Nieuwe salarisregeling bij Dow PZC Boeren enthousiast voor natuur rondom bedrijven Borsele weert alsnog nieuwe veehouderijen Nieuw speeltje voor politieagent De Kringen Zeeland in wording Fracties Oostburg slikken reductie ambulances niet Tweede groenteman op markt mag blijver zeeland Werknemers beoordeeld op individuele competentie Politie-inval in Souburgs drugspand donderdag 23 januari 1997 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen stapt over naar een doorzichtige salarisopbouw. Met ingang van 1 maart is niet langer het bedrijfsbudget bepa lend voor het al dan niet toeken nen van salarisverhogingen, maar wordt iedere werknemer beoordeeld op zijn individuele competenties. Volgens hoofd personeelszaken J. van den Braak krijgen de medewerkers zo makkelijker de kans om te groeien. Over de nieuwe proce dure bestaat overeenstemming met de ondernemingsraad, al dus Van den Braak. De invoering van het 'people succes system' is een gevolg van de wereldwijde reorganisatie die enkele jaren geleden in gang werd gezet. Eén van de onderde len uit dat plan was het terug brengen van het aantal bazen en het stroomlijnen van de ver schillende productiegroepen. Het Dow-personeel krijgt straks in grotere mate de moge lijkheid binnen de organisatie aan carrière-planning te doen, aldus Van den Braak. In de loop van 1997 wordt een wereldwijde vacaturebank geïnstalleerd. Aan de hand daarvan kunnen medewerkers eerder zien waar ruimte is voor een carrière-ver andering en welke eisen aan die bepaalde vacature worden ge steld. „Door af te stappen van het hiërarchische systeem en in teams te werken, zijn de loop baanmogelijkheden overzich telijker geworden. Er komt meer openheid. De employé weet wat zijn marktwaarde is en weet straks ook precies wat hij er zelf aan kan doen om die waarde te vergroten." De werknemers werden in sep tember voor het eerst geïnfor meerd over het nieuwe perso neelsbeleid. Woensdag kreeg iedereen te horen dat de metho diek ook daadwerkelijk wordt ingevoerd. Die dag werd tevens het arbeidsvoorwaardenpakket 1997 bekend gemaakt. Mede werkers in de dagdienst krijgen gemiddeld vier procent loons verhoging. Voor het personeel in de volcontinudienst is zes pro cent extra salaris beschikbaar. De exacte salarisstijging is per individu afhankelijk van de ge leverde prestatie (competentie) over het afgelopen jaar. Voor het bedrijf van akkerbouwer P. Provoost uit Nieuwvliet is al een begin gemaakt met het opstellen van een natuurbeleidsplan. van onze verslaggever René Hoonhorst SCHOONDIJKE - West- Zeeuws-Vlaanderen moet het paradijs worden voor grauwe gorzen, patrijzen, kamsalaman- ders, boomkikkers en zeldzame inheemse plantjes. Natuurmin- nende boeren geven op hun lan derijen, akkers en erven alle ruimte aan vogels, amfibieën, kruidjes en plantjes door na tuurvriendelijk beheer en de aanleg en vervolmaking van houtrillen, veedrinkputten, groensingels en hoogstam- boomgaarden. Zo'n veertig West-Zeeuws- Vlaamse agrariërs lieten woens dag in de Schoondijkse vesti ging van IPC Plant (de voorma lige Landbouwpraktijkschool) weten interesse te hebben in de opstelling van een bedrijfsna- tuurplan voor hun nering. Me dewerkers van IPC Plant en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland bezoeken agrarische bedrijven en stellen samen met de landbouwer een plan op waarbij de natuur optimaal aan bod komt zonder de bedrijfs voering te schaden. Voor het onderhouden van voor de streek kenmerkende natuur elementen, bijvoorbeeld meidoornhagen en hoogstam- fruitbomen, en het laten 'ver wilderen' van overhoeken, ak- ker- en slootranden kunnen de boeren een financiële vergoe ding krijgen. Het Zeeuwse pro vinciebestuur besloot enkele maanden geleden om jaarlijks een ton beschikbaar te stellen voor natuurbeheer