Hoe benijdbaar is de huisman? PZC aar cel geëist voor ervoer harddrugs kerkstraffen voor logingen tot ifpersing geëist Treintaxi is voor geduldige mensen zeeland 11 Europese aanpak drugs Brand op binnenschip geblust Ijs spelbreker Krammersluizen Twee jaar voor overvaller Gevangenis voor brandstichter Welzijnswerk moet volgens provincie een vangnetfunctie hebben Marktkoopman vrijdag 24 januari 1997 BREDA - Justitie en politie in Noord-Brabant, Rijnmond- Rotterdam en Zeeland gaan bij de drugsbestrijding meer structureel samenwerken met België en Noord-Frankrijk. De Belgische en Franse politie gaan proces-verbaal opmaken als zij op reclame voor Nederlandse koffieshops stuiten. De Ne derlandse justitie zal de betreffende verkooppunten vervol gens aanpakken. De Bredase persofficier van justitie mr. W. Koops heeft dit donderdag na afloop van het zogenoemde Ha- zeldonk-overleg in Breda bekend gemaakt. Het overleg werd gevoerd door vertegenwoordigers van Justitie en politie van de drie landen. Politiechefs gaan gezamenlijk acties in de drie landen plannen. De coördinatie ligt bij de korpschef van de politie Midden en West Brabant. Korpsbeheerder mr. G. Brokx, burgemeester van Tilburg, heeft tijdens de bijeen komst toegezegd de afspraken financieel en facilitair te zul len ondersteunen. ANP NIEUW-VOSSEMEER - Op de Schelde-Rijnverbindingheeft donderdagmorgen een brand in de machinekamer van het binnenvaartschip Johanna M. gewoed. Het schip voer ter hoogte van Nieuw-Vossemeer toen de schipper ineens erg veel zwarte rook uit de schoorsteen zag komenControle in de machinekamer leerde dat deze in brand stond. De schipper heeft daarop de brandstoftoevoer afgeslo ten en de motor stilgezet. Een in de buurt varende sleepboot verleende assistentie. De brandweer van Nieuw-Vossemeer bluste uiteindelijk de brand. Omdat veel elektrische bedra ding was verschroeid werd de Johanna M. met een sleepboot naar thuishaven Werkendam gesleept. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. SINT-PHILIPSLAND - Het ijs blijft Rijkswaterstaat bij de Krammersluizen in de Philipsdam behoorlijk dwars zitten. De rijksdienst wilde donderdag de sluizen weer in bedrijf ne men, nadat ze ruim drie weken hebben stilgelegen door de ijs- vorming. Het lukte echter niet om de schuiven voldoende ijs vrij te maken. Binnenvaartschepen moeten door de sluiting van de Krammersluizen via Antwerpen naar Temeuzen en Gent varen. Dat kost uren extra vergeleken met de normale route Krammersluizen, Oosterschelde, Kanaal door Zuid- Beveland, Westerschelde, Temeuzen/Gent. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner uit Luik (B) is don derdag in Middelburg voor zijn aandeel in een gewapende overval op een amusementshal in Axel veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man 31 december '95 be trokken was geweest bij het geweldsdelict. De verdachte werd door de rechtbank gezien als het brein achter de overval, die hij samen met twee andere mannen had gepleegd, gezien. Tegen de man was vier jaar cel geëist. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag een 27-jarige man uit Axel voor brandstichting veroor deeld tot achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Axelaar kreeg ook nog twee maanden hechtenis opgelegd in verband met een eerdere voorwaardelijke straf, waarvoor hij in zijn proeftijd zat. De man had 13 juli vorig jaar brand gesticht in een discotheek in Axel, die hij zelf runde. De schade bedroeg 120.000 gulden. Hij was tot zijn daad gekomen, omdat hij vanwege financiële problemen het niet meer zag zitten. i/an onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Opschudding in Oostenrijk. De minister van Vrouwenzaken - dat is me er eentje. Helga Konrad heet zij. Frau Konrad wil de Oosten rijkse mannen massaal aan de afwas zetten. