkapelle; com missarissen. Moeilijk punt Nog voor de eigenlijke oprich tingsvergadering was gestart, liet Rinus Laban weten dat het moeilijke punt bij de zondag vliegers (om in het najaar of eer der een democratische be stuursverkiezing te houden) hem volledig bekend was. Hij zegde toe dat hij op de eerstvol gende bijeenkomst op 7 maart daarover duidelijkheid zal ver schaffen. Laban deelde de vergadering mee dat het onmogelijk was om tijdens de vergadering alle bin nengekomen voorstellen van de verenigingen te behandelen. Hij bracht enkele bestuursvoorstel len in de vergadering, zoals het vaststellen van de contributie voor 1997 (dertig gulden per lid). Verder was er het voorstel om als kiesmannen voor het sei zoen te benoemen: M. Laban en P.Provoost, reservekiesman G. van Boven. Vervolgens zette hij uiteen hoe hij in de toekomst door middel van een raamwerk-opstelling het vluchtprogramma met de verenigingen wilde vaststellen. Voor het komende seizoen werd, behoudens enkele kleine wijzi gingen, het door het interimbe- stuur opgestelde conceptvlieg- progamma aangenomen. De overnachtfondvluchten Wroclaw en Tarbes en dagfond- vlucht München worden niet in Terstandige sport heeft een i goede invloed op lichaam en sest, zegt men. Daai'bij moet iet worden gedacht aan de hij- inde strompelaars, die tegen- oordig overal langs bos en leind worden aangetroffen, un tobben kan men moeilijk rstandige sport noemen, altstilstand door overmatige spanning tref je namelijk eer- er bij hen aan dan bij mensen ie in een luie stoel een saai oekje zitten te lezen. ;ns psycholoog Piet Vroon luien de mensen zich om een eel andere reden af dan licha- elijk welzijn. Het is om con- ole te krijgen over het bestaan, lardlopers proberen via het 'heersen of beïnvloeden van t lichaam een gebrek aan be- lersing over hun leven te com- nseren.' Geldt zoiets ook voor hakers? Als je ze soms ziet roegen, zweten en lijden, zou dat wel denken. En dat geldt et alleen voor de beroepsscha- provinciaal verband gespeeld. Limoges in september kan des gewenst evenals in 1996 naar Hoogerheide worden gebracht, maar ook deze vlucht zal niet provinciaal worden gevlogen. Voor het rayon West Zeeuws Vlaanderen was het even wen nen een lossingsstation, of vlucht gewijzigd te krijgen. Met 17.5 procent van de stemmen (350 leden) haal je niet makke lijk een pi-ovinciale meerder heid. Uitslag tentoonstelling P.V. de Luchtpost Yerseke. Oude Dof fers Jac. Neels Mooiste T.T; Ou de duivinnen H.Paauwe/Zn; Jaarling doffers Jac.Neels; Jaarling Duivinnen H.Paau- we/zn; Jonge doffers. E. Ver mast: Jonge duivinnen Em. van Hijfte; Het interim-bestuur van de afdeling Zeeland: zittend vlnr. Jo Toutenhoofd, Marinus Laban en Theo Oudeman, staand Leo Breepoel, Pa trick Bos, Marinus Ars, Peter Provoost en Aart Vasseur. (Gerrie van Boven was afwezig). foto Adrie van Riel van onze sportredactie ENSCHEDE - De chip doet volgend jaar zijn intrede in de duivenwereld. Vanaf 1998 wordt iedere wedstrijdduif voorzien van een chip aan een poot, waarmee de re sultaten van wedvluchten tot op de hon derdste seconde nauwkeurig