op land bouwbedrijven. Agrarisch West Zeeuwsch-Vlaanderen, een sa menwerkingsverband van standsorganisaties, vroeg al eens een inventarisatie van alle bestaande regelingen, omdat een aantal boeren het idee had dat de (subsidie)mogelijkheden voor agrarisch natuurbeheer niet maximaal werden benut. Omdat de West-Zeeuws- Vlaamse boeren zelf al contact hadden opgenomen, peilden IPC Plant en de Stichting Land schapsbeheer in die regio eerst de belangstelling. Bij veehouder A Vermue uit Oostburg en ak kerbouwer P. Provoost uit Nieuwvliet is al een begin ge maakt met het opstellen van een natuurbeleidsplan en word bin nenkort begonnen met de uit voering eivan. Vermue en Pro voost toonden zich woensdag enthousiast over de mogelijkhe den. Niet alleen om subsidie binnen te halen, maar ook om het 'eigen leefmilieu te veraan genamen', zoals Provoost het uitdrukte. Vermue is persoonlijk nogal ge charmeerd van knotwilgen en hij kijkt dan ook uit naar een flink aantal van die kenmerken de bomen langs waterlopen en perceelsgrenzen op zijn grond gebied. De meidoornhagen die foto Charles Strijd op andere plaatsen de natuur op zijn eigendom moeten dienen, hoeven collega's niet af te schrikken, meldde P. Maas na mens de Stichting Landschaps beheer. „Het idee dat meidoorns immer zorgen voor de ziekte bacterievuur (beter bekend als perenvuur) is vals en voor nog grotere zekerheid kunnen de meidoornhagen worden afge wisseld met andere planten- ."Dit jaar kan op zo'n vijftien bedrijven met een bedrijf sna- tuurplan worden begonnen. Plaatsen waar kansen zijn voor het laten herleven van hoog- stamfruitbomen komen waar schijnlijk bovenaan de lijst, ver wacht Maas. „Mochten we als Stichting Landschapsbeheer overstelpt worden met aanvra gen voor een natuurbeleidsplan dan kan dat natuurlijk ook als een signaal naar de politiek worden gezien om meer geld be schikbaar te stellen. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van Bor sele komen terug op hun eerder ingenomen standpunt dat nieuwvestiging van intensieve veehouderij mogelijk is in de ge meente. In het najaar 1996 gepresen teerde concept-bestemmings plan landelijk gebied was aan gegeven dat deze landbouwtak zich nog op twee plaatsen in Borsele kon ontwikkelen. In af wachting van provinciale ont wikkelingen op dit gebied wil het dagelijks gemeentebestuur echter toch geen ruimte bieden aan nieuwvestiging. Volgens het concept-bestem mingsplan landelijk gebied zouden nieuwe veehouderijen mogelijk zijn in enkele polders ten zuidoosten van Borsele en ten noordoosten van Nieuw- dorp. Daar komen B en W nu echter op terug. Vanavond (donderdag) bespreekt de ge meenteraad de antwoordnota op het concept-bestemmings plan. Burgemeester en wethou ders vragen de fracties dan een standpunt in te nemen over nieuwvestiging van intensieve veehouderij. De officiële vast stelling van het bestemmings plan vindt later plaats. Als de gemeenteraad instemt met de wijziging, heeft dit ove rigens geen gevolgen voor de aanvraag die een Noord-Bra bantse varkenshouder onlangs heeft gedaan. Hij wil zich vesti gen op vierhonderd meter af stand van Borssele. De komst van dit bedrijf is omstreden on der de inwoners van het dorp. De aanvraag van de onderne mer zal echter worden behan deld volgens de nu geldende regel, dat burgemeester en wet houders vrijstelling kunnen verlenen voor nieuwvestiging van intensieve veehouderij in dit gebied. Geruststelling Bewoners van Borssele die vre zen voor de komst van nog meer varkensmesterijen, kan wet houder drs. P. J. Vollaard echter geruststellen. Zodra het nieuwe bestemmingsplan is vastgesteld overeenkomstig de ideeën van burgemeester en wethouder dat niet meer mogelijk. Het college kiest dus voorlc voor een 'pas op de plaats' u het gaat om nieuwvestiging intensieve