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks; Frau Konrad wil bij wet laten vast leggen, dat heren des huizes voortaan de helft van de huis houdelijke arbeid moeten op knappen. Doen zij dat niet, dan moeten vrouwen het recht krij gen manlief uit de echtelijke woning te verwijderen. De voorstellen van de minister van Vrouwenzaken hebben tot enig onwelluidend gejodel ge leid. Vooral onder de heren. Een keertje de tafel afruimen of een paar kopjes afdrogen, nou vooruit, ze zijn de beroerd- sten niet. Maar verplicht bed den opmaken en de was doen? Kom zeg, zij zijn toch zeker geen huismannen? De Bewuste Huisman. Hij klopt, hij veegt en hij zuigt. En hij zorgt - indien voorradig - voor de kinderen. Men treft hem doorgaans in de wat link- serige hoek van de samenle ving. Als zijn echtgenote des morgens vroeg het tuinpad af rijdt op weg naar de baas, smeert hij een boterhammetje voor de kinderen, werkt het ontbijtafwasje weg, begiet de planten, gaat met een doek langs de plinten en maakt met de stofzuiger een ronde door het pand. Kortom - hij doet al les wat huisvrouwen al eeuwen doen. Profiteur De Bewuste Huisman ontmoet soms veel onbegrip. Hij wordt door wat meer macho ingestel de soortgenoten nog altijd be schouwd als een meelijwek kende Jan Jurk, die ernstig onder de plak verkeert van een bazig ingestelde echtgenote. Maar zulks deert hem geens zins. Marius Dek, huisman te Goes:Meestal wordt er, voor al door mannen, een beetje vreemd tegenaan gekeken. Ze denken dat een huisman niks doet. Maar zo denken ze dan kennelijk ook over huisvrou wen. 'Profiteur', dat zeggen ze ook wel eensMaar ach, als j e j e daar iets van aantrekt, zou je man, al spreekt hij zelf liever van zorgouder. Want Ardon (40) vat zijn taak serieus op. De zorg voor de twee kinderen en het huishouden, daarover mag niet geringschattend worden gedaan. „Het is veel zwaarder dan ik vermoedde. Je hebt een hoop verplichtingen. En dat realiseer je je pas op het mo ment dat je er zelf voor staat. Het is een gigantisch georgani seer, je loopt van het een naar het ander, het huis moet wor den opgeruimd, de kleintjes moeten op tijd naar school worden gebracht en daar tus sendoor moet je ook bood schappen doen Een paar jaar geleden nam Wout Ardon het huismanschap op zich. Zijn vrouw Elvira (te genwoordig werkzaam bij het Emancipatiebureau Zeeland) had een volledige baan en echt genoot Wout deed via een ad viesbureau 'wat losse klussen'. Derhalve was de keus niet zo heel erg moeilijk toen de vraag actueel werd wie van hen twee- en de dagelijkse zorg voor de kinderen ter hand zou nemen: Wout. Handig Veel gegniffel zeker? „Nee hoor", zegt Wout Ardon. „Men laat niets merken. Maar je kunt wel uit allerlei reacties opma ken, dat mensen het een beetje raar vinden. De meet-en weeg hulp op het consultatiebureau zei een keer tegen mijn echtge note: 'dus u bent de vrouw van die man die zo handig met kin deren omgaat?' Daaruit proef je dat ze het toch opvallend vinden dat een man zo handig is met kinderen. Maar wat wil je, als je al drie jaar met luiers bezig bent?" Uitwisselbaar Sinds echtgenote Elvira wat minder betaalde uren maakt, zijn de zorgtaken in huize Ar don keurig verdeeld: hij is er 's morgens voor de kinderen, zij 's 8 middags. „Dat is ideaal." Wout B Ardon verkeeit in een bege- 8 renswaardige positie, vindt hij 8 zelf. Want hoeveel vaders zijn I er die zich zó intensief met hun I kinderen kunnen bezighou- j den? „Voor mijn kinderen zijn I mijn vrouw en ik volledig uit- 8 wisselbaar. Dat gaat zelfs zo- 8 ver dat ze mij wel eens mamma 8 noemen." Huisman Wout Ardon met zijn twee kinderen Anne (2) en Djoeke (4): „...soms noemen ze me wel eens mamma...". foto Ruben Oreel gek worden." Een keurige eengezinswoning in een nieuwbouwwijkje onder de televisietoren in Goes. De planten in de vensterbank staan er patent bijMarius Dek (46 jaar, rond brilletje, halflang haar) gaat voor naar de huiska mer. Chapeau - ondanks het vrij vroege uur alles reeds net jes aankant. Koffie? Deeltijdbaan Marius Dek (voorheen chef de tailplanning bij de RDM) is al ruim tien jaar huisman. Een bewuste keuze. Want hoe ging dat destijds? Echtgenote Willy (consulente bij het leerlingwe ach, wie doet er snerend over de huisman? „Dat zijn meestal van die types die vinden dat vrouwen er alleen maar zij n om kinderen te krijgen