kunnen worden geregistreerd. De chip vervangt de bekende ringen en klokken. Een duif, die momenteel aan een wedvlucht heeft meegedaan en landt op het dak van een duiventil, wordt na thuis komst zo snel mogelijk ontdaan van een gummiring om een poot. Deze ring wordt in een duivenklok gedrukt, waarmee de tijd van de vlieger wordt vastgelegd. Als de duif is uitgerust met een chip hoeft het dier alleen nog maar zijn hok binnen te lo pen, waarna een detector automatisch het aantal vlieguren registreert. Het chip-systeem wordt al enige jaren toegepast in de marathonsport. De chip vervangt hier het handmatige klokken van tijden. De handmatige klokkers bij.de de eerste marathons van Enschede waren duiven melkers. Langs de kant van de weg en bij de finish in het Diekmanstadion noteer den zij met behulp van hun duivenklok de tijden. Na de atletiek wint nu ook in de duivensport de chip van de ouderwetse duivenklok. GPD partijen uit het Zeeuws kampi oenschap. Corné Boogaard - Wout Punt l.g3 Een openingszet, waar je alle kanten mee op kan. I....d5 2.Lg2 Pf6 3.d3 Lf5 Een andere goede opstelling is 3.... c5, gevolgd door Pc6, waar na het koningindisch in de voor hand ontstaat. Nu wordt het een Réti-opening. 4.c4 c6 5.cxd5 cxd5 6.Db3 Dd7 7.Pc3 e6 8.Lf4 Pc6 9.Pf3 h6 Een zetje om op h7 een vlucht- veld voor de loper te hebben. 10.0-0 Le7 ll.Tadl Na ll.Tfel zou wit ook beter hebben gestaan. Ook het pion offer 11. e4 zag er goed uit. II.... 0-0 12.e4 Lg4 13.exd5 exd5 14.Td2 Lxf3 15.Lxf3 Pd4 16.Ddl Pxf3+ 17.Dxf3 d4 18.Pe2 Tfe8 Op 18... Tac8 was 19.Le5 ge volgd. Zwart heeft een beetje problemen met de zwakte van pion d4. 19.Tc2 Nu ging 19.Le5 niet wegens 19.... Lb4! 19.... Tac8 20.Tfcl Txc2 21.Txc2 Dh3 Na 21.... Ld8 was er ook niet zo veel meer aan de hand geweest. 22.Dxb7 g5 23.Lcl Ld6 24.Dg2 Df5 25.Dfl Dxd3 26.Td2 Da6 27.Pxd4 Dxa2 de Amerikanen kwamen niet in de buurt: West (Branco) pas - Noord (Cohen) pas - Oost (Cha- gas) een schoppen - Zuid (Ber- kowitz) pas - West twee schop pen - Noord drie klaver - Oost drie ruiten - Zuid pas - West vier schoppen, einde. Tegen Oosts vier-schoppencon- tract startte Berkowitz met schoppen 3 voor Boer en Heer. Chagas speelde schoppen 10 te rug en Zuid mocht nu niet de fout maken schoppen Aas te duiken, in de hoop partner met schoppen Vrouw te vinden, want Oost zou dan op de ruiten- kleur overschakelen en, daar Zuid drie rondjes moest beken nen, zou op de vierde ruiten een klaververliezer uit de Oosthand weg kunnen, waardoor het con tract gemaakt zou zijn. Berko witz trapte echter niet de val, legde na enig denken schoppen Aas en switchte klaver Vrouw, waarna NZ hun vier slagen in casseerden en OW een down wa ren. De plus 50 voor NZ bete kende niettemin drie imps voor de Brazilianen. Het volgende spel zou kostbaar der blijken voor de Amerika nen: zie diagram 2 Met kunst en vliegwerk heeft zwart materiaalverlies weten te voorkomen. Het heeft echter te veel tijd gekost en dat kost hem alsnog de kop. 28.Pf5 Lb4 Zwart wil om de een of andere duistere reden geen Lf8 spelen. 29.TdlDe6 30.Db5 Waarom niet 30.Pxh6+? 