veehouderijen. van de redenen is dat de proi cie nog bezig is met de ontv keling van een mestbeleid, dit moment lopen er allerlei derzoeken die moeten aanto in hoeverre het Zeeuwse mi is verzuurd. Daarbij wordt: alleen gekeken naar ammi akuitstoot in de lucht, maar naar de gevolgen van het strooien van dierlijke mest c landbouwgrond. Zolang geen duidelijkheid bestaat c deze provinciale milieubé ting, wil Borsele geen verwa tingen wekken bij ondernem Overigens werkt de Zuid-Bi landse gemeente ook zelf een ammoniakbeleid. Dat hi Borsele als partij binnen Convenant Bloemdijken af sproken met de andere deel mers. Deze overeenkomst begin 1994 afgesloten om de tuur in de Zak van Zuid-Be land te beschermen. „We ho[ de resultaten van dat ammc akbeleid maart of april te k nen presenteren", aldus laard. OOST-SOUBURG - De pol heeft dinsdag een inval ged in een woning aan de Rijnsti in Oost-Souburg. De hoofd woners, een 37-jarige man een 44-jarige vrouw, zijn aan houden en ingesloten voor hoor. Buiten de woning heeft de pi tie vier mannen aangehoui die ervan worden verda drugs in de woning te heb! gekocht. De drie Vlissingers, 33, en 47 jaar en een 38-jar Middelburger werden na hoor weer vrijgelaten. In de woning werden naast hoeveelheid wiet en geld ent goederen aangetroffen waar! de politie vermoedt dat ze diefstal afkomstig zijn. van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De politie in het district Zeeuws-Vlaande- ren is sinds woensdag drie BMW-motoren rijker. De nieu we aanwinsten werden woens dagmiddag door vertegen woordigers van Mofra bv uit Rijen afgeleverd. De motoren van het type R1100 RT kosten de politie ruim een ton. Ze moesten er lang op wachten, de Zeeuws-Vlaamse dienders die de komende weken op de nieuwe paradepaardjes mogen surveilleren. De leverancier verscheen ruim een uur te laat op het terrein van de politie in Terneuzen. Toen de bestelwa gen plus aanhanger eenmaal de poort gepasseerd was was het kijken en bewonderen gebla zen. De nieuwe BMW-motoren (ruim tweehonderd kilo zware achtkleppers) zijn de voorbije maanden door de politie uitge breid uitgeprobeerd. De ma chines bleken uitermate goed berekend op hun taak. Reden voor de leiding van het district Zeeuws-Vlaanderen om drie nieuwe BMW's aan te schaffen. Eén motor geldt als een ver vanging, de andere twee vor men een uitbreiding. Politiewoordvoerder C. Ver doorn: „Dat betekent dat er dit jaar twee motoragenten meer worden ingezet voor het toe zicht op de wegen in de regio. De surveillance-groep van in totaal zes mensen zal straks over een compleet nieuw ma chinepark kunnen beschikken. Op korte termijn worden ook de drie oude motoren nog ver vangen door RllOO-machi- nes." De politie van het district Zeeuws-Vlaanderen is in haar sas met de nieuw e motoren. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Zelf was Jaco Bouwmeester uit Kloosterzan- de aanvankelijk ook niet zo'n held. Wel twintig keer was hij langs een homo-café gelopen voordat hij naar binnen durfde. Voor het eerst naar een bijeen komst van De Kringen te gaan, vroeg ook behoorlijk wat lef. En zijn coming-out bezorgde hem natuurlijk de nodige bibbers, al viel het hem achteraf reuze mee. Alleen zijn collega's in het be drijf waarvoor hij als chauffeur werkt, weten nog niet van zijn homoseksuele geaardheid. „Niet dat het niet geaccepteerd zal worden, maar het is nog zo'n mannenwereld." Zijn eerste ervaring met de stichting De Kringen, een lan delijk netwerk van kringen voor homoseksuele mannen en vrou wen, was gelijk raak. Het groepsgesprek ging over co ming-out: uitkomen voor je ho moseksualiteit. De dag erna trok hij de stoute schoenen aan en stapte hij naar zijn ouders. De opluchting was groot toen die het nieuws over hun zoon positief oppakten. Sindsdien is er veel