Minder loon voor trage ouderen PZC President Chirac: hij kwam, hij zag en deed verder niets Emoties feiten en meningen Demotie van werknemers op leeftijd is uit de taboesfeer vrijdag 24 januari 1947 Republikeinen in VS doen even stap terug vrijdag 24 januari 1997 Oudere werknemers worden steeds vaker als een probleem ge zien. „Ze kosten veel meer dan jongerenmaar produceren min der. Daarom mogen ze best minder gaan verdienen'', stelt de werkge versvereniging VNO-NCW. Wie dat twee jaar geleden hardop durf de te zeggen, was asociaal. Maar loonsverlaging voor ouderen raakt ineens uit de taboesfeer. Zelfs de vakbonden vinden het on derwerp plotseling bespreek baar van onze verslaggeefster Sylvia Marmelstein Oudere werknemers krijgen een veel hoger salaris dan jongeren. In de meeste bedrijfstakken verdient ie mand die aan het eind van zijn loop baan zittwee keer zo veel als een werk nemer die net begint. De toenemende vergrijzing drijft dus automatisch de loonkosten omhoog. „Over een paar jaar kunnen heel veel bedrijven dat geld niet meer ophoesten", voorspelt T. de Korte van organisatie-adviesbu reau Berenschot. Blijkbaar is dat ook doorgedrongen bij de vakbonden. Zij waren een jaar gele den nog fel tegen het voorstel van werkgeversorganisaties om het mes te zetten in de lonen van ouderen. Maar het tij is gekeerd; geen enkele vakbond is nog faliekant tegen demotie, het te genovergestelde van promotie. De Vakorganisatie voor Middelbaar en Hoger Personeel (VHP) voert al maan den gesprekken met de directies van Philips, Vendex en Heineken over hoe op de salarissen van oudere werkne mers kan worden bezuinigd. De Unie maakte woensdag bekend dat de bond er voorstander van is dat werknemers die minder produceren (ouderen dus) op een lager salaris worden gezet. Ook de FNV en het CNV vinden het onder werp ineens 'bespreekbaar'. FNV en CNV vinden wel dat er goede regels en voorwaarden moeten worden gesteld. „Demotie mag alleen als de werknemer daar zelf voor kiest", zegt H. Leemreize, beleidsmedewerker bij de Vakcentrale FNV. „Sommige werk nemers willen het na hun vijftigste wat rustiger aan doen en kiezen zelf voor een lagere functie in ruil voor minder loon. Wij zullen dat nooit afkeuren." De manier waarop de Unie tegen het ouderenbeleid aankijkt, vindt Leem reize echter totaal fout. „Die bond neemt demotie als vertrekpunt, terwijl je het als laatste redmiddel moet ge bruiken. De werkgever moet eerst pro beren om de kennis van oudere werk Oudere werknemers produceren vaak minder danhun jongere collega's, maarzij verdienen meer. fotoarchief PZC nemers op peil te houden door scholing. Pas als dat niet helpt mag hij voorstel len dat de werknemer een stapje terug doet in functie en salaris." Over één kam Het CNV vindt het voorstel van De Unie 'heel gevaarlijk'. „De bond scheert alle ouderen over één kam", reageert R. van Splunder, CAO-coördi- nator van de Industrie en Voedings bond. „Ze vergeten dat sommige werk nemers na hun zestigste nog heel actief zijn. Als ze dan salaris moeten inleve ren, demotiveert dat juist. Bovendien worden werkgevers niet meer geprik keld om samen met de werknemer op zoek te gaan naar passend werk. Laat hem maar doorsukkelen, we hoeven toch niet veel te betalen, denken ze dan." De discussie over loonsverlaging voor ouderen komt niet uit de lucht vallen. Enkele jaren geleden bedachten werk gevers nog allerlei trucjes om de oudere werknemer 'netjes' de deur uit te wer ken, via de WAO, de WW of de Vut. Dat kan niet meer omdat de toegang tot de WAO en de WW is beperkt en de Vut op een steeds latere leeftijd ingaat. Werk gevers zoeken dus een nieuwe manier om op de loonkosten te bezuinigen. De weg daarvoor is vorig jaar definitief vrijgemaakt. In steeds meer bedrijfs takken wordt het pensioen namelijk niet meer gebaseerd op het laatst ver diende inkomen (eindloon), maar op het inkomen dat de werknemer gemid deld in zijn