30a5? Een ernstige fout. Misschien heeft zwart overzien, dat pion h6 in stond of hij heeft gedacht het paard te kunnen vangen. Met 30.... Lf8! had zwart zijn stelling bij elkaar kunnen hou den. Nu verliest hij twee pion nen. 31.Pxh6+ Kh7 32.Dxg5 Pe4 33.Dh5 Dg6 34.Dxg6+ fxg6 35.Td7+ Zwart overschreed de tijd. Hij staat natuurlijk verloren. Wit heeft de hele partij uitstekend gespeeld en verdiend gewon nen. Mervin Holwijn - Sven Stange l.d4 c5 2.c3 Pf6 3.Pf3 Of 3.dxc5 e6 4.b4 a5 en wit zal zijn pluspion moeten verliezen. 3.... e6 4.g3 b6 5.Lg2 Lb7 6.0-0 g6 7.Lg5 Lg7 S.Pbd2 d5 9.Pe5 O- O 10.e4 h6 ll.Lxfö Lxf6 12.Pg4 12.... Lg7 13.e5 Pc6 14.Pf3 Tc8 15.Dd2 Kh7 16.b4 Wit verzwakt zijn pionnenstel- ling. 16.... La6 17.Tfbl cxb4 18.cxb4 Lc4 19.b5 Pa5 20.Df4 De8 Hier was 20.Ld3ook een goede mogelijkheid, maar zwart wil pion b5 veroveren. 21.Pf6+ Lxf6 22.exf6 Lxb5 23.DH4 Th8 Gedwongen wegens de dreiging 24.Pg5+ 24.Pe5 Le2 25.f3 Kg8 De witte aanval is niet onge vaarlijk. Zie: 25Pc4 26.Pg4 Df8 37.Tb3 en de dreigingen Kf2 of Tel zijn lastig. 26.Tel La6 27.Lh3 Er dreigt 28.Pxf7 en inslaan op e6. Zwart ziet zich genoodzaakt om de kwaliteit te offeren om het witte offensief te breken. 27.... Tc6! 28.Pxc6 Pxc6 29.Tacl Lc4 30.Lfl Pa5 31.Lxc4 Pxc4 32. Df4 Dd7 33.h4 h5 34.Te5 Vindingrijk gespeeld. Na 34.... Pxe5 35.Dxe5 dringt de witte toren via de c-lijn binnen. Zwart heeft echter een goed alterna tief. 34.... Dd6 35.Tg5 Dxf4 36.gxf4 zie diagram 1 Een interessante stelling. Wit heeft de kwaliteit meer voor een pion. Maar zijn pionnenstelling kan moeilijk goed genoemd worden. Staat zwart niet beter? 36.... Pd6? Het paard stond ideaal op c4. Nodig was 36.Kh7. Het enige dat wit kan proberen is dan 3 7 .f 5Maar dan is de stelling na diagram 1 diagram 2 noord èb noord a4 v b942 s? h107542 93 ohvio <£>ah8632 <£>h9 west oost west oost 965 hv10742 v10872 ^hb9 "v? 765 <?hv av s? 86 hv1064 <>a75 b6 oa87432 75 <2? 94 7652 ^v10 zuid zuid &a83 653 ■v5 a1083 b93 o b82 <>95 q 765 <£>ab843 37.... exf5 38.Tel Td8 39.Te7 Kg8 40.Txa7 Td6 een groot raadsel. De pion op f6 gaat ver loren. Waarschijnlijk hebben beide partijen gelijke kansen. 37.Tc7 a5 38.Td7 Pf5 39.Kf2 Ph6 Na slaan op d4 of h4 speelt wit Tgl en zijn torens dringen de zwarte stelling binnen. De witte pion op f6 verlamt het zwarte spel. 40.Tgl Kh7 41.Tel! Mooi gespeeld. Zwart verliest op d5 of e6 een pion. 41....Te8 42.Txd5 exd5 Er is niet beter meer. Op 42.... Pg8 volgt 43.Td7 en zwart ver liest nog een pion. De rest is ge makkelijk. De toren is geen par tij voor het koribenige paard. 43.Txe8 Pf5 44.Tf8 Pd6 45.Td8 Pb5 46.Txd5 Pc3 47.Td7 Kg8 48.Td8+ Kh7 49.Tf8 Pxa2 50.Txf7+ Kg8 51.Tb7 Pc3 diagram 3 noord &b4 <?v3 o av8 £>vb9864 west oost 5 lè h106 s? h1087 s? ab94 b10976 o h54 a72 <êh103 zuid av98732 s? 652 o 32 £>5 Noord gever, allen OW kwets baar. Aan de meeste tafels was dit een simpel spel: Noord een harten - Zuid twee harten - Noord vier harten, waartegen Oost bij gesbrek aan aantrekke lijke alternatieven, een troefje startte. Dit loste direct de pro blemen van de leider op en het contract werd dan ook steeds (vier keer) gemaakt. Drie keer bleven NZ in een deelscore in harten steken, maar voor de Vue Graph moesten Berkowitz-Co- hen een hoge prijs betalen voor hun biedmethoden. Cohen opende namelijk het Noordspel met een klaver (15+), Oost paste, Zuid wees af met een ruiten, waarop Branco (West) net een schoppenvolgbodje kon doen. Dit had tot gevolg dat, toen NZ het eindcontract van vier harten hadden bereikt, Chagas met schoppen 9 kon starten, hetgeen de taak van de leider bepaald niet vergemak kelijkte. Cohen nam Wests Vrouw met het Aas en legde, in een pogische poging met een ruitenaftroever op tafel te ko men, in slag twee ruiteïi Heer op tafel, die Chagas echter in een flits dook! Het ruiten 10-ver- volg werd door Oost wel met het Aas genomen en een derde maal ruiten deed West harten Vrouw scoren. Harten Aas en een schoppenslag leverden OW de enige plusscore in hun lijn op, goed voor acht imps. Op het volgende spel vond Cha gas de goede uitkomst tegen Co- hens drie SA-opdracht en toen de Amerikaan vervolgens ruiten Vrouw de verkeerde kant op sneed, was hij een down, nog van onze verslaggever Gijs van Oosten WEESP - Noren, Finnen, Zwe den, Duitsers, Japanners, Rus sen. Je kan het zo gek niet be denken, allemaal grepen ze maandag na het ochtendgloren in Davos naar de telefoon. Klap schaatsen moesten ze hebben en het liefst zo snel mogelijk. Henk Vos, de commercieel en financi eel verantwoordelijke man bij schaatsfabrikant Viking uit Weesp spreekt van een hausse. Het bedrijf kan op korte termijn niet aan de vraag voldoen. „Tachtig procent van de lange baanschaatsen wil nu de klap schaats hebben. Ik heb de exac te cijfers niet bij de hand, maar de toppers hebben de laatste da gen ongeveer tussen de vij ftig en honderd paar besteld", licht Vos de run op de magische ijzers toe. Bob de Jong en Bart Veldkamp zorgden zondag in Baselga de Piné voor paniek onder de bui tenlandse concurrenten door op de klapschaats de tien kilome ter wonderbaarlijk snel af te leggen. De Jong reed zelfs de snelste 10.000 meter ooit gerea liseerd op een buitenbaan (13.51,56). De vrouwen waren al in november om na het pioniers werk van het trio Tonny de Jong, Barbara de Loor en Carla Zijl stra in Berlijn. Het klapschaats virus heeft nu ook de mannen aangestoken. Eerst waren de mannen bang dat ze het mechanisme van de klapschaats kapot zouden rijden", aldus Vos. „Maar die psychologische drempel is over wonnen na het succes van Veld kamp en De Jong. Iedereen is er nu van overtuigd dat je er tijd winst mee boekt." Viking kan niet onmiddellijk aan de vraag voldoen. De fabri kant heeft in Weesp nog genoeg klapsetjes op de plank, maar is door de mooie schaatswinter goeddeels' door de voorraad schoenen heen. „Vooral de klei ne maatjes", zegt Vos. Volgende week pas verwacht het bedrijf alle schaatstoppers tevreden te kunnen stellen. „Want de klap setjes en schoenen moeten ook nog op maat worden gemon teerd." De klapschaats is een hot-item, zozeer dat Viking deze dagen prioriteiten moet stellen. De subtoppers en de handel worden voorlopig niet geholpen, want eerst wil de