veranderd in het leven van de 26-jarige. Hij maakt er geen geheim meer van. Afdeling Maar de behoefte om over zaken die homo's en lesbiënnes aan gaan met anderen te praten en ervaringen uit te wisselen, bleef. Toen hij in Zeeuws-Vlaanderen kwam te wonen, rees dan ook al gauw het idee om hier een afde ling van De Kringen op te rich ten. Contactpersoon Paul Hendrickx van de landelijke stichting, die meer dan twee honderd Kringen in Nederland begeleidt, had regelmatig tele foontjes ontvangen van mensen die hem vroegen of zoiets ook in Zeeland bestond. Niet dus. „Zeeland was blijkbaar nog niet zo ver", denkt Hendrickx. herkenning, vrienden of vriendinnen, steun en vooral ge zelligheid zoekt, kan bij de maandelijkse huiskamerbijeen komsten terecht. In tegenstel ling tot het COC is een Kring gericht op de persoonlijke bele ving van homoseksualiteit en niet of nauwelijks maatschap- Praatelubje Bij veel mensen leeft nog de ge dachte dat een Kring een thera peutisch praatclubje is: bedoeld om homo's te leren omgaan met hun geaardheid, vertelt hij. Ook bestaat vaak het idee dat de Kringen, zo'n dertig jaar gele den opgericht door een stel do minees, het geloof als leidraad hanteert. Maar dit zijn volgens hem hardnekkige misverstan den. Wie een goed gesprek, Jaco Bouwmeester. pij-politiek bezig met het stre ven naar gelijke behandeling. De onderwerpen die tijdens de bijeenkomsten aan bod komen, zijn talrijk. Vooroordelen, ho moseksualiteit op het werk, school en tijdens vakanties, contacten leggen, ziektes, dis criminatie, homo's en kinderen, somt Bouwmeester op. „Maar geen kring is hetzelfde. Als de deelnemers aangeven dat ze over een bepaald thema willen praten, kan dat. De kringleider, een vervelend woord eigenlijk, houdt de boel een beetje in de gaten wanneer er teveel wordt afgedwaald. Maar het hoeven niet altijd serieuze gesprekken te zijn. Er wordt ook veel gela chen. Uit de avonden komen vaak vriendschappen voort of leuke uitstapjes", weet hij uit ervaring. Animo Hij heeft tot nu toe vijf aanmel dingen gehad van geïnteres seerden. Nog niet voldoende om een volwaardige kring te begin nen, maar wel al genoeg om in ieder geval de eerste bijeen komst op 4 maart te houden. Ook vrouwen zijn welkom. Bij voldoende animo is de oprich ting van een aparte vrouwen kring te overwegen. van onze verslaggever Conny van Gremberghe OOSTBURG - De raadfrac- ties van de VVD, het CDA en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T)in de gemeente Oost burg hebben met ontsteltenis kennis genomen van het am bulance-hulpverleningsplan van de commissie-Don. De fracties vinden het vol strekt onaanvaardbaar dat het aantal ambulances dat in de toekomst gestationeerd wordt in Oostburg beperkt wordt tot twee. Momenteel opereren er vanuit Oostburg drie ambulances. De voorgestelde reductie valt volgens de Oostburgse rege ringspartijen niet te rijmen met de conclusies van de Commissie van Wijzen die zich eind vorig jaar boog over de toekomstige ziekenhuis zorg in Zeeuws-Vlaanderen. De deskundigen stelden toen dat een afslanking van het Antonius-ziekenhuis in Oostburg alleen zou kunnen met het instandhouden van een optimale ambulance dienst. Minder klinische zorg in Oostburg betekent onher roepelijk meer ambulance- ritten vanuit de regio naar andere ziekenhuizen. De po litieke fracties wi llen en kun nen de voorgestelde reductie niet accepteren. „Omdat", zo steUen ze, „wij de mening zijn toegedaan dat zich in de toekomst levensbedreigende situaties voor kunnen gaan doen." Afgelopen maandag maakte wethouder A Keijmel-Cam- bier van Sluis-Aardenburg tijdens een bestuursvergade ring van de Centrale Post Ambulancevervoer al duide lijk dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten niet met een in krimping van het ambulan cestation