Vloya vernedert jVIichael Chang Van Gemert: niveau kan omhoog ruijff tot medio 998 zonder club KNVB eist deel bankgarantie op KNVB krijgt vrije hand van Wijers Euro 6ix's het nieuwe straatvoetbal Positieve première Jos Verstappen voor Tyrrell-team ïartina Hingis blijft maar lachen rajicek maakt entree in Dubai Feyenoord versterkt zich Leekens weg bij Moeskroen Oranje in Bursa tegen Turkije Quirot stopt na WK in Athene Wedstrijden Davos uitgesteld Vijf Ethiopische spijtoptanten Ajax test Rade Bogdanovic af Piket steviger in het zadel s nonze sportredactie LBO URNE - Bijna acht jaar geleden won Mi- iel Chang als 17-jarig talent op Roland Garros. c arna begon het grote wachten op een tweede mooizege in een Grand Slam. Gisteren maakte r- ongeplaatste Spanjaard Carlos Moya op verne- rende wijze een einde aan weer een poging. 1 ehael Chang had stiekem op een finaleplaats ekend. De 2 0-j arige Moya zette hem echter met 6-2 6-4 te kijk. De Amerikaanse nummer twee ide wereldranglijst kreeg een lesje in baseline- >ls, normaliter toch zijn eigen specialiteit, ya steeg boven zich zelf uit, Chang was zich - fniet. De Amerikaan met het pokerface vergat rol. Hij werd boos, keek vertwijfeld naar zijn ket, zijn coachende broer ennaar Moya, die vo- jaar voor het eerst naar Melbourne reisde en n in de eerste ronde door Medvedev uit het mooi werd geslagen, ya is de eerste Spaanse Grand-Slamfinalist ds Andres Gimeno, die in 1969 van Rod Laver loor. De 20-jarige Spanjaard stuit in de eind- jd op Sampras of Muster. ry Pierce was enige jaren geleden hèt superta- 1 t bij de vrouwen. Na haar Grand-Slamzege in ibourne twee jaar geleden, tuimelde de inmid- 22-jarige Fran?aise uit de top. Maar ze is te- Gisteren plaatste ze zich ten koste van Aman- Coetzer (7-5 6-1) voor de finale. Ie finale staat ze tegen de nieuwste en de beste de supertalenten, Martina Hingis. De Zwit- se, die in de halve eindstrijdMaiy-Joe Fernan- L\T HAAG - Richard Krajicek zal zijn rentree op tennisbanen maken in het toernooi van Dubai 10 februari begint. nvankelijk was het de bedoeling dat de kampi- v ivan Wimbledon maandag in Zagreb voor het p st na een lange blessureperiode weer in actie 11 komen. Dat toernooi komt echter nog twee d ken te vroeg, ijicek, nummer zeven van de wereld, onder- g 9 december in het Ziekenhuis Dijkzigt van e tterdam een operatie aan de rechterknie. Daar- een deel van de binnen-meniscus wegge- ild. De Hagenaar had al vier jaar klachten over ;nie. revalidatie op het sportcentrum Papendal ver- i voorspoedig maar de conditie van Krajicek 3 (nog teveel te wensen over om komende week [eer te gaan tennissen in het ATP-circuit. Voor ievenement in Dubai moet dat proces voltooid i. Krajicek is dan precies twee maanden uit de latie geweest. ANP dez met 6-1 6-3 van de baan veegde, kan de jongste winnares van een Grand-Slamtoernooi worden. Door haar succes in Melbourne verzeker de ze zich wel al van de tweede plaats op de we reldranglijst, achter Steffi Graf. Lachebekje Mary-Joe Fernandez dacht, als tweevoudig fina- liste in Melbourne, gisteren haar ervaring als pre in de tennistas te hebben. De 16-jarige Hingis lachte erom. Want het Zwitserse lachebekje moet van haar moeder vooral plezier in haar prachtige baan op de tennisbaan hebben. Tegenstandsters ergeren zich wel eens aan dat on