fabrikant de inter nationale schaatstop bedienen. Die krijgt het materiaal ter waarde van 900 gulden in bi'uikleen." Vos: „Als we de boot niet zouden afhouden, zou het hier echt een gekkenhuis zijn. We concentrei-en ons op de top. Iedereen moet op gelijkwaardig materiaal kunnen rijden. An ders krijgen we weer die verwij ten dat we de Nederlanders zou den vooitrekken." De Duitse schaatstx-ainer Hel mut Kraus suggereerde enige weken een voorkeursbehande ling voor de Nederlanders, die van Viking het beste materiaal zouden krijgen. Die uitspraak werd hem niet in dank afgeno men. Kraus heeft Viking inmid dels zijn excuses aangeboden. ..Hij was gefrustreerd", legt Vos uit. „En bovendien zou hij beter moeten weten. De Nederlanders waren gewoon de eersten die het aandurfden om op de klap schaats te rijden en hebben daaixloor een vooi-sprong op de rest. In oktober hebben we Gun- da Niemann al een paar aange boden. Maar ze wilde ze hele maal niet." Nu wil iedereen ze hebben. Ook Niemann, die afgelopen week een griep vooi-wendde om in het geheim de klapschaats uit te proberen. Bart Veldkamp ging zateixlag in Baselga impulsief overstag. „Ik had ze al en toen ik hooi'de dat Bob de Jong en Frank Dittxieh erop gingen schaatsen, heb ik besloten dat ook te doen. Je moet mee, anders mis je de boot", zegt Veldkamp vanuit Davos in Zwitserland. Ondanks het feit dat het voor hem de eerste keer was, heeft Veldkamp een 'een erg goed gevoel' aan de klapschaats overgehouden. „De technische aanpassing valt mee. Je moet normaal blijven schaatsen en op het goede moment de enkel- strekking plaatsen. Als je dat eenmaal in de gaten hebt, dan pak je daar je winst. Ik weet ze ker dat je zonder de klapschaats tijdens de Olympische Spelen in Nagano (februaxi 1998, red.) niets te zoeken hebt. Ik merk het ook aan de reacties van andere schaatsers. Kjell Stox-elid (Noorse stayer, red.) zegt nu ook: ik heb geen keus, ik moet ex-op gaan rijden." GPD 52.Txb6 a4 53.Ta6 Kf7 54.Kel Kf8 55.Kd2 Zwax-t gaf het op. Een interes sante pax-tij. Probleem van de week zie diagram 2 Diagram 2 Veczey, 1935. Wit: Ka7, Db8. Pb8. Zwart: Kh8, Ddl. Wit aan zet vex-ovex-t de zwarte dame. Ongelofelijk maar waar! Oplossing van de vorige week Mandlex-/Koenig. Wit: Kc4, Tel, Te2, pion f6. Zwart: Kh6, Tb3, pion a3. Wit speelt en wint. I,f7 Kg7 2.f8D!Kxf8 3.Tfl+ Ke7 4.Tfelü Een px-achtige vondst. Zwart verliest een tox-en en de partij Ook 3... Kag7 4.Tg2+ Kh6 5.Thl+ Th3 6.Tgh2ü heeft het zelfde effect, de zwarte pion op a3 vex-hindert eeuwig schaak! eens elf imps voor de Brazilia nen. De zitting liep zo goed, dat Cha gas zich op het voorlaatste spel nog een stuntje kon vei'oorlo- ven: zie diagram 3 Zuid gevex-, niemand kwetsbaar. Berkowitz opende het Zuidspel met drie schoppen en, na passen van West en Noord, probeex-de Chagas drie SA dat hij mocht spelen. Schoppenstart zou de leider direct kansloos hebben gelaten, maar Bei'kowitz koos voor harten 6, gedekt met 10, Vx-ouw en Aas. Chagas incas seerde haiten Boer en vexwolgde harten naar de 7. Ruiten Boer werd gespeeld, Noord pakte het Aas om schoppen