arbeidsverleden heeft ver diend (middelloon). Als oudere werk nemers aan het eind van hun loopbaan minder salaris krijgen, dan werkt dat dus minder hard door in het pensioen dan in de oude regeling. De werkgevers ruiken daarom nu hun kans. De werkgeversvereniging VNO-NCW vindt niet voor niets dat de discussie over demotie nog niet ver genoeg gaat. „Demotie zou moeten worden vastge legd in CAO's", zegt L. van Hoogstra ten, secretaris Sociale Zaken. „De bon den hebben het voortdurend over vrijwillige demotie, maar wij vinden dat werkgevers werknemers moeten kunnen verplichten een stapje terug te doen in salaris." Relatie beter Van Hoogstraten denkt zelfs dat de re latie tussen ouderen en jongeren op de werkvloer dan verbetert. „Neem een oudere vertegenwoordiger die veel minder klanten op een dag bezoekt dan een jongere. De oudere ontvangt wel twee keer zoveel loon en dat leidt tot scheve gezichten. Als de werknemers voortaan betaald krijgen naar aantal bezoeken, dan is het niet meer zo dra matisch dat ouderen minder preste ren." Het organisatie-adviesbureau Beren schot voorspelt dat de discussie over demotie aan het einde van deze eeuw pas echt oplaait. „Dan gaan werkge vers echt merken dat ze de voorzienin gen voor ouderen niet meer kunnen betalen. De hoge salarissen, pen sioenlasten, meerdere veiiofdagen, het soms wat hogere ziekteverzuim, jubile umgratificaties en de kosten van de Vut rijzen de pan uit. In de Nutssector zijn de werkgevers nu al 20 procent van de loonsom kwijt aan uitkeringen en pre mies voor oudere werknemers, die niet meer werken", zegt De Korte van Be renschot. Aantrekkelijk Hij pleit ervoor dat de term demotie zo snel mogelijk wordt afgeschaft, omdat die een te negatieve klank heeft gekre gen. In plaats daarvan moet het juist aantrekkelijk worden gemaakt om het aan het einde van de loopbaan salaris in te leveren. „Als de bedrijven hun ou dere werknemers meer vrije tijd bie den, kortere werkdagen en minder stress, dan vinden ze een lager loon echt geen ramp." Het ouderenbeleid kan volgens De Korte ook nog op een andere manier uit de negatieve sfeer worden gehaald. „Maak promoties en het bijbehorende salaris niet meer levenslang, maar ver bind er een termijn aan", is zijn advies. Op het kantoor van Berenschot is dat al jaren de praktijk. Managers mogen maximaal vijf jaar op hun plek blijven zitten. Daarna moeten ze weer terug naar hun oude functie en salaris. „Zo voorkom je dat je managers krijgt die minder werk verrichten, maar toch met een riant loon naar huis gaan. Bij ons heeft het ouderenbeleid geen kwalijke geur meer." GPD Mooi Borsele voelt zich lelijk behandeld. Degj meente stapt naar de Raad van State om zit te beklagen over de wijze waarop zij door hi Rijk wordt behandeld. De rijksoverheid heeft nameli de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval N (Covra) een vergunning verleend om tijdelijk hoogn dioactief afval op te slaan in een gebouw dat is neergj zet om laagradioactief afval in te bewaren. De 1 overheid, die als dank voor het aangenaam verpozs mooi Borsele opzadelt met de schillen en de dozen, daarmee te ver, vindt de gemeente. De grens van debt lasting is, ook in emotionele zin, bereikt. De emoties gelden nog een tweede kwestie. De gemea te heeft over een reeks van jaren een kerncentrale en< Covra op het grondgebied gekregen en ziet de kon; van de Westerscheldetunnel tegemoet. Daarvoor wil, iets terug in de vorm van omgevings- en natuurontwü kelingsbeleid in de nabijheid van het Sloegebied. bezoedeling van het bruidskleed moet gevolgd wordi door de beschikbaarstelling van een flinke partij wj wassers, zo is de redenering. Vandaar dat Borsele door haarzelf betreurde stap neemt en zich keert tegf een beslissing van de rijksoverheid. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van Sta te krijgt aldus een beroepschrift toegezonden dat twf verzoeken behelst: vernietig het onderdeel van de bs schikking waarin opslag van hoogradioactief af wordt toegelaten; en zorg dat toezeggingen over rein) ging van de bruidsjapon worden nagekomen. Formeel gaat het, zo laat het dagelijks bestuur vanBo; sele weten, om twee zaken: het is én, én. Het beroi moet dus niet zo worden geïnterpreteerd alsof Borst zich wel zou willen neerleggen bij de opslag van hoogradioactief afval als daar maar voldoende cos pensatie in de vorm van omgevingsbeleid tegenover^ steld wordt. Die zaken moeten los van elkaar gezi- worden, verzekeren de leden van het college van 1 meester en wethouders. Het is de vraag of het, ervan uitgaand dat achter dele mele opstelling geen bereidheid tot zakendoen schir gaat, verstandig is beide verzoeken in één geschrift verweven. Het eerste deel van het beroep heeft nameli uitsluitend betrekking op de Covra, het tweede di gaat over de belasting van de omgeving met meer di radioactief afval. Dat werkt verwarrend. Overigens brengt de stap van het gemeentebestuur herinnering hoe een aantal jaren geleden werd omg sprongen met de Vaste Oeververbinding Westerschelc Ook daartegen ging het gemeentebestuur in beroepl de Raad van State. En ook toen werd over de psy chisci belasting van de bevolking gesproken. Het dispu vond een einde in een convenant met de provincie ov compensatie van schade. Borsele schoof op van een ai soluut 'nee' naar een 'ja, op voorwaarde dat'. De bevolking van Borsele zal zich die elasticiteit vi het bestuur nog wel herinneren. Zij zal de afwikkelii van het nu ingestelde beroep ongetwijfeld extra ople tend volgen. door Walter Mears De Republikeinen in het Amerikaanse Congres zingen een toontje lager. Voorlopig althans, want bij de reprimande en boete die voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Newt Ging rich deze week kreeg, past wel een beetje bescheiden heid. Republikeinse senato ren en afgevaardigden zeg gen te willen samenwerken met Democraat en president Bill Clinton, maar langzaam worden de messen opnieuw geslepen. Twee jaar geleden, toen de Republikeinen in het Con gres aantraden met hun vers gewonnen meerderheid, werd er veel bombarie ge maakt om him 'Contract met Amerikaeen reeks voorstel len voor verdere bezuinigin gen en het afbouwen van de invloed van de federale over heid. In de eerste honderd dagen stormde het in Washington. Van de tien voorstellen die de Republikeinen in het Con tract deden werden er negen aangenomen. Het afgewezen voorstel, over de beperking van het aantal termijnen die iemand in het Congres mag dienen, wil Gingrich in de huidige zittingsperiode op nieuw in stemming brengen. De voorzitter zit momenteel moeilijk op zijn stoel. Was hi j twee jaar geleden constant aan het woord, nu houdt hij zich wat meer op de vlakte om eerst de rijen weer geslo ten te krijgen. In het schan daal rond de belastingfraude waarin hij door de ethische commissie van het Huis te recht werd gewezen, lieten sommige Republikeinen Gingrich keihard vallen. Langzaam zullen de Repu blikeinen proberen hun ver loren goodwill onder de be volking in terug te halen. Trent Lott, de Republikeinse fractieleider in de Senaat, vindt het tijd om de affaire- Gingrich af te sluiten en poli tiek te bedrijven, in plaats van bezig te zijn met proble men rond personen. Agenda Hoewel Gingrich als Huis voorzitter voor een groot deel de agenda van het Congres kan bepalen, heeft Lott hem die taak even wijselijk uit handen genomen. Lott heeft elf punten genoemd ais prio riteit. maar in tegenstelling tot het vorige Congres willen de Republikeinen daar nu geen tijdslimieten aan ver binden. Lott zegt wel dat de Republi keinen uit zijn op samenwer king met Clinton, maar de prioriteitenlijst van zijn Grand Old Party begint met het voorstel tot een grond wetswijziging om de federale regering te verplichten een sluitende begroting te voe ren. Clinton heeft er mee in gestemd de begroting' uiter lijk in 2002 sluitend