ophoudelijke gegrinnik van Hingis. Maar dat zijn de slechte verliezers. En de slechte vechters. Fer nandez was dat donderdag niet. Ze vocht voor wat ze waard was, liet zich rondleiden over de baan, zag alle hoeken. Hingis is een schicht op de baan, maar nog wat schichtig in de omgang. Een beetje verlegen ook. Gisterenna haar wedstrijd van slechts 6 9 minuten giechelde ze: „Ik was vandaag helemaal niet ner veus, heb heerlijk gespeeld. En het ging echt onge looflijk goed." Zo verontschuldigt ze zich altijd nadat ze met een gerenommeerde tegenstander de vloer en baan heeft afgeveegd. Ooit zal de lach verdwijnen, zal het slechter gaan met de loopbaan van het in Tsjechië geboren won dertje. Mama Hingis moet maar eens gaan luiste ren bij de moeder van Mary Pierce, die twee moei lijke jaren meemaakte. Ze verdween uit de top-10 waar ze lange tijd een vaste klant was. Begin vori ge week stond de in Canada geboren en in Florida getogen deeltijd-Parisienne 22e op de ranking. De terugval kwam met het vertrek van sparring partner Sven Groeneveld. De Nederlander is in middels weer teruggehaald. In de tussentijd be moeide een aantal trainers zich met het talent, dat net als Hingis al op 14-jarige leeftijd prof werd. Him bevindingen waren dezelfde: Pierce was lui en dreigde verloren te raken voor de tennissport. Pierce liet zich afleiden door de leukei'e dingen in het leven. Groeneveld liet de liefde voor de bal, de baan en de bekers terugkeren„Als iemand me een paar maanden geleden had verteld dat ik in Mel bourne de finale zou halen, had ik m'n lachen niet kunnen houden", sprak Pierce donderdag. „Ik ben door een diep dal gegaan," verzuchtte ze. Pierce snelde gisteren naar een 5-1 voorsprong te gen Coetzer, haar dubbelspelpartner. De Zuid- afrikaanse, die in Melbourne Steffi Graf uitscha kelde, kwam echter terug tot 5-5. „Ik begon fantastisch, speelde agressief. Maar ineens voelde ik m'n krachten wegvloeien. Doordat ik niet in paniek raakte, heb ik de set toch nog gewonnen," sprak Pierce. Een energiedrankje bracht haar terug in de wed strijd. En terug in de finale. Daarin staat ze tegen over haar opvolgster, in het door kindersterretjes vergeven vrouwencircuit. Pierce leidt de onder linge strijd met 3-0. ANP Carlos Möya is de eerste Spaanse Grand-Slamfinalist in Melbourne sinds Andres Gimeno in 1969. Moya vernederde gisteren Michael Chang in drie sets! foto lain Gillespie/Reuters ji ■'an onze sportredactie 1 ilLVERSTONE - Jos Ver- lappen draaide gisteren zijn' o Eerste testrondjes in de Joh- elnieuwe Tyrrell-Ford 025 p het circuit van Silversto- e. Een half uur was al vol- loende pm de harten van de^ aonteurs te stelen en de in- enieurs te overtuigen van ijn kunnen. let. snelle rondetijden en uidelijke aanwijzingen hoe e auto voor hem afgesteld noestf worden,heeftVer-: lappen gisteren een onuit- asbare positieve indruk ichtërgelaten bij zijn eeirste 'fficiële optreden als Tyrrell-, coureur. Al na zes rondjes reed de Limburger onder vergelijkbaar m slechte om- standigheden (nat, koud en nevelig) sneller dan daags er-- voor Mi ka Salo, de Fin die al aan zijn derde seizoen bij Tyrrell begint en inmiddels een goede reputatie in de7 Fonnule 1 heeft opgebouwd. Harvev Postlethwaite, i de f ontwerper van de nieuwe t Tyrrell: „Jos heeft het prima 7 gedaan. Niets dan k lof.Ik 