Boer te ver volgen voor Heer en Aas. Zuid speelde schoppen Vrouw en schoppen voor Oosts 10, die zich nu kon verooxioven ruiten Heer en nxitexr te spelen: negen sla gen, plus 400 voor OW, goed voor vijf imps. Zoals uit dit spelmateriaal heeft kunnen opmaken waren Cha- gas/Branco ook in de laatste ronde oppermachtig en konden hun tweede toernooizege - in 1993 waren zij ook al de stex-k- sten - gaan vieren. door Leo Anderson Openingsvarianten en com- binatievox-men kunnen door een ijverige student goed deels uit het hoofd worden ge leerd, maar daarmee heeft hij nog geen zicht gekregen op de wezenlijke kenmerken van het damspel. Voor het verkrijgen van inzicht in de structuur van het spel is meer nodig, namelijk vaardigheid in het toepassen van de juiste strategie en tac tiek. Hoewel hiervoor in de eer ste plaats een soort natuurlijke aanleg vereist is, kan veel oefe ning en bestudering van de be staande leerstof een speler op weg helpen de juiste koers te vinden. In dat verband kan de serie Dammen in opbouw van Harm Wiex-sma warm worden aanbe volen. Met name de deeltjes dxie en vier, waaxin door de co-au teurs Alike Scholma en dx-s. Wim van der Kooij i'espectievelijk 'Strategie en tactieken 'Analy se van spelvormen' worden be handeld. Verlucht met niet min der dan 648 diagrammen woi'dt een uitstekend beeld gegeven van de mogelijkheden om tot winnend voordeel te gei-aken of om verlies te voorkomen. Enke le voorbeelden: Op diagram 1 dwingt wit de winst af door te offeren, een van de tactische wendingen naast bijvooi-beeld di-eiging en zet- dwang. Het staat ten name van Scholma. Wit forceert een doorbraak naar veld 7. zie diagram 1 O o o O O Diagram 2 Oplossingen kunnen binnen tien dagen worden opgezonden aan ons adres: Gerbrandylaan 110 - 4333 BL Middelburg. On der de goede oplossers wordt deel 3 van de serie verloot; het boekje waaraan deze diagx-am- men zijn ontleend. Op de diagrammen 3 en 4 is de situatie van x-espectievelijk de witte linkei-vleugel identiek aan die van zwax-t, In diagram 3 is zwart aan zet; in diagram 4 wit. De vx-aag luidt: wat zijn de ge volgen van respectievelijk 21- 26 en 30-25? zie diagram 3 Q G O O O O ©j O O Wit: 15 sch. op 27-28-31/33-35- 36-38-40/45-48 Zwart: 15 sch. op 1-3-4-6- 12/16-18-19-21-23/25 zie diagram 4 Diagram 1 Wit: 11 sch. op 27-28-32-35- 37/39-43-45-47-50 Zwaxt: 11 sch. op 3-4-7-8-12- 17/19-23-24-26 Deze rubriek leent zich niet voor lange, theoi'etische be schouwingen. Daarvoor dxent het boek te worden geraad pleegd. Op diagram 2 een spel- beeld van Andreas Kuyken, waarin de zetdwang aan de orde komt. Het laat zien hoe men door alert tezijn schijfwinst kan afdwingen; en in dit geval zelfs in slechts dxie zetten! zie diagram 2 Wit: 9 sch. op 26-28-31/35-48- 49 Zwaxt: 9 sch. op 4-12-13-17-18- 20/22-24 o q o Diagram 4 Zwaxt: 14 sch. op 2/4-8-10-12- 13-15-16-19/21-23-24 Wit: 14 sch. op 27-28-30-32-33- 35-37-38-40-42/44-48-50 Onder de goede oplossers van de problemen 3 en 4 wordt een ex emplaar van deel vier van Dam men in opbouw beschikbaar ge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31