Cabinet legt politie aan banden Verwarring rond verdachte koe imilMj] Arrestaties Belgische opambteearen na meergeld Dassault Hindernisbaan voor 'blinden' T reintj es verzamelaar Ed Nijpels opgelicht 4 WEKEN Wi orpsbeheerder Zeeland vreest onrust door mogelijke nieuwe reorganisatie Jongen steekt spelend kind (9) in brand LAATSTE LOTEN! ~jt C! J'f rl'r n y1 j f l ii rfT\ Geweld tegen betogers kunst cultuur 17 t/m 23 VOOR 15,00 olkenvelden Wolkenvelden, kleine kans op regen. De oostelijke wind is zwak tot matig 1 i3 Bft. Maximum temperatuur rond de minimum omstreeks 1 graad. |0e jaargang no. 20 ijdag 24 januari 1997 sse nummers 1,75 U vindt ons in: Axel Goes - Middelburg - Oostbnrg - Oost-Souburg -Terneuzen Adressen en telefoonnummers vindt u in de Gouden Gids A 1 nonze verslaggevers JSSINGEN - De minis- rs Dijkstal van Binnen- ndse Zaken en Sorgdra- r van Justitie willen de ijheid van regionale po- iekorpsen drastisch in- rken. Ze gaan voor aarden stellen aan elke ilden die ze aan de korp- ii geven; een nieuwe organisatie van de poli- iregio's lijkt daardoor ivermijdelijk. irpsbeheerder mr. D. Burgers jorpschef A A Smeels van de litie Zeeland wijzen het voor stel af; zij vrezen dat er opnieuw veel onrust zal ontstaan. Dijkstal en Sorgdrager vinden dat ze te weinig zeggenschap hebben over de activiteiten van de politie. Daardoor besteden de regiokorpsen het geld dat ze van het Rijk krijgen soms aan andere zaken dan de bedoeling van de Tweede Kamer was. Zo gebruiken arme korpsen geld dat bestemd is voor 'meer blauw op straat' nog wel eens om gaten in hun begroting te dichten. Daarvoor tikken de kamerfrac ties vervolgens de ministers op hun vingers. Daarnaast richten politiekorp sen hun aandacht soms op ande re zaken dan de taken die vol gens het Rijk het belangrijkst zijn; zo wensen de ministers meer specialistische zorg op ge bieden als jeugd en zeden, mi lieu en verkeer. Daarom willen de ministers voortaan voorkomen dat hun afspraken met de koipsen een vrijblijvend karakter dragen. Volgens hun voorstel moeten de politieregio's voortaan beleids plannen maken die in Den Haag worden getoetst en moeten de korpsbeheerders verantwoor- DIEREN - Een nog onbeken de jongen heeft donderdag middag in Dieren een spe lend kind van negen jaar overgoten met een onbeken de vloeistof en die in brand gestoken. Het jongetje liep daardoor tweedegraads ver brandingen aan hoofd en nek op. Het 9-jarige jongetje uit Die ren was met een vriendje aan het spelen Zij groeven een diepe kuil en dekten die af met takken. Daarna gingen zij in de zelfgebouwde hut zitten. Twee oudere jongens kwamen op de rand van de kuil staan. Een van hen had een fles in de handdie hij uit goot over het kind. Vervol gens gooide de naar schat ting 14- tot 18-jarige jongen een brandende lucifer op het kind. Daardoor ontstond een steekvlam. Het vriendje trok direct de brandende jas van het kind af. Hij doofde het vuur. Daar na zijn de kinderen naar het huis van het verbrande kind gefietst. De huisarts consta teerde de brandwonden. Van de daders heeft de politie nog geen spoor gevonden. Waarom zij het kind in brand staken en of zij de kinderen kenden is nog niet bekend. ANP anonze redactie buitenland UIK - Justitie in Luik heeft ree vroegere hooggeplaatste mbtenaren van socialistische gnatuur gearresteerd op ver- tnking smeergeld te hebben angenomen van de Franse iegtuigbouwer Dassault, et gaat om Francois Pirot, ex- abinetschef van de vroegere faalse premier Guy Spitaels, irchitectenlijst