1 denk dat we heel veel plezier i aan hem gaan beleven.Vol- gende week zet de Limburger zijn testprogramma voort op het 'circuit van Barcelona. GPD STERDAM - Johan Cruijff zal zeker tot de zomer van 1998 zon- club blijven. verklaarde het veelgevraagde voetbalfenomeen gisteren in sterdam. Na acht jaar trainersschap bij Barcelona legt Cr-uijff biedingen van clubs, waaronder Ajax eind vorig jaar, voorlopig st zich neer. „Ik ben nu op grotere schaal bezig. En dat bevalt me r rima. Als trainerben je tegenwoordig voor nog maardertigpro- nxet puur voetbal bezig, de rest van je tijd gaat op aan verplich- en tegenover bestuursleden, pers, sponsors, noem maar op. rheb ik even geen zin meer in." il ij ooit nog als trainer zal terugkeren op het hoogste niveau, kan jjff niet aangeven. „Dat zou kunnen, maar dat zou ook niet kun- drukte hij zich plastisch uit. GPD De Schelde, Koewacht en Stormvogel de te verwachten grootverdieners ZK onze sportredactie van onze verslaggeefster Priscilla Godschalk OOST SOUBURG - Zelf heeft hij nooit aan zwemmen gedaan. Joop van Gemert, coach bij De Stormvogel in Vlissingen, is ex- door de prestaties van zijn zoon min of meer ingerold. „Toen Eelco leuk begon te zwemmen, ben ik me er automatisch in gaan verdiepen." De 55-jarige Souburger staat inmiddels bij na veertien jaar aan de rand van het bassin onx zijn zwemmers te trainen eix te coachen. Soms, geeft hij te kennen, heeft Joop van Gemert er wel eens ge noeg van. „Maar dat is normaal. Zwemmers hebben ook wel eens geen zin om te trainen. Elke avond, vijf keer in de week, an derhalf uur lang... Ik kan er goed inkomen dat ze er soms schoon genoeg van hebben." De coach stelt vast dat het ni veau van zwemmend Zeeland best wat hoger zou kunnen zijn, maar verwacht niet dat dat op korte termijn zal gebeuren. „Jongeren verlaten Zeeland voor hun studie, zo raak je goede zwemmers kwijt. Daax-in moet je realistisch zijn. We zeggen ook altijd: jongens, zwemmen is leuk, maar de school gaat voor," aldus Van Gemex-t. Prijs Zaterdag en zondag worden de Zeeuwse winter-zwemkampi- oenschappen in De Eenhoorn in Oostburg gehouden. Bij de mannen verwacht Van Gemert dat zijn zoon Eelco kans maakt om op verschillende onderdelen een prijs in de wacht te slepen. „Ik denk dat Sandy Pleijte een goede kans maakt op de 100 me- MAR DEL PLATA - Feyenoord keert volgende week tex-ug met twee nieuwe buitenlandse spelers. De Axgentijnse spits Eduardo Ax-iel Bustos Montoya en de Uruguayaanse verdedi ger Fernando Picun hebben van Feyenoox"d langdurige con- tx-acten aangeboden gekregen. Als de Rottei-dammei-s, die woensdagavond met 2-0 wonnen van Boca Junioi's (goals Taument en nieuweling Montoya), vandaag ovei-eenstem- ming bereiken met de werkgevers van beide spelex-s. kan hun verhuizing al binnen een week worden geregeld. Het transfer- bedx-ag voor beide spelers zou om en nabij de vijf miljoen gul den liggen. GPD MOESKROEN - Geoi'ge Leekens en Excelsior Moeskroen zijn per onmiddellijke ingang uit elkaar gegaan. De nieuwe bondscoach van België zou aanvankelijk die functie combi neren met zijn baan bij Moeskroen, de verrassende koploper in de Belgische competitie. Maar het bestuur besloot gisteren anders. Leekens assistent Gil Vandenbx-oeke zit vanavond (vrijdag) tegen Anderlecht op de bank. ANP ZEIST - De Turkse