in Oostburg ak koord zullen gaan. van onze verslaggever Marco van Barneveld LEWEDORP - Marktkoopman R. Hibels uit Oost-Souburg kan gewoon aardappelen, groente en fruit verkopen in Lewedorp. De gemeente Borsele mag hem daarvoor geen vergunning wei geren. Dit heeft mr T. Dam- steegt, president van de recht bank in Middelburg, woensdag besloten. Dinsdag diende de zaak tijdens een zitting van de sector be stuursrecht in Middelburg, waar Hibels tegenover de ge meente stond. Die instantie wil de hem een vergunning weige ren omdat de standplaats aan een ander was gegund. Twee verkopers van groente, fruit en HULST Wagentje kijken - De Hulster camavalsstichting De Vossen gaat vrijdagavond een aantal wagens bekijken, die zondag 9 februari deelnemen aan de car navalsoptocht in de Reynaert- stad. De belangstellenden voor dit traditionele wagentje kijken verzamelen zich om 20.00 uur in het Vossenhol (zaal De Ster). Onder de muzikale klanken van de boerenkapel De Kallesaien gaat het gezelschap naar vijf bouwlocaties in Hulst, Heikant, Terhole en Vogelwaarde. De rest van de ingeschreven wa gens voor de optocht wordt maandagavond door enkele le den van De Vossen onder de loep genomen. Tevens worden ook de startnummers uitgereikt. SAS VAN GENT Wagenbouwersbal - Als voor proefje op het komende carna val houdt de carnavalsstichting De Betekoppen zaterdag 25 ja nuari een wagenbouwersbal in De Engelenroos. Tijdens deze bijeenkomst worden enkele wa- genbouwersgroepen in het zon netje gezet. Zij ontvangen voor hun inzet tijdens het afgelopen carnaval een eremetaal. Het wagenbouwersbal, dat om 20.00 uur begint, wordt muzi kaal opgeluisterd door diverse Sasse dweilbands. Zowel vrij dag als zaterdag hebben De Be tekoppen de inschrijfdata ge pland voor de carvanalsstoet die zondag 9 februari door Sas van Gent trekt. Inschrijven in zaal Reseda aan de Noordwest straat op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. aardappelen vond de gemee Borsele te veel. Punt is dat Hibels al enkele ren over een vergunning i schikte en zijn collega die; pieren de laatste jaren niet h tot hij het afgelopen najaar benodigde vergunning ti aanvroeg. Vóór zijn peril zonder vergunning had de coi ga van Hibels echter al zo'n vi tien jaar op de markt gesta zodat de gemeente vond dal de oudste rechten had. Hert die gemeente de afgelopen jar niet opgevallen dat twee kot mannen dezelfde waar aanl den in het doip. De motiva van de rechtbank om Hibels het gelijk te stellen was gistel nog niet bekend. Voorproefje op carnaval VOGELWAARDE - Aan vooravond van het carna' draaien verschillende can valsstichtingen en wagenbc wersgroepen dit weekeii alvast warm. De carnava stichting De Vogelpiek uit gelwaarde gaat vrijdagavt wagentje kijken. De nieuwe prins Peet I metzj Raad van Elf en andere belari steHenden verzamelen zich! 19 uur in zaal 't Karrewiel.l] hieruit bezoekt het gezelscll wagenbouwers. Na het bezel gaat het weer richting 't Kan wiel. Prins Heerlijk en de Lam oren uit Lamswaarde bezoela zaterdag om 14 uur het carnal van de plaatselijk ouderenboi inzaai De Luifel. De wagenbti wersgroep De Bochtverkesi Heikant houdt zaterdagavol een groot wagenbouwersbal! het gemeenschapscentrum Heike. Tijdens dit camavald festijn, aanvang 20 uur, word de best verklede man en vros in het zonnetje gezet. SLUISKIL Nieuwjaarsconcert - De Bl ziekvereniging Sluiskil ge zondagmiddag 26 januari van half drie.een nieuwjaarsconcs in 't Meulengat in Sluiskil. 8 muzikale repertoire zal onó meer uitblinken door de grt variëteit. Oude en nieuwe ziekfilms zijn vertegemvod digd door The sound of musici Don't cry for meArgentina. 8 zuidelijke temperament 3 Evita kenmerkt, is na de pad ook hoorbaar in onder md Castles in Spain.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34