TPHEN- Gemeenten maken isbruik van hun machtsposi- door het gebruik van archi- ctenlijstjes om zo tot meer fnheid in bouwstijlen te ko en. bardoor dwingen ze particu- eren een architect te kiezen uit beperkte groep. Dat tast de auzevrijheid van de burger an, aldus Carel Weeber, voor- itter van de Bond van Neder- Jidse Architekten (BNA), don- ardag tijdens een bijeenkomst Zutphen over het gerAeente- k architectuurbeleid. De >nd zegt dat voor het gebruik in zulk soort lijstjes een wette re basis ontbreekt. „Archi- ctenlijstjes zijn de uitwas van arkeerd architectuurbeleid." LYP en Merry Hermanus, die hoog ste ambtenaar was op diverse ministeries van Waalse socialis ten. Hermanus en Pirot zouden een bedrag van zo'n zeshonderd miljoen frank (33 miljoen gul den), hebben ontvangen van Dassault, in ruil voor de op dracht om de gehele Belgische vloot van F16 straaljagers te moderniseren. De twee zouden hun politieke invloed hebben aangewend om Dassault deze order te geven. Een deel van het smeergeld zou zijn doorgesluisd naar de Vlaamse socialistische (SP). ANP APELDOORN - Dat het niet meevalt om blind of slechtziend te zijn, konden bezoekers van het Loo Erf in Apeldoorn donderdag aan den lijve ondervinden. Tijdelijk gehandicapt door een don kere bril baanden ze zich met behulp van een blindenstok een weg door een nagebouwd smal straatje vol obstakels als fietsen, wasgoed en blaffende honden. Het Loo Erf is het nationaal cen trum voor zorg- en dienstverlening aan visueel gehandicapten. Staatssecretaris Erica Terpstra verrichtte gisteren de opening van dit nieuwe onderdeel van het Loo Erf. foto Hans Steinmeier/ANP ding afleggen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Bo vendien willen de ministers ei sen stellen aan de besteding van het geld dat vanuit Den Haag naar de regiokorpsen stroomt. Korpsen die niet op tijd duide lijkheid verschaffen over hun bedrijfsvoering, lopen de kans dat ze worden gekort op hun budget. Deze voorstellen staan in een notitie over de Politiewet 1993, die de beide politieministers donderdag naar de Tweede Ka mer hebben gestuurd. Nader onderzoek moet eind dit jaar duidelijk maken of nog nieuwe veranderingen nodig zijn na de uit 1993 stammende regio-inde ling van de politie. Minister Dijkstal is zelf een uitgesproken voorstander van provinciale korpsen. Trappelen De Zeeuwse korpsbeheerder mi-. D. Burgers verwacht dat een meerderheid in de Tweede Ka mer niet staat te trappelen om de politie-organisatie nogmaals op de schop te nemen. Hij denkt verder dat het de burgers een worst zal zijn hoe die organisa tie eruit ziet. „Als de politie functionaris zijn werk maar goeddoet." De regeringsfracties tonen zich in grote lijnen juist wél positief over de voorstellen, al plaatsen ze hier en daar kritische kantte keningen. Zo vraagt D66- woordvoerder Scheltema zich af of de ministers wat betreft het financiële toezicht niet te ver doorschieten en wil de PvdA meer invloed bij de gemeentera den leggen. VVD'er Korthals is in tegenstelling tot PvdA en D 6 6 voorstander van geleidelijke doorvoering van nieuwe veran deringen in het politiebestel. Vijf doden bij botsing in dichte mist STROE - Op de snelweg Al (Apeldoorn - Amers foort) ter hoogte van Stroe zijn donderdagavond laat vijf mensen om het leven gekomen bij een aanrij ding in dichte mist. De aam-ij ding zou veroor zaakt zijn door een spook rijder. Ter hoogte van St roe is een afslag. De politie kon vrijdag rond midder nacht nog geen nadere bij