voetbalbond heeft het WK-kwalificatie- duel met Oranje, op woensdag 2 april, toegewezen aan Bux-sa. Het stadion van Bursaspor biedt slechts plaats aan 20.000 toeschouwers. De bond verkiest de geringe capaciteit boven de gi'otere stadions in Istanbul en Trabzon. waar de heetgeba kerde fans voor problemen zouden kunnen zorgen. ANP HAVANNA - Ana Fidelia Quirot stopt na het WK atletiek in Athene met haar carrière. De Cubaanse bevestigde dat nieuws gisteren op de radio. Quix-ot pakte op de Olympische Spelen in Atlanta de zilveren medaille op de 800 meter. De at lete, wereldkampioene op het WK van 1995 in Göteborg, stopt op het moment dat ze nog tot de besten behoort. DPA DAVOS - De wex-eldbekei-wedstrijdenschaatsen, die vandaag (vrijdag) en zaterdag in Davos zouden worden gehouden, zijn wegens dooi voorlopig één dag uitgesteld. Vanochtend wordt bekeken of de wedstrijden het komende weekeinde alsnog doorgang kunnen vinden. De natuuxijsbaan in de Zwitserse wintersportplaats was gisteren verboden toegang voor de schaatsers. De loting, die gisteravond zou plaatsvinden, werd met 24 uur vertraagd. ANP ROME - Vijf Ethiopische voetballers die deze week politiek asiel vroegen in Italië, hebben spijt van die beslissing. Ze pro beren alsnog terug te keren naar Addis Abeba. Vijftien inter nationals van het Afrikaanse land en een begeleider gebruik ten een tussenstop in Rome om met hun paspoort op zak het hotel te verlaten en asiel te vragen. De ploeg was op weg naar Marokko, voor een wedstrijd in de Africa Cup. RTR AMSTERDAM - Rade Bogdanovic komt niet in aanmerking voor een contx-act bij Ajax. Dat bleek gisteren nadat de lands kampioen in Amsterdam terugkeerde van een trainingskamp in Spanje. De aanvaller uit Joegoslavië zal zich nu melden bij JEF United in Japan. Bogdanovic maakte volgens Ajax-baas Van Gaal weinig indruk tijdens zijn stage. van onze sportredactie AMSTERDAM - De KNVB heeft een kort geding aange spannen tegen de ING Bank. De voetbalbond eist dat de bank zijn verplichtingen nakomt, die zijn aangegaan bij de totstand koming van Sport?Die zijn in gevaar gekomen na de onder gang van de sportzender begin december. ING heeft de bond bij de opxich- ting van het sportkanaal een bankgarantie van 180 miljoen gulden verstrekt. De KNVB eist daax-van per februari een be- drag van 35 miljoen gulden. Dat is het bedx-ag waax-op de KNVB, de clubs en de spelex-s volgens de aandeelhoudersovereenkomst van Sport7 dan rechthebben, zo stelde een KNVB-woordvoer- der gisteren. De rechtbank in Amsterdam heeft het geding van de KNVB uit 'praktische ovei-weging sa mengevoegd met een eerder aanhangig gemaakte x-echts- zaak van Sport7-bewindvoer- der R. van de Vijver tegen de voetbalbond. Van de Vijver eist dat de KNVB op voox-hand geen aanspraak kan maken op de bankgarantie. En passant daagt de bewindvoerder ook ING voor het gerecht. Van de Vijver eist dat de onderneming vex-boden wbrdt de bankgax-antie uit te be talen. Ondanks de juridische procedu- i-es zijn er nog steeds contacten tussen Van de Vijver en de voet balbond. De KNVB-woord- voerder verwacht echter niet dat de pax-tijen de zaak schik ken, voordat op 31 januari het kort geding dient. ANP Joop van Gemert: „Ik kan er goed inkomen dat zc ter schoolslag. Bij de vrouwen hebben we bij Stormvogel ei genlijk niets. Het