en het huis houden te doen en dat mannen zich moeten bezighouden met status en carrière." En van dat soort lieden heeft Marius Dek niet zo'n hoge pet op. Laat hem voorlopig maar koken en de was doen, daar voelt hij zich zeer wel bij. En dat hij soms voor een profiteur wordt ver sleten - ze doen maar. „Dat is misschien gewoon jaloezie." Wout Ardon, gemeenteraads lid voor GroenLinks te Middel burg - nóg zo'n Bewuste Huis zen) had net als Marius een drukke baan. Er kwamen kin deren. En daar een van beiden toch de zorg voor hen moest op nemen, verzocht Marius zijn werkgever om een deeltijd baan. Die wilde daar niet van horen. Dek nam ontslag, werk te enige tijd via uitzendbu reaus en besloot uiteindelijk om fulltime huisman te wor den. Dat was even wennen. Van poetsen en boenen had hij wei nig verstand. En elke dag het zelfde, hè - het ambachtelijk huismanschap biedt immers niet heel veel afwisseling; 'qua afivas heb je geen lange ter mijnplanning nodig'. Waren er ook nog de meewarige blikken die in zijn richting werden (en soms nog worden) gezonden. „Sommigen zien je niet voor vol aan." Daar haalt hij slechts de schouders over op. Want ionze medewerker DDELBURG - Een 33-jarige n uit Terneuzen hoorde don- ■dag voor de rechtbank in ddelburg voor handel in rddrugs achttien maanden [angenisstraf, waarvan zes anden voorwaardelijk, tegen h eisen. de auto van de verdachte rd op 10 oktober vorig jaar in neuzen 550 gram heroïne en gram cocaïne aangetroffen, politie kwam de man op het )or door een tipgever die pre- s aangaf wanneer de drugs in neuzen zouden aankomen, verdachte vertelde voor de htbank zo zijn eigen verhaal, i was ergens tussen Den Haag Rotterdam bij een tanksta- ngestopt om te tanken. Daar i hij gezien hebben dat een luw, die schichtig om haar m keek, een plastic tas in de ilnisbak stopte. „Ik vermoed- dat het niet goed zat. Dus ben gaan kijken en ik zag aan de ur dat het verdovende mid- en waren. Ik wist eigenlijk t wat ik met de heroïne aan est. Het is achteraf stom ge weest." Vólgens officier van jus titie mr. J. J. A Groen deugde het verhaal niet. „Er moet een afspraak zijn geweest. U bent als drugskoerier gestuurd om de harddrugs af te halen. Niemand verstopt heroïne zomaar in een vuilnisbak. De heroïne was be stemd voor de Terneuzense harddrugsmarkt", verzekerde de officier. De aanwijzingen werden ver sterkt doordat twee broers van de verdachte momenteel in de tentie zitten voor handel in harddrugs. Zelf was hij nog nooit eerder voor drugshandel in aanraking met justitie ge weest. Raadsman E. Smit vroeg de rechtbank rekening te hou den met privé-omstandigheden van zijn cliënt. „Hij heeft als oudste zoon de zorg over zijn moeder en vijf kinderen. Het is in een opwelling gebeurd." Rechtbankpresidente mr. A Zo mer vond dat de verdachte zijn gezin op het spel had gezet. De verdediging stelde verminde ring van straf voor en bood daarvoor dienstverlening aan. De rechtbank doet op 6 februari uitspraak. jonze medewerker DDELBURG - Officier van ititie mr. T. de Jong heeft don- rdag bij de rechtbank in Mid- burg tegen twee mannen >r pogingen tot afpersing ximale werkstraffen geëist, verdachten pleegden 22 ok- ier 1996 een mislukte overval een boerderij in Vlissingen. officier vond dat de rol van 28-jarige verdachte uit Vlis- gen groter was geweest dan i de tweede verdachte uit fet-Souburg (19). „U had uw [stand moeten laten werken, it u bent veel ouder dan de Kinderen kunnen idiote ien bedenken", doelde de icier op de deelname van een ■jarige jongen die de boerde- üleens eerder had overvallen. Jen de Vlissinger - hij zou het in van de overval hebben op- ;et - werd een werkstraf van )uur, (of zes maanden gevan- Usstraf), plus zes maanden kwaardelijk geëist. Tegen de 19-jarige Souburger eiste de officier zes maanden cel, waaronder een tenuitvoerleg ging van een maand voorwaar delijke gevangenisstraf, om te zetten in een werkstraf. Daar naast eiste de officier ook zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. met als bijzonde re voorwaarde dat de man een cursus agressie-training gaat volgen. Met zijn vieren, onder wie twee minderjarigen, waren ze de be wuste nacht naar de boerderij gegaan. De 28-jarige man wilde de boer in een brandweerpak naar de achterdeur lokken, waarna de anderen met geweld de woning zouden binnendrin gen. Omdat de boer niet thuis gaf, trachtten ze de deur open te breken. De gewaarschuwde po litie hield de daders aan. Beide mannen hebben twee maanden in voor-arrest gezeten. De rechtbank doet op 6 februari uitspraak. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - 'Gewogen wel zijn', heette de werkconferentie en 'de provinciale visie getoetst' was de ondertitel. Om de hele ti tel in de tegenwoordige tijd om te zetten - het welzijn te wegen en de provinciale visie op de herstructurering van het wel zijnswerk in Zeeland te toetsen, verzamelde zich een volle ge hoorzaal in de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Vertegen woordigers van provincie, gemeenten en uit het hele brede veld van het welzijnswerk wa ren er als de kippen bij om de provinciale visie aan te scher pen. Die visie, zo vatte gedeputeerde L. Coppoolse het samen, is ener zijds ingegeven door de angst dat te grote versnippering de or ganisaties te kwetsbaar maakt en anderzijds door de noodzaak om te bezuinigen. Veel meer dan vroeger, vindt de provincie, moet het provinciale welzijns werk zich beperken tot een vangnetfunctie. Wie niet of moeilijk kan deelnemen aan de samenleving, hoort daarbij hulp te krijgen. De provincie schept voorwaarden voor lokale en re gionale organisaties om die hulp te bieden. Die organisaties zullen veelal draaien op vrijwil ligers. De provinciale organisa tie onderzoekt, zet de beleids kaders uit en ondersteunt waar dat nodig is. Zo zijn de plannen en vanuit die uitgangspunten moet de nieuwe provinciale nota welzijnsbeleid worden geschreven. De 120 deelnemers aan de werkconfe rentie grepen de kans om die vi sie aan te scherpen en kregen vanuit het forum van inleiders twee voorzetten voor een andere manier van denken. Uitgangspunten R. Engberse, medewerker lo kaal sociaal beleid bij het-Ne derlands Instituut voor Zorg en Welzijn, wees erop dat beleids makers geneigd zijn voortdu rend uit te gaan van knelpunten en probleemsituaties. Volgens Engberse is het raadzaam eerst eens te kijken naar de kwalitei ten die de samenleving heeft en naar de behoeften van een sa menleving, De provincie zou op lokaal niveau luisterpunten moeten hebben. Een dorps pomp, waar behoeften, proble men en kwaliteiten naar de op pervlakte komen. Daarop zou een visie gebaseerd moeten zijn en niet andersom. Volgens prof. dr D. J. van Hou ten, hoogleraar sociaal beleid, planning en organisatie aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht, is goed welzijnsbe leid streven naar actief burger schap. Het gaat erom dat men sen kunnen meedoen. Nog even werd dat opgevat als meedoen in besturen maar Van Houten maakte duidelijk dat dat niet zijn bedoeling is. Actieve bur gers doen mee in de samenle ving, in een vereniging, in een school en desnoods in de kroeg. Boel cijfers Van Houten waarschuwde voor een te sterk instrumentgericht denken in het welzijnsbeleid. „Dat leidt alleen maar tot clai men. De organisaties roepen dan: 'Kijk, dit hebben we opge lost en dit, en dat ook', en dan krijg je weer een boel cijfers. Maar de moeilijke problemen blijven liggen. Je ziet steeds meer van die uitbehandelde mensen die niet meer bij RIAGG, niet meer bij maat schappelijk werk en eigenlijk helemaal nergens meer terecht kunnen omdat in de balans geen eer meer aan hen te behalen is. We moeten uitkijken met infor- matiegekte en vasthouden aan een inhoudelijke visie waarin aandacht heel belangrijk is." LEWEDORP - De marktkoop man die dinsdag de gemeente Borsele voor de rechtbank daagde, heeft niet drie jaar maar drie maanden een vergun ning gehad vooreen standplaats in Lewedorp. Ten onrechte is in de artikelen die hierover tot nu toe zijn gepubliceerd, drie jaar in plaats van drie maanden ver meld. De marktkoopman had in 1996 drie maanden een vergunning voor een standplaats in Lewe