te hebben, maar hij verzet zich hevig tegen een grondwets wijziging. In het voorstel staat ook dat de belasting over een periode van vijf jaar met 163 miljard dollar naar beneden kan, veel meer dan de regering wil. Bescheiden Clinton doet het eveneens voorkomen alsof zijn agenda bescheiden is. De president, die eind vorig jaar geplaagd werd door berichten over on- regelmatighedeninzijn cam pagnefinanciering. heeft het Congres gevraagd daar een nieuwe wet over te maken. Clinton brengt het mooi, want hij zegt dat er spijkers met koppen geslagen moeten worden nu de campagnefi nanciering de aandacht van het publiek heeft. Op de ach tergrond bereidt Clinton zijn werkelijke coup voor: hij wil de onderwijspresident wor den die Amerika voorbereidt op de 21ste eeuw. Twee dagen na zijn inaugu ratie was Clinton woensdag alweer op het campagnepad om juist die onderwijsplan nen te verkopen aan het pu bliek. Op een school in een dure wijk bij Chicago pleitte Clinton voor het invoeren van een nationale leerlingen test, die volgens hem nodig is om niet achterop te raken bij andere landen. In de VS, waar pas sinds eind jaren ze ventig een fedei'aal onder- wijsministerie bestaat, staat vrijheid van onderwijs hoog in het vaandel en lopen her vormers snel de kans hun handen te bx*anden. Clinton pleit dan ook niet voor een verplichte test, want daar is ook in het Congres veel weer stand tegen. AP Alsof hij niet meer was dan een toeschouwer aan de zij lijn, klaagde president Jacques Chirac vorig jaar over het 'con servatisme' van de Fransen. Treinmachinisten en vrachtwa genchauffeurs legden het land stil en er was niets dat de presi dent daartegen kon doen. Chirac wilde het spoorwegbe drijf saneren, maar het perso neel was tegen. Hij wou CIC, een groep verliesgevende banken in de regio, privatiseren, maar de regio was tegen. Hij had ge pland om de gigant Thomson te privatiseren, maar de bureau cratie sprak een veto uit. Zo vaak werd Chirac het afgelo pen jaar knock-out geslagen, dat het voorbeeld aanstekelijk werd. Vorige week bezetten werknemers van Crédit Foncier, een verliesgevende bank, het hoofdkantoor. Hun eis: intrek king van het door Chiracs rege ring bedachte saneringsplan. Zelfs schendingen van de wet blijven onbestraft. Toen vracht wagenchauffeurs eind vorig jaar tot verbijstering van de buurlanden half Europa ontre gelden met illegale wegblokka des, nodigde Chiracs regering hen uit voor een gesprek. En het personeel van Crédit Foncier verdiende afgelopen zaterdag eenzelfde invitatie door hoofd directeur Meyssonnier in het bezette hoofdkantoor in gijze ling te nemen. Woensdag werd hij vrijgelaten. Verbazing Buitenlandse bedrijven en rege ringen kijken met stijgende ver bazing toe hoe Chirac, wiens partij een absolute meerderheid heeft in het parlement, zijn greep op het land volkomen heeft verloren. In november vo rig jaar verkocht Jacques Chi rac de militair-electronische gi gant Thomson voor één luizige franc aan Lagardère Groupe, een ander Frans concern. De verkoop werd alom gezien als een blijk van goed leiderschap. Door het hu welijk van Lagardè re en Thomson zou een militair bedrijf ontstaan dat zich met de grootsten op Aarde meten kon. En Lagardère zou de verliesge vende elektronica-poot, Thom son Multimedia, gewoon over doen aan het Koreaanse Daewoo. Maar luttele weken later liet president Chirac zich al texmg- fluiten door een px'ivatiserings- commissie, die zijn veto over de transactie uitsprak nadat het land te hoop was gelopen tegen de verkoop van Thomson Multi media aan Daewoo. De commis sie achtte het niet wenselijk dat de Koreanen een Frans bedrijf in handen kregen dat met Frans belastinggeld groot geworden was. Dit was anno 1996, jaar van de globalisei-ing van de eco nomie. Daewoo verklaarde de handel wijze, die x-iekte naar racisme, 'schandalig' te vinden. En toen Chirac vorige week een gezant naar de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul zond om de zaak uit te leggen, werd de man doorpre- sident Kim Young-sam op een woede-uitbarsting onthaald. „Frankrijk", fulmineerde de Koraanse leider, „is ons ver- trouwen niet meer waai'dig." Gevreesd wordt nu dat Korea, dat een miljardencontract heeft gesloten voor de aanleg van een TGV-lijn, de Franse hogesnel heidstrein ook niet meer wil. Het gemak waarmee Chirac zwicht voor zijn actievoerende onderdanen is des te verbijste render, omdat Frankrijk schreeuwt om hervormingen. Elders in Europa roept het woord 'staatsbank' slechts h.ei- inneringen op aan een lang ver vlogen tijd, maar in het Frank- rijk van Chirac moeten grote banken als CIC en Crédit Lyon- nais nog altijd worden gepriva tiseerd. Prutser Alleen die laatste al heeft een schuld van 125 miljard francs, een erfenisje van Chiracs voor ganger Mittexvand, die van Cré dit Lyonnais Europa's grootste bank wilde maken. Mitteirand plaatste een bevriende, maar onexvaren pintseraan het hoofd van de bank, x-ustte de man uit met een chequeboek, en voila - de ene desastreuze deal was nog niet gesloten of de volgende kat- in-de-zak diende zich al aan. Crédit Fonciex; waar wexkne- mei-s hun directeur gijzelden. Van Melle bouwt Van Melle's Biskwie en Toffee Fabrieken zal de vernielde fa briek niet in Breskens hei'bou- wen maar in Rottei'dam. Be gonnen is met de bouw van een duizend vierkante meter groot complex bij het Feyenoordsta- dion. Koningskwestie De Belgische ministex-presi- dent Ca mille Huysmans heeft tegenover een Amerikaans persbureau gezinspeeld op het vrijwillig terugtreden van ko ning Leopold III. De konings kwestie houdt de Belgische politiek verdeeld: een rechtse meerderheid wil terugkeer van de koning, die zich tijdens de bezetting door de Duitser krijgsgevangen liet nemen.Is linkerzijde geeft men de voor keur aan het kronen van Prifl Albert- Huysmans zegt dat 0 kwestie zich het geraakks lijkst oplost als de koning ifj zichzelf zou terugtreden. Hu welij ksz wendel Een 54-jarige handelsreizigs uit Rotterdam is geaiTested op verdenking van huwelijk zwendel. De man hield jam lang vijf 'veiioofdes' aan M lijntje.' Hij troggelde sinó 1942 grote bedi'agen van d vrouwen af. Zo gebruikte d man de smoes geld nodig! hebben voor de begrafenis va: zxjndochter. Werknemers van Crédit Foncier de France verzamelen zich woensdag in de hal van het hoofdkantoor van de bank in Parijs op de zesde dag van hun bezettingsactie. foto Michel Euler/AP herhaalde op landelijke schaal de fouten die Crédit Lyonnais op wereldschaal maakte. De bank leende in het begin van de jaren negentig met grote ruim hartigheid kapitaal aan eenie der die maar huizen, hotels, golfbanen of winkelcentra wil de kopen, geen moment besef fend dat een onroerend-goed- maikt ook wel eens kon instorten. Dat gebeurde enkele jaren later met als gevolg dat de bank, ooit het neusje van de zalm in Frankrijk, in 1995 een verlies boekte van ruim tien miljard francs. Chix-ac. ook ruimhartig, kocht de bank in december om haar voor de ondergang te behoeden. Achtex-liggencl doel was de sa- nering van Crédit Foncier door een gedeeltelijke samenvoeging met een andere bank en de af vloeiing van de helft van het personeel. Een goed plan, zo leek het. Maar dat was voox'dat de werk nemers hun directeur in gijze ling namen. GPD Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Ooslsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00, per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprij per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7.-meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij ProvincialeZeeuwse Courant B.\ Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonische spreekuur: maandag t/m donderdag 9.30-12.00 uur. Tel. rechtstreeks (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC van onze correspondent in Parijs Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2