probleem daar is, dat we vrij jeugdige zwem sters hebben. En op zo'n zwem- kaïnpioenschap is iedei-een naar leeftijd ingedeeld, dus zijn ze te jong om bij de vrouwen uit te komen." De jeugd van Stormvogel heeft veel mogelijkheden. Van Ge mert noemt jongens als Kai Scholt, die in zijn leeftijdscate gorie nationaal kampioen xrxg- slag is. Maar ook Michiel Sools- ma (all x-ound), Yoram Lawalata (vlinderslag) en Linda de «schoon genoeg van hebben." Paauw (rugslag) zijn voorbeel den van jonge zwemmers die nog ver kunnen komen. Voor de meeste zwemmers heb ben de Zeeuwse kampioen schappen iets speciaals. Van Gemex-t: „Iedei*een wil toch kampioen van Zeeland worden. De sfeer is ook heel goed. Er is veel animo, de sterkere zwem mers komen daar en het zit ex- behoorlijk vol met toeschou wers." Het verschil met competitie- zwemmen en kampioenschap pen is. dat in de competitie de prestatie van de hele groep be- foto Lex de Meester palend is voor de plaats in het klassement. Kampioenschap pen zijn puur individueel. Al leen bij de estafette is het be langrijk dat de groep goed samenwerkt. Spannend Volgens Van Gemert komt de concurrentie uit de bekende hoek. De Zeeuwse titels komen evenwel niet zo maar in handen van De Stormvogel, verwacht hij. „De Schelde en Koewacht hebben vaak een sterke ploeg, dus dat kan wel spannend wor den." r[onze verslaggever on Zwartkruis STERDAM - De technische digheden van topvoetbal zijn volgens Johan Cruijff nate aan slijtage onderhe- 'at het orakel uit Beton- hoogstpersoonlijk heeft grepen. Mede uit zijn koker m het idee van een zes-te- zes-toernooi, zoals dat ndag en dinsdag in de Am- lam Arena haar primeur eft. moeten terug naar het 1 itvoetbal", betoogde jff gisteren in Amsterdam, moet gaan uitgroeien tot jaarlijks Eux-opees toer- voegde Ajax-voorzitter 'ael van Praag daar aan toe. ssen wrijft het bedrijfsle- Johan Cruijff deed idee op tijdens WK in Verenigde Staten ven zich kirrend en kwijlend in de handen. Sinds gisteren is de voetbalvo cabulaire opgesierd met een nieuw woord. Ajax, AC Milan, Liverpool en Glasgow Rangers gaan volgende week op een speelveld van 60 bij 32 meter te gen elkaar voetballen en tussen de wedstrijdjes van vier maal acht minuten door, gaan onver mijdelijke artiesten als René Froger en drie dansmariekes uit 'Goede Tijden Slechte Tijden' liedjes zingen. Dit geheel kan, zo bleek gistex-en tijdens de pre sentatie van het Eux-o 6ix's-toer- nooi, gevangen worden in de term 'soccex-tainment'. De filosofie achter het voetbal gedeelte van de Euro 6ix's is goed doortimmerd en belooft al spektakel genoeg. Een fysiekere voxm van zaalvoetbal op gras, met veel individuele acties en doelpunten, gespeeld door 's werelds beste voetballers. Nuttig voor de spelers, aai'dig voor het publiek en lucratief voor de clubs. Grote sponsors hebben hun klauwen in het eve nement gezet, wat resulteerde in een piijzenpot van bijna 2.2 mil joen gulden: 360.000 gulden voor iedere deelnemende ploeg, de rest wordt verdeeld naar rato van de eindklassering. Laf voetbal Het idee gistte sinds het WK van 1994 in het hoofd van Johan Cruijff. „Want daar zag ik geen voetbal om voor thuis te blij ven", lichtte Neerlands beste voetballer aller tijden toe. Na het EK in Engeland, afgelopen zomer, kon Cruijff het veelal vooi-geprogrammeerde en laffe