zonderheden over het on geval melden. Door de ravage na de bot sing moest de Al bij Stroe de afgelopen nacht afge sloten worden voor alle verkeer richting Amers foort. ANP van onze verslaggevers Peter Haerkens en Peter van Nuijsenburg DEN HAAG - Er is grote twijfel gerezen over de vraag of het Duitse kalf dat aan BSE is be zweken een nakomeling is van de moederkoe die naar Neder land is geëxporteerd. Minister Van Aartsen bracht dat donder- ■ft - [Jl rXIJ Nieuw: spaar nu de topvoetballers van Ajax, Feyenoord of PSV in miniformaat. Voor maar 4,95 bij een Staatslot mèt Jackpot. Koop dus snel uw loten voor de trekking van 28 januari. Meer kans, meer geld, inde Staatsloterij. dag naar buiten na afloop van overleg met zijn Duitse collega BorchertHet is zelfs de vraag of er wel een familieband is tussen de twee dieren. Het lijkt er ook steeds meer op dat het Duitse BSE-geval niets te maken heeft met de 42 dieren die vorig jaar naar Nederland zijn geëxporteerd. Toch gaat de zoektocht door naar de 41 over gebleven dieren die tegelijker tijd met de vermeende, vorig jaar al geslachte, moeder van de BSE-koe naar Limburg ver huisden. Het merendeel van deze koeien is inmiddels achterhaald. Het ministerie van landbouw ver wacht vandaag de speurtocht af te sluiten. Volgens een woord voerster kost het nog wat extra tijd dé kalveren van deze koei en, die intussen in Nederland zijn geboren, te vinden. De eenenveertig koeien worden gedood en onderzocht op BSE. Het onderzoek van de hersenen van de koeien vergt enige dagen. Pas dan is duidelijk of de dieren besmet zijn met de gevreesde gekke koeienziekte. Wat er met de kalveren moet gebeuren is nog niet duidelijk. Geen familie Dat de 'Nederlandse' koe die voor enige BSE-ophef heeft ge zorgd, zo goed als zeker geen fa milie is van het in Duitsland ge storven Galloway-rund, is de belangrijkste conclusie van het overleg van minister Van Aart sen gisteren met zijn Duitse col lega's Borchert en Höhn. De Duitse autoriteiten waren er aanvankelijk van uit gegaan dat de naar ons land verkochte koe de moeder was. Van Aartsen sprak gistermid dag in Berlijn, waar hij de land- bouwbeurs de Grüne Woche bezocht, met Barbel Höhn, de minister van milieu van de deel staat Noordrijn-Westfalen, en gisteravond op de luchthaven van Keulen/Bonn met Borchert, KRAGUJEVAC - De Servische oproerpolitie slaat in op beto gers van de oppositie om een blokkade te breken van de toe gangswegen naar de stad Kragujevac, 150 kilometer ten zui den van Belgrado. Volgens ooggetuigen zijn bij de botsing gewonden gevallen. De actievoerders, aanhangers van de oppositiepartij Zajedno (Samen), eisen dat de socialistische autoriteiten, die de ge meenteraadsverkiezingen in de stad hebben verloren, nu het regionale radio- en televisiestation aan hen overdraagt, zie ook pagina 5 foto AP GGD Zeeland uitgekleed Nieuwe bezuinigingsmaatrege len bij de GGD Zeeland brengen het voortbestaan van deze dienst in gevaar. Als we op deze weg moeten doorgaan, is het de vraag of wij over een paar jaar nog als GGD kunnen functione ren", zegt directeur V. A J. Slen ter. Hij is bang voor een toename van het aantal Q TBC-gevallen. %J De Vlaamse schilder Reimond Kimpe is terug in de belangstelling. Musea in Laren en Middelburg exposeren werk van een omstreden kunstenaar die eigenzinnig genoeg ivas om té fascineren. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: *een nieuwe selectie uit de dagboeken van de gebroeders De Goncourt *het komende internationale film festival in Rotterdam met duizend voorstellingen en speciale aan dachtvoor de cinema uit Hongkong actrice Nina Deuss in De Wilde Eend *de Chinese schrijfster Hong Ying *prenten over moord en doodslag in het Oude Testament. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3; Varia: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,10,11,12,13 en 15; Kunst cultuur: 17,18, 19,20,21,22 en 23; Sport: 25,26,27 en 29 de federale minister van land bouw. Tijdens het overleg werd ook het feit aan de orde gesteld dat de Duitse BSE-koe meer gaten in haar oren had dan voor de gele 'controleflappen' nodig zijn. Dat zou kunnen betekenen dat het Duitse controlesysteem niet waterdicht is en dat met het beest gesjoemeld was. Minister Höhn hield in dit verband zelfs rekening met 'criminele prak tijken'. Van Aartsen zei tijdens een persconferentie voor zijn ver trek naar Nederland dat de ge sprekken hem in zijnovertui- ging hebben gesterkt dat ons land vrijwel zeker niets te ma ken heeft met wat nu een volle dig Duitse affaire lijkt te gaan worden. Volledige zekerheid is echter pas mogelijk wanneer het gene tisch onderzoek op de in ons land geboren nakomeling van de geslachte koe is afgerond. Het kalf is gisteren geslacht. GPD van onze verslaggever Peter de Knegt DEN HAAG - Verblind door een modeltrein, heeft oud-burge meester Nijpels van Breda zich beet laten nemen door een En gelse oplichter. De man beloof de Nijpels in ruil voor 1900 gul den een zeldzame 'Pbilipstrein' uit 1962. Het geld is allang over gemaakt, maar de trein nog al tijd spoorloos. Nijpels eist scha devergoeding. De rechtszaak tegen de oplichter dient aan staande maandag in Amster dam. Nijpels, die tegenwoordig naast voorzitter van het Wereld Na tuur Fonds president-directeur van de landelijke Arbodienst de Twaalf Provinciën is, liep in de val door zijn enorme passie voor modeltreinen, aldus zijn woord voerster. „In een interview in het luchtvaartblad van Transa- via heeft hij eens gezegd dat het zijn grootste wens was de zeld zame Philipstrein uit 1962 waar er maar zestig van zijn, aan zijn verzameling toe te voegen. Eni ge tij d later werd hij gebeld van uit Engeland. De vader van de man die later oplichter bleek, zou bij Philips hebben gewerkt en die trein bezitten. Er zijn ver schillende telefoontjes over en weer geweest en in goed ver trouwen heeft Nijpels het geld overgemaakt". De man kondig de vervolgens aan de trein (vijf wagons en een locomotief van het merk Marklin) op het stad huis in Breda af te leveren. Maai de man kwam niet opdagen. De inmiddels ongerust geworden Nijpels besloot naar Engeland te bellen. De telefoonnummers bleken echter niet te kloppen en de man was onvindbaar. Enige tijd nadat Nijpels aangif te had gedaan bij de Bredase po litie, werd de man opgepakt. Of Nijpels niet en beetje naïef is ge weest zomaar 1900 gulden te storten? „Zijn passie voor mo deltreintjes is groot en dit ont brekende model heel belang rijk. En het leek ook allemaal heel betrouwbaar". Aldus zijn woordvoerster. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Uw hypotheek aanpassen vanwege de lage rente? ''ff! van Bruggen Adviesgroep baalt méér uit uw hypotheek Vraag de gratis HypotheckScan 08 OO - 1 8 OO(Bralis) (Advertentie) Zaterdag 25 januari nieuwe COMPUTERS (10x op=op) compleet voor hfl. 2.000,00 /stuk Pentium CD-rom geluid bij GRATO natuurlijk (ook korting op demo-modellen) (Segeersstr. 68, Middelburg, 0118-633233) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1