dorp. Voor dit jaar is deze echter aan een collega vergeven. En dit terwijl die collega de afgelopen drie jaar zonder vergunning in Lewedorp had gestaan, een si tuatie die de gemeente Borsele heeft gedoogd. Overigens heeft hij in de vijftien jaar die daar aan vooraf gingen ook altijd een standplaats in de Zuid-Beve- landse kern gehad. De gemeente meende daarom dat hij het oud ste recht had. Zeeland is de provincie met gemiddeld het grootste aantal auto's per honderd in woners. Het openbaar vervoer zit daardoor bij voorbaat in een moeilijk parket, maar zo wel NS als ZWN Groep probe ren tegen de verdrukking in meer mensen in de trein en bus te krijgen. Hoe ze dat doen,- onder meer met nieuwe pro ducten, is onderwerp van een elfdelige serie in de PZC. Van daag, aflevering tien: de trein taxi oftewel delen met anderen en wachten op je beurt. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Mensen met haast of die ergens op tijd moe ten zijn, kunnen beter een ech te taxi nemen. Dat moet zelfs de woordvoerder van het hoofdkantoor van de Trein taxi, Transvision, in Utrecht toegeven. „Ons streven is vier personen in een auto vervoe ren van A naar B en onderweg de klanten afzetten zodat de taxi weer terug kan naar het station voor de volgende rit", merkt Paul Essens op. „Wie pech heeft is als laatste aan de beurt." Jaarlijks maken 3,8 miljoen treinreizigers in Nederland gebruik van de Treintaxi. Bij het treinkaartje kunnen ze voor zes gulden een plaatsbe wijs kopen voor de treintaxi. Op het station wacht bij hun aankomst een treintaxi, ten minste als ze geluk hebben. Soms is de taxi vol. rijdt de au to net weg of zit hij vast in het verkeer. Dit laatste schijnt in Middelburg in de zomermaan den nogal eens voor te komen. De bruggen die open staan voor de recreatievaart op het kanaal zorgen voor een chaos. Heel vervelend, vooral bij slecht weer. De onlangs ge plaatste wachtzuilen voor treintaxiklanten zijn dan ook met gejuich ontvangen. Niet alleen voor het vervoer vanaf het station maar ook van huis naar het het station kan gebruik worden gemaakt van de Treintaxi. Omdat Transvi sion de link tussen de spoorwe gen en de taxi wil handhaven - de dienstverlening is door de NS opgezet om meer treinrei zigers te trekken - moeten de taxiklanten bij voorkeur wel al een kaartje hebben voordat ze instappen. Voor vaste klan ten zijn er treintaxibonnen- boekjes te koop. „Van de ande re klanten verwachten we dat Bij aankomst van de trein in het station staat de Treintaxi al te wachten: tenminste, als de reiziger geluk heeft. foto Ruben Oreel ze bij de chauffeur een kaartje kopen in combinatie met een treincadeaubon vanaf tien gulden. Met de cadeaubon kan het treinkaartje worden be taald. We willen niet concurre ren met de taxi." Aantallen Sinds februari 1990 kunnen treinreizigers in Middelburg en Goes gebruik maken van de voordelige taxi. Ruim een jaar later werd het aantal kernen rondom deze steden uitge breid en ook Vlissingen er bij betrokken. Het aantal passa giers dat gebruik maakte van de treintaxi steeg tot rond de tweeduizend per maand per station. In Goes waren dat er een tijd lang zelfs 2500, maar dat aantal is teruggezakt. Al leen de treintaxi in Vlissingen haalt volgens Essens meer dan tweeduizend klanten. Wellicht waren dit er meer ge weest als de treintaxi in meer plaatsen kwam. Op dit mo ment kunnen nog lang niet alle inwoners van Walcheren en de Bevelanden met de treintaxi naar huis of het station. Zo komt de treintaxi in Middel burg niet verder dan Amemui- den, Serooskerke, Veere en de plaatsen binnen die cirkel. Klanten van het station in Goes zijn gebonden aan de zo ne Heinkenszand, Kapelle- Biezelinge en Wolphaartsdijk. De chauffeur in Vlissingen komt enkel in de kernen van Vlissingen en Dishoek en Kou- dekerke. De afbakening van het gebied heeft volgens de woordvoerder te maken met de kostendek kingsgraad. Hij voorspelt dat het voorlopig zo zal blijven. Anders zou ook de treintaxi voor medefinanciering moe ten aankloppen bij de gemeen ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11