voetbal niet meer aanzien. „Als zelfs x"k de tv uitzet, zeg ik: hé jongens, we zijn niet goed bezig. Sommigen zoeken het in veran deringen van de spelregels, maar die zijn voor 99 procent in orde. Dus zocht ik het in een vorm waar meer acties van spe lers zijn te zien." Geldbron Samen met de Australische ex- Livex-pool-speler Craig Johns ton en De Telegraaf-journalist Jaap de Gx-oot gaf Cruijff het toex-nooi de afgelopen maanden gestalte. De FIFA, UEFA en de KNVB erkenden het evenement en maandag komt de voltallige technische commissie van de UEFA naar Amstex-dam om de première te bezoeken. Van een vervroegde vervulling van zijn Europese competitie- droom wilde Van Praag niet spreken. De herstructux-ering van het (intex-)nationale voetbal is aanstaande, de Euro 6ix's ziet de Ajax-px-eses als een supple ment naast de nieuw te vormen competities. Met, naast een nieuw aangeboorde geldbron, louter voordelen, meent Van Praag. „Voor spelers kan het een verlenging van hun carrière be tekenen. Ajax zou bij voorbeeld Danny Blind een tweejarig con tract kunnen aanbieden, puur om de Euro 6ix's te spelen. En trainers kunnen de toernooien gebruiken om van blessures her-stelde spelers ritme op te la ten doen." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De KNVB mag van minister Wijers (Economi sche Zaken) voorlopig de uit zendrechten voor samenvattin gen in het betaald voetbal ver kopen en voor clubs optreden als makelaar als het gaat om li ve-uitzendingen. Wijers zal niet tegen de KNVB optreden, ook al heeft deze organisatie voor deze activiteiten een ontheffing no dig op de regels voor horizontale prijsbinding. De KNVB heeft een verzoek voor zo'n ontheffing inmiddels ingediend bij de minister voor de verkoop van samenvattin gen. Wijers schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de kwestie van de uitzendrechten zo ingewikkeld is dat behande ling van het ver-zoek de nodige tijd vergt. Zolang er nog geen beslissing is zal Wijers niet op treden tegen de KNVB. De mi nister zal het verzoek van de KNVB „vanuit een positieve grondhouding" bekijken. De naderende heiwatting van de competitie is voor Wijers een be langrijk punt geweest bij zijn beslissing. Hij wil het tv-pu- bliek niet de dupe laten worden van de juridische strijd rond de voetbalrechten. De minister liet de KNVB in december weten dat zij in strijd zou handelen met de eoncurrentiewetgeving als de organisatie het alleen recht voor de uitzendingen zou claimen, waardoor de prijs wordt opgedreven. ANP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - De vijfde ron de van het Hoogovens schaak toernooi zette lijstaanvoerder Jeroen Piket steviger in het za del. De grootmeester uit Leiderdorp won gisteren zelf het prestige- duel met Loek van Wely en zag de concurrentie niet dichterbij komen. Piket heeft nu een punt voorsprong op het eerste pelo ton achter-volgers. Van Wely speelde zijn gewoonte getrouw het scherpe Konings- Indisch. Piket, die veel verschil lende systemen heeft gepro beerd tegen deze opening, koos ditmaal voor de Averbach-vaxi- ant. Van Wely speelde het te scherp en volgde, zonder het te weten, enige tijd een partij van de als houwdegen bekend staande Koep- reitsjik. Ook